جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6401


تاثير کرونا در مبتلايان به ديابت

گزارش محققان ايتاليايي؛
آلودگي هوا ريسک بيماري ام اس را افزايش مي دهد


يادداشت


خبرپزشكي


 تاثير کرونا در مبتلايان به ديابت 

 
يک فوق تخصص غدد داخلي و متابوليسم، گفت: احتمال ابتلاي بيمار ديابتي به کرونا با يک فرد سالم، برابري مي‌کند، اما اگر فردي که ديابت دارد به کرونا مبتلا شود، در صورت اينکه قند وي مناسب نباشد ممکن است بيماري کوويد- 19 برايش پر عارضه‌تر باشد.

به گزارش ايسنا، دکتر سيد عادل جاهد با اشاره به موضوع تاثير ويروس کرونا بر افراد مبتلا به ديابت، گفت: کرونا تاثير زيادي روي افرادي که مبتلا به ديابت هستند، مي‌گذارد. البته بايد توجه کرد که بيماري ديابت به خودي خود احتمال ابتلاي افراد به کرونا را افزايش نمي‌دهد. بر اين اساس احتمال مبتلا شدن بيمار ديابتي به کرونا با يک فرد سالم، برابري مي‌کند، اما اگر فردي که ديابت دارد به کرونا مبتلا شود، در صورت اينکه قند وي مناسب نباشد ممکن است بيماري کوويد- 19 برايش پر عارضه‌تر باشد.

وي افزود: بد حال شدن، بستري شدن در بيمارستان، بستري شدن در آي سي يو و حتي مرگ به علت کرونا در افراد ديابتي چهار تا پنج برابر ديگر افراد جامعه است، تاکيد کرد: بيماران ديابتي قرار نيست از ديگر افراد جامعه بيشتر به کرونا مبتلا شوند، اما اگر مبتلا شدند کنترل قند آنها بسيار حائز اهميت و مهم است. قند اين افراد بايد به نسبت گذشته بيشتر کنترل شود؛ چراکه اين مسئله بسيار ضروري است.

وي با بيان اينکه مصرف داروي افراد ديابتي مبتلا به کوويد- 19، تحت نظر پزشک معالج و يا تيم پزشکي درماني مي‌تواند دچار تغييراتي شود، گفت: اما به طور کلي شيوع بيماري کوويد- 19 تأثيري روي تغيير داروهاي کنترل‌کننده قند خون (انسولين يا قرص) تجويز شده توسط پزشک ندارد. به همين دليل افراد مبتلا به ديابت بايد مطابق گذشته به مصرف داروهاي خود طبق نظر پزشک‌شان ادامه ‌دهند.

اين فوق تخصص غدد داخلي و متابوليسم همچنين گفت: ما به بيماران ديابتي توصيه مي‌کنيم که براي مصرف دو تا سه ماه داروي ذخيره در منزل داشته باشند تا تعداد دفعات مراجعه آنها در روزهاي کرونايي به داروخانه کمتر شود.

بنابر اعلام روابط عمومي سامانه 4030، جاهد با بيان اينکه مديريت مشکلات تنفسي ايجاد شده فرد مبتلا به ديابت در بيماري کرونا نبايد منجر به غفلت از کنترل و مديريت ديابت شود، گفت: وضعيت کنترل قند خون فرد در بهبود بيماري تاثيرگذار است. به همين دليل مراکز مرتبط با بستري بيماران کرونا بايد در زمينه کنترل قند خون افراد مبتلا به ديابت با متخصصان داخلي و غدد همکاري داشته باشند.


 گزارش محققان ايتاليايي؛
 آلودگي هوا ريسک بيماري ام اس را افزايش مي دهد 

 تحقيقات نشان مي دهد آلودگي هوا ريسک بيماري ام اس را افزايش مي دهد.به گزارش مهر، محققان دريافتند در مناطق با ميزان کم ذرات ريز آلودگي هوا ريسک ابتلاء به بيماري ام اس در مقايسه با نقاط داراي ميزان بيشتر اين ذرات به مراتب کمتر است. همچنين در مناطق شهري خطر ابتلاء به بيماري ام اس نسبت به مناطق روستايي 29 درصد بيشتر است.

دکتر «روبرتو برگاماشي»، سرپرست تيم تحقيق از مرکز ام اس بنياد موندينو، در اين باره مي‌گويد: «يافته هاي ما نشان مي‌دهد شيوع بيماري ام اس در مناطق داراي ذرات کمتر به مراتب کمتر است که بيانگر آن است که آلودگي هوا مي‌تواند يکي از فاکتورهاي پرخطر ابتلاء به بيماري ام اس باشد.»

به گفته محققان، تحقيقات بيشتري براي علت تأثير آلودگي هوا بر آغاز اين بيماري نياز است.

برگاماشي در ادامه مي‌افزايد: «بيماري ام اس داراي دلايل مختلفي است و برخي فاکتورهاي زيست محيطي مي‌تواند آغازگر واکنش ايمني غيرعادي باشد.»به گفته برگاماشي، «اصلي ترين فاکتورهاي پرخطر بيماري ام اس، ميزان ويتامين D، سيگار کشيدن و رژيم غذايي عنوان شده اند.»

ذرات ريز آلودگي هوا موسوم به PM از جمله سمي‌ترين الاينده ها هستند. منبع اصلي اين آلودگي، گرمايش خانگي از جمله فعاليت‌هاي صنعتي و سوخت‌هاي فسيلي درحال اشتعال است.طبق گزارش سازمان بهداشت جهاني، حدود 4.2 ميليون نفر در نتيجه تنفس هواي آلوده در اوايل سال جاري فوت کرده اند.


 يادداشت 

 بازگشايي‌هاي پي‌درپي و عمومي، کرونا را براي مردم عادي کرد!

ابراهيم علي آبادي

با توجه به نياز جامعه به چرخيدن انواع چرخ‌هاي اقتصادي و اجتماعي و تامين خدمات عمومي، تصميم مسئولان بر اين شد که علاوه بر بازگشايي مراکز و سازمان‌ها و مشاغل کم خطر، مشاغل پر ريسک هم بازگشايي شوند اما البته به جز رستوران‌ها و استخرها و برخي باشگاه‌هاي سرپوشيده. اما همين ميزان بازگشايي مشاغل پرخطر، اين تصور را در برخي مردم کم يا بي‌اطلاع به وجود آورده که خطر کرونا رفع شده و حال مي‌توان بدون رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در شهر و کوچه و خيابان حاضر شد. اين مسئله را مي‌توان در اغلب نقاط شهر و به‌ويژه در وسائط حمل و نقل عمومي ديد . مکان‌هايي که برخي مردم از ماسک استفاده نمي‌کنند و سعي دارند در کنار هم و در شلوغي و ازدحام وسائل حمل و نقل عمومي بايستند. و وقتي که ديگران اعتراض مي‌کنند؛ پاسخ‌شان اين است که خود دولت همه جا را باز کرده، پس خطر رفع شده است!

چنين است که در نبود خبررساني‌هاي موثر و بي‌مبالاتي برخي از مردم، تهران و برخي شهرها دوباره به وضعيت قرمز بازگشته و تعداد مبتلايان به کروناويروس رو به به افزايش است. حتي با اين‌که ورود به ايستگاه‌هاي مترو بدون ماسک ممنوع است، اما اين مورد در داخل واگن‌ها غيرقابل کنترل است و برخي از مسافران به محض ورود به واگن قطار، ماسک خود را برمي‌دارند آن‌هم در شرايطي که به گفته مسئولان اين بخش، نحوه تهويه هواي مترو به گونه‌اي است که موجب انتشار ويروس مي‌شود و مسافران بايد حتما ماسک داشته و فاصله ايمني را رعايت کنند. اما حتي اگر مسافران در بخش‌هاي مختلف وسائط نقليه عمومي ماسک داشته باشند، به دليل ازدحام حاصل از بازگشايي عمومي، و کمبود وسائل حمل و نقل، نمي‌توان اميدي به حفظ فاصله ايمني داشت. حتي ديده شده که برخي از رانندگان تاکسي و اتوبوس‌ها خود از ماسک استفاده نمي‌کنند و لاجرم تذکري هم به مسافران بدون ماسک نمي‌دهند. و چنين است که احتمالا ما تا مدت‌ها درگير زنجيره گسترش و ابتلا به کروناويروس خواهيم بود؛ چه پيک دومش در راه باشد، چه نباشد!


 خبرپزشكي 

 اعصاب خود را با اين ميوه تقويت کنيد!

گيلاس براي سلامتي بدن بسيار مفيد است و تاثير زيادي در درمان بي خوابي، نقرس، آرتروز، بهبود عضلات و تنظيم قند خون دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، گيلاس يکي از ميوه‌هاي محبوب تابستاني در سراسر جهان است که داراي طبع سرد و‌ تر بوده و حاوي مقداري آب، پروتئين، فيبر، چربي، قند، آهن، کلسيم و گوگرد است.

مطالعات باليني محققان دانشگاه ميشيگان ثابت کرده است که يک ليوان گيلاس حاوي 90 کالري است و به علت فيبر، پروتئين، ويتامين C و ويتامين A موجود در خود به افزايش فعاليت آنتي اکسيدان و تقويت سيستم ايمني بدن کمک خواهد کرد.

گيلاس باعث بهبود کدام بيماري‌ها در افراد خواهد شد؟

محققان معتقدند که گيلاس براي تقويت حافظه، کاهش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، کنترل قند خون در افراد ديابتي، کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، پيشگيري از پوسيدگي دندان، به تاخير انداختن روند پيري، دفع سموم از بدن، کارکرد منظم قلب، تصفيه خون در سيستم دستگاه گوارش، تقويت قواي فکري، کنترل گواتر مزمن، از بين بردن سنگ کليه و ... موثر است؛ چرا که چربي اشباع شده در گيلاس بسيار کم بوده و کلسترول و سديم ندارد اما فيبر خوراکي بالايي دارد.

از آن جايي که فصل امتحانات نزديک است، فرزندان خود را براي تقويت آرامش و تمرکز بيشتر به مصرف گيلاس وادار کنيد تا با اين کار هم استرس آنها کاهش يابد و هم خواب راحتي در شب امتحان داشته باشند.

افرادي که به سرعت عصبي، پرخاشگر و دچار استرس مي‌شوند، بهتر است که مصرف گيلاس را در برنامه روزانه خود قرار دهند؛ چرا که اين ميوه با توليد هورمون شادي مي‌تواند باعث تسکين اعصاب شود. همچنين گيلاس سوخت و ساز بدن را افزايش داده و به هضم بهتر غذا کمک خواهد کرد. اگر جزو آن دسته از افرادي هستيد که به مصرف زياد گوشت مي‌پردازيد، از گيلاس استفاده کنيد تا در صورت غليظ بودن خونتان باعث قليايي شدن آن شود.

از مضرات مصرف بيش از حد گيلاس چه مي‌دانيد؟

درست است که گيلاس داراي فيبر و مواد مغذي فراواني است، اما اگر مواد مغذي بدن از اين طريق تامين شود، کمبود‌هاي تغذيه‌اي را به همراه خواهد داشت و در صورتي هم که تنها با استفاده از گيلاس انرژي روزانه خود را تامين کنيد، اثرات جانبي نامطلوبي خواهد داشت. بسته شدن راه گلو، تنگي نفس و کهير از عوارض آلرژي به گيلاس هستند؛ بنابراين در صورت مشاهده اين علائم، به هيچ عنوان از گيلاس استفاده نکنيد.

روزانه چه ميزان گيلاس بخوريم؟

براساس تحقيقات علمي که در کشور آمريکا انجام شد؛ افراد مي‌توانند روزانه با تامين 1600 کالري در بدن از يک و نيم فنجان گيلاس،2000 کالري از دو فنجان گيلاس و 2800 کالري از دو و نيم فنجان گيلاس استفاده کنند.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي