جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6401

همتي مطرح کرد:
3 ميليارد دلار ارز براي واردات تأمين کرديم


امکان فروش آنلاين فرش دستباف فراهم شد


واردات تلفن همراه صرفا از محل ارز حاصل از صادرات امکان پذير است


قبوض برق چه تغييري کرد؟


ميز خبر


تريبون


 همتي مطرح کرد:
 3 ميليارد دلار ارز براي واردات تأمين کرديم 

رئيس کل بانک مرکزي: ظرف هفته آينده ادغام دو بانک حکمت و مهراقتصاد در بانک سپه نهايي خواهد شد.به گزارش ايلنا و به نقل از صدا و سيما،عبدالناصر همتي با اشاره به تأکيد رئيس جمهور بر تقويت نظارت بانک مرکزي افزود: ما اقدامات مهمي را براي کنترل و اصلاح نظام بانکي آغاز کرده ايم و بخش قابل توجهي از تصميم گيري‌ها درباره نرخ‌هاي سود بانکي و بين بانکي نتيجه انضباطي بود که در بانک‌هاي مختلف ايجاد شد.

وي گفت: بانک‌هاي وابسته به نيرو‌هاي مسلح را به تدريج ادغام مي‌کنيم و ظرف هفته آينده ادغام دو بانک حکمت و مهراقتصاد در بانک سپه نهايي خواهد شد.

رئيس کل بانک مرکزي افزود: سه بانک ديگر هم ادغام شان به تدريج انجام مي‌شود.

آقاي همتي با اشاره به اين که چند بانک ناترازي مالي شان بالا بود گفت: اين‌ها را تحت کنترل گرفتيم، مديريت شان را اصلاح کرديم و تحت نظر مستقيم قرار گرفتند و ان شاء الله بتوانيم ناترازي شان را جمع کنيم.

وي افزود: در مورد بازار پول و انضباطي که در نرخ سود بايد وجود داشته باشد کار‌هاي مهمي انجام داديم بنابراين نظام بانکي ما به سمتي مي‌رود که نظارت‌ها جدي‌تر شود.

رئيس کل بانک مرکزي گفت: شايد يکي از دلايلي که توانستيم هدف گذاري تورم داشته باشيم استفاده از ابزار عمليات بازار باز بود که بانک‌ها نقش مهمي در رسيدن به اين هدف خواهند داشت.

آقاي همتي با تأکيد بر اين که بانک مرکزي نقدينگي را کنترل مي‌کند افزود: من مطمئن هستم امسال نقدينگي ما به مراتب از رشد نقدينگي سال 98 کمتر خواهد بود.

وي تصريح کرد: مجموعه اين اقدامات به سمتي پيش مي‌رود که بازار پولي ما از شفافيت و آرامش بيشتري برخوردار باشد.

رئيس کل بانک مرکزي گفت: وقتي بازار پول آرامش و روندي منطقي داشته باشد و به سمت کنترل تورم برود به يقين روي نرخ ارز و بقيه بازار هم تأثير خواهد گذاشت.

آقاي همتي ابراز اميدواري کرد: با روش‌هاي به کار گرفته شده در بازار پول و ارز شاهد آرامش بيشتري تا پايان سال در اين بخش باشيم.

3 ميليارد دلار ارز براي واردات تأمين کرديم

رئيس کل بانک مرکزي گفت: در دو ماهه اول امسال به رغم مشکلات در صادرات غيرنفتي ما حدود 3 ميليارد دلار ارز براي واردات کالا‌هاي اساسي تأمين کرديم.

آقاي عبدالناصر همتي با اشاره به اينکه اکنون روند صادرات روند خوب و مثبتي پيدا کرده است، افزود: در دو ماهه اول ما اُفت زيادي در صادرات غيرنفتي داشتيم، ولي خوشبختانه صادرات دوباره احيا شد و برگشت ارز به سامانه نيما سرعت گرفته است.

وي گفت: با روندي که به پيش مي‌رويم تعادل براي تأمين ارز کالا‌هاي اساسي، ضروري و به ويژه مواد اوليه کارخانجات برقرار خواهد شد و اين موضوع به طور جدي پيگيري مي‌شود.

آقاي همتي افزود: اکنون هم از طريق سامانه نيما ارز تأمين مي‌کنيم و هم صادرکنندگان به طور مستقيم ارز واردکنندگان را تأمين مي‌کنند و باهم ارتباط برقرار کرده اند.

وي با تأکيد بر استفاده از همه روش‌ها براي ساده کرده تجارت، گفت: تجار ما بايد بدور از شرايط تحريمي غيرقانوني بتوانند راحت تجارت و ارزشان را جا به جا کنند.

رئيس کل بانک مرکزي افزود: اين اختيار را به صادرکنندگان و واردکنندگان داديم، اما آمار و اطلاعاتشان در بانک مرکزي ثبت مي‌شود و ما آن را کنترل مي‌کنيم.

آقاي همتي گفت: به رغم فشار حداکثري عليه جمهوري اسلامي ايران امسال هم مانند پارسال کالا‌هاي اساسي، ضروري و مواد اوليه را تأمين مي‌کنيم.

وي افزود: در همين دو ماه اول سال به رغم همه مشکلات حدود 3 ميليارد دلار ارز براي واردات تأمين کرديم و اميدواريم در ماه‌هاي آينده اين روند بهتر شود.


 امکان فروش آنلاين فرش دستباف فراهم شد 

 مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي فرش دستباف با اشاره به بيکاري بسياري از قاليبافان در دوران کرونا گفت: با راه‌اندازي سامانه جامع آنلاين فرش دستباف، ضمن ارائه خدمات آموزشي و بيمه اي و اخذ مجوز، امکان فروش آنلاين فرش دستباف و صنايع دستي نيز فراهم شده است.عبدالله بهرامي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به فعاليت بيش از 3500 تعاوني فرش، صنايع دستي و گردشگري در شهرها و روستاها اظهار کرد: اين تعاوني ها نزديک به 360 هزار نفر را به طور مستقيم تحت پوشش قرار داده‌اند.

وي به بيکاري قاليبافان در دوران کرونا اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بيش از دو ميليون بافنده در اين بخش مشغول کار هستند و نزديک به هفت ميليون نفر از اين شغل ارتزاق مي کنند اما متاسفانه به دليل گسترش ويروس کرونا بيشتر مجتمع هاي قاليبافي و فروشگاه هاي تأمين مواد اوليه قاليبافي و همچنين کارگاه‌هاي خانگي با تعطيلي مواجه شدند و اين امر لطمه سنگيني به قاليبافان وارد کرد.

مديرعامل اتحاديه تعاوني هاي فرش دستباف کاهش شديد صادرات فرش در سال گذشته و عدم فروش فرش در ماههاي بهمن و اسفند را مورد اشاره قرارداد و گفت: در حالي که طي دو دهه قبل سالانه 1.5 ميليارد دلار صادرات فرش دستباف داشتيم متاسفانه به دلايلي همچون تحريم ها، سخت شدن مراودات مالي و سياسي، قطع بيمه قاليبافان، افزايش قيمت تمام شده و عدم حضور و تبليغات موثر دربازارهاي هدف، صادرات اين کالاي استراتژيک با روند نزولي روبه رو شده و در سالهاي اخير به شدت کاهش يافته است.

بهرامي درباره راه اندازي سامانه جامع آنلاين فرش دستباف اظهار کرد: با توجه به رکود صنعت فرش، کاهش صادرات آن و افت فعاليت فرشبافان و قاليبافان تحت تأثير کرونا، اتحاديه سراسري تعاوني هاي فرش دستباف اولين سامانه جامع آنلاين خود را به منظور فعاليت هاي غيرحضوري و ارائه خدمات آموزشي، بيمه اي، اخذ نقشه و مجوز و برگزاري نمايشگاه راه اندازي کرده و از اين طريق امکان فروش آنلاين فرش دستباف و صنايع دستي نيز فراهم شده است.

به گفته وي، اين اتحاديه با بهره‌مندي از ابزارها و روش‌هاي نوين اينترنتي، نظارتي و ايجاد سامانه جامع آنلاين فرش دستباف حداکثر خدمات مورد نياز زيرمجموعه‌هاي بخش تعاون را که بيش از چند هزار تعاوني هستند، در حداقل زمان و با کمترين هزينه ارائه مي کند.


 واردات تلفن همراه صرفا از محل ارز حاصل از صادرات امکان پذير است 

 وزارت صنعت ، معدن و تجارت در اطلاعيه‌اي در خصوص ثبت سفارش تلفن همراه به کاربران سامانه جامع تجارت اعلام کرد که واردات تلفن همراه صرفا از محل ارز حاصل از صادرات امکان پذير است .به گزارش ايلنا، وزارت صنعت ، معدن و تجارت در اطلاعيه اي در خصوص ثبت سفارش تلفن همراه به کاربران سامانه جامع تجارت اعلام کرد که واردات تلفن همراه صرفا از محل ارز حاصل از صادرات امکان پذير است. در اين اطلاعيه خطاب به واردکنندگان آمده است:

به اطلاع کاربران محترم مي‌رساند پيرو سياست‌هاي جديد بانک مرکزي و وزارت صنعت، معدن و تجارت، از اين پس به منظور واردات کالاي تلفن همراه، تنها *ارز حاصل از صادرات* تخصيص داده خواهد شد.

محل تامين ارز براي ثبت‌سفارش‌هايي که شامل کالاي تلفن همراه باشند (شماره تعرفه‌هاي 85171210 و 85171220) بايستي تنها "از محل صادرات" انتخاب شده باشد. در غير اين ‌صورت پرونده در هنگام استعلام ضوابط، ردپيش‌فاکتور خواهد شد.

ثبت‌سفارش‌هايي که داراي رديف تخصيص ارز فعال (ازمحل هاي غير از صادرات) باشند، با شرايط زير امکان ويرايش يا تمديد خواهند داشت؛

1- رديف کالاي تلفن همراه جديدي به پرونده اضافه نشود.

2-تعداد کالاهاي تلفن همراه فعلي ثبت‌سفارش، افزايش داده نشود

براي ويرايش يا تمديد ثبت‌سفارش‌هاي از محل صادرات، محدوديتي وجود ندارد.


 قبوض برق چه تغييري کرد؟ 

 بر اساس مصوبه هيات دولت قيمت برق امسال نيز مانند سال گذشته تنها هفت درصد افزوده شد. اما نرخ برق مشترکاني که بيش از الگو مصرف کنند، 16 درصد ديگر نيز اضافه مي‌شود که اين مصوبه هيات دولت از ابتداي ارديبهشت ماه به اجرا در آمده است.

به‌ گزارش ايسنا، با افزايش اعمال شده در قبوض برق متوسط پرداخت در سال جاري بين 13 هزار 300 تا 15 هزار و 300 تومان براورد شده و اين در حالي است که متوسط پرداخت قبوض برق در سال 1398 ماهانه 12 هزار و 500 تومان بوده است.در اين رابطه مصطفي رجبي مشهدي - سخنگوي صنعت برق کشور گفت: افزايش هفت درصدي تعرفه برق موضوعي است که سال گذشته از سوي هيات دولت تصويب شد.

وي از پرداخت 106 ميليارد پاداش به مشترکان خانگي خوش مصرف برق در سال گذشته خبر داد و گفت: اجراي مصوبه دولت درباره تعرفه‌هاي تشويقي، ويژه مشترکان خوش مصرف خانگي، امسال نيز تداوم خواهد يافت.

رجبي مشهدي با بيان اين که در سال 1398 تجربه موفقي در نحوه اعمال تعرفه‌هاي تشويقي برق به دست آمد، اضافه کرد: در سال گذشته براساس مصوبه دولت، تعرفه‌هاي تشويقي که براي اصلاح مدل مصرف مشترکان خانگي تدوين شده بود، نتايج بسيار خوبي داشت.وي در اين زمينه با بيان اين که سال گذشته 24 ميليون مشترک خانگي الگوي مصرف را رعايت و تنها مشمول هفت درصد افزايش بهاي مصرف برق شدند، تصريح کرد: با اين حال 5 ميليون مشترک نيز بودند که مصارف آن‌ها بيش از الگوهاي تعيين شده قرار داشت و در رده مشترکان پرمصرف قرار گرفتند.


 ميز خبر 

 سخنگوي سهام عدالت:

انتخاب روش آزاد سازي سهام عدالت تا 15 خرداد تمديد شد

سخنگوي سهام عدالت از تمديد مهلت انتخاب روش آزادسازي سهام عدالت تا 15 خرداد خبر داد و گفت: از دهم خرداد ماه 30 درصد از هر سهم آزاد مي‌شود و صاحبان کدبورسي مي‌توانند نمادها را معامله کنند.

حسين فهيمي، سخنگوي سهام عدالت در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مهلت مراجعه به سايت samanese.ir براي انتخاب روش مديريت مستقيم سهام عدالت که قبلاً هشتم خردادماه اعلام شده بود، با تصميم شوراي عالي بورس تا 15 خردادماه تمديد شد.

وي تاکيد کرد: سهامداران بايد در نظر داشته باشند که امکان تغيير تصميم وجود ندارد.

امکان فروش جداگانه هر سهم از پرتفوي سهام عدالت وجود دارد

وي درباره آزاد شدن سهام عدالت در پرتفوي افرادي که با مراجعه به وبسايت مذکور، روش مستقيم را انتخاب کرده اند و قصد دادن وکالت فروش به بانک‌ها را ندارند، گفت: از دهم خرداد ماه 30 درصد از هر سهم 36 شرکت بورسي سهام عدالت آزاد مي‌شود و اين گروه از افراد در صورتي که داراي کدبورسي باشند، مي‌توانند اين 36 نماد را در پورتفوي خود مشاهده کنند اما تنها امکان معامله 30 درصد از آن را خواهند داشت.

سخنگوي سهام عدالت در پاسخ به اين سوال که آيا هر کدام از اين نمادها به صورت جدا قابل معامله است يا بايد آنها را به صورت يک بسته معامله کرد، گفت: هر کدام از نمادهاي بورسي سهام عدالت به صورت مجزا قابل معامله خواهد بود.

مردم در فروش سهام عدالت عجله نکنند

وي در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبني بر اينکه با شروع آزادسازي، آيا سازمان بورس فکري براي ايجاد نشدن صف فروش سهام و به تبع آن ريزش احتمالي قيمت پيش بيني کرده يا خير، گفت: اتفاقاً به نظر بنده افرادي که اصطلاحاً بورس‌باز نيستند تمايل دارند سهام عدالت خود را نگه دارند؛ اگر ده سال پيش سهام يک ميليون توماني خود را مي‌فروختند امروز سهامشان اين ارزش را نداشت لذا براي ده سال آينده هم وضعيت به همين صورت است بنابراين دليلي براي فروش وجود ندارد.

فهيمي ادامه داد: عرضه‌هاي سهام عدالت بازار بورس را تحت تأثير قرار نخواهد داد بلکه تعادلي بين عرضه و تقاضا ايجاد مي‌کند.

مهلت مراجعه به بانک‌ها براي دادن وکالت فروش تمديد شد

وي همچنين درباره مهلت ارائه وکالت به بانک‌ها براي فروش سهام عدالت گفت: آندسته از افرادي که روش مستقيم را براي مديريت سهام خود انتخاب کرده اند اما ترجيح مي‌دهند براي فروش سهام شخصاً اقدام نکنند، مي‌توانند مديريت سهام شأن را به بانک‌ها وکالت بدهند.

وي گفت: مهلت مراجعه مردم به بانک براي دادن وکالت فروش
30 درصد از سهام عدالت که قبلاً از ششم تا دهم خردادماه اعلام شده بود، تا 13 خرداد تمديد شد.

بر اساس اعلام مسئولين مربوطه افرادي که روش مستقيم را انتخاب کرده‌اند مي‌توانند به دو صورت سهام خود را مديريت کنند يا مي‌توانند به بانک‌ها وکالت بدهند که در اولين فرصت سهام آنها را به فروش برساند و پول حاصل از آن‌را به حسابشان واريز کند. البته در اين صورت بانک تضميني براي رقم فروش نمي‌دهد.

راه دوم نيز اين است که خود سهامدار، سهام خود را مديريت کند، در اين روش افراد پس از دريافت کدبورسي 30 درصد از هر سهم را در پورتفوي خود مشاهده خواهند کرد که امکان معامله آن‌را در بستر بورس خواهند داشت.افرادي که روش غير مستقيم را انتخاب کرده‌اند نيز در آينده‌اي نزديک به آنها سهم شرکت‌هاي سرمايه گذاري استاني تعلق مي‌گيرد که البته تا زمان ورود اين شرکت‌ها به بورس بايد صبر پيشه کنند.

آغاز واريز بيمه بيکاري ناشي از شيوع کرونا

اگرچه موج بيکاري افراد به دليل شيوع ويروس کرونا از اسفند سال گذشته شروع شده بود اما پس از 4 ماه، از امروز تا پايان هفته، بيمه بيکاري بخشي از بيکارشدگان ناشي از پاندمي کرونا واريز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از شيوع ويروس کرونا و تأثير آن بر کسب و کارها در سراسر کشور که منجر به توقف فعاليت‌ها و تعديل بسياري از نيروهاي کار شد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در
23 اسفند ماه سال گذشته، اقدام به طراحي سامانه بيمه بيکاري به نشاني
bimebikari.mcls.gov.ir کرد تا از اين طريق کارگراني که به دليل شيوع ويروس کرونا بيکار شده‌اند، شناسايي شده و به مدت سه ماه بيمه بيکاري حوادث غيرمترقبه بر اساس تبصره 2 ماده 2 قانون کار دريافت کنند و بتوانند با اين بيمه بيکاري، گذران معيشت کنند. دولت نيز وعده داد که مبلغ 5 هزار ميليارد تومان براي اين امر اختصاص دهد.

در همين راستا، سازمان تأمين اجتماعي پس از ثبت نام افراد، بر اساس کد بيمه پردازي تأمين اجتماعي ثبت نام شدگان را مجزا کرد و براي
افراد ي که فاقد شرايط قانوني بوده و مشمول استفاده از اين مزايا نبودند، پيامک جداگانه اي مبني بر عدم احراز شرايط ارسال و براي افرادي که بر اساس ضوابط قانوني حائز شرايط دريافت بيمه بيکاري بودند نيز پيامک جداگانه اي مبني بر ورود مجدد به سامانه و درج نام و کد شعبه تأمين اجتماعي مربوطه و حساب بانکي، ارسال کرد.

آنطور که مسعود بابايي، مديرکل حمايت از مشاغل و بيمه بيکاري وزارت کار به مهر گفته بود، «بيکار شدگان براي استفاده از مقرري بيمه بيکاري بايد مشمول قانون کار و مشمول بيمه تأمين اجتماعي باشند؛ در اين صورت است که در فهرست مشمولان نهايي قرار مي‌گيرند.»

در اين بين، پس از مدت‌ها که از زمان ثبت نام افراد گذشته مسئولان وزارت تعاون نسبت به عدم واريز مبلغ وعده داده شده براي صندوق بيمه بيکاري گلايه داشتند و تاکيد مي‌کردند در صورت تخصيص اعتبار، بيمه بيکاري به حساب واجدين شرايط واريز خواهد شد که بالاخره پس از مدت‌ها، در هفته گذشته سازمان برنامه و بودجه تخصيص 1,286 ميليارد تومان اعتبار از محل بخشي از منابع يک ميليارد يورويي صندوق توسعه ملي بابت تأمين هزينه‌هاي مديريت تبعات اقتصادي ناشي از شيوع ويروس کرونا را به صندوق بيمه بيکاري سازمان تأمين اجتماعي ابلاغ کرد که در آن عنوان شده تخصيص اعتبار مذکور به طور صد درصدي و از محل حساب خاص مربوط نزد خزانه داري کل کشور قابل پرداخت است.


 تريبون  

 رئيس کنفدراسيون صادرات؛

تشريح دلايل افزايش 3 برابري کرايه حمل بار صادراتي در سه ماه اخير

رئيس کنفدراسيون صادرات گفت: از اول اسفندماه که تقريباً مرزهاي کشورهاي همسايه يک به يک روي کالاهاي ايراني بسته شد و حمل و نقل زميني بنوعي کارکرد خود را از دست داد، افزايش تقاضا در بخش ريلي و دريايي از يک سو و کمبود خطوط به ميزان تقاضا از سوي ديگر تاثير منفي خود را بر قيمت‌ها گذاشت.

محمد لاهوتي در گفت‌وگو با ايلنا در مورد دلايل افزايش قيمت حمل بار صادراتي در سال جديد گفت: کرايه حمل صادراتي اعم از دريايي و ريلي تقريباً در سه ماه گذشته تا سه برابر افزايش پيدا کرده است. دليل اين افزايش را در موارد متعددي مي‌توان جستجو کرد؛ در وهله نخست از زماني که ارز نيمايي مبناي قيمت‌ ارزي کرايه حمل ريلي و دريايي شد، ارز4200 توماني به 8000 نيما افزايش يافت که عملا در سال گذشته اين هزينه را دو برابر کرد و پس از آن با افزايش نرخ نيما، کرايه حمل هم متناسب با آن در هر مرحله افزايش پيدا کرده است.

وي ادامه داد: اما آنچه بيشتر خود را نشان مي‌دهد در دو يا سه ماه گذشته نرخ نيما با توجه به افزايش نرخ ارز در بازار آزاد حدود 30 درصد افزايش پيدا کرده است لذا بخشي از اين افزايش کرايه حمل ناشي از اين مسئله است.

لاهوتي با اشاره به تاثير کرونا بر افزايش نرخ کرايه بار صادراتي گفت: نکته بعدي که بايد به آن توجه کرد مسئله افزايش نرخ کرايه در شرايط کرونايي است. از اول اسفندماه که تقريباً مرزهاي کشورهاي همسايه يک به يک روي کالاهاي ايراني بسته شد و حمل و نقل زميني بنوعي کارکرد خود را از دست داد، افزايش تقاضا در بخش ريلي و دريايي از يک سو و کمبود خطوط کشتيراني و ريلي به ميزان تقاضا از سوي ديگر تاثير منفي خود را بر قيمت‌ها گذاشت. بنابراين افزايش نرخ ارز و عدم تناسب افزايش تقاضا با عرضه خدمات در بازار، باعث ايجاد رقابت ناسالم شد و قيمت‌ها خارج از عرف و قاعده افزايش يافت.

رييس کنفدراسيون صادرات ايران افزود: افزايش تقاضا در خطوط ريلي و محدوديت در خطوطي دريايي بين ايران و ساير کشورها به دليل تحريم‌ها، باعث شد تا افزايش تقاضا موجب افزايش قيمت‌ها شود. البته در بحث ريلي به غير از کشورهاي اوراسيا، صادرات کمتري داشتيم که به دليل بسته شدن مرزها به ناچار به سمت استفاده از حمل و نقل ريلي رفتيم که يکي از آنها کشور ترکيه بود و آن نيز به دلايل متعددي تاثير افزايش قيمت‌ها را در خود داشت. به اين معني که در شرايط عادي روزانه 20 واگن تردد در مرز رازي داشتيم که اين به 200 واگن رسيد و اين افزايش تقاضا موجب سوء استفاده و افزايش غيرمتعارف قيمت‌ها شد، البته صادرکنندگان به ناچار مجبور به پرداخت اين اعداد و ارقام شدند.

لاهوتي ادامه داد: اين مشکلات را در جلسه راه آهن و کارگروه شوراي عالي صادرات مطرح کرديم، اما پاسخ راه‌آهن اين بود که ما خطوط را در اختيار شرکت‌هاي خصوصي قرار مي‌دهيم، افزايش قيمت خارج از کنترل ما است و اين مربوط به رقابت در داخل بخش خصوصي و به دليل عرضه و تقاضا است. اما به نظر مي‌رسد دستگاه‌هاي حاکميتي امکان نظارتي و کنترل را کماکان دارند و بايد از اين ابزار استفاده کنند تا قيمت‌ها مديريت شود چرا از گذشته بحث حمل و نقل يکي از فاکتورهاي منفي در قيمت تمام شده کالاها بود.

وي يادآور شد: با اين اتفاقات روي داده در سه ماه گذشته کرايه حمل بار صادراتي سرسام آور افزايش پيدا کرد که تاثير منفي خود را بر صادرات و قيمت کالاهاي صادراتي خواهد گذاشت و چون سال 1399 به «جهش توليد» نامگذاري شده و ارزآوري براي تامين مايحتاج داخلي مهم است به نظر مي‌رسد يکي از موضوعات مهم توجه به صادرات و حمايت از آن باشد.

آمادگي بورس کالا براي آغاز معاملات پيش فروش متري مسکن

مديرعامل بورس کالاي ايران از آمادگي اين بورس براي آغاز طرح پيش فروش متري مسکن در قالب انتشار اوراق سلف موازي استاندارد خبر داد.

به گزارش ايلنا، «حامد سلطاني‌نژاد» گفت: در پي مذاکراتي که با وزارت راه و شهرسازي انجام شده، طرح‌هايي همچون فروش املاک و مستغلات، بازار تهاتري مصالح و املاک، طرح فروش متري مسکن و همچنين راه‌اندازي صندوق‌هاي املاک و مستغلات در بازار سرمايه در حال پيگري است که هم اکنون امکان اجراي طرح پيش فروش متري مسکن در قالب انتشار اوراق سلف موازي استاندارد در بورس کالاي ايران مهياست.

وي افزود: ابزار مالي سلف موازي استاندارد از سال 1393 در بورس کالاي ايران راه‌اندازي شد و طي 6 سال گذشته تامين مالي شرکت‌هاي مختلفي در حوزه‌هاي صنعتي، معدني، پتروشيمي و کشاورزي با انتشار اوراق سلف موازي استاندارد انجام شده است؛ از اين رو تجربه مناسبي براي بهره‌گيري از اين بازار در حوزه مسکن وجود دارد.

مديرعامل بورس کالاي ايران اظهار داشت: در بازار مسکن تلاش بر اين است تا به ابزاري در بورس کالا برسيم که پس‌انداز مردم را افزايش دهد، براي مثال فردي که مي‌خواهد در بخش مسکن سرمايه‌گذاري کند، مي‌تواند مستقيما با ورود به معاملات متري مسکن در بورس کالا، هر چند اندک در ملک سرمايه‌گذاري کند.

سلطاني‌نژاد توضيح داد: ممکن است برخي افراد سرمايه کافي براي خريد يک واحد آپارتمان را نداشته باشند اما با آغاز معاملات متري مسکن مي‌توانند متراژي از يک ملک را خريداري کنند تا سرمايه آن‌ها متناسب با قيمت مسکن، ارزش يابد؛ به اين ترتيب افراد مي‌توانند حتي با سرمايه‌هاي خرد هم در بازار مسکن سرمايه‌گذاري کنند.

مديرعامل بورس کالاي ايران گفت: براي اين طرح حضور انبوه‌سازان مسکن به عنوان عرضه کننده اين اوراق نياز است تا در ازاي ميزان خريد متقاضيان، متراژ مشخصي از پروژه مشخص شده را به مردم و خريداران عرضه کنند. به عبارت بهتر در اين طرح انبوه‌سازان با هدف تامين مالي و فروش ملک اقدام به انتشار اوراق سلف موازي استاندارد مي‌کنند که اين اوراق قابل تحويل در سررسيد است و خريداران مي‌توانند در سررسيد به ازاي متراژهاي معيني که تعيين شده، اوراق را تامين کرده و اقدام به تحويل گرفتن واحد مسکوني کنند و يا اينکه اوراق را در سررسيد تسويه نقدي کنند.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي