جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6401

مدير کل اداره ارتباطات و فناوري اطلاعات آذربايجان غربي:
برخورداري 564 روستاي بالاي 20خانوار از اينترنت پرسرعت در آذربايجان غربي


مسئولين شهر انديشه به کمپين پنج شنبه‌هاي با دوچرخه پيوستند

فرماندار رباط کريم:
رباط‌ کريم قابليت تبديل به مرکز پشتيباني امدادي تهران را دارد


ميز خبر


يادداشت


تريبون


 مدير کل اداره ارتباطات و فناوري اطلاعات آذربايجان غربي:
 برخورداري 564 روستاي بالاي 20خانوار از اينترنت پرسرعت در آذربايجان غربي 

 
مدير کل اداره ارتباطات و فناوري اطلاعات آذربايجان غربي از رشد 130 درصدي تجارت الکترونيک در استان طي سال گذشته خبرداد. به گزارش ايسنا، قاسم جليلي نژاد در نشست خبري بااصحاب رسانه که در سالن جلسات اداره کل برگزار شد، افزود: درسال گذشته استان درحوزه تجارت الکترونيک 130درصد رشد را داشته که يک اتفاق خوب براي اقتصاد فناوري استان است.وي با اشاره به اينکه مصرف اينترنت در ايام شيوع کرونا دراستان همانند تمامي استان ها افزايش يافته است، تصريح کرد: براي استفاده هرخانواده ايراني ازبستر اينترنت خانگي نيازاست زيرساخت‌ها تامين شود.

مدير کل اداره ارتباطات و فناوري اطلاعات آذربايجان غربي در ابتداي دولت يازدهم تعداد روستاهاي داراي اينترنت پرسرعت را 175روستا اعلام و خاطرنشان کرد: درحال حاضر 564 روستاي بالاي 20خانوار استان از اينترنت پرسرعت برخوردار هستند.وي با اشاره به اينکه درحال حاضر در ظرفيت شبکه اتصال استان رشد 12درصدي را نسبت به سال92 شاهد هستيم، اظهارکرد: ازسال92 تاکنون ظرفيت اينترنت استان 12برابر و ظرفيت پهناي باند 17برابر رشد داشته است.

جليلي نژاد با تاکيد بر اينکه تمامي 48شهر آذربايجان غربي از آخرين نسل تلفن همراه برخوردار هستند، ياد آور شد: ضريب نفوذ تلفن همراه در استان نسبت به اوايل دولت يازدهم 35درصد رشد دارد.

وي ادامه داد: از 200 کيلومتر راه اصلي شناسايي شده در سال هاي اول دولت يازدهم که داراي نقطه کور بدون پوشش اينترنت بودند درحال حاضر60 کيلومتر باقي مانده است. در ادامه باحضور رئيس جمهور و به صورت ويدئو کنفرانس از چند پروژه و طرح سراسري فناوري باعنوان پيشران توسعه اقتصاد رونمايي شد.


 مسئولين شهر انديشه به کمپين پنج شنبه‌هاي با دوچرخه پيوستند  

 
شهريار-برزگر

به گزارش واحد خبر اداره روابط عمومي و امور بين الملل شهرداري و شوراي اسلامي انديشه در دومين پويش کمپين پنج شنبه هاي با دوچرخه در انديشه ، مسئولين شهر اين همپاي مردم و ورزشکاران به اين کمپين ورزشي پيوستند.

مهندس ملکي شهردار انديشه نقطه عطف مشارکت مردمي را در طرح‎هاي ورزشي ، پيوست فرهنگي اجتماعي عنوان کرد و گفت : اجراي طرح‌هاي ورزشي که پشتوانه و پيوست فرهنگي اجتماعي داشته باشد ميتواند نقطه عطفي در شکل‌گيري مشارکت مردمي براي ترويج و ارتقا فرهنگ ورزش باشد تا هدف اصلي اين طرح که توسعه جامعه ورزش محور و ورزشکار پروراست ، را محقق کند .

شهردار انديشه افزود : خوشبختانه شاهد آن هستيم که مردم توانسته اند به سرعت با اين طرح ارتباط خوبي پيدا کنند و امروز اين پويش با استقبال گسترده اي توسط شهروندان و مسئولان روبرو شده ، که نشان‌دهنده پذيرش و علاقمندي شهروندان به اين ورزش پر تحرک است و وظيفه ما را در ارائه طرح‌هايي از اين دست در شهر بسيار سنگين تر مي‌نمايد.

وي برنامه ريزي مدون براي حضور بانوان در اين کمپين را مهم ارزيابي نمود و گفت : در راستاي ايجاد نشاط و ترويج ورزش دوچرخه سواري اميد است مسئولين ورزش با رعايت موازين اخلاقي و ورزشي ، بانوان را نيز در اين کمپين مشارکت دهند که بي‌شک باعث ترويج همه گير ورزش در شهر خواهد شد که کمک بسيار زيادي در ايجاد روحيه نشاط در شهر دارد .

مهندس ملکي ادامه داد : شهر انديشه زيرساخت‌‌هاي بسيار خوبي را براي اين ورزش در نظر گرفته که قسمتي از پروژه پيست دوچرخه سوراي شهر اجرا شده است و انشالله امسال نيز در نظر داريم بخش قابل توجه ديگر اين طرح را نيز به بهره برداري برسانيم، لذا حضور مردم مشوق بسيار خوبي براي ما جهت اجراي هرچه سريعتر اين طرح خواهد بود .

شايان ذکر است بهزاد کاوياني رئيس هيئت دوچرخه سواري شهرستان شهريار از حضور بسيار پر شور شهروندان ورزش دوست و با نشاط شهرستان شهريار بويژه شهر انديشه و مسئولين شهرستاني و شهري در اين پويش قدرداني کرد و از همه شهروندان شهرستان شهريار درخواست نمود تا در اين کمپين و پويش ورزشي شرکت نمايند.گفتني است؛ در دومين هفته از کمپين پنج شنبه‎هاي با دوچرخه در شهر انديشه علي سراقي رئيس شوراي اسلامي ، علي بدلي عضو شوراي اسلامي، عليرضا صيفوري رئيس اداره ورزش و جوانان شهرستان شهريار و ديگر مديران شهرداري انديشه نيز به اين کمپين پيوستند.


 فرماندار رباط کريم:
 رباط‌ کريم قابليت تبديل به مرکز پشتيباني امدادي تهران را دارد 

 رباط کريم—اصغري

فرماندار رباط کريم گفت: رباط‌ کريم قابليت تبديل به مرکز پشتيباني امدادي تهران را دارد.

به گزارش خبرنگارما ، نظام ملکشاهي در حاشيه بازديد ميداني رئيس جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران، سرپرست سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور و مديرعامل جمعيت هلال احمر استان تهران، شهرداران و برخي اعضاي شوراي اسلامي شهرستان از پايگاه پشتيباني عمليات امداد و نجات (اقماري) که با هدف بررسي مشکلات و ارتقاي کمي و کيفي امکانات پايگاه اقماري براي پشتيباني حوادث پيش بيني نشده برگزار شد اظهار داشت: رباط کريم قابليت تبديل به مرکز پشتيباني امدادي تهران را دارد.

ملکشاهي ضمن تشکر از پرسنل امداد و نجات در راستاي فعاليت‌هاي امدادي و حضور فعال و هميشگي در زمان‌هاي بحراني در سطح شهرستان، ميزان اقلام خوراکي و بهداشتي شهروندان در زمان بروز حوادث غير مترقبه را فراهم دانست و افزود: بر اساس استاندارهاي قانوني و کشوري، اقلام خوراکي، رفاهي و پشتيباني براي 2 درصد جمعيت کل شهروندان در شهرستان فراهم است.

فرماندار رباط کريم با بيان تبديل شهرستان رباط کريم به مرکز پشتيباني پايتخت عنوان داشت: انتظار داريم مسئولان به رباط کريم نگاه ويژه اي داشته باشند و اين شهرستان را به عنوان يک ذخيره گاه مرکز پشتيباني قدرتمند براي استان در نظر بگيرند.


 ميز خبر 

 شهردار اصفهان در برنامه تلويزيوني «زنده‌رود»:

عضويت اصفهان در 9 شبکه بين المللي

اصفهان –بهروز راعي

شهردار اصفهان گفت: در حال حاضر اصفهان در 9 شبکه بين‌المللي از جمله شبکه شهرهاي هوشمند پايدار و شبکه شهرهاي خلاق عضو است و هدف از اين عضويت ها، شناساندن اصفهان در مجامع بين المللي و استفاده از ظرفيت اين شبکه ها براي توسعه است.

به گزارش خبرنگار ما ازاصفهان، قدرت اله نوروزي در برنامه زنده تلويزيوني "زنده رود" در گفتگو با شهروندان اعلام کرد: نهمين شبکه اي که اصفهان اخيرا به آن پيوسته، شبکه شهرهاي هوشمند پايدار است که مرکز آن در کره واقع شده و نهمين شبکه جهاني است که در راستاي سياست هوشمندسازي شهر به آن پيوستيم که اين امر بيانگر ديپلماسي قوي شهرداري اصفهان است.

نوروزي گفت: در راستاي شهر هوشمند، هم اکنون امکاني از طريق سايت my.isfahan.ir فراهم شده که شهروندان با چند کليک ميتوانند از خدماتي چون استعلامات بانک، دبيرخانه، محاسبه عوارض نوسازي و کسب و پيشه، نقشه‌هاي شهر، پرونده‌هاي شهرسازي، پروانه ساختماني، امور مربوط به مهندسان طراح و ناظر بهره مند شوند.

شهردار اصفهان ادامه داد: در حال حاضر 34 خدمت شهرسازي به صورت الکترونيک در اين سايت ارائه مي‌شود که به زودي اين خدمات به 100 خدمت افزايش مي‌يابد.

وي با اشاره به اهميت تحقق شهر الکترونيک و شهر هوشمند، گفت: اميدواريم ديگر شاهد تجمع شهروندان در شهرداري نباشيم و مردم با استفاده از اينترنت و از منزل امور مربوط به شهرداري را انجام دهند. در حال حاضر بر اساس نظرسنجي، سه درصد مردم به صورت غير حضوري نيازهاي خود را برطرف مي کنند که اين ميزان کم است و مردم بايد بيشتر براي استفاده از خدمات الکترونيکي راهنمايي شوند تا امور خود را از طريق اينترنت انجام دهند. نوروزي با بيان اينکه بدون همراهي مردم با اين فرآيندها شهر هوشمند محقق نمي شود، اظهار کرد: ارزش اقدام براي راه اندازي سايت جهت ارائه خدمات الکترونيکي به مردم، کمتر از احداث پل‌هاي بزرگ شهر، حلقه بزرگ ترافيکي و مترو نيست زيرا اين اقدام هم آرامش، آسايش و رضايت شهروندان را به همراه دارد.

وي در خصوص شرايط حاکم بر شهر در اثر شيوع بيماري کرونا نيز گفت: شهرداري از همان زمان تمام فضاهاي شهري را تحت کنترل قرار داد تا با ضدعفوني کردن آنها اين ويروس را مهار کند. با توجه به اهميت سلامتي شهروندان، اقداماتي که حتي به لحاظ مالي نيز براي شهرداري ضرر داشت انجام شد و خوشبختانه مردم نيز در نظر سنجي‎ها از فعاليت‌ها و اقدامات شهرداري ابراز رضايت‌مندي کردند.

وي ادامه داد: مترو به عنوان يک ابزار مناسب براي حمل و نقل عمومي، روزانه تعداد زيادي از شهروندان را جا به جا مي‌کرد، اما به محض اعلام خطر شيوع در آن، مترو تعطيل شد و در نظرسنجي انجام شده 73 درصد شهروندان از اين اقدام شهرداري ابراز رضايت کردند. همچنين 65 درصد شهروندان از فعاليت‌هاي شهرداري در حوزه آموزش و اطلاع رساني، رضايت داشتند که انجام اين اقدامات حاصل تلاش بي‌وقفه و بي‌دريغ کارکنان شهرداري براي حفظ سلامتي مردم بوده است.وي تصريح کرد: قطعاً اگر تعامل و همکاري و نقش مؤثر کارکنان همه بخش هاي شهرداري نبود، شاهد بهبود وضعيت نبوديم، البته هنوز بايد مراقبت‌هاي لازم را انجام داد و از تجمعات خودداري و مسائل بهداشتي را رعايت کرد.

تقدير استاندار خوزستان از روابط عمومي برق منطقه اي خوزستان

اهواز-محمدي

استان خوزستان با اهداي لوح تقدير از تلاش‌هاي روابط عمومي شرکت برق منطقه اي خوزستان در انجام شايسته وظايف و ماموريت‌ها، تقدير و تشکر کرد.

در لوح اهدايي غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان به تورج فتاحي مدير روابط عمومي اين شرکت، آمده است: در دنياي امروز که ارتباطات و اطلاع رساني نقش اساسي و حياتي را در توسعه سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي ايفا مي‌کند، روابط عمومي به عنوان قلب تپنده و پل ارتباطي ميان افراد جامعه و سازمان ها و نهادها مي باشد.

در نظام مقدس جمهوري اسلامي توجه به افکار عمومي به عنوان يک ارزش اجتماعي مي باشد و ارتباط سازنده و موثر بين مردم و مسئولين با استفاده از قابليت‌هاي هنرمندانه روابط عمومي ميسر مي شود، هنر مردم داري و آگاهي بخشي و اميد به جامعه زمينه ساز همدلي و همزباني ميان مردم و مسئولين و اعتماد و سربلندي ايران اسلامي است.

اينجانب ضمن تبريک هفته ارتباطات و روابط عمومي، از زحمات بي شائبه و صادقانه شما سپاسگذاري مي‎نمايم، اميدوارم با استعانت از الطاف الهي، تعهد و تخصص و پشتکار در مسير پر افتخار آگاهي رساني و اعتمادسازي و خدمت به جامعه بيش از گذشته موفق باشيد.

خسارت 30 ميليارد ريالي کرونا به توليدکنندگان ماهي

در دوران کرونا 30 ميليارد ريال به توليدکنندگان ماهي در کهگيلويه و بويراحمد خسارت وارد شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، حمزه جانبازي مدير شيلات کهگيلويه و بويراحمد با اشاره به خسارت 30 ميليارد ريالي کرونا به توليدکنندگان ماهي گفت: اين امر به دليل نداشتن سردخانه ذخيره محصولات در استان بوده که بايد در اين زمينه اقدامات لازم انجام شود.

حمزه جانبازي افزود: ساليانه 18 هزار تن ماهي در 251 مزرعه پرورش ماهي کهگيلويه و بويراحمد توليد مي‌شود.

او ادامه داد: پرورش ماهي در کهگيلويه و بويراحمد هر ساله با مشکلاتي روبرو مي‌شود و سال گذشته به دليل سيلاب ميزان توليد اين محصول به 15 هزار تن کاهش يافت.مديرکل شيلات اين استان اضافه کرد: شيوع بيماري در ميان بچه ماهي‌ها نيز از ديگر مشکلاتي بود که به توليد ضربه زده است.جانبازي گفت: کهگيلويه وبويراحمد از قطب‌هاي توليد ماهي قزل آلا در کشور بوده و 10 درصد ماهيان سردآبي کشور در اين استان توليد مي‌شود.


 يادداشت 

 قاچاق چوب؛ بي‌مهابا و علني و قانون‌گريز!

آذر فخري

در اين شکي نيست که جنگل هاي کشور، به واسطه زياده خواهي عده اي و نيز به واسطه آگاه نيودن برخي به اهميت مسئوليت خود در اين زمينه، در حال از بين رفتن است؛ کشور ما در طول اين سال ها به دلايل مختلف جنگل هاي خود را از دست ميدهد؛ يا به دليل خشکسالي و آتش سوزي هاي طبيعي، يا به دليل آتش سوزي هاي عمدي، نيز به دليل جنگل تراشي و زمين خواري و ... به هرحال محيط زيست جنگلي ما که حافظ خاک و آب در نواحي مختلف کشور هستند به شدت آسيب پذير شده اند و سيلاب ها و رانش ها و گسست هاي زمين در استان هاي مختلف نشان از چنين آسيبي است.

اما در عين حال با وجود چنين معضل بزرگي، محيط باني در کشور يکي از کم بنيه ترين سازمان هاست؛ نهادي که در مواقع آتش سوزي براي مهار آتش، وسيله اي ندارد، نهادي که نيروي انساني کمي براي محافظت از محيط زيست دارد و همين نيروي کم هم معمولا با احساس مسئولتي شديدي که در خود احساس مي کنند، به دليل نداشتن سلاح موثر و دست تنها بودن، مورد تهاجم قاچاقچيان مختلف قرار مي گيرند؛ يا جان خود را از دست ميدهند، يا سلامتي خود را.

تازه ترين خبر دردناک در اين زمينه مجروح و شکسته شدن پاي جانشين يگان حفاظت اين اداره کل در برخورد با خودروي متخلف قاچاق چوب بلوط در استان کهگيلويه و بوير احمد است؛ فردي که قاچاقچيان به راحتي براي فرار از برخوردي قانوني، جان انساني را به خطر مي اندازند و او را مجروح مي کنند. و اين انسان کسي نيست جز محيط باني که از جانش براي حفاظت از محيط زيست کشورش مايه مي گذارد.

در قانون جنگل‌ها و مراتع کشور مصوب هشتم شهريور سال 1338، قانون‌گذار سوءاستفاده و بهره‌برداري غيرمجاز از جنگل‌ها و مراتع را مشمول مقررات مربوط به قاچاق قرار داده است. قانون حفاظت و بهره‌برداري از جنگل‌ها و مراتع کشور مصوب 25 مردادماه 1346، حمل چوب، هيزم و ذغال حاصله از درختان جنگلي در همه نقاط کشور به استثناي داخل شهرها بدون تحصيل پروانه حمل از سازمان جنگل‌باني ممنوع است و چنان‌چه مرتکب، فاقد پروانه بهره‌برداري باشد، طبق قانون مجازات مرتکبين قاچاق تعقيب و مجازات خواهند شد.

قانون نحوه اعمال تعزيرات حکومتي راجع به قاچاق کالا و ارز مصوب 12 ارديبهشت‌ماه 1374 مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز مرتکبين جرايم قطع اشجار جنگلي و قاچاق چوب، هيزم و ذغال مستحصله نمي‌شود و با مرتکبين اين‌گونه جرايم طبق قانون سابق رفتار خواهد شد.

با توجه به چنين قانون و مجازاتي است که قاچاقچيان براي اين‌که به دام نيفتند، گاهي مرتکب قتل هم مي‌شوند و جان محيط‌بانان را به خطر مي‌اندازند. هر چند به گفته مديرکل حفاظت محيط زيست استان کهگيلويه و بويراحمد در راستاي مقابله با افراد سودجو، طرح برخورد باقاچاقچيان منابع ملي در مناطق تحت مديريت محيط زيست استان به‌شدت و با جديت در دستور کار قرار گرفته است، اما طبيعي است که با نيرو و امکانات اندک، چنين تلاشي چندان وافي به مقصود نخواهد بود و از مسئولان ذيربط انتظار مي‌رود توجه و عنايت بيشتري به مسئله حفظ محيط زيست و تجهيز محيط‌بانان داشته باشند.


 تريبون 

 بازديد معاون عمراني استانداري خوزستان و مديرعامل از پروژه هاي برق منطقه اي خوزستان

اهواز-محمدي

معاون هماهنگي امور امور عمراني استانداري خوزستان و مديرعامل شرکت برق منطقه اي خوزستان، از مراحل ساخت اولين نيروگاه توليد پراکنده اين شرکت در انديمشک و پروژه هاي برق در اهواز بازديد کردند.

اين نيروگاه دو واحد 25 مگاواتي (در مجموع 50 مگاوات) ظرفيت دارد و در شهرک صنعتي انديمشک با ارزش سرمايه گذاري 7 هزار ميليارد ريال، در حال ساخت است.

در اين برنامه ميداني از مراحل احداث و نصب تجهيزات خريداري شده بازديد صورت گرفت و مقرر شد که موانع راه اندازي آن به زودي برطرف شود.يکي از مشکلات موجود عدم همکاري سازمان‌هاي مربوطه و مشکل تامين گاز براي راه اندازي فاز اول اين نيروگاه بوده که در اين بازديد بنا شد با همکاري سازمان‌ها و دستگاه‌هاي مربوطه به زودي حل شود.

فاز اول اين نيروگاه در تيرماه و فاز دوم آن در مرداد به بهره برداري خواهد رسيد تا برق منطقه پايدار تر از گذشته شود.

در ادامه، از پروژه هاي برق در شهر اهواز از جمله پست در حال احداث 132 کيلو ولت کيانشهر 1، پست 132 کيلو ولت گلبرگ و خط چهار مداره مهزيار- سپنتا- رينگ اهواز بازديد انجام و آخرين وضعيت شبکه برق مورد بررسي قرار گرفت.هدف از اين بازديد ها رفع موانع و مشکلات موجود در توسعه شبکه برق استان بوده است تا در آستانه فصل گرم، برق پايداري براي شهروندان تامين شود.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي