جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6401

درخواست تعطيلي ليگ با طعم بهانه جويي؛
معترضانِ بدون ماسک!


مسير متفاوت استقلال و پرسپوليس در ليگ


خبـــر


خبـــرنامه


 درخواست تعطيلي ليگ با طعم بهانه جويي؛
 معترضانِ بدون ماسک! 

برخي نظرات براي عدم آغاز مجدد رقابت‌هاي ليگ برتر فوتبال بيشتر از اينکه شبيه به نظراتي منطقي باشد، به بهانه‌جويي شباهت دارد.به گزارش تسنيم، هر روز تعداد بازيکناني که از سوي باشگاه‌هاي آنها اعلام مي‌شود به کرونا مبتلا شده‌اند، بيشتر از قبل مي‌شود. اين در حالي است که سازمان ليگ اعلام کرده برخي باشگاه‌ها بدون ارسال نتايج تست‌هاي کرونا به اين سازمان اقدام به شروع تمرينات کرده‌اند و نتايج اعلام‌شده نيز تا زمان ارسال براي سازمان ليگ مورد تأييد نيست. سهيل مهدي، سرپرست کميته مسابقات سازمان ليگ حتي اين باشگاه‌ها را متخلف ناميد که چگونه بدون گرفتن تأييديه و عدم رعايت پروتکل‌هاي اعلام‌شده، تمرينات خود را آغاز کرده‌اند.

اين اتفاقات در شرايطي رقم خورده است که بهانه‌جويي برخي باشگاه‌ها پيش از اين هم براي عدم آغاز ليگ وجود داشت. هر کدام از اين باشگاه‌ها نيز با هدفي به دنبال تعطيلي کامل ليگ بودند که برخي براي قهرمان نشدن رقيب، برخي براي سقوط نکردن و برخي براي هزينه نکردن راضي به ادامه ليگ نبودند. با اين حال با کنترل کرونا در کشور و کاهش مبتلايان، ستاد مبارزه با کرونا با بازگشايي بسياري از مشاغل و در نهايت ادامه دادن مسابقات فوتبال موافقت کرد. اتفاقي که در بسياري از نقاط مختلف دنيا از شرق آسيا تا غربي‌ترين نقاط اروپا رخ داده بود و مشابه همين تصميمات در کشورمان به اجرا درآمد.

زندگي پس از کرونا، مسئله‌اي بود که با شيوع جدي اين بيماري بارها روي آن تأکيد شد. اينکه اين بيماري از بين نخواهد رفت و تاريخ مشخصي هم براي کشف واکسن يا داروي قطعي درمان آن تعيين نشده است، از همين رو دنيا بايد زندگي در کنار اين ويروس را ادامه دهد که تنها راه کنترل آن، رعايت اصول بهداشتي است. فوتبال نيز مانند ساير مشاغل و پديده‌ها نمي‌تواند براي هميشه تعطيل شود و تصميم دنيا به ادامه فوتبال با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي است، اما گويا در ايران بهانه‌جويي‌ها براي برخي پاياني ندارد و همچنان به صحبت‌هاي قبلي خود اصرار دارند.

يکي از مواردي که هنوز در مورد آن قطعيتي وجود ندارد، ابتلاي تعداد بالايي از بازيکنان در تيم‌هاي مختلف است که به نظر آمارها به صورت تصاعدي بالا مي‌رود. اين آمارها هم مي‌تواند نگران‌کننده باشد و هم گول‌زننده که به همين دليل فدراسيون پزشکي ورزشي به‌عنوان رأس امور مبارزه با کرونا در ورزش، به دنبال راستي‌آزمايي برآمد. دکتر رضا سعيدي، سخنگوي فدراسيون پزشکي ورزشي در اين مورد اعلام کرد که آزمايشگاه‌هايي به‌عنوان آزمايشگاه معتمد معرفي شده‌اند تا تست‌هاي کرونا در اين آزمايشگاه‌ها انجام شود يا اگر تيم‌هاي شهرستاني شرايط حضور در اين آزمايشگاه‌ها را نداشته باشند، پزشکاني اعزام مي‌شوند تا تست‌هاي کرونا را زير نظر داشته باشند. مسلماً به اين شکل اگر آمار مبتلايان به کرونا در تيم‌ها واقعي باشد، مي‌توان تصميمات جديدي گرفت و اگر اين آمار واقعي نباشد و صرفاً شيوه‌اي براي بهانه‌جويي جديد باشد، اين فرصت را از تيم‌ها مي‌گيرد.

اتفاقات پيش‌آمده، اجراي بي‌چون و چراي راستي‌آزمايي را به امري ضروري تبديل کرده است، چرا که برخي همچنان به بهانه‌جويي‌هاي خود براي تعطيلي ليگ ادامه مي‌دهند و اين اصرار آنها در شرايطي است که حاضر به از دست دادن هيچ چيزي نيستند. از طرفي مي‌گويند ليگ به اتمام برسد و سهميه ما در جاي خود باشد يا سقوط به ليگ پايين‌تر مشمول ما نشود و از طرفي مخالف اعلام صدرنشين فعلي ليگ به عنوان قهرمان هستند. اين نظرات آنها يک بام و دو هوايي است که فرضيه بهانه‌جويي براي عدم شروع مجدد ليگ را تقويت مي‌کند. آنهم در شرايطي که تصاوير منتشرشده از تمرينات برخي از همين معترضان نشان مي‌دهد آنها در تمرينات برخلاف پروتکل‌هاي بهداشتي بدون ماسک حضور دارند و عدم رعايت اين پروتکل‌ها نشان‌دهنده اين است که چقدر سلامت جامعه براي آنها اهميت دارد.

اگر مخالفان شروع مجدد ليگ بهانه‌جويي نمي‌کنند، چرا حاضر به قبول جدول فعلي ليگ براي پايان يافتن فصل جاري نيستند؟ اينکه به ترتيب فعلي تيم قهرمان، سهميه‌ها و سقوط کننده‌ها مشخص شوند؟ اين در حالي است که برخي از آنها مي‌گويند در ليگ اين فصل تيمي قهرمان نشود، اما سهميه‌هاي آسيايي به آنها تعلق بگيرد! اين شکل از نظرات نه منطقي است و نه حساب و کتاب فوتبالي پشت آن وجود دارد. يعني به نوعي سلامت جامعه دستاويزي براي خروج از رقابت شده است. هرچند نمي‌توان از نقش منفعلانه سازمان ليگ و فدراسيون هم گذشت که هنوز راهکاري براي تعطيلي احتمالي ليگ هم نداده‌اند.

کشورهاي مختلفي که ليگ خود را به پايان رساندند، هر کدام به شيوه‌اي با تعيين قهرمان و سهميه‌ها از ادامه دادن به مسابقات منصرف شدند که شايد شبيه‌ترين ليگ به ايران، اسکاتلند بود. جايي که 11 تيم متعلق به پروتستان‌ها مقابل سلتيکِ صدرنشين که متعلق به کاتوليک‌ها بود بايد در مورد ادامه يا پايان ليگ تصميم‌گيري مي‌کردند. فدراسيون فوتبال اين کشور اعلام کرده بود در صورت رأي دادن به پايان ليگ، طبق جدول فعلي قهرمان تعيين خواهد شد که با اين پيش‌شرط رأي به پايان ليگ داده شد تا سلامتي جامعه بهانه يا دستاويزي براي پايان ليگ نباشد. حال اين سؤال مطرح مي‌شود که چرا در فوتبال ايران تصميمي قاطع گرفته نمي‌شود تا مقابل بهانه‌جويي‌ها گرفته شود؟ بدون شک راستي‌آزمايي بهترين راه براي مشخص شدن وضعيت سلامتي بازيکنان و البته جلوگيري از پياده شدن اهداف بهانه‌جويان است..


 مسير متفاوت استقلال و پرسپوليس در ليگ 

پرسپوليس با اختلاف 10 امتيازي نسبت به ساير مدعيان شرايط خوبي دارد و استقلال رقيب سنتي اين تيم هم نه از قهرماني نااميد است نه کسب سهميه آسيا، اما به نظر مي‌رسد مسير پيش روي استقلالي‌ها دشوار‌تر هم باشد. استقلال يک بازي عقب‌افتاده مقابل فولاد دارد که اين بازي 29 خرداد در اهواز برگزار مي‌شود و اگر آبي‌پوشان در آن به پيروزي برسند 39 امتيازي شده و به فاصله 8 امتيازي با پرسپوليس خواهند رسيد.

هفته بيست‌ودوم

اين هفته سرخابي‌ها با دو خودروساز پايين‌جدولي روبه‌رو مي‌شوند. پرسپوليس به مصاف پيکان قعرنشين مي‌رود و استقلال ميزبان سايپاي رده چهاردهمي است و به نظر شاگردان گل‌محمدي و مجيدي کار آساني در اين هفته دارند.

هفته بيست‌وسوم

اين بار هم سرخابي‌ها حريفاني مشابه دارند و هر دو بايد با نمايندگان بوشهر بازي کنند. کار پرسپوليس راحت است و اين تيم ميزبان شاهين بوشهر رده پانزدهمي است، اما استقلال در جم بايد به مصاف پارس جنوبي برود.

هفته بيست‌وچهارم

دو تيم تبريزي حريفان سرخابي‌ها در هفته بيست‌و‌چهارم هستند که کار شاگردان گل‌محمدي بسيار آسان‌تر است. اين تيم در تبريز با ماشين‌سازي روبه‌رو مي‌شود در حالي‌که استقلال با تراکتور جنگ 6 امتيازي در تهران دارد.

هفته بيست‌وپنجم

براي چهارمين هفته متوالي سرخابي‌ها حريفاني مشابه از يک استان دارند. استقلال در اين روز در آبادان به مصاف صنعت نفت مي‌رود و پرسپوليس در خانه کار دشواري مقابل فولاد خوزستان دارد. هر دوي اين ديدار‌ها براي دو تيم پايتخت دشوار به‌نظر مي‌رسد.

هفته بيست‌وششم

اين هفته پرسپوليس به جنوب مي‌رود و با نفت مسجدسليمان و تيم تارتار روبه‌رو مي‌شود و استقلال در تهران از حريف مازني خود يعني نساجي پذيرايي مي‌کند که دوئل مجيدي و فکري ديدني خواهد بود.

هفته بيست‌وهفتم

در شرايطي که پرسپوليس مي‌تواند با پيروزي در همه بازي‌هاي قبلي خود، با شکست نساجي در اين هفته جشن قهرماني را بگيرد، استقلال با سپاهان شايد حساس‌ترين دوئل فصل را تجربه مي‌کند. جدال مجيدي با قلعه‌نويي که شايد جنگ سهميه هم باشد فراتر از يک بازي معمولي خواهد بود.

هفته بيست‌وهشتم

در ادامه ديدار‌هاي دشوار استقلال، آبي‌پوشان در مشهد با شهر خودرو روبه‌رو مي‌شوند. اين در حالي است که پرسپوليس ميزبان ذوب‌آهن است و شاگردان گل‌محمدي بازي نسبتاً آسان‌تري نسبت به تيم فرهاد مجيدي دارند.

هفته بيست‌ونهم

گل‌گهر که شايد در اين هفته احتياج زيادي به امتياز براي بقا داشته باشد ميزبان پرسپوليس است و استقلال هم با تيمي پايين‌جدولي روبه‌رو مي‌شود که شايد براي بقا به آب و آتش بزند. حريف آبي‌پوشان پيکان تهران است که کارش براي بقا دشوار خواهد بود.

هفته سي‌ام

حريف پاياني سرخابي‌ها حداقل الان که بازي‌ها شروع نشده وضعيت خوبي ندارند و معلوم نيست تا هفته پاياني چه اتفاقاتي براي آن‌ها رخ داده است. پرسپوليس ميزبان سايپاست و استقلال در بوشهر به مصاف شاهين مي‌رود آن هم در اوج گرما!


 خبـــر 

 عزم جزم رضا يزداني براي کشتي گرفتن

رئيس هيئت کشتي جويبار گفت: کار سنگيني پيش روي رضا يزداني قرار دارد، اما او با توجه به تجربياتي که کسب کرده، مي‌تواند به چيزي که مي‌خواهد برسد.سلمان قادري در گفت‌وگو با تسنيم در مورد اينکه گفته شده رضا يزداني مي‌خواهد تا المپيک توکيو کشتي بگيرد، اظهار داشت: او در جويبار و ساري تمرين مي‌کند. هرچند باشگاه‌ها تعطيل است، اما بيشتر تمرينات ميداني انجام مي‌دهد.وي ادامه داد: با رضا در مورد تصميمش براي آينده صحبت کرديم. به هرحال فدراسيون مُصر به برگزاري مسابقه انتخابي است و يزداني هم بايد از اين مسير عبور کند. کار سنگيني پيش رويش قرار دارد، اما او با توجه به تجربياتي که دارد، مي‌تواند به آن چيزي که مي‌خواهد برسد. رضا يزداني عزمش را در اين خصوص جزم کرده است.

اين پيشکسوت کشتي مازندران درباره اينکه يزداني بايد استارت کارش را از مسابقات قهرمان کشوري بزند، خاطرنشان کرد: اين فرآيندي است که مصوب شده و اگر بخواهد کشتي بگيرد بايد از قهرمان کشوري بيايد. قانون براي همه يکسان است. اگر انتخابي تيم ملي به صورت يک قانون در بيايد و همه از آن تمکين کنند، خوب است. به اين شکل يک ورزشکار چه قهرمان جهان باشد و چه نباشد، تلاش مي‌کند به مرحله عالي که انتخابي نهايي است، برسد. اگر اين تداوم داشته باشد، کار زيبايي است.

کالچو مرکاتو خبر داد؛

آث ميلان به جمع مشتريان سردار اضافه شد

سايت کالچو مرکاتو ايتاليا مدعي شد باشگاه آث ميلان تحقيقاتش را براي جذب سردار آزمون مهاجم ايراني تيم زنيت آغاز کرده است.

در ماه هاي اخير خبرهاي زيادي از علاقه باشگاه ناپولي ايتاليا براي جذب سردار آزمون در رسانه هاي ايتاليا، روسيه و ايران منتشر شده است. علاوه بر ناپولي، خبرهايي از تمايل وستهام و اورتون انگليس و سويا و اتلتيکو مادريد اسپانيا نيز منتشر شد ولي تاکنون ناپولي تنها باشگاهي بوده که به صورت مستمر کار جذب سردار آزمون را پيش برده است.

با اين حال سايت کالچو مرکاتو ايتاليا خبر جديدي را در ارتباط با آزمون منتشر و اعلام کرد باشگاه آث ميلان هم به جمع مشتريان آزمون اضافه شده است.اين سايت خبر خود را از علاقه آزمون به ترک روسيه بعد از هشت سال آغاز کرد و نوشت: «آزمون در مصاحبه اخير خود اعلام کرد از علاقه ناپولي خبر دارد. سردار گزينه جيونتولي براي خط حمله ناپولي است و جذب اين بازيکن براي افزايش کيفيت خط حمله مفيد است اما زنيت اين بازيکن را به سادگي از دست نمي دهد. آزمون يک سرمايه مهم از باشگاه زنيت است.مذاکره با زنيت براي هيچ تيمي آسان نخواهد بود. پيام اين باشگاه بلند و واضح به تمام مشتريان آزمون اعلام شده است: پيشنهادي کمتر از 30 ميليون يورو را قبول نمي کنيم. ناپولي متقاعد شده که مي تواند آزمون را جذب کند اما سهميه بازيکنان غير اروپايي اين باشگاه پر است. البته لوزانو (مکزيکي) مي تواند جايش را به بازيکن ايراني بدهد.»

بخش پاياني اين خبر به آغاز کار باشگاه آث ميلان براي جذب آزمون اختصاص دارد. کالچو مرکاتو نوشت: «در حال حاضر اين يک بررسي محسوب مي شود. فالي رمضاني (مدير برنامه مقدونيه اي سردار آزمون) مذاکراتي را با روسونري انجام داده است. آث ميلان جوياي وضعيت آزمون شده است اما در هفته هاي آينده مشخص مي شود که آيا اين اظهار علاقه به مذاکره واقعي مي انجامد يا خير. رمضاني با رالف رانگ نيک ارتباط بسيار خوبي دارد که اين موضوع مورد توجهي خواهد بود. ناپولي در حال حاضر براي جذب آزمون جلوتر از ساير تيم ها است اما در عين حال ميلان هم -به اين سمت- در حرکت است.»

نسل درخشان لژيونرهاي ايراني در ليگ برتر پرتغال؛

سه بازيکن سپاهان در رادار پرتغالي‌ها

يک رسانه ايتاليايي گزارشي درباره توجه ويژه باشگاه‌هاي فوتبال پرتغال به بازيکنان ايراني منتشر کرد.

به گزارش Footbola ايتاليا، تنها يک هفته تا از سرگيري فصل جاري ليگ برتر پرتغال باقي مانده است اما حضور درخشان و جالب 3 بازيکن ايراني در اين رقابت‌ها مورد توجه قرار گرفت. بازار فوتبال پرتغال روي بازيکنان ايراني تمرکز کرده و شايد در آينده‌اي نزديک تعداد بيشتري از اين کشور به اين ليگ راه يابند.

موضوع تعجب‌برانگيز اينجاست که تا پيش از توقف ليگ برتر پرتغال به خاطر شيوع ويروس کرونا 2 بازيکن ايراني در جمع 10 گلزن برتر رقابت‌ها جاي گرفتند. در رده دهم برترين گلزنان مهرداد محمدي، مهاجم آوِس که تيمش فصل فاجعه‌باري را گذرانده، قرار دارد. 7 گل و 6 پاس گل آمار او در 20 بازي است.

در واقع مهرداد محمدي 50 درصد گل‌هاي تيمش را به ثمر رساند. وي پس از نخستين تجربه حضورش در يک ليگ خارجي عملکرد بسيار خوبي از خود به نمايش داشت و به احتمال فراوان با سقوط آوِس به تيم ديگري خواهد پيوست. مهرداد محمدي با انعطاف بدني و سرعتش در تمام مناطق زمين حضور فعالي دارد.

اين رسانه ايتاليايي سپس درباره مهدي طارمي نوشت: او نيز يک استعداد خوب ايراني است که تابستان گذشته وارد ليگ برتر پرتغال شد. کارلوس کارواخال (سرمربي ريوآوه) کارهاي عالي به صورت انفرادي براي بازيکنان تيمش انجام داد و مهدي طارمي بيشترين استفاده را کرد. مهدي طارمي 8 گل براي ريوآوه به ثمر رساند و اين تيم حتي روياي حضور در ليگ اروپا را با اين گلزني‌ها دارد.

اميررضا عابدزاده، درواز‌ه‌بان ماريتيمو نيز از نگاه Footbola ايتاليا يک بازيکن درخشان ايراني در ليگ برتر پرتغال است.

Footbola درباره اين دروازه‌بان نوشت: امير عابدزاده دروازه‌بان اصلي تيم ملي فوتبال ايران نيست اما در جام جهاني 2018 به عنوان دروازه‌بان ذخيره کشورش حضور داشت. شايد استمرار بازي در ليگ برتر پرتغال باعث حفظ جايگاهي براي او در تيم ملي ايران شود.

در پايان اين گزارش آمده است: شايد تعداد حضور بازيکنان ايراني در فوتبال پرتغال گسترش يابد و به همين 3 بازيکن کنوني ختم نشود. ليگ قهرمانان آسيا توسط نمايندگان باشگا‌هاي پرتغالي رصد مي‌شود و مي‌خواهند بازيکنان مستعدي را جذب کنند. سپاهان تيمي است که به طور ويژه‌اي از سوي پرتغالي‌ها تحت کنترل قرار دارد. پيام نيازمند، سروش رفيعي و محمد محبي آينده خوبي براي حضور در تيم‌هاي اروپايي دارند.


 خبـــرنامه 

 برگزاري ليگ قهرمانان آسيا با فرمول قديمي

کنفدراسيون فوتبال آسيا گزينه نهايي خود را براي برگزاري فصل جاري ليگ قهرمانان که به دليل شيوع ويروس کرونا متوقف شد، انتخاب کرد.

روزنامه الرياضيه عربستان به نقل از منابع معتبر درون کنفدراسيون فوتبال آسيا اعلام کرد: AFC در جلسه ويدئويي آينده خود با فدراسيون‌هاي فوتبال غرب آسيا پيشنهادش مبني بر از سرگيري رقابت‌هاي ليگ قهرمانان را به صورت برگزاري ديدارهاي مرحله گروهي مثل گذشته و ديدارهاي مراحل نهايي در قالب تک بازي ارائه خواهد کرد.

بر اساس اين گزارش ، کنفدراسيون فوتبال آسيا پايان آگوست (شهريور) را براي از سرگيري ديدارهاي ليگ قهرمانان انتخاب کرده است. اين کنفدراسيون همچنين در جلسه آينده‌اش با فدراسيون‌هاي عضو درباره سرنوشت ليگ‌هاي داخلي کشورها به بحث و تبادل‌نظر خواهد پرداخت.

جلسه کنفدراسيون فوتبال آسيا با فدراسيون‌هاي عضو چهارشنبه آينده برگزار خواهد شد.

اولين معماي يحيي؛

بيرو يا رادو؟

تعطيلي غيرمنتظره و طولاني‌مدت ليگ برتر بر اثر شيوع کرونا، چنان فضايي بر فوتبال ايران حاکم کرده که تقريبا همه جزئيات مربوط به پيش از اين واقعه، فراموش شده است. حالا اگر ليگ دوباره از سر گرفته شود، هواداران هم کم‌کم يادشان خواهد آمد تيم‌هاي محبوب آنها 3 ماه پيش با چه مسائلي دست به گريبان بودند. يکي از اين داستان‌هاي جالب، مربوط به دروازه‌بان اصلي پرسپوليس است؛ يحيي گل‌محمدي در 2 هفته پاياني برگزاري مسابقات، خيلي ساکت و بي‌سروصدا عليرضا بيرانوند را نيمکت‌نشين کرد و بوژيدار رادوشوويچ را در ترکيب اصلي به ميدان فرستاد. يکي از اين دو بازي ديدار معروف با سپاهان در اصفهان بود که نهايتا برگزار نشد، اما اسم رادو در ترکيب ابتدايي قرار داشت. بازي دوم هم نبرد با شهر خودرو. در آن بازي رادو مجددا فيکس شد و اگرچه بالاخره نخستين گل فصلش را دريافت کرد، اما باز چند واکنش خوب داشت و توجه و تحسين کارشناسان را متوجه خود کرد.

حالا سؤال اينجاست که بعد از يک وقفه طولاني، در بازي دوم تير برابر پيکان، البته اگر برگزار شود، يحيي گل‌محمدي کدام‌يک از دروازه‌بان‌هايش را در ترکيب اصلي به ميدان خواهد فرستاد؛ عليرضا بيرانوند که آخرين روزهاي حضورش در پرسپوليس را پشت سر مي‌گذارد يا بوژيدار رادوشوويچ که قبل از کرونا فيکس بود و خوب هم کار کرد؟

ترديدي نيست که بيرانوند از نيمکت‌نشيني ناراحت مي‌شود و حتي ممکن است مثل گذشته به اين موضوع واکنش نشان بدهد، اما سرمربي بايد مصالح تيم را درنظر بگيرد و به همين دليل به‌نظر مي‌رسد شانس رادو براي فيکس شدن بيشتر باشد. دروازه‌بان کروات پرسپوليس در اين مدت موهاي سرش را تراشيد و در قرنطينه هم به تمرينات انفرادي ادامه داد. او که به تازگي قراردادش را با پرسپوليس تمديد کرده، کوه انگيزه است؛ مخصوصا که مي‌داند به‌احتمال فراوان فصل آينده دروازه‌بان شماره يک پرسپوليس خواهد بود. بنابراين منطق حکم مي‌کند يحيي بدون توجه به ناراحتي احتمالي بيرانوند، بار ديگر رادوشوويچ را فيکس کند. به هر حال براي روشن شدن جواب اين سؤال بايد تا روز دوم تير منتظر بمانيم.

آخرين آمار کرونا در 16 تيم ليگ برتري

پس از آنکه ستاد مقابله با کرونا در ورزش مجوز شروع تمرينات تيم‌هاي فوتبال را مشروط به پشت سر گذاشتن تست‌هاي کرونا کرد، هر 16 باشگاه براي انجام اين کار وارد عمل شدند و از تمام اعضاي تيم خود آزمايش‌هاي لازم را گرفتند.

طي يک هفته گذشته که تيم‌ها تست‌هاي مختلفي را پشت سر گذاشتند و در آزمايشگاه‌هاي معتبر يا درمانگاه‌ها و باشگاه‌هاي خود اقدام به انجام اين کار کردند، تا به امروز جواب 29 تست مثبت اعلام شده که رقم چندان بالايي نيست و مي‌توان انتظار داشت به مرور زمان اين رقم کاهش پيدا کند.

بازي‌هاي ليگ برتر فوتبال از روز بيست و نهم خردادماه با ديدار معوقه هفته يازدهم بين تيم‌هاي فولاد خوزستان و استقلال آغاز مي‌شود که به دليل حاد نبودن وضعيت جسماني و سلامتي اين 29 نفر، احتمال مي‌رود در سه هفته آينده و تا زمان انجام مسابقات تعداد مبتلايان در بين باشگاه‌هاي فوتبال تک رقمي شود.

تا به امروز برخي از تيم‌هاي ليگ برتري يک يا دو تست کرونا را پشت سر گذاشتند که البته دقت برخي آزمايش‌ها بالاتر بوده و نشان از وضعيت دقيق‌تر سلامتي افراد داده است، اما مطمئنا تا قبل از شروع دوباره بازي‌ها، فدراسيون پزشکي ورزشي و سازمان ليگ، تيم‌ها را الزام به انجام تست‌هاي دقيق مي‌کنند تا در جريان مسابقات مشکلي براي سلامتي افراد به وجود نيايد.

طبق آخرين اخباري که از سوي باشگاه‌ها يا منابع موثق اعلام شده، تعداد دقيق مبتلايان به کوويد19 در بين تمام تيم‌هاي ليگ برتري به صورت زير است:

* پرسپوليس: 2 نفر - هر دو عضو تدارکات

* سپاهان: 2 نفر - يکي از مبتلايان بازيکن است

* تراکتور: 4 نفر از اعضاي تيم

* استقلال: صفر

* شهرخودرو: 2 نفر – داوود سيدعباسي، مربي و يک عضو تدارکات

* فولاد خوزستان: 5 نفر از اعضاي تيم

* صنعت نفت آبادان: 3 نفر - 2 بازيکن و يک عضو کادر اجرايي

* نفت مسجدسليمان: نامشخص - گفته شده نيمي از اعضاي تيم در روز يکشنبه هفته اخير تست داده‌اند.

* ماشين سازي: 6 نفر از اعضاي تيم

* نساجي: صفر

* ذوب‌آهن: نامشخص - ذوبي‌ها در روز چهارشنبه هفته قبل تست کرونا دادند و قرار است در روز شنبه آزمايش جديدي پشت سر بگذارند.

* پارس جنوبي: 4 نفر - 3 بازيکن و يک عضو تيم

* گل‌گهر سيرجان: صفر - در تست جديد اعلام شده آزمايش هيچ يک از اعضاي تيم مثبت نبوده است.

* سايپا: يک نفر - يکي از بازيکنان جوان

* شاهين شهرداري بوشهر: صفر

* پيکان: صفر

اين آمار در حالي اعلام شده که در وضعيت سلامتي بسياري از افراد که شرايط خود را تشريح کرده‌اند، مشکل حادي گزارش نشده است. براي مثال، داوود سيدعباسي از تيم شهرخودرو تاکيد داشته شرايط جسماني او مطلوب است ولي گفته شده در بدن او ويروس وجود دارد. با اين وضعيت و در صورت توجه به قرنطينه‌ي افرادي که مبتلا به کرونا هستند يا برخي از اعضاي تيم و خانواده‌ها که با آنها در ارتباط بوده‌اند، مي‌توان پيش‌بيني کرد که سلامتي بسياري از آنها نهايتا تا دو هفته ديگر به دست مي‌آيد و جواب آزمايش‌ها منفي خواهد شد؛ همانطور که براي گل‌گهري‌ها از حدود 10 نفر به صفر نفر رسيده است.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي