جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6404


تصميم‌هايي كه با نگراني‌هاي دولت منافات دارند!


دکتر نمکي:غفلت کنيم، دقيقه 90 از کرونا گل مي‌خوريم

جهانپور اعلام کرد:
آمار کرونا به 154 هزار و 445 نفر رسيد


خبر


پايش و غربالگري سلامت عشاير استان همدان


حمله با کاميون به جمعيت معترضان آمريکايي در مينياپوليس


سرمقاله

رئيس قوه قضائيه:
اگر با دانه درشت‌ها برخورد شود جرائم جزئي هم جمع مي‌شود


انتقاد شديد پلوسي از رويکرد ترامپ در قبال معترضان به نژادپرستي


کرملين:پوتين از هر گفت‌و‌گويي استقبال مي‌کند


چين:تلاش‌هاي آمريکا براي ضربه زدن به منافع پکن تلافي خواهد شد


يك نكته از هزاران


خبـر


 تصميم‌هايي كه با نگراني‌هاي دولت منافات دارند! 

 
اخيرا و قبل از بحران آتش‌سوزي در جنگل‌هاي زاگرس، مدتي بود مسئولان مختلف در مورد پيرشدن جمعيت، منفي شدن ميزان ميزان زاد و ولد و مشكلات ناشي از آن ابراز نگراني مي‌كردند. تنها حاصل اين ابراز نگراني‌ها هم درخواست از مردم بود براي افزايش ميزان فرزندآوري. البته بدون هيچ بسته تشويقي يا بدون هيچ وعده‌اي براي آسان‌تر كردن تامين معيشت و افزايش اميد به آينده. نكته مهم اين‌جاست كه در مورد پيرشدن جمعيت و بسته شدن پنجره طلايي دراين زمينه؛ يعني از دست دادن فرصت جبران مافات، اغلب جامعه‌شناسان چندساليست هشدار مي‌دهند.

اما خوب است مسئولان ذيربطي كه مردم را ارشاد و تشويق به زاد و ولد بيشتر مي‌كنند، متوجه اين مسئله باشند كه بزرگ كردن «بچه آدم» اين روزها و با توجه به شرايط اقتصادي حاكم بر جامعه و تورمي كه همچنان در حال پيشتازي است، خرج و هزينه دارد؛ اين بچه هم در ضمن بزرگ شدنش هزينه دارد و هم در هنگام تحصيل و ازدواج و دوباره فرزندآوري‌اش؛ كه تمام اين عمليات نيازمند داشتن يك شغل و درآمد ثابت و اميد به آينده است.

اما جالب‌ترين خبري كه اين روزها منتشر شده مبني براين است كه پرداخت يارانه به متولدان جديد مشروط شده است! يعني امكان دارد متولدان جديد از گرفتن يارانه محروم شوند و يا محدوديت‌هايي در اين زمينه اعمال شود.

به گزارش خبرگزاري‎ها آيين‎نامه‎ اجرايي منابع و مصارف هدفمندي يارانه‌ها در جلسه هيات دولت تصويب شده که بر اساس آن، مواليد جديد صرفاً با تأييد وزارت تعاون و در صورت وجود منابع به تشخيص سازمان هدفمندي يارانه‌ها مشمول دريافت يارانه خواهند بود!

و به اين ترتيب آناني هم كه قصد داشتن يك فرزند را داشتند، احتمالا از چرخه فرزندآوري خارج شوند!


 دکتر نمکي:غفلت کنيم، دقيقه 90 از کرونا گل مي‌خوريم 

وزير بهداشت گفت: عده‌اي از مردم به توصيه‌ها عمل مي‌کنند، اما کوچکترين غفلت مي‌تواند موفقيت را از بين ببرد و اگر غفلت کنيم دقيقه 90 از ويروس کرونا گل مي‌خوريم.به گزارش صدا وسيما، آقاي سعيد نمکي در حاشيه آيين اجراي کشوري طرح هر خانه يک پايگاه سلامت در جمع خبرنگاران در وزارت بهداشت، افزود: عادي شدن وضعيت خطرناک است، حتي در برخي دستگاههاي دولتي برخي به غلط تصور مي کنند خطر کرونا تمام شده و همه چيز عادي شده است.وي تاکيد کرد: اين طور نيست، کرونا تمام نشده و هر لحظه ممکن است با يک خطر جديد و يک اوج جديد اين بيماري مواجه شويم.وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با اشاره به اينکه يک غفلت مي تواند دستاوردهاي ما را در مهار کرونا در سطح بين المللي خدشه دار کند، گفت: برخي به غلط تصور مي کنند با فصل گرما خطر کروناکم شده و اين بيماري جمع شده است اما اصلا اين طور نيست، ويروس کرونا ضعيف نشده است.

شاهد بازگشت کرونا در استان هاي گرم هستيم

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: در خوزستان و بسياري از استانهاي گرم و در استانهاي مثل کرمانشاه، هرمزگان و سيستان و بلوجستان اکنون شاهد بازگشت و افزايش موارد اين بيماري هستيم، اين وضعيت در بقيه استانها هم مي تواند رخ بدهد در استاني مثل خوزستان با اينکه بارها تاکيد کرديم عروسي نگرييد زيرا بعدش بايد لباس عزا بپوشيد اما کسي گوش نکرد؛ زنگ خطر را نشنيدند و آمار فوتي بالا رفت.

دکتر نمکي با تاکيد بر اينکه همه گيري کرونا تمام نشده بلکه اين ويروس چموش تر و خطرناک تر شده است، افزود: متاسفانه عده اي تصور مي کنند، دستاورد مهار کرونا در کشور به سادگي به دست آمده است و همه گيري کرونا تمام شده است.

مسئولان بدانند کرونا تمام نشده است

دکتر نمکي گفت: از دستگاه ها و بخش هاي مختلف نظير ليگ هاي ورزشي، طرح ترافيک يا پروازها و ... مستمر با بنده تماس مي گيرند و فشار مي آورند براي بازگشايي ها و بازگشت به شرايط عادي در حالي که کرونا هنوز در شهرهاي ما قرباني مي گيرد.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، افزود: روز گذشته 50 درصد مرگ و ميرهاي ما در سه استان رخ داد و ما شاهد فوت جوان هايي هستيم که هيچ بيماري زمينه اي ندارند و هر لحظه ممکن است کرونا ما را غافلگير کند.

وي گفت: متاسفانه برخي از مسئولان کرونا را جدي نمي گيرند، در حالي که اين ويروس نه تنها ضعيف تر نشده بلکه در برخي نقاط نانجيب تر هم شده است.

اگر تراکم جمعيت در حمل و نقل عمومي ايجاد شود طرح ترافيک متوقف مي‌شود

وزير بهداشت درمان و آموزش پزشکي گفت: اگر با اجراي طرح ترافيک شاهد آن باشيم که تراکم جمعيت در حمل و نقل عمومي ايجاد شود با قاطعيت خواستار توقف آن مي‌شويم.

دکتر سعيد نمکي افزود: ما موافق تراکم جمعيت در محدوده طرح ترافيک نيستيم، براي ما امروز مهار کردن کرونا مهمتر از آلودگي هواست.وزير بهداشت افزود: بنده در اين باره گفتم چند روزي با اين طرح راه مي‌آييم، اما اگر ببينيم حتي 2 درصد افزايش تراکم در اتوبوس و مترو داريم و فاصله گذاري‌ها رعايت نمي‌شود، قطعا اعلام مي‌کنم که اين طرح بايد متوقف شود.


 جهانپور اعلام کرد:
  آمار کرونا به 154 هزار و 445 نفر رسيد 

سخنگوي وزارت بهداشت با ارائه تازه‌ترين آمار کرونا در کشور، گفت: در طول 24 ساعت گذشته، 81 نفر از مبتلايان جديد کوويد 19 جان خود را از دست دادند.به گزارش مهر، کيانوش جهانپور بعد از ظهر دوشنبه در ارتباط تصويري، به ارائه تازه‌ترين آمار کرونا در کشور پرداخت و گفت: از روز گذشته تا امروز 12 خرداد 1399 و بر اساس معيارهاي قطعي تشخيصي، 2 هزار و 979 بيمار جديد مبتلا به کوويد 19 در کشور شناسايي شد.وي افزود: مجموع بيماران کوويد 19 در کشور به 154 هزار و 445 نفر رسيد.سخنگوي وزارت بهداشت با اعلام اينکه متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته 81 بيمار کوويد 19 جان خود را از دست دادند، گفت: مجموع جان باختگان اين بيماري به 7 هزار و 878 نفر رسيد.جهانپور افزود: تا کنون 121 هزار و 4 نفر از بيماران، بهبود يافته و يا از بيمارستان‌ها ترخيص شده‌اند.


 خبر 

 گزارش رويترز از افزايش مبتلايان به کرونا در ايران

رويترز در گزارشي به آخرين وضعيت کرونا در ايران پرداخت.

به گزارش ايلنا، رويترز نوشت: به نظر مي‌رسد ايران با موج دوم شيوع کرونا مواجه شده است. موضوعي که با عادي‌سازي توسط مسئولان نگران‌کننده است. امروز ايران 2979 مورد ابتلا به کرونا را ثبت کرده است. آماري که به شدت نگران‌کننده است. با ناديده گرفتن محدوديت‌ها و بازگشايي‌ها آمار در ايران بالا رفته است اين موضوع حتي باعث نگراني وزارت بهداشت و انتقاد وزير بهداشت از اين شرايط شده است.

اين در حالي است که آمار کرونا در ايران شيب نزولي داشت اما اکنون بار ديگر تعداد مبتلايان در حال افزايش است.

اعمال مقررات منع آمد و شد در واشنگتن در پي تشديد تظاهرات مردمي

شهردار واشنگتن از تصميم خود براي اعمال مقررات منع آمد و شد در سراسر اين شهر در پي تشديد تظاهرات مردمي خبر داد.به گزارش ايلنا به نقل از ايکس‌اچ نيوز، «موريل باوزر» شهردار واشنگتن اعلام کرد که در پي تشديد تظاهرات مردمي و افزايش موارد درگيري پليس با معترضان در نزديکي کاخ سفيد، تصميم به اعمال مقررات منع آمد و شد گرفته است.در همين حال، شبکه خبري سي‌ان‌ان اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريکا در پي تجمع گروهي از معترضان به نژادپرستي در اطراف کاخ سفيد، براي مدت کوتاهي به يک پناهگاه زيرزميني منتقل شد.

يک مقام اطلاعاتي غربي مدعي شد؛

تنش‌ها ناشي از حملات سايبري بين ايران و اسرائيل ادامه دارد

يک مقام اطلاعاتي غربي گفت: حملات سايبري ميان ايران و اسرائيل متوقف نشده است.به گزارش ايلنا به نقل از جروزالم پست، اين مقام اطلاعاتي مدعي شد: تنش‌هاي ناشي از حمله سايبري ايران در سيستم‌هاي آب اسرائيلي در ماه آوريل کماکان ادامه دارد. اين مقام غربي ادعا کرد که در حاليکه اين حمله نسبتاً کم‌ضرر بوده اما عواقب آن ادامه دارد.

توافق ايران و ترکيه درباره همکاري علمي مشترک در 22 طرح

محققان ايران و ترکيه براي اجراي تحقيقات مشترک همکاري مي‌کنند.به گزارش ايلنا به نقل از آناتولي، رئيس سازمان پژوهش و فناوري ترکيه گفت: محققان ترکيه‌ و ايران 22 طرح مشترک را با توافق سازمان پژوهش و فناوري ترکيه (توبيتاک) و مرکز همکاري‌هاي علمي و بين‌المللي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ايران انجام خواهند داد.


  پايش و غربالگري سلامت عشاير استان همدان 


 حمله با کاميون به جمعيت معترضان آمريکايي در مينياپوليس 


 سرمقاله 

لزوم استفاده از ارز و امكانات دولتي در تسريع تهيه تجهيرات امدادي

آذر فخري 

با آتش‌گرفتن جنگل‌هاي گچساران و جدي نگرفتن حادثه ازسوي برخي مسئولان و دردناك‌ترازهمه به دليل نداشتن تجهيزات لازم، اين آتش نه تنها خاموش نشد، بلكه دامنه آن چنان گسترده شد كه در مسير خود وارد استان كهگيلويه و بويراحمد شده و جنگل‌هاي زاگرسي خائيز را نيز درگير كرد. در ادامه اين آتش‌سوزي‌هاي احتمالا عمدي، صاعقه به مراتع ارتفاعات کوه‌سياه بخش بوشکان دشتستان زد و 100 هکتار از اين مراتع از بين رفت.

مشكل اساسي در ارتباط با اين حوادث عدم آمادگي ستاد بحران در وهله نخست است با توجه به پيش‌بيني‌هاي سازمان هواشناسي در مورد خشكسالي‌هاي گسترده دركشور؛ و در وهله دوم و مهم‌تر نداشتن تجهيزات لازم براي اطفاي حريق و يا حداقل جلوگيري از گسترش آن به نقاط ديگر است.

در واقع وقتي به گفته مديركل منابع طبيعي وآبخيزداري استان كهگيلويه و بويراحمد نيروهاي اطفاي حريق كفش مناسب هم نداشتند؛ ديگر انتظار داشتن هلي‌كوپتر يا هواپيماي آب‌پاش و حتي داشتن يك كوادهلي‌كوپتر براي شناسايي وسعت منطقه آتش گرفته جاي خود دارد. در اين آتش‌سوزي‌هاي گسترده، درست مانند حوادثي چون سيل و زلزله، ستادهاي بحران و مسئولان ذيربط نشان دادند كه تا كنون و آن‌چنان كه بايد و شايد براي جلوگيري از بروز اين حوادث و يا كاستن از شدت و مهاركردنشان، چندان تدابير خاصي انديشيده نشده است. سازمان جنگلباني يا محيط‌باني، براي مقابله با آْتش‌سوزي در اين چند روز؛ تقريبا جز نفر و بيل و سطل، هيچ امكان ديگري نداشته‌اند. حتي هلي‌كوپترهاي نيروهاي مسلح هم به دليل نداشتن اعتبار براي تامين سوخت عملا نتوانسته‌اند كمكي به اين مجموعه كنند. بر همين اساس و عدم تامين اعتبار براي تهيه تجهيرات مختلف؛ فرمانده يگان حفاظت محيط زيست گفته است:«بايد يک صندوق ملي براي گلريزان خريد هلي‌کوپترهاي آب‌پاش تشکيل شود تا بيش از اين شاهد سوختن منابع طبيعي و حيات وحش ايران نباشيم.»

تشكيل يك صندوق ملي براي گلريزان احتمالا در اغلب زمينه‌هايي كه نياز به تجهيزات امدادرساني هست، لازم به نظر مي‌رسد و با وجود خيراني كه به دنبال محلي براي هزينه‌كرد هستند؛ مي‎تواند محملي باشد براي تامين نيازمندي‎هاي اين نهادها و سازمان‎ها.

هرچند كه به دليل مشكلات اقتصادي روزافزون ناشي از تحريم و كروناويروس، مدتي است از تعداد خيرين نيز كاسته شده، اما برخي از آنان كه هنوز بر پيمان خود مانده‌اند. اما لازم است آن عده از مسئولاني كه به عدم صرفه اقتصادي اطفاي حريق معتقدند، اين توجه را داد كه در سايه همين نوع ديدگاه است كه كشور در حال از دست دادن حيات وحش و محيط زيست خود است، در حالي‌كه چشم مردم به دست و تصميم‌گيري‌هاي كلان آنان براي رفع چنين معضلاتي در عرصه محيط زيست و جنگلباني است؛ اين روزها در كنار سوختن و خاكستر شدن جنگل‌ها اين اميد و آينده فرزندان همين سرزمين است كه در معرض خطر قرار مي‌گيرد.

اما پرسش مهم و نهايي اين است كه آيا با زدن از گوشه و كنار برخي بودجه‌هاي موازي، نمي‌توان براي چنين امورمهمي چاره انديشيد؟ حتما برخي از آناني كه امكان استفاده از ارزهاي دولتي برايشان فراهم است و در كار واردات و صادرات هستند، مي‌توانند از اين امكان در جهت حفظ و احياي محيط زيست كشور سود جسته و از اين ارزدولتي براي خريد تجهيزات لازم براي چنين مواردي سود جويند. در همين راستا به راحتي مي توان با تخصيص ارز دولتي هواپيمايي مانند هواپيمايBeriev Be-200 از كشور روسيه خريد، هواپيمايي كه با فرود بر آب مي‌تواند مخازنش را پركرده، 12000 ليتر آب روي آتش بريزد و كاملا آن‌را مهار كند.

a.f.far99@gmail.com


 رئيس قوه قضائيه:
 اگر با دانه درشت‌ها برخورد شود جرائم جزئي هم جمع مي‌شود 

رئيس قوه قضائيه گفت: اگر با دانه درشت‌ها برخورد شود جرائم جزئي هم جمع مي‌شود کما اينکه اگر با قاچاق کانتينري برخورد شود، قاچاق خرد هم جمع مي‌شود.به گزارش مرکز رسانه قوه قضائيه، آيت ‎الله سيد ابراهيم رئيسي، در جلسه شوراي عالي قوه قضائيه با گراميداشت سي و يکمين سالگرد ارتحال امام خميني (ره)، صيانت از خط امام و مکتب سياسي آن حضرت را وظيفه‎اي همگاني دانست و تأکيد کرد: امروز ابعاد فکري امام در انديشه و سيره عملي مقام معظم رهبري بروز و ظهور دارد و زندگي و مواضع ايشان تفسير و تبيين بارز خط امام است.

رئيس قوه قضائيه اجراي قانون را شاخص عدالت در جامعه عنوان کرد و با تأکيد بر تلاش مؤثر براي رسيدن به جامعه عادل اظهار داشت: قانون‎گريزي ضد ارزش است و هيچ‎کس در هيچ جايگاهي نبايد به خود اجازه دهد قانون را دور بزند يا از آن تخطي کند.

آيت ‎الله رئيسي با بيان اينکه اجراي قانون بايد عادلانه، به دور از تبعيض و مبتني بر اولويت‌ها باشد، افزود: اگر در اجراي عدالت اولويت‌ها در نظر گرفته نشود، به‎جاي برخورد با قاچاق سازمان ‎يافته با کولبران برخورد مي‌شود و به‎جاي تخريب ساختمان‌هاي مجلل و شبه‌کاخ‌هايي که به‎صورت غيرمجاز و غيرقانوني ساخته مي‌شوند، با آلونک‌ها برخورد مي‌شود که اين رويه اصلاً درست نيست.

رئيس قوه قضائيه تصريح کرد: شهرداري‌ها و دستگاه‌هايي، چون جهاد کشاورزي بايد در اجراي قانون و برخورد با تخلفات با کساني که با پول و ثروت هنگفت، در مناطق خوش آب و هوا به صورت غيرمجاز ساخت و ساز مي‌کنند برخورد کنند؛ در برخورد با قاچاق نيز اگر با دانه‌درشت‌ها و قاچاق سازمان‎يافته برخورد قاطع شود، موارد کوچک و جزئي هم تمام مي‌شود.

با عامل جنايت گيلان برخورد عبرت‎‎آموز خواهد شد

رئيس قوه قضائيه همچنين به موضوع قتل دختر 13 ساله گيلاني اشاره کرد و با تأکيد بر اين‎که برخورد دستگاه قضا با عامل اين جنايت عبرت‎‎آموز خواهد بود، در عين حال از مراکز علمي و دانشگاهي خواست که به آسيب‎شناسي مسائل اجتماعي بپردازند تا ريشه و علل و عوامل چنين جنايات هولناکي که احساسات عمومي را جريحه‎دار مي‌کند، مورد بررسي قرار گيرد.

قتل جوان سياه‎پوست توسط پليس جلوه‎اي از آمريکاي بي‎نقاب بود

رئيس قوه قضائيه در بخش پاياني سخنانش به اعتراضات مردمي در 27 شهر آمريکا پس از قتل ناجوانمردانه يک شهروند رنگين پوست به دست پليس اين کشور اشاره کرد و آن را فرياد بلند مردمي دانست که سال‎هاست حقوقشان زير سايه نژادپرستي نظام استکباري آمريکا و ديگر کشورهاي غربي ناديده گرفته شده است.

آيت ‎الله رئيسي گفت: امروز با هويدا شدن چهره بي نقاب آمريکا بر همگان ثابت شده اين کشور بزرگ‌ترين ناقض حقوق بشر و قطعنامه‌هاي سازمان ملل و ميثاق‌هاي بين المللي است و معترضان آمريکايي با شعار «بگذاريد نفس بکشيم»، مديريت اين نظام استکباري و مدعيان حقوق بشر در غرب و ايادي آن‌ها در منطقه را به چالش کشيده‎اند که اميد است آتش اين خشم دامنگير رهبران نظام سلطه شده و آن‌ها را به زير کشد.


 انتقاد شديد پلوسي از رويکرد ترامپ در قبال معترضان به نژادپرستي 

 
ديلي ميل :رئيس مجلس نمايندگان آمريکا از رويکرد رئيس‌جمهوري اين کشور در قبال معترضان به نژادپرستي به شدت انتقاد کرد.به گزارش ايلنا به نقل از ديلي ميل، «نانسي پلوسي» رئيس مجلس نمايندگان آمريکا گفت که «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري اين کشور نبايد با اقدام‌هاي خود، آتش‌ اعتراض‌ها را شعله‌ورتر کند.وي افزود که رئيس‌جمهوري کشور بايد عامل ايجاد اتحاد ميان صداهاي مختلف باشد نه عامل ايجاد تفرقه.بر اساس اين گزارش، تظاهرات شهروندان آمريکا عليه نژادپرستي بعد از کشته شدن «جورج فلويد» شهروند سياه‌پوست اين کشور در جريان خشونت وحشيانه پليس آغاز شد و اکنون به برلين، تورنتو و لندن نيز رسيده است.


 کرملين:پوتين از هر گفت‌و‌گويي استقبال مي‌کند 

 روسيا اليوم :سخنگوي کرملين اعلام کرد که رئيس جمهوري روسيه از گفت‌و‌گو در همه زمينه‌ها استقبال مي‌کند.به گزارش ايلنا به نقل از روسيا اليوم، «ديميتري پسکوف»، سخنگوي رياست‌جمهوري روسيه اعلام کرد که «ولاديمير پوتين»، رئيس‌جمهوري اين کشور از گفت‌و‌گو در همه زمينه‌ها استقبال مي‌کند، اما درباره دعوت «دونالد ترامپ»، همتاي آمريکايي به نشست گروه هفت به جزئيات بيشتر نياز دارد.پسکوف در ادامه افزود: «ما تاکنون از جزئيات اين پيشنهاد اطلاع نداريم و حتي نمي‌دانيم آيا اين دعوت رسمي است يا خير.»وي گفت: «پرسش‌هاي فراواني درباره مکانيسم دعوت از روسيه براي مشارکت دراين نشست بين‌المللي و جدول برنامه‌هاي آن و شرکت‌کنندگان ديگر و پرسش‌هايي از اين دست وجود دارد.»پسکوف تاکيد کرد که مکانيسم‌هاي بسيار فعال و کارآمدي مانند گروه 20 که به اقتصادهاي پيشرو در جهان اجازه بررسي مشکلات حاد را مي‌دهد، براي گفت‌و‌گوي بين‌المللي بين همه شرکت‌کنندگان وجود دارد.


 چين:تلاش‌هاي آمريکا براي ضربه زدن به منافع پکن تلافي خواهد شد 

 رويترز :چين اعلام کرد که تلاش‌هاي آمريکا براي ضربه زدن به منافع پکن تلافي خواهد شد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، چين اعلام کرد که تلاش‌هاي آمريکا براي ضربه زدن به منافع پکن تلافي خواهدشد. اين در حالي است که «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريکا، پيشتر اعلام کرد که وضعيت ويژه آمريکا در قبال هنگ کنگ را در پي ارائه لايحه امنيت ملي اين منطقه از سوي پارلمان چين لغو خواهد کرد. «ژائو ليجان»، سخنگوي وزارت خارجه چين، در جمع خبرنگاران گفت که واشنگتن و پکن از همکاري دوانبه سود خواهند برد.وي در ادامه افزود که چين از منافع امنيتي خود دفاع خواهد کرد.


 يك نكته از هزاران 

 سهام عدالت را بفروشيم يا نفروشيم؟!

بالاخره با آزادسازي سهام عدالت، قرار شد اغلب آناني كه روزگاري اين برگه را دريافت كرده بودند، وارد بازار بورس شوند و به دو طريق مختلف سهام خود را معامله كنند؛ يك روش به‌صورت مستقيم كه فرد سهام عدالتش را خودش كنترل مي‌كند و مي‌تواند در حال حاضر 30 درصد از مبلغ كل آن‌را بفروشد.

روش دوم هم به اين شكل است كه فرد سهام‌دار، سهام عدالتش را به يك كارگزار رسمي مي‌سپارد تا او با مديريت سهام، در مورد خريدوفروش آن تصميم گرفته و عوايد حاصل را در حساب سهامدار واريز كند. در هر دوي اين روش‌ها بانك يا كارگزار از سود حاصله، كارمز خود را كسر خواهند كرد.

به محض اين‌كه دارندگان سهام عدالت، وارد اين سامانه شده و نام و شماره شبا و شماره حساب خود را ثبت كردند، با سيلي از پيامك‌هايي مواجه شدند كه آنان را تشويق به ارائه سهام عدالت خود به اين كارگزاران كرده‌اند. اما نكته مهم در رابطه با اين كارگزاران اين است كه بايد ابتدا در مورد داشتن مجوز و ثبت شدن آنان استعلام شود.

اما نكته جالب توجه اين است كه اخيرا اغلب رسانه‌ها، چه ملي و دولتي و واقعي و چه مجازي، توصيه مي‌كنند كه براي فروش سهام عدالت خود، عجله نكنيد وگرنه كلاه سرتان مي‌رود. البته كه هر فردي كه داراي سهام عدالت است اگر بخواهد سهام خود را به كارگزاري بسپارد، بهتر آن است كه پيش از هر اقدامي، در مورد كارگزار منتخب خود استعلام كرده و سپس اقدام كند. هرچند بانكي كه فرد در آن شماره حساب و شبا دارد هم اين كار را انجام مي‌دهد.اگر توصيه به عجله نكردن چنين معنايي در ذات خود دارد كه بسيار منطقي است؛ چرا كه اغلب مردم اكنون نيازمندي‌هاي فوتي و فوري دارند كه هر مبلغي مي‌تواند براي آنان مشكل‌گشا باشد.

با اين‌همه کانون شرکت‌هاي سرمايه گذاري استاني سهام عدالت در اطلاعيه‌اي اعلام کرده هر اقدامي که موجبات ترغيب مردم براي فروش مستقيم سهام عدالت باشد، خلاف ابلاغيه مقام معظم رهبري و اقدامي پرابهام و سوال‌برانگيز است و به هيچ‌عنوان نبايد مسئولان موجب گمراهي مردم شده و سهامداران تشويق به فروش هيجاني و زيان‌بار سهام شوند.

رئيس کميته تخصصي واگذاري سهام عدالت مي‌گويد:«ارزش سبد دارايي‌هاي سهام عدالت بيشتر از ارزش روز و مبلغ اعلام شده است و اگر مردم مبادرت به فروش آن کنند سرمايه گران‌بهايي را از دست داده‌اند.»! حالا اين گوي و اين ميدان؛ ميداني كه مردم واقعا نمي‌دانند در نهايت بايد در آن نقش فروشنده-خريدار را بازي كنند يا فقط منتظر بمانند؟


 خبـر 

نماينده سازمان بهداشت جهاني در ايران:

مقابله با کرونا پايان نيافته است

نماينده سازمان بهداشت جهاني در ايران با بيان اينکه مقابله با کرونا هنوز پايان نيافته و نبايد چيزي را تمام شده بدانيم، گفت: تعداد بيماران درآي سي يو و بيمارستان‌ها کاهش يافته است.به گزارش مهر، کريستوفر هاملمن در آغاز طرح ملي «هر خانه يک پايگاه سلامت» در دانشکده دندان‌پزشکي دانشگاه علوم پزشکي سمنان با بيان اينکه ايران اقدامات خوبي را براي کاهش کرونا در دستورکار قرار داده است، بيان کرد: طرح ملي «هر خانه يک پايگاه سلامت» يکي از مواردي است که مي‌تواند در ارتقاي مسئوليت مدني مردم و آگاهي‌شان در زمينه بيماري‌ها و بهداشت عمومي مؤثر باشد.

حمايت ترامپ از بازداشت معترضان آمريکا

رئيس‌جمهور آمريکا در پيامي در حساب کاربري خود در توئيتر از زنداني کردن معترضان حمايت کرده است.به گزارش فارس، «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريکا از بازداشت معترضان حمايت و تلاش‌ها براي آزادي کردن آنها را رد کرده است. ترامپ در توئيتر با اشاره به انتقادهاي «جو بايدن»، نامزد بالقوه حزب دموکرات در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا از بازداشت معترضان در توئيتر نوشت: «آدم‌هاي جو بايدن خواب‌آلو آنقدر چپ‌گراي افراطي هستند که در تلاشند آنارشيست‌ها را از زندان بيرون آورده و حتي کارهاي بيشتري انجام دهند.»

افزايش هزار و 523 نفره شمار مبتلايان به کرونا در قطر

شمار مبتلايان به ويروس کرونا در قطر طي 24 ساعت گذشته هزار و 523 تن افزايش را شاهد بود.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري روسيا اليوم، شمار مبتلايان به ويروس کرونا در قطر طي 24 ساعت گذشته هزار و 523 تن افزايش را شاهد بود. اين خبر را وزارت سلامت اين کشور طي بيانيه‌اي اعلام کرد. بنا به آخرين آمار، مجموع شمار مبتلايان به کوويد-19 در اين کشور به رقم 58 هزار و 433 تن رسيده است.

ابتلاي نخست‌وزير ارمنستان به کرونا

نخست‌وزير ارمنستان از ابتلايش به ويروس کرونا خبر داد.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري آلمان، «نيکول پاشينيان»، نخست‌وزير ارمنستان، از ابتلايش به ويروس کرونا خبر داد.

وي طي پيامي که در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر کرده است گفت که همسر و سه دخترش نيز به اين ويروس مبتلا شده‌اند. پاشينيان اعلام کرد که نتيجه آزمايش کروناي خود و همسرش امروز مثبت اعلام شده است.

ايلهان عمر:

سياه‌پوستان آمريکا از همان روزهاي برده‌داري مورد وحشيانه‌ترين رفتارها قرار داشتند

نماينده دموکرات کنگره آمريکا در واکنش به قتل شهروند سياه‌پوست اين کشور گفت که سياه‌پوستان آمريکا از همان روزهاي برده‌داري مورد رفتارهاي وحشيانه قرار داشتند.به گزارش ايلنا، «ايلهان عمر»، نماينده دموکرات کنگره آمريکا در پيامي توئيتري در واکنش به قتل «جرج فلويد»، شهروند سياه‌پوست امريکايي تاکيد کرد که سياه‌پوستان از همان روزهاي برده داري مورد بدترين رفتارهاي وحشيانه قرار داشتند و بايد اصلاحات ملي در اين زمينه صورت گيرد.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي