جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6404

معاون دانشجويي دانشگاه تهران؛
نحوه برگزاري امتحانات در دانشگاه هاي تهران مشخص شد

سخنگوي سازمان سنجش آموزش کشور:
بيش از 2 هزار نفر در آزمون کارداني نظام جديد ثبت نام کردند


تمديد مهلت ثبت نام دو آزمون دانشگاه آزاد اسلامي


ميز خبر


خبر


علمي


 معاون دانشجويي دانشگاه تهران؛
 نحوه برگزاري امتحانات در دانشگاه هاي تهران مشخص شد 

 معاون دانشجويي دانشگاه تهران با اشاره به اينکه نحوه برگزاري امتحان در دانشگاه‌هاي تهران و البرز مشخص شد، گفت: سه مرکز دانشگاهي به عنوان محل برگزاري امتحان در شهرستان‌ها تعيين شده است.سعيد حبيبا در گفتگو با مهر در خصوص مسائل مورد بحث در جلسه اخير دبيران مناطق ده‌گانه و معاونان دانشجويي دانشگاه‌هاي منطقه يک، گفت: در اين جلسه عمدتاً در خصوص روش برگزاري امتحانات و بازگشايي خوابگاه‌ها گفتگو و مقرر شد امتحانات کارشناسي اکثر دانشگاه‌هاي منطقه يک (دانشگاه‌هاي تهران و البرز)، در وهله نخست به صورت مجازي برگزار شود.

وي ادامه داد: با اين وجود اما، آن دسته از دانشجويان که در تهران و يا حتي مقيم شهرستان‌هاي اطراف و نزديک به تهران اقامت داشته و نيازي به خوابگاه ندارند، مي‌توانند طبق برنامه اعلام شده در دانشکده‌هاي مربوطه حضور پيدا کنند و امتحان بدهند.

معاون دانشجويي دانشگاه تهران افزود: همچنين آن دسته از دانشجويان که در شهرهاي مختلف کشور ساکن هستند، طي يکي دو هفته آينده، فرصت دارند که از طريق سامانه گلستان دانشگاه اعلام کنند که تمايل دارند در چه شهري امتحان بدهند، تا پس از هماهنگي‌هاي لازم، در همان شهرهاي محل سکونت شان و در يکي از مراکز دانشگاهي (پيام نور، علمي کاربردي، فرهنگيان و..) در امتحانات شرکت کنند.

حبيبا ادامه داد: امتحانات تحصيلات تکميلي بر اين اساس است که اولويت نخست، آزمون به صورت حضوري است، ولي اگر امکان برگزاري امتحانات به صورت حضوري فراهم نباشد، در وهله دوم امتحانات به صورت مجازي برگزار خواهد شد.

وي همچنين با بيان اينکه در حال حاضر قابل پيش بيني نيست و نمي‌توان به قطعيت عنوان داشت که ترم آينده به صورت حضوري برگزار مي‌شود يا غيرحضوري، اظهار داشت: مشخصاً خروجي‌هاي اين ترم، مسير ما را در برگزاري ترم بعد روشن خواهد کرد.

حبيبا گفت: در عين حال نحوه برگزاري کلاس‌هاي ترم آينده در وهله اول باز مي‌گردد به تصميم ستاد ملي مبارزه با کرونا. اگر اين ستاد مصوبه‌اي مبني بر برگزاري کلاس‌ها به صورت مجازي و يا بازگشايي کلاس‌ها داشته باشد، طبيعتاً ما حسب ابلاغ، عمل خواهيم کرد.

معاون دانشجويي دانشگاه تهران ادامه داد: هرچند ترجيح ما بر اين است که شرايط به گونه‌اي باشد تا کلاس‌ها به صورت حضوري باشد، با اين وجود اما اگر وضعيت شيوع بيماري، حاد باشد و امکان برگزاري کلاس‌ها به صورت حضوري فراهم نشود، قطعاً به صورت مجازي برگزار خواهد شد؛ در اين خصوص، ما تابع تصميمات ستاد ملي کرونا هستيم.

دانشگاه‌هاي البرز و دانشگاه‌هاي واقع در تهران از جمله دانشگاه شهيد بهشتي، دانشگاه الزهرا، دانشگاه صنعتي شريف، دانشگاه علامه طباطبايي، دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي، دانشگاه تهران، دانشگاه تربيت مدرس، دانشگاه صنعتي اميرکبير، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه هنر، دانشگاه خوارزمي، دانشگاه پيام نور، دانشگاه فني و حرفه‌اي و دانشگاه جامع علمي کاربردي جزء دانشگاه‌هاي منطقه يک محسوب مي‌شوند.


 سخنگوي سازمان سنجش آموزش کشور:
 بيش از 2 هزار نفر در آزمون کارداني نظام جديد ثبت نام کردند 

 
سخنگوي سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام 2 هزار و 342 نفر در آزمون کارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي سال 1399 ثبت نام کردند.فاطمه زرين آميزي، سخنگوي سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: ثبت نام در آزمون دوره‌هاي کارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي سال 1399 از روز يکشنبه11 خرداد آغاز و تا ساعت 24 روز يکشنبه 18 خرداد ادامه دارد. او در ادامه بيان کرد:تا صبح روز دوشنبه 12 خرداد ماه تعداد 2 هزار و 342 نفر درآزمون کارداني نظام جديد ثبت نام کرده‌اند.

سخنگوي سازمان سنجش افزود: آزمون دوره‌هاي کارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي-غيرانتفاعي سال 1399(براي آن دسته از رشته‌هاي امتحاني که پذيرش آن‌ها با آزمون است) در روز جمعه 14 شهريور ماه برگزار خواهد شد.سخنگوي سازمان سنجش درباره زمان دريافت کارت ورود به جلسه نيز گفت: داوطلبان از روز سه‌شنبه 11 شهريور لغايت پنجشنبه،13 شهريور با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان نسبت به تهيه پرينت کارت و راهنماي شرکت در آزمون اقدام کنند.زرين آميزي در ادامه درباره شيوه ثبت نام داوطلبان در موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي و غير دولتي، افزود: چنانچه داوطلبي علاقه‌مند به شرکت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي موسسات آموزش عالي غيردولتي-غيرانتفاعي باشد، لازم است پس از اطمينان از پذيرش موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي در رشته امتحاني مورد تقاضا، علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت نام، نسبت به پرداخت مبلغ 93.000 (نود و سه هزار)ريال ديگر نيز براي دوره‌هاي مذکور به صورت اينترنتي اقدام کنند.


 تمديد مهلت ثبت نام دو آزمون دانشگاه آزاد اسلامي 

 مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي از تمديد مهلت براي ثبت نام و يا تغيير حوزه امتحاني متقاضيان آزمون زبان انگليسي EPT و مهارتهاي عربي اين دانشگاه خبرداد.به گزارش ايسنا، در متن اطلاعيه اين مرکز آمده است: به اطلاع کليه داوطلبان آزمون هاي زبان انگليسي EPT و مهارت هاي عربي 22 خرداد مي رساند ، ثبت نام اين آزمون ها تا امروز سه شنبه 13 خرداد تمديد شد.

کليه متقاضيان مي‌توانند در صورت تمايل با مراجعه به سامانه ثبت‌ نام اين آزمون‌ها به آدرس English.iau.ac.ir/EPT نسبت به ثبت نام و يا تغيير حوزه امتحاني خود اقدام نمايند.


 ميز خبر 

 درصورت فراهم‌شدن شرايط؛

بخشي از دروس دانشگاه آزاد اسلامي آذربايجان شرقي به ‌صورت حضوري برگزار مي‌شود

تبريز-توفيقي

عزيز جوانپور در جمع معاونان و مسئولان واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي آذربايجان شرقي با بيان اينکه براي برگزاري هرچه بهتر کلاس‌هاي آموزشي استان بايد همه مسئولان پاي کار بيايند و به اين موضوع کمک کنند، اظهار کرد: «دانشگاه داراي امکانات نرم‌افزاري زياد، استادان توانمند و کارکنان خوبي در حوزه فناوري است که مي‌توانند کمک‌کار ما در سطح استان باشند که اين آموزش‌هاي مجازي به نحو احسن برگزار شود.»

وي با اشاره به اينکه حضور دانشجويان در گروه‌هايي که براي کلاس‌هاي آموزشي در ابتداي سال راه‌اندازي شد و مورد رصد قرار گرفت، بسيار چشمگير است، افزود: «با وجود مشکلاتي که وجود دارد، تلاش همه مسئولان واحدهاي مختلف دانشگاه اين است که آموزش مجازي به نحو احسن برگزار شود.»

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان آذربايجان شرقي ادامه داد: «اين استعداد و توانمندي در دانشگاه آزاد تبريز و کل استان وجود دارد که خودمان مستقيماً بدون واحد الکترونيک سازمان مرکزي اين کار را انجام دهيم. به‌طور مثال واحدهاي مشهد، علوم و تحقيقات و بوشهر اين کار را انجام مي‌دهند زيرا بار ترافيکي که در واحد الکترونيک وجود دارد، بسيار زياد است.»

جوانپور با بيان اينکه از سازمان مرکزي اين اجازه دريافت خواهد شد که کلاس‌هاي مجازي بدون اتصال به واحد الکترونيک برگزار شود، بيان کرد: «واحد تبريز و ساير واحدهاي استان در حال تلاش هستند که اين کار صورت گيرد تا حداقل واحد تبريز مستقل شود؛ زيرا با اين کار بار ترافيکي کمتر مي‌شود و ساير واحدها راحت‌تر مي‌توانند وارد واحد الکترونيکي شوند.»وي با تأکيد بر اينکه در حال امکان‌سنجي هستيم که کار برجسته‌اي انجام شود، يادآور شد: «مسئول فناوري واحدها در اين زمينه کمک فکري مي‌کند تا کلاس‌ها به نحو شايسته انجام شود و براي کمک به واحد فناوري بايد هر واحدي اين امکاناتي را که مورد نياز است، فراهم کند تا اين کار را انجام دهد، به شرط آن که به همه استادان و دانشجويان اطلاع‌رساني شود و بعد از اينکه امکانات لازم فراهم شد، اين اجازه داده خواهد شد.»

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد تبريز عنوان کرد: «راهي جز اين وجود ندارد که آموزش مجازي را به نحو احسن برگزار کنيم و همه کساني که در واحدهاي فناوري هستند، کمک کنند تا اين کار صورت گيرد.»

اعلام زمان برگزاري آزمون‌ المپيادهاي علمي و ورودي پايه هفتم و دهم سمپاد

سازمان پرورش استعدادهاي درخشان زمان بندي آزمون‌هاي مرحله دوم المپيادهاي علمي، سنجش و پذيرش ورودي پايه هفتم و آزمون ورودي پايه دهم مدارس استعدادهاي درخشان را اعلام کرد.

براين اساس فرايند آزمون‌هاي مرحله دوم المپيادهاي علمي از20 تيرماه شروع و تا 26 تيرماه ادامه خواهد يافت.

به گزارش مرکز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، همچنين زمان و تاريخ برگزاري سنجش و پذيرش ورودي پايه هفتم و آزمون ورودي پايه دهم مدارس استعدادهاي درخشان 27 تيرماه خواهد بود.


 خبر 

 زمان برگزاري امتحانات دانشگاه سوره اعلام شد

دانشگاه سوره نحوه برگزاري امتحانات پايان ترم و کلاس‌هاي عملي را اعلام کرد.

به گزارش دانشگاه سوره، مصوبات شوراي آموزشي دانشگاه سوره براي ادامه کلاس هاي نيم سال جاري تا پايان کلاس ها و تاريخ امتحانات منتشر شد.

نحوه برگزاري کلاس‌هاي نظري: بنا به تأکيد و توصيه وزارت بهداشت و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري مبني بر ادامه کلاس‌هاي مجازي و با هدف حفظ سلامتي دانشجويان، مقرر شد تمامي دروس نظري به شيوه مجازي تا پايان کلاس‌ها ادامه يابد و در صورت نياز دانشجو يا استاد به کلاس حضوري رفع اشکال، ضمن هماهنگي با مدير گروه، يک يا دو جلسه حضوري، از17 خرداد به بعد، با رعايت اصول بهداشتي برگزار شود.

تاريخ هاي پايان کلاس ها و امتحانات دروس نظري: پايان کلاس‌هاي دروس نظري دانشکده هنر 14 تير، دانشکده معماري 5 تير، دانشکده فرهنگ و ارتباطات 29 خرداد و دروس عمومي 16 تير خواهد بود. تاريخ امتحانات دروس نظري دانشکده هنر از 21 تير تا 7 مرداد، معماري از 14 تا 31 تير، فرهنگ و ارتباطات از 7 تا 25 تير و گروه عمومي از 19 تير تا 4 مرداد در نظر گرفته شد.

مقرر شد برگزاري امتحانات مذکور يک يا تلفيقي از شيوه هاي: آنلاين تستي، آنلاين تشريحي، آنلاين شفاهي، تحويل پروژه يا کار تحقيقي، فعاليت و حضور مستمر کلاسي، و يا حضوري باشد؛ روش هاي مذکور با هماهنگي دانشجو و استاد و گروه مربوطه در اسرع وقت مشخص و توسط گروه به دانشجويان ابلاغ خواهد شد.

تعداد دانشجويان در يک زمان براي امتحان، در دانشکده هاي هنر و فرهنگ و ارتباطات و گروه عمومي حداکثر 60 و در دانشکده معماري40 نفر تعيين شد. براي جلوگيري از تداخل، امتحانات نظري دانشکده ها از يکشنبه ها تا چهارشنبه ها، و گروه عمومي شنبه ها و پنجشنبه خواهد بود. تحويل نمره امتحاني نيز دو هفته پس از برگزاري امتحان تعيين شد. همچنين کلاس هاي جبراني نيز بايد قبل از شروع امتحان برگزار شود.

نحوه برگزاري دروس نظري- عملي: با توجه به اين که درس هاي نظري- عملي، همزمان با دروس نظري و به شيوه مجازي آغاز شده، کلاس ها به همين منوال تا آخر ادامه خواهد داشت.در صورت درخواست دانشجويان و استاد مربوطه تعدادي از جلسات باقيمانده، با نظارت دقيق گروه، به صورت حضوري برگزار مي‌شود.

تاريخ پايان کلاس‌ها و امتحانات اين دروس همانند دروس نظري خواهد بود؛ اما در صورت تشخيص استاد مربوطه تاريخ تحويل کار و امتحان اين دروس ميتواند تا پايان مرداد ادامه يابد.آن دسته از دروس نظري- عملي که با تشخيص استاد به صورت مجازي برگزار نشده، با برنامه ريزي گروه و هماهنگي با دانشجويان، از 17 خرداد با رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشتي برگزار خواهد شد.

نحوه برگزاري کلاس دروس عملي يا کارگاهي: در صورت پيشنهاد استاد و امکان، چند جلسه مقدماتي ميتواند به صورت مجازي از 10 خرداد به بعد برگزار شود. شروع کلاس‌هاي حضوري اين دروس، بعد از پايان امتحانات، با تشکيل دو جلسه در هر هفته انجام خواهد شد. از گروه عمومي نيز درس تربيت بدني با همين روش انجام خواهد شد.

شرايط دانشجويان نيمسال آخر رشته هاي صنايع دستي، هنر اسلامي و ارتباط تصويري: با هدف پايان تحصيل دانشجويان رشته هاي مذکور و عدم نگراني آن‌ها براي تحصيل در مقطع ارشد مقرر شد کلاس‌هاي کارگاهي اين رشته ها از 17 خرداد آغاز شود.

شرايط مهم ورود به دانشگاه براي کلاس‌هاي حضوري

ساکن نبودن در استان هاي قرمز، ارائه پرينت گواهي سلامت از سامانه وزارت بهداشت و ارائه به حراست دانشگاه هنگام ورود، اطمينان از نداشتن کرونا در ميان اعضاي خانواده و نزديکان از جمله اين شرايط است.

همچنين دانشجويان مي توانند در کلاس‌هاي حضوري نظري، نظري عملي و کارگاهي شرکت نکنند، به شرط اين که با استاد مربوطه هماهنگ کرده و تکاليف، تحقيقات و پروژه هاي کلاسي درخواستي استاد را انجام دهند. با هدف کمک به دانشجوياني که احتمالأ نياز به گذراندن تعدادي دروس عمومي براي فراغت از تحصيل دارند، ترم تابستان به صورت مجازي بعد از پايان امتحانات و در ماه‌هاي مرداد و شهريور برگزار خواهد شد که اطلاعات کامل آن در تيرماه ابلاغ خواهد شد.

معاون دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي تهران:

اعلام آمادگي 900 دانشجو براي بازگشت به خوابگاه از 17 خرداد

معاون دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي تهران از اعلام آمادگي900 دانشجو براي بازگشت به خوابگاه از 17 خرداد خبر داد و گفت: ازروز شنبه حدود 2200 دانشجو در خوابگاه‌ها خواهيم داشت.

دکتر محمدحسين پورغريب در نشست هيئت‌رئيسه دانشگاه علوم پزشکي تهران ضمن بيان اين مطلب ظرفيت خوابگاه‌ها و ميزان آمادگي پذيرش دانشجويان را تشريح کرد و گفت: مجموع ظرفيت خوابگاه‌هاي دانشجويي دانشگاه 3400 دانشجو است و به‌طورمعمول سه هزار دانشجو در خوابگاه‌ها ساکن هستند.وي تاکيد کرد: در بحران کرونا حدود 273 نفر در خوابگاه‌ها حضور داشتند و در فراخواني که اعلام شد 900 دانشجو براي بازگشت به خوابگاه در روز شنبه 17 خرداد اعلام آمادگي کردند. در نتيجه از روز شنبه حدود 2200 دانشجو در خوابگاه‌ها خواهيم داشت.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي تهران، دکتر پورغريب مهم‌ترين دغدغه خوابگاه‌ها را در مهرماه با توجه به افزايش ظرفيت پذيرش‌ها و افزايش تقاضاي دانشجويان براي استفاده از خوابگاه‌ها به دليل نرخ تورم دانست و گفت: باوجود تلاش‌هايي که در زمينه خوابگاه‌ها صورت مي‌گيرد هنوز در اين عرصه با کمبود مواجه هستيم.

در ادامه دکتر کريمي رييس دانشگاه علوم پزشکي تهران بر ضرورت برنامه‌ريزي دانشگاه به‌منظور نگهداشت نيروهاي داوطلب سلامت تاکيد کرد و گفت: بايد به‌گونه‌اي برنامه‌ريزي کنيم که درصورت نياز با اعلام فراخوان براي جذب کمک و نيروهاي مردمي در فصل پاييز آمادگي لازم را به منظور مقابله با شرايطي که ايجاد مي شود داشته باشم.

وي با تأکيد بر تدوين پروتکل‌هاي موردنياز دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي تهران تصريح کرد: درخصوص پيش‌بيني تمهيدات لازم براي حضور دانشجويان بايد پروتکل‌هاي حفاظتي متناسب با دستورالعمل‌هاي وزارت بهداشت تدوين شود و در جلسه جداگانه‌اي با روساي دانشکده‌ها پيش‌بيني‌هاي لازم صورت گيرد.


 علمي 

 دانشگاه‎هاي جهان در يك نگاه؛

«کينگز لندن»

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

كينگز لندن؛ دانشگاهي معتبر در شهر لندن مي‌باشد و جزو 20 دانشگاه برتر اروپا محسوب مي‌شود.

در اين دانشگاه كه در سال 1829 ميلادي تاسيس شده است، بيش از 50 هزار دانشجو از 150 کشور دنيا مشغول به تحصيل هستند.

تمام دانشكده‎هاي دانشگاه كينگز داراي كتابخانه بوده و مجموعا اين دانشگاه داراي بيش از يك ميليون كتاب و بيش از هزاران مقاله و مجله مي‎باشد.

دانشكده ها و موسسات اين دانشگاه عبارتند از:

موسسه دندانپزشکي

موسسه روانپزشکي، روانشناسي و علوم اعصاب

دانشکده پزشکي و علوم زيستي

دانشکده علوم رياضيات و علوم طبيعي

دانشکده مامايي و پرستاري

دانشکده علوم اجتماعي و سياست عمومي

دانشکده هنر و علوم انساني

مدرسه حقوق

مدرسه کسب و کار

تا کنون دوازده فارغ‌التحصيل و استاد اين دانشگاه موفق به کسب جايزه نوبل شده‌اند.

در رتبه‎بندي مؤسسه تايمز در سال 2019 اين دانشگاه در رتبه 38 دانشگاه‌هاي دنيا و در رتبه‌بندي QS در سال 2019 در رده 31 قرار گرفته‌است.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي