جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6404


آيين‌نامه اجرايي مجوز تهاتر مطالبات وزارت نفت با بدهي‌اش به دولت تصويب شد


خط لوله انتقال گاز سرخون - توانير تعمير شد


معادلات انرژي


ميز خبر


 آيين‌نامه اجرايي مجوز تهاتر مطالبات وزارت نفت با بدهي‌اش به دولت تصويب شد 

 
دولت آيين‌نامه اجرايي مجوز تهاتر مطالبات سازمان‌هاي گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) و توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) و وزارت نفت از طريق شرکت دولتي تابعه با بدهي آنها به دولت را تصويب کرد.

به گزارش شانا به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني رياست جمهوري، در نشست هيئت دولت که به رياست دکتر حسن روحاني برگزار شد، تعدادي از آيين‌نامه‌هاي اجرايي قانون بودجه سال 1399 کشور تصويب شد.

بر همين اساس، به دولت اجازه داده مي‌شود مطالبات پيش از سال 1397 سازمان‌هاي گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) و توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) بابت مشارکت در تأمين سرمايه بانک تخصصي صنعت و معدن و همچنين مطالبات سازمان‌هاي مذکور و وزارت نفت از طريق شرکت دولتي تابعه بابت سهم متعلق به آنها از واگذاري سهام مطابق قوانين مربوط مشروط به انجام تکاليف موضوع قانون اجراي سياست‌هاي کلي اصل 44 قانون اساسي را با بدهي آنها به دولت بابت ماليات و سود سهام تا سقف هفت هزار و 800 ميليارد ريال به‌ صورت جمعي - خرجي از طريق گردش خزانه تهاتر کند.

هيئت دولت در ادامه، با هدف تحقق عدالت، کاهش فقر مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم و معطوف‌ کردن پرداخت يارانه به خانوارهاي نيازمند، آيين‌نامه اجرايي بند (الف) تبصره (14) قانون بودجه، موضوع منابع و مصارف هدفمندي يارانه‌ها را به تصويب رساند.

مطابق اين آيين‌نامه، وزارتخانه‌هاي نفت و نيرو مکلفند از طريق شرکت‌هاي تابعه ذي‌ربط تمامي دريافتي‌هاي (منابع) مربوطه را از طريق حساب‌هاي مفتوحه خزانه‌داري کل کشور نزد بانک مرکزي به حساب سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها واريز کنند. سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها نيز مکلف است به ازاي هر رديف از دريافتي‌هاي فوق، نسبت به افتتاح حساب نزد بانک مرکزي با هماهنگي خزانه‌داري اقدام کند.

خزانه‌داري کل کشور نيز موظف است سهم عوارض شهرداري‌ها و دهياري‌ها را به حساب سازمان امور مالياتي نزد خزانه‌داري واريز کرده تا سازمان امور مالياتي عوارض مذکور را به حساب وزارت کشور براي پرداخت به شهرداري‌ها و دهياري‌ها واريز کند.

هيئت وزيران همچنين آيين‌نامه اجرايي بند(ج) تبصره (20) قانون بودجه، موضوع بودجه‌ريزي مبتني بر عملکرد دستگاه‌هاي اجرايي را به تصويب رساند.بر اين اساس، دستگاه‌هاي اجرايي موضوع اين آيين‌نامه موظفند اعتبارات هزينه‌اي ابلاغي سال 1399 خود را در چهارچوب مفاد دستورالعمل اجرايي بودجه‌ريزي مبتني بر عملکرد هزينه کنند.


 خط لوله انتقال گاز سرخون - توانير تعمير شد 

 سرپرست منطقه 6 عمليات انتقال گاز از پايان موفقيت‌آميز تعميرات خط لوله سرخون - توانير در هفت نقطه با 6 گروه عملياتي در کمتر از 15 ساعت خبرداد.به گزارش شانا به نقل از شرکت انتقال گاز ايران، عليرضا عربلو، درباره اين عمليات گفت: با توجه به نتايج پيگراني هوشمند و با هدف ايمن‌سازي خط لوله سرخون - توانير و همين‌طور تاب‌آوري شبکه و انتقال گاز پالايش گاز سرخون به مصارف صنعتي و خانگي شهر بندرعباس، اين عمليات در هفت نقطه و با 6 گروه عملياتي و کاري برنامه‌ريزي شد.

وي افزود: برنامه‌ريزي دقيق و کارشناسي‌شده در راستاي اطمينان از انجام به‌موقع کار با توجه به محدوديت‌هاي تأمين گاز مصارف خانگي شبکه شهري و سي‌ان‌جي سطح شهر بندرعباس از نکات بارز اين عمليات بود. رعايت و توجه کامل به مسائل ايمني به عنوان اصل مهم در کارهاي ريسکي شامل جابه‌جايي لوله، جوشکاري، تعميرات، تخليه گاز نيز از ديگر نکات مهم اين تعميرات بود.

سرپرست منطقه 6 عمليات انتقال گاز با بيان اينکه انجام تعميرات تعويض لوله، افزون بر برطرف کردن معايب خطوط، بهره‌وري انتقال مستمر و پايدار گاز را نيز افزايش مي‌دهد، تصريح کرد: برنامه و تعميرات به‌موقع، مناسب و صحيح به بهينه کردن عملکرد و کارآيي خط لوله کمک مؤثري مي‌کند و سبب ارتقاي ايمني و حفظ محيط زيست مي‌شود.


 معادلات انرژي 

 نرم‌افزار بررسي حوادث در نفت مناطق مرکزي عملياتي شد

فاز نخست سامانه نرم‌افزاري بررسي حوادث به‌منظور تجزيه و تحليل، ريشه‌يابي حوادث، پيشگيري از تکرار حوادث پرسنلي و صيانت از محيط زيست و تأسيسات در شرکت نفت مناطق مرکزي و شرکت‌هاي تابع عملياتي شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزي ايران، عليرضا عيدک‌زاده، رئيس ايمني، بهداشت و محيط زيست اين شرکت در رابطه با لزوم راه‌اندازي اين سيستم اظهار کرد: سيستم مذکور به‌منظور مديريت اقدام‌هاي اصلاحي و پيشگيرانه براي جلوگيري از تکرار مجدد حوادث شامل حوادث انساني اعم از پرسنلي و غيرپرسنلي، زيست‌محيطي شامل آب، هوا و خاک، تأسيسات سرمايه‌اي با بهره‌گيري از خدمات فني تخصصي اداره فناوري اطلاعات و ارتباطات اين شرکت طراحي و اجرا شد.

وي افزود: اين سيستم، فرآيند بررسي و تحليل حوادث با جمع‌آوري داده‌ها و اطلاعات در همه سطوح سازماني از طريق ثبت اطلاعات از سوي نمايندگان اچ‌اس‌يي در ستاد و شرکت‌هاي تابع صورت مي‌گيرد و با پياده‌سازي ماتريس‌هاي ارزيابي سطوح حادثه، پيامدها و ثبت آنها و همچنين بررسي علل احتمالي حوادث در سيستم به ارزيابي ريسک، مخاطره‌ها و مديريت متمرکز اطلاعات حوادث پرداخته مي‌شود.

در فاز نخست سيستم نرم‌افزاري بررسي حوادث، يکپارچه‌سازي اطلاعات اين حوزه در ستاد، شرکت‌هاي تابع و مناطق عملياتي راه‌اندازي شده و براي بهره‌برداري در اختيار کارشناسان ذي‌ربط قرار گرفته است، همچنين با ثبت و تجميع اطلاعات، در فاز بعدي مي‌توان به تحليل ريشه‌اي وقوع حوادث و طراحي داشبوردهاي مديريتي پرداخت.

ساختار جديد مديريت خطوط لوله در نفت‌خيز جنوب تشکيل شد

مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب از تشکيل ساختار جديد مديريت يکپارچه خطوط لوله (PIMS) در اين شرکت خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب، احمد محمدي اظهار کرد: ساختار جديد مديريت خطوط لوله با موافقت مديرعامل شرکت ملي نفت ايران و با عنوان «معاونت برنامه‌ريزي، هماهنگي، نظارت بر نظام انسجام خطوط لوله» زيرمجموعه مديريت توليد مناطق نفت‌خيز جنوب رسما آغاز به‌کار کرده است.

وي هدف از تشکيل اين ساختار را استقرار و عملياتي کردن مديريت انسجام خطوط لوله در شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب و شرکت‌هاي تابع عنوان کرد و افزود: به اين ترتيب از اين پس همه اقدام‌هاي مرتبط با خطوط لوله، برنامه‌ريزي، نظارت بر طراحي، اجرا و راه‌اندازي خطوط لوله جديد و راهبري، بازرسي، نگهداشت، تعمير و ايمن‌سازي خطوط لوله موجود در پهنه عملياتي مناطق نفت‌خيز جنوب به‌صورت متمرکز و منسجم از سوي اين معاونت انجام خواهد شد.


 ميز خبر 

 عرضه نفتاي سبک پالايشگاه آبادان در بورس انرژي

رينگ بين‌الملل بورس انرژي ايران امروز ميزبان عرضه نفتاي سبک پالايشگاه نفت آبادان است.

به گزارش شانا به نقل از بورس انرژي، رينگ داخلي اين بورس، شاهد عرضه کالاهاي اکستراکت نفت سپاهان، آيزوريسايکل، حلال 502 و حلال 503 پالايش نفت اصفهان، آيزوريسايکل و حلال 404 پالايش نفت شيراز، برش سنگين، سوخت کوره سبک و نيتروژن مايع پتروشيمي تبريز، برش سنگين پتروشيمي جم، متانول پتروشيمي زاگرس، متانول پتروشيمي شيراز، متانول شرکت متانول کاوه، ميعانات گازي مجتمع گاز پارس‌جنوبي و نرمال هگزان پالايش نفت شازند است و سوخت هوايي و نفت سفيد شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، گازوئيل شرکت ملي نفت ايران و نفتاي سبک پالايش نفت آبادان در رينگ بين‌الملل عرضه مي‌شود.

کالاهاي آيزوريسايکل و بلندينگ نفتا پالايش نفت بندرعباس، ميعانات گازي پالايش گاز ايلام و نفت سفيد شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در رينگ داخلي بازار فيزيکي بورس انرژي ايران معامله شد.

در اين روز 10.791 تن فرآورده هيدروکربوري به ارزش بيش از295 ميليارد و 954 ميليون ريال در بازار فيزيکي بورس انرژي ايران دادوستد شد.

چهره نام‌آشناي روابط عمومي صنعت نفت به ديار باقي شتافت

حاج رضا طاهري، چهره نام‌آشنا و خوشنام روابط عمومي صنعت نفت که سال‌ها در روابط عمومي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب مشغول به فعاليت بود، يکشنبه، 11 خردادماه درگذشت.به گزارش خبرنگار شانا، حاج رضا طاهري، رئيس پيشين روابط عمومي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب به ديار باقي شتافت.

بيش از 30 سال تجربه کاري در وزارت نفت که حدود 20 سال آن به فعاليت در عرصه روابط عمومي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب گذشت، طاهري را به يکي از چهره‌هاي شاخص و فعال روابط عمومي صنعت نفت بدل کرده بود.

روابط عمومي وزارت نفت و شبکه اطلاع‌رساني نفت و انرژي، درگذشت يار ديرين خود را که به اخلاق‌مداري و مسئوليت‌پذيري‌ شهره بود، به خانواده محترم وي و همچنين خانواده بزرگ صنعت نفت تسليت مي‌گويد.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي