جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/03/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6404

سازش يا تقابل؟
تاثيرات حضور نمايندگان «ورزشي» در مجلس


خبـــرنامه


خبـــر


 سازش يا تقابل؟
 تاثيرات حضور نمايندگان «ورزشي» در مجلس 

حضور تعدادي از مديران پيشين ورزش در مجلس يازدهم حکم شمشير دو لبه‌ براي وزير ورزش را دارد هر چند که وي از ماه‌ها پيش با انتخاب‌هايي زيرکانه دستِ پيش را گرفت تا از گزندِ آنها در امان بماند.

به گزارش مهر، انتخابات فدراسيون تنيس و نتيجه به دست آمده در آن مُهر تاييدي بود بر دورنمايي که وزارت ورزش از ماه‌ها پيش براي تعامل حداکثري با مجلس يازدهم ترسيم کرد تا يک سال باقي مانده تا پايان عمر دولت فعلي را هم به خير و سلامت و بدون گذر از مسير استيضاح و ورود انتقادي نمايندگان خانه ملت سپري کند.

مجلس يازدهم از هفته گذشته در حالي به صورت رسمي آغاز به کار کرد که برخي از نمايندگانش پيشينه‌اي پُررنگ از ورزش و مديريت در اين عرصه دارند اما در دوره مسعود سلطاني فر يا ديگر وزرا مجبور به بخشيدن عطاي کار به لقايش شدند. حالا اما دست روزگار آنها را جايي نشانده که مي‌توانند مو را از ماست بيرون کشيده و اينگونه دلخوري گذشته - اگر به جا مانده باشد- را تلافي کنند، البته اگر اقدامات پيشگيرانه وزير ورزش به نتيجه نرسد.

ورزشي‌هاي حاضر در مجلس

البته پيش از اين هم بودند مديران ورزشي که به مجلس راه يافتند اما اين اولين بار يا از معدود دفعاتي است که برخي نمايندگان مانند ميرسليم و دنيامالي کارنامه‌اي پُر و پيمان از مديريت ورزشي دارند.

دنيامالي سال‌ها مديريت در فدراسيون قايقراني و تصدي کرسي بين المللي اين رشته را در کارنامه دارد اما عقبه ورزشي ميرسليم از او هم بيشتر است. ميرسليم از سال 68 و از ابتداي فعاليت رشته نجات غريق و غواصي در ايران بر مسند رياست اين فدراسيون بود اما مطرح شدن بازنشستگي‌اش او را مجبور به پايان حکومت 28 ساله‌اش در اين رشته کرد.

اين اتفاق سه سال پيش و بعد از انتخابات دوره قبل رياست جمهوري که ميرسليم هم به عنوان يکي از کانديداها در مناظرات آن حضور داشت، انجام شد. البته ميرسليم بعد از شروع رياست ايلخان نوري در فدراسيون نجات غريق و غواصي (دي ماه 96) با حکم وزير ورزش عضو هيأت رئيسه اين فدراسيون شد اما اين حکم 6 ماه بعد از انتخابات (تيرماه 97) و با تأخير نسبت به ديگر اعضاي هيأت رئيسه صادر شد.

حالا ميرسليم که رقيب کم توان قاليباف براي رياست مجلس بود در مسند قدرت مقابل وزير قرار گرفته است. اما علاوه بر وي و دنيامالي که نماينده انزلي در مجلس شده، خبره‌هاي ورزشي ديگري هم در مجلس جديد آغاز به کار کرده‌اند مانند سيد احمد رسولي نژاد رئيس سال‌هاي دور هيأت مديره پرسپوليس و معاون امور مجلس، حقوقي و استان‌هاي وزارت ورزش در دوره محمد عباسي که بعدها جاي خود را به اميررضا خادم داد.

فداحسين مالکي عضو پيشين هيات مديره پرسپوليس هم از جمله ورزشي‌هايي است که به عنوان نماينده زاهدان در ميان مجلسي‌ها قدرت را به دست گرفته است.

خبرگان ورزشي رو در روي وزارت و وزير

اين افراد با شناختي که از حوزه ورزش و پشت پرده‌هاي آن دارند مي‌توانند اهرمي باشند براي حرکت تيزتر مجلس به سمت وزارت ورزش که متصدي آن طي عمر چهارساله مجلس گذشته سه بار طرح استيضاحش مطرح شد اما هر بار از آن گريخت. از ديگر خوش شانسي‌هاي وزير ورزش تعويق يک ساله بازي‌هاي المپيک بود که کمک کرد کارنامه عملکردش در دولت دوازدهم کمتر به چشم بيايد.

البته حالا هم در مورد نمره سلطاني فر و چگونگي پايان دوره‌اش هيچ تصميمي نيست چون از حالا تا يک سال آينده نظارت کساني را روي عملکردش دارد که خيلي خوب با ورزش، چالش‌هاي اين حوزه و حتي زد و بندهايش آشنا هستند و اگر بخواهند، مسئله‌اي از وزارتِ تعيين کننده ورزش و جوانان از چشم‌شان پنهان نخواهد ماند.

لحاظ کردن تيزبيني خبرگان ورزشي در مجلس و البته لزوم تعامل با مجلسي‌هاي جديد براي رهايي از گزندهاي احتمالي‌شان، وزير ورزش را وادار کرد با برخي جابه جايي ها و انتصاب‌ها، مسير تعامل با آنها را ترسيم کند.

اقدامات سلطاني فر براي رهايي از گزند مجلسي‌ها

آغاز به کار مسعود سلطاني فر براي تعامل حداکثري مجموعه تحت مديريتش با مجلس جديد بلافاصله بعد از انتخابات سال گذشته و مشخص شدن آرا آغاز شد، آنجا که اواسط اسفند ماه و دو هفته بعد از انتخابات مجلس بحث تغيير مديرکل روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت ورزش مطرح شد و به کارگيري کاوه احمدي با سابقه فعاليت در اداره کل اخبار مجلس در اين حوزه؛ اگرچه اين جابه جايي ارديبهشت ماه امسال به سرانجام رسيد.

انتصاب علي نيکزاد به عنوان عضو هيات رئيسه فدراسيون تيراندازي ديگر اقدام مسعود سلطاني فر بود که به نظر مي‌رسد براي ايجاد روابط حسنه با مجلس انجام شد. نيکزاد بعد از اين انتصاب، به عنوان نايب رئيس مجلس انتخاب شد؛ انتخابي که قابل پيش بيني بود.

در ادامه هم انتخابات روز يکشنبه فدراسيون تنيس با آنچه خواستِ وزارت ورزش بود برگزار شد يعني کسب اکثريت آرا براي داود عزيزي تا بهانه تراشي قانوني براي استعفاي وي باشد و انتصاب مديري جديد در دفتر امور مجلس وزارت ورزش با قابليت‌هايي بهتر و کارآمدتر جهت ارتباط با نمايندگان.

حالا اگر در اين ميان وزير ورزش براي يکي از نمايندگان مجلس هم حکمي زد و او را در جايي از ورزش منصوب کرد، نبايد خيلي تعجب کرد.

نتيجه چه مي‌شود؟

مدت زمان زيادي تا پايان عمر مديريتي مسعود سلطاني در ساختمان تعيين کننده سئول براي ورزشي‌ها نمانده است. با توجه به تناقض و تعارضي که ميان طيف خطي و جناحي او با نمايندگان وجود دارد، احتمال حضور او در دولت بعدي کم است اما به هر حال براي سلطاني فر ايده آل است که به عنوان اولين وزير دو دوره‌اي ورزش، با کارنامه‌اي بدون استيضاح در صحن علني ترک پست کند.

به همين دليل او از ماه‌ها قبل زمينه چيني براي جلب نظر و رضايت نمايندگان مجلس را آغاز کرد اما به معناي واقع، بايد و قطعيتي در مورد اين اقدامات وجود دارد؟

به هر حال حضور ورزشي‌هاي با سابقه در مجلس براي وزير و مجموعه تحت مديريتش حکم شمشير دو لبه را دارد. اين حضور با توجه به پيشينه‌هايي که به آن اشاره شد مي‌تواند پاي سلطاني فر را روي پوست موز قرار دهد يا با شناخت نسبي که دو طرف از رگ خواب يکديگر دارند، او را از هر آمد و رفتي در امان نگه دارد؟!


 خبـــرنامه 

 3-4-3 فرهاد کامل مي‌شود؛

کدام بازيکن از ترکيب استقلال بيرون مي ماند؟

با اضافه شدن شيخ دياباته مهاجم خارجي تيم فوتبال استقلال به تمرينات آبي پوشان، ترکيب مورد نظر فرهاد مجيدي به سمت کامل شدن مي‌رود.

به گزارش مهر، «3-4-3»، عددي آشنا براي آبي پوشان. سيستمي که آندره استراماچوني در تيم استقلال جا انداخت و فرهاد مجيدي هم با ادامه آن سيستم را با آبي پوشان اجرا کرد. سيستمي که در ابتدا به اشتباه 3-5-2 ناميده مي‌شد اما در عمل مشخص شد مقابل 3 مدافع مرکزي، 4 هافبک و جلوتر از آنها 3 مهاجم بازي مي‌کنند.

سيستم مطلوب مجيدي و استقلال با بازگشت شيخ دياباته تکميل شد و حالا سرمربي آبي‌ها مي‌تواند با خيالي آسوده تيمش را براي شروع مجدد مسابقات آماده کند.

در سيستم مد نظر مجيدي، مقابل حسيني که درون دروازه بازي مي کند، مدافعان زيادي حضور دارند که مي‌توان ترکيب‌هاي مختلفي از آنها ساخت و به ميدان فرستاد. در بين مدافعان پر تعداد آبي‌ها روزبه چشمي باتجربه ترين و يکي از قابل اعتمادترين هاست. آمار بازيهاي گذشته آبي‌ها نشان مي‌دهد محمد دانشگر هم موقعيت نسبتا مستحکمي در قلب دفاعي اين تيم دارد و در همه بازيهاي گذشته آبي‌ها تنها محروميت توانسته او را از ترکيب دور کند.

عارف غلامي بازيکن جواني است که خيلي زود در ترکيب ثابت استقلال جا افتاد و بعيد به نظر مي‌رسد به سادگي هم جاي خود را از دست بدهد. در اين منطقه بازيکن باتجربه و کاملا قابل اعتماد ديگري به اسم سياوش يزداني حضور دارد که مصدوميتي طولاني در نيم فصل نخست به او چندان اجازه خودنمايي در ترکيب آبي ها نداد و مترصد اثبات توانايي هاي خود در ادامه مسابقات است.

شاهين طاهرخاني هم يکي ديگر از جواناني است که در در ابتداي فصل آبيها از سر ناچاري به او فرصت بازي دادند و اين بازيکن جوان به بهترين شکل از حداقل موقعيت هاي ممکن استفاده کرد تا حالا از او به عنوان يک بازيکن جوان و کاملا قابل اعتماد در قلب دفاعي ياد شود.

چشمي، غلامي، دانشگر، يزداني و طاهرخاني 5 بازيکني هستند که در قلب دفاعي اين تيم امتحان خوبي پس داده و نمره قبولي گرفتند و حضور آنها مي تواند خيال مجيدي را از اين ناحيه راحت کند. آبي‌ها در اين پست يک جوان جوياي نام ديگر به اسم سينا خادم پور را دارند که هنوز فرصت بازي پيدا نکرده است.

دست مجيدي براي استفاده از بازيکنان مورد نيازش در خط مياني کاملا باز است و براي اين منظور گزينه هاي پر تعداد مناسبي در اختيار دارد. در چپ و راست اين منطقه دو بازيکن باتجربه و کاملا مناسب مثل وريا غفوري و ميليچ حضور دارند که بعيد است در ترکيب ثابت به آنها دست بخورد.

در مرکز زمين هم زوج مسعود ريگي و علي کريمي تا حدود زيادي جا افتاده و مجال بازي کردن را از ديگران گرفته اند. فرشيد باقري، آرش رضاوند و فرشيد اسماعيلي هم بازيکنان باتجربه اي هستند که در صورت نياز مي توان با اطمينان از آنها در مرکز زمين و حتي کناره ها استفاده کرد. يک جوان جوياي نام به اسم رضا آذري هم انتظار فرصتي هرچند کوچک را مي‌کشد تا در اين منطقه توانايي هايش را اثبات کند.

علي دشتي، محمد بلبلي، ميلاد زکي پور و در صورت اضافه شدن به ليست داريوش شجاعيان هم نفراتي هستند که در کناره هاي زمين در خط مياني مي توانند بازيکنان جانشين مناسبي باشند.

تکليف استقلالِ مجيدي در خط حمله روشن تر از همه جا است. او سه مهاجم براي اين منطقه مي خواهد بهترين گزينه‌هاي ليگ برتر را در اختيار دارد. حضور سه بازيکن گل‌ساز و گلزن که هر سه در کورس آقاي گلي قرار دارند در کنار هم در خط حمله استقلال باعث شده تا آنها از ساير تيم ها در اين منطقه خطرناک تر باشند.

بازگشت شيخ دياباته و حضور او در کنار قائدي و مطهري باعث مي شود تا خيال مجيدي از اين منطقه کاملا آسوده باشد. خط حمله استقلال با حضور اين سه بازيکن آنقدر پر توان هست که ضعف احتمالي در خطوط ديگر هم تحت الشعاع آن قرار بگيرد و مجيدي بتواند با تکيه بر اين خط حمله پر توان به آتش بازي تيمش در ادامه مسابقات ليگ برتر اميدوار باشد. مجيدي در خط حمله گزينه هاي جانشيني هم دارد و بازيکناني مثل تبريزي و مرادي نفراتي هستند که در صورت لزوم مي توانند مورد استفاده قرار گيرند.

آبي پوشان با احتساب يک بازي عقب افتاده مقابل فولاد، 10 ديدار ديگر در ليگ برتر پيش رو دارند و با پتانسيل 30 امتيازي مي‌توانند به جايگاهي بهتر از آنچه که الان در اختيار دارند اميدوار باشند.

پرسپوليس مدافع چپ مي‌خرد

در چند سال اخير پرسپوليس مدافعان چپ خوبي داشته و کمتر در اين پست دچار مشکل شده است. طي دو سال اخير محمد انصاري و محمد نادري مدافعان چپ سرخپوشان بودند که انصافاً هر دو عملکرد خوبي داشتند. انصاري به غير از مدافع چپ در مرکز خط دفاعي هم بار‌ها به ميدان رفت. نادري هم در زمان حضور کالدرون بازي در پست وينگر چپ و راست را تجربه کرد.

نادري که فصل گذشته به صورت قرضي از باشگاه کورتريک بلژيک به پرسپوليس آمد در پايان فصل بايد به باشگاهش برگردد و تيم آينده‌اش بستگي به نظر مديران کورتريک دارد. با توجه به عملکرد خوب نادري و همچنين ملي‌پوش بودن اين بازيکن تيم‌هاي داخلي رقيب پرسپوليس هم نيم‌نگاهي براي جذب محمد دارند هر چند خود نادري ترجيح مي‌دهد باز هم در پرسپوليس توپ بزند. آن‌طور که مشخص است مديران پرسپوليس هنوز مذاکرات خود را براي تمديد قرارداد قرضي نادري آغاز نکردند و به همين دليل آينده اين بازيکن در هاله‌اي از ابهام قرار گرفته است.

البته گفتني است يحيي علاقه زيادي به نادري دارد و از مديران پرسپوليس خواسته هر طور شده نادري را براي فصل آينده حفظ کنند. از طرفي ديگر محمد انصاري مدافع با اخلاق و بي‌حاشيه پرسپوليس که يک بار به خاطر بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتي تيمش پيشنهاد خارجي‌اش را رد کرد بار ديگر مورد توجه تيم‌هاي خارجي قرار گرفته و يکي، دو پيشنهاد قابل توجه دريافت کرده است.

از همين رو حاجي پرسپوليسي‌ها شايد اين بار بخواهد لژيونر شده و بعد از 5 سال از جمع سرخپوشان جدا شود. با اين اوصاف اگر پرسپوليس نتواند قرارداد قرضي نادري را تمديد و انصاري را حفظ کند، با کمبود بازيکن در پست مدافع چپ مواجه خواهد شد. از همين رو يحيي و کادر فني‌اش بايد در صورت جدايي يکي از بين انصاري و نادري و يا هر دو آن‌ها به فکر خريد مدافع جديد باشد.

البته با توجه به ممنوعيت خريد بازيکنان خارجي براي پرسپوليس و استقلال خريد بازيکن در نقل و انتقالات تابستاني بسيار سخت خواهد بود و پرسپوليسي‌ها مجبورند به گزينه‌هاي داخلي اکتفا کنند. با اين حال باشگاه پرسپوليس سعي مي‌کند هر طور شده انصاري و نادري و يا حداقل يکي از آن‌ها را حفظ کند، ولي در اين راه کار سختي پيش رو خواهد داشت.


 خبـــر 

 مربي استقلال:

پرسپوليس شانس اول قهرماني است

«پرسپوليس با توجه به شرايطي که در صدر جدول دارد شانس اول قهرماني است، اما 30 امتياز ديگر براي ما باقي مانده است.» اين بخشي از جملات مجيد نامجو مطلق است در مصاحبه با تسنيم.

نامجومطلق، در ارتباط با برگزاري مسابقات ليگ برتر فوتبال و اختلاف نظر‌هايي که بين باشگاه‌ها در اين زمينه وجود دارد گفت: در حال حاضر فدراسيون و سازمان ليگ در شرايط بسيار سختي قرار گرفته‌اند و نظر‌ها هم در اين خصوص متفاوت است. اين را قبول دارم که تيم‌ها هزينه کرده‌اند و دوست دارند به اهدافي که ترسيم کرده‌اند برسند، ولي بايد بحث سلامتي افراد را هم در نظر بگيريم. متاسفانه کرونا هنوز ريشه‌کن نشده و مردم همچنان با مشکلات زيادي که دارند با اين بيماري مبارزه مي‌کنند. در اين وضعيت حفظ جان مردم از هر چيزي مهمتر است.

وي تاکيد کرد: شرايط ما با کشوري مثل آلمان متفاوت است و نمي‌توانيم خودمان را با آن‌ها قياس کنيم. فوتبال هم شرايط خاص خودش را دارد و در زمين مسابقه نمي‌توان فاصله اجتماعي را رعايت کرد يا از ماسک استفاده کرد. به عنوان مثال اگر ليگ شروع شود بايد در اولين بازي به مصاف فولاد برويم، اين در حالي است که اهواز در وضعيت قرمز قرار دارد. مطمئنا سفر با هواپيما و رفتن به هتل يا فرودگاه مشکل‌ساز است و برگزاري ليگ با چالش‌هاي مختلفي همراه خواهد بود. در حال حاضر جلوي بازي‌هاي دوستانه را گرفته‌اند، حالا چگونه مي‌خواهند بازي‌هاي رسمي را برگزار کنند.نامجومطلق در ارتباط با اينکه برخي مديران يا مربيان گفته‌اند که در صورت تعطيلي ليگ برتر مشکلي بابت قهرمان اعلام کردن پرسپوليس در اين فصل ندارند، خاطرنشان کرد: طبيعتاً پرسپوليس به خاطر شرايط خوبي که در صدر جدول دارد، شانس اول قهرماني محسوب مي‌شود، ولي فوتبال بازي اتفاقات است و نمي‌توان چيزي را پيش‌بيني کرد. ما و چند تيم ديگر هم شانس داريم، براي استقلال 30 امتياز ديگر باقي مانده و ما هم مي‌توانيم خودمان را جزو شانس‌هاي قهرماني بدانيم. فکر نمي‌کنم در صورت تعطيلي ليگ برتر، مشخص کردن قهرمان منطقي باشد.

مربي استقلال در خصوص شايعات چند روز اخير مبني بر اينکه کادر فني آبي‌پوشان، ليست مازاد اين تيم را تهيه و در اختيار باشگاه قرار داده است، تصريح کرد: اين موضوع صحت ندارد و بحث ليست مازاد گمانه‌زني رسانه‌ها است. هنوز تکليف اين فصل و زمان شروع فصل بعد مشخص نشده که کادر فني بخواهد چنين تصميمي بگيرد.

نامجومطلق در خصوص اتمام قرارداد چند بازيکن استقلال و اينکه آيا مي‌تواند نفرات تاثيرگذار تيم را حفظ کند، گفت: استقلال در سال‌هاي گذشته بابت جدايي بازيکنان ضربه خورد و اميدوارم اين تيم براي فصل بعد کمترين تغيير را داشته باشد. طيبيعتاً باشگاه هم بايد تلاش کند تا نفراتي که قراردادشان رو به اتمام است را براي فصل بعد حفظ کند.

تمجيد سرمربي مونشن‌گلادباخ از حرکت ضدآمريکايي مهاجمش

سرمربي تيم فوتبال بوروسيا مونشن‌گلادباخ از شادي گل مهاجم تيمش در حمايت از معترضين آمريکايي تمجيد کرد.

در چارچوب هفته بيست‌ونهم بوندس‌ليگاي آلمان، تيم‌ فوتبال بوروسيا مونشن‌گلادباخ در ورزشگاه خالي از تماشاگر بوروسيا پارک موفق شد با نتيجه 4 بر يک يونيون برلين را در هم بکوبد و به رده سوم جدول رده‌بندي اين رقابت‌ها صعود کند. در اين بازي اما اتفاقي افتاد که بازتاب گسترده‌اي داشت و آن شادي گل مهاجم فرانسوي مونشن‌گلادباخ بود.

مارکوس توران، مهاجم فرانسوي بوروسيا مونشن‌گلادباخ و پسر 22 ساله ليليان تورانِ سرشناس که گل‌هاي دوم و سوم تيم ميزبان را در دقايق 41 و 59 به ثمر رساند، پس از به ثمر رساندن گل اول خود، شادي گل خود را با زانو زدن نمادين روي زمين انجام داد تا به نوعي اعتراضش به کشته شدن يک شهروند سياهپوست در ايالات متحده توسط پليس آمريکا را نشان دهد. حرکت نمادين زانو زدن يک اعتراض به حقوق مدني است که در سال 2016 توسط کالين کپرنيک، بازيکن فوتبال آمريکايي آغاز شد.

مارکو رز، سرمربي 43 ساله و آلماني تيم بوروسيا مونشن‌گلادباخ پس از برتري قاطعانه تيمش مقابل يونيون برلين در حمايت از حرکت مهاجم 22 ساله‌اش در اين ديدار اظهار داشت: مارکوس اهميت موضوع (کشته شدن شهروند سياهپوست آمريکايي با حرکت خشونت‌آميز پليس اين کشور) را نشان داد. توران الگويي را براي مبارزه عليه نژادپرستي نشان داد که همه ما از آن حمايت مي‌کنيم.

مارک بارترا، مدافع اسپانيايي تيم فوتبال رئال بتيس هم با انتشار تصوير شادي گل مارکوس توران در حساب کاربري رسمي خود در شبکه اجتماعي «توئيتر» از حرکت مهاجم سيه‌چرده بوروسيا مونشن‌گلادباخ حمايت کرد و زير آن از هشت‌هاي #اهميت زندگي سياهپوستان و #نه به نژادپرستي استفاده کرد.جيدون سانچو، هافبک انگليسي بوروسيا دورتموند هم که مقابل پاردبورن هت‌تريک کرد، پس از به ثمر رساندن گل اول خود در اين بازي در شادي گل، پيراهن خود را در آورد تا نوشته روي پيراهن زيرين خود را به نمايش بگذارد که روي آن نوشته شده بود «عدالت براي جورج فلويد». اين حرکت هافبک انگليسي زردپوشان وستفالن به ياد شهروند سياهپوست آمريکايي صورت گرفت که دوشنبه هفته گذشته به دست يک افسر پليس اين کشور کشته شد.ورزشکاران مختلف در روزهاي اخير به شيوه‌هاي مختلف همبستگي و اعتراض خود به قتل جورج فلويد، شهروند سياهپوست آمريکايي نشان داده‌اند. اين شهروند آمريکايي پس از اينکه توسط پليس اين کشور بازداشت شد، به خاطر فشاري که به مدت هشت دقيقه توسط زانوي يک افسر پليس به نام درک چائووين 44 ساله به گلويش آمد، روز دوشنبه جان خود را در شهر مينئاپوليس واقع در ايالت مينه‌سوتا از دست داد.

رقابت 4 کشور براي کسب ميزباني جام ملت‌هاي آسيا 2027؛

فرصت يک ماهه ايران براي نامزدي

قطر، عربستان، هند و ازبکستان 4 کشور نامزد ميزباني جام ملت‌هاي فوتبال آسيا در سال 2027 ميلادي هستند.

کنفدراسيون فوتبال آسيا (AFC) نامزدي کشورهاي قطر، عربستان، هند و ازبکستان را به صورت رسمي براي ميزباني از ديدارهاي جام ملت‌هاي اين قاره در سال 2027 ميلادي مورد تاييد قرار داد.

کنفدراسيون فوتبال آسيا ابتدا 31 مارس (12 فروردين) را براي اعلام نامزدي ميزباني جام ملت‌ها توسط کشورها تعيين کرده بود که اين مهلت زماني به دليل شيوع ويروس تا 30 ژوئن (10 تير) تمديد شد.

بر اساس اين گزارش، هنوز فدراسيون‌هاي فوتبال ديگر کشورهاي آسيايي مي‌توانند درخواست ميزباني جام ملت‌ها را به AFC ارسال کنند. ايران پيش از اين تمايل خود را براي ميزباني از اين رقابت‌ها ابراز کرده بود. کشورهاي اردن و عراق نيز از عزم خود براي ميزباني مشترک از جام ملت‌هاي آسيا 2027 خبر دادند.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي