جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6424


استفاده از ماسك اجباري شد؛ منتظر جريمه هم باشيد!

دکتر قاليباف در نشست مجمع نمايندگان استان تهران:
نيازمند ارتباط چهره به چهره با مردم هستيم

اداي احترام مردم پاوه به سه فعال محيط زيست؛
کشته شدن 3 فعال محيط زيست هنگام خاموش کردن آتش مراتع پاوه کرمانشاه

سخنگوي وزارت بهداشت مطرح کرد:
سير صعودي آمار کرونا در کشور


خبر


در کرمان بدون «ماسک» ممنوع


تظاهرات عليه اجباري شدن ماسک در شهر "آستن"آمريکا


سرمقاله

آيت الله رئيسي در جلسه شوراي عالي قضائيه:
مبارزه بافساد امر مستمر و پيگيرانه است


ترامپ از شکست احتمالي در انتخابات خبر داده است


ميشل باچله:الحاق سرزمين‌هاي کرانه غربي غيرقانوني است


روسيه خواستار گفتگوي شفاف درباره پرونده سوريه شد


يك نكته از هزاران


خبـر


 استفاده از ماسك اجباري شد؛ منتظر جريمه هم باشيد! 

 
اين درست است كه با بازگشايي‌ها و بازگشت اغلب مردم به محل كار و افزايش تردد در شهر، ارتباط مردم با يكديگر و ازدحام در وسايل نقليه زياد شد، اما برخي مردم از اين بازگشايي‌ها را به معناي عادي شدن اوضاع و رفع خطر كرونا از كشور پنداشتند. بسياري از كشورهاي توسعه‌يافته ناچار شدند اين بازگشايي‌ها را اعمال كنند، چرا كه اقتصاد تقريبا هيچ كشوري چنين تعطيلي طولاني‌مدت و مشكلات عديده حاصل از آن‌را تاب نمي‌آورد.اغلب كشورها با توصيه مردم به رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي و جريمه كردن افراد بي‌مبالات، به‌سوي بازگشايي‌ها گام برداشتند. اما آن‌چه شوربختانه در كشور ما و به‌ويژه در تهران اتفاق افتاده اين است كه مردم خيلي كم از ماسك استفاده مي‌كنند؛ آن‌هم در شرايطي كه وسايل حمل‌ونقل عمومي، بانك‌ها، فروشگاه‌ها و ... با ازدحام و تراكم جمعيت مواجه است. حتي با اين‌كه ورود به ايستگاه‌هاي مترو بدون ماسك ممنوع است اما مردم پس از عبور از گيت‌ها، ماسك را برمي‌دارند. گويي كه اين هم قانوني است كه بايد دورش بزنند! نتيجه چنين بي‌مبالاتي‌هاي رو به گسترش اين است كه تعداد اندكي از مردم كه پروتكل‌ها را رعايت مي‌كنند، ناچار به رعايت دوبرابري شده‌اند، از دوماسك همزمان به اضافه شيلد استفاده مي‌كنند؛ چرا كه ديگراني كه رعايت نمي‌كنند، بي‌مهابا و بدون رعايت سرفه و عطسه خود را در اماكن عمومي رها مي‌كنند.

چنين است كه استفاده از ماسک به دستور رئيس‌جمهور از 15 تيرماه به مدت دوهفته در مکان‌هايي که تجمع وجود دارد و يا سرپوشيده است اجباري مي‌شود. اما اميد است مسئله جريمه هم مد نظر مسئولان ذيربط قرار گيرد. چون تجربه ثابت كرده با تقاضا و خواهش، پروتكل‌هاي بهداشتي تا به امروز آنچنان‌كه بايد و شايد رعايت نشده‌اند و برخي مردم با خيال راحت مشغول عروسي و عزاي جمعي خود هستند!


 دکتر قاليباف در نشست مجمع نمايندگان استان تهران:
 نيازمند ارتباط چهره به چهره با مردم هستيم 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه امروز بيش از هر چيز نيازمند ارتباط چهره به چهره و مستقيم با مردم هستيم، گفت: ملاقات هاي مردمي بيش از آنکه براي مردم موثر باشد، براي ما اثرگذار است و باعث مي شود از فضاي مردمي دور نشده و مشکلات آنان را فراموش نکنيم.به گزارش خانه ملت، نشست مجمع نمايندگان استان تهران با حضور دکتر محمدباقر قاليباف رئيس مجلس شوراي اسلامي برگزار شد.رئيس مجلس شوراي اسلامي در اين نشست ضمن تبريک ايام ميلاد هشتمين اختر آسمان امامت و ولايت گفت: جلسات مجمع نمايندگان استان تهران بايد زمانبندي مشخص و ثابتي داشته باشد تا از وظيفه اصلي خودمان که نمايندگي مردم شهر است، باز نمانيم؛ بنده هم خودم را موظف مي دانم به صورت مداوم در اين جلسات شرکت کنم.وي با تاکيد بر اينکه امروز بيش از هر چيز نيازمند ارتباط چهره به چهره و مستقيم با مردم هستيم، گفت: ملاقات هاي مردمي بيش از آنکه براي مردم موثر باشد، براي ما اثرگذار است و باعث مي شود از فضاي مردمي دور نشده و مشکلات آنان را فراموش نکنيم.

دکتر قاليباف با بيان اينکه نمايندگان استان تهران بايد براساس مناطق تهران تقسيم و به مشکلات مردم رسيدگي کنند، گفت: بهتر است مسجدي را براي حضور نمايندگان در ساعت معين از هفته مشخص کرده و به مردم نيز اطلاع رساني شود تا براي بيان مشکلات و مطالباتشان به نمايندگان حاضر مراجعه کنند.


 اداي احترام مردم پاوه به سه فعال محيط زيست؛
  کشته شدن 3 فعال محيط زيست هنگام خاموش کردن آتش مراتع پاوه کرمانشاه  

3 فعال محيط زيست هنگام خاموش کردن آتش در مراتع منطقه پاوه کرمانشاه، جان باختند.

به گزارش عصرايران، بلال اميني، مختار خنداني و ياسين کريمي هنگام تلاش براي خاموش کردن آتش در منطقه حفاظت شده "بوزين مرخيل" استان کرمانشاه در آتش محاصره شده و جان خود را از دست دادند.

براساس خبر کانال پاوه پرس، پيکرهاي اين سه فعال محيط زيست به شهر پاوه رسيد و مردم اين شهر براي اداي احترام و سو‌گواري؛ در خيابان‌هاي شهر جمع شدند.

«مختارخنداني» از مؤسسين انجمن ژيواي شهرستان پاوه، «ياسين کريمي» عضو کميته عملياتي اين انجمن و نيز «بلال اميني» از نيروهاي مردمي در دفاع از محيط زيست و حفظ جنگل ها بودند.

مديرکل مديريت بحران استانداري کرمانشاه اعلام کرد: سه نفر از دوستداران محيط زيست در جريان اطفاء حريق مراتع منطقه حفاظت شده بوزين مرخيل شهرستان پاوه جان باختند.


 سخنگوي وزارت بهداشت مطرح کرد:
  سير صعودي آمار کرونا در کشور 

سخنگوي وزارت بهداشت، از افزايش روند ابتلا و فوتي‌هاي روزانه کرونا در کشور خبر داد و گفت: در 24 ساعت گذشته 162 نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، سيما سادات لاري، روز دوشنبه در ارتباط زنده تلويزيوني، به ارائه تازه‌ترين آمار کرونا در کشور پرداخت.

وي با اشاره به شناسايي 2536 مورد جديد کرونا در کشور طي شبانه روز گذشته، گفت: تا کنون 225 هزار و 205 نفر از جمعيت کشور به اين بيماري مبتلا شده‌اند.لاري، تعداد فوتي‌ها در 24 ساعت گذشته را 162 نفر اعلام کرد و افزود: بر همين اساس، تا کنون 10 هزار و 670 نفر از هموطنان بر اثر ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست داده‌اند.سادات لاري با تاکيد بر لزوم رعايت فاصله گذاري اجتماعي و استفاده از ماسک به ويژه در تجمعات و اماکن عمومي، گفت: استان‌هاي خوزستان، کردستان، آذربايجان هاي غربي و شرقي، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوي و کرمانشاه در وضعيت قرمز و استان‌هاي ايلام، لرستان و گلستان در وضعيت هشدار قرار دارند.وي افزود: از روز گذشته خيز قابل توجهي در آمار بيماران کرونا در تهران داريم که نگران کننده است.


 خبر 

 ادعاهاي بي‌اساس پارلمان عربي عليه ايران و ترکيه

پارلمان عرب عليه ايران و ترکيه به بيان ادعاهاي بي‌اساس پرداخت.

به گزارش ايلنا به نقل از ميدل ايست مانيتور، پارلمان عربي يک استراتژي يکپارچه را عليه ترکيه و ايران تصويب کرد.

در بيانيه اين پارلمان ادعا شده است: اين استراتژي يکپارچه پارلمان با هدف متوقف کردن مداخلات ايران و ترکيه در امور داخلي کشورهاي عربي تدوين شده است؛ چراکه سياست‌هاي دو کشور تهديدکننده امنيت و ثبات در منطقه عرب است.پارلمان عربي خواستار حمايت شوراي امنيت سازمان ملل متحد از تلاش براي متوقف کردن آنچه در ادعاي خود مداخلات ايران در امور داخلي کشورهاي عرب مي‌خواند، شد.

بر اثر شيوع ويروس کوويد 19 در جهان؛

بيش از 10 ميليون مبتلا و 500 هزار فوتي

بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت تاکنون بيش 504 هزار و 942 نفر بر اثر ابتلا به ويروس کوويد 19 در جهان جان باخته اند.

به گزارش صدا و سيما بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت تاکنون ده ميليون و دويست و هفتاد هزار و سيصد و پنجاه و هفت نفر در جهان به ويروس کرونا مبتلا شده اند که از اين تعداد پانصد و چهار هزار و نهصد و چهل و دو نفر جان خود را از دست داده اند و پنج ميليون و پانصد و هفتاد و يک هزار و هفتصد و شصت و پنج نفر بهبود يافته اند.

نتانياهو:

خروج آمريکا از برجام امنيت ما را تقويت کرد

نتانياهو از تصميم ترامپ براي خروج از برجام دفاع کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از عاروتص شوآ، «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير رژيم صهيونيستي با تمجيد از تصميم ترامپ براي خروج از برجام مدعي شد: اين توافق يک توافق بي‌فايده بود. بعد از خروج آمريکا از برجام، امنيت ما تقويت شد.وي در ادامه مدعي شد: ما مصمم هستيم ايران را که وعده داده است که ما را به عنوان تنها دولت يهودي حذف کند، از ساخت تسليحات اتمي باز داريم. وقت آن رسيده که اکنون کشورهاي مسئوليت‌پذير به آمريکا ملحق شوند و ايران را تحريم کنند.

پکن اعلام کرد:

محدوديت صدور ويزا براي شماري از مقام‌هاي آمريکايي

وزارت خارجه چين از اعمال محدوديت‌هايي براي صدور ويزاي شماري از مقام‌هاي آمريکايي خبر داد.

به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه تلويزيوني چاينا گلوبال، وزارت خارجه چين از اعمال محدوديت‌هايي براي صدور ويزاي شماري از مقام‌هاي آمريکايي در رابطه با «سوءرفتار» در مسائل هنگ کنگ خبر داد.

اين در حالي است که پيشتر آمريکا نيز شماري از مقام‌هاي چيني را در زمينه لايحه امنيت ملي هنگ کنگ شمول تحريم قرار داده بود.

يارانه معيشتي امروز واريز مي شود

هشتمين مرحله يارانه معيشتي ساعت 24 امشب به حساب سرپرستان خانوار واريز مي‌شود.


 در کرمان بدون «ماسک» ممنوع 


 تظاهرات عليه اجباري شدن ماسک در شهر "آستن"آمريکا 


 سرمقاله 

 امنيت غذايي کشور، تحت تاثير سياست هاي تحريمي

سعيد ونکي

با وجود خودکفايي عظيم ايران در بخش غذايي و تامين غذاي مورد نياز کشور، هنوز در برخي حوزه ها نيازمند واردات هستيم و به همين دليل چرخه توليد غذاي کشور به دليل نياز به واردات، کاملا دلار محور است و تحت تاثير تحولات و تکانه هاي بين المللي قرار مي گيرد.

اساسا بخش نهاده هاي کشاورزي و دامي کشور وابستگي شديدي به واردات دارد و به نظر مي رسد با سياست گذاري هاي کنوني، در کوتاه مدت شاهد خودکفايي در اين حوزه نخواهيم بود. به موازات وابستگي بخش نهاده ها، واردات اين محصولات عمدتا از کشورهايي صورت مي گيرد که به لحاظ سياسي با ايران همسو نيستند و اساسا مجري سياست هاي آمريکا در جهان به شمار مي روند. به عبارت ديگر کشور ما در واردات غذا به صورت مستقيم وابسته به کشورهايي است که بيشترين کارشکني را در عرصه بين المللي عليه ايران دارند و با تحريم هاي آمريکا نيز همسو هستند.

برزيل، آرژانتين، اوکراين، آلمان و امارات تامين کننده عمده نهاده هاي اساسي از قبيل ذرت، جو، دانه سويا، کنجاله سويا و کالاي دامپزشکي و همچنين محصولاتي از قبيل گوشت قرمز هستند و اين کشورها به دليل همسويي با سياست هاي تحريمي ايالات متحده شريک اقتصادي مطمئن و مناسبي به شمار نمي روند. شاهد مثال اين ادعا، راي مثبت عمده اين کشورها عليه ايران به قطعنامه شوراي حکام آژانس انرژي اتمي بود. بنابراين تغيير مبدا واردات نهاده هاي مورد استفاده در بخش کشاورزي و دامپروري کشور، امري ضروري به شمار مي رود زيرا هيچ تضميني وجود ندارد که به بهانه تحريم هاي رژيم ايالات متحده، اين کشورها از داد و ستد در بخش غذايي با ايران هم سر باز زنند.

طبق آمارهاي رسمي، در سال گذشته بيش از 4 ميليارد دلار براي واردات نهاده ها پرداخت شده است و با توجه به همجواري ايران با کشورهاي همسو با خود، مي توان نيازهاي غذايي خود را از کشورهاي همسايه تامين کرد. با اين اقدام هم اهرم فشاري عليه کشورهاي همراه با آمريکا توليد مي شود و هم رابطه عميق تري با کشورهاي منطقه شکل مي گيرد. روسيه، قزاقستان، هند، چين، پاکستان و بلاروس، مبدا قابل اطمينان تري براي تامين نياز بخش کشاورزي و دامپروري ايران به شمار مي روند و در تمامي اين کشورها ظرفيت تامين نياز کشور وجود دارد. متاسفانه با حاکم شدن انحصارات شديد در واردات نهاده ها و همچنين الزام نکردن نهادهاي بالادستي و سياست گذاران به وارد کنندگان براي تنوع بخشيدن به مبدا واردات اين کالاها، شاهد وابستگي شديد در اين حوزه هستيم و قطعا تداوم اين روند امنيت غذايي کشور را با چالش مواجه مي سازد. بخش امنيت غذايي يکي از مولفه هاي اصلي تامين امنيت ملي به شمار مي رود و در بند ششم سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي نيز بر «افزايش توليد داخلي نهاده‌ها و محصولات اساسي(به ويژه در اقلام وارداتي)، و اولويت دادن به توليد محصولات و خدمات راهبردي و ايجاد تنوع در مبادي تأمين کالاهاي وارداتي با هدف کاهش وابستگي به کشورهاي محدود و خاص» تأکيد شده است. اگر چه راهبرد اساسي و اصلي ايران بايد بر خودکفايي کامل در توليد اين محصولات براي رهايي از وابستگي و همچنين جلوگيري از خارج شدن ارزهاي بين المللي استوار باشد.


 آيت الله رئيسي در جلسه شوراي عالي قضائيه:
 مبارزه بافساد امر مستمر و پيگيرانه است 

رئيس قوه قضاييه گفت: همه بخش‌هاي قوه قضاييه بايد در تحول نقش آفريني کنند تا جريان تحول براي مردم ملموس شود و مردم، مسئولان و همکاران در قوه قضاييه احساس کنند که تحول در حال ايجاد است.به گزارش مهر، آيت ‎الله سيد ابراهيم رئيسي در جلسه شوراي عالي قوه قضاييه با تبريک دهه کرامت و ميلاد خجسته امام رضا (ع) اظهار داشت: توجه به فرهنگ رضوي و رفتار کريمانه، مردمي بودن و گره‎گشايي از کار مردم به ويژه مستضعفن و حق‎جويي و عدالت‎طلبي بايد مورد توجه دستگاه قضايي و همه کارگزاران نظام اسلامي باشد.

رئيس قوه قضاييه با تقدير از رهبر فرزانه انقلاب و رهنمودهاي حکيمانه و لازم الاتباع ايشان به مسئولان عالي قضايي در هفته قوه قضاييه، خاطرنشان کرد که فرامين و حمايت‌هاي مقام معظم رهبري از دستگاه قضايي براي همه اجزاي قوه قضاييه مسئوليت‎‎آور است.

مبارزه با فساد مقطعي و تشريفاتي نيست

رئيسي دومين محور مورد تأکيد مقام معظم رهبري را مبارزه قاطع با فساد عنوان کرد و افزود: رويکرد مبارزه با فساد در قوه قضاييه امري مقطعي و تشريفاتي و اعلامي نيست و اقداماتي که دادسراها و دادگاه‎ها در رسيدگي به پرونده‌هاي فساد انجام
مي دهند، به‎صورت مستمر ادامه خواهد داشت.

رئيس قوه قضاييه اين نکته را هم به همکارانش در دستگاه قضا متذکر شد همانطور که مقام معظم رهبري فرمودند، در جريان مبارزه با مفاسد و رسيدگي به پرونده‌هاي فساد بايد حق و عدالت در تصميم سازي ها، تصميم گيري ها و اقدامات مراجع قضايي ملاک باشد.

موفقيت در مبارزه با فساد در گرو سلامت نظام قضايي است

رئيسي با تأکيد بر اين‎که مبارزه با فساد تضمين کننده سلامت نظام اداري در کشور است، لازمه اين مبارزه را توجه به سلامت نظام قضايي به‎عنوان نهادي نظارتي و اصلاح‎گر دانست و خاطر نشان کرد: نبايد از حفظ و ارتقاء سلامت دستگاه قضايي غفلت شود.


 ترامپ از شکست احتمالي در انتخابات خبر داده است 

 نشريه پوليتيکو : نشريه پوليتيکو اعلام کرد که رئيس جمهوري آمريکا از شکست احتمالي خود در انتخابات رياست جمهوري در صورت ادامه وضعيت فعلي به نزديکانش خبر داده است.به گزارش ايلنا، نشريه پوليتيکو با انتشار گزارشي با عنوان «ترامپ مي‌داند شکست خواهد خورد» توضيح داد که «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريکا به نزديکانش گفته در صورت ادامه وضعيت فعلي در انتخابات رياست‌جمهوري شکست خواهد خورد. بر اساس اين گزارش نحوه مقابله ترامپ با شيوع ويروس کرونا در آمريکا و سپس برخوردش با اعتراض‌هاي ضد نژاد‌پرستي به دنبال قتل «جرج فلويد»، شهروند سياه پوست آمريکا و اخيرا نيز شکست وي در جمع کردن هوادارانش در سخنراني انتخاباتي در ايالت اوکلاهاما همگي دال بر شکست قريب‌الوقوع رئيس‌جمهوري در نبرد انتخاباتي ماه نوامبر با «جو بايدن»، نامزد انتخابات پيش رو، است.


  ميشل باچله:الحاق سرزمين‌هاي کرانه غربي غيرقانوني است 

خبرگزاري فرانسه : کميسر عالي سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر گفت که طرح اسرائيل براي الحاق سرزمين‌هاي کرانه غربي «غيرقانوني»است.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، «ميشل باچله»، کميسر عالي سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر، گفت که طرح اسرائيل براي الحاق سرزمين‌هاي کرانه غربي «غيرقانوني»است. وي از رژيم صهيونيستي خواست تا طرح «غيرقانوني» الحاق را متوقف کند. وي در ادامه هشدار داد که اجراي اين طرح مي‌تواند به درگيري‌هاي مرگ‌باربينجامد. باچله طي بيانيه‌اي گفت: «الحاق غيرقانوني است. بسيار نگران حتي حداقلي‌ترين شکل از انضمام هستم چراکه اين امر مي‌تواند به افزايش خشونت و قرباني شدن مردم بينجامد.»


 روسيه خواستار گفتگوي شفاف درباره پرونده سوريه شد 

 مهر :نماينده روسيه در سازمان‌هاي بين‌المللي، گزارش سازمان منع تسليحات شيميايي درباره سوريه را زير سوال برد و خواستار گفتگوي بي‌پرده در اين خصوص شد.به گزارش مهر، ميخائيل اوليانوف نماينده روسيه در نهادهاي بين‌المللي مستقر در وين، در يک رشته توئيت، خواستار گفتگوي شفاف درباره تحقيقات سازمان منع تسليحات شيميايي شد.وي در اين باره نوشت: شرکاي غربي همواره تکرار مي‌کنند که سازمان منع تسليحات شيميايي به شيوه‌اي حرفه‌اي و بي‌طرفانه عمل مي‌کند. اما با توجه به حقايق متعدد، آنها نمي‌توانند ادعاهايشان را ثابت کنند. تبليغات بدوي و غيرقابل توجيه. اگر اين موضوع صحت ندارد پس با سند و مدرک ثابتش کنيد.اوليانوف ادامه داد: بياييد درباره موضوع کيفيت تحقيقات سازمان منع تسليحات شيميايي در سوريه صحبت کنيم. اگر شما واقعاً باور داريد که همه چيز در اين حوزه عادي است لطفاً استدلال تان را ارائه کنيد.


 يك نكته از هزاران 

نظارت ديرهنگام دولت؛ شهر نابرابري‌هاي خود را تشديد مي‌كند!

يكي از مهم‌ترين اتفاقاتي كه پس از تحريم و به‌ويژه پس از پاندمي كرونا اتفاق افتاد، افزايش سرسام‌آور قيمت‌ها در تمام زمينه‌هاي ممكن و ناممكن بود. شايد در زمينه‌هاي ممكن برخي از مردم بتوانند با محاسبات فراواني كه بيشتر موجب آشفتگي ذهني آنان مي‌شود؛ از عهده دخل و خرج خود برآيند. اما در دوسه ماه اخير، ماجراي اجاره‌بهاي مسكن از آن گراني‌هاي ناممكن بود كه با هر نوع محاسبه و انتگرال و جذرگرفتني، كمتر خانواده‌اي توانست از پس آن برآيد. خردادماه معمولا فصل جابه‌جايي و يا تمديد قرارداد اجاره موجر و مستاجر است؛ اما خردادماه امسال، داغ‌تر از هميشه، روح و روان و دارايي مستاجران را ملتهب كرد. افزايش نرخ اجاره‌بها، بيش از پيش‌بيني‌ها بود، اكثر كارشناسان و مردم انتظار افزايش 30 تا 50 درصدي را داشتند، اما آن‌چه كه اتفاق افتاد و نرخ اجاره‌بها افزايشي بيش از 100درصد را تجربه كرد. همين مسئله مشكلات عديده‌اي براي مستاجران پديد آورد و بسياري از آنان را از مركز شهر به پائين شهر و از پائين شهر به حاشيه‌ها و شهرك‌هاي اقماري راند. بعد از تمام اين بالا و پائين شدن‌ها و حتي چادر و خيابان و كارتن‌خواب شدن عده‌اي، دولت در تيرماه به سراغ نظارت بر افزايش نرخ اجاره‌بهاي مسكن رفته و آن‌را 25 درصد اعلام كرده است؛ در جايي‌كه ديگر اغلب مستاجران از ترس افزوده شدن بيشتر قيمت‌ها وپيدا نكردن خانه مناسب ناچار بودند خيلي زود دست به كار شوند. در واقع نظارت 25 درصدي دولت اكنون يك نوشداروي نابهنگام است و قانون هم كه عطف به ماسبق نمي‌شود و بسياري از مستاجران تغيير وضعيت را به گونه‌اي متحمل شده‌اند.

اكنون شهر نابرابري‌ها و دوقطبي شدن‌هاي خود را بيش از پيش به رخ مي‌كشد؛ فقير و غني در دوسوي شهر قرار دارند. دو سويي كه خط مرزي نامرئي آن‌ها را از هم جدا كرده و اين مرزنامرئي گويا قرار نيست هرگز از بين برود.

در تمام كشورهاي دنيا مسكن و زمين مشكلي اساسي است، اما در برخي از كشورهاي توسعه يافته، اين دولت است كه بر زمين و مسكن و نحوه سرمايه‌گذاري روي آن نظارت مي‌كند. اما كشور ما شهر، دچار نوعي بازساخت‌هاي افراطي شده است؛ ساختمان‌هاي كلنگي، به هر بهانه‌اي تخريب و به مجتمع‌هاي بلند مرتبه و گران تبديل مي‌شوند و در اين ميان شهرداري هم اخيرا راضي به تراكم‌فروشي شده است. در كشور ما مدت‌هاست نوعي شهرگرايي افراطي در جريان است؛ به واسطه افزايش بيكاري، خشكسالي و ركود كشاورزي و درآمد اندك آن كه موجب افزايش مهاجرت شده است. اين نوع شهرسازي‌هاي و شهرگرايي‌هاي افراطي تاثير مستقيم بر پديده ديداري و شنيداري شهر مي‌گذارد؛ شهر متراكم و پرازدحام، فضاي سبز و تفريحي كمتري دارد و انساني كه در اين نوع شهرها زندگي مي‌كند درگير صداهاي اضافي وسايل حمل‌ونقل و ساخت‌وسازهاي مداوم و سرو صداي مردم و فروشندگان است. انسان شهري امروز در شهر جايي براي قدم زدن در آرامش و سكوت ندارد چون نياز به مسكن، مدام در حال افزايش و برج‌ها در حال بلندمرتبه‌تر شدن هستند.جالب اينجاست كه در بين تمامي اين مشكلاتي كه مستاجران امسال را نقره داغ كرد، برخي مسئولان هم ساخت مسكن 25 متري را تكذيب كردند و هم پشت‌بام خوابي برخي از مردم و يا اجاره‌نشيني در كانكس‌ها. اميد كه اين تكذيب‌ها به جز ساخت مسكن 25 متري، هر چه زودتر به واقعيت بدل شده و وضعيت مستاجران رو به بهبودي برود.


 خبـر 

 دادستان تهران: حکم بازداشت ترامپ به دليل ترور سردار سليماني

در راس اين فهرست دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا قرار دارد و تعقيب قضايي او حتي پس از پايان دوره مسئوليتش نيز پيگيري خواهد شد.

دادستان تهران گفت: براي 36 مسئول سياسي نظامي آمريکا از جمله دونالد ترامپ و نيز ديگر کشورها که در ترور سردار سليماني مباشرت، مبادرت و آمريت داشتند، دستور جلب و اعلام قرمز از طريق پليس بين‌الملل صادر شده است.

به‎ گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، علي القاصي مهر در جلسه شوراي عالي قضايي که به رياست حجت الاسلام والمسلمين سيد ابراهيم رئيسي برگزار شد، با اشاره به اقدامات انجام شده براي پيگيري پرونده ترور سرلشکر شهيد حاج قاسم سليماني اعلام کرد: 36 نفر از افرادي که در ترور حاج قاسم مباشرت، مبادرت و آمريت داشتند، اعم از مسئولان سياسي و نظامي آمريکا و ديگر دولت‎ها شناسايي شدند که توسط مقام قضايي براي آنها دستور جلب و اعلام وضعيت قرمز از طريق پليس بين الملل صادر شده است.وي عنوان اتهامي اين افراد را «قتل» و  «اقدام تروريستي» اعلام کرد و افزود: در راس اين فهرست دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا قرار دارد و تعقيب قضايي او حتي پس از پايان دوره مسئوليتش نيز پيگيري خواهد شد.

دانشگاه علوم پزشکي ايلام:

10 روز سخت و نگران کننده خواهيم داشت

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي ايلام گفت: با توجه به افزايش آمار مبتلايان، تعداد بستري ها و فوتي هاي ناشي از کرونا در استان و عدم رعايت پروتکل هاي بهداشتي از سوي مردم 10 روز سخت و نگران کننده در ايلام خواهيم داشت.

دکتر جميل صادقي فر در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: با توجه به شيوع بيماري در همه استان هيچ فردي از ابتلا به بيماري مصون نيست چرا که افرادي بدون هيچ علامتي و بدون اطلاع از ابتلاي خود ناقل هستند.

وي افزود: هم اکنون مانند روزهاي آغاز بيماري افراد مبتلا مشخص نيست بلکه تعداد افراد کم علامت يا بدون علامت افزايش يافته است.

توطئه جديد رياض و ابوظبي براي تجزيه يمن

مشاور وزير اطلاع‌رساني دولت مستعفي يمن تأکيد کرد که عربستان سعودي و امارات قصد دارند يمن را تجزيه کنند و مناطق نفوذ خود در اين کشور را تقسيم کرده‌اند.

به گزارش فارس، «مختار الرحبي» مشاور وزير اطلاع‌رساني دولت مستعفي يمن (وابسته به عربستان سعودي) تأکيد کرد که امارات عربي متحده قصد دارد استان «ارخبيل سقطري» را از يمن جدا کند.

الرحبي در صفحه شخصي خود در توئيتر نوشت که امارات در برهه آتي قصد دارد پايگاههاي نظامي در اين استان احداث کند.

وي تأکيد کرد که «امارات در تلاش است کنترل حريم هوايي و زميني ارخبيل را به دست گيرد و منابع طبيعي را تحت سيطره خود درآورد و گياهان و سنگهاي قيمتي آن را به ابوظبي انتقال دهد».

سخنگوي حماس:

آزادي اسراي بازداشت‌شده تنها شرط معامله جديد با اسرائيل است

جنبش حماس اعلام کرد که آزادي اسراي فلسطيني آزاد شده در معامله تبادل اسرا با اسرائيل در سال 2011 شرط آغاز مذاکره درباره معامله جديد است.

به گزارش ايلنا به نقل از راي اليوم، «عبداللطيف القانوع»، سخنگوي جنبش حماس در نشست کميته بين‌المللي صليب سرخ در غزه تاکيد کرد که آزادي اسراي فلسطيني آزاد شده در معامله تبادل اسرا با اسرائيل در سال 2011 شرط آغاز مذاکره درباره معامله جديد است.

القانوع گفت که بازداشت مجدد اسراي آزاد شده، توطئه اسرائيل و نقض مفاد توافق و ضمانت‌هاي ارائه‌شده و انکار توافقي است که با نظارت مصر حاصل شد.

انفجار در جنوب افغانستان 25 کشته برجاي گذاشت

بر اثر حمله راکتي طالبان به شهرستان سنگين ولايت هلمند، 25 غيرنظامي کشته و 19 نفر ديگر زخمي شدند.

به گزارش فارس، فرماندار شهرستان سنگين ولايت هلمند از جان باختن دستکم 10 غيرنظامي در نتيجه حملات راکتي طالبان به بازار اين شهرستان، خبر داد.

روح‌الله باسط، فرماندار سنگين، گفت که اين حمله ظهر ديروز دوشنبه، نهم تير، در منطقه تحت کنترل گروه طالبان رخ داده است.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي