جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6424


اظهار نظر وزير علوم درباره تغيير زمان برگزاري 3 آزمون کليدي

براي دوره 143؛
نتايج آزمون زبان انگليسي پيشرفته «توليمو» اعلام شد

رئيس دانشگاه علامه طباطبائي:
ترم جديد احتمالا مجازي و حضوري است

براساس تقويم آموزشي؛
زمان ثبت نمرات ارزشيابي دانشجويان دانشگاه پيام نور اعلام شد


خبر


ميز خبر


علمي


 اظهار نظر وزير علوم درباره تغيير زمان برگزاري 3 آزمون کليدي 

 
وزير علوم با تاکيد بر اينکه زمان برگزاري آزمون‌هاي مرداد ماه سال جاري از جمله کنکور به هيچ عنوان تغيير نخواهد کرد، گفت: اين حق داوطلبان است که سال آينده در دانشگاه‌ها حاضر باشند و اگر به هر دليلي حق ورود به دانشگاه از اين افراد ضايع شود، وزارت علوم نمي‌تواند مسئوليت آن را بپذيرد.دکتر منصور غلامي در گفتگو با ايسنا، در خصوص زمزمه هاي تغيير زمان برگزاري کنکور سراسري، کارشناسي ارشد و دکتري وزارت علوم، تاکيد کرد: به هيچ عنوان زمان برگزاري هيچ کدام از اين آزمون‌ها تغيير نخواهد کرد؛ چرا که تمام محاسبات برگزاري اين آزمون‌ها در وزارت علوم انديشيده شده است.

وي در ادامه با تاکيد بر اينکه فضاهاي برگزاري آزمون‌هاي مرداد ماه مشخص شده است، گفت: در حال حاضر فاصله گذاري براي نشستن داوطلبان در اين آزمون‌ها تعيين شده است، به طوريکه محل قرار گرفتن هر صندلي، فاصله لازم با صندلي‌هاي پس و پيش داوطلبان براي برگزاري آزمون‌ها در نظر گرفته شده است.وزير علوم با اشاره بر اينکه آزمون هاي کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي برگزار خواهند شد، افزود: امکانات بهداشتي نظير ماسک و مواد ضد عفوني کننده به اندازه کافي توسط مراکز برگزاري آزمون فراهم شده و مسئولين برگزار کننده آزمون‌ها در روزهاي نزديک به هريک از آزمون‌ها آموزش هاي لازم خواهند ديد.

دکتر غلامي تاکيد کرد: يکي از تدابير انديشيده شده اين است که در محل درب ورودي مراکز برگزاري آزمون سلامتي داوطلبان کنترل خواهد شد و تمامي پروتکل‌ها و دستورالعمل‌هاي بهداشتي توسط سازمان سنجش آموزش کشور براي برگزاري اين آزمون‌ها رعايت و اجرايي خواهد شد.

دکتر غلامي خاطر نشان کرد:امسال دو بار زمان برگزاري آزمون‌هاي سال 99 جابجا شد. در حالي که براي هريک از اين تاريخ‌ها شرايط لازم از سوي سازمان سنجش آموزش کشور به منظور برگزاري بهتر آزمون فراهم شده بود. لذا آماده برگزاري آزمون‌ها در زمان‌هاي تعيين شده هستيم چرا که تغيير و جابجايي هريک از آزمون‌ها موجب خواهد شد که در سال آينده گروهي از داوطلبان امکان ورود به دانشگاه را نداشته باشند.

وزير علوم همچنين گفت: اين حق داوطلبان است که سال آينده در دانشگاه‌ها حاضر باشند اگر به هر دليلي حق ورود به دانشگاه ها براي اين افراد ضايع شود، وزارت علوم نمي تواند مسئوليت آن را بپذيرد به همين جهت تمامي تلاش ما اين است که داوطلباني که زحمت کشيدند و آمادگي حضور در آزمون را پيدا کرده‌اند، با خيال راحت در آزمون‌ها شرکت کنند و با سلامتي اين مرحله را طي کنند.

دکتر غلامي در پايان خاطرنشان کرد:ما نبايد از باب اينکه احياناً در سيستم احساس ضعف ميکنيم حق داوطلبان را ناديده بگيريم و برگزاري آزمون‌ها را لغو کرده و يا مجددا به تعويق بيندازيم.بنابراين تمام تلاش ما اين است که آزمون‌ها برگزار شوند و آن طور که سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده است اين آزمون‌ها به خوبي و با اطمينان بالا برگزار خواهند شد.


 براي دوره 143؛
 نتايج آزمون زبان انگليسي پيشرفته «توليمو» اعلام شد 

نتايج يکصد و چهل و سومين دوره آزمون (الکترونيکي) زبان انگليسي پيشرفته توليمو اعلام شد.

به گزارش مهر، نتايج آزمون (الکترونيکي) زبان انگليسي پيشرفته (Tolimo:E-A2020) دوره 143 در سايت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد.

داوطلبان ميتوانند با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور و با درج شماره پرونده يا شماره شناسنامه از نتيجه آزمون خود مطلع شوند.

آزمون زبان انگليسي پيشرفته (توليمو) در سال 99 در دوره هاي 143 تا 149 به روش الکترونيکي منحصراً در شهر تهران برگزار مي‌شود.

آن دسته از داوطلباني که متقاضي شرکت در آزمون هستند، مي‌توانند در زمان مقرر نسبت به ثبت نام در پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش اقدام کنند.

دوره 145 دوشنبه 23 تير، دوره 146 چهارشنبه 8 مرداد، دوره 147 پنجشنبه 23 مرداد، دوره 148 پنجشنبه 6 شهريور و دوره 149 دوشنبه 31 شهريور 1399 برگزار مي‌شود.

اين آزمون‌ها در تهران در چهار مرکز به صورت الکترونيک برگزار خواهد شد.

مراکز برگزاري شامل:

سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني تهران، خيابان کريم‌خان زند، بين خيابان‌هاي استاد نجات اللهي و سپهبد قرني، پلاک 204، طبقه همکف، سالن iBT

مرکز سنجش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي به نشاني تهران، خيابان آزادي، بين خيابان‌هاي اسکندري شمالي و دکتر قريب، روبروي پارک اوستا، پلاک 131

پرديس شماره 2 دانشگاه شهيد بهشتي به نشاني تهران، شهرک اکباتان، فاز 3، جنب بيمارستان صارم

دانشگاه خاتم به نشاني تهران، ميدان ونک، خيابان ملاصدرا، خيابان شيراز شمالي، خيابان حکيم اعظم، پلاک 30

يادآوري:داوطلبان لازم است منحصراً به مرکزي که در زمان ثبت‌نام آن را انتخاب کرده‌اند، مراجعه کنند.در ساير مراکز از آنها آزمون به عمل نخواهد آمد.

آزمون زبان انگليسي پيشرفته (Tolimo)، شامل دو مرحله تستي و تشريحي است، که داوطلبان بايد توسط رايانه (کامپيوتر)، پاسخ سؤالات تستي و همچنين متن مربوط به پاسخ سؤال تشريحي را، تايپ و ثبت کنند.همراه داشتن ماسک و دستکش (ترجيحاً لاتکس) براي کليه داوطلبان، الزامي است، مرکز آزمون مجاز است، از ورود داوطلبان به سالن آزمون، بدون همراه داشتن لوازم حفاظتي، خودداري کند.

داوطلبان بايد گذرنامه، کارت ملي هوشمند، اصل شناسنامه عکسدار، گواهينامه و يا کارت پايان خدمت (براي آقايان) و يک نسخه از تقاضانامه ثبت‌نام را به همراه داشته باشند.


 رئيس دانشگاه علامه طباطبائي:
 ترم جديد احتمالا مجازي و حضوري است 

رئيس دانشگاه علامه‌ طباطبائي گفت:اگر کرونا مانند شرايط فعلي گسترده نباشد، در هر درس 12 جلسه به صورت حضوري و مابقي جلسات به صورت مجازي برگزار مي‌شود.به گزارش دانشگاه علامه طباطبائي، حسين سليمي درباره سال تحصيلي جديد گفت: در سال تحصيلي جديد ترکيبي از آموزش مجازي و حضوري را خواهيم داشت. اگر بيماري کرونا مانند شرايط امروزي بحراني باشد، به احتمال زياد نيمي از جلسات حضوري و نيمي از آنها مجازي برگزار مي‌شود و نيمي از دانشجويان خوابگاهي در نيمه اول ترم و نيمي ديگر از آنها در
دو ماه دوم ترم در خوابگاه مستقر مي‌‎شوند که ظرفيت خوابگاهي دانشگاه را به نصف مي‌رساند.

وي افزود: در خصوص اسکان دانشجويان اين امکان وجود دارد که دانشجويان در اتاق‌هاي تک و دو نفره اسکان پيدا کنند که ضريب بهداشتي آن بالاتر است.

سليمي تشريح کرد: در تمام خوابگاه ها و دانشکده ها تيم هاي پزشکي، نظارتي و بهداشتي مستقر خواهند بود که دانشجويان، استادان و کارکنان را مورد بررسي و تست سلامت قرار مي دهند و اگر براي دانشجويي مشکلي پيش بيايد، به سرعت به آن رسيدگي مي‌شود.وي گفت: اگر کرونا مانند شرايط فعلي گستره نباشد، دانشگاه علامه طباطبائي آموزش مجازي را ادامه مي‌دهد به صورتي که در هر درس 12 جلسه به صورت حضوري و مابقي جلسات به صورت مجازي برگزار مي‌شود. همچنين سعي مي‌کنيم با تغييراتي که در آيين نامه ها ايجاد مي‌کنيم، حداقل 20 تا 30 درصد خوابگاه نشينان کاهش پيدا کنند تا از فشردگي خوابگاه ها که عامل اصلي انتقال و شيوع ويروس و بيماري‌هاي اپيدميک است، کاسته شود.

رئيس دانشگاه علامه‌طباطبائي درباره نحوه تغذيه دانشجويان بيان کرد: غذاي دانشجويان نيز در ظروف يکبار مصرف و در فضايي بزرگ با رعايت فاصله اجتماعي سرو مي شود و بهداشت کامل رعايت خواهد شد.وي درباره اينکه تست سلامت دانشجويان و استادان دانشگاه در سال تحصيلي جديد چگونه انجام مي‌شود، توضيح داد:ما هم اکنون نيز در دانشگاه تست سلامت براي اساتيد و دانشجوياني که براي انجام پايان نامه دانشگاه حضور پيدا مي‌کنند، انجام مي‌دهيم.


 براساس تقويم آموزشي؛
 زمان ثبت نمرات ارزشيابي دانشجويان دانشگاه پيام نور اعلام شد 

 مدرسان دانشگاه پيام نور بايد حداکثر تا تاريخ 21 تير 99 نسبت به ثبت نمره ارزشيابي در سامانه گلستان اقدام کنند.

به گزارش مهر، براساس تقويم آموزشي دانشگاه پيام نور امتحانات نيمسال دوم 99-98 اين دانشگاه از 18 خرداد به صورت غيرحضوري شروع شد و تا 10 تيرماه 99 ادامه خواهد داشت.

تمام ارزشيابي‌هاي دروس نظري نيمسال تحصيلي جاري در بازه زماني ابلاغ شده در برنامه امتحانات و منطبق با جدول زمان‌بندي و تاريخ از قبل تعيين شده، برگزار مي‌شود.

عدم شرکت دانشجو در ارزشيابي در تاريخ و ساعت اعلام شده، به منزله غيبت در جلسه امتحان محسوب مي‌شود.

چنانچه مدرس قبل از تاريخ اعلام شده در برنامه امتحانات، نسبت به ارزشيابي برخي يا تمام دانشجويان اقدام کرده باشد، ارزشيابي مجدد لازم نيست.نوع ارزشيابي به صورت غيرمتمرکز است و روش انجام آن غيرحضوري بوده و صرفاً از طريق بستر الکترونيکي و يا ساير روش‌هاي غيرحضوري مورد تأييد مرکز / واحد و توسط مدرسين ذيربط طراحي و انجام مي‌شود.

مدرسين بايد همه سوابق ارزشيابي درس را حفظ کنند به نحوي که در صورت لزوم، قابليت مراجعه و بررسي مجدد را داشته باشد.

ستاد امتحانات در هر استان و مرکز / واحد وظيفه راهبري و نظارت بر نحوه ارزشيابي‌ها را بر عهده دارد.

ثبت نمره ارزشيابي بايد حداکثر تا تاريخ 21 تير 99 توسط مدرس در سامانه گلستان صورت پذيرد.

مهلت ثبت نمرات درس‌هاي عملي و درس‌هايي که مطابق مقررات مهلت ثبت نمره بيش از يک نيم‌سال تحصيلي دارند، اعلام مي شود.

براي آزمون‌هاي ريزشي نيم‌سال تحصيلي قبل، مرکز / واحد بايد به نحو مقتضي نسبت به انجام ارزشيابي اين دسته از دانشجويان به همراه ساير دانشجويان نيم‌سال تحصيلي جاري اقدام کند.


 خبر 

 سخنگوي دانشگاه آزاد اسلامي:

آغاز سال تحصيلي دانشگاه آزاد اسلامي از15 شهريور

سخنگوي دانشگاه آزاد اسلامي از آغاز سال تحصيلي اين دانشگاه از 15 شهريور ماه خبر داد.به گزارش مهر، احمد حيدري اظهار کرد: نيمسال اول سال تحصيلي 1400-1399 دانشگاه آزاد اسلامي از 15 شهريورماه آغاز مي‌شود.حيدري خاطرنشان کرد: اطلاعات تکميلي در خصوص نحوه و زمان‌بندي ثبت‌نام، انتخاب واحد، حذف و اضافه، برگزاري کلاس‌ها، برگزاري امتحانات و… متعاقباً اعلام مي‌شود.

سخنگوي دانشگاه آزاد اسلامي همچنين با بيان اينکه ثبت نام ترم تابستاني دانشگاه آزاد اسلامي از 28 تيرماه آغاز و تا دوم مردادماه ادامه دارد، اظهار داشت: شروع کلاس‌ها از چهارم تا 30 مردادماه به مدت 4 هفته خواهد بود.

دانشگاه الزهرا اعلام کرد؛

آغاز کلاسهاي عملي از 15 تير

معاونت آموزشي دانشگاه الزهرا اعلام کرد: کلاس‌هاي عملي، نظري-عملي، آزمايشگاهي و کارگاهي از 15 تيرماه آغاز مي‌شود و تا حداکثر 25 مردادماه ادامه دارد.

به گزارش مهر، معاونت آموزشي دانشگاه الزهرا در خصوص کلاس‌هاي عملي نيمسال دوم 98-99 اطلاعيه اي صادر کرد.

در اين اطلاعيه آمده است؛ کلاس‌هاي عملي، نظري-عملي، آزمايشگاهي و کارگاهي به جا مانده از اين نيمسال از تاريخ 15 تيرماه تا حداکثر25 مردادماه طبق برنامه‌ريزي گروه و دانشکده برگزار خواهد شد؛ روش ارائه اين دروس بصورت حضوري يا مجازي خواهد بود.

دانشجويان بايد براي اطلاعات بيشتر از اواسط هفته آينده به سايت دانشکده هاي مربوطه مراجعه کنند.

اين دانشگاه اعلام کرده است که در صورت هماهنگي با استاد هر درس، امکان برگزاري فشرده تر کلاس‌ها براي دانشجويان وجود خواهد داشت.

همچنين در زمان ورود به دانشگاه يا خوابگاه رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي مطابق اطلاعيه هاي صادره الزامي است.

فرصت 2 هفته اي دانشگاه شهيد بهشتي براي اسکان دانشجويان دکتري در خوابگاه

دانشگاه شهيد بهشتي در اطلاعيه اي اعلام کرد: به دانشجويان مقطع دکتري که تا پايان شهريور 1399 امتحان ارزيابي جامع آموزشي و پژوهشي آنان برگزار مي‌شود يک فرصت دو هفته اي براي اسکان در خوابگاه داده خواهد شد.

به گزارش فارس ، دانشگاه شهيد بهشتي در اطلاعيه اي اعلام کرد: دانشجويان مقطع دکتري تا پايان شهريور 1399 که امتحان ارزيابي جامع آموزشي و پژوهشي آنان برگزار مي شود يک فرصت دو هفته اي براي اسکان در خوابگاه داده خواهد شد.

براساس اين گزارش ، دانشجويان تحصيلات تکميلي متقاضي خوابگاه در تابستان 99 مي توانند بر اساس اطلاعيه مشترک معاونت دانشجويي و معاونت آموزشي در خصوص واگذاري خوابگاه اقدام کنند.

گفتني است ، متقاضيان براي ثبت درخواست حداکثر تا امروز 10 تيرماه به بخش پيشخوان سامانه جامع گلستان دانشگاه شهيد بهشتي مراجعه کرده و با باز کردن صفحه پيشخوان خدمت درخواست خود را ثبت کنند.

لازم به ذکر است، پس از ارائه درخواست و تائيد نهايي مراتب از طريق پيشخوان سامانه جامع گلستان به اطلاع دانشجوي متقاضي رسانده خواهد شد.

معاونت آموزشي وزارت بهداشت:

آمادگي براي دريافت نظرات درباره معادل‌سازي نمرات آزمون جامع علوم‌پايه و پيش‌کارورزي

در جلسه توجيهي معاونت آموزشي وزارت بهداشت با نمايندگان دانشجويان علوم پزشکي مطرح شد که اين معاونت در موضوع آزمون جامع علوم پايه و پيش‌کارورزي آماده شنيدن نظرات و پيشنهادات در جهت کمک به دانشجويان علوم پزشکي است.

به گزارش ايسنا، در اين جلسه توجيهي که دکتر اکبري قائم مقام معاون آموزشي، دکتر قنبري مشاور و مدير روابط عمومي حوزه معاونت آموزشي و جمعي از کارشناسان معاونت آموزشي وزارت بهداشت با نمايندگان دانشجويان حوزه علوم پزشکي حضور داشتند، ابعاد مختلف طرح معادل‌سازي نمرات آزمون جامع علوم پايه و پيش‌کارورزي بررسي شد و اين معاونت آمادگي خود را جهت بررسي انتقادات و پيشنهادات دانشجويان در اين زمينه اعلام کرد.

در اين جلسه ابتدا نمايندگان دانشجويان ضمن بيان مطالبي درباره بحث معادل‌سازي نمرات دروس آزمون جامع علوم پايه و پيش‌کارورزي، نظرات، پيشنهادات و دغدغه‌هاي دانشجويان علوم پايه و پيش‌کارورزي را در خصوص اين طرح ابراز کردند.

در ادامه اين جلسه دکتر هاشمي نظري، رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي به بيان توضيحاتي در خصوص اجراي اين طرح در شرايط اپيدمي کرونا پرداخت و با دفاع از طرح معادل‌سازي نمرات دروس آزمون جامع علوم پايه و پيش‌کارورزي اين طرح را در جهت کمک به دانشجويان دانست.

وي اظهار کرد: در واقع اين طرح يکي از امتيازاتي است که به دانشجويان اين مقطع به دليل شيوع بيماري کرونا داده شده و داراي مزاياي بسيار زيادي براي اين عزيزان است.

دکتر نظري افزود: هدف معاونت آموزشي حفظ کيفيت آموزش پزشکي دانشگاه‌ها در شرايط کرونا است و معاونت آموزشي آماده شنيدن نظرات و پيشنهادات صاحبنظران و دانشجويان در اين زمينه است.


 ميز خبر 

 کميسيون آموزش نحوه بازگشايي مدارس را بررسي مي‌کند

سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي در بررسي نحوه بازگشايي مدارس در سال تحصيلي جديد در جلسه هفته آينده اين کميسيون خبر داد.

احمد حسين فلاحي در گفت و گو با ايسنا، درباره ورود کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي به موضوع نحوه بازگشايي مدارس در سال تحصيلي جديد با شيوع کرونا گفت: در جلسه قبلي کميسيون آموزش اعضاي کميسيون اين سوال را مطرح مي‌کردند که با افزايش مبتلايان به کرونا و سه رقمي شدن تعداد فوتي‌ها چطور قرار است از 15 شهريور مدارس بازگشايي شود و چطور مي‌خواهند شرايط را براي حضور فيزيکي دانش آموزان در مدارس فراهم کنند.

وي افزود: با توجه به اين سوالات و ابهامات قرار شد هفته آينده کميسيون در اين باره ورود کرده و جلسه‌اي را با حضور مسوولان مربوطه برگزار کند.

ادامه ثبت نام کتب درسي تا 15 شهريور ماه

معاون توسعه منابع و پشتيباني سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي گفت:به دنبال شيوع کرونا و بازگشايي زود هنگام مدارس، ثبت نام کتب درسي تا 15 شهريور ماه ادامه دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اسدالله مرتضايي معاون توسعه منابع و پشتيباني سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي طي ارتباط زنده تلويزيوني با شبکه خبر با اشاره به جزئيات ثبت نام کتب درسي، گفت: ثبت نام دوره پايه در گام اول انجام شد، لذا بيش از 97 درصد از پايه دوم تا دوازدهم ثبت نامشان به اتمام رسيده است.

او با اشاره به اينکه ثبت‌نام دوره‌هاي ورودي يعني پايه اول، هفتم و دهم نيز شروع شده است، افزود: دانش آموزان براي ثبت نام کتب درسي پايه‌هاي اول، هفتم و دهم بايد ابتدا به سامانه سناد و سپس به سامانه فروش مراجعه و ثبت سفارش کنند.

مرتضايي با بيان اينکه ثبت نام کتب درسي تا 15 شهريور ادامه دارد، تاکيد کرد: با توجه به شرايط کرونا و آغاز زود هنگام سال تحصيلي که از ابتدا تا 15 شهريور خواهد بود، بايد همه همت مصروف ثبت سفارش شود تا با آغاز سال تحصيلي همه کتاب‌ها در اختيار دانش آموزان قرار بگيرد.

تسهيلات ويژه دانشگاه تربيت مدرس براي دانشجويان تحصيلات تکميلي

دانشگاه تربيت مدرس ضمن اختصاص تسهيلاتي ويژه ايام شيوع بيماري کوويد-19 به دانشجويان تحصيلات تکميلي، جزئيات مدت زمان تحصيل دانشجويان کارشناسي ارشد و دکتري در دوره شيوع کرونا را اعلام کرد.

به گزارش ايسنا، هيات رييسه دانشگاه تربيت مدرس مصوب کرده است که تأييد ثبت نام و يا حذف صرفا نيم سال دوم 99-1398 تمامي دانشجويان نوبت اول (روزانه) کارشناسي ارشد و دکتري که در مرحله پژوهشي (يا در آستانه تصويب پروپوزال و يا امتحان جامع) بوده و به هرعلتي تا پايان شهريورماه سال جاري موفق به ادامه فعاليت‌هاي پژوهشي و يا دفاع از پايان نامه يا رساله خود نمي‌شوند، نيازي به ثبت درخواست در سامانه گلستان نداشته و نهايتا نيم سال مذکور جزو سنوات تحصيلي آنها منظور نخواهد شد و شهريه ‏اي نيز بابت آن دريافت نمي‌شود.

همچنين دانشجويان شهريه پردازي که در مرحله فعاليت هاي پژوهشي هستند نيز در صورت عدم بهره مندي و حذف نيم سال فوق بعد از تأييد گروه از پرداخت شهريه تحصيلي اين نيم سال معاف مي‌شوند.

دانشجوياني که در نيم سال تحصيلي جاري تا پايان شهريور ماه موفق به دفاع از پايان نامه يا رساله خود شوند، به مدت 3 ماه از کسر سنوات تحصيلي بدون احتساب، به عنوان مشوق بهره مند خواهند شد.

بر اين اساس مشکل ساير دانشجوياني که واجد شرايط خاص آموزشي يا پژوهشي هستند نيز توسط معاونت آموزشي دانشگاه با تسامح بررسي و تصميم گيري خواهد شد.


 علمي 

 دانشگاه‎هاي جهان؛

«كاتانيا»، دانشگاهي در جزيره سيسيل

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

كاتانيا؛ دانشگاهي قديمي در شهر کاتانيا در جزيره سيسيل در كشور ايتاليا مي‌باشد.

در اين دانشگاه كه در سال 1434 ميلادي تاسيس شده است بيش از 70 هزار دانشجو مشغول به تحصيل هستند.

اين دانشگاه در مقطع ليسانس و فوق ليسانس و دکترا دانشجو مي‌پذيرد.

دانشكده‌هاي دانشگاه کاتانيا عبارتند از:

پزشكي

مهندسي

مهندسي عمران و معماري

حقوق

علوم سياسي

كشاورزي

غذا و محيط زيست

فيزيك و نجوم

و ... .

زبان تحصيل در دانشگاه کاتانيا،ايتاليايي مي‎باشد.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي