جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6424


تعيين سهميه فروش سوخت به مرزنشينان در هيئت دولت تصويب شد


اصلاح و راه‌اندازي تجهيزي کاربردي در پايانه کوروش


ميز خبر


معادلات انرژي


 تعيين سهميه فروش سوخت به مرزنشينان در هيئت دولت تصويب شد 

 هيئت وزيران، با هدف ارتقاي توان اقتصادي ساکنان روستاهاي مرزي شعاع 20 کيلومتري مرز و تخصيص سهمي از درآمدهاي حاصل از صادرات زميني فرآورده‌هاي نفتي، سهميه فروش سوخت به مرزنشينان را تعيين و مصوب کرد.به گزارش شانا به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دولت، در نشست هيئت وزيران که به رياست دکتر حسن روحاني، رئيس‌جمهوري برگزار شد، سهميه فروش سوخت به مرزنشينان تعيين و مصوب شد.به موجب اين تصميم، از ابتداي سال 1399، سهميه کل سوخت گازوئيل تخصيصي به ساکنان روستاهاي مرزي مشمول اين تصويب‌نامه، در سال، برابر 450 (ماهانه برابر با 5.37) ميليون ليتر گازوئيل خواهد بود.

همچنين سهميه هر خانوار مرزنشين مشمول اين تصويب‌نامه، در سال حداکثر 1500 ليتر گازوئيل (مجموعا در سقف مذکور) تعيين مي‌شود.

براساس اين مصوبه، شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران به نمايندگي از تمامي خانوارهاي مشمول، اقدام به صادرات سهميه گازوئيل آنها از مرزهاي زميني کرده و 20 درصد از ارزش ريالي صادرات را در سقف مقرر به‌صورت ماهانه به حساب تعيين‌شده به نام سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها نزد خزانه‌داري کل کشور به‌عنوان «سهميه مرزنشينان» واريز مي‌کند و سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها مکلف است نسبت به واريز 80 درصد منابع يادشده به حساب خانوارهاي زير پوشش و نيز واريز20 درصد اين منابع به حساب تعيين شده وزارت کشور نزد خزانه‌داري کل کشور اقدام و گزارش آن را به سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت کشور ارائه کند.


 اصلاح و راه‌اندازي تجهيزي کاربردي در پايانه کوروش 

 سامانه هيدروليک وينچ پايانه شناور فرآورشي کوروش که از تجهيزات حائز اهميت اين پايانه است از سوي کارشناسان ابزار دقيق FPSO دوباره طراحي، اجرا و رفع اشکال شد.به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت فلات قاره ايران، سامانه وينچ و هيدروليک شناور کوروش از تجهيزات اساسي و مرتبط با عمليات صادرات نفت‌خام است و تعمير و نگهداري آن از اولويت‌هاي واحد تعميرات به شمار مي‌آيد. پايانه شناور فرآورشي کوروش مجهز به دو سامانه Station Power Pack قديم و جديد به ترتيب براي سامانه Hawser (به‌منظور Tandem Mooring System) و ديگري براي استفاده از AFT و FWD است که به دليل اشکال در سه راهه هيدروليک در مسير خروجي پمپ هيدروليک شماره 1 و 2 سيستم قديمي، امکان استفاده از آنها از ابتداي تحويل‌گيري FPSO وجود نداشت و با وجود درخواست خريد براي تهيه شير سه راهه و سولونوئيد مورد نياز براي رفع اشکال اين تجهيز، اين قطعه دريافت نشد.

خاص بودن سولونوئيد و استفاده‌هاي چند باره اين تجهيز در عمليات با طناب، يا انتقال سبد محل بار به سکوي سرچاهي، بنا بر تصميم‌هاي واحدهاي برق و ابزار دقيق، به موازات بررسي مدارک مهندسي، ساخت بوبين در دستور کار قرار گرفت و در خلال ساعات پياپي، آزمايش، ارزيابي و مشخص شد با اصلاح مدار برقي تغذيه بوبين، افزون بر کاهش اتلاف توان، تجهيز در دماي پايين‌تر و با عمر بهتر کار خواهد کرد.

براي انجام اين کار يک عدد تايمر و يک عدد مقاومت يک کيلو اهم 10 وات براي محدود کردن جريان به مدار هر بوبين اضافه شد و براساس اين تغيير، جريان بوبين پس از استارت و غلبه بر اينرسي اوليه، به حداقل جريان مورد نياز محدود شد. همچنين رفع عيب از منبع تغذيه 24 ولت DC مربوط به فلومتر، اصلاح بخش اتوماتيک مدار و تنظيم‌هاي شدت جريان عبوري روغن هيدروليک روي فلومتر مربوطه از اقدام‌هاي ديگر براي استفاده اتوماتيک وينچ بوده است.


 ميز خبر 

 حفر و تکميل 31 حلقه چاه نفت و گاز با دکل‌هاي ملي حفاري

31 حلقه چاه نفت و گاز از ابتداي سال جاري تا کنون با کاربست ناوگان شرکت ملي حفاري ايران، حفر و تکميل شده است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي حفاري ايران، حميدرضا خوش‌آيند، معاون عمليات حفاري اين شرکت از حفر و تکميل 31 حلقه چاه نفت و گاز در سال جاري خبر داد و گفت: از اين تعداد چاه يک حلقه اکتشافي،14 حلقه توسعه‌اي توصيفي و 16 حلقه تعميري تکميلي بوده است.

وي افزود: از شمار چاه‌هاي حفر شده، 25 حلقه در گستره عملياتي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب، سه حلقه در حوزه فعاليت شرکت مهندسي و توسعه نفت، 2 حلقه در شرکت نفت فلات قاره ايران و يک حلقه در قالب پروژه‌اي براي مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران حفر شده است.خوش‌آيند با بيان اينکه ناوگان حفاري شرکت ملي حفاري، بيش از 70 دستگاه فوق سنگين، سنگين و سبک در اختيار دارد، اظهار کرد: در زمان حاضر 17 دستگاه حفاري در مناطق عملياتي در مراحل جابه‌جايي قرار دارد.

افزايش 40 درصدي مصرف سي‌ان‌جي در منطقه چالوس

مدير منطقه چالوس از افزايش 40 درصدي مصرف سي‌ان‌جي در ارديبهشت 99 ‌در اين منطقه خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه چالوس، تورج اماني در اين باره گفت: از ابتداي امسال تا پايان ارديبهشت‌ماه بيش از 15 ميليون مترمکعب سي‌ان‌جي در سطح منطقه چالوس مصرف و تقريباً همين مقدار در مصرف بنزين صرفه‌جويي شد.

وي افزود: اين منطقه ارديبهشت‌ماه امسال‌ با مصرف 5.9 ميليون مترمکعب اين فرآورده با 40 درصد افزايش مصرف روبه‌رو بوده است.

مدير شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه چالوس تأکيد کرد: زمان پيش از مديريت مصرف سوخت، تعداد خودروهايي که روزانه از جايگاه‌هاي سي‌ان‌جي منطقه سوخت‌گيري مي‌کردند به‌طور تقريبي15 هزار خودرو بوده که پس از اجراي طرح مديريت مصرف سوخت اين عدد تقريباً به 23 هزار خودرو افزايش يافت و با توجه به ظرفيت کمپرسورهاي جايگاه‌هاي سي‌ان‌جي منطقه، قابليت سوخت‌رساني به50 هزار خودرو در روز را دارند.

اماني ضمن اشاره به وجود 41 جايگاه سي‌ان‌جي در منطقه چالوس افزود: جايگاه‌هاي سي‌ان‌جي منطقه حدود 200 نازل فعال دارند و در شرايط ايمن و استاندارد در سطح غرب استان مازندران آماده سوخت‌گيري خودروها هستند و همچنين بر اساس آخرين آمار 100 درصد جايگاه‌هاي سي‌ان‌جي منطقه توانسته‌اند گواهينامه استاندارد را تا ابتداي سال 98 دريافت کنند.

وي تأکيد کرد: بايد الزام‌هاي ايمني متصديان جايگاه‌ها رعايت شود و به رعايت نکات بهداشتي در جايگاه‌ها و ضدعفوني همه سطوح و ديسپنسرها نيز توجه بيشتري داشت.


 معادلات انرژي 

 معاون وزير نفت در امور گاز خبر داد:

افزايش 3.6 ميليارد مترمکعبي صادرات گاز ايران

معاون وزير نفت در امور گاز اعلام کرد که صادرات گاز ايران در سال 98 با ثبت جهشي 26 درصدي، حدود 3.6 ميليارد مترمکعب افزايش يافته است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي گاز ايران، حسن منتظرتربتي، با اشاره به ثبت رکوردهاي جديد توليد، انتقال، توزيع و صادرات گاز در سال 98، از ثبت رکورد بي‌سابقه صادرات گاز طبيعي کشور در اين سال خبر داد و گفت: مصرف تجمعي گاز مشترکان خانگي، تجاري و صنايع غيرعمده پارسال حدود 10 ميليارد مترمکعب افزايش يافت، اما با وجود ثبت رکوردهاي جديد مصرف، گاز مشترکان خانگي شهري و روستايي قطع يا با افت فشار روبه‌رو نشد.

وي با بيان اينکه در چهار ماه پاياني پارسال، ميانگين مصرف گاز خانگي روزانه 55 ميليون مترمکعب نسبت به مدت مشابه سال 97 افزايش داشت، تصريح کرد: با وجود جهش مصرف گاز خانگي اما پارسال رکوردي جديد براي صادرات گاز کشور ثبت شد.

معاون وزير نفت در امور گاز با بيان اينکه سال 98 ميانگين صادرات تجمعي گاز حدود 3 ميليارد و 600 ميليون مترمکعب نسبت به سال97 افزايش داشته، افزود: در مجموع سال 98 صادرات گاز ايران جهشي26 درصدي نسبت به سال 97 تجربه کرده است.

تربتي با بيان اينکه کل برداشت گاز از منابع در سال 98 حدود270 ميليارد مترمکعب بوده است، تأکيد کرد: هم‌زمان با افزايش مصرف گاز و توسعه شبکه خطوط لوله و بهره‌برداري از تأسيسات جديد تقويت فشار، در مجموع گازي توليد نشد که براي انتقال و توزيع آن مشکلي وجود داشته باشد.

وي يکي از مهم‌ترين برنامه‌هاي اولويت‌دار سال 99 شرکت ملي گاز ايران را ساخت و توسعه شبکه گازرساني در استان سيستان و بلوچستان دانست و تصريح کرد: براساس برنامه زمان‌بندي، اميدواريم تا آذرماه امسال گازرساني به شهر زاهدان به پايان برسد، ضمن آنکه ساخت خطوط لوله انتقال گاز در ديگر شهرهاي اين استان هم تکميل شود و به تفکيک اولويت در مدار بهره‌برداري قرار گيرد.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران همچنين با بيان اينکه شيوع ويروس کرونا تاکنون تأثيري در اجراي برنامه‌هاي توسعه‌اي يا تعميرات صنعت گاز کشور نداشته است، اظهار کرد: با برنامه‌ريزي انجام‌شده از پارسال و با تأمين منابع مالي و اجراي تمامي پروتکل‌هاي بهداشتي، شيوع کرونا اختلالي در روند توسعه و اجراي پروژه‌هاي جديد توسعه و تعميراتي شرکت ملي گاز ايران ايجاد نکرده است.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي