جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6424

رئيس کل بانک مرکزي خبر داد:
پيشنهاد انتشارگواهي سپرده يورويي بزودي به شوراي پول واعتبار مي‌رود

شکايات پذيرفته نمي‌شود؛
موجر و مستاجر مسالمت آميز به توافق برسند


ميز خبر


تريبون


 رئيس کل بانک مرکزي خبر داد:
 پيشنهاد انتشارگواهي سپرده يورويي بزودي به شوراي پول واعتبار مي‌رود 

 رئيس کل بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي بزودي طرح گواهي سپرده يورويي را به شوراي پول و اعتبار ارائه خواهد داد.به گزارش خبرگزاري مهر، عبدالناصر همتي در صفحه خود در فضاي مجازي از برنامه اين بانک براي ارائه پيشنهاد به شوراي پول و اعتبار جهت انتشار گواهي سپرده يورويي خبر داد.متن کامل يادداشت به اين شرح است:

- در راستاي چارچوب فعلي سياستگذاري پولي و اجراي عمليات بازار باز، و به منظور مديريت نقدينگي و هدايت تورم به سمت هدف 22 درصدي، بانک مرکزي به زودي طرح گواهي سپرده يورويي رابه شوراي پول و اعتبار ارائه خواهد داد. بر اين مبنا، قرار است بانک مرکزي در قالب گواهي يورويي با سود مشخص، و با فروش به نرخ بازار، نسبت به جمع آوري ريال اقدام نمايد. دراين طرح بانک مرکزي با تکيه بر ذخاير کافي اسکناس يورويي خود متعهد مي‌شود، عين مبلغ را در زمان سررسيد به يورو پرداخت نمايد.

- اقدام پيشين بانک مرکزي براي کمک به ثبات بيشتر در بازارهاي دارايي، يعني افزايش نرخ سود سپرده بانک‌ها نزد بانک مرکزي از10 درصد به 12 درصد، که از روز گذشته اجرايي شد، موجب تعديل سريع نرخ سود بين بانکي شده و از10.5 درصد به 12.5 درصد افزايش يافت. بانک مرکزي اقدامات ثبات بخش خود در بازارهاي مالي را تداوم خواهد داد. ضمن اينکه چارچوب فعلي سياست پولي اين اجازه را مي‌دهد که در زمان مقتضي و تا جايي که نياز باشد، سياستگذار از ابزار پولي خود به منظور ثبات مالي و رسيدن به هدف تورمي استفاده نمايد.


 شکايات پذيرفته نمي‌شود؛
 موجر و مستاجر مسالمت آميز به توافق برسند 

 
رييس اتحاديه مشاوران املاک گفت: در شرايط جديد موجران و مستاجران بايد مسالمت‌آميز براي قراردادها به توافق برسند چراکه هيچ يکي از شوراي حل اختلاف شکايتي را نمي‌پذيرد مگر براي موارد خاص.

مصطفي قلي خسروي در گفت‌وگو با ايلنا درباره قراردادهاي اجاره پس از مصوبات جديد دولت اظهار داشت: تجربه تمديد قراردادهاي اجاره جديد نيست در ابتداي انقلاب هم براي ساماندهي بازار در شرايط هرج و مرج، اعلام شد که قراردادهاي اجاره تا سه سال تمديد مي‌شوند.

وي ادامه داد: در شرايط کرونا بسياري از کشورها نسبت به تمديد خودکار قراردادهاي اجاره اقدام کردند. در ايران هم تصميم ستاد مبارزه با کرونا براي ايجاد امنيت و ارتقاي سلامت مردم اين بوده که تا يک سال قراردادهاي اجاره با حداکثر 25 درصد افزايش قيمت در تهران، 20 درصد در کلان شهرها و 15 درصد ساير شهرستان‌ها تمديد شوند.

رييس اتحاديه مشاوران املاک تاکيد کرد: هر چند که از نظر شرع مالکيت محترم است و کسي اجازه دخالت در اين معاملات را ندارد اما در اين شرايط اضطراري، تصميم دولت اين بوده که تمام قراردادها تا يک سال تمديد شود مگر در شرايط خاص. اين قانون هم از امروز در تمام کشور به اجرا مي‌رسد.

خسروي با تاکيد بر اينکه تمام جوانب اين مصوبه و اين تصميم با سران قوه و مراجع قضايي بررسي شده است، گفت: در اين شرايط جديد موجران و مستاجران بايد مسالمت‌آميز براي قراردادها به توافق برسند چراکه هيچ يکي از شوراي حل اختلاف شکايتي را نمي پذيرد مگر براي موارد خاص.

وي افزود: اگر موجر و مستاجر با مسالمت به توافق برسند و در صلح و سازش بخواهند قرارداد خود را تمديد کنند کسي حق دخالت ندارد و نيازي نيست براي تمديد قرارداد از طريق مشاوران املاک اقدام کنند.


 ميز خبر 

 معاون وزير راه و شهرسازي تاکيد کرد:

تمديد خودکار اجاره نامه ها با صدور مصوبه جديد

معاون وزير راه و شهرسازي گفت: تمام اجاره نامه‌هايي که تاريخ سررسيد آن‌ها رسيده است از امروز با صدور مصوبه جديد و ميزان افزايش اجاره بهاي مصوب، خودکار تمديد مي‌شوند.

به گزارش مهر محمود محمودزاده با حضور در شبکه يک سيما افزود: بر اساس مصوبه‌اي که امروز صادر و ابلاغ شد سقف افزايش اجاره بها يا رهن در شهرهاي مختلف اعلام شد.وي با اشاره به حدود هزار و 300 شهر در کشور گفت: افزايش اجاره بها و رهن در تهران 25 درصد، 7 کلانشهر بالاي يک ميليون نفر جمعيت 20 درصد و مابقي شهرها 15 درصد، قانوني است.معاون مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي در ادامه تصريح کرد: اين مصوبه داراي چند شرط (الزام) است شرط اول اينکه مستأجر در دوره اجاره فعلي به تعهدات خود عمل کرده باشد و مستأجري که موجب ضرر و زيان مالک شده باشد مشمول اين تمديد نمي‌شود و همچنين در صورتيکه مالک در دوره اجاره، قصد فروش رسمي ملک را داشته باشد مستأجر بايد در مدت دو ماه، ملک را تخليه کند و شرط آخر اينکه مستأجر سقف اجاره‌اي که تعيين شده است را قبول نکند که اين شروط، مشمول اين مصوبه نيست.

وي گفت: قراردادها براي يک سال با ارقام افزايشي جديد تمديد مي‌شود و بر اساس مصوبه تا زماني که شرايط کرونا در کشور وجود دارد ادامه خواهد داشت و تا 3 ماه بعد از آن هم اجرايي مي‌شود.معاون وزير راه و شهرسازي افزود: اين مصوبه براي آرام کردن فضاي رواني در بازار اجاره بسيار مؤثر است به ويژه در کلانشهرها که در حال حاضر در 7 شهر کشور که نرخ
اجاره نشيني در آنجا بالاي 45 درصد است.

محمودزاده درباره تسهيلات براي اجاره نيز گفت: اين موضوع به همراه تأمين مالي طرح مسکن هم از نظر ساخت و يا اجاره از طريق معاون اول رياست جمهوري به بانک مرکزي محول شده که بانک مرکزي مسئول ارائه اين بسته مالي شده و در 10 روز گذشته جلساتي با محوريت بانک مرکزي برگزار شده است و اميدواريم در هفته آينده پيشنهادهاي خود را ارائه کند و مصوبات اخذ شود.

1500 ميليارد تومان به گندمکاران پرداخت شد

شرکت بازرگاني دولتي ايران اعلام کرد: 1500 ميليارد تومان به گندم‌کاران تا 7 تيرماه پرداخت شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر، شرکت بازرگاني دولتي از خريد تضميني 4 ميليون و 18 هزار تن گندم تا 8 تيرماه خبر داد و اعلام کرد که ارزش گندم‌هاي خريداري به بيش از 10 هزار ميليارد تومان رسيده است.

بر اين اساس، تا تاريخ 7 تير ماه 1,500 ميليارد تومان ديگر نيز به حساب کشاورزان سراسر کشور واريز شد و 83 درصد از کل پول گندم‌هاي خريداري شده گندم‌کاراني که تا 31 خرداد گندم خود را به مراکز خريد تحويل داده‌اند و در سامانه ثبت شده، تسويه شد.

براساس اعلام شرکت بازرگاني دولتي، تاکنون 234 هزار تن دانه روغني کلزا نيز به ارزش 1,000 ميليارد تومان در 29 استان خريداري شده است.


 تريبون  

 رئيس سازمان توسعه تجارت:

کارت بازرگاني صادرکنندگاني که رفع تعهدات ارزي نکنند تعليق مي‌شود

رئيس سازمان توسعه تجارت از تعليق کارت بازرگاني صادرکنندگاني که تعهدات ارزي سال 98 را تا پايان تير امسال ايفا نکنند، خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حميد زادبوم در نشستي خبري درباره ايفاي تعهدات ارزي صادرکنندگان گفت: بر اساس روش‌هاي تعيين شده از سوي بانک مرکزي، صادرکنندگان بايد عرضه حاصل از صادرات را به روش‌هاي عرضه در سامانه نيما، فروش ارز به نرخ سنا و واردات به جاي صادرات انجام دهند.

وي افزود: صادرکنندگان تا 31 تيرماه امسال فرصت دارند تا تعهدات ارزي حاصل از صادرات کالاهاي خود در سال 98 را ايفا کنند.

زادبوم درباره استفاده از کارت‌هاي بازرگاني ديگران گفت: از نظر ما، فردي که دارنده کارت بازرگاني است، صادرکننده شناخته مي‌شود و ايفاي تعهد ارزي به عهده وي است. اينکه فردي با کارت بازرگاني ديگري اقدام به صادرات کرده باشد، از نظر ما مسموع نيست ضمن اينکه ما در سازمان توسعه تجارت چيزي به نام «کارت بازرگاني يکبار مصرف» را قبول نداريم.

به گفته رئيس سازمان توسعه تجارت، نرخ ارز بازار آزاد، نرخ رسمي تائيد شده نيست و اگر کسي بگويد نرخ ارز نيما با نرخ ارز آزاد فاصله زيادي دارد، از نظر ما پذيرفتني نيست.وي ادامه داد: نرخ ارز سامانه سنا، نرخ ميانگين واقعي ما است و 20 درصد از ارز صادرکنندگان از طريق صرافي‌ها قابل فروش است.

زادبوم درباره تعليق کارت بازرگاني صادرکنندگاني که تعهد ارزي خود را ايفا نکرده‌اند، گفت: آنهايي که فعلاً صفر درصد هستند و هيچ رقمي از ارز صادرات خود را به سامانه نيما بازنگردانده‌اند، کارت بازرگاني‌شان مورد تعليق قرار گرفته است.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در خصوص لغو معافيت مالياتي صادرکنندگان افزود: از نظر قانون، صادرکنندگان معاف از ماليات هستند اما اگر ايفاي تعهد ارزي نکنند، معافيت مالياتي آنها لغو مي‌شود.

دلايل اضافه نشدن دارايکم به پرتفوي خريداران اعلام شد

درحالي که اعلام شده بود دارايکم به عنوان نخستين صندوق ETF دولتي از هفتم تيرماه، قابل معامله است، با گذشت تقريبا 48 ساعت، اين نماد بورسي هنوز در سبد برخي کارگزاري‌ها ننشسته و بسياري از سهامداران اين سهام، همچنان امکان معامله آنلاين را ندارند که مدير دارايي و سرمايه‌گذاري بانک مسکن در اين زمينه توضيحاتي را اعلام کرد.

محمد بختيار نصرآبادي در گفت‌وگو با ايسنا، با تاکيد بر اينکه سازمان بورس، تامين سرمايه بانک مسکن، نهادهاي مرتبط و دولت وظيفه خود مي‌دانند که کارها سريع‌تر پيگيري شود، اظهار کرد: در زمان پذيره نويسي دارايکم، به جز روز آخر اعلام شده بود که مدت زمان انتظار دو ماه است. همان زمان هم مردم استقبال نکردند؛ به طوريکه اين صندوق بايد 17 هزار ميليارد تومان وجه جذب مي‌کرد اما فقط 6000 ميليارد تومان جذب کرد. اما پس از آنکه دو ماه انتظار با تصميم دولت به يک ماه انتظار کاهش يافت و بازدهي 100 درصدي داده است، مردم علاقه‌مند شدند.

وي ادامه داد: تا روز آخر پذيره‌نويسي مدت زمان انتظار دو ماه اعلام شده بود. همان يک ماه هم به تعطيلات خرداد هم‌زمان شد و کل روز کاري خرداد 17 روز بود که بخشي از تاخيرات به خاطر اين موضوع است.

سجامي‌ها و غيرسجامي‌ها چه بايد بکنند؟

مدير دارايي و سرمايه‌گذاري بانک مسکن با بيان اينکه تقريبا سه و نيم ميليون کد براي دارايکم پذيره‌نويسي شد، گفت: از اين تعداد تقريبا دو ميليون و 600 هزار نفر کد بورسي سجامي داشتند. ما به عنوان مدير صندوق اطلاعات را در اختيار شرکت سپرده‌گذاري قرار داديم و درخواست کرديم امکان معامله دارايکم به همه ثبت‌نام کنندگان داده شود، اين شرکت به دليل محدوديت‌هاي نرم افزاري، پرسنلي و زماني که با آن مواجه بود بخشي از کدها را آزاد کرد.

نصرآبادي ادامه داد: در اين راستا، روز چهارشنبه هفته گذشته از دو ميليون و 600 هزار نفر، براي يک ميليون نفر فعال شده است. اين آمار در روز شنبه به دو ميليون نفر، روز گذشته به دو ميليون و 200 هزار نفر رسيد و امروز و فردا دارايکم براي دو ميليون و 600 هزار نفر که کد بورسي سجامي داشتند فعال مي‌شود.

وي درمورد افرادي که در سجام ثبت‌نام نکرده‌اند نيز توضيح داد: دارايکم افرادي که در سجام ثبت‌نام نکرده‌اند به عنوان کد ناشناس رزرو در سپرده‌گذاري مي‌نشيند. يعني حق آن‌ها پايمال نمي شود اما بايد سجامي شوند. افرادي هم که به تازگي سجامي شده‌اند بايد صبر کنند.

مدير دارايي و سرمايه‌گذاري بانک مسکن درمورد افرادي که دارايکم در پرتفوي آن‌ها ننشسته است نيز توضيح داد: اگر اين افراد سجامي هستند مي‌توانند به سايت سپرده‌گذاري مراجعه کنند و در سامانه ذي‌نفعان ناظر سهم را ببينند، و بعد اگر مي‌خواهند آن را تغيير دهند.

افزايش قيمت گوشت در هفته جاري

رييس اتحاديه گوشت گوسفندي تهران گفت: در حال حاضر قيمت هر کيلو گوسفند زنده در بازار تهران 40 هزار تومان است که اگر وارد بازار عراق شود به 90 هزار تومان مي‌رسد. اين عامل باعث شده تا شاهد خروج غيرمجاز دام زنده از شهرهاي اشنويه و پيرانشهر به بازار سليمانيه عراق باشيم.

علي‌اصغر ملکي در گفت‌وگو با ايلنا در مورد آخرين وضعيت بازار گوشت گوسفندي گفت: در هفته گذشته شاهد افزايش چهار هزار توماني در گوشت گوسفندي بوديم که دليل آ‌ن کمبود دام زنده بود. با توجه به اينکه ما در اوايل هفته قرارداريم تقاضا براي گوشت افزايش يافته و اين باعث افزايش قيمت شده است.وي ادامه داد: درحال حاضر قيمت هر کيلو گوشت گوسفندي 88 هزار تومان تا 90 هزار تومان به فروشنده عرضه ميشود که با احتساب 10 درصدي سود فروشنده با قيمت تقريبا 98 هزار تومان به دست مصرف کننده مي‌رسد. همچنين افزايش قيمت مرغ باعث افزايش تقاضا در قيمت گوشت شده است که اميدواريم از امروز بازار آرام‌تر شود.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي