جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6428


بازهم داستان اپراتورها !

سخنگوي ستاد راهبري آزادسازي سهام عدالت:
فروش سهام عدالت براي همگان آزاد شد


سکه: 10 ميليون و 100 هزار تومان


18 استان در شرايط کرونايي قرمز و هشدار


خبر


مراسم خاکسپاري زنده‌ياد سيروس گرجستاني


بازگشايي مدارس در آلمان پس از کرونا


سرمقاله

رئيس جمهور در جلسه ستاد ملي مقابله با بيماري کرونا:
استفاده از ماسک در مکان‌هاي سرپوشيده جمعي از امروز الزامي است


ترامپ: در مدارس آمريکا به کودکان ما درس نفرت از کشورشان داده مي‌شود


نماينده روسيه:سازوکار حل اختلاف، فاقد روند روشن و مورد توافق است


جوزپ بورل: همچنان به حفظ توافق هسته‌اي مصمم هستيم


ميز خبر


يك نكته از هزاران


خبر


 بازهم داستان اپراتورها ! 

 
با حساسيت‌ها و سختگيري وزير ارتباطات، قرارشده مشتركين در صورت تمايل بتوانند سرويس‌هايي را شامل ارزش‌افزوده مي‌شود را حذف كنند و براي اين كار بايد ابتدا با شماره‌گيري *800*1# مي‌توانستند از سرويس‌هاي شامل ارزش‌افزوده خبردار شده و در نهايت با شماره‌گيري *800*2# اين سرويس‌ها را حذف كنند. البته اپراتورها از قبل به مشتري‌ها خبر نداده بودند كه كدام سرويس‌ها شامل پرداخت ارزش ‌افزوده مي‌شود، به همين دليل وزير ارتباطات از اپراتورها خواست مبلغي را كه از اين طريق از مردم دريافت كرده بودند، به آنان بازگردانند. اما آن‌چه مدتي است اتفاق افتاده اين است كه دو اپراتور فعال در زمينه فروش بسته‌هاي اينترنتي، بسته‌هاي روزانه و بلندمدت خود را حذف كرده و تنها چند بسته شبانه و ساعتي محدود و يا بسته‌هاي رومينگ را ارائه مي‌دهند تا به گران‌فروشي خود ادامه دهند!

چنين است كه بازهم دست مردم توسط اين دو اپراتور، در پوست گردو گذاشته شده و مصرف‌كننده‌هاي اينترنت، نمي‌توانند از بسته‌هاي طولاني مدت روزانه استفاده كنند چون اين بسته‌ها از دسترس خارج يا گران شده‌اند. اين اپراتورها تعرفه اينترنت را حدود 250 درصد گران کرده‌اند؛ احتمالا به جبران آن 100 گيگ اينترنت رايگاني كه وزير به مردم هديه داد!

گويا سيستم فروش چنين خدماتي، به هر طريقي كه هست بايد بتواند دستش را در جيب مردم كند و از هر در و پنجره‍اي كه جلوي آن‌ها گرفته مي‌‍ شود، بازهم يك راه در رو پيدا مي‌كنند؛ متاسفانه اين روش تنها مختص اين دو اپراتور اينترنتي نمي‌شود و اغلب خدمات‌رساني‌هاي مختلف، با چنين وضعيتي به هر طريق ممكن به گران‌فروشي سيستمي خود ادامه مي‌دهند؛ نمونه‌هاي ديگري از اين شركت‌هاي دوگانه انحصاري گران‌فروش در كشور داريم و درباره آن‌ها بسيار نوشته‌ايم و گويا اين رشته سر دراز دارد!


 سخنگوي ستاد راهبري آزادسازي سهام عدالت:
 فروش سهام عدالت براي همگان آزاد شد 

 افرادي که از روز 15 تا 29 خرداد 99 نسبت به انتخاب روش مستقيم مديريت سهام عدالت خود اقدام کرده‌اند، از امروز مي‌توانند وارد فرايند فروش سهم شوند.حسين فهيمي در گفتگوي تلفني با صداو سيما با اشاره به اينکه تا 29 خرداد ماه 18 ميليون 900 هزار نفر روش مستقيم را انتخاب کردند گفت: افرادي که از روز 15 خردادماه امسال تا 29 خرداد نسبت به انتخاب روش مستقيم مديريت سهام عدالت خود اقدام کرده‌اند، از امروز مي‌توانند 30 درصد ارزش سهام خود را از طريق کارگزاري‌هاي بورسي به فروش برسانند.

وي ادامه داد: کارگزاران براساس شرايط بازار و وضعيت سهم، سهام اين افراد را در بورس يا فرابورس به فروش مي‌رسانند و پول را در روز‌هاي آينده به حساب شباي آن‌ها واريز خواهند کرد.

وي بيان کرد: اطلاعات افراد جديد در اختيار شرکت سپرده گذاري مرکزي قرار گرفت و از امروز اطلاعات آن‌ها بروز رساني و در اختيار کارگزاران قرار مي‌گيرد و اگر افراد در سبد دارايي خود مشاهده نمي‌کنند بايد به کارگزاري‌هاي خود مراجعه کنند.

فهيمي درمورد عدم مشاهده سبد سهام عدالت سهامداران در برخي از شرکت کارگزاري‌ها نيز افزود: اين شرکت‌ها اگر سيستم‌هاي خود را بروز رساني کنند اين مشکل برطرف مي‌شود.وي درباره افرادي که قبل از 15 خرداد گذشته فرم‌هاي فروش سهام عدالت خود را تکميل کرده، اما هنوز وجهي دريافت نکرده اند، تاکيد کرد: افرادي که شماره شباي حساب بانکي آن‌ها صحيح، مورد تاييد بانک مرکزي و فعال بوده و شماره تلفن همراهشان نيز به نام خود فرد بوده است، تمام وجه را در روز‌هاي اول آزادسازي سهام عدالت دريافت کرده‌اند.فهيمي با بيان اينکه براساس مصوبه شوراي عالي بورس و اوراق بهادار، مشمولان سهام عدالت با ارائه شماره حساب شباي معتبر و فعال و تلفن همراه به نام خود از فرايند شناسايي مشتري نزد بازار سرمايه (ثبت‌نام در سجام، احرازهويت سجام، ارائه مدارک و پرداخت هزينه ...) معاف شدند، افزود: تعدادي از افراد همچنان با مشکل شماره تلفن همراه به نام خود روبرو هستند و براي برخي افراد نيز بانک مرکزي شماره شباي آن‌ها را تاييد نکرده يا حساب بانکي آن‌ها غير فعال بوده است.


 سکه: 10 ميليون و 100 هزار تومان 

 نايب رييس اتحاديه طلا و جواهر گفت: نرخ هر قطعه سکه تمام طرح جديد با افزايش 350 هزار توماني نسبت به روز پنجشنبه به 10 ميليون و 100 هزار تومان رسيده است.محمد کشتي‌آراي در گفت‌وگو با ايلنا در مورد آخرين وضعيت بازار طلا و سکه گفت: به دليل افزايش نرخ ارز و تقاضا، شاهد رشد بي‌سابقه قيمت‌ها بوديم بطوريکه نرخ هر قطعه سکه تمام طرح جديد با افزايش 350 هزار توماني نسبت به روز پنجشنبه به 10 ميليون و 100 هزار تومان رسيده است.وي افزود: همچنين افزايش تقاضا باعث شد تا حباب سکه به يک ميليون و 60 هزار تومان برسد.کشتي آراي در مورد نرخ انواع سکه گفت: در حال حاضر نرخ هر قطعه سکه تمام طرح قديم 9 ميليون و 350 هزار تومان، نيم سکه 5 ميليون تومان، ربع سکه 2 ميليون و 920 هزار تومان و سکه‌هاي يک گرمي نيز يک ميليون و 550 هزار تومان رسيده است.


 18 استان در شرايط کرونايي قرمز و هشدار 

 سخنگوي وزارت بهداشت: 9 استان در وضعيت قرمز و 9 استان در وضعيت هشدار کرونايي قرار دارند.به گزارش صدا وسيما ، خانم سيما سادات لاري گفت: خوزستان، آذربايجان غربي و شرقي، کردستان،کرمانشاه،هرمزگان،بوشهر،خراسان رضوي و ايلام در وضعيت قرمز و تهران، فارس،اصفهان،مازندران،همدان،زنجان،سيستان و بلوچستان،البرز و لرستان در وضعيت کرونايي هشدار هستند.

وي افزود: از ديروز تا روز 14 تير 1399 و بر اساس معيارهاي قطعي تشخيصي، دو هزار و 449 بيمار جديد مبتلا به کوويد19 در کشور شناسايي و هزار و 148 نفر بستري شدند.لاري با بيان اينکه مجموع بيماران کوويد19 در کشور به 237 هزار و 878 نفر رسيده است، گفت: متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 148 بيمار کوويد19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان اين بيماري به 11 هزار و 408 نفر رسيد.


 خبر 

 تلويزيون رژيم صهيونيستي:

اسرائيل نگران اقدامات احتمالي از سوي ايران است

مقام صهيونيستي ضمن ابراز نگراني از حمله احتمالي ايران، بر ضرورت آمادگي مقابل تاکيد کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از کانال 12 رژيم صهيونيستي؛ اسرائيل نگران اقدامات احتمالي از سوي ايران است.

ژنرال عموس يادلين فرمانده پيشين ستاد اطلاعات ارتش اسرائيل گفت: اسرائيل بايد آماده مقابل با اقدامات نظامي از سوي ايران باشد.

اتهامات بي‌اساس رئيس پارلمان عربي عليه ايران

رئيس پارلمان عربي به بيان اتهامات بي‌اساس عليه ايران پرداخت.

به گزارش ايلنا به نقل از عرب نيوز، «مشعل بن فهم السلمي»، رئيس پارلمان عربي در ادعايي بي‌اساس ايران را مسئول حملات انصارالله به يمن دانست و مدعي شد که ايران با تحويل اسلحه به انصارالله، قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل را نقض کرده است.

وي از شوراي امنيت سازمان ملل خواست که ايران را به اجراي قطعنامه‌هاي شوراي امنيت در راستاي ممنوعيت ارسال سلاح به انصارالله وادار کند.

اين در حالي است که رژيم سعودي در تازه‌ترين حملات خود از شهر صنعا را مورد اهداف موشکي قرار داده و باعث کشته و زخمي شدن مردم يمن شده است و سال‌هاست که جنايت‌هايي را در اين کشور مرتکب شده است.

ترکيه از شليک موفق «موشک کروز» برد بلند خبر داد

ترکيه از آزمايش موفق يک موشک کروز برد بلند سطح به سطح که قادر است اهداف دريايي را نابود کند، خبر داد.

به گزارش فارس، ترکيه از آزمايش موفق موشک برد بلند کروز خود به نام «آتماجا» خبر داد.

به نوشته وبگاه «ديفنس پست» «اسماعيل دمير» مدير بخش صنايع دفاعي ترکيه با اعلام شليک موفق موشک آتماجا گفت که برد اين موشک بيش از 200 کيلومتر بوده و با توجه به آزمايش موفق آن، آماده ورود به بدنه نيروهاي مسلح ترکيه است.

دويچه وله: دونالد ترامپ در وضعيت بحراني قرار دارد

يک خبرگزاري آلماني در يادداشتي نوشته آمريکا در حالي مراسم روز استقلال خود را برگزار کرد که با افزايش روزافزون مبتلايان به کرونا مواجه و محبوبيت رئيس‌جمهور اين کشور نيز رو به افول است.

به گزارش فارس، خبرگزاري آلماني «دويچه وله» در يادداشتي به قلم «اليور سالت» خبرنگار اين خبرگزاري در واشنگتن در مورد وضعيت کنوني آمريکا اظهار تأسف کرد.

اليور سالت در اين يادداشت، نوشت همزمان که ايالات متحده روز استقلال خود را گرامي داشت، اين کشور شاهد افزايش مبتلايان به کرونا بود و ميزان محبوبيت ترامپ، رئيس‌جمهور اين کشور نيز رو به افول است.

در اين يادداشت آمده است، درخشش اين ملت (آمريکا) در حال کمرنگ شدن است. به آزادي مطبوعات (در اين کشور) ضربه خورده و دموکراسي نيز تهديد مي‌شود. بيماري همه‌گير (کرونا) که اگر اراده‌اي در کار بود بهتر مي‌توانست مديريت شود، روزانه ده‌ها و هزاران نفر را مبتلا مي‌کند.


 مراسم خاکسپاري زنده‌ياد سيروس گرجستاني 


 بازگشايي مدارس در آلمان پس از کرونا  


 سرمقاله 

قصد سياه نمايي نيست، اما چه بايد کرد؟!

حميدرضا عسگري

سر زلف اقتصاد بيمار ما به حال و هواي دلار گره خورده و به قول کارشناسان اقتصادي "دلاريزه" شده ايم. موضوع ارز و سياست هاي ارزي بماند براي بحث هاي کارشناسي، اما سئوالي مشترک در ميان جامعه رايج شده است که «چه بايد کرد».

اين «چه بايد کرد» با دو خوانش متفاوت در جامعه استفاده مي شود. ابتدا وجه سئوالي بر جمله بار مي شود. به گونه اي که گوينده و شنونده با يک واماندگي و بيچارگي از نبود راه حل در دسترس از آن حرف مي زنند. چرا که نمي دانند چه بايد بکنند تا بتوانند حداقل سرپا بمانند و اقتصاد آشفته، زندگي آنها را نيز متلاشي نکند. پدري که مي خواهد جهيزيه دختر بدهد، پدري که مي خواهد براي فرزندش تدارک آغاز زندگي مشترک را فراهم کند، مادري که مجبور به پرداخت هزينه هاي دانشگاه و مدرسه فرزندان است، و جواني که با هر سطح از درآمد روياي خريدن يک « آپارتمان 25 متري» هم به ذهنش خطور نمي کند و خانواده اي که مريض دارد و درگير هزينه درمان است و... همه دچار اين گزاره سئوالي و تکراري شده اند که «چه بايد کرد» .

وجه دوم خوانش اين عبارت توأم با افسوس و حسرت ناشي از عدم تغيير شرايط است. از قضا خوانش دوم عبارت «چه بايد کرد» بسيار مضر و آسيب رسان تر از رويکرد اول است. چرا که در اين فضا افراد جامعه دچار يأس و نااميدي شده اند. اميدي در بهبود شرايط نمي بيند و از توانايي دولت ومسئولانشان در سروسامان دادن شرايط نا اميد شده اند.

اين رويکرد جامعه در خوشبينانه ترين حالت فضاي بي تفاوتي و بي اهميتي به سرنوشت کشور را به همراه خواهد داشت. چرا که فرد از بهبود شرايط خودش دست شسته، چه برسد به اينکه توقع تحقق شعارها و چشم اندازهاي مختلف را داشته باشد.

اما در اين حالت همه افراد در حالت بي تفاوتي باقي نمي مانند، چرا که نابودي زندگي خود را تاب نمي آورند و دست به اعتراض خواهند زند. اعتراضي که از سرناچاري است و عملاً واکنشي طبيعي به ناکارآمدي و ناتواني هاي مختلف در سيستم اجرايي کشور خواهد بود. اما اين اعتراضات نيز ممکن است از حد مجاز خود خارج شود قصد پرداختن به اين موضوعات را نداريم و فقط از مسئولان کشور پاسخي براي اين سئوال مشترک و همه گير جامعه را داريم که «چه بايد کرد».

مردمي که دخل و دخالتي در بازار ارز ندارند و بسياري از آنها تاکنون يک ارز خارجي هم نديده اند، و تنها با حقوق ماهيانه سر مي کنند چطور مي توانند اين همه فشار اقتصادي را تاب بيارند. قطعاً اگر راه چاره و يا اقدامي در دست آنها بود حتماً انجام مي دادند و خود را از اين وضعيت اسفناک نجات مي دانند. همچنين ازمردمي که نسبت به عملکرد مسئولان خود و توانايي آنها در مديريت کشور نااميد شده اند، چطور مي توان انتظار همراهي داشت و از آنها خواست که در مناسبت هاي مختلف پاي کار باشند.

جامعه از تمام مسئولان در رده ها و مناصب مختلف توقع دارند که فکري به حال اين شرايط بکنند. امروز بسياري از مشکلات کشور راهکارهاي منطقي دارد اما اينکه اتفاقي رخ نمي دهند جاي سئوال و نگراني است.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رئيس جمهور در جلسه ستاد ملي مقابله با بيماري کرونا:
 استفاده از ماسک در مکان‌هاي سرپوشيده جمعي از امروز الزامي است 

 رئيس جمهور رعايت فاصله گذاري اجتماعي و پروتکل هاي بهداشتي، استفاده از ماسک و عدم حضور در اجتماعات را براي مقابله با کرونا ضروري دانست و با درخواست مجدد از مردم براي همراهي و همکاري تاکيد کرد: از امروز استفاده از ماسک در مکان هاي سرپوشيده جمعي، الزامي است.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دولت، حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در جلسه ستاد ملي مقابله با بيماري کرونا، اظهارداشت: ارائه خدمات در همه بخش ها بويژه بخش هاي دولتي، منوط به رعايت پروتکل هاي بهداشتي و استفاده از ماسک شود.

دکتر روحاني با بيان اينکه کرونا رشد اقتصادي جهان را از 2.9 به منهاي 3 کاهش داده و 81 درصد از 2 ميليارد و 700 ميليون نفر نيروي کار در دنيا تحت تاثير اثرات اين بيماري قرار گرفته اند، گفت: جمهوري اسلامي ايران نيز مثل همه کشورهاي ديگر دنيا از ابتداي شيوع کوويد19 شيوه‌هاي متعدد و متنوعي براي مقابله با آن در پيش گرفت که انصافاً در طراحي و اجراي اين شيوه‌ها عملکرد بسيار مطلوب و قابل قبولي داشته‌ايم و همه بخش‌هاي کشور بويژه کادر درماني تلاش ارزشمندي داشتند که از آنان با تواضع قدرداني مي‌کنم.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه زندگي مردم بايد توام با سلامت، در چرخش باشد و تمام مراکز توليدي به توليد ادامه دهند، اظهارداشت: لازمه اين امر رعايت دستورالعمل هاي بهداشتي از سوي همگان است. پس از يک دوره تعطيلي عمومي فعاليت‌هاي غيرضروري و آغاز گشايش فعاليت‌ها و مشاغل تأکيد شد که هر چه گشايش‌هاي مربوط به مشاغل بيشتر باشد، مراعات دستورالعمل‌هاي بهداشتي نيز با حساسيت و دقت بالاتري پيگيري شود.

وي با بيان اينکه متأسفانه شاهديم برخي ابتلا به اين بيماري را ناپسند شمرده و آن را مخفي مي‌کنند، تصريح کرد: اگر کسي بداند که به کرونا مبتلا شده است وظيفه شرعي و انساني دارد که به ديگران اطلاع دهد و لازم است با فرهنگ‌سازي بر اين معضل فرهنگي غلبه کنيم. مردم بايد تا زمان توليد دارو و يا واکسن براي مقابله با اين بيماري، ملاک را بر اين قرار دهند که همه ممکن است آلوده باشند و لذا بايد در ارتباط‌گيري اجتماعي با افراد، نهايت دقت و احتياط لازم را به عمل آورند.

دکتر روحاني تأکيد کرد: از فردا استفاده از ماسک در محيط‌هاي عمومي شلوغ بايد اجباري باشد و چنانچه کسي بدون ماسک به دستگاه، نهاد و يا ارگاني براي دريافت خدمت مراجعه کرد، بايد از او بخواهند ماسک داشته باشد و حتي بايد از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه‌ها در صورت عدم رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشتي و استفاده نکردن از ماسک،جلوگيري شود.

رئيس جمهور با بيان اينکه نبايد اجازه داد حساسيت مردم و احساس خطر آنان نسبت به بيماري کاهش يابد، گفت: ستادهاي استاني مقابله با کرونا موظف شدند با بررسي شرايط نسبت به تعطيلي يا افزايش محدوديت‌ها تصميم‌گيري کرده و با هماهنگي کميته‌هاي تخصصي ستاد ملي مقابله با کرونا، تصميمات خود را اجرا کنند و چنانچه در اين مسير نياز باشد از نيروي انتظامي و بسيج براي حسن اجراي تصميمات کمک بگيرند .


 ترامپ: در مدارس آمريکا به کودکان ما درس نفرت از کشورشان داده مي‌شود 

 خبرگزاري هيل : رئيس ‌جمهور آمريکا با «قهرمان» توصيف کردن شخصيت‌هاي دوره برده‌داري در اين کشور اعلام کرد به کودکان آمريکايي در مدارس درس نفرت از وطن خود آموزش داده مي‌شود.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پايگاه خبري هيل، دونالد ترامپ در جريان سخنراني خود به مناسبت روز استقلال اين کشور مدعي شد در مدارس به کودکان آمريکايي نفرت از کشورشان تعليم داده مي‌شود.ترامپ در سخنراني در بناي يادبود راشمور در ايالت داکوتاي جنوبي به مناسبت چهارم ژوئيه گفت در مدارس آمريکا به کودکان ما نفرت از کشور خود تلقين مي‌شود. وي افزود: ملت ما شاهد مبارزات بي رحمانه براي نابود کردن تاريخ خود، بدنام کردن قهرمانان، از بين بردن ارزش‌ها و تحريک فرزندان خود است.ترامپ به طور ويژه کساني که مجسمه‌هاي رهبران کنفدراسيون‌ها را هدف قرار مي‌دهند، متهم به تلاش براي سقوط اين کشور کرد.


 نماينده روسيه:سازوکار حل اختلاف، فاقد روند روشن و مورد توافق است 

 
نماينده روسيه در سازمان‌هاي بين‌المللي با انتقاد از عدم پايبندي به برجام از سوي کشورهاي اروپايي، گفت که سازوکار حل اختلاف، فاقد روند روشن و مورد توافق است.به گزارش ايلنا، «ميخائيل اوليانوف» نماينده روسيه در سازمان‌هاي بين‌المللي با انتقاد از عدم پايبندي به برجام از سوي کشورهاي اروپايي، گفت که سازوکار حل اختلاف فاقد روند روشن و مورد توافق است.

«ميخائيل اوليانوف» سفير و نماينده دايم روسيه در سازمان‌هاي بين‌المللي در پيامي توئيتري نوشت: «ايران از کميسيون مشترک برجام خواست که از طريق سازوکار حل اختلاف به نگراني‌هاي تهران درباره اجراي توافق توسط فرانسه، آلمان و انگليس بپردازد. اين سومين بار است که طرف‌هاي برجام از مکانيسم حل اختلاف استفاده مي‌کنند. اين ساز و کار، فاقد روند روشن و مورد توافق است».


 جوزپ بورل: همچنان به حفظ توافق هسته‌اي مصمم هستيم 

 مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با اعلام اين که نامه وزير امور خارجه کشورمان را دريافت کرده است بار ديگر حمايتش از حفظ توافق هسته‌اي را اعلام کرد.به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه اوت لوک اينديا، جوزپ بورل مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در پاسخ به نامه محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان گفت که نامه‌ ظريف را مبني بر اين که ايران يک مکانيسم حل اختلاف را در توافق هسته‌اي با توجه به اين که فرانسه، آلمان و انگليس به نوبه خود به اين توافق پايبند نيستند، فعال مي‌کند دريافت کرده است.بورل اظهار کرد که ظريف در اين نامه با استتناد به «مکانيسم حل اختلاف که در پاراگراف 36 توافق مقرر شده است» به دنبال جبران خسارت است.او بيان کرد که روند حل اختلاف «مستلزم تلاش‎هاي سخت و با حسن نيت از جانب همه است».مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت که اين توافق «يک دستاورد تاريخي در عدم اشاعه تسليحات هسته‌اي جهان بوده و به امنيت منطقه و جهان کمک مي‌کند».


 ميز خبر 

 جمالي نژاد:

مسافران ناوگان حمل و نقل عمومي از 15تير بايد از ماسک استفاده کنند

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير کشور اعلام کرد: تمامي مسافران ناوگان حمل و نقل عمومي شهري کشور اعم از تاکسي، اتوبوس و مترو ازروزيکشنبه 15 تير ملزم به استفاده از ماسک هستند.

به گزارش مهر، مهدي جمالي نژاد معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير کشور با بيان اين خبر اظهار کرد: اين موضوع با توجه به ضرورت رعايت فاصله گذاري اجتماعي و پروتکل‌هاي بهداشتي در فضاهاي عمومي طي بخشنامه‌اي به منظور اجرا به استانداران سراسر کشور ابلاغ شده است و رانندگان و دست اندرکاران ناوگان حمل و نقل عمومي شهري کشور نيز کمافي السابق ملزم به استفاده از ماسک هستند.

پيونگ‌يانگ اعلام کرد:

نيازي به مذاکره مجدد با آمريکا وجود ندارد

يک ديپلمات ارشد کره شمالي گفت که اين کشور حس مي‌کند نيازي به مذاکره دوباره با آمريکا ندارد.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، يک ديپلمات ارشد کره شمالي گفت که اين کشور حس مي‌کند نيازي به مذاکره دوباره با آمريکا ندارد و اين کار چيزي جز «ابرازي سياسي» نخواهد بود.

در ادامه مخالفت هاي جهاني با طرح الحاق؛

320 مقام از آمريکاي لاتين خواستار تحريم رژيم صهيونيستي شدند

در ادامه مخالفت هاي جهاني با طرح الحاق کرانه باختري از سوي رژيم صهيونيستي، 320 چهره سرشناس از کشورهاي آمريکاي لاتين خواستار تحريم اين رژيم شدند.

به گزارش مهر به نقل از ميدل ايست اي، 320 چهره سرشناس از کشورهاي آمريکاي لاتين با امضاي نامه‌اي خواستار تحريم اسرائيل در صورت اجرايي شدن طرح الحاق کرانه باختري شدند.

در ميان امضا کنندگان اين نامه نام‌هايي چون «آدلفو پرز اسکيول» برنده جايزه صلح نوبل، لوئيز ايناسيو لولا داسيلوا رئيس جمهور اسبق برزيل، ديلما روسف رئيس جمهور سابق برزيل، رافائل کوريا رئيس جمهور سابق اکوادور، «سلسو اموري» وزير خارجه اسبق برزيل ديده مي‌شوند.


 يك نكته از هزاران 

 چرا ديگر از كرونا نمي‌ترسيم؟!

رفتارهاي اخير مردم، بي‌اعتنايي آنان به پروتكل‌هاي بهداشتي مقابله با كروناويروس، شركت مصرانه در مراسم عروسي و عزا، گرفتن مهماني‌هاي مختلف تولد و دورهمي‌ها به روال پيش از كرونا، نشان از آن دارد كه مردم ترس از كرونا را به كناري نهاده و نسبت به آن بي‌تفاوت شده‌اند و يا حداقل به اندازه دو سه هفته نخستين پاندمي اين ويروس، از خود حساسيت نشان نمي‌دهند. به همين دليل دولت و مسئولان مختلف اعلام كرده‌اند از امروز، استفاده از ماسك در بيرون از خانه، در سطح شهر و در تمام اماكن عمومي اجباري خواهد شد. اما پرسش و نكته مهم اين است كه چرا مردم نمي‌ترسند و بي‌تفاوت شده‌اند؟ آيا از خطر اين ويروس كم شده است؟ آيا از تعداد مبتلايان كم شده است؟ در واقع نه! هم ويروس مدام در حال جهش است و رفتارها و نشانه‌ها و عوارض مختلف از خود نشان مي‌دهد و هم تعداد مبتلايان و فوتي‌ها رو به افزايش است. شايد در نگاه اول اين‌طور به نظر برسد كه برخي از مردم به لحاظ مالي ناتوان از تهيه ماسك آن‌هم براي استفاده هر روزه، هستند. و به همين دليل است كه به‌عنوان مثال يک عضو هيأت رئيسه کميسيون بهداشت و درمان مجلس از خيرين حوزه سلامت خواسته در تأمين ماسک و لوازم حفاظت شخصي پيشگيري از ابتلا به کرونا کمک کنند، چون برخي از مردم توانايي خريد اين لوازم را ندارند. وي گفته:«اگر قرار باشد که همه مردم از ماسک استفاده کنند بايد ماسک به ميزان لازم در اختيار آن‌ها قرار داده شده و عرضه کافي باشد و ادارات و سازمان‌هاي دولتي هم بايد بخشي از منابع خود را براي تأمين و توزيع ماسک بين کارکنان و مراجعان خود قرار دهند تا آن‌ها با استفاده از ماسک رايگان ميزان ابتلاي‌شان به کرونا کاهش يابد.»

اما ناتواني برخي از مردم در تهيه ماسك و لوازم پيشگيري از كرونا، شايد تنها بخشي از اين ماجراي بي‌تفاوتي مردم باشد؛ چرا كه از سوي ديگر در ميان عده‌اي از مرفهان بي‌درد، كروناپارتي رواج يافته و در اين مهماني‌ها، قمار بر سر اين انجام مي‌شود كه چه كسي در آن مهماني زودتر از ديگران به اين بيماري مبتلا شده و برنده مبلغي كه در ميان گذاشته شده مي‌شود! و اين يعني ماجرا از ترس هم گذشته و به نوعي شوخي و تفريح تبديل شده است! شوخي و تفريحي كه مي‌تواند به تعداد زيادي از افراد جامعه صدمات جبران‌ناپذير وارد كرده و فشار وارده بر كادر درمان كشور را افزايش دهد؛ چرا كه كشور ما تحت شرايط معمولي شيوع اين ويروس هم با مشكلات تهيه دارو و دستگاه‌هاي لازم درگير هست.

ترس، كه در روزهاي ابتدايي شيوع اين ويروس، به يك واكنش جمعي در كشور تبديل شده بود، اكنون در ميان برخي از مردم از بين رفته است. شايد از بين رفتن ترس، علت‌هاي مختلف زمينه‌اي داشته باشد؛ شايد تقديرگرايي حاكم بر فرهنگ ما، با طولاني شدن ماجراي كوويد19، در نهايت برخي را به اين نتيجه رسانده است كه چه ماسك بزنند چه نزنند بالاخره اين بيماري در خانه آنان را خواهد زد. اكنون آن‌چه بر رفتار مردم تاثير مي‌گذارد و آنان را به مجالس جشن و عزا و پارتي‌هاي مختلف مي‌كشاند، شيوع مكانيزم انكار و فشار از سوي اطرافيان است. برخي هم مي‌گويند ديگر خسته شده‌اند؛ فشارهاي مختلف اقتصادي و گراني‌ها و كمبودها، آنان را واداشته كه در مقابل اين بيماري وابدهند و در انتظار ابتلاي خود بنشينند. و درست در اين نقطه است كه بايد متوليان و مسئولان جامعه بترسند و براي مقابله با چنين رفتارهايي از روانكاوان و جامعه‌شناسان كمك بگيرند.


 خبر 

با ابتلاي بيش از 57 هزار و 600 نفر در يک روز؛

رکورد ابتلاي روزانه به ويروس کرونا در آمريکا شکست

با ابتلاي 57 هزار و 683 نفر به کرونا در آمريکا تنها ظرف 24 ساعت گذشته، رکورد ابتلاي روزانه به اين ويروس شکست.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه، تنها در 24 ساعت گذشته 57 هزار و 683 نفر ديگر در آمريکا به کرونا مبتلا شده اند و بدين ترتيب آمار کلي مبتلايان به کرونا در اين کشور به دو ميليون و 890 هزار و
588 نفر رسيد.

بر اساس اعلام دانشگاه جان هاپکينز، با اين تعداد ابتلاء به کرونا در يک روز، رکورد ابتلاي روزانه به اين ويروس در آمريکا شکسته است.

تا صبح روز شنبه نيز آمار قربانيان کرونا در ايالات متحده به 132 هزار و 101 نفر رسيده است.

همچنين از ميان افراد مبتلا شده به کرونا در آمريکا يک ميليون و
235 هزار و 488 نفر بهبود يافته اند.

شماري از ديپلمات‌هاي آمريکا از عربستان خارج مي‌شوند

آمريکا در پي شيوع ويروس کرونا در عربستان، شماري از ديپلمات‌هاي خود را از اين کشور خارج مي‌کند.

به گزارش ايلنا، آمريکا در پي شيوع ويروس کرونا در عربستان، شماري از ديپلمات‌هاي خود و خانواده‌هاي آنها را از اين کشور خارج مي‌کند.

روند خروج اين ديپلمات‌ها و خانواده‌هايشان قرار است طي روزهاي آينده آغاز شود.

پس از آنکه وزارت خارجه آمريکا خروج داوطلبانه ديپلمات‌هاي خود را از عربستان تاييد کرد، قرار است اين ديپلمات‌ها با يک هواپيماي اختصاصي به کشورشان بازگردند.

در روزهاي آينده نيز ديپلمات‌هاي بيشتري از عربستان خارج خواهند شد.

آنکارا: حضورمان در ليبي قانوني است

وزير دفاع ترکيه بعد از ديدار با رئيس‌ دولت وفاق ملي ليبي در طرابلس تاکيد کرد که حضور ترکيه در اين کشور آفريقايي مبتني بر قوانين بين‌المللي و قانوني است.به گزارش فارس، «حلوسي آکار» وزير دفاع ترکيه با تاکيد بر ادامه حضور آنکارا در تحولات ليبي، اين حضور را قانوني و مطابق با عدالت خوانده است.به نوشته خبرگزاري آناتولي، وزير دفاع ترکيه اعلام کرد: ترکيه در کنار برادران ليبيايي خود ايستاده است و حضورش مطابق با قوانين بين‌المللي و عدالت است.

آتش‌سوزي در نيروگاه زرگان اهواز مهار شد

رييس سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري اهواز گفت: حادثه آتش سوزي در نيروگاه زرگان اهواز بعد از 2 ساعت تلاش آتش نشانان مهار شد.

ابراهيم قنبري در گفت و گو با ايرنا بيان کرد: حادثه آتش سوزي در نيروگاه زرگان اهواز برا ثر انفجار ترانس در ساعت 15:30 دقيقه ديروز رخ داد که در ساعت 17:30 دقيقه مهار شد اما عمليات خنک سازي محل حادثه همچنان ادامه دارد.

نيروگاه شهيد مدحج (زرگان اهواز) در کيلومتر 5 جاده اهواز- مسجد سليمان در زميني به مساحت حدود 45 هکتار واقع شده است، ظرفيت اسمي اين نيروگاه 418 مگاوات است.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي