جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6428


برگزاري کنکور دکتري کرونايي ها در بيمارستان


انتشار اصلاحيه دفترچه‌ ثبت‌نام آزمون متقاضيان اخذ پروانه کارشناسي رسمي دادگستري– قوه قضائيه سال 98


ميز خبر


خبر


علمي


 برگزاري کنکور دکتري کرونايي ها در بيمارستان 

سخنگوي سازمان سنجش آموزش کشور تمهيدات لازم براي داوطلبان کنکور دکتري که به کرونا مبتلا شده اند را تشريح کرد و از امکان برگزاري کنکور در بيمارستان خبر داد.فاطمه زرين آميزي در گفتگو با مهر افزود:آزمون دکتري تخصصي (نيمه متمرکز) سال 99 در روز پنجشنبه 26 تيرماه برگزار مي‌شود و نسبت به سال گذشته 40 درصد تعداد حوزه‌هاي امتحاني را با توجه به اقدامات و پروتکل‌هاي بهداشتي افزايش داده ايم و امسال آزمون در 143 حوزه امتحاني برگزار مي‌شود.

وجود سه دسته از داوطلبان دکتري در شرايط کرونا

وي افزود: امسال با توجه به شرايط شيوع کرونا با سه دسته از داوطلبان روبرو هستيم. دسته اول مبتلاي قطعي به کرونا هستند که در بيمارستان بستري بوده و اسامي آنها در اختيار وزارت بهداشت است. دسته دوم مبتلا به کرونا هستند و در قرنطينه خانگي به سر مي‌برند و دسته سوم داوطلباني هستند که مبتلا نبوده و در سلامت به سر مي‌برند.

مدير روابط عمومي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: گروهي از داوطلبان که مبتلاي قطعي به کرونا هستند و در بيمارستان بستري هستند، اسامي آنها در اختيار وزارت بهداشت قرار دارد. وزارت بهداشت با هماهنگي با سازمان سنجش، آمار اين داوطلبان را در اختيار سازمان سنجش قرار مي‌دهد. اين دسته از داوطلبان روزي که کارت ورود به جلسه در سايت سازمان سنجش قرار مي‌گيرد، بايد به باجه رفع نقص مراجعه کنند.

الزام ارائه گواهي بيمارستان مبني بر ابتلا به کرونا از سوي داوطلب

وي افزود:در اين صورت خود داوطلب يا بستگان درجه يک داوطلب به همراه مدارک هويتي بايد به باجه رفع نقص که اسامي آنها همزمان با توزيع کارت در اختيار داوطلب قرار داده مي‌شود، مراجعه کنند و تصوير کارت آزمون را به همراه تاييديه و گواهي بيمارستان مبني بر ابتلاي داوطلب به بيماري کرونا به باجه رفع نقص ارائه دهد.

زرين آميزي خاطرنشان کرد: در اين صورت سازمان سنجش از تعداد داوطلبان مبتلاي قطعي که در بيمارستان بستري هستند مطلع مي‌شود وبا توجه به تعداد مبتلايان، با هماهنگي وزارت بهداشت، آزمون در بيمارستان محل بستري افراد برگزار مي‌شود. اين کار با رعايت نهايت پروتکل‌هاي بهداشتي صورت مي‌گيرد.

وي يادآور شد: دسته دوم داوطلباني هستند که مبتلا به کرونا هستند اما در قرنطينه خانگي به سر مي‌برند و علائم حاد ندارند اين افراد هم بايد تصوير کارت آزمون را به همراه تاييديه و گواهي بيمارستان‌هاي مورد تأييد وزارت بهداشت مبني بر ابتلاي قطعي را همراه داشته باشند و يا خودشان يا بستگان درجه يک آنها، تصوير کارت و گواهي را به باجه رفع نقص کارت آزمون مراجعه کنند و گواهي را ارائه دهند.

ارائه گواهي ابتلا به کرونا به باجه رفع نقص کارت آزمون

سخنگوي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: به اين ترتيب در مورد اين گروه هم سازمان سنجش از تعداد داوطلبان مبتلا که در قرنطينه خانگي به سر مي‌برند مطلع مي‌شود و با توجه به تعداد مبتلايان، با هماهنگي وزارت بهداشت، آزمون در يک مرکز جداگانه از حوزه‌هاي امتحاني برگزار مي‌شود.اين کار با رعايت نهايت پروتکل‌هاي بهداشتي صورت مي‌گيرد و عوامل اجرايي هم توجيهات لازم را دريافت کرده اند.

وي درباره داوطلباني که مشکلي از نظر سلامتي ندارند گفت: با توجه به شيوع بيماري کرونا تمامي داوطلبان آزمون دکتري تخصصي (نيمه متمرکز) سال 99 بايد از بدو ورود به حوزه امتحاني تا لحظه خروج از حوزه ماسک داشته باشند. داشتن ماسک براي تمامي داوطلبان و عوامل اجرايي الزامي است.البته در صورت همراه نبودن ماسک هم همکاري لازم با داوطلب صورت مي‌گيرد.

افزايش عوامل اجرايي و حوزه هاي آزمون دکتري در شرايط کرونا

زرين آميزي اظهار داشت: ضمن اينکه به دليل شيوع بيماري کرونا، تعداد عوامل اجرايي برگزاري آزمون‌ها هم افزايش پيدا کرده است و پروتکل‌هاي بهداشتي به همگي ابلاغ شده است. تمامي حوزه‌هاي امتحاني قبل از برگزاري آزمون ضدعفوني مي‌شوند. تمامي عوامل اجرايي ماسک خواهند داشت. تمامي عوامل اجرايي که مسئول بازرسي بدني و کنترل هويت داوطلب هستند، گان، دستکش و ماسک خواهند داشت و برگه‌هاي کارت هم ضدعفوني مي‌شوند.

وي خاطرنشان کرد: فاصله بين صندلي‌هاي آزمون هم به 1.6 متر بين هر داوطلب افزايش پيدا کرده است و ساير پروتکل‌هاي ابلاغي هم اجرايي مي‌شود.


 انتشار اصلاحيه دفترچه‌ ثبت‌نام آزمون متقاضيان اخذ پروانه کارشناسي رسمي دادگستري– قوه قضائيه سال 98 

 سازمان سنجش آموزش کشور اصلاحيه دفترچه‌ راهنماي ثبت‌نام آزمون متقاضيان اخذ پروانه کارشناسي رسمي دادگستري- قوه قضائيه سال 1398 را اعلام کرد.به گزارش فارس، اطلاعيه مرکز وکلاء، سازمان سنجش آموزش کشور اصلاحيه دفترچه‌ راهنماي ثبت‌نام آزمون متقاضيان اخذ پروانه کارشناسي رسمي دادگستري – قوه قضائيه سال 1398 رااعلام کرد.

براساس اطلاعيه کارشناسان رسمي و مشاوران خانواده قوه قضائيه، پيرو انتشار دفترچه راهنماي ثبت نام در 12 اسفند 98 و اصلاحيات مندرج در اطلاعيه 24 ارديبهشت 99 بدين وسيله به اطلاع داوطلبان آزمون متقاضيان اخذپروانه کارشناسي رسمي دادگستري سال 1398 مي‌رساند اصلاحيه جديد ذيل در دفترچه راهنماي مذکور صورت گرفته است:

در رشته امتحاني امور وسايط نقليه موتوري و زميني (تصادفات) کد رشته 04، دو مبحث «مهندسي مکانيک» و «مهندسي ترافيک» به مباحث و سرفصل‏هاي امتحاني اين رشته اضافه مي شود. لذا مباحث و سرفصل‏هاي رشته امتحاني امور وسايل نقليه موتوري و زميني (تصادفات) کد رشته 04 به شرح ذيل خواهد بود:

آيين ‏نامه راهنمايي و رانندگي ـ قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي ـ قانون بيمه ـ مجموعه دستورالعمل‏هاي پليس راهور ناجا (شماره‏گذاري) ـ قانون مجازات اسلامي (مبحث تصادفات) ـ اجرائيات ـ مهندسي مکانيک ـ مهندسي ترافيک.


 ميز خبر 

 رئيس اتحاديه موسسات و دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي:

تجميع دانشگاه هاي غيرانتفاعي؛ منوط به راي شوراي عالي انقلاب فرهنگي

رئيس اتحاديه موسسات و دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي گفت: دانشگاه هاي غيرانتفاعي براي تجميع با مشکل روبرو هستند، بايد اساسنامه اين دانشگاه ها در شوراي عالي انقلاب فرهنگي اصلاح شود.

علي آهون منش در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت تجميع دانشگاه و موسسات غيرانتفاعي گفت: دانشگاه ها و موسسات غيرانتفاعي براي تجميع با مشکل روبرو هستند بنابراين هنوز تجميعي صورت نگرفته است.وي ادامه داد: مشکل اين دانشگاه ها در تعداد اعضاي هيات موسس است، چرا که براساس قانون در مجموع بايد دانشگاه هاي غيرانتفاعي 7 تا 9 نفر هيات موسس داشته باشند، اين درحالي است که وقتي 3 دانشگاه بخواهند تجميع شوند، هر يک داراي 7 هيات موسس هم باشند در جمع 21 نفر مي‌شود که قانون بايستي آن تعداد را اصلاح کند.

رئيس اتحاديه موسسات و دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي گفت: قانون بايد اعلام کند که تعداد اعضاي هيات موسس اين دانشگاه هم به تعداد اعضاي هيات موسس ساير دانشگاه‌هاي تجميع شونده باشد.وي ادامه داد: بنابراين اساسنامه دانشگاه و موسسات غيرانتفاعي بايد در شوراي عالي انقلاب فرهنگي اصلاح شود تا مشکل تجميع اين دانشگاه و موسسات رفع شود.

آهون منش اعلام کرد:در حال حاضر بخش حقوقي وزارت علوم اين موضوع را پيگيري مي‌کند.

17 تيرماه و به صورت مجازي؛

پنجمين اجلاس رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه برگزار مي‌شود

پنجمين اجلاس رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه، هفدهم تير ماه 1399 با هدف گسترش و تعميق روابط علمي و دانشگاهي دو کشور برگزار مي‌شود.

به گزارش دانشگاه تهران، پنجمين اجلاس رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه با حضور رؤساي دانشگاه‌هاي ايران و روسيه، برخي مقامات سياسي و مسئولان علمي و فرهنگي دو کشور به‌صورت مجازي برگزار خواهد شد.

از سال 1394 تاکنون چهار اجلاس موفقيت‌آميز مشترک با حضور رؤسا و هيأت‌هاي دانشگاهي ايران و روسيه به‌صورت دوره‌اي در دانشگاه تهران و دانشگاه دولتي مسکو برگزار شده است که انعقاد تفاهم‌نامه‌اي تحت عنوان تأسيس اتحاديه دانشگاه‌هاي ايران و روسيه، ايجاد دبيرخانه دائمي اتحاديه دانشگاه‌هاي ايران و روسيه مستقر در دو دانشگاه تهران و دانشگاه دولتي مسکو، استفاده از توانمندي‌هاي دو طرف جهت توسعه علم و فناوري و مشارکت در تأمين نيازها و يافتن راه حل براي چالش‌ها در دو کشورروسيه و ايران با استفاده از توسعه شبکه بين دانشگاهي و اتصال آن به حوزه‌هاي فناوري را مي‌توان از جمله دستاوردهاي اين اجلاس‌ها برشمرد.

همچنين امضا و انتشار چهار بيانيه مشترک با تأکيد بر توسعه و تعميق روابط دانشگاهي ميان دو کشور جمهوري اسلامي ايران و فدراسيون روسيه و اراده دو طرف بر ادامه برگزاري اجلاس‌هاي مشترک به‌صورت دوره‌اي در دو کشور، انعقاد ده‌ها سند همکاري ميان دانشگاه‌هاي روسيه و دانشگاه‌هاي بزرگ ايران در زمينه انجام و برگزاري دوره‌هاي مشترک آموزشي، کارگاه‌هاي آموزشي، طرح‌هاي مشترک پژوهشي، تبادل دانشجو، تبادل استاد، چاپ کتاب مشترک، همکاري در حوزه‌هايي چون مهندسي هوا فضا، علوم رياضي، علوم پزشکي و علوم‌زيستي، آزمايشگاهي، آموزش زبان فارسي و زبان روسي و مطالعات ايران‌شناسي و روسيه‌شناسي، علوم رياضي و.... از ديگر موضوعات و موارد مطروحه و انجام شده در حاشيه چهار اجلاس پيشين رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه بوده است.


 خبر 

 معاون وزير علوم:

طرح پايش سلامت براي 30 هزار دانشجو انجام شد

رئيس سازمان امور دانشجويان از افزايش امکانات ورزشي براي اوقات فراغت دانشجويان در کنار خوابگاه ها خبرداد و گفت:طرح پايش سلامت نيز براي 30 هزار دانشجو انجام گرفت.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، مجتبي صديقي، رئيس سازمان امور دانشجويان در آيين تجليل از قهرمانان، مدال‌آوران و دست‌اندرکاران رويدادهاي بين‌المللي ورزش دانشجويان در سال 1398 که با حضوروزير علوم برگزار شد اعلام کرد: در عرصه ورزش دانشجويي در بحث زيرساخت‌ها، امروز به سرانه 2 متر مربع براي هر دانشجو رسيده‌ايم.

صديقي با بيان اينکه يکي از اهداف ما در هفت سال اخير، نظم و انضباط در فعاليت‌ها بود که تقدير به موقع از ورزشکاران يکي از آنها است، اظهار داشت: ما افتخارات ورزشکاران را در همان سال تقدير مي‌کنيم که سال گذشته با مشکل شيوع بيماري کرونا رو به رو شديم و به موقع انجام نشد و از ابتداي سال به دنبال بهتر شدن شرايط براي برگزاري تجليل بوديم.

رئيس سازمان امور دانشجويان با بيان اينکه در سال 1398 توفيقات خوبي در عرصه ورزش دانشگاهي داشتيم، افزود: در اين مدت درخصوص توسعه زيرساخت‌هاي فضاي ورزش دانشگاهي فعاليت‌هاي خوبي صورت گرفت و در اين راستا 83 پروژه زودبازده داشتيم که 65 پروژه به نتيجه رسيده و ساخت 29 پروژه کلان ورزشي نيز در حال پي گيري است.

وي در ادامه گفت: علاوه بر اين در کنار خوابگاه‌هاي دانشجويي امکانات ورزشي براي اوقات فراغت دانشجويان افزايش يافته و طرح پايش سلامت نيز براي 30 هزار دانشجو انجام گرفت.

صديقي با اشاره به برگزاري رويدادهاي داخلي و ملي ورزش دانشجويان گفت:هر دو سال يک بار المپياد ملي، المپياد ورزش همگاني و يونيورسياد جهاني ورزش دانشجويان برگزار مي‌شوند که سال گذشته المپياد همگاني برگزار شد و تابستان امسال هم دانشگاه گيلان ميزبان المپياد ملي بود که با شيوع ويروس کرونا به سال بعد موکول شد.

مديرکل روابط عمومي پيام نور:

آغاز ثبت‌نام ترم تابستان دانشگاه پيام‌نوراز 16 تير

مديرکل روابط عمومي دانشگاه پيام نور گفت: ثبت‌نام و انتخاب واحد ترم تابستان دانشگاه پيام نور به صورت غيرحضوري از 16 تيرآغاز مي‌شود و تا 23 تيرماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش دانشگاه پيام نور، اميرحسين بهروز افزود: تمام دانشجويان مي توانند در مهلت مقرر از طريق سامانه گلستان به نشاني reg.pnu.ac.ir و از مسير ثبت نام- عمليات ثبت نام - ثبت نام اصلي براي انتخاب واحد در ترم تابستان اقدام کنند.

مدير روابط عمومي دانشگاه پيام نور با عنوان اينکه ترم تابستان دانشگاه پيام نور با نگاه مثبت به شرايط فارغ التحصيلي دانشجويان براي دوره هاي کارشناسي و کارشناسي ارشد تدوين شده است، تشريح کرد: در اين ترم امکان مهماني دانشجويان ساير دانشگاه ها در دانشگاه پيام نور و بالعکس با هدف تسهيل فارغ التحصيلي دانشجويان فراهم شده و پذيرش و ثبت نام دانشجويان مهمان از ساير دانشگاه‌ها تا تاريخ 17 تيرماه در مراکز و واحدهاي مجري امکانپذير است.

وي افزود: دانشجويان مقطع کارشناسي که با حداکثر 8 واحد درسي (با رعايت مقررات اخذ فقط يک درس معارف) دانش‌آموخته مي‌شوند، در صورت ارائه نشدن دروس در دانشگاه مي‌توانند دروس مورد نظر را در ساير دانشگاه‌هاي مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به صورت مهمان اخذ کنند و بگذرانند.

بهروز با عنوان اينکه تمام دروس داراي نمره ميان ترم و تاريخ برگزاري کلاس ها از 24 تير تا 24 مرداد ماه است، افزود: دروس نظري قابل ارائه در اين دوره صرفا به صورت الکترونيکي و در سطح کشور/ منطقه (صرفا بر روي سامانه‌هاي آموزش الکترونيکي استاني يا دفتر آموزش‌هاي آزاد و چند رسانه‌اي) ارائه مي‌شود.

وي با عنوان اينکه دروس دانش‌پذيري ارائه شده در دفترچه فراگير نوبت بيستم مقطع کارشناسي ارشد نيز در ترم تابستان ارائه خواهد شد، اذعان داشت: دروس جايگزين پايان‌نامه، ويژه دانشجويان آموزش محور مقطع کارشناسي ارشد نيز ارائه خواهد شد و پايان نامه نيز تمديد مي‌شود.

مدير روابط عمومي دانشگاه پيام نور تصريح کرد: دانشجوياني که واجد شرايط معرفي به استاد هستند (به استثناء دروس عملي) مي‌توانند دروس مورد نظر را از طريق پيشخوان سامانه جامع گلستان در کليه مراکز/ واحدها (در قالب تاريخ‌هاي اعلام در تقويم آموزشي) درخواست کنند.

بهروز با عنوان اينکه امکان حذف و اضافه در ترم تابستان وجود ندارد و دوره تابستاني در مراکز برون مرزي دانشگاه ارائه نمي شود، افزود:سقف تعداد واحد قابل انتخاب براي هر دانشجو هشت واحد (با رعايت حداکثر يک عنوان دروس معارف اسلامي براي دانشجويان مقطع کارشناسي) است.

وي تاريخ برگزاري امتحانات را از 26مردادماه تا 4 شهريورماه سال جاري عنوان کرد و گفت:ارزشيابي دروس مطابق دستورالعمل نيمسال دوم 99-1398 به صورت غيرحضوري انجام مي‌شود.

شرط تحصيل مشمولان کنکوري که معافيت و فرجه‌شان تمام شده باشد

رئيس اداره سرمايه انساني سرباز ستاد کل نيروهاي مسلح اعلام کرد آن دسته از مشمولان متقاضي شرکت در کنکور که معافيت تحصيلي و فرجه‌ يکساله‌شان براي تحصيل به پايان رسيده بايد پس از کنکور خود را براي اعزام به سربازي معرفي کنند اما با آغاز کلاس‌هاي درسي از خدمت ترخيص خواهند شد.

امير دريادار غلامرضا رحيمي‌پور در گفت‌وگو با ايسنا، دراين‌باره گفت: ستادکل نيروهاي مسلح در راستاي حمايت از متقاضيان شرکت در کنکور ، براي آن‌دسته از مشمولان داراي مدرک ديپلم که تحصيل خود را در سال 98 به اتمام رسانده‌اند و مهلت يکساله‌شان نيز براي اعزام به سربازي به پايان رسيده است، اين امکان را فراهم کرد تا بتوانند در کنکور سال 99 هم شرکت کنند، اما بايد ظرف حداکثر يک هفته پس از شرکت در کنکور با مراجعه به دفاتر پليس + 10 براي تعيين تکليف وضعيت خدمتي خود و اعزام به سربازي اقدام کنند.

وي ادامه داد:‌ بنابراين اين دسته از افراد نبايد تا زمان اعلام نتايج کنکور صبر کنند و حتما بايد يک هفته پس از برگزاري کنکور به دفاتر پليس+10 مراجعه کنند، درغير‌اينصورت مشمول غايب محسوب خواهند شد و در صورت قبولي در دانشگاه نيز نمي‌توانند وارد دانشگاه شوند.

رحيمي‌پور تصريح کرد:‌ براي جلوگيري از اين مشکل لازم است که مشمولان وضعيت خدمتي خود را مشخص کنند.اين افراد هيچ نگراني نداشته باشند چرا که در صورت قبولي در دانشگاه امکان ترخيص آنان وجود دارد و به محض آغاز کلاس‌هاي درس نيز اين افراد از سربازي ترخيص شده و مي‌توانند وارد کلاس‌هاي درس شوند.


 علمي 

 دانشگاه‌هاي جهان؛

«گوتنبرگ»، بزرگترين دانشگاه در شبه جزيره اسکانديناوي

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

گوتنبرگ؛ دانشگاهي معتبر در كشور سوئد مي‌باشد و بزرگترين دانشگاه در شبه جزيره ي اسکانديناوي و از اصلي ترين دانشگاه هاي قاره اروپا به حساب مي‌آيد.

در اين دانشگاه كه در سال 1991 ميلادي تاسيس شده است بيش از 50 هزار دانشجو مشغول به تحصيل هستند.

دانشگاه گوتنبرگ شرايط خوبي بين دانشگاه‌هاي دنيا دارد و اغلب بين 150 تا 200 دانشگاه برتر جهان قرار مي‌گيرد.

دانشكده‌هاي اين دانشگاه عبارتند از:

پزشكي، حقوق، هنر، علوم، آي تي، هنرهاي زيبا و... .

تاکنون محققان زيادي از اين دانشگاه توانسته‌اند جوايز معتبر علمي معتبر و متعددي کسب کنند که از ميان آن‌ها مي‌توان به " ‌آرويد کارلسون" اشاره کرد.

"آرويد کارلسون "محقق سوئدي است که بيشتر به‌خاطر کار روي دوپامين(پيام رسان عصبي) و اثر آن روي بيماري پارکينسون شناخته شده است.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي