جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6428


حمايت حداکثري از توان داخل در پايانه‌هاي نفتي


توافق جهاني کاهش توليد نفت از ماه اوت تسهيل مي‌شود


ميز خبر


معادلات انرژي


 حمايت حداکثري از توان داخل در پايانه‌هاي نفتي 

 شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران نگاه ويژه‌اي به بومي‌سازي تجهيزات و قطعات مورد نياز صنعت نفت با حمايت حداکثري از توانمندي داخلي دارد.به گزارش شانا به نقل از شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران، عباس اسدروز، مديرعامل اين شرکت در بازديد از کارگاه‌هاي مختلف برق، مکانيک و ابزار دقيق اداره تعميرات صنعتي پايانه نفتي خارک گفت: اين شرکت در کنار ايفاي مسئوليت خطير خود در حوزه ذخيره‌سازي، اندازه‌گيري و صادرات نفت خام و ميعانات گازي، در زمينه بومي‌سازي و به‌روز کردن تجهيزات با حمايت حداکثري از توانمندي‌هاي داخلي نيز فعاليت گسترده‌اي دارد.

وي افزود: در حوزه فني و مهندسي، افزايش قابليت اطمينان در تأسيسات و تجهيزات مطابق استانداردها و ضوابط فني و مهندسي مدنظر است و با تکيه بر توان داخل در راستاي نيل به اهداف تعريف‌شده تلاش مي‌شود. مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران تصريح کرد: با توجه به اينکه مأموريت واحدهاي فني، حفظ وضعيت مطلوب تجهيزات و قطعات و تأسيسات صنعتي است، از اين رو متخصصان و مهندسان امور فني و بازرگاني شرکت با استفاده از توان داخل و شرکت‌هاي دانش‌بنيان اقدام به طراحي، ساخت و بومي‌سازي تجهيزات مهم و مورد نياز مناطق عملياتي مي‌کنند.وي ادامه داد: کارت‌هاي الکترونيکي سامانه‌هاي اندازه‌گيري نفت، شير چهارراهه سامانه‌ صحت‌سنجي سيستم اندازه‌گيري نفت خام (پروور)، اکچويتور شيرآلات صنعتي، قطعات الکترونيکي و مکانيکي سامانه‌هاي اندازه‌گيري نفت با تلاش متخصصان شرکت و استفاده از توان داخل ساخته شده که صرفه اقتصادي قابل توجهي براي شرکت داشته است.


 توافق جهاني کاهش توليد نفت از ماه اوت تسهيل مي‌شود 

 وزير انرژي روسيه اعلام کرد که تسهيل کاهش توليد نفت از ماه اوت و مطابق با توافق کاهش توليد اوپک پلاس آغاز مي‌شود.

به گزارش شانا از خبرگزاري رويترز از مسکو، الکساندر نواک در کنفرانس اقتصادي والداي اظهار کرد: انتظار مي‌رود توافق کاهش توليد سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش، موسوم به «اوپک پلاس» از ماه اوت آغاز شود.

وي افزود: بازار نفت ممکن است در ماه ژوئيه به تعادل برسد حتي مي‌تواند با کمبود نفت روبه‌رو شود، اين در حالي است که احتمال دارد مصرف نفت پيش از پايان سال 2021 به سطح پيش از بحران نرسد.

وزير انرژي روسيه با بيان اينکه هنوز تصميمي درباره آينده توافق جهاني کاهش توليد گرفته نشده است، گفت: بخشي از اين کاهش‌ توليد بي‌سابقه از ابتداي ماه اوت تسهيل مي‌شود.

نواک تصريح کرد: با بررسي داده‌هاي فني و آمار ماه ژوئن تغيير شرايط را در نظر خواهيم گرفت، بنابراين کميته مشترک فني اوپک و غيراوپک، پايبندي به سهميه کاهش توليد، شرايط بازار و برآوردها را تجزيه و تحليل خواهد کرد.وي ادامه داد: هيچ تصميمي درباره هرگونه تغيير احتمالي توافق اوپک و ديگر توليدکنندگان گرفته نشده است.

وزير انرژي روسيه همچنين با بيان اينکه يک‌سوم سرمايه‌گذاري در صنعت انرژي جهان امسال کاهش مي‌يابد، افزود: افزايش دوباره تعداد مبتلايان به ويروس کرونا مي‌تواند به تقاضا آسيب برساند.

23 کشور توليدکننده نفت اوپک و غيراوپک حاضر در توافقنامه همکاري (Declaration of Cooperation) در نشست ماه آوريل بر سر کاهش توليد در سه مرحله به ترتيب 9 ميليون و 700 هزار بشکه براي مدت دو ماه، 7 ميليون و 700 هزار بشکه براي 6 ماه و 5 ميليون و 800 هزار بشکه براي 16 ماه به توافق رسيدند.

کاهش توليد روزانه 9 ميليون و 700 هزار بشکه‌اي ماه‌هاي مه و ژوئن اوپک پلاس که قرار بود به 7 ميليون و 700 هزار بشکه در روز برسد، براي يک ماه ديگر و تا پايان ماه ژوئيه تمديد شد. با اين تفاوت که مکزيک مشمول اين تمديد يک ماهه نيست و کاهش توليد ماه ژوئيه 9 ميليون و 600 هزار بشکه در روز خواهد بود.

نشست بعدي کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق اوپک و غيراوپک (JMMC) که قرار است ماهانه برگزار شود، 15 ژوئيه (25 تيرماه) و براي ارائه پيشنهاد درباره ميزان کاهش توليد برگزار مي‌شود.

به گزارش شانا چهار منبع اوپکي هفته گذشته اعلام کردند: تاکنون هيچ گفت‌وگويي درباره تمديد اين کاهش توليد تاريخي تا پايان ماه اوت رخ نداده و اين به آن معناست که احتمال دارد مقدار کاهش توليد تا دسامبر امسال به 7 ميليون و 700 هزار بشکه برسد.

يکي از اين منابع گفت: بعيد است کاهش توليد کنوني بيش از اين تمديد شود، مگر اينکه تقاضا دوباره کاهش يابد.


 ميز خبر 

 کاهش توليد نفت اوپک رکورد زد

اوپک در تلاش براي احياي بازار جهاني همزمان با موج جديد افزايش موارد ابتلا به ويروس کرونا، توليد نفت خود را به پايين‌ترين سطح از زمان جنگ خليج فارس در سال 1991 رساند.

به گزارش ايسنا، نظرسنجي بلومبرگ نشان داد عربستان سعوي به طور کامل به وعده خود براي کاهش اضافي توليد در ژوئن عمل کرده و کشورهايي که تاکنون در عمل به سهميه کاهش توليد خود تعلل کرده بودند، نرخ پايبندي به توافق کاهش توليد را بهبود بخشيده‌اند. اوپک و شرکايش شامل روسيه از ماه مه با هدف احياي بازار نفت، کاهش توليد تاريخي را به اجرا گذاشته‌اند اما موج جديد افزايش موارد ابتلا به بيماري کوويد 19 در کشورهايي مانند آمريکا بيم فروپاشي اين روند احيا را برانگيخته است.

طبق اين نظرسنجي، توليد اوپک در ماه ميلادي گذشته 1.93 ميليون بشکه در روز کاهش پيدا کرد و به 22.69 ميليون بشکه در روز رسيد که پايين‌ترين ميزان از ماه مه سال 1991 بود با اين حال تغيير شمار اعضاي اين گروه از آن زمان، روي مقايسه دقيق بدون تاثير نيست.

اين نظرسنجي بر مبناي اطلاعات مقامات رسمي، آمار کشتيراني و برآورد شرکت‌هاي تحقيقاتي شامل ريستاد انرژي، راپيدان انرژي، جي بي سي انرژي و کپلر بوده است.

اقدامات اوپک پلاس که شامل اعضاي اوپک و شماري از توليدکنندگان غيراوپک نظير روسيه است، کمک کرده است قيمت نفت برنت از رکورد پاييني که در آوريل به آن سقوط کرده بود، بيش از دو برابر شود و به بالاي 42 دلار در هر بشکه برسد.

کاهش توليد اوپک به پايين‌ترين حد در سه دهه اخير، ميزان فداکاري اين توليدکنندگان براي احياي بازار را نشان مي‌دهد. گروه اوپک پلاس از ماه مه کاهش توليد 9.7 ميليون بشکه در روز را به اجرا گذاشته است و برخي از اعضاي اوپک اعلام کردند در ژوييه کاهش توليد بيشتري را انجام خواهند داد.

عربستان سعودي که بزرگترين عضو اوپک است، توليدش را در ژوئن به ميزان 1.13 ميليون بشکه در روز کاهش داد و به 7.53 ميليون بشکه در روز رساند و علاوه بر سهميه توافق شده، کاهش اضافي صورت داد. کويت و امارات متحده عربي هم اندکي بالاتر از سهميه تعيين شده، توليدشان را کاهش دادند.

اوپک تقريبا به کاهش توليدي که در آوريل با آن توافق کرده بود، عمل کرد اما نرخ پايبندي ميان اعضاي آن بسيار متفاوت بود.

در حالي که عراق، نيجريه و آنگولا همچنان در عمل به تعهداتشان عقب مانده‌اند، عملکردشان ماه گذشته بهبود داشت. عراق تا 70 درصد، نيجريه 77 درصد و آنگولا تا 83 درصد به سهميه کاهش توليدشان عمل کردند. در نشستي که اوايل ژوئن برگزار شد، اين کشورها توافق کردند که با کاهش بيشتر توليد در ماههاي آينده، ضعف عملکردشان را جبران کنند.

پايبندي ميان کشورهاي خارج از اوپک قويتر از حد معمول بود که ناشي از ريزش تقاضا و ريسک تشديد کاهش قيمت بود که اين توليدکنندگان را به پايبندي به توافق تشويق کرد. روسيه نزديک به سهميه توافق شده توليد کرد و قزاقستان در مسير پايبندي کامل به توافق قرار گرفت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، افت کاهش توليد نفت اوپک منعکس کننده افت بلندمدت توليد برخي از اعضاي اين گروه به خصوص ونزوئلا است.

کوويد 19 مانع صعود نفت شد

قيمت نفت تحت تاثير افزايش مجدد موارد ابتلا به ويروس کرونا که نگرانيها نسبت به متوقف شدن رشد تقاضا براي سوخت را برانگيخت، کاهش يافت با اين حال تحت تاثير سيگنالهاي اقتصادي مثبت رشد هفتگي ديگري را رقم زد.

به گزارش ايسنا، آمريکا بيش از 55 هزار مورد جديد ابتلا به ويروس کرونا را گزارش کرد که رکورد روزانه جديدي در سطح جهاني بود. افزايش موارد ابتلا به ويروس کرونا نشان مي‌دهد که رشد مشاغل آمريکا پس از افزايشي که در ژوئن داشت، ممکن است دوباره لطمه ببيند.

لوييس ديکسون از شرکت ريستاد انرژي در اين باره گفت: اگر اين روند ادامه پيدا کند، تقاضا براي نفت در اين کشور به خطر خواهد افتاد.

بهاي معاملات نفت برنت با 38 سنت معادل 0.9 درصد کاهش، در 42 دلار و 76 دلار در هر بشکه بسته شد. بهاي معاملات وست تگزاس اينترمديت با 44 سنت معادل 1.1 درصد کاهش، در 40 دلار و 21 سنت در هر بشکه بسته شد.

معاملات بازار آمريکا به دليل تعطيلات روز استقلال بسيار اندک بود.

استفن برنوک، معامله‌گر نفت در شرکت "پي وي ام" در اين باره گفت: بهبود شکننده اقتصاد آمريکا تحت تاثير افزايش موارد ابتلا به ويروس کرونا ممکن است معکوس شود.

هر دو شاخص روز پنج شنبه تحت تاثير آمار اشتغال ژوئن آمريکا و کاهش ذخاير نفت اين کشور بيش از دو درصد صعود کرده بودند. نفت برنت در هفته گذشته چهار رشد رشد هفتگي داشت.

نشانه‌هاي احياي اقتصادي و کاهش عرضه از سوي گروه اوپک پلاس کمک کرد نفت برنت از رکورد اندک 16 دلار در آوريل بيش از دو برابر افزايش پيدا کند.

عامل ديگري که اميدها به احياي اقتصادي را تقويت کرد، انتشار گزارشي بود که نشان داد بخش خدمات چين در ژوئن با سريع‌ترين روند رشد کرده است.توليد نفت اوپک در ژوئن به پايين‌ترين حد خود در چند دهه اخير سقوط کرده و توليد نفت روسيه هم نزديک به سهميه تعيين شده تحت توافق کاهش توليد اوپک پلاس بوده است.


 معادلات انرژي 

 از ابتداي تيرماه 99 و از طريق کارت بانکي؛

توزيع الکترونيکي نفت سفيد و نفت‌گاز در منطقه البرز آغاز شد

معاون بازرگاني شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه البرز گفت: از ابتداي تيرماه 99 هيچ‌گونه حواله کاغذي صادر نمي‌شود و مصرف‌کنندگان بايد درخواست فرآورده نفت سفيد و نفت‌گاز خود را در سامانه تجارت آسان و کارت بانکي ثبت کنند.

به گزارش شانا به نقل از پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه البرز،اکبر نوروزي در اين باره اظهار کرد: به‌منظور تسهيل در سوخت‌رساني طرح توزيع نفت سفيد گرمايشي به خانوارهاي فاقد دسترسي به شبکه گاز طبيعي و گازوئيل مصرف‌کنندگان جزء (کمتر از 6000 ليتر در ماه) در بستر الکترونيکي و از طريق کارت بانکي آماده بهره‌برداري است.

وي تاکيد کرد: با توجه به لزوم ثبت‌نام در سامانه «تجارت آسان جديد» به آدرس اينترنتي https://newtejaratasan.niopdc.ir همراه با ثبت مشخصات کارت بانکي، از ابتداي تيرماه 99 هيچ‌گونه حواله کاغذي صادر نخواهد شد و مصرف‌کنندگان نفت سفيد و نفت‌گاز جزء (کمتر از 6000 ليتر در ماه) بخش‌هاي مختلف کشاورزي صنفي و صنعتي، بايد درخواست خود را از طريق سامانه تجارت آسان و کارت بانکي انجام دهند.

نوروزي حذف فيزيکي کالابرگ نفت ‌سفيد، دريافت سهميه به‌صورت مرحله‌اي، کاهش مراجعات حضوري فروشندگان، کنترل و مديريت مطلوب توزيع فرآورده و اطلاع‌رساني شارژ به‌صورت آنلاين را از مزاياي اجراي طرح توزيع الکترونيکي نفت سفيد و نفت‌گاز از طريق کارت بانکي عنوان کرد.

بر پايه اين گزارش، هم‌اکنون 70 فروشندگي روستايي، شهري و عامل توزيع فعال در استان البرز، وظيفه توزيع نفت سفيد و نفت‌گاز مصرف‌کنندگان جزء را به‌عهده دارند.

مدير شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه کردستان خبر داد:

کاهش 5 درصدي مصرف سي ان جي در دوران کرونا

مدير شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه کردستان گفت: در سه ماهه نخست سال جاري 38 ميليون متر مکعب سي ان جي در 52 باب جايگاه استان مصرف شده که اين ميزان نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 5 درصدي داشته است.

عبداله کيتي منش در گفت و گو با ايسنا اظهار کرد: اين مدت روزانه 440 هزار متر مکعب سي ان جي در استان مصرف شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل باکاهش 5درصدي همراه بوده که ناشي از شيوع ويروس کرونا و رعايت پويش در خانه بمانيم و عدم حضور مسافر در استان مي باشد.وي به اجراي طرح دوگانه سوز کردن رايگان خودروهاي عمومي و مسافري نيز اشاره کرد و افزود اولويت با کساني که زودتر در سامانه https://gcr.niopdc.ir ثبت نام نمايندوي سپس به مزاياي اقتصادي و زيست محيطي استفاده ازسوخت سي ان جي اشاره و اظهار داشت :اين شرکت نسبت به تسهيل فرآيند احداث جايگاه سي ان جي در استان جهت سرمايه‌گذاران بخش خصوصي اقدام کرده است.

مدير شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه کردستان از در دست احداث بودن 2 باب جايگاه سي ان جي در استان خبرداد و افزود: با توجه به شرايط جغرافيايي وکوهستاني بودن و کمبود زمين در سطح استان، تلاش و برنامه ريزي منطقه بر استفاده کامل و بهينه از ظرفيت کامل جايگاههاي منطقه است.وي سپس به فعال بودن 332 نازل در 52 باب جايگاه سي ان جي استان اشاره و خاطرنشان کرد: ارتقاي کمي و کيفي اين جايگاه ها از برنامه هاي اين منطقه است که با هماهنگي، تعامل و برگزاري جلسات با اداره استاندارد و مالکين جايگاه ها در صدد نيل به اين اهداف هستيم.

اين مقام مسئول با بيان اينکه روزانه يک ميليارد مترمکعب گاز طبيعي در کشور توليد مي‌شود، اضافه کرد: اين در حالي است که مصرف گاز سي ان جي در بخش حمل و نقل، فقط 20 ميليون مترمکعب است.

شمار دکل‌هاي حفاري آمريکا براي نهمين هفته پياپي کاهش يافت

شرکت خدمات حفاري بيکرهيوز از تداوم کاهش شمار دکل‌هاي حفاري نفت آمريکا براي نهمين هفته پياپي خبر داد.

به گزارش شانا از خبرگزاري رويترز، شرکت‌هاي انرژي ايالات متحده تعداد دکل‌هاي نفت و گاز طبيعي خود را براي نهمين هفته پياپي کاهش دادند، اين در حالي است که با افزايش قيمت نفت، بعضي از توليدکنندگان دوباره حفاري را آغاز کرده‌اند.

بيکرهيوز در گزارش خود آورده است که با کاهش دو دستگاه، مجموع دکل‌هاي حفاري آمريکا در هفته منتهي به دوم ژوئيه به 263 دستگاه، يعني کمترين تعداد ثبت‌شده در ميان داده‌هاي اين شرکت (مربوط به سال 1940) رسيد.

تعداد کل دکل‌هاي نفتي فعال در اين هفته، نسبت به هفته مشابه آن در سال گذشته ميلادي که 700 دستگاه بود، 73 درصد کاهش يافت.

بيکر هيوز به دليل تعطيلي چهارم ژوئيه در ايالات متحده آمار شمار دکل‌ها را يک روز جلوتر و در روز پنجشنبه منتشر کرد، زيرا در آمريکا بازارها يک روز جلوتر از تعطيلات بسته‌اند.

مجموع دکل‌هاي نفتي فعال آمريکا در اين هفته، با سه دستگاه کاهش به 185 دستگاه يعني کمترين تعداد از ژوئن 2009 رسيد، اين در حالي است که شمار دکل‌هاي گازي با يک دستگاه افزايش به 76 دستگاه رسيد.

اين نهمين هفته پياپي براي کاهش بي‌سابقه تعداد دکل‌هاي ايالات متحده بود.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي