جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6428

رئيس بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت:
استفاده از وسايل سرمايشي ابتلا به کرونا را افزايش مي‌دهد

يافته محققان نشان مي دهد؛
سکته مغزي ناشي از ويروس کرونا 8 برابر آنفلوانزا است


يادداشت


خبرپزشكي


 رئيس بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت:
 استفاده از وسايل سرمايشي ابتلا به کرونا را افزايش مي‌دهد 

 رئيس بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت گفت: استفاده از کولر و وسايل سرمايشي هنگام بسته بودن در و پنجره در محيط‌هاي بسته باعث افزايش انتقال کرونا مي‌شود.حسين عرفاني رئيس اداره مراقبت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به وضعيت فعاليت ويروس کرونا در کشور اظهار کرد: در حال حاضر واکسن شناخته شده اي به صورت رسمي و اختصاصي براي بيماري کرونا در هيچ کجاي دنيا ساخته نشده و در دسترس نيست.او ادامه داد: براساس آخرين يافته دانشمندان و محققان گرما يکي از عوامل تاثير گذار در فعاليت ويروس کرونا است و دماي محيط به تنهايي نمي تواند عاملي در زمينه مقاومت ويروس کوويد19 باشد.رئيس اداره مراقبت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت تاکيد کرد: در حال حاضر شيوع بيماري کرونا در جامعه تحت تاثير عوامل مختلفي است، اگر گرما تاثير خاصي بر فعاليت ويروس کرونا داشت نبايد شاهد بروز و شيوع اين اپيدمي در مناطق گرمسير کشور مانند خوزستان بوديم.

عرفاني گفت: در محيط هاي گرم و مناطق گرمسيري به دليل اينکه افراد بيشتر در خانه مي‌مانند، با بستن در و پنجره و روشن کردن کولر و وسايل سرمايشي احتمال انتقال ويروس کرونا افزايش پيدا مي‌کند.او افزود:در حال حاضر رعايت بهداشت، فاصله گذاري اجتماعي و شستشوي دست ها به مراتب تاثيرش در پيشگيري از کرونا بيشتر از گرماي محيط است.

رئيس اداره مراقبت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت بيان کرد: براي کنترل بيماري مردم بايد حتما از ماسک در هنگام خروج از خانه و به خصوص در زمان تردد در سطح شهر و مراکز شلوغ استفاده کنند تا چرخه انتقال ويروس کرونا قطع شود.


 يافته محققان نشان مي دهد؛
 سکته مغزي ناشي از ويروس کرونا 8 برابر آنفلوانزا است 

 هم آنفلوانزا و هم کوويد 19 مي توانند ريسک سکته را افزايش دهند اما مطالعات نشان مي دهد احتمال بروز سکته ناشي از کرونا ويروس 8 برابر بيشتر است.به گزارش مهر، محققان مرکز پزشکي ويل کورنل نيويورک دريافتند در بين بيش از 1900 بيمار مبتلا به کوويد 19، 1.6 درصد دچار سکته مغزي شدند در حاليکه اين رقم در بين حدود 1500 بيمار مبتلا به آنفلوانزا شديد 0.2 درصد بود.دکتر «نيل پاريک»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي‌گويد: «پزشکان و متخصصاني که از بيماران مبتلا به عفونت COVID-19 مراقبت مي‌کنند بايد نسبت به علائم و نشانه‌هاي سکته مغزي هوشيار باشند چراکه تشخيص سريع در درمان مؤثر سکته مغزي نفش دارد.»

وي در ادامه مي‌افزايد: «اساساً نتايج ما از اين نظريه حمايت مي‌کند که عفونت کوويد 19 به مراتب شديدتر از عفونت آنفلوانزا است.»در اين مطالعه، تيم تحقيق وقوع سکته مغزي را در بين بيماران کوويد 19 و بيماران آنفلوانزا در دو بيمارستان نيويورک سيتي بررسي کردند.

به گفته محققان، عفونت‌ها و ساير مشکلات التهابي از فاکتورهاي پرخطر سکته مغزي هستند از اينرو بروز سکته در بيماران کوويد 19 عجيب نيست.

از سوي ديگر، بيماري کوويد 19 با لختگي خون مرتبط است که مي‌تواند ريسک سکته را افزايش دهد.

محققان متوجه شدند در برخي بيماران، سکته مغزي ممکن است اولين نشانه کوويد 19 باشد.

خبر خوب آن است که سکته مغزي در درصد بسيار کمي از بيماران کوويد 19 اتفاق مي‌افتد.


 يادداشت 

 آيا آزمايش آنتي‌بادي به کار مي‌آيد؟

ابراهيم علي آبادي

آيا کساني که قبلا به کرونا مبتلا شده‌اند و پادتن اين ويروس در خون‌شان وجود دارد، ديگر دچار اين بيماري نخواهند شد؟ تا چه اندازه مي‌توان به نتايج تست آنتي‌بادي اطمينان کرد و اين تست‎ها به چه کار مي‌آيند؟

پادتن يا آنتي‌بادي، نوعي پروتئين است در دستگاه ايمني بدن که از جمله در پاسخ به حمله باکتري يا ويروس توليد مي‌شود تا به آنتي‌ژن حمله‌ و آن‎را بي‌اثر کند. اگر پادتني در بدن توليد شود، ردپاي آن تا مدت‌ها در بدن باقي مي‌ماند و وجودش در خون قابل اثبات است. وجود پادتن‌ها نشان مي‌دهد که فرد پيش‌تر به بيماري‌ معيني دچار شده که بدن در پاسخ به آن، آنتي‌بادي توليد کرده است. اين مسئله در مورد بيماري كوويد19هم صدق مي‌کند.

در اوايل امسال در منطقه‌اي در اتريش، پس از ديده شدن يک مورد ابتلا به ويروس کرونا، مشخص شد که اين ويروس به صورت گسترده‌اي در اين منطقه پخش شده است. به گزارش دانشگاه اينسبروک در اتريش، در خون بيش از 42 درصد از جمعيت تقريبا 1500 نفري اين منطقه، اين پادتن وجود داشت.

اما آيا به آزمايش آنتي‌بادي مي‌توان تا به اين اندازه اعتماد کرد؟ و آيا افرادي که وجود پادتن در بدن‌شان با تست ثابت شده، نسبت به ابتلاي دوباره به اين بيماري ايمن هستند؟

محققان«بنياد همياري کاکرين» اين شبکه تحقيقاتي را زير ذره‌بين بردند که در آن‌ها 25 آزمايش آنتي‌بادي بررسي شده بود.

نتايج اين تست‌ها در صورتي‌که فرد به ويروس مبتلا نشده باشد تقريبا مشخص است: در 98 مورد نتيجه تست در مورد اين افراد، درست بود و پاسخ به پرسش وجود آنتي‌بادي در بدن، منفي.

اما پژوهشگران نتوانستند به اين پرسش پاسخ دهند که دقت اين آزمايش‌ها وقتي بيش از 4 هفته از شروع بيماري گذشته است، چه قدر است؟ از سوي ديگر اين تست‌ها بيشتر در کلينيک‌ها و در مورد بيماراني با روند شديد بيماري انجام شده و اين پرسش که آيا اگر در مورد مبتلايان با علائم خفيف يا بدون علامت هم انجام مي‌شد، به همين نتايج مي‌رسيديم يا نه، بي‌جواب است.

تا اين‌جا مشخص مي‌شود که در واقعيت شمار کساني که به ويروس آلوده‌اند بيش از آن چيزي است که نتايج تست نشان مي‌دهد.

تست آنتي‌بادي در تشخيص موردي کمتر به کار مي‌آيد. از يک طرف مدت زمان طولاني‌اي نياز هست تا متخصص به نتيجه تست نسبتا دقيقي دست پيدا کند و حتي پس از رسيدن پاسخ تست، نمي‌تواند با اطمينان بگويند که اين آنتي‌بادي مربوط به عفونت فعلي است يا قديمي.

پژوهشگران بنياد همياري کاکرين مي‌گويند، در تحقيقات‌شان به اين نتيجه رسيده‌اند که پاسخ تست آنتي‌بادي تنها دو درصد تمامي کساني که مبتلا به ويروس نبوده‌اند، به اشتباه مثبت از آب درآمده است. اما اگر اين نتيجه را به تمامي جمعيت يک کشور تعميم دهيم، به شمار نتايج نادرست افزوده مي‌شود.


 خبرپزشكي 

 تاکيد WHO بر لزوم کنترل کوويد-19

سازمان جهاني بهداشت (WHO) به کشورهاي درگير با شيوع کروناويروس تاکيد کرد تا به جاي مناقشه و درگيري به واقعيت‌هاي موجود در مورد اين ويروس آگاهي داشته باشند و کنترل بيماري را بدست آورند.

به گزارش ايسنا، دکتر «مايک رايان» رئيس فوريت‌هاي پزشکي سازمان جهاني بهداشت گفت: ضرورت دارد تا افراد از خواب بيدار شوند و واقعيت‌هاي موجود در مورد بيماري کوويد-19 را بپذيرند. اطلاعات موجود و شرايطي که در آن قرار داريم دروغ نيستند.

بيماري کوويد-19 از سال گذشته ميلادي که براي اولين بار در چين مشاهده شد تقريبا همه کشورهاي جهان را درگير کرده است. در حال حاضر بيش از 11 ميليون نفر در جهان به اين بيماري مبتلا شده و بيش از 529 هزار نفر از آنان نيز جان خود را از دست داده‌اند.

ايالات متحده آمريکا بيشترين تعداد قربانيان و بيماران مبتلا به کوويد-19 در جهان را به خود اختصاص داده و تعداد مبتلايان در برخي از کشورهاي آمريکاي لاتين رو به افزايش است.

رئيس فوريت‌هاي پزشکي سازمان جهاني بهداشت در پاسخ به وضعيت مشاهده شده در کشورهايي همچون برزيل و مکزيک که به رغم افزايش تعداد مبتلايان، محدوديت‌ها تاحدودي برداشته شده، هشدار داد:بسياري از کشورها آنچه را که اطلاعات و شواهد در مورد اين بيماري نشان مي‌دهند، ناديده مي‌گيرند.به گزارش مديکال اکسپرس، وي گفت: به جاي قرنطينه کردن کل کشور مي‌توان در حد امکان محدوديت‌ها را در مناطقي که احتمال انتقال بيماري پايين است تا حدودي لغو کرد و از طريق اقداماتي همچون رعايت فاصله گذاري اجتماعي، شستشوي دست‌ها و قرنطينه مبتلايان، شيوع ويروس را تحت کنترل داشت. اما در مناطقي که گسترش ويروس غيرقابل کنترل است لازم است اقدامات سختگيرانه‌تر اعمال شود.

اعصاب‌تان را با «گلاب» آرام کنيد

متخصص طب سنتي با بيان اينکه گلاب تقويت کننده مغز و قلب است،گفت: گلاب براي تقويت ريه، رفع بيهوشي و غش مؤثر بوده و به افرادي که افسردگي و ضعف اعصاب دارند توصيه مي کنيم تا از اسپري گلاب در اتاق خود استفاده کنند.

به گزارش فارس، نعمت الله مسعودي، متخصص طب سنتي درباره «خواص گلاب» اظهار داشت:گلاب مرکب القواي مايل به سرد است و بستگي به گل، اثرات متفاوتي دارد.

وي ادامه داد: گلاب همان عرق گلسرخ را گويند و تقويت کننده مغز و قلب است.براي ريفلاکس معده خوب است و ما براي اين نوع بيماران آن را همراه چند داروي ديگر تجويز مي‌کنيم.

اين متخصص طب سنتي بيان داشت: گلاب براي تقويت ريه، تقويت حواس، رفع بيهوشي و غش مؤثر بوده و به افرادي که افسردگي و ضعف اعصاب دارند توصيه مي‌کنيم از اسپري گلاب در اتاق خود استفاده کنند.

مسعودي خاطرنشان کرد: افرادي که در ناحيه صورت خود دچار جوش مي‌شوند در کنار دستورات پوستي ديگر، مي‌توانند از گلاب استفاده کنند؛ البته بايد توجه کنيم زياد مصرف کردن گلاب باعث سفيدي مو مي‌شود.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي