جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6428

رئيس کل بانک مرکزي:
کسري بودجه دولت، بهتر از سالهاي قبل مديريت خواهد شد


بازگشت اموال تمليکي حوزه توليد به صاحبان قبلي


ميز خبر


يادداشت


تريبون


 رئيس کل بانک مرکزي:
 کسري بودجه دولت، بهتر از سالهاي قبل مديريت خواهد شد 

 رئيس کل بانک مرکزي اطمينان داد که کسري بودجه دولت، قطعا بهتر از سال‌هاي قبل مديريت خواهد شد.به گزارش خبرگزاري مهر، عبدالناصر همتي در يادداشتي در صفحه شخصي خود در فضاي مجازي نوشت: کارشناسان اقتصادي در اين روزها چند نکته را برجسته کرده‌اند که شايسته است توضيح لازم داده شود.اين کارشناسان، رشد نقدينگي سال 98 و سه ماهه اول 99 را بسيار زياد مي‌دانند. رشد پايه پولي سال گذشته بيش از متوسط 50 سال اقتصاد بوده است. اما، عليرغم کسري بودجه قابل توجه دولت، فاصله چنداني با آن متوسط نداشته است و رشد8.8 درصد آن در سه ماهه اول سال99 نيز، چندان فاصله معناداري با رشدهاي فصلي سال‌هاي قبل ندارد.

البته رشد نقدينگي همواره يک پديده ساختاري در اقتصاد ايران بوده است. نکته مهم اين است که، حجم نقدينگي موجود و حتي، رشد کنوني آن، نمي‌تواند موجب آن تورم بالايي شود که پيش بيني مي‌کنند،. چراکه، بخشي از همين نقدينگي موجود، براي تأمين کسري بودجه استفاده خواهد شد.در واقع، فروش دارايي و انتشار اوراق دولت و تأمين مالي کسر بودجه از اوراق، به معني استفاده از نقدينگي موجود اقتصاد است، بدون آنکه فشاري به پايه پولي وارد شود.

البته، لازم است سياست‌هاي احتياطي کلان در بقيه بخش‌هاي اقتصاد کلان با دقت اعمال شود تا از انباشت ريسک‌هاي سيستماتيک جلوگيري شده و اقدامات ثبات ساز بانک مرکزي خنثي نشود. تا آنجايي که به مديريت پولي و ارزي مربوط مي‌شود، مي‌توانم اين اطمينان را بدهم که کسري بودجه دولت قطعاً، بهتر از سال‌هاي قبل، مديريت مي‌شود، و مسير اعمال سياست پولي نيز، به سمت نرخ سودي پيش مي‌رود که در بازار بين بانکي و در دامنه دالان کف و سقف، که از فردا بين 13 و 22 درصد خواهد بود، توسط بانک مرکزي مديريت مي‌شود.اميدوارم کارشناسان محترم با دقت و با مسئوليت شناسي لازم، با ارائه تحليل علمي اقتصاد، بانک مرکزي را ياري کرده و از طرح مسائلي، که ممکن است موجب سفته بازي و يا تحريک انتظارات بشود، دوري کنند.


 بازگشت اموال تمليکي حوزه توليد به صاحبان قبلي 

 مديرکل دفتر امور اقتصادي و سياست هاي تجاري وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: اموال تمليکي واحدهاي توليدي يکي از موضوعات مهم حوزه توليد است که در اين راستا اخيرا «دستورالعمل نحوه واگذاري اموال مازاد مؤسسات اعتباري» در شوراي پول و اعتبار بررسي و مصوب شد.به گزارش ايلنا، احمد تشکيني افزود: در بسياري از کشورهاي دنيا معمولا شرايط ويژه اي را براي بازگرداندن واحدهاي توليدي تمليکي به مالکان قبلي در نظر گرفته مي شود تا فرآيند توليد دچار اختلال نشود.وي گفت: بر اين اساس امکان بازگشت ملک تمليکي به صاحب حقيقي قبلي و جلوگيري از تغيير کاربري در بخش توليد بسيار مهم مي باشد.

مديرکل دفتر امور اقتصادي و سياست هاي تجاري افزود: ماده (11) در دستور العمل جديد نحوه واگذاري اموال مازاد مؤسسات اعتباري تا حدي باب مذاکره را بين بانک و توليد کننده قبلي باز مي کند.

وي گفت: در ماده (11) اشاره شده است که در صورتي که مال مازاد از جمله ي وثايق تمليکي باشد، موسسه اعتباري موظف است نحوه و زمان مزايده را حداقل ده روز قبل مزايده، به اطلاع مالک قبلي آن برساند. در صورتي که مالک قبلي، قبل از بازگشايي پاکت هاي مزايده، کتبا اعلام آمادگي نمايد، موسسه اعتباري موظف است مال مازاد را به مالک قبلي آن واگذار نمايد.

تشکيني ادامه داد: مبلغ قابل دريافت بابت واگذاري اموال مازاد به مالک قبلي که بايد نقدا پرداخت گردد، معادل با اصل، سود و وجه التزام تاخير تاديه ي دين تا تاريخ واگذاري مال مازاد به علاوه ساير هزينه هايي است که موسسه اعتباري در اجراي وثيقه، تملک مال، نگهداري و مزايده آن متحمل شده است، مي باشد.

مديرکل دفتر امور اقتصادي و سياست هاي تجاري وزارت صنعت، معدن و تجارت در پايان گفت: با توجه به شرايط تحريمي و نامگذاري سال جاري با عنوان سال جهش توليد، تعطيلي واحد هاي توليدي قابل توجيه نمي باشد و مي بايست تمامي دستگاه هاي سياستگذار و اجرايي همکاري و همراهي لازم را با بخش توليد داشته و بسيار متفاوت تر از سالهاي گذشته در جهت رفع موانع و مشکلات فعاليت واحدهاي توليدي اقدام کنند.


 ميز خبر 

 مرز ايران و پاکستان در 4 نقطه بازگشايي مي‌شود

وزارت کشور پاکستان از بازگشايي مرز ايران و پاکستان در چهار نقطه از 15 تيرماه جهت انجام فعاليتهاي تجاري خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از شبکه 24 نيوز پاکستان، وزارت کشور پاکستان از بازگشايي مرز ايران پاکستان براي تجارت خبر داد.طبق اين بخشنامه دولتي 4 نقطه مرزي گبد، مند، کاتگر و چادگي در بلوچستان براي تجارت بازگشايي شده‌اند و فعاليت‌هاي تجاري در آنها 7 روز در هفته مجاز خواهد بود.

ميان زهيد حسين، از فعالان اقتصادي پاکستان، از اين اقدام استقبال کرد و گفت اين کار به احياي فعاليت‌هاي تجاري کمک مي‌کند.

براساس اين بخشنامه، چهار گذرگاه مرزي مذکور از يکشنبه 15 تير ماه (5 ژوئيه) رسماً فعال مي‌شود و فعاليت‌هاي بازرگاني شامل واردات، صادرات و همچنين تردد نامحدود کاميون‌هاي باري مطابق پروتکل‌هاي بهداشتي ميان دو کشور انجام مي‌شود.

نهم آذرماه سال گذشته ناظر گمرکات ايالت بلوچستان پاکستان در جريان هفتمين نشست کميته تجاري دو کشور در شهر زاهدان اعلام کرد که دولت پاکستان براي انجام مبادلات تجاري، و بهبود معيشت مرزنشينان تصميم به راه‌اندازي 4 بازارچه مرزي در مرز با ايران گرفته است.

استان سيستان و بلوچستان در حال حاضر هفت بازارچه فعال مرزي دارد که پنج بازارچه آن در مرز مشترک با پاکستان است و شامل ميرجاوه در زاهدان، پيشين در سرباز، کوهک و جالق در سراوان، ريمدان در چابهار است. همچنين دو بازارچه مرزي در مرز مشترک با افغانستان (ميلک و گمشاد در زابل) دارد. اين هفت بازارچه مرزي نقش به سزايي در مبادلات بازرگاني با کشورهاي همسايه دارند.

پاکستان دو هفته قبل هم براساس توافق مشترک با تهران، گذرگاه مرزي تفتان (ميرجاوه) را براي هفت روز در هفته جهت توسعه تجارت مرزي ميان دو کشور بازگشايي کرد.

شرايط صدور الحاقيه براي بيمه بدنه خودروها اعلام شد

بيمه مرکزي در بخشنامه جديدي که براي شرکت‌هاي بيمه فرستاده شرايط پوشش تکميلي افزايش ارزش وسيله نقليه به دليل نوسان قيمت در بيمه‌نامه بدنه خودرو از روز 15 تيرماه را اعلام کرد.

به گزارش ايلنا، در نامه‌اي که مديرکل دفتر برنامه‌ريزي و امور فني بيمه مرکزي در زمينه فراهم آوردن تأمين لازم براي بيمه‌گزاران بدنه خودرو در شرايط فعلي بازار و لحاظ کردن حق انتخاب هنگام اخذ «پوشش تکميلي افزايش ارزش مورد بيمه به علت نوسان قيمت‌ها» شرايط جديد پوشش موصوف به شرحي که اعلام مي‌شود در سيستم نرم افزاري «بيمه‌نامه بدنه» تعريف شده و از تاريخ 15 تيرماه آماده بهره‌برداري است.

بر اين اساس ارائه پوشش تکميلي افزايش ارزش سرمايه در زمان صدور بيمه‌نامه يا از طريق الحاقيه منوط به بروز رساني سرمايه بيمه‌نامه بر مبناي ارزش واقعي مورد بيمه است.

شرايط سه گانه اين موضوع به شرح زير است:

- افزايش ارزش مورد بيمه تا سقف 25 درصد سرمايه بيمه‌نامه بدنه «در تمامي خسارت‌ها اعم از جزئي و کلي» با حق بيمه معادل 15 درصد حق بيمه پايه.

- افزايش ارزش مورد بيمه تا سقف 50 درصد سرمايه بيمه‌نامه بدنه «در تمامي خسارت‌ها اعم از جزئي و کلي» با حق بيمه معادل 25 درصد حق بيمه پايه.

- افزايش ارزش مورد بيمه تا سقف 100 درصد سرمايه بيمه‌نامه بدنه «در تمامي خسارت‌ها اعم از جزئي يا کلي» با حق بيمه معادل 40 درصد حق بيمه پايه.

مديرعامل شرکت نمايشگاه‌ها پاسخ داد:

تکليف برگزاري نمايشگاه‌ها در ايام کرونا چه مي‌شود؟

مديرعامل شرکت سهامي نمايشگاه‌هاي بين المللي ايران مي‌گويد، با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي، نمايشگاه‌هاي اقتصادي در سال 99 برگزار مي‌شود.

بهمن حسين‌زاده در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: با توجه به اهميت صنعت نمايشگاهي کشور در رونق و جهش توليد و مقابله با تحريم‌هاي آمريکا، تلاش مي‌شود نمايشگاه‌هاي اقتصادي که در سال 99 برنامه‌ريزي شده بودند، برگزار شوند.

به گفته وي، همانطور که در چارچوب برگزاري دو نمايشگاه جهش توليد و دستاوردهاي مبارزه با کرونا تلاش شد ضمن رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي، صنعت نمايشگاهي به فعاليت خود ادامه دهد، در ماه‌هاي پيش‌رو نيز با هماهنگي وزارت بهداشت و ستاد ملي مقابله با کرونا و همچنين وزارت صمت، نمايشگاه‌ها برگزار مي‌شود.

مديرعامل شرکت‌ نمايشگاه‌ها با اشاره به لغو تعدادي از نمايشگاه‌ها در ماه‌هاي گذشته تحت تاثير شيوع کرونا گفت: در ماه‌هاي گذشته تعدادي از نمايشگاه‌ها با صلاح‌ديد نهادهاي ذي ربط برگزار نشدند اما تلاش مي‌شود در ماه‌هاي پيش‌رو با در نظر گرفتن يک تقويم فشرده، راه براي برگزاري نمايشگاه هايي که در ماه‌هاي آينده برنامه ريزي شده‌اند و همچنين نمايشگاه‌هايي که در ماه‌هاي اخير لغو شدند، فشار به فعالان اين حوزه کاهش يافته و از آسيب بيشتر آنها جلوگيري شود.

حسين زاده با اشاره به برنامه ريزي صورت گرفته براي برگزاري نمايشگاه فرش در شهريور امسال، توضيح داد: در جلسه‌اي که اخيرا با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، فعالان صنعت نمايشگاهي و فعالان صنفي حوزه فرش برگزار شد، تمام طرف‌ها اعلام آمادگي کردند تا اين نمايشگاه را طبق زمان بندي اعلام شده برگزار کنند و با موافقت وزارت صمت، برنامه ريزي براي برگزاري اين نمايشگاه آغاز شده است.

وي افزود: ما در حوزه فرش با تعدادي از کشورها رقابت جدي داريم و مانند ديگر حوزه‌ها، صنعت نمايشگاهي تلاش مي‌کند همراهي خود با اين بخش و ساير بخش‌هايي که به رونق و جهش توليد در کشور کمک مي‌کنند را با قدرت به کار بندد.


 يادداشت 

 پشت بام‌هايي كه به درد روز مبادا مي‌خورند!

آذر فخري

اين خبر براي آن دسته از شهروندان خوشبختي است كه خانه‌اي به نام‌شان دارند و لاجرم مي‌توانند با استفاده از امكانات مختلف، از اين خانه شخصي، به انحاء مختلف درآمدزايي كنند. حالا اگر اين مالكان دوست ندارند خانه خود را به پشت‌بام خواب‌ها اجاره دهند، و در مورد ايمني چنين رفتاري مشكوك هستند، اما مي‌توانند با استفاده چند پنل خورشيدي، هم براي خانه خود و استفاده شخصي، برق توليد كنند و هم برق مازاد را به دولت بفروشند!

انرژي‌هاي تجديدپذير، چندين سال است مورد توجه قرار گرفته‌اند و از نظر سالم بودن و آسيب نرساندن به محيط زيست، بر انرژي‌هاي فسيلي ترجيح دارند و مدت‌هاست برخي كشورها رفته رفته به سمت استفاده بيشتر از انرژي‌هاي تجديدپذير مانند آب، نور خورشيد و باد رفته‌اند. حتي برخي كشورها در صدد هستند خودروهاي هيبريدي و برقي را جايگزين خودروهاي كنند كه با انرژي‌هاي فسيلي كار مي‌كنند.

لازم به ذكر است كه در كشور ما هم مدتي است به مسئله انرژي‌هاي تجديدپذير توجه شده است. برخي از شركت‌ها به استفاده از انرژي خورشيدي روي آورده و از آن براي توليد برق استفاده مي‌كنند. در برخي از خيابان‌ها و بوستان‌هاي شهري، براي روشنايي شب، از برق توليد شده انرژي خورشيدي استفاده مي‌شود.

اما اينك دولت قصد جدي دارد تا از اين انرژي‌هاي تجديدپذير استفاده كند، و به همين دليل دولت پيشنهادهايي را براي درآمدزايي مشترکان از پشت‌بام‌ها مطرح کرده و به تازگي نيز رئيس‌جمهوري اعلام کرده که بايد با توسعه تکنولوژي در اين زمينه هر کسي بتواند پشت بام خانه خود را به يک نيروگاه خورشيدي تبديل و برق مورد نياز خود را تامين کند و مازاد آن‌را به دولت بفروشد. براي اين كار كافي است چند پنل حاوي سلول‌هاي خورشيدي در پشت بام‌ها نصب شود، تا برق مورد نياز خانه به اين طريق تامين شود.


 تريبون  

 دستور سرپرست وزارت صمت براي پيگيري حادثه معدن گيلانغرب

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به معاونت امور معادن و صنايع معدني اين وزارتخانه براي پيگيري حادثه معدن گيلانغرب، ماموريت ويژه داد.به گزارش خبرگزاري مهر، حسين مدرس خياباني، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با ابراز تاسف از وقوع حادثه در معدن گيلانغرب که منجر به فوت يک معدنکار و مصدوميت تعدادي ديگر از کارگران خدوم اين معدن شده است، معاون امور معادن و صنايع معدني را مامور کرد تا به صورت ويژه موضوع را پيگيري نمايند.

همچنين رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نيز بلافاصله پس از وقوع حادثه، در محل معدن حضور يافت و از نزديک در جريان آخرين وضعيت معدنکاران و مصدومان اين حادثه قرار گرفت.

گفتني است، ظهر روز جمعه 13 تيرماه 1399 گازگرفتگي در معدن قير طبيعي «هوارگه برگه» بخش خصوصي روستاي «سرتيتان» از توابع بخش مرکزي شهرستان گيلانغرب منجر به بروز حادثه در اين معدن شده است.

از کار افتادن 2 عدد جت فن داخل تونل و تراکم گاز معدن بيتومين علت اين حادثه گزارش شده است.

کسر اقساط وام يک ميليوني کرونا از اين ماه از يارانه نقدي خانوار

با تصميم دولت در مجموع 23 هزار ميليارد تومان وام به حساب يارانه بگيران نقدي واريز و مقرر شد اقساط تسهيلات يک ميليون توماني از يارانه افراد کسر شود.حسين ميرزايي سخنگوي ستاد تسهيلات حمايتي کرونا در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد زمان کسر اقساط وام کرونا، اظهار داشت: طبق برنامه ريزي هاي صورت گرفته، از يارانه اين ماه (تير)، اقساط تسهيلات يک ميليون توماني از حساب يارانه بگيران مشمول کسر خواهد شد.

وي افزود: مقرر شده هر ماه مبلغ 35 هزار و 100 تومان از سرجمع يارانه هر خانوار کسر شود و مدت زمان بازپرداخت اين تسهيلات نيز30 ماه در نظر گرفته شده است. البته براي جزئيات بيشتر در مورد کسر اقساط بايد بانک‌ها پاسخگو باشند.

بر اين اساس، اگر طبق گفته ميرزايي اقساط وام از يارانه اين ماه کسر شود، يعني بيستم تير ماه که زمان واريز يارانه 45500 توماني است، براي خانوارهاي تک نفره مبلغ 10 هزار و 400 تومان، براي خانوارهاي دو نفره مبلغ 55 هزار و 900 تومان، براي خانوارهاي 3 نفره مبلغ 101 هزار و 400 تومان، براي خانوارهاي 4 نفره مبلغ 146 هزار و900 تومان و براي خانوارهاي 5 نفره مبلغ 192 هزار و 400 تومان يارانه واريز خواهد شد.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي