جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1399/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6428

پاسکاري ستاد کرونا و سازمان ليگ ؛
کدام نهاد مسئول برگزاري يا لغو ليگ برتر است؟

همچنان خبري از اردو نيست؛
مدعيان کسب سهميه‌ وزنه‌برداري در انتظار گزينشي المپيک


خبـــر


خبـــرنامه


 پاسکاري ستاد کرونا و سازمان ليگ ؛
 کدام نهاد مسئول برگزاري يا لغو ليگ برتر است؟ 

مشخص نيست که وظيفه لغو يا برگزاري مسابقات فوتبال در شرايطي که بعضي از اعضاي فولاد و استقلال به ويروس کرونا مبتلا شده‌اند، بر عهده چه سازماني است.

به گزارش ايسنا، بعد از حرف و حديث‌هاي زياد درباره شروع مجدد مسابقات ليگ، بازي‌ها با ديدار معوقه فولاد و استقلال در چهار تير ماه آغاز شد. قبل از شروع مجدد ليگ بعضي از تيم‌ها با برگزاري آن مخالفت کردند اما ستاد کرونا اعلام کرد با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي مشکلي بابت شروع ليگ وجود ندارد.

ديروز(شنبه) مشخص شد که 8 نفر از اعضاي تيم فوتبال استقلال به بيماري کرونا مبتلا شده‌اند. همچنين باشگاه فولاد از مبتلا شدن 16 عضو تيم فوتبالش خبر داد. يکي از مواردي که در پروتکل بهداشتي مسابقات لحاظ شده، مساله لغو مسابقه تيم‌ها بر اساس تعداد مبتلايان آن‌هاست.

وزارت بهداشت خرداد ماه پروتکل‌هاي بهداشتي براي شروع مسابقات ورزشي را مشخص و به ستاد مقابله با کرونا در ورزش ابلاغ کرد. در بخشي از اين پروتکل آمده بود: در صورت وجود بيش از پنج نفر با علايم مثبت يا مثبت شدن تست هاي تشخيصي مبني بر ابتلاي فرد به کوويد 19، فعاليت تيم مربوطه تا زمان بهبود مبتلايان و کسب گواهي سلامت، معلق خواهد شد، همچنين در صورت وجود علائم يا تست مثبت، فرد مذکور مجوز همراهي تيم را نداشته و ضروري است به مدت 14 روز قرنطينه شود.

اگر مسئولان بخواهند بر اساس اين اطلاعيه عمل کنند، بايد ديدار تيم‌هاي فولاد و استقلال با حريفانشان لغو شود و اعضايي که تستشان مثبت شده به قرنطينه بروند.

اما سوم تير ماه، دقيقا يک روز قبل از شروع مجدد ليگ ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش تصميمات جديدي را در خصوص فعاليت هاي ورزشي از جمله مدت زمان انجام تست کرونا در مسابقات فوتبال و فعاليت استخرهاي سرپوشيده در مناطق زرد، اتخاذ کرد.

در اطلاعيه شماره 17 اين ستاد در خصوص لغو بازي تيم‌هايي که اعضاي آن به کرونا مبتلا شوند آمد: پيرو برگزاري نشست هاي تخصصي با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و ابلاغيه معاونت بهداشت اين وزارتخانه، قرار است تست PCR براي تيم هاي فوتبال حين برگزاري مسابقات هر 10 روز يک بار انجام شود و علاوه بر اين در صورت مثبت بودن تست PCR در 25 درصد کل تيم (بازيکنان و کادر)، تيم مربوطه بايد به قرنطينه برود.

لغو مسابقات بر عهده چه سازماني است؟

با مثبت شدن تست کروناي اعضاي استقلال و فولاد نگراني‌ها افزايش پيدا کرده است اما کسي دقيقا نمي‌داند چه سازماني بايد درباره لغو بازي اين تيم‌ها يا به طور کلي ليگ، در شرايط بحراني تصميم گيري کند.

فرهاد مرادي، دبير ستاد مقابله با کرونا در ورزش ديروز در مصاحبه‌اي گفت:‌ "در صورتي که نمونه 25 درصد تيم مثبت باشد در اين صورت سازمان ليگ تصميم مي‌گيرد که کل تيم به قرنطينه برود يا همان بازيکناني که نمونه‌شان مثبت شده قرنطينه شوند."

او همچنين اظهار کرد: "نقش ما اين نيست که درباره بازي‌هاي آينده تصميم بگيريم، نقش ما نظارتي است. ما حتي آزمايشگاه‌ها را هم تعيين نمي‌کنيم بلکه افسران سلامت ما در مکان‌ها حضور دارند تا همه چيز را بررسي کنند. جواب آزمايشات نيز به سازمان ليگ اعلام مي‌شود."

بعد از او اين بار نوبت صادق درودگر، عضو هيات رييسه سازمان ليگ توپ را به زمين ستاد مقابله با کرونا بيندازد. او درباره لغو مسابقات تيم‌ها يا به طور کلي ليگ به خبرنگاران گفت:‌ "برگزاري مسابقات در رشته‌هاي مختلف ورزشي در اختيار فدراسيون‌ها و سازمان‌هاي ليگ نيست. ستاد کروناست که تصميم مي‌گيرد رستوران‌ها باز شوند، مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها تعطيل شوند يا بازي‌ها برگزار شود يا نشود. همه اين‌ها به دستور نهادهاي بالادستي است و ما هم تابع آن‌ها هستيم. آن‌ها به مسائل اشراف دارند و تصميمات کلان مي‌گيرند و ما مجري هستيم."

با اين صحبت‌ها به نظر مي‌رسد نه ستاد مقابله با کرونا در ورزش و نه سازمان ليگ نمي‌خواهند مسئوليت برگزاري يا لغو مسابقه تيم‌ها يا به طور کلي ليگ را بر عهده بگيرند. آمار مبتلايان به کرونا در ايران افزايش پيدا کرده است و تعداد شهرها با وضعيت قرمز بيشتر شده است. با اين حال مقامات ورزشي وظيفه حفاظت از سلامت اهالي ورزش را روي دوش يکديگر مي‌گذارند.


 همچنان خبري از اردو نيست؛
 مدعيان کسب سهميه‌ وزنه‌برداري در انتظار گزينشي المپيک 

 مدعيان کسب سهميه وزنه برداري بازيهاي المپيک توکيو همچنان در انتظار فروکش کردن شيوع ويروس کرونا در جهان هستند تا بتوانند در ميادين گزينشي حضور يابند.به گزارش مهر، وزنه برداري ايران هم مثل تمامي رشته‌هاي ورزشي تحت تأثير شيوه ويروس کرونا چاره‌اي جز تعطيلي تمامي رويدادها و اردوهاي تيم ملي نداشت و تا به امروز چشم انتظار مصوبات جديد فدراسيون جهاني وزنه برداري در خصوص آغاز فعاليت است.در اين ميان مدعيان کسب سهميه وزنه برداري کشورمان نيز همچنان منتظرند تا بتوانند با حضور در ميادين گزينشي المپيک به سهميه مورد نظر دست يابند و در المپيک توکيو روي تخته بروند. اين در حاليست که ايران تنها دو سهميه در المپيک دارد و مدعياني همچون علي هاشمي، علي داودي، سهراب مرادي و کيانوش رستمي به عنوان شانس‌هاي اصلي به دنبال کسب آن هستند.در اين ميان اما، نه خبري از برگزاري اردوهاي تيم ملي است و نه اعلام زمان رقابتهاي گزينشي المپيک و همه چيز همچنان زير سايه سنگين ويروس کرونا قرار دارد.

ارديبهشت ماه امسال قرار بود تيم ملي وزنه‌برداري ايران در مسابقات قهرماني آسيا حضور يابد تا تکليف تقسيم سهميه‌ها روشن شود. البته اين ميدان بين المللي با توجه به شيوع ويروس کرونا برگزار نشد و به تبع آن تغييرات فراواني نيز در برنامه‌هاي فدراسيون جهاني بوجود آمد.

به گفته محسن بيرانوند دبير فدراسيون وزنه‌برداري فعلاً به دليل عدم اعلام برنامه‌هاي جديد از سوي فدراسيون جهاني خبري از برگزاري اردوهاي تيم ملي نيست، چرا که اصلاً تکليف برگزاري رقابتهاي گزينشي المپيک مشخص نشده است. پيش از اين قرار بود رقابتهاي قهرماني آسيا به عنوان نخستين گزينه وزنه برداران، تکليف دو ملي پوش المپيکي ايران را مشخص کند که اين مسابقات تعطيل و به زمان نامعلومي موکول شد.

به هر حال فدراسيون وزنه برداري کشورمان با توجه به شرايط کنوني، دست به ريسک نزده و همچنان معتقد است برگزاري اردوهاي تيم ملي بايد بعد از اعلام زمان مسابقات گزينشي المپيک برنامه ريزي و آغاز شود؛ چراکه نمي‌توان سلامت ورزشکاران و کادر فني و ديگر افراد حاضر در اردوي تيم ملي را بي دليل به خطر انداخت.

آنچه مسلم است فعلاً متوليان وزنه برداري کشورمان چاره‌اي جز صبر و انتظار براي اعلام مصوبات جديد فدراسيون جهاني و صدور مجوز ستاد مبارزه با کرونا در ورزش ندارند تا بتوانند برنامه‌هاي المپيکي را در خصوص مدعيان کسب سهميه، استارت بزنند.


 خبـــر 

 انصاري‌فرد:

جدايي از المپياکوس اشتباه بزرگي بود

کريم انصاري‌فرد، مهاجم ايراني تيم فوتبال السيليه قطر در گفت‌وگو با نشريه گاتزتا صحبت هاي جالبي را درباره حضورش در فوتبال يونان و مسائل ديگر مطرح کرده که گزيده آن را در زير مي خوانيد:

-من اينجا خيلي خوشحالم و قراردادي دو ساله امضا کردم.

-فوتبال قطر هر روز بهتر مي‌شود، چون اين کشور ميزبان جام جهاني 2022 خواهد بود.

-بازيکناني که براي بازي به قطر مي‌آيند از ليگ‌هاي بزرگ دنيا انتخاب شده اند.

-همه چيز خوب است و من از حضورم در تيم لذت مي‌برم.

-وقتي در اوساسونا بودم اين باشگاه با مشکلات مالي روبرو بود و همچنين با مشکلات مالياتي مواجه شدم، در نتيجه من نتوانستم به طور دائم در اين کشور زندگي کنم.

-براي يک بازيکن بازي کردن از اهميت زيادي برخوردار است.

-من در پانيونيوس دوران خوبي داشتم. در اين دو سال به موفقيت‌هاي زيادي رسيديم و از نظر شخصي نيز شرايطم خوب بود.

-مي‌دانستم که به تيمي مي‌آيم که همه باشگاه‌هاي يونان بازي‌هاي آن را تماشا مي‌کنند و به جذب بازيکنان پانيونيوس علاقه‌مند هستند.

-بسنيک هاسي نمي‌خواست من عضو المپياکوس شوم و او هميشه سعي مي‌کرد که من را از اين باشگاه جدا کند و به من گفت که بايد به دنبال تيم باشم.

-سعي کردم با شرايطي که داشتم کار را ادامه دهم و فصل خوبي داشتم و موفق شدم 18 گل بزنم. نمي‌دانم چرا اين سرمربي نام من را از ليست ليگ قهرمانان اروپا کنار گذاشت.

-البته همه اين‌ها مربوط به گذشته است. من در المپياکوس روز‌هاي خوبي داشتم و واقعا از هواداران تيم و باشگاه قدرداني مي‌کنم.

-جدايي از المپياکوس اشتباه بزرگي بود که از سوي من انجام شد.

-وقتي در جام جهاني در اردوي تيم ملي ايران بودم، مدير برنامه‌ام به باشگاه گفت که پيشنهادي 10 ميليون دلاري دارم؛ بنابراين هنگامي که از جام جهاني بازگشتم، مدير باشگاه به من گفت که مي‌دانيم قصد جدايي داري و مدير برنامه‌ات به ما اطلاع داد که شما مي‌خواهيد اين دستمزد را بگيريد.

-مارتينز همين حرف را به من گفت و يعني او مي‌دانست که من تيم را ترک مي‌کنم، اما متاسفانه هيچ پيشنهادي نبود.

-اين يک وضعيت پيچيده بود و در ادامه به ناتينگهام فارست رفتم.

-تنها پيشنهادي که مدير برنامه‌ام در آخرين لحظه ارائه داد از ناتينگهام بود.

-تصور کنيد که من قراردادم را با المپياکوس فسخ کردم، به ناتينگهام رفتم و نتوانستم بازي کنم.

-من قدم به قدم پيش رفتم، اما در آن مرحله مدير برنامه ام همه چيز را خراب کرد؛ بنابراين بعد از چهار ماه انتظار براي بازي با مجوز، مجبور شدم مجددا براي حضور در مسابقات آسيايي در امارات متحده اردو را ترک کنم.

-فرقي نمي‌کند انگليس باشم يا يونان، هر کجا که هستم، همسرم خوشحال است و مي‌خواهد که من از بازي خودم راضي باشم.

-مسعود شجاعي شبيه برادر بزرگتر و بهترين دوست من است.

-وقتي فوتبالم را شروع کردم، علي دايي مردي بود که مرا کشف کرد و به من فرصت داد تا يک فوتباليست حرفه‌اي شوم.

-نيازي نيست در مورد کارلوس کي‌روش زياد حرف بزنم.

-کي‌روش به تيم ملي ايران کمک کرد تا پيشرفت کند اما تيم ملي هم به کي‌روش اين فرصت را داد تا نامش بيشتر شنيده شود.

-ايران هرگز کي‌روش را فراموش نخواهد کرد و به خاطر آنچه در ايران به دست آورده و براي سطح بازي تيم ملي در آن مقطع، نام کي‌روش براي هميشه در تاريخ خواهد ماند.

-شما يک بازيکن را در تيم ملي ايران پيدا نمي‌کنيد که به دلايلي از کي‌روش ناراضي باشد.

مسي عصباني و بارساي نگران؛

خداحافظي بزرگ؟

ليونل مسي عصباني است. فوق‌ستاره آرژانتيني در بارسلونا روزهاي خوبي را نمي‌گذراند و ناراحتي‌‌اش هم فقط بابت موقعيتي که تيم بارسلونا در اين روزها تجربه مي‌کند، نيست. حالا تقريباً مشخص شده که رابطه پسر متولد روساريو با رئيس بارسلونا و اعضاي هيئت‌مديره باشگاه اصلاً خوب نيست. مجموعه‌اي از اختلاف‌ها با اعضاي هيئت‌مديره وجود دارد که حالا اين اختلاف‌ها قديمي هم شده است. اين اختلاف‌نظرها شامل مواردي چون رويکرد باشگاه در زمينه کاهش دستمزد بازيکنان در دوران کرونا و همچنين درز اخبار داخل رختکن به بيرون از باشگاه مي‌شود.

در اين شرايط که مسي به‌طور واضح نارضايتي خود را نشان داده، شبکه SER هم خبر داده فوق‌ستاره بارسا يک ضربه مهم را به هيئت‌مديره باشگاه زده است. طبق اعلام اين شبکه، کاپيتان بارسلونا، مذاکرات در مورد تمديد قرارداد خود را متوقف و اعلام کرده دوران حضورش در بارسا در تابستان سال آينده به پايان خواهد رسيد.

مسئولان بارسلونا يا اين موضوع را تکذيب مي‌کنند يا دست‌کم عنوان مي‌کنند که از تصميم مسي در اين مورد آگاهي ندارند. آنها فکر مي‌کنند که مذاکراتي که از قبل شروع شده است مسير عادي خود را طي خواهد کرد و مشکلي در اين زمينه نخواهد بود.

البته که مسي هم لازم نيست در حال حاضر نسبت به اين خبر واکنشي رسمي نشان دهد چون هنوز چندين ماه تا پايان قرارداد او باقي‌ مانده و مذاکرات هم ممکن است زمان‌بر باشد. مسي منتظر مي‌ماند تا اتفاقات آينده را نيز بررسي کند، اتفاقاتي نظير چگونگي تقويت تيم براي فصل آينه يا اينکه چه کسي به عنوان سرمربي جديد تيم معرفي خواهد شد. اما آنچه مشخص است اين است که مسي مي‌خواهد تصميم‌گيري در مورد قرارداد در اختيار خودش باشد. کاپيتان تيم کاتالان تصميم دارد که قراردادهاي کوتاه مدت يک يا دو ساله ببندد و هميشه هم اين اختيار را داشته باشد که به طور يک‌طرفه در پايان هر فصل قرارداد خود را فسخ کند و از بارسا جدا شود.

تا تابستان 2021 هنوز زمان زيادي باقي است اما در اين مدت اتفاقات زيادي رخ خواهد داد. انتخابات رياست باشگاه يکي از اين اتفاقات مهم است که روي تصميم مسي مي‌تواند تأثير‌گذار باشد. تمديد قرارداد مسي در شرايط فعلي مي‌تواند يک امتياز بزرگ براي جو سپ ماريا بارتومئو رئيس فعلي باشگاه به حساب‌‌ آيد و او از اين امتياز براي انتخابات رياست باشگاه استفاده خواهد کرد هرچند که خودش نمي‌تواند در انتخابات شرکت کند اما حتماً از اين حربه در راه حمايت از کانديداي مورد نظر خود بهره خواهد برد.


 خبـــرنامه 

 استقلال دست‌ها را مقابل استراماچوني بالا برد

نمايندگان باشگاه استقلال در حالي براي مذاکره با استراماچوني به ايتاليا مي‌روند که يکي از آنها گفته ما فقط براي تخفيف گرفتن از اين مربي ايتاليا مي‌رويم نه براي مذاکره! اين که نماينده رسمي باشگاه استقلال از واژه تخفيف استفاده مي کند بدان معناست که استقلالي ها در پرونده استراماچوني دست ها را به علامت تسليم بالا برده و در واقع پذيرفته‌اند که از نظر قراردادي حق با مربي ايتاليايي است وگرنه هيچ لزومي نداشت معاون باشگاه استقلال بگويد ما براي تخفيف گرفتن از استراماچوني به ايتاليا سفر مي‌کنيم.

اين مربي با استقلال قرارداد دو ساله داشت اما فقط 13 هفته اول ليگ برتر روي نيمکت آبي‌پوشان نشست که البته نتايج خوبي هم کسب کرد و حالا تمام پول دو سال قراردادش را مي‌خواهد و معلوم نيست به استقلال تخفيف بدهد. نکته عجيب اينجاست که پنج شش ماه از رفتن استراماچوني مي‌گذرد اما در اين مدت او هنوز تيم جديدي پيدا نکرده است و در ايتاليا يک مربي بيکار محسوب مي‌شود. بعد از جدايي استراماچوني از استقلال اين شايعه مطرح بود که از تيم الغرافه قطر پيشنهاد مالي خيلي خوبي دارد اما با گذشت زمان نه در قطر تيم پيدا کرد و نه در ايتاليا به نحوي که همسرش هم در اين مورد يک استوري حمايتي گذاشت و نوشت زندگي از اين فراز و نشيب‌ها زياد دارد و من هميشه حامي آندره‌آ هستم.

رئال مادريد چگونه مي‌تواند قهرمان لاليگا شود؟

رئال مادريد حتي با وجود لغزش در دو ديدار مي‌تواند عنوان قهرماني در لاليگا را بالاي سر ببرد.

رئال مادريد با پيروزي برابر ختافه و کسب سه امتياز بازي يک ضربه شديد به بالاي جدول وارد کرد و اکنون با چهار امتياز بيش‌تر از بارسا صدرنشين لاليگا است.

زين الدين زيدان پس از ديدار برابر ختافه گفت: "نبايد تصور کنيم که همه چيز تمام شده است، پنج فينال باقي مانده است." اتلتيک بيلبائو، آلاوس، گرانادا، ويارئال و لگانس پنج ديداري هستند که رئال مادريد مي‌تواند پس از پشت سر گذاشتن‌شان عنوان قهرماني را بالاي سر ببرد. اتفاقي که از سال 2017 رخ نداده بود. اگر مادريد چهار بازي از پنج بازي باقي مانده را با پيروزي به پايان برساند قهرمان مي‌شود.

فتح لاليگا بستگي به سفيدپوشان دارد و آن‌ها از 15 امتياز تنها به يازده امتياز نياز دارند. مادريد حتي با دو تساوي مقابل حريفانش باز هم مي‌تواند جام قهرماني را بالاي سر ببرد. بارسا براي اين که بتواند قهرمان شود بايد در پنج بازي باقي مانده خود (ويارئال، اسپانيول، وايادوليد، اوساسونا و آلاوس) پيروز شود و منتظر يک شکست و تساوي رئال مادريد باشد.

در صورتي که بارسا در همه ديدارها پيروز شود و مادريد در دو بازي مساوي شود امتيازها برابر خواهد شد اما به دليل بازي رو در رو عنوان قهرماني را به خود اختصاص خواهد داد.

شيعي:

حضور کفاشيان در فدراسيون مشخص نيست

عضو هيات رييسه فدراسيون فوتبال گفت تا دوشنبه مسائل مربوط به اساسنامه اين فدراسيون جمع‌بندي خواهد شد.

محمود شيعي، عضو هيات رئيسه فدراسيون فوتبال در جمع خبرنگاران در خصوص اساسنامه فدراسيون فوتبال گفت: فدراسيون دوست ندارد تعليق اتفاق بيفتد و فدراسيون در وهله آخر تصميمي مي‌گيرد که به نفع فوتبال باشد. تاکنون خبري در اين خصوص ندارم اما ظرف دو روز آينده مسائل مربوط به اساسنامه جمع‌بندي خواهد شد.

وي در خصوص اين که همه اعضاي مجمع اساسنامه ارسالي به فيفا و تغييرات آن را تاييد کرده‌اند تصريح کرد: براي اعضاي مجمع نامه نوشته بودند اما خروجي که آقايان جمع‌بندي نمي دانم اما طبق تصويب هيات رييسه نامه را بفرستند و نظر اعضاي مجمع را گرفتند.

شيعي درباره ادامه حضور کفاشيان در فدراسيون فوتبال گفت: هنوز جلسه‌اي گذاشته نشده و تا جلسه هيات رييسه برگزار نشود، نمي توان در اين خصوص نظر داد.

او در پاسخ به اين پرسش که آيا فدراسيون فوتبال، دو سال پيش اساسنامه فدراسيون فوتبال کويت را به فيفا ارسال کرده است عنوان کرد: من حضور ذهن ندارم و وظيفه هيات رييسه هم نيست که اساسنامه را بفرستند يا خير اما من بعيد مي دانم چنين چيزي باشد. اکنون هم چيزي که در هيات رييسه تصويب شده آن است که فدراسيون فوتبال، نهادي غيردولتي است.

شيعي اضافه کرد: به هر حال بايد شرايط مملکت و صلاح نظام را ببينيم. فيفا به تصميمات ما احترام مي‌گذارد و بايد جمع‌بندي بين ما و دولت صورت بگيرد. دوست نداريم تعليقي صورت بگيرد و فدراسيون فوتبال روي اين موضعش باقي خواهد ماند.

او درباره قرارداد اسکوچيچ مبني بر اين که براي هر برد 500 ميليون تومان نصيب اين مربي خواهد شد اظهار کرد: من در جريان نيستم اما با توجه به مبلغ قرارداد نه چندان سنگين او بعيد مي دانم چنين چيزي در قراردادش وجود داشته باشد.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي