جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/07/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2882


مشکلات وبهداشت دوران نوجواني
استاد : دکتر احدي - ترجمه : فرشته اسماعيل خاني - قست پاياني

تلفن هايي که بوي بد دهان را اعلام مي کند


نامه دانشوران


کوتاه و خواندني


درمان بي خطر تومورهاي دستگاه گوارش با استفاده از آندوسکوپي


  مشکلات وبهداشت دوران نوجواني 
 استاد : دکتر احدي - ترجمه : فرشته اسماعيل خاني - قست پاياني

 بهداشت نوجوانان
بهداشت در رشد نوجوانان تا چه حد اهميت دارد ؟ عوامل اصلي مرگ ومير در دوران نوجواني کدامند؟
 نوجواني يک دوره  سرنوشت ساز بحراني در بهداشت
نوجواني يک دوره سرنوشت ساز بحراني در تطبيق رفتارهاي مرتبط با بهداشت است. اکثر عوامل مرتبط با خصلت هاي بهداشتي، مرگ ومير زودرس در بزرگسالي، اززمان نوجواني آغاز مي شود.
شکل گيري سريع الگوهاي رفتاري بهداشتي نظير خوردن غذاهايي که روغن و کلسترول پاييني دارند و انجام دادن ورزش هاي ساده، نه تنها مانع فوري براي سلامتي دارند، بلکه به تاخير يا پيشگيري از عوامل ناتواني ومرگ ومير زودرس در بزرگسالي - از قبيل بيماري هاي قلبي، سکته مغزي، ديابت وسرطان کمک مي کنند.
دريک مقايسه اخير از رفتار بهداشتي نوجوانان 28 کشور، اکثر نوجوانان آمريکايي به نسبت نوجوانان اغلب کشورهاي ديگر کمتر ورزش مي کنند وبيشتر غذاهاي خورده ريز وآشغال مي خوردند. تنهادو سوم نوجوانان آمريکايي که حداقل دوبار درهفته ورزش مي کنند با 80 درصد (يابيشتر) از نوجوانان ايرلندي، اتريشي، آلماني، اسلواکيايي مقايسه شدند. نوجوانان آمريکايي به نسبت به سايرکشورهاي مقايسه شده، علاقه بيشتري به خوردن غذاهاي سرخ کردني داشتند وبرعکس تمايل کمتري به خوردن ميوه جات وسبزيجات داشتند. گزينه هاي خوردن نوجوانان آمريکايي به آنچه نوجوانان انگليسي تمايل (به خوردنش) داشتند شبيه بود. يازده ساله هاي آمريکايي مانند يازده ساله هاي اروپايي تمايل به سيگار کشيدن داشتند، اما در15 سالگي نوجوانان آمريکايي کمتر به سيگار کشيدن علاقه نشان مي دادند.
بسياري از کارشناسان بهداشت براين باورند که اصلاح بهداشت وسلامت نوجوانان فراترازآن است که مثلا تنها به هنگام سرماخوردگي به پزشک مراجعه کنند. (فراترازآن چيزي است که هنگام سرماخوردگي به پزشک مراجعه کنند.)
کارشناسان بهداشت براي تشخيص اينکه آيا نوجواني مشکل بهداشتي (سلامتي) دارد يا از سلامت برخوردار است، نخست به رفتاراو توجه مي کنند. آنان دو هدف دارند:
 1- کاهش رفتارهاي بهداشتي نامناسب در نوجوانان، از قبيل استفاده بي رويه از دارو، پرخاشگري، روابط جنسي نامطمئن و رانندگي خطرناک وپرريسک.
 2- ارتقا» رفتارهاي بهداشتي مناسب، از قبيل خوردن خوراکي هاي مغذي، ورزش کردن وبستن کمربند ايمني هنگام رانندگي.
 عوامل اصلي مرگ ومير در دوره نوجواني
پيشرفت هاي پزشکي باعث شده است که ميزان اميد زندگي در نوجوانان امروزي در مقايسه با همسالان آنان که در قرن بيستم مي زيستند، بيشتر شود. ولي هنوز عوامل تهديد کننده زندگي نوجوانان وجود دارد. سه عامل اصلي مرگ ومير در ميان نوجوان عبارتند از: تصادف، خودکشي وقتل. بيش از نيمي از مرگ وميرها در ميان نوجوانان 10 تا19 ساله ناشي از تصادفات است، ونوع بيشتر آنها نيز درميان نوجوانان بزرگتر ناشي از وسايل نقليه موتوري است. عادات رانندگي خطرناک از جمله داشتن سرعت بالا، سپربه سپر اتومبيلي حرکت کردن، رانندگي پس از خوردن مشروبات الکلي يا ديگر داروها،  شايد عوامل مهم تر نداشتن تجربه در رانندگي باشد. در حدود 50 درصد از مرگ ومير نوجوانان در تصادفات وسايل نقليه موتوري، ميزان الکل موجود در خون راننده 10 درصد بوده است. يعني دوبرابر ميزاني که يک فرد مست محسوب گردد.
خودکشي 6 درصد از مرگ وميرهاي گروه سني 10 تا 14 سال را تشکيل مي دهد، يعني ميزان يک وسه درصد جمعيت 1000000 نفري، در گروه سني  15 تا 19 سال 12 درصد مرگ ها را شامل مي شود، با ميزان 9 درصد در 100000 نفر. از دهه 1950 به بعد خودکشي درميان نوجوانان سه برابر شد.
قتل نيز يک عامل اصلي ديگر در مرگ ومير نوجوانان است، به خصوص نوجوانان پسرآفريقايي، آمريکايي که سه برابر بيشتر علاقه به کشته شدن با تفنگ دارند تا مرگ طبيعي. 


  تلفن هايي که بوي بد دهان را اعلام مي کند  

يک شرکت ژاپني سازنده تلفن هاي همراه به تازگي از گوشي هايي پرده برداري کرده است که قابليت تشخيص بوي بد دهان را دارد. به گزارش ايسکانيوز در بسياري از کشورهاي دنيا از غذاهايي با طعم سير استقبال مي شود و افراد بعد از خوردن آن ناخواسته باعث آزار مخاطبان شان مي شوند. براي حل اين مشکل يک شرکت ژاپني از اختراعي پرده برداري کرده است که در اين راستا کمک زيادي به افراد مي کند. اين ساخته جديد،گوشي هاي هوشمند تلفن همراه است که به سنسورهاي تشخيص بوي بد دهان مجهز هستند و به افراد در صورت نياز براي استفاده از خوشبو کننده هاي دهان هشدار مي دهند. اين گوشي ها همچنين فعاليت بدن افراد ،ضربان قلب و محتويات درون معده آنها را مورد بررسي قرار مي دهند. در نتيجه اتصال يک گام شمار،ضربان سنج و تحليل گر وزن به اين گوشي منحصر به فرد سيگنال هاي الکتريکي براي ارزيابي ترکيبات شيميايي به بدن فرستاده مي شوند . اين گوشي هاي هوشمند در صورت مشاهده هر گونه علائم غير عادي در بدن افراد با بررسي هاي لازم به آنها فعاليت هاي بدني متناسب با نيازشان را پيشنهاد مي کند.


 نامه دانشوران 


 چکيده رساله هاي دکتري دانشکده الهيات و فلسفه واحد علوم و تحقيقات
علوم قرآن و حديث
 مقدمه
ضرورت مطالعه پيشينه تحقيق به عنوان نخستين گام در تهيه و تدوين طرح هاي پژوهشي، به ويژه رساله هاي دانشگاهي، امري است بديهي که در کتاب هاي روش تحقيق بر آن تاکيد بسيار شده است. از جمله راه هاي دستيابي به سوابق تحقيق، علاوه بر مراجعه به کتاب شناسي هاي تخصصي و فهرست مقالات، مراجعه به چکيده پايان نامه ها و رساله هاي دانشگاهي است که عموما ازسوي دانشگاه ها و موسسات علمي در دسترس پژوهشگران و دانشجويان قرار مي گيرد. تهيه چکيده براي اينگونه پژوهش ها با دو هدف صورت ميگيرد:
1. ارائه اجمالي نتايج و دستاوردهاي پژوهش
 2. اطلاع رساني به منظور جلوگيري از دوباره کاري و تکرار در موسسات پژوهشي در جهت نيل به اهداف مذکور، مديريت پژوهش دانشکده الهيات و فلسفه دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم وتحقيقات، مجموعه اي از چکيده رساله هاي دکتري تا پايان 1383 را فراهم آورده است. اين مجموعه مشتمل بر چکيده رساله هاي دکتري از بدو تاسيس تا پايان 1383 است  .
ستون« نامه دانشوران» اختصاص به معرفي هر يک از اين چکيده ها خواهد داشت.

 بررسي تاريخي تحول رسم الخط قرآن کريم از آغاز تا عصر حاضر
 
مستفيد، حميدرضا; بررسي تاريخي تحول رسم الخط قرآن کريم از آغاز تا عصر حاضر; راهنما: محمدهادي معرفت; مشاور: سيدمحمدباقر حجتي; تاريخ دفاع: 255/12/07 ;79ص.
کليدواژه ها: کتابت و نگارش قرآن، جمع و تدوين قرآن، رسم الخط قرآن، رسم المصحف، قرائت قرآن.

چکيده
رساله حاضر شامل 5 بخش کلي است:
1تحول رسم الخط از نظر خط و هنر خوشنويسي.
2تحول رسم الخط از نظر «رسم المصحف.»
3تحول رسم الخط از نظر«ضبطالمصحف.»
4تحول رسم الخط از نظر «قرائات.»
5تحول تجزئه و تحزيب قرآن.
بخش 1
بنابر قول مشهور قرآن در آغاز با خطي که بعدها به خط کوفي ناميده شد کتابت شده است. در قرن چهارم توسط ابنمقله (ت328ه) و بعد از او ابنبواب (ت413ه) خط نسخ ابداع (و بنا به قولي) کامل گرديد و از آن پس قرآنها آرام آرام به خط نسخ کتابت گرديد که اين سنت به روش تا به امروز ادامه دارد، هر چند بعضي از خطاطان ايراني در اين اواخر گهگاه قرآن را به خط نستعليق نيز کتابت کردهاند.
بخش 2
شيوه نگارش کهن قرآن که بر اساس روش ناپخته خط عربي صدر اسلام بود، کم کم «رسم (نگارش) المصحف عثماني» ناميده شد.
التزام به «رسم المصحف عثماني» در مغرب (اندلس و شمال آفريقا) بيش از مشرق ديده ميشود. تا اين که در اوائل قرن چهاردهم، شيخ رضوان المخللاتي (ت1311ه) در مصر نگارش قرآن را بر اساس قواعد علم «رسم» مجددا احيا» کرد. و پس از آن به کمک صنعت چاپ، هر روز نسخه هاي بيشتري بر اين اساس در دست مسلمانان قرار گرفت. تا اين که در اين اواخر خطاط مشهور سوري عثمان طه قرآن خود را بر اساس قواعد رسم که در شرق توسط مخللاتي مصري دوباره احيا» شده بود کتابت کرد.
بخش 3
خط کهن عربي در آغاز بدون نقطه و اعراب بوده است و بنابر قول مشهور، اعراب گذاري، اولين بار توسط ابوالاسود دوئلي (ت69 ه) و در فاصله سالهاي 44 تا 53 هجري صورت گرفت اين اعراب گذاري به صورت نقطه گذاري انجام شد. بعد از وي بنابر احتمال قوي، دو نفر از شاگردان وي به نامهاي نصربن عاصم ليثي(ت89 ه) و يحيي بن يعمر(ت129ه) به نقطه گذاري حروف متشابه همت گماردند و اين کار ظاهرا بين سالهاي 75 تا 89 هجري انجام گرفته است. کار ابوالاسود به نقط الاعراب و کار شاگرد او به نقط الاعجام معروف است.
بخش 4
بعد از پيدايش و نضج قرائات مختلف، اين قرائات در مناطق مختلف رايچ بوده است چه در کتابت و چه در قرائت.
و اينطور نبوده است که از ابتدا» روايت حفص از عاصم در کتابت و قرائت فراگير باشد، فراگيري قرائت عاصم به روايت حفص، در مصر و شام از حدود قرن دوازدهم هجري بوده، در ايران شايد بتوان گفت اين روايت در کنار روايت شعبه از عاصم از حدود قرن نهم فراگير شده است، هر چند اين فرضيه در مورد ايران قطعي نيست و نياز به بررسي نسخ خطي بيشتري از قرآن دارد.
بخش 5
قرآن در زمان رسول اکرم(ص) 7 جزئي بوده است. (اين تقسيم بندي هنوز هم در قرآنهاي چاپ شبه قاره هند تحت عنوان «منزل» رايج است مثلا: منزل1، منزل... 2 منزل 7) اين تقسيم بندي بر اساس سوره ها تنظيم شده است.
در زمان حجاج و به دستور وي حروف قرآن شمارش گرديد، سپس تقسيمات هفت تايي، چهارتايي، و سه تايي و دوتايي بر اساس حروف مشخص شد.
تقسيم بنديهاي ديگري به مناسبتهاي مختلف مثلا براي ختم قرآن در يک دوره مشخص يا حفظ قرآن در يک زمان مشخص انجام گرفت. از جمله مهمترين تقسيم بنديها که به نظر ميرسد با کمي اختلاف، تا به امروز باقي مانده است، تقسيم بندي 30 جزئي زمان منصور دوانيقي است که توسط عمروبن عبيد و براي منصور انجام شد، وي ميخواست قرآن را يک ساله حفظ کند، لذا عمروبن عبيد قرآن را به 360 قسمت تقسيم نمود و بعد هر 12 قسمت را يک جز» قرار داد، که ظاهرا منشا 30 جز» فعلي است. از جمله تقسيمات ديگر که تا به امروز باقي است تقسيم 60 تايي است که داني آن را از شيوخ خود نقل کرده است بعضي از قرآنهاي کشورهاي افريقايي مثل ليبي، 60 حزبي است نه 30 جزئي که بعيد نيست از روش داني متاثر باشد.


 کوتاه و خواندني 


دستيابي فضانوردان به نشانه هايي از پيدايش انسان

فضانوردان به تازگي به اطلاعاتي درخصوص نحوه پيدايش انسان دست يافتند. به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، فضانوردان به تازگي دريافتند منشا پيدايش سياره ها و بالاتر از آن انسان ها، از خاک بوده است. بنابراين گزارش ، اين ذرات خاک اکثر از ستارگان مرده بوجود آمده اند اما اينکه همان ستارگان چگونه بوجود آمده اند خود جاي سوال است، اما تلسکوپ هاي ناسا به يکي از اين سوالات جواب داده و آنهم اين بوده است که اين ذرات گرد و غبار بر اثر وزش باد از سياه چاله ها ناشي مي شده است، اين تلسکوپ ها نشان داده اند که قدمت ذرات و گرد و غبار به 8 ميليارد سال نوري پيش بازمي گردد. همچنين، آنها به نشانه هايي از وجود شيشه، شن، کريستال، ذرات مرمر و ياقوت در ذرات فضايي دست يافته اند.

 يافته هاي جديد محققان درباره درمان بيماري ام اس

محققان مي گويند ژن هايي را شناسايي کرده اند که تعيين مي کنند کدام گروه از بيماران مبتلا به ام اس به داروي کوپاکسون (Copaxone)، پاسخ بهتري مي دهند. به گزارش واحد مرکزي خبربه نوشته پايگاه اينترنتي يورک الرت، بررسي هاي اخير محققان که در همين زمينه انجام شده است نشان مي دهد که تاثير داروي کوپاکسون در بيماران ام اس که اين دارو را مصرف مي کنند بستگي به وجود انواعي از ژن ها دارد. در حال حاضر دو ژن شناسايي شده اند که وجود شکل طبيعي آنها موجب افزايش پاسخ به درمان بيماران و بهبود حال آنان مي شود ولي به گفته محققان تعداد اين گروه از ژن ها بيشتر است و با شناسايي آنها مي توان بيماراني را که مشکل بيشتري دارند با داروهاي ديگري تحت درمان قرار داد.


استرس شغلي و خطر حملات قلبي

نتايج بررسيها نشان مي دهد افرادي که در معرض استرس هاي شغلي طولاني مدت قرار دارند، احتمال حملات قلبي در آنان بيشتر است. به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس ، محققان کانادايي با مطالعه بر روي 972 بيمار 35 تا 95 ساله که يک بار دچار حملات قلبي شده بودند به اين نتيجه دست يافتند که آن تعداد از افرادي که در معرض استرس هاي طولاني مدت شغلي از جمله فشار کاري زياد، مسايل رواني، فعاليت هاي حساس ، اجبار در خصوص زمان کار طولاني مدت همچنين کمبود استقلال، خلاقيت و فرصت براي استفاده از مهارت هاي شغلي قرار دارند، 2 برابر بيشتر از سايرين در معرض حمله قلبي دوم قرار دارند.

فشار خون بالا احتمال ابتلا به
 ديابت را افزايش مي دهد

پژوهشگران آمريکايي دريافتند احتمال ابتلا به ديابت در زنان مبتلا به فشار خون بالا سه برابر بيش از زناني است که فشار خون پايين دارند. به گزارش ايرنا و به نقل از ساينس ديلي ، محققان بيمارستان زنان "بريگهام" دانشکده پزشکي هاروارد بوستون اعلام کردند اين تاثير مستقل از شاخص توده بدن و ديگر شرايط شناخته شده اي است که زمينه را براي ابتلاي افراد به بيماري قلبي و ديابت فراهم مي آورد.
دکتر "ديويد کونن" مجري اين تحقيقات از سال 1993 ،38000 هزار زن را به مدت ده سال مورد بررسي قرار داد. در آغاز اين تحقيق ، هيچيک از اين زنان به بيماري ديابت و بيماري قلبي مبتلا نبودند.
نتايج اين تحقيق در نشريه قلب اروپا منتشر شده است. دانشمندان در اين تحقيق پس از تنظيم عوامل مختلف مانند سن ، استعمال سيگار، مصرف الکل ، شاخص توده بدن ، ورزش ، پيشينه خانوادگي ديابت، دريافتند احتمال ابتلا به ديابت در بين زناني که فشار خون بالا داشتند سه برابر بيش از آنهايي بود که فشار خون طبيعي داشتند. کونن افزود، کشف رابطه مستقل بين فشار خون و بروز ديابت از اهميت بسزايي برخوردار است چرا که پيشنهاد مي کند زنان مبتلا به فشار خون بالا براي بررسي ميزان گلوکز خون , خود را تحت معاينه قرار بگيرند.

سيب و پياز از بروز سرطان
 لوزالمعده پيگشيري مي کند
مصرف سيب و پياز از بروز سرطان لوازالمعده پيشگيري مي کند. به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل ازخبرگزاري آلمان، نتيجه يک تحقيق بين المللي نشان مي دهد که اين تاثير حفاظتي بدليل فلاونول موجود در اين مواد غذايي است.  بنابراين گزارش، فلاونول داراي خواص آنتي اکسيداني و ضد سرطاني است که اين خاصيت ضد سرطاني بيشتر در فلاونول کوئرستين وجود دارد که اين نوع فلانول در سيب و پياز از همه بيشتر يافت مي شود. همچنين، محققان انستيتو تحقيقات تغذيه آلمان با همکاري محققان آمريکايي تاثير تغذيه را در کاهش خطربروز سرطان لوزالمعده بر روي بيش از 180 هزار بيمار مورد بررسي قرار دادند.
نتيجه اين تحقيق حاکي است، که در مدت  زمان هشت سال اجرايي اين تحقيق فلاونول بيش از همه اين افراد را در مقابل کار سينوم پانکراس محافظت کردکه اين تاثير در روي افراد سيگاري بيشتر مشاهده شد.
يادآور مي شود، فلاونول کوترستين بعد از سيب و پياز در چاي سياه ، تمشک ، و کلم بخصوص کلم بروکلي وجود دارد.


دانلود يک فيلم سينمايي کامل در دو ثانيه ممکن شد 

محققان کره شمالي يک سامانه بي سيم نسل چهارم ابداع کرده اند که مي تواند داده ها را با سرعت 6/3 گيگابيت در ثانيه مخابره کند. به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري يونايتدپرس از سئول، "موسسه تحقيقاتي الکترونيک و مخابرات" هفته جاري اعلام کرد، محققان اين موسسه يک سامانه بي سيم را به گونه اي ارتقا» داده اند که  مي تواند يک فايل 7/4 گيگابيتي را در کمتر از 5/10 ثانيه مخابره کند.
بهترين سامانه بي سيم قبلي با سرعتي برابر 100 مگابيت در ثانيه، مي توانست يک فيلم سينمايي کامل را ظرف حدود يک دقيقه دانلود کند، اما سامانه بي سيم جديد مي تواند اين کار را در عرض دو ثانيه انجام دهد. "چويي مون کي" رييس موسسه تحقيقاتي الکترونيک و مخابرات کره جنوبي گفت، آنها اولين افرادي در جهان هستند که فناوري مخابره 6.3گيگابايت در ثانيه را ابداع کرده اند. رييس بخش تحقيقات مخابرات موبايل اين شرکت گفت، اين ابداع مي تواند ميلياردها دلار ارزش داشته باشد.
 
ساعت هشدار دهنده شروع زمين لرزه ساخته شد

محققان ساعت جديد ابتکاره اي ارايه کرده اند که پيش از وقوع زمين لرزه پيام هاي هشدار دهنده منتشر مي کند. به گزارش مهر، شرکت ساعت سازي Citizen اين ساعت مفهومي هشدار دهنده را در نمايشگاه CEATEC ژاپن 2007-  در معرض ديد عموم قرار داده است. اين ساعت که با همکاري شرکت ساعت سازي Watch Rhythm طراحي و ساخته شده در حقيقت ترکيبي از دريافت کننده هشدار اوليه زمين لرزه (EEW) و يک ساعت آنالوگ است. اين ساعت حساس به ارتعاشات زمين لرزه اي تا زماني که دريافت کننده، لرزش هاي اوليه را دريافت کند همچون يک ساعت معمولي عمل مي کند. مکانيزم اين ساعت به گونه اي است که به واسطه آغاز ارتعاشات درون زميني سريعتر عمل کرده و اين درحالي است که عقربه هاي دقيقه و ثانيه شمار، شمارش معکوس آغاز زمين لرزه را نشان مي دهند. بر اساس گزارش گيزمگ، اين ساعت مفهومي، هشدار دهنده اوليه زمين لرزه است که با استفاده از سيستم صوتي هشدار دهنده، لرزاننده و ساير تجهيزات حساس نصب شده کاربر را مطلع مي کند. اين ساعت به گونه اي طراحي شده است که پس از دريافت داده هاي اوليه به محاسبه دقيق شدت لرزش ها و زمان آغاز زمين لرزه با توجه به مکان دريافت داده ها مي پردازد.
 
فناوري جديد توليد موتورهاي الکتريکي ارزان ارائه شد

گروهي از دانشمندان سوئدي براي ساخت موتورهاي کوچک الکتريکي ترکيب جديدي از پلاستيک و آهن را ساخته اند که با هزينه کم بازده اي در حدود دو برابر را ايجاد مي کنند. به گزارش  مهر، فناوري ساخت موتورهاي الکتريکي کوچک که در وسايل برقي آشپزخانه، اسباب بازي ها و لوازم خانگي بکار مي روند، از نيمه قرن نوزدهم مورد استفاده قرار مي گيرد اما هزينه توليد اين موتورها بسيار بالا است و بنابراين محققان از گذشته به فکر ارائه فناوري جديدي بودند که هزينه ساخت را تا حد قابل توجهي کاهش دهد.
تيم تحقيقاتي متس آلکولا و استاد سيستم هاي الکتريکي دانشکده مهندسي دانشگاه لوند در سوئد به تازگي با بررسي مولفه هاي مغناطيسي موتورهاي الکتريکي در يک لايه نازک سيم پيچ موفق شدند فناوري را ارائه کنند که زمان توليد اين موتورها را کم کرده و هزينه ها را تاحد چشمگيري کاهش مي دهد. براساس گزارش uni  protokolle ، اين دانشمندان براي ساخت اين سيم پيچ از يک ماده ترکيبي از پلاستيک و خاک آهن که مغناطيس را ضعيف نگه مي دارد، استفاده کرده اند. از بين مزاياي اين ماده جديد مي تواند به آزادي ايجاد اشکال مختلف مورد نياز و کاهش مراحل مختلف توليد از حدود 60 مرحله به کمتر از 10 مرحله اشاره کرد. آلکولا در اين خصوص اظهار داشت : "ترکيب ما براي ساخت موتورهاي با عملکرد بالا سازگار نيست اما براي ابزارهايي با استفاده روزانه خانگي چون تلويزيون، ماشين لباسشويي، پمپ و دستگاه هاي تهويه هوا بسيار مفيد است."همچنين اين فناوري مي تواند راهي بسوي ساخت خودروهاي دوگانه سوز برقي و بنزيني باز کنند. حق انحصاري اين ماده جديد تا پايان ماه اکتبر به ثبت مي رسد.


  درمان بي خطر تومورهاي دستگاه گوارش با استفاده از آندوسکوپي  

محققان مي گويند استفاده از روش آندوسکوپي براي درمان تومورهاي عضلات صاف دستگاه گوارش با نتايج خوبي همراه است. به گزارش واحد مرکزي خبر به نوشته پايگاه اينترنتي يورک آلرت (alert York) در جدار لوله گوارشي و در بخش هاي مختلف جدار آن انواعي از سلول ها قرار گرفته اند که امکان سرطاني شدن آنها وجود دارد و در صورتي که اين گروه از سرطان ها به موقع تحت درمان قرار نگيرند ممکن است در نهايت موجب مرگ بيمار شوند. نتايج بررسي هاي جديد محققان که درباره درمان اين بيماري ها انجام شده است نشان مي دهد که با استفاده از روش هاي آندوسکوپي و بدون آنکه نياز به جراحي بيماران باشد مي توان تومور سرطاني را از بين برد. با آنکه نگراني هايي درباره عود سرطان در صورت عدم استفاده از روش جراحي وجود دارد نتايج تحقيق جديد نشان مي دهد که در صورت کوچک تر بودن تومور از حد 20 سانتي متر مي توان اين روش را به کار برد. عوارضي ناشي از اين نوع روش درماني نيز ناچيز است و هم چنين خطر عود بيماري پس از آندوسکوپي وجود ندارد. باتوجه به اينکه در اين روش مدت بستري شدن بيماران در بيمارستان حداقل است از نظر اقتصادي نيز مقرون به صرفه خواهد بود.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش