جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/07/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2882

مديرکل فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد:
ابلاغ بخشنامه حمايت مالي دانشگاه آزاد اسلامي از نشريات دانشجويي

صدورکارت بين المللي از امروز آغاز مي شود
شرايط و نحوه صدور کارت بين المللي براي دانشجويان و اعضاي هيات علمي

معاون طرح و برنامه شوراي عالي عتف خبر داد:
ارايه فهرست60 پژوهش کاربردي به معاونت علمي رياست جمهوري


بخش پژوهشي در مجتمع آزمايشگاهي واحد علوم و تحقيقات افزايش مي يابد


تخفيف اجاره بهاي خوابگاه هاي دانشجويي حذف شد


کوتاه و خواندني


دانشگاه هاي جهان اسلا م


  مديرکل فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد:
 ابلاغ بخشنامه حمايت مالي دانشگاه آزاد اسلامي از نشريات دانشجويي 

 آفرينش: مديرکل فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي با تاکيد بر رعايت شان دانشجويان توسط مديران و مسوولان دانشگاه در رده هاي مختلف، دانشجويان را سرمايه هاي اصلي دانشگاه برشمرد و خاطرنشان کرد: هيچ            بهانه اي براي برخوردهاي غير فرهنگي با دانشجويان پذيرفته نيست.
علي رضا صالحي افزود: چنانچه دانشجويي تخلفي را مرتکب شود تنها در چارچوب  آيين نامه هاي انضباطي بايد با  او رفتار شود.
وي گفت: در فضاي پر رقابت آينده ميان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي، دانشگاه هايي که فضاي فرهنگي مناسبي براي دانشجويان فراهم کرده و براي شان و شخصيت دانشجويان اهميت بيشتري قائل شوند، موقعيت خود را مي توانند حفظ کنند و سهم بيشتري از آموزش عالي را به خود اختصاص دهند.
وي با ذکر اين نکته که تيم هاي اعزامي توسط اداره کل نظارت و ارزشيابي فرهنگي حوزه معاونت فرهنگي به واحدهاي دانشگاهي، نحوه رفتار مديران و کارکنان واحدها با دانشجويان را مورد بررسي و ارزيابي قرار مي دهند، افزود: توجه جدي تر ديگر نهادهاي نظارتي دانشگاه به اين موضوع                 مي تواند در توفيقات هرچه بيشتر دانشگاه آزاد اسلامي در زمينه تکريم ارباب رجوع و پاسداري از شوون فرهنگي دانشگاه اثرات شاياني را برجاي گذارد.
 ابلاغ بخشنامه حمايت مالي دانشگاه از نشريات دانشجويي
 مدير کل آموزش فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي  همچنين در گفتگو با مهر از ابلاغ بخشنامه حمايت مالي واحدهاي دانشگاهي دانشگاه آزاد اسلامي از نشريات دانشجويي خبر داد که بر اساس آن مناطق و واحدها حمايت هاي ويژه اي از نشريات تاثيرگذار به عمل خواهند آورد.
صالحي با اشاره به برگزاري جشنواره نشريات دانشگاهي در دي ماه افزود: حدود دو هزار نشريه دانشجويي در دانشگاه آزاد اسلامي راه اندازي شده که بيش از 70 درصد آنها فعال هستند و مابقي آنها به صورت مقطعي فعاليت مي کنند.
وي از برگزاري همايش مديران فرهنگي اين دانشگاه در اواخر بهمن ماه در شهر مقدس مشهد و اردوي اساتيد نمونه فرهنگي در آذرماه نيز خبر داد و گفت: امسال حدود 200 تا 250 استاد نمونه فرهنگي از واحدهاي اين دانشگاه انتخاب خواهند شد.
همچنين مدير کل آموزش فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي از ايجاد صندوق حمايت از فعاليت هاي فرهنگي واحدهاي اين دانشگاه در بحث نماز خبر داد و گفت : در سال جاري 100 ميليون تومان بودجه براي حمايت از فعاليت هاي فرهنگي واحدها در بحث نماز اختصاص داده شده که اين بودجه جدا از بودجه فرهنگي واحدهاي دانشگاه است.


  صدورکارت بين المللي از امروز آغاز مي شود
 شرايط و نحوه صدور کارت بين المللي براي دانشجويان و اعضاي هيات علمي 

 آفرينش: صدور کارت دانشجويي بين المللي (ISIC) و کارت بين المللي اعضاي هيات علميITIC  از امروز آغاز                    مي شود.
بر اساس اعلا م معاونت دانشجويي و فرهنگي اداره کل امور فرهنگي و فوق برنامه   دانشگاه تهران، اعضاي هيات علمي و دانشجويان دانشگاه هاي مختلف به ويژه دانشجويان مقاطع کارشناسي ارشد، دکتري و کساني که قصد دارند به ساير کشورها مسافرت کنند، مي توانند با مراجعه به نشاني ir.isic.www  نسبت به درخواست کارت مذکور اقدام کنند.
کارت هاي ITIC و ISIC معتبرترين مدرک شناسايي بين المللي براي اساتيد دانشگاه ها و دانشجويان مي باشند و دارندگان آنها مي توانند از 35 هزار مورد انواع خدمات و تخفيف هاي ويژه در 120 کشور بهره مند شوند.
گفتني است، دانشگاه تهران به عنوان تنها مرکز صدور اين کارت در ايران، در تلاش است با معرفي اين فعاليت جديد به بنگاه هاي توليدي، تجاري و خدماتي، آنها را در ارايه کالاها و خدمات مطلوب و ارزان به مشتريان دانشگاهي تشويق نمايد که در اين راستا طي نيمسال گذشته بيش از 2 هزار مورد خدمت يا تخفيف ويژه را در داخل کشوربراي دارندگان کارت هاي مذکور هماهنگ نموده است.
علاقه مندان براي کسب اطلاعات بيشتر مي توانند به دو پايگاه اينترنتي به نشاني ir.isic.www  و org.isic.www  مراجعه و يا با شماره تلفن 66481613 تماس حاصل کنند.
آن دسته از متقاضيان که مي خواهند سريعا کارت خود را دريافت کنند، مي توانند در طول روزهاي کاري هفته از ساعت 8 الي 15 با در دست داشتن مدارک ذيل به باشگاه دانشجويان دانشگاه تهران واقع در خيابان 16 آذر، جنب ساختمان معاونت دانشجويي و فرهنگي دانشگاه مراجعه کنند.
مدارک لازم براي صدور کارت بين المللي اعضاي هيات علمي و دانشجويي
مدارک لازم براي صدور کارت بين المللي اعضاي هيئت علمي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي يک قطعه عکس رنگي پشت نويسي شده 3*4 يا زمينه سفيد، تصوير حکم کارگزيني که با تاييد دانشگاه مربوطه رسيده باشد. اصل رسيد بانکي واريز مبلغ 190 هزار ريال به حساب يا غير قابل برداشت شماره 18732092 نزد بانک تجارت شعبه ارديبهشت به نام دانشگاه تهران، تکميل فرم درخواست مخصوص دريافت کارت بين المللي (ITIC) را شامل مي شود. همچنين مدارک لازم جهت صدور کارت دانشجويي بين المللي (ISIC) نيزشامل يک قطعه عکس رنگي پشت نويسي شده 3 در 4 يا زمينه سفيد، گواهي اشتغال به تحصيل معتبر از دانشگاه خود، اصل رسيد بانکي واريز مبلغ 100000 ريال به حساب غيرقابل برداشت شماره 18732092 نزد بانک تجارت شبه ارديبهشت به نام دانشگاه تهران، تکميل فرم درخواست مخصوص دريافت کارت بين المللي(ISIC) است.


  معاون طرح و برنامه شوراي عالي عتف خبر داد:
 ارايه فهرست60 پژوهش کاربردي به معاونت علمي رياست جمهوري  

 ايسنا: معاون طرح و برنامه شوراي عالي علوم، تحقيقات و فن آوري گفت: فهرست اوليه پروژه هاي تحقيقاتي کاربردي دانشگاه ها و مراکز پژوهشي تابعه وزارت علوم طي هفته جاري به معاونت علمي رياست جمهوري ارائه مي شود.
سيد فرهنگي فصيحي با اشاره به اظهارات رييس جمهور مبني بر تامين اعتبار طرح هاي پژوهشي کاربردي با اثرگذاري بالا در سطح ملي که دانشگاه ها و مراکز پژوهشي وابسته به وزارتخانه هاي بهداشت و علوم توانايي هزينه کردن براي آنها را ندارند، اظهار داشت: با توجه به تاکيد دکتر احمدي نژاد طرح هاي پژوهشي کلان دستگاه ها و وزارتخانه ها که نياز به تامين مالي دارند مورد بررسي قرار مي گيرد تا مشکلات مادي اجراي طرح و نگراني هاي مربوط به تامين بودجه آن ها برطرف شود.
وي با بيان اينکه در اين فهرست، 60 طرح  پژوهشي دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي که براي حل مساله اي مشخص در زمينه پژوهش هاي کاربردي نيازمند کمک و تامين اعتبار هستند معرفي شده اند گفت: در اين فهرست به طور عمده طرح هايي هستند که دستگاه يا وزارتخانه به تفاهم رسيده اند و حتي بخشي از سرمايه آن را تامين کرده اند ولي به علت مواجهه با کمبود جدي بودجه به اتمام نرسيده اند.
فصيحي، زمان اعلام نتيجه و تعيين تکليف طرح هاي فرستاده شده در اين هفته را يک ماه عنوان و تصريح کرد: اين فهرست اولين فهرست بوده و از ميان طرح هايي انتخاب شده است که به جهت مراجعه دانشگاه ها و مراکز، نزد وزارتخانه جمع آوري شده است. در مراحل بعدي ، طرح ها با فراخوان از طريق دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي بطور سيستماتيک جمع آوري مي شود.
وي در پايان با اشاره به بند دال ماده 45 برنامه سوم، حمايت از پژوهش هاي کاربردي تقاضا محور را تکليف و وظيفه دولت عنوان کرد و اظهار داشت: بر اساس اين بند تا سال گذشته حمايت از پژوهش ها به خوبي صورت گرفت و نزديک به 30 ميليارد تومان حمايت شد اما امسال با وجود جهش در تقاضا و حدود چهار برابر شدن تعداد طرح ها و عدم برنامه ريزي دقيق سازمان مديريت اعتبار ما به کمتر از نصف کاهش يافت و باعث شد تا طرح هاي خوبي نيز در اين ميان ضربه ديده و برگردانده شود که اميدواريم با اين طرح اخير رياست جمهوري مشکلات آنها حل شود.


  بخش پژوهشي در مجتمع آزمايشگاهي واحد علوم و تحقيقات افزايش مي يابد  

آفرينش:افزايش فعاليت هاي آزمايشگاهي  واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي ، به روز نگه داشتن تمامي تجهيزات و امکانات و ارائه خدمات به اساتيد و دانشجويان از مهمترين اهداف مجتمع آزمايشگاهي است.
به گزارش روابط عمومي واحد علوم و تحقيقات دکتر پرويز آبرومند آذر، رئيس مجتمع آزمايشگاهي گفت: هدف اصلي مجتمع آزمايشگاهي سرويس دهي به دانشجويان، اساتيد، مراکز تحقيقاتي مختلف ويا ارتباط با دانشگاه هاي ديگر است.
وي خاطر نشان کرد : اين ارتباطات جهت استفاده از تجهيزات مرکز است که براي دانشگاه نيز جنبه درآمد زايي دارد.
وي گفت: اين مجتمع با دانشگاه هاي خارج از کشور از طريق دانشکده ها ارتباط برقرار مي کند که اين مسئله منجر به انعقاد قراردادهاي پژوهشي  و معرفي اين مرکز به عنوان يکي از آزمايشگاه هاي معتبر شده است. وي تصريح کرد: در آينده نزديک سعي داريم بخش آموزشي در مجتمع را کاهش داده و بيشتر به بخش پژوهشي بپردازيم زيرا از اين طريق مي توان يک مرکز تحقيقاتي منسجم و قوي را پي ريزي کرد و همچنين مي توانيم  در اين مرکز به عنوان يک مرکز مستقل، امکان جذب هيئت علمي را براي اهداف پژوهشي داشته باشيم.


 تخفيف اجاره بهاي خوابگاه هاي دانشجويي حذف شد  

 آفرينش: با گذشت نزديک به چهار هفته از آغاز سال تحصيلي همچنان موضوع اجاره بهاي نقدي خوابگاه هاي دانشجويي و وام خوابگاه جز» اولويت هاي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و نيز دانشجويان دانشگاه هاست. بر اين اساس مسئولان صندوق رفاه دانشجويي در گفتگو با مهر از پرداخت وام 15 هزار توماني به دانشجويان خوابگاهي و نيز حذف تخفيف اجاره بهاي خوابگاه هاي دانشجويي خبر دادند. بر اين اساس با اعمال روش هاي جديد، صندوق رفاه دانشجويان مانند سال هاي قبل عمل نمي کند و از طريق پرداخت وام خوابگاه و نقدي شدن اجاره بها تخفيف هاي مربوطه حذف مي شود.
دز اين رابطه رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم از پرداخت وام 15 هزار توماني خوابگاه در هر ماه به دانشجويان خوابگاهي خبر داد.
مهرداد فولادي نژاد با بيان اين خبر افزود: صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم به دانشجويان مجرد دانشگاه هاي تحت تابعه وزارت علوم، به طور ماهانه و حداکثر 10 ماه در سال 150 هزار ريال وام خوابگاه يا اجاره بها پرداخت مي کند.
وي اظهار داشت: وام خوابگاه در سال جاري براي دانشجويان متاهل 300 هزار ريال در هر ماه خواهد بود. اين وام مانند ساير وام هاي صندوق رفاه پس از فراغت از تحصيل از دانشجويان بازپرداخت مي شود.
تخفيف اجاره بهاي خوابگاه هاي دانشجويي حذف شد
همچنين مدير درآمد صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم گفت: با اجراي دو روش جديد در دريافت اجاره بهاي خوابگاه، تخفيف اجاره بها حذف شد.
مهدي کلانتري افزود: از سال جاري دانشجويان به دو صورت اجاره بهاي خوابگاه را پرداخت مي کنند. اين اجاره بها يا به صورت وام و يا به صورت نقدي در اول ترم از دانشجو اخذ مي شود.  وي اظهار داشت: دانشجوياني که متقاضي دريافت وام باشند مي توانند با                 پر کردن فرم وام از صندوق رفاه دانشجويان به صورت ماهيانه وام دريافت کنند. در غيراين صورت بايد اجاره بهاي خوابگاه به صورت نقد در اول ترم و هنگام ثبت نام به دانشگاه پرداخت شود.
مدير درآمد صندوق رفاه گفت: بازپرداخت اين نوع وام مانند ساير وام هاي صندوق رفاه پس از فراغت از تحصيل دانشجو صورت مي گيرد. وي افزود: با ايجاد اين دو روش در پرداخت اجاره بها»، تخفيف در پرداخت حذف شده است و صندوق رفاه در سال جاري مانند سال هاي گذشته عمل              نمي کند. پيش از اين دانشجوياني که قبل از فراغت از تحصيل موفق به پرداخت اجاره بهاي خوابگاه مي شدند از تخفيف هاي متفاوت در ازاي زمان پرداخت اجاره خوابگاه برخوردار مي شدند.


 کوتاه و خواندني 


 وزير علوم خبر داد:
تسهيل شرايط ميهمان شدن در دانشگاه هاي تهران
 
ايسنا: وزير علوم، تحقيقات و فناوري از تسهيل شرايط ميهمان شدن در دانشگاه هاي تهران و ابلاغ بخشنامه اي به دانشگاه ها مبني بر ضرورت حضور 40 ساعت موظفي اعضاي هيات علمي در دانشگاه ها خبر داد.
دکتر محمد مهدي زاهدي با اشاره به تاکيدات اخير مقام معظم رهبري و رييس جمهور در زمينه دانشگاهها و آموزش عالي، اظهار کرد: به دنبال تاکيد رييس جمهور در خصوص تسهيل نقل و انتقال دانشجويان، شرايط ميهمان شدن در دانشگاه هاي تهران تسهيل شده است، با اين حال همچنان انتقال دانشجو از شهرستان به تهران امکان پذير نيست ولي انتقال از دانشگاه هاي تهران به شهرستان انجام مي شود.
وي با اشاره به برنامه ريزي براي پذيرش بومي دانشجو در کنکور، اظهار کرد: در سال گذشته 75 درصد پذيرش دانشجو در دانشگاهها بومي بوده است.
وزير علوم با اشاره به تاکيدات مقام معظم رهبري در خصوص حضور کامل و پررنگ اساتيد در دانشگاهها خاطرنشان کرد: در اين راستا از طريق معاونت آموزشي وزارتخانه بخشنامه اي به دانشگاهها ابلاغ خواهد شد که طي آن اعضاي هيات علمي موظف به پر کردن 40 ساعت موظفي خود هستند و اين مساله به صورت جدي پيگيري خواهد شد و اعضاي هيات علمي نسبت به پر کردن اين ساعت، مسئوليت شرعي و قانوني دارند.
به گفته وي، البته برخي از اعضاي هيات علمي که توان پر کردن ساعات موظفي را ندارند با آنها به صورت عضو هيات علمي نيمه حضوري رفتار مي شود و يا مي توانند در خارج از دانشگاه پروژه هاي پژوهشي را در دست بگيرند.
وزير علوم در خصوص پيگيري تدوين نقشه جامع علمي کشور خاطرنشان کرد: پيش از اين قرار بود که لايحه اي در مورد نقشه جامع علمي کشور به مجلس ارائه شود ولي در حال حاضر اين مساله به طور کلي به شوراي عالي انقلاب فرهنگي واگذار شده است و ديگر نيازي به تهيه لايحه نيست.

رسيدگي به مشکلات دانشجويان شاهد و ايثارگر دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن
 
رودهن - خبرنگار آفرينش: جلسه پرسش و پاسخ جهت رفع مشکلات دانشجويان شاهد و ايثارگر دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن ، 28 مهرماه ساعت 10 صبح در سالن آمفي تئاتر مرکز شهر برگزار خواهد شد.
اين جلسه با حضور معاونت دانشجويي واحد رودهن، مسئولان بنياد و دانشگاه و مسئولان بنياد شهيد و امور ايثارگران در جهت رفع مشکلات دانشجويان تحت پوشش بنياد شهيد و امور ايثارگران در دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن برگزار خواهد شد.
گفتني است، در پايان جلسه ضمن صرف نهار، هدايايي از سوي بنياد به دانشجويان شاهد و ايثارگر اهدا خواهد شد.
 
معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي اراک:
کميته هاي فرهنگي در خوابگاه ها فعال مي شود

ايسنا: معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي اراک گفت: محور عملکرد فرهنگي دانشگاه با توجه به چشم انداز فرهنگي - معرفتي و پژوهشي دانشگاه گسترش مي يابد.
رحيم بيرقي با بيان اينکه برنامه هاي فرهنگي امسال با دو محور انگيزشي و طرحهاي جديد در دانشگاه برگزار مي شود، افزود: فعالتر کردن کانونهاي فرهنگي، فراهم کردن تجهيزات علمي و راه اندازي اتاقهاي انجمن هاي علمي، توسعه مسائل آموزشي و تشکلهاي اسلامي، تجهيز و توسعه کانونهاي قرآن و ترويج فعاليت هاي قرآني برخي از برنامه  فرهنگي دانشگاه در سال تحصيلي جديد است.
وي همچنين اظهار کرد: در سطح خوابگاه ها قصد داريم با فعال کردن کميته هاي فرهنگي خوابگاه ها، فعاليت هاي فرهنگي را در خوابگاه ها توسعه دهيم زيرا بيشتر اوقات فراغت دانشجويان در خوابگاه ها سپري مي شود.
بيرقي با تاکيد بر لزوم بسترسازي مناسب براي فعاليت هرچه بيشتر خانه نشريات دانشجويي، اظهارداشت: نشريات در راستاي توسعه فرهنگي کشور و دانشگاه عمل مي کنند و بايد از آنان حمايت کرد تا بتوانند قلمشان را توانمند کرده و پشتوانه اي فکري خودشان را افزايش دهند که در اين راستا تصميم داريم جلسات منظمي با سردبيران و مديران مسوول نشريات دانشجويي براي حل مشکلات موجود برگزار کنيم.
به گفته وي، فعاليت کانونها و تشکل هاي دانشجويي و خانه نشريات نيز امسال هدفمند و ساماندهي مي شوند.
معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي اراک در خاتمه اظهار کرد: با طرح يک چشم انداز از برنامه هاي فرهنگي ساماندهي شده به يکسان سازي برنامه هاي فرهنگي دست خواهيم يافت که اين چشم انداز با اتحاد و وحدت در دانشگاه به اجرا خواهد رسيد.

اعطاي جايزه IEEE به استاد ايراني علوم رايانه

ايسنا: دکتر حميد عرب نيا، استاد و پژوهشگر ايراني دانشکده علوم کامپيوتر دانشگاه "جورجيا" به دليل تحقيقات برجسته در حوزه "سوپرکامپيوتينگ" به دريافت جايزه  ويژه بزرگترين انجمن علمي در حوزه الکترونيک و علوم کامپيوتر(IEEE) نايل شد.
در لوح افتخار اين جايزه که روز دوشنبه هفته جاري(15 اکتبر) در جريان هفتمين کنفرانس بيوانفورماتيک و مهندسي زيستي انجمن بين المللي الکترونيک و مهندسي الکترونيک(BIBE IEEE) در دانشکده پزشکي "هاروارد" در "بوستون" آمريکا به اين دانشگر ايراني اعطا مي شود، علت اعطاي اين جايزه تقدير از "نقش پيشتازانه و تحقيقات برجسته دکتر عرب نيا در زمينه "سوپرکامپيوتينگ" عنوان شده است.
دکتر عرب نيا که همچنين سردبير ژورنال بين المللي Supercomputing است با اشاره به اين که جايزه اعطايي انجمن بين المللي الکترونيک و مهندسي الکترونيک، نخستين جايزه اين انجمن علمي معتبر جهاني در زمينه "سوپرکامپيوتينگ" است، در خصوص تحقيقات خود که به دريافت اين جايزه منجر شده است، گفت: کار من بيشتر در زمينه "سوپرکامپيوتينگ" و "موازات" در علوم رايانه است و بيشتر مقالات پژوهشي من در مجلات اين حوزه چاپ مي شود.
استاد ايراني دانشگاه جورجيا تصريح کرد: از جمله پروژه هاي تحقيقاتي اخير من پردازش اطلاعات جمع آوري شده از سيستم هاي GPS متصل به سربازها و رديابي ايميل هاي مبادله شده براي شناسايي ارتباط احتمالي افراد با گروه هاي تبهکاري و افراد تحت تعقيب است.

چاپ مقالات دانشجوي کارشناسي ارشد واحد گچساران در ژورنال هاي بين المللي
 
آفرينش: مقالات آزاده خان محمدي دانشجوي کارشناسي ارشد شيمي در ژورنال هاي کشور مالزي (Hazmaterials bous ar) از باشگاه پژوهشگران جوان واحد گچساران به چاپ رسيد. خان محمدي گفت: فرشيد احمدي و زيبا توکلي اعضاي هيات علمي اين واحد دانشگاهي در تهيه اين مقالات، همکاري داشته اند. وي اظهار داشت: يکي از اين مقالات با موضوع استخراج و پيش تغليط فلزات ارائه شد.


 دانشگاه هاي جهان اسلا م  


دانشگاه هاي سوريه
 دکتر رضا فاضلي
 قسمت اول
 
از لحاظ  تاريخي  سوريه  شاهد يک  سلسله  از تمدن هايي  چون  کنعاني ها (معروف  به  فينيقي )، آموريت ها Amorrites ، آشوري ها و آرامي ها بوده  است.  اين  اقوام  در سوريه  آثاري  از خود بجا گذاشته اند که  شروع  زندگي  متمدن  را در آباداني ، کشاورزي ، دامپروري ، سفالگري ، سراميک سازي ، شيشه گري ، صنعت  نساجي  و رشد و توسعه  تجارت  زميني  و دريايي ، نشان  مي دهند. يافته هاي  باستانشناسي  بيانگر هنر بديع  در ساختمان سازي ، مجسمه سازي  و معماري  شهر مي باشد. دهها هزار لوح  گلي  با خطوط  حکاکي  کشف  گرديده  و در کتابخانه ها و آرشيوهاي  ماريMari    ، يوگاريتUgarit    و ابلا  Edla  نگهداري  مي شوند. اولين  مجموعه  از اين  آثار در يوگاريت  کشف  شد.
با ظهور اسلام ، مذهبي  که  در اواسط  قرن  هفتم  از عربستان  آغاز شد، سوريه  بزرگترين  انقلاب  تاريخ  خود را تجربه  کرد. اين  انقلاب  روابط  اجتماعي  را دگرگون  ساخت  و رفتار، فرهنگ ، ارزش ها و رسوم  مردم  سوريه  را تحت  تاثير قرار داد. اين  انقلاب  مردم  را به  کسب  دانش  فرا مي خواند تا مذهبشان  را بفهمند و زندگي هايشان  را بهتر سازمان  دهند. مساجد به  مراکز آموزشي ، شبيه  دانشگاه ها تبديل  شدند. اين  وضعيت  در نظام هاي  مختلف  چون  گفتار، دستور زبان ، فلسفه ، رياضيات ، نجوم ، پزشکي  و موسيقي  يک  جنبش  در حال  رشد ايجاد کرد. خلفا (جانشينان  حضرت  محمد (ص )) با تاکيد بسيار از طالبان  علم  و مترجمان  حمايت  مي کردند تا متون  علمي  لاتين  و يوناني  را به  عربي  ترجمه  کنند.
با پيدايش  تمدن  ترکي ، سوريه  بخشي  از امپراطوري  عثماني  شد. در آغاز، اهل  هنر و ادب  تشويق  مي شدند. اما با گذر زمان ، سوريه  (بلاد شام ) که  در آن  زمان  شامل  لبنان ، اردن  و فلسطين  بود، احساس  کرد که  اشغال  پيوسته  ظالمانه تر مي شود. سال هاي  اوليه  قرن  بيستم ، به  علت  ارتباط  بعضي  خانواده هاي  اصيل  طبقات  حکمران  با کشورهاي  اروپايي  يا به  سبب  دگرگوني هاي  فرهنگي  که  در مصرآن  زمان  گسترش  مي يافت  با روند جديدي  از توسعه  مصادف  گرديد.
به  موجب  "عهدنامه  سور"  Sevres  (10 آگوست1920  ) سوريه  با قلمرو کنوني اش ، رسما تحت  تسلط  فرانسه  قرار گرفت.  در سال1964  ، دولت  مستقل  سوريه  با مرزهاي  ملي  شکل  گرفت  و پيش  از به  قدرت  رسيدن  حزب  سوسياليست  بعث  عرب  در 8 مارس1963  ، متحمل  دگرگوني هاي  بسياري  شد.
سوريه  پس  از استقلال  شاهد تشکيل  دولت هاي  متعددي  بوده  که  همه  آنها تقريبا مشکلات  مشابهي  داشته اند اما مسايل  اقتصادي-   اجتماعي  و آزادسازي  سرزمين هاي  اشغالي  فلسطين  از مهمترين  مشکلات  آنها محسوب  مي شد. با به  قدرت  رسيدن  حزب  سوسياليست  بعث  عرب ، اصلاحات  عمده اي  در بخش هاي  اقتصادي ، سياسي  و حوزه  قانوني  بوجود آمد. بااصلاحات  ارضي  وسيع ، کشاورزي  خصوصي  محدود گرديد و زمين هاي  حاصلخيز به  تعاوني هاکه  مورد حمايت  بودند واگذارگرديد. اين  امور حاصل  ترويج  اصلاحات  ارضي  در سال1963   بودند. توسعه  صنايع  گوناگون  همگي  به طور طبيعي  از نظامي  پيروي  مي کرد که  دولت  در آن  نقش  تعيين کننده اي  داشت.  توليد ناخالص  ملي  ( GNP )، از تعاوني ها و سرمايه گذاري هاي  خصوصي  تامين  مي شد. يافتن  يک  راه حل  قانوني  براي  موضوع  فلسطين ، توسعه  کشاورزي  و صنايع  توليدي  و استخراج  منابع  طبيعي ، بهبود بهداشت  عمومي  و آموزش  همواره  از مهمترين  مسائل  اين  کشور بوده اند.
نرخ  رشد جمعيت  که  از جنگ  جهاني  دوم ، افزايش  قابل توجهي  داشته  است  امروزه  رقم4  3/ درصد ثابت  مانده  که  يکي  از بالاترين  نرخ  رشد در دنيا است.  دلايل  اصلي  اين  نرخ  رشد در دهه هاي1970   و 1980، توسعه  اقتصادي  و بهبود شرايط  اجتماعي  و بهداشتي  بوده  است.  به  سبب  اصلاح  مراقبت هاي  پزشکي ، ميزان  مرگ  و مير کودکان  به  طور محسوسي  کاهش  يافت.  در سال1945  ، جمعيت  سوريه3   ميليون  نفر بود، در حاليکه  طبق  آخرين  آمار، جمعيت  اين  کشور 12 ميليون  نفر گزارش  شده  است.  در سال1960  ، درصد ساکنان  شهرها 37 درصد و ساکنان  مناطق  روستايي63   درصد بوده است.  اما در سال1990   به  سبب  پيدايش  صنايع  مختلفت  روستاييان  به  شهرها مهاجرت  کرده  و موجب  نابودي  دهکده هاي  کوچک  شدند و با توسعه50   درصد جمعيت  شهرنشين  شدند. بيش  از 90 درصد ساکنان  سوريه  اصليت هاي  عرب  دارند و اقليت هاي  قومي  ديگر شامل  کرد، ارمني ، ترک   و چرکسي ها مي باشند. زبان  عربي  زبان  رسمي نوشتاري  و گفتاري  تمام  ساکنان  اين  کشور است.  طبقه  متوسط ، بزرگترين  گروه  اقتصادي-   اجتماعي  سوريه  را تشکيل  مي دهند، البته  تقسيم بندي  و تمايز کلي  طبقاتي  در مقياس  وسيع  و مطابق  با استانداردهاي  زندگي  در اين  کشور وجود ندارد. ميزان35   درصد شاغلين  در ادارات  دولتي  و 65 درصد در بخش  خصوصي  اشتغال  دارند. 23 درصد از نيروي  کار شاغل  در اين  کشور در بخش  کشاورزي ، 31 درصد در بخش هاي  صنعتي  و 47 درصد در بخش  خدماتي  اشتغال  دارند.
تعداد محدودي  دانشکده  در شهرهاي  بزرگ  سوريه  وجود دارد. آموزش  دانشگاهي  در اين  کشور در سال1903   با تاسيس  موسسه  پزشکي  عرب ، آغاز شد. در اين  موسسه  دروس  پزشکي ، دندانپزشکي  و داروسازي  تدريس  مي شد. ميزان  ثبت نام  دانشگاه هاي  سوريه  همچون  ديگر کشورهاي  عربي  بود، اما فقط  فرزندان  خانواده هاي  ثروتمند قادر به  ورود به  اين  موسسات  بودند. در سال1923  ، يک  موسسه  حقوقي  تاسيس  شد که  فارغ التحصيلان  يا در نظام هاي  سياسي  و دولتي  شاغل  مي شدند و يا حرفه هاي  وکالت  و قضاوت  را برمي گزيدند. دانشجويان  ديگر کشورهاي  عربي  نيز ميتوانستندبه  اين  موسسه  راه  يابند، هر چند که  تعداد آنها بسيار اندک  بود.در حال   حاضر دولت  سوريه  براي  رسيدن  به  اهداف  زير، به  تلاش هايش  در زمينه  آموزش  عالي ، اولويت  بخشيده  است :
الف - فراهم سازي  کادر فني  شايسته  براي  کار در مراکز مختلفت  توليدي.
ب- انجام  تحقق  در علوم  کاربردي  در پرتو طرح هاي  توسعه  اقتصادي  و اجتماعي.
ج- انجام  تحقيقاتي  در زمينه  علوم  پايه  براي  ايجاد تسهيلات  دانش اندوزي.
د- گسترش  فرهنگ  و آموزش  عمومي.
نقش  دولت  در گسترش  آموزش  عالي  بسيار زياد است.  و دولت  کنترل  دانشگاه ها را در برنامه هاي  علمي ، اداري  و مالي  به  عهده  دارد. سازمان ها و نهادهاي  مذهبي ، اعم  از مسلمان  يا مسيحي ، در زندگي  مدرن  مردم  سوريه  هيچ  نقشي  ندارند.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش