جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/07/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2882


خط لوله صلح در راند آخر


بازار سكه وارز


افزايش 0/22 واحدي شاخص هاي بورس


اسکناس هاي 10 هزار توماني در راه است


سعيدي کيا: بازار مسکن را متعادل مي کنيم


کوتاه و خواندني


  خط لوله صلح در راند آخر  

 نماينده ويژه وزارت نفت جمهوري اسلامي ايران در مذاکرات خط لوله صلح گفت:  دور جديد مذاکرات با پاکستاني ها براي نهايي کردن متن قرارداد ميان دو شرکت خريدار و فروشنده گاز خط لوله صلح، آغاز مي شود.
حجت الله غنيمي فرد افزود: در دور قبلي مذاکرات در تهران قرار شد، مذاکرات بعدي براي همسان کردن متن توافق شده قرارداد،  در اسلام آباد صورت گيرد.
وي اضافه کرد: قرار بود اين مذاکرات پس از تعطيلات عيد سعيد فطر آغاز شود  اما پاکستاني ها با اينکه تعطيلات عيد فطرشان 4 روزه است،  حاضر شدند مذاکرات را زودتر آغاز کنند.
غينمي فرد گفت:  در مذاکراتي که در اسلام آباد آغاز مي شود، مديران عامل دو شرکت فروشنده و خريدار گاز خط لوله صلح، متن قرارداد مربوط به مسائل فني،  حقوقي ،  مالي و بازرگاني را از لحاظ زبان و اصطلاحات همسان سازي مي کنند.
معاون امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران افزود: اين مذاکرات تا پايان اين هفته طول مي کشد و در صورت نياز  مذاکرات در روز شنبه پيگيري خواهد شد.
نماينده ويژه وزارت نفت در مذاکرات خط لوله صلح با بيان اينکه در يک يا دو روز پاياني اين مذاکرات حضور خواهد داشت گفت: توافق نامه روساي جمهوري اسلامي ايران و پاکستان کاملا نهايي شده و منتظر تعيين زمان اجراي آن از سوي سران دو کشور هستيم.
غنيمي فرد افزود: قرارداد فني،  مالي،  حقوقي  و بازرگاني هم که متن آن در مذاکرات پايان اين هفته  از لحاظ زباني همسان مي شود،  همزمان با امضاي توافقنامه سران ميان دوطرف امضا خواهد شد.
وي گفت: هندي ها تاکنون براي حضور خود در مذاکرات خط لوله صلح اطلاع تازه اي نداده اند، اما بر اساس آنچه از مطبوعات و رسانه هاي هند بر مي آيد، معاون وزير انرژي هند در ماه جاري يا ماه آينده ميلادي مشکل مربوط به هزينه عبور گاز خط لوله صلح از پاکستان را  با اين کشور را برطرف خواهد کرد.
اگر چه مسوولان ايراني اعلام کرده اند; طرف هندي هرگاه به مذاکرات خط لوله صلح برگردند،  استقبال مي کنيم،  اما چنانچه تاخير هندي ها به قدري باشد که شرايط بازار کاملا تغيير کند هندي ها بايد خود را براي مذاکرات جديد آماده کنند.  


 بازار سكه وارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                        17080   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                        180000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                            170000 تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                                                87000   تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                           45000  تومان
 
دلا ر                                                                                                                  939   تومان
 
يورو                                                                                                                 1335   تومان


 افزايش 0/22 واحدي شاخص هاي بورس 

                 شاخص کل بورس روز يک شنبه با22  0/ واحد افزايش به 10319/20 رسيد.

 


صنايع شيميايي فارس                          2                        35                            785,1 
داروسازي اسوه                           2                     292                      895,14
کارخانجات مخابراتي ايران                          2                        77                          931,3 
صنعتي بهشهر                               2                         77                        933,3
پارس دارو                             2                   246                       569,12 
پتروشيمي خارک                                     2                    224                        450,11 
لوله و ماشين سازي ايران                            2                       77                          936,3
بهنوش ايران                               2                    226                       553,11
صنعتي دريايي ايران                          (2)               (38)                       862,1
داروسازي زهراوي                         (2)               (500)                    513,24
باما                            (2)            (616)                     227,30


  اسکناس هاي 10 هزار توماني در راه است 

در حال حاضر شرايط اقتصادي کشور به گونه اي است که انتشار اسکناس هاي درشت تر را ايجاب مي کند و با انتشار اسکناس هاي درشت تر نياز به استفاده از چک و ايران چک کاهش پيدا مي کند.
محمد قدس الهي  مديرکل ريالي و نشر اسکناس بانک مرکزي در گفت وگو با ايسنا در پاسخ به اين پرسش که آيا بانک مرکزي برنامه هايي را براي انتشار اسکناس هاي درشت تر دارد؟ تصريح کرد: تقاضاي اداره نشر اسکناس براي اسکناس هاي درشت تر در سال 72 صورت گرفت و اسکناس هاي 50 هزار ريالي و 100 هزار ريالي درخواست شد.
وي ادامه داد: اين درخواست، 13 سال طول کشيد تا اسکناس هاي 50 هزار ريالي منتشر شد ولي در حال حاضر هنوز مقامات ذي ربط مجوز اسکناس هاي 100 هزار ريالي را صادر نکردند ولي ما به دنبال کسب اين مجوز هستيم که هرچه زودتر دريافت کنيم. قدسي الهي با بيان اينکه شرايط اقتصادي کشور به گونه اي است که انتشار اسکناس درشت تر را ايجاب مي کند تاکيد کرد: چاپ نکردن اسکناس درشت در سال هاي اخير باعث شده که ايران چک و چک هاي بانکي به جريان گذاشته شود.
وي با تاکيد بر اينکه بانک مرکزي بايد 100 درصد اسکناس هاي منتشر شده ذخاير در اختيار داشته باشد بيان کرد: هم اکنون حداقل 25 درصد اين ميزان پشتوانه طلا و ارز و حداکثر 75 درصد آن اسناد و اوراق بهادار است.
مديرکل ريالي و نشر اسکناس بانک مرکزي در پاسخ به اين پرسش که آيا بانک قرض الحسنه سکه طلا توانسته در بازار سکه تاثير بگذارد عنوان کرد: در حال حاضر گزارشي از ميزان دريافت سکه نرسيده که دقيقا معلوم شود ولي تاکنون تاثيري در بازار نداشته است. وي ادامه داد: کساني که سکه مي گذارند چون بسيار محدود هستند شايد متقاضي زيادي براي اخذ تسهيلات به صورت سکه اي نباشد چون ريسک بالايي را هم براي آنها وجود دارد.


  سعيدي کيا: بازار مسکن را متعادل مي کنيم  

 وزير مسکن و شهرسازي گفت: گراني مسکن تحت عوامل مهم اقتصادي است و اين اتفاق هرچند سال يک بار در کشور رخ مي دهد.
محمد سعيدي کيا با تشريح برنامه هاي وزارت مسکن در جهت حل مشکلات فعلي آن، اظهار کرد: ما از ابتداي سال 85 مشغول تهيه طرحي براي حل مشکل بوديم که حدود 9 ماه طول کشيد و سپس اين برنامه را با نام طرح جامع مسکن به دولت داديم و دولت پس از بررسي هاي چند ماهه آن را تحويل مجلس داد که خوشبختانه به تصويب رسيد.
وي افزود: در اين طرح براي پنج عامل تشکيل دهنده مسکن يعني زمين، مصالح، سرمايه، نيروي انساني و فناوري هاي ساخت برنامه هايي ديده شده که براي مهمترين آنها يعني تهيه زمين دولت با اجاره 99 ساله مسکن مشکل آن را حل کرده است.
سعيدي کيا اجراي طرح 99 ساله مسکن را گامي براي توليد انبوه خانه در کشور دانست و تصريح کرد: با تخصيص 10 هزار ميليارد تومان اعتبار درسال 86 براي بخش هاي مختلف ساخت و ساز مسکن در کشور تا حدودي مشکل سرمايه در اين بخش حل شد و با امضاي تفاهم نامه اي بين وزارت مسکن و بانک هاي عامل، پس از مشخص شدن سهم هر يک از بانک ها توسط بانک مرکزي و سهميه هاي استاني اين تسهيلات در بخش هاي مختلف از هفته آينده قابل پرداخت است.
وي افزود: از اين 10 هزار ميليارد تومان اعتبار، دو هزار ميليارد تومان براي ساخت و ساز مسکن روستايي، 500 ميليارد تومان مختص رزمندگان، ايثارگران و اقشار خاص، 500 ميليارد تومان جهت ارائه فناوري ها و تکنولوژي هاي نوين ساخت و مابقي جهت ارايه تسهيلات آماده سازي و ساخت زمين هاي طرح 99 ساله مسکن خواهد شد.
وزير مسکن و شهرسازي کيفيت را شرط اصلي ساخت و سازهاي آينده در کشور برشمرد و گفت: طرح بيمه کردن ساخت و ساز در کشور که اکنون در مجلس شوراي اسلامي در حال بررسي است راهي براي تضمين مسووليت ساخت و سازها در کشور مي شود و با بيمه کردن ساختمان ها مي توانيم به ارتقاي کيفيت ساخت و ساز جهت و سرعت دهيم.
وي کمبود کارگر ماهر را از ديگر مشکلات توليد مسکن در کشور ذکر و خاطرنشان کرد: براي حل اين مشکل تفاهم نامه اي با وزارت کار و سازمان آموزش فني و حرفه اي در کشور بستيم که به استناد آن 50 هزار کارگر ساختماني علاوه بر برنامه هاي آموزشي سالانه اين سازمان، شناسايي و پس از تعيين سطح تحت پوشش آموزش هاي مهارت حرفه اي قرار مي گيرند که اين خود گامي مثبت در اين بخش است.
سعيدي کيا همچنين عوامل مهم اقتصادي را عامل اصلي گراني مسکن در کشور دانست و اظهار کرد: معمولا در مواجهه با هر گراني مسکن، ساده ترين ديدگاه ها مطرح مي شود چراکه ما طي 40 سال اخير هرچند سال يک بار دوران رونق و در مقابل رکود داشتيم براي مثال سال هاي 76، 80 و 85 شروع جهش قيمت و رونق در بخش مسکن بوده که مابين آن دوران رکود را سپري مي کرديم و دولت سعي دارد با برنامه هاي مختلف اين مساله را به تعادل برساند.
وي به افزايش 106 و 80 درصدي اخذ پروانه ساخت به ترتيب در تهران و کل کشور در پنج ماهه اول امسال نسبت به سال قبل اشاره کرد و گفت: اين آمار نشان مي دهد در اين دوران ساخت و ساز در کشور رکود نداشته و تجربه نشان مي دهد هر زمان خريد و فروش در بازار کم مي شود، مردم احساس رکود در بخش مسکن مي کنند.
سعيدي کيا با بيان اينکه نرخ 3/5 درصدي رشد جمعيت در اوايل دهه 60 باعث بالارفتن تقاضاهاي فعلي مسکن شده است گفت: با در نظر گرفتن افزايش آمار ازدواج، ضريب استهلاک و تخريب و همچنين تقاضاهاي عقب مانده در کشور طي پنج سال آينده، نيازمند هفت ميليون واحد مسکوني هستيم که با ارائه طرح هايي از جمله مسکن 99 ساله سعي داريم متقاضيان بازار را کم کرده و به شرکت در اين طرح هدايت کنيم.
وي درباره مسکن روستايي، تصريح کرد: در ساخت وسازهاي روستايي، زمين وجود دارد و دولت به جايي رسيده که چندين تکنولوژي جديد را به ساخت و سازهاي روستايي تزريق کرده و طبق برنامه سوم، نظام مهندسي را در سطح روستاها جاري کرده است. وزير مسکن و شهرسازي با بيان اينکه بعد از فروکش کردن التهابات مسکن، بيشتر فعاليتمان معطوف به بافت هاي فرسوده خواهد بود، خاطرنشان کرد: دولت امسال براي احياي بافت فرسوده اجازه فروش 600 ميليارد تومان اوراق مشارکت دارد و ما در قانون مکلفيم طي 10 سال بافت هاي فرسوده کشور را احيا کنيم. وي افزود: تاکنون بافت هاي فرسوده کلان شهرها و 160 شهر ديگر به ميزان 43 هزار هکتار، شناسايي شده که تقريبا حدود چهار ميليون واحد مسکوني را تشکيل مي دهد و اميدواريم به تدريج بافت هاي فرسوده مناطق ديگر نيز شناسايي شود. به گزارش ايسنا، سعيدي کيا در پايان همچنين درباره تاثير نوسانات قيمت مصالح و نيروي کار در قيمت تمام شده ساخت واحدهاي 99 ساله براي مردم، گفت: دولت در اين طرح مکلف شده 70 درصد هزينه ساخت و ساز را وام دهد، حالا اگر قيمت ها بالا رود، طبيعتا مبلغ وام ساخت نيز به همان ثبت افزايش خواهد يافت.


 کوتاه و خواندني 


  معاون وزير مسکن اعلام کرد:
رونق توليد مسکن و رکود قيمت ها

معاون مسکن و ساختمان وزارت مسکن و شهرسازي گفت: بخش مسکن در حال حاضر از لحاظ توليد مسکن رونق و از لحاظ قيمتي دوره رکود را تجربه مي کند.
منوچهر خواجه دلويي در گفت وگو با فارس اظهار داشت: رشد 109 درصدي توليد مسکن حاکي از اين است که توليد مسکن در 6 ماه گذشته رونق داشته است بنابراين اگر در دوره هاي بعدي نيز رشد توليد مسکن با اعمال سياست هاي مناسب ادامه يابد قيمت مسکن کنترل خواهد شد. وي افزود: يک بخش از رشد توليد مسکن در اين دوره به دليل برنامه هاي دولت است بنابراين وقتي تقاضا براي خريد مسکن کاهش مي يابد تقاضا براي ساخت و ساز رونق مي گيرد. خواجه دلويي خاطر نشان کرد: چنانچه رشد تقاضا براي ساخت و ساز و افزايش توليد مسکن را در دوره هاي بعدي نيز تجربه کنيم قيمت مسکن نيز تا حدودي کنترل خواهد شد. معاون وزير مسکن و شهرسازي در خصوص ميزان سود اوراق بازار رهن ثانويه گفت: جلسات مشترک بانک ملي و بانک مسکن براي تعيين ميزان سود اوراق بازار رهن ثانويه بارها تشکيل شده است اما تعيين ميزان سود چند ماهي زمان خواهد برد. وي در خصوص راه اندازي ليزينگ مسکن گفت: انتشار اخبار ناقص در خصوص ليزينگ مسکن در بازار ايجاد ابهام مي کند بنابراين تا زمان نهايي شدن اين طرح نبايد اطلاع رساني نادرست از آن شود. خواجه دلويي گفت: به عنوان مثال به دليل اطلاع رساني نادرست از ليزينگ مسکن بسياري تصور مي کنند که ليزينگ مسکن نيز همانند ليزينگ خودرو که خريد و فروش قسطي انجام مي دهد باشد.
 
تبادل 90 ميليون پيامک در شب و روز عيد فطر

معاون نظارت و مديريت شبکه همراه اول گفت: حدود 90 ميليون پيامک در شب و روز عيد سعيد فطر ميان مشترکان تلفن همراه تبادل شد. فلاح اصغري در پاسخ به اين سوال که چرا پيامک هاي برخي مشترکان شبکه به مقصد نرسيده است ، گفت: 5 درصد مشکلات ارسال پيامک به شبکه و 10 درصد اين مشکلات به مشترکان مربوط است. وي افزود: در دسترس نبودن مشترک، پر بودن حافظه گوشي، خاموش بودن گوشي يا شارژ نبودن آن و قطعي ارتباط به علت بدهي مشترک از جمله مسائلي است که موجب مي شود پيامک به مقصد نرسد.


  مرکز آمار ايرانبا تائيد نرخ بيکاري 10 درصد;
 آمارها شفاف صحبت مي کند

معاون طرح هاي آماري مرکز آمار ايران با تاکيد بر اين که حفظ نرخ بيکاري حول و حوش 10 درصد در سه سال آينده کار سختي خواهد بود، گفت: تقاضا براي کار در اين دوره روند صعودي خواهد داشت و مرکز آمار اين نکته را به دولت نيز اعلام کرده است.
به گزارش مهر، علي زاهديان در خصوص تشريح نتايج طرح نيروي کار در تابستان 86 و رفع ابهامات موجود در اين خصوص گفت: مرکز آمار قوي ترين و تنها مرجع محاسبه و اعلام نرخ بيکاري در کشور است.معاون طرح هاي آماري مرکز آمار ايران تصريح کرد: پس از سرشماري سال 75 که مرکز آمار روند صعودي نيروي کار در کشور را مشاهده کرد، اندازه گيري هاي نيروي کار را ضروري ديد و از سال 76 طرح آمارگيري در اين زمينه را آغاز کرده که به تدريج به طرح آمارگيري از نيروي کار تبديل شد. وي با تاکيد بر اينکه تعاريف، طبقه بندي ها و معيارهاي اين طرح مطابق با استاندارهاي بين المللي و ILO است، افزود: اين طرح فصلي است و در هر فصل 45 هزار خانوار نمونه يعني بيش از 180 هزار نفر مورد آمارگيري قرار مي گيرند. به گفته زاهديان در اين ارتباط بيش از 40 سوال در مورد اشتغال و بيکاري پرسيده مي شود و در هر فصل 50 درصد خانوارهاي فصل قبل نيز مجددا مورد سوال قرار مي گيرند. وي در مورد شاخص هاي نيروي کار در تابستان سال 86 گفت: طرح آمارگيري نيروي کار با هدف برآورد شاخص هاي نيروي کار به صورت سالانه و فصلي و همچنين تغييرات آن در کل کشور، نقاط شهري و روستايي و تغييرات سالانه در استان با روش نمونه گيري چرخشي در فصول مختلف سال اجرا مي شود. معاون طرح هاي آماري مرکز آمار ايران اظهار داشت: بررسي نرخ مشارکت اقتصادي نشان مي دهد که 41/5 درصد جمعيت در سن کار(10 ساله و بيشتر) از نظر اقتصادي فعال بوده اند، به عبارت ديگر در گروه شاغلان يا بيکاران قرار گرفته اند. وي با اشاره به اينکه نرخ مشارکت اقتصادي در بين زنان نسبت به مردان و در نقاط شهري نسبت به نقاط روستايي کمتر بوده است، تصريح کرد: بررسي تغييرات نرخ مشارکت اقتصادي کل کشور نسبت به فصل مشابه در سال قبل حاکي از کاهش 0/5 درصدي اين نرخ و افزايش 1/0 درصدي آن نسبت به بهار 86 بوده است.
زاهديان با بيان اينکه بانک مرکزي در ارتباط با آمارهاي نرخ بيکاري به آمارهاي مرکز آمار استناد مي کند، در خصوص مطالبي مبني بر جانب داري آمارهاي مرکز آمار در جانب داري از دولت گفت: از بين بردن بي طرفي مرکز آمار به آمارهاي کشور ضربه مي زند و نبايد اين مرکز را سياسي کرد.
وي با تاکيد بر اينکه اگر اظهارنظرها با اعداد و به صورت کارشناسي مطرح شود، مرکز آمار آمادگي دارد تا در هر محفلي به بررسي در مورد مسائل نرخ بيکاري بپردازد، افزود: بالا و پايين رفتن نرخ بيکاري براي مرکز آمار نفع و ضرري ندارد. وقتي مطرح مي شود در 16 استان کشور نرخ بيکاري کاهش يافته و در 14 استان کشور نرخ بيکاري افزايش يافته، اين جانب داري از دولت نيست.
معاون طرح هاي آماري مرکز آمار ايران گفت: آمارها شفاف صحبت مي کند و مرکز آمار نمي تواند بي طرف نباشد، نبايد اعتمادي را که مردم در طرح سرشماري عمومي نفوس و مسکن سال جاري به مرکز آمار يافته اند را با اين بحث ها تضعيف کنيم.

نعمت زاده خبر داد: صدور مجوز واردات موقت بنزين از محل منابع داخلي شرکت نفت

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي گفت: با توجه به اتمام بودجه 2/5 ميليارد دلاري واردات بنزين، در حال حاضر بنزين وارداتي کشور از محل منابع داخلي شرکت نفت تامين مي شود.
محمدرضا نعمت زاده در گفت وگو با فارس با اشاره به اتمام بودجه 2/5 ميليارد دلاري تخصيص يافته براي واردات بنزين، اظهار داشت: سرپرست وزارت نفت و مديرعامل شرکت ملي نفت در اين خصوص مجوز موقتي را صادر کرده تا بر اساس آن، بصورت موقت بنزين مورد نياز وارداتي کشور تامين شود. وي افزود: بر اساس اين مجوز، روزانه حدود 14 تا 15 ميليون ليتر بنزين از خارج کشور خريداري شده و وارد کشور مي شود. مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي با اشاره به منبع تامين ارز مورد نياز جهت واردات اين ميزان بنزين، تصريح کرد: ارز مورد نياز جهت اين امر از محل منابع داخل شرکت ملي نفت تامين خواهد شد تا تکليف اختصاص بودجه واردات بنزين تا پايان سال روشن شود. به گفته وي، با توجه به متغير بودن قيمت بنزين، حجم دقيق اين ميزان بودجه براي واردات موقت، مشخص نيست، ولي مشکلي براي تامين بنزين وجود ندارد.

ميرکاظمي مطرح کرد: درخواست مسوولان نظام براي تجديدنظر در وضعيت فعلي نان

وزير بازرگاني مطرح کرد: مسوولان نظام خواهان تجديد نظر در وضعيت فعلي نان هستند.
مسعود ميرکاظمي در مراسم افتتاحيه نمايشگاه نان در تهران گفت: خريد تضميني گندم و پرداخت هاي ديرهنگام دولت همواره يکي از دغدغه هاي کشاورزان بوده، اين در حالي است که گندم از محصولاتي است که دولت همواره نمي تواند تا 100 درصد آن را خريداري کند.
به گزارش مهر،  وزير بازرگاني ميزان سرانه مصرف آرد در کشور را 160 کيلو عنوان کرد و افزود: در چنين شرايطي بايد کل چرخه توليد نان را با کليه عوامل در کنار يکديگر در نظر گرفت تا بتوان براي پرداخت يارانه و توليد اقتصادي آن برنامه ريزي کرد.
وي اظهار داشت: در بخش اول پرداخت منظم و به روز و در بخش دوم ساماندهي توزيع بايد صورت گيرد که در حال حاضر کليه آردهاي توليدي تحت پوشش شبکه اي منظم قرار دارد. در بخش بعدي ساماندهي نان است که نشست هاي منظمي با عوامل و دست اندرکاران اين محصول صورت گرفته و بعضا مردم نيز از کيفيت نان معترضند.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش