جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/07/28 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2886

سخنگوي شوراي اسلامي شهر کرج:
اراضي قولنامه اي کرج ساماندهي مي شود


راهيابي 45 اثر از شاعران و نويسندگان کشور به کنگره بزرگداشت کليم کاشاني


کمبود گاز مايع مهمترين دغدغه مردم آذربايجان غربي است


اهم فعاليت هاي امور بهره برداري آبفاي بومهن در سه ماهه دوم سال جاري تشريح شد


سه درصد سهميه استخدامي کارکنان دولت به افراد معلول اختصاص دارد


کوتاه و خواندني ايران زمين و گل گشت


 سخنگوي شوراي اسلامي شهر کرج:
 اراضي قولنامه اي کرج ساماندهي مي شود 

کرج - خبرنگار آفرينش
 سخنگوي شوراي اسلامي شهر کرج در اولين نشست مطبوعاتي خود با تاکيد بر لزوم تعيين تکليف اراضي قولنامه اي کرج اظهار داشت:با تصويب لايحه شهرداري در شوراي اسلامي شهر کرج تکليف زمين هاي قولنامه اي اين کلانشهر مشخص مي شود.
داود وحيدي اظهار داشت: بخش زيادي از ساخت و سازهاي غيرمجاز شهر مربوط به ساختمان سازي در زمين هاي قولنامه اي است که اين امر شهروندان به ويژه قشر ضعيف کلانشهر کرج را با مشکل مواجه کرده است.
وي در همين باره اضافه کرد: با لايحه پيشنهادي شهرداري به شوراي اسلامي شهر کرج
مي توان به زمين هاي قولنامه اي نيز اجازه ساخت و ساز و صدور پروانه داد تا ساخت و سازها در اين زمين ها به صورت قانوني انجام شود و نظارت مهندسان ناظر نيز در روند اجرايي سهيم باشد.
اين عضوشوراي اسلامي شهرکرج هدف از تصويب اين طرح را پيشگيري از ساخت وسازهاي غيرمجاز و غير اصولي در منطقه ذکر و خاطرنشان کرد: با دادن مجوز ساخت دراين اراضي، بستر مناسب براي نظارت بر ساخت وسازها مهيا خواهد شد.
وي يادآورشد: با تصويب اين لايحه در شورا و تصويب نهايي فرمانداري ساخت و سازها در اين زمين ها قانوني مي شود و مي تواند استحکام بناها را به همراه داشته باشد و همه مسائل را ضابطه مند کند.
وحيدي به اجراي طرح هاي هندسي جهت کاهش ترافيک کلانشهر کرج اشاره کرد و گفت: پل روگذر رجائي شهر با روند سريعي رو به اتمام است و ترافيک ميدان شهيد سلطاني نيز با اجراي پل غيرهمسطح تا سال آينده برطرف خواهد شد.
وي به حضور سرمايه گذاران بخش خصوصي بعد از ماه مبارک رمضان تاکيد کرد و يادآور شد: جذب سرمايه گذاران داخلي و خارجي در طرح هاي مشارکتي شهرداري کرج از اولويت هاي کاري محسوب مي شود و جلسات متعددي در اين خصوص انجام شده و به مرحله اجرايي خواهد رسيد.  وحيدي در ادامه اين نشست از مشکل پل فرديس به عنوان يکي از معضلات و مشکلات شهرستان کرج ياد کرد و با اشاره به تلاش هاي شوراي شهر در حل اين مشکل بيان داشت:با توجه به اينکه پل شهيد سلطاني فرديس تقاطع بين کرج و بزرگراه تهران و استانهاي شمال و شمال غرب است،روزانه ترافيک سنگيني در اين محل بوجود مي آيد که با اقدامات پيش بيني شده امسال مشکل ترافيک اين پل واقع در بزرگراه کرج-قزوين برطرف ميشود.
وي تصريح کرد: قرار گرفتن ايستگاه قطار شهري تهران -کرج در ضلع جنوبي اين پل و رفت و آمد زياد خودروهاي سبک و سنگين بين کرج و شهرستان شهريار نيز بر افزايش ترافيک در اين مکان افزوده است.
عضو شوراي اسلامي شهر کرج گفت: براي رفع اين مشکل امسال شوراي شهر با همکاري شهرداري و اداره راه و ترابري استان تهران کار اصلاح و ايجاد گذرگاه هاي جديد در محل را در اولويت کار خود قرار داده اند.
وي افزود: به تازگي يک شرکت پيمانکار پس از انجام طرح مطالعاتي اجراي طرح را به صورت اجرايي شروع کرده است.
وحيدي بدون اشاره به زمان دقيق رفع مشکل ترافيک فرديس گفت: تلاش تمام دستگاه هاي زيربط در راستاي انجام اين طرح در کوتاه ترين زمان ممکن است.
وي خاطرنشان کرد: ساماندهي و وضعيت ترافيکي در ساير گذرگاه هاي شهر کرج از برنامه هاي ديگر شورا و شهرداري اين کلانشهر در سال جاري است.
سخنگوي شوراي اسلامي شهر کرج در پاسخ به سئوالي در خصوص کدهاي درآمدي شهرداري کرج اظهار داشت: هم اکنون درصد درآمد شهرداري از محل جريمههاي کميسيون ماده تامين ميشود و شوراي اسلامي شهر کرج درصدد است با تغيير اين روش، ضمن قانونمند کردن ساخت و سازها، تکيه درآمد شهرداري به اين کميسيون را کاهش دهد. البته درآمد کنوني شهرداري کرج در مقايسه با نيازهاي منطقه کافي نيست و به همين علت شوراي اسلامي شهر کرج در تلاش است ضمن کاهش وابستگي شهرداري به درآمدهاي کميسيون ماده ،منابع جديد درآمدي را شناسايي و تعريف کند.
وي يادآور شد: امسال بودجه شهرداري کرج يک هزار و ميليارد ريال تصويب شده که اين رقم متناسب با نيازهاي منطقه نيست.
وحيدي اظهار داشت: اکنون شوراي اسلامي شهر و شهرداري درصدد هستند با جذب سرمايههاي داخلي و خارجي در طرحهاي عمراني، بخش عمدهاي از نيازهاي اعتباري خدمات شهري را تامين کنند.
وي با اشاره به مطالعه درصدي طرح تفصيلي شهر کرج در شوراي اسلامي و شهرداري افزود: انتظار ميرود با نهايي شدن اين طرح وضعيت مناطق مختلف کلانشهر کرج به لحاظ کاربريهاي اراضي و برنامهريزي براي ارايه خدمات مناسب به مردم مشخص شود.


 راهيابي 45 اثر از شاعران و نويسندگان کشور به کنگره بزرگداشت کليم کاشاني  


کاشان - خبرنگار آفرينش
سومين همايش سراسري همسفر با پاييز و کنگره بزرگداشت کليم کاشاني روزهاي 26 و 27 مهرماه جاري در کاشان برگزار مي شود.
دبير اين همايش و کنگره در گفتگو با خبرنگار ما گفت: از ميان 750 اثر ارسالي از سراسر کشور به دبيرخانه اين کنگره، 45 اثر از شاعران و نويسندگان کشور براي شرکت در کنگره بزرگداشت کليم کاشاني برگزيده شد.
عليرضا شيدا افزود: از اين آثار، 35 اثر شعري و بقيه به صورت مقاله ارايه شده است.
وي يادآور شد: سومين همايش سراسري همسفر با پاييز و کنگره بزرگداشت کليم کاشاني، روزهاي 26 و 27 مهر ماه سالجاري به مدت دو روز در بناي تاريخي خواجه تاج الدين کاشان برگزار مي شود.
به گفته وي براي شرکت در اين کنگره و همايش ادبي، علاوه بر 45 نفر از برگزيدگان آثار ارسالي، جمعي از مقامات و مسئولان فرهنگي و شاعران کشور دعوت شده اند.
دبير سومين همايش سراسري همسفر با پاييز و کنگره بزرگداشت کليم کاشاني از جمله برنامه هاي جنبي اين کنگره و همايش را نمايش تعدادي از آثار اين شاعر کم نظير و بازديد شرکت کنندگان از برخي آثار تاريخي و طبيعي اين شهرستان عنوان کرد.
شيدا گفت: اين کنگره و همايش که به همت انجمن ادبي کليم کاشاني وبا همکاري اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اصفهان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي کاشان شکل گرفته است، سال گذشته نيز با پيام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و با استقبال جمعي از شاعران برجسته کشور برگزار شد.
وي خاطرنشان کرد: با توجه به تاکيد مسئولان امورفرهنگي دفتر رييس جمهور و حمايت استاندار اصفهان، پيش بيني مي شود، کنگره و همايش امسال با استقبال بهتري ربرو شود.
به گفته وي همچنين به منظور ارج نهادن به مقام علمي و ادبي کليم کاشاني، جايزه اي ادبي هرسال به نام اين شاعر فرهيخته از سوي انجمن ادبي کليم کاشاني تعيين و اهدا مي شود.
ابوطالب کليم کاشاني يکي از شاعران کم نظير در سبک اصفهاني در سالهاي بين 994-990 هجري قمري در کاشان ديده به جهان گشود.
وي حدود 30 سال آخر عمر خود را در هندوستان گذراند
کليم کاشاني در سال 1061 هجري قمري درگذشت و در کشمير هند به خاک سپرده شد.


 کمبود گاز مايع مهمترين دغدغه مردم آذربايجان غربي است 

اروميه خبرنگار آفرينش
کمبود گاز مايع و ايجاد شدن بازار سياه براي فروش کپسول هاي بزرگ وکوچک از دغدغه مردم آذربايجان غربي در زمان حاضر است.
تجمع روز مره و طولاني مدت مرد م استان در جلوي شرکتهاي توزيع کننده گاز مايع مهر تاييدي براين مدعاست.
علي مظاهري يکي از شهروندان اروميه اي که ادعا مي کند از ساعت سه صبح درجلوي شرکت گاز ايستاده وهنوز موفق به دريافت آن نشده است، مي گويد: چند روز است که کپسول گاز ما تمام شده ومجبور هستيم با وسايل نفتي پخت و پزمنزل را انجام دهيم. وي
مي افزايد: کپسول پر در بازار سياه وجود دارد ولي وضع مالي ما اجازه نمي دهد گاز مورد نياز خود را از بازار سياه تهيه کنيم.
اروج خليلي يکي ديگر از شهروندان اروميه اي با گلايه از مسئولين مي گويد: اين شايسته ملت ما نيست که در هفته دفاع مقدس وبازبان روزه براي دريافت يک کپسول گاز ساعتها بلکه روزها در انتظار بنشينند.
وي با انتقاد از اينکه شبکه گاز شهري اروميه هنوز کامل نشده است افزود: مشخص نيست به چه دليلي شرکتهاي توزيع کننده گاز مانند گذشته،گاز را در مقابل خانه هاي مشترکين تحويل نمي دهند.
وي ادامه مي دهد: اگر کپسول گاز مايع در استان نداريم چگونه در روستاها برخي از واسطه ها گاز مايع را به سه الي پنج برابر قيمت واقعي مي فروشند. کمبود گاز مايع نه تنها مشترکين اين ماده پرمصرف را نگران کرده است بلکه مسئولين استان را نيز به تکاپو انداخته تا هرچه زودتر نسبت به رفع اين مشکل اقداماتي انجام بگيرد.
استاندار آذربايجان غربي اعلام کرد: از دستگاه هاي ذي ربط خواسته ام نسبت به دريافت سهميه ويژه ايام پرمصرف گاز مايع در استان اقدام کنند. قرباني افزود: در دو ماه شهريور ومهر ميزان مصرف گاز مايع به دليل مصرف آن در روستاهاي استان براي موارد خاص افزايش مي يابد ولي اين امر نمي تواند دليل محکمي براي مواجه کردن مردم با کمبود گاز مايع باشد.
وي ا علام کرد: در اثر تنبلي عده اي از شرکتهاي موزع گاز استان در راستاي دريافت سهميه از مبادي توليد مشکل کمبود گاز مايع در استان ايجاد شده است.
رييس سازمان بازرگاني آذربايجان غربي نيز در اين رابطه باضعيف خواندن نظارت دستگاه هاي مسئول برتوزيع کپسول هاي گاز مايع گفت: بايد جلوي توزيع خارج از شبکه کپسول هاي گاز مايع دراستان گرفته شود.
اسکندري افزود: يکي از شرکتهاي موزع گاز مايع استان بايد در شهريور ماه 2100 تن سهميه خود را از مبادي توليد جذب مي کرد که تنها 50 درصد از اين ميزان را جذب کرده است و موجب بروز مشکلاتي در توزيع آن شده است.
وي ادامه داد: با بررسي هاي انجام شده در سازمان بازرگاني استان اين شرکت به تعزيرات حکومتي معرفي وبه پرداخت 340 ميليون ريال جريمه محکوم شد.
وي تاکيد کرد: طبق قانون اگر پيمانکار شرکتهاي موزع گاز مايع نتوانند به مفاد قرار داد خود عمل کنند بايد برکنار شده واز طريق مناقصه مديريت آن شرکتها به اشخاص ديگري واگذار شود.
وي ا فزود: هر سال در اين ايام در استان به دليل مصارف بالاي کشاورزي با کمبود گاز مايع مواجه مي شويم که براي پيشگيري از اين مورد نامه اي به استانداري نوشته ودرخواست کرديم که شرکتهاي موزع گاز مايع سهيمه بيشتري را در اين ايام براي استان بگيرند.اسکندري اضافه کرد: ولي بجاي سهميه بيشتر براي برخي شرکتها تنها 75 درصد سهميه ماهانه خود را دريافت کرده وبه کمبودها دامن زدند.
وي يادآور شد : براي پيشگيري از اين موضع بحث ذخيره سازي گاز مايع در استان مطرح شد وشرکت نفت تقبل کرد محل هايي را براي ذخيره سازي اين محصول در اختيار شرکتهاي موزع قرار دهد که هنوز چنين امري محقق نشده است.
وي گفت: ازدحام دلالان و واسطه ها در مقابل شرکتهاي موزع براي ايجاد بازار سياه نيز از مواردي است که دامنه مشکلات رابيشتر مي کند.
رئيس سازمان بازرگاني آذربايجان غربي به مقوله قاچاق کپسول هاي گاز مايع از استان اشاره کردو گفت: متاسفانه از طريق مرز سردشت نيز مقداري کپسول گاز مايع به عراق قاچاق مي شود که براي برخورد با آن بايد تدابير خاصي انديشيده شود.
مدير عامل شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي اروميه نيز با اعلام اينکه تدابير خاصي در راستاي مهار کمبود گاز مايع دراستان انديشيده شده است گفت: در چند روز آينده اين بحران در استان رفع مي شود.
اصغر توفيقي، نصب کپسولهاي گاز مايع براي استفاده در خودروهاي شخصي را از معضلات جديد استان در ماه هاي اخير عنوان کرد.
وي ا فزود: طبق پيش بيني ها به طور متوسط روزانه 20 تن گاز مايع در اين خودروها مصرف مي شود که علاوه بر داشتن خطرات جدي براي سرنشينان خودروها در کمبود گاز مايع در استان تاثير گذاشته است.
وي دوري آذربايجان غربي از مبادي توليد گاز مايع کشور و نبود ظرفيت ذخيره سازي اين محصول در استان اعلام کرد.
وي ادامه داد: به طور متوسط در ماه هاي شهريور و مهر روزانه 250 تن گاز مايع در استان مصرف مي شود.
وي پديده قاچاق گاز مايع از استان به عراق را نيز تاييد کرد.مدير کل اداره تعزيرات حکومتي آذربايجان غربي نيز گفت: با هماهنگي نيروي هاي انتظامي و دستگاه هاي ذيربط با کساني که اقدام به توزيع خارج از شبکه کالاهاي يارانه دار دولتي بکنند برخورد جدي  مي شود.
عماري ، افزود:عملکرد شرکتهاي موزع گاز مايع در استان ضعيف است و همين امر سبب شده که برخي از دلالان در پوشش مردمي کپسول هاي گاز مايع خود را خريداري کرده و بازار سياه ايجاد کنند.


 اهم فعاليت هاي امور بهره برداري آبفاي بومهن در سه ماهه دوم سال جاري تشريح شد 

رودهن - خبرنگار آفرينش
عملکرد امور بهره برداري آبفاي بومهن طي سه ماهه دوم سال جاري توسط مدير اين امور اعلام شد.
به گزارش خبرنگار آفرينش ،  مهندس هادي زاده مدير امور بهره برداري آبفاي بومهن ضمن ارائه گزارش فوق اظهار داشت : به منظور توسعه خدمات آبرساني در سه ماهه دوم سال جاري 335 متر لوله گذاري توسط پرسنل شبکه در نقاط مختلف شهر انجام شده است.
مدير امور بهره برداري آبفاي بومهن افزود : جهت ذخيره سازي آب آشاميدني و متعادل سازي فشار آب در شبکه هاي توزيع و ايجاد ذخيره مطمئن و نيز رعايت ضوابط و استانداردهاي بهداشتي در خصوص گند زدايي و کلرينه کردن آب آشاميدني و بازماند مناسب  احداث مخازن همواره از ضرورت بالايي برخوردار بوده است ، بر اين اساس مخزن 5 هزار متر مکعبي سياهبند که مراحل ساخت آن در اوايل سال 85 آغاز شده بود در هفته دولت سال جاري تکميل و با حضور مقامات محلي به بهره برداري رسيد.
وي ابراز داشت : در بخش تعميرات و نگهداري شبکه و انشعابات نيز به منظور جلوگيري از پرت آب و بروز حادثه در سطح شر ، طي مدت ياد شده اقدامات موثري صورت پذيرفته که از آن جمله مي توان به تعميرات انشعابات و کمربند اتصالات 266 مورد ، تعمير لوله و اتصال شبکه اصلي سايز بالاتر از 80 ، 88 مورد و تعميرات و اتصال لوله فرعي سايز زير 80 ، 69 مورد ، بازسازي 124 فقره انشعاب فرسوده ، تعويض کامل محفظه قطع و وصل 8 مورد ، تعمير شير فشار شکن 2 مورد و تعداد 102 محفظه مرئي شده شير قطع و وصل اشاره نمود.
مهندس هاديزاده در ادامه اين گزارش به عملکرد بخش امور مشترکين اشاره داشته و افزود  در اين بخش 135 فقره انشعاب جديد خانگي 1/2 اينچ و 2 فقره انشعاب جديد خانگي 3/4 اينچ نصب شد ، همچنين 135 مورد از کنتورها به جهت محاسبه آب بحساب نيامده قطع و 20 مورد انشعاب غير مجاز توسط اکيپ شبکه واقع در شهرک کشاورزي کوچه نسترن جمع آوري گرديد.بنابر اعلام مدير امور بهره برداري آبفاي بومهن همچنين در راستاي بهينه سازي تاسيسات بهره برداري ، رنگ آميزي 3 اطاقک سر چاهي و ايستگاه پمپاژ و 7 چاه حاشيه رودخانه مورد تعمير الکتريکي قرار گرفت.
وي با اشاره به ساير فعاليت هاي انجام شده اين امور در سه ماهه دوم سال جاري ، بازديد و مانور 225 مورد از شيرهاي فشار شکن ، تعمير و تعويض 5 مورد الکترو پمپ چاه ها و بازديد و مانور 175 مورد از شيرهاي سنگين را از اقدامات انجام شده در آبفاي بومهن بر شمرد.
در بخش کنترل کيفي و بهداشت آب مصرفي شهروندان نيز تعداد 350 نمونه برداري کلرسنجي و 22 مورد آزمايش باکتريولوژي و شيمي فيزيک روي نمونه هاي برداشتي صورت گرفته است.


 سه درصد سهميه استخدامي کارکنان دولت به افراد معلول اختصاص دارد 

کاشان -  خبرنگار آفرينش
مديرکل بهزيستي استان اصفهان گفت: 12 درصد جمعيت اين استان دچار معلوليت هستند.
علي شاکري درحاشيه راه اندازي مرکزنگهداري معلولان ذهني "هاجر"  کاشان، کل جمعيت استان را چهار ميليون و 500 هزار نفر ذکر کرد و افزود: از اين تعداد 540 هزار نفر معلول جسمي، حرکتي، نابينا، ناشنوا، ذهني و رواني مزمن هستند.
وي رعايت حقوق افراد معلول در جامعه را مورد تاکيد قرار داد واز اجرايي شدن آيين نامه قانون جامع حمايت از معلولان در آينده نزديک خبر داد.
شاکري  افزود: تاکنون50 درصد اين قانون که در ارديبهشت ماه سالجاري به تصويب مجلس رسيد، به اين سازمان ابلاغ شده است و اميدواريم بقيه آيين نامه هاي اين قانون نيز بزودي ابلاغ و اجرايي شود.
به گفته وي به استناد اين قانون سه درصد سهميه استخدامي  کارکنان دولت به افراد معلول اختصاص دارد و دستگاهها موظف به رعايت آن هستند و علاوه بر اين، بنياد مسکن نيز موظف شده است تا20 درصد خانه هاي ساخته شده خود را به مددجويان بهزيستي واگذار کند.
مديرکل بهزيستي استان اصفهان همچنين آمار جمعيت سالمندان اين استان را 352 هزار و 217 نفر اعلام کرد و گفت: اين ميزان معادل8/7 درصد جمعيت استان است.
وي از مرکز نگهداري سالمندان گلابچي کاشان به عنوان مرکز نمونه کشوري نام برد و از ايجاد دو طرح دهکده سالمندي در اصفهان و دو طرح در کاشان و آران و بيدگل خبر داد.
وي نقش مشارکت هاي مردمي در بهزيستي را با اهميت خواند و خاطرنشان کرد: 40 درصد اعتبارات بهزيستي استان اصفهان در سالجاري با کمک افراد نيکوکار تامين مي شود.
مديرکل بهزيستي استان اصفهان، رقم اعتبارات استاني اين اداره کل در سالجاري را 140 ميليارد ريال ذکر کرد و گفت: کاهش 2 تا 3 درصدي اعتبارات استاني اين اداره کل در سال جاري موجب ايجاد مشکل در ارايه خدمات مطلوب به معلولان شده است.
وي همچنين از اختصاص 160 ميليارد ريال از اعتبارات دولت براي پرداخت يارانه به مددجويان نيازمند زيرپوشش اين اداره کل خبر داد و افزود: هم اکنون 124 هزار نفر از جمعيت استان اصفهان در سه بخش توانبخشي، اجتماعي و پيشگيري از آسيبها، زير پوشش خدمات بهزيستي اين استان قرار دارند.
گفتني است مرکز خيريه توانبخشي هاجر کاشان و مرکز مشاوره روانشناختي خانواده آران و بيدگل با کمک بخش خصوصي راه اندازي شده است.


 کوتاه و خواندني ايران زمين و گل گشت 


افزايش 39 درصدي تماس مردم با پليس 110

اردبيل - خبرنگار آفرينش
فرمانده نيروي انتظامي استان اردبيل گفت : در6ماهه اول امسال بيش از 240 هزارتماس با مرکز فوريتهاي پليسي برقرارشده که اين ميزان نسبت به سال قبل رشد 39درصدي را نشان مي دهد..
امير يعقوب رضازاده درگفتگو با خبرنگار ما با اعلام اين مطلب افزود : بطور متوسط روزانه بيش از يک هزارو 295 تماس با اين مرکز برقرار مي شود که دراين مدت 71 هزار تماس منجر به انجام عمليات پليسي شده است.
وي اولويت کاري پليس را حفظ امنيت اجتماعي کنترل دقيق مرزها مبارزه با سرقت مسلحانه ، مبارزه با اراذل اوباش ، اجراي طرح هاي نجات و فعال کردن گشت هاي ارشاد عنوان کرد و گفت : درطول اجراي طرح ارتقا» امنيت اجتماعي به بيش از 18 هزارنفر تذکر لساني از 20 نفر تعهد کتبي اخذ و يک نفر نيز به مراجع قضايي معرفي شده است.
وي درادامه گفت : هم اکنون استان اردبيل درزمينه انجام ماموريت هاي محوله واجراي طرحهاي ابتکاري دررده ششم کشور قراردارد و تلاش مي شود تا پايان سال اين جايگاه به رتبه چهارم برسد.
رضازاده از اختصاص 3ميليارد و 40 ميليون تومان اعتبار جهت مرمت برجک ها و پاسگاههاي مرزي استان خبرداد و اظهارداشت : اين ميزان اعتبارجهت انسداد مرزهاي استان و نيز آسفالت نمودن جاده هاي مرزي و نيز آب و برق رساني به پاسگاه هاي مرزي هزينه خواهد شد.

سه هزار و 165 نفر از اتباع افغاني از شهرستان دماوند اخراج شدند

رودهن - خبرنگار آفرينش
فرمانده منطقه انتظامي دماوند از اخراج 3165 افغاني غير مجاز در اين شهرستان ظرف يک ماه گذشته خبر داد.
به گزارش خبرنگار آفرينش ، سرهنگ قاسم آبادي گفت : اين افراد پس از دستگيري و سير مراحل قانوني به اردوگاه مسگر آباد ورامين منتقل شدند تا ترتيب اخراج آنها از کشور داده شود.
وي افزود : نيروي انتظامي سه مرحله طرح برخورد با مالکان واحدهاي صنفي ،
 کارگاه هاي توليدي ، کارخانجات و باغات کشاورزي متخلف که اقدام به اشتغال و به کار گيري نيروي کار بيگانه کرده اند را اجرا و نسبت به جمع آوري اتباع غير مجاز با همکاري اداره کار و به استناد حکم قضايي اقدام کرده است.
به گفته سرهنگ قاسم آبادي ، هم اکنون بيش از دوازده هزار تبعه افغان در اين شهر سکونت دارند که حدود 5000 نفر آنها اتباع غير مجاز هستند.
وي يادآور شد : اتباع افغان عمدتا به کارهاي سرايداري ، باغباني ، کشاورزي و امور ساختماني اشتغال داشته و بيشتر آنها در مناطق آبسرد و جابان از توابع بخش مرکزي دماوند زندگي مي کنند.
وي اظهار داشت که با توجه به اينکه شماري از اين افراد به صورت غير قانوني همسران ايراني اختيار کرده اند ، به همين سبب در راستاي طرح اخراج اتباع بيگانه ايراني آنها تنها افراد مجرد دستگير و از شهرستان اخراج مي شوند.
فرمانده منطقه انتظامي دماوند خاطر نشان کرد : متاسفانه تعدادي از اتباع افغاني که از شهرستان اخراج شده اند پس از مدتي از راه هاي غير قانوني به منطقه باز گشته اند.
قاسم آبادي از مالکان واحد هاي صنفي ، کارگاه هاي توليدي ، مزارع و باغات کشاورزي منطقه خواست ، از به کارگيري نيروي کار بيگانه و اتباع افغان پرهيز کرده و از افراد بيکار ايراني ، نيروي کار خود را تامين کنند ، در غير اين صورت نسبت به تعطيلي واحد و معرفي افراد متخلف به مقام قضايي اقدام مي شود.
در پايان وي يادآور شد : طرح شناسايي ، دستگيري و اخراج اتباع افغان غير مجاز تا خروج کامل آنان از پايان ماه مبارک رمضان در قالب جديدتري در سطح شهرستان دماوند به اجرا در مي آيد.

ساخت جاده مرزي خوي- قطور 16 ساله شد

اروميه- خبرنگار آفرينش
با وجود گذشت 16 سال از آغاز ساخت جاده مرزي خوي - قطور اين جاده هنوز به بهره برداري نرسيده است.
جاده خوي- قطور يکي از جاده هاي مهم مرزي آذربايجان غربي است که در صورت تکميل و بهره برداري مي تواند نقش بسيار مهمي را در توسعه اقتصادي منطقه ايجاد کند.
اين جاده که با عبور از زير پل قطور بزرگترين پل هوايي خاورميانه و به موازات راه ريلي ايران به اروپا کشيده شده نزديک ترين مسير کشورمان به استان وان ترکيه از شهرستان خوي محسوب مي شود.
عمليات ساخت و آسفالت اين جاده مرزي که 66 کيلومتر طول دارد از سال 1370 آغاز شده اما به کندي پيشرفته است به طوري که پس از گذشت 16 سال تا کنون 35 کيلومتر آن احداث و 14 کيلومتر ديگر نيز در مراحل پاياني ساخت است.
هاشم زاده، رئيس اداره راه و ترابري شهرستان خوي، ضعيف بودن پيمانکار دراوايل کار وعدم تخصيص به موقع اعتبارات و قرار گرفتن اين جاده در حاشيه رودخانه وحشي خوي قطور را از جمله دلايل کندي در پيشرفت اين جاده عنوان کرد.
گفتني است: تا کنون براي اجراي اين طرح 40 ميليارد ريال اعتبار تخصيص يافته و امسال نيز 18 ميليارد ريال اعتبار ديگر براي تکميل اين پروژه اختصاص يافته است.
در هر حال تسهيل در روند اجراي اين طرح نه تنها زمينه را براي رونق ترانزيت کالا ومسافر از آذربايجان غربي به کشور ترکيه و اروپا فراهم خواهد ساخت بلکه موجب رونق فعاليت بازارچه مشترک رازي خوي خواهد شد و از مهاجرت اهالي 30 روستاي منطقه به مناطق شهري جلوگيري خواهد کرد.
 
خادمين مساجد دراستان اردبيل بيمه مي شوند

اردبيل - خبرنگار آفرينش
مدير کل اوقاف وامور خيريه استان اردبيل گفت : تمامي خادمين مساجد و اجد شرايط دراين استان تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي قرار مي گيرند.
روح اله عدلخواه درگفتگوبا خبرنگارما دراردبيل گفت : خادمين مساجدي که حداکثر 50 سال دارند با معرفي ازطرف هئيت امنا» مساجد بيمه مي شوند.
وي تصريح کرد : هم اکنون حدود 100 خادم مسجد تحت پوشش بيمه قرارگرفته بطوريکه ماهيانه 27 درص حداقل دستمزد به حساب تامين اجتماعي منظور مي شود.
وي با بيان اينکه هم اکنون يکهزارو 700 مسجد ثبت شده دراستان وجود دارد گفت : براي ساماندهي مصلي ها و مساجد واماکن مذهبي متبرکه 930 ميليون تومان اعتبار استاني اختصاص يافته که تا کنون از اين مبلغ 250 ميليون تومان هزينه شده است.
مدير کل اوقاف و امور خيريه استان اردبيل با اشاره به ساماندهي امامزاده سيد سليمان فخرآباد گفت : ساماندهي سيد سليمان فخرآباد سيد دانيال خلخال و امامزاده صالح در حال اجرا است.
عدالتخواه تصريح کرد : حدود 188 امامزاده در استان وجود دارد که از اين تعداد 30 امامزاده داراي درآمد مي باشد.
وي کل درآمد امام زاده ها را 150 ميليون تومان اعلام کرد و گفت : بادرآمد اين امامزاده امکانات و تجهيزات هزينه آب و برق و گاز امامزادها تامين مي شود.
عدلخواه درخصوص احداث 30 واحد مسکن براي جوانان گفت : پروژه 30 واحدي ، 16 واحدي و 8 واحدي وسه واحدي به اتمام رسيده است.

اجراي 87 طرح آبرساني روستايي
 در آذربايجان غربي

اروميه خبرنگار آفرينش
در سال جاري به منظور اجراي 87 طرح آبرساني روستايي در آذربايجان غربي168 ميليارد ريال اعتبار هزينه مي شود
رئيس هيئت مديره و مدير عامل شرکت آب وفاضلاب روستايي استان با اعلام اين مطلب گفت:
سالانه 70 ميليون متر مکعب آب سالم توسط شرکت آب و فاضلاب روستايي استان براي مصارف شرب روستايي توليد مي شود که 60 درصد جمعيت روستايي استان از آن استفاده مي کنند.
عليزاده گفت: هم اکنون 2047 روستا از مجموع 2839 روستاي استان از شبکه آبرساني برخوردار هستند.مدير عامل شرکت آب وفاضلاب روستايي استان ،همچنين با اشاره به طرح هاي فاضلاب روستايي در استان گفت: مطالعات ايجاد شبکه دفع فاضلاب در 20 روستاي استان صورت گرفته و عمليات احداث اين شبکه ها در 4 روستا آغاز شده است.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش