جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/08/27 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2910

طي 2 ماه;
حجم نقدينگي 5 هزار ميليارد تومان افزايش يافت


قلعه باني افزايش قيمت محصولات سايپا را تاييد کرد


تغييرات «اتوبوسي» مديران دولتي ممنوع شد


کاهش 1/25 واحدي شاخص هاي بورس


بازار سكه وارز


کوتاه و خواندني


  طي 2 ماه;
 حجم نقدينگي 5 هزار ميليارد تومان افزايش يافت 

حجم نقدينگي در پايان نيمه نخست امسال به 145 هزار ميليارد تومان رسيد.
پيش از اين حجم نقدينگي در کشور در پايان تيرماه امسال به 139 هزار و 317 ميليارد تومان رسيده بود که بدين ترتيب طي دوماه نقدينگي 5 هزار ميليارد تومان افزايش يافته است.
بر اساس گزارش اداره سياست ها و بررسي هاي اقتصادي بانک مرکزي دارايي هاي خارجي ايران در پايان شهريورماه امسال با 20 درصد رشد نسبت به شهريور سال گذشته به بيش از 68 ميليارد دلار رسيده است.
بر اساس گزارش بانک مرکزي، حجم نقدينگي در پايان نيمه نخست امسال به 145 هزار ميليارد تومان رسيد، اما آهنگ رشد نقدينگي در شهريورماه امسال کاهش يافت و به 36/9 درصد رسيد.
نرخ رشد نقدينگي در مردادماه نيز با حدود 2/7 درصد کاهش نسبت به تيرماه به 37/4 درصد رسيده بود. نرخ رشد نقدينگي در تيرماه 40/1 درصد بود.
اين گزارش حاکي است، دولت در نيمه نخست امسال معادل 6500 ميليارد تومان (بيش از 7 ميليارد دلار) از موجودي حساب ذخيره ارزي استفاده کرده که 38 درصد نسبت به رقم برداشت سال گذشته (10 هزار و 500 ميليارد تومان) کاهش نشان مي دهد.


 قلعه باني افزايش قيمت محصولات سايپا را تاييد کرد 

احمد قلعه باني، مديرعامل شرکت خودروسازي سايپا اعلام کرد: توليد خودرو پرايد 132 (با مصرف زير شش ليتر بنزين در يکصد کيلومتر) به زودي در اين شرکت بصورت رسمي آغاز مي شود.
قلعه  باني درباره صدور پيش فاکتور در نمايندگي هاي اين شرکت نيز گفت: در هفته هاي اخير، عمل به تعهدات اين شرکت به مشتريان در اولويت اصلي فروش خودرو قرار داشت و عرضه خودروهاي دوگانه سوز و بنزين سوز نيز محدود شد.
وي افزود: با کاهش تعهدات شرکت صدور پيش فاکتور براي خودروهاي دوگانه سوز آغاز شده است و از نيمه دوم آذرماه صدور پيش فاکتور براي خودروهاي دوگانه سوز هم انجام مي شود. قلعه باني درباره افزايش قيمت خودروهاي توليدي اين گروه صنعتي در بازار هم گفت: افزايش تقاضا براي خودروهاي دوگانه سوز، مصرف پايين بنزين و در مقطع خاص، اعمال محدوديت در شماره گذاري، از مهمترين علل افزايش تقاضاي محصولات سايپا در بازار و ايجاد نوسان قيمت آنها، بوده است.


 تغييرات «اتوبوسي» مديران دولتي ممنوع شد  

 رييس کميسيون رسيدگي به لايحه مديريت خدمات کشوري در مجلس گفت: بر اساس فصل هشتم قانون مديريت خدمات کشوري تمامي انتصاب ها و ارتقا»ها از اين پس بر اساس احراز شرايط تحصيلي و دارا بودن تجربه لازم خواهد بود.
به گزارش فارس و به نقل از دفتر اطلاع رساني مرکز پژوهش هاي مجلس محمد باقر بهرامي رييس کميسيون رسيدگي به لايحه مديريت خدمات کشوري ضمن بيان اين مطلب افزود: بر اساس قانون جديد، شرط تحصيلي و تجربه لازم به عنوان دو عامل اصلي براي انتصاب ها و ارتقا»ها در تمامي دستگاه ها و ادارات در نظر گرفته شده اند و بر اين اساس مسوولان بايد حتما ضوابط اين قانون را در انتصاب هايشان رعايت کنند.
وي افزود: قانون مديريت خدمات کشوري همچنين به منظور جلوگيري از تغييرات به اصطلاح «اتوبوسي» مديران پس از هر تغيير و تحول در دستگاه اجرايي، مقرر کرده است که 85 درصد مديران هر دستگاه اجرايي از ميان کارمندان همان دستگاه اجرايي انتخاب شوند و به اين ترتيب حرمت و شان نيروهاي داخلي دستگاه ها حفظ خواهد شد.
به گفته بهرامي حداکثر 15 درصد مديران بر اساس تصميم بالاترين مقام دستگاه مي توانند از خارج دستگاه انتخاب شوند اما در انتخاب آنها نيز بايد يکي از شرايط تحصيلي يا تجربه يا هر دوي اينها لحاظ شوند و در غير اين صورت استفاده از نيروهاي خارج از دستگاه امکان پذير نخواهد بود.
وي همچنين خاطرنشان ساخت که پست هاي تمامي دستگاه ها در مجموع به پست هاي سياسي و حرفه  اي تقسيم بندي شده اند که اين قانون شامل انتخاب افراد براي پست هاي سياسي نمي شود.
به گفته بهرامي طول زمان مديريت در پست هاي حرفه اي 4 سال خواهد بود که به شرط موفقيت و کارآيي مطلوب اين مدت تمديد مي شود. ضمن اين که در تمامي دستگاه ها يک معاونت ثابت در نظر گرفته شده است تا ذخاير و پتانسيل هاي دستگاه ها حفظ شود و با تغيير مديريت وقفه اي در روند امور به وجود نياييد.
رييس کميسيون رسيدگي کننده به لايحه مديريت خدمات کشوري در بخش ديگري از سخنان خود با تشريح جزييات فصل دهم اين قانون گفت: بر اساس اين فصل من بعد پرداخت هاي يک دستگاه به پرسنل خود متناسب با عملکرد، با رعايت عدالت و مساوات بر اساس معيارها و ارزيابي ها و نيز با در نظر گرفتن سقف و کف خواهد بود.


  کاهش 1/25 واحدي شاخص هاي بورس 

شاخص کل بورس روز    شنبه با 1/25 واحد کاهش به 10048/14 رسيد.

 


 داروپخش                            2                    515                        279,26 
صنايع شيميايي فارس                          2                      36                             840,1
خوراک دام پارس                    99.1               223                       417,11
بوتان                       99.1                  27                         383,1
فولاد کاويان                     99.1                  94                         823,4 
بانک کارآفرين                        99.1                  63                        235,3 
سيمان شاهرود                        99.1                    81                           160,4
سيمان تهران             (81.22)      (916)                        100,3
سايپا                          (2)              (29)                         421,1
باما                          (2)           (483)                667,23
ايران خودرو ديزل                          (2)               (45)                         207,2
کالسيمين                            (2)           (332)                      290,16


 بازار سكه وارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                      18000   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                 192000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                 182500 تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                                                   92000   تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                             47000  تومان
 
دلا ر                                                                                                                  937   تومان
 
يورو                                                                                                                  1380   تومان


 کوتاه و خواندني 


  شعبه خيابان 17 شهريور بانک پاسارگاد افتتاح شد

شعبه بانک پاسارگاد در خيابان 17 شهريور طي آيين رسمي، با حضور مديران و مسوولان بانک گروهي از مردم و اهالي محل، در حالي گشايش يافت.
به گزارش روابط عمومي بانک پاسارگاد، شعبه خيابان 17 شهريور در حالي افتتاح شد که بانک پاسارگاد همچنان به افتتاح شعبه هاي خود در سرتاسر ايران ادامه مي دهد. هدف از اين اقدام نيز ايجاد رفاه حال بيشتر براي مشتريان، افزايش کيفي و کمي خدمات و در دسترس بودن شعبه هاي بانک براي همه هموطنان عزيز است.
احمد وادي دار، عضو هيات مديره بانک پاسارگاد، ضمن ابراز خرسندي از استقبال مردم از خدمات و تسهيلات ارايه شده توسط بانک پاسارگاد، گفت: استقبال مردم عزيز، انگيزه ما را براي ارائه خدمات و تسهيلات با کيفيت مطلوب تر دوچندان مي کند.


 معاون وزير مسکن:
قيمت مسکن متعادل شده است!

معاون وزير مسکن گفت: مساحت بافت هاي فرسوده در سطح کشور حدود 45 هزار هکتار است. منوچهر خواجه دلويي در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: در زمينه بافت هاي فرسوده مطالعات لازم صورت گرفته و محدود شهرها مصوب شده و طبق قانون، امسال امتيازاتي همچون تراکم هاي ويژه بافت هاي فرسوده در نظر گرفته شده است. وي خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه دولت، هر سال معادل تورم، مبلغ وام براي ساخت مسکن افزايش مي يابد که اين وام ها براي توليد مسکن است. معاون وزير مسکن و شهرسازي همچنين از متعادل شدن قيمت مسکن در کشور خبر داد و تصريح کرد: طبق آمار و بررسي هاي صورت گرفته، قيمت مسکن متعادل شده و آرامش يافته است.
 
عضو کميسيون صنايع مجلس:
به متقاضيان تندر 90 اجحاف مي شود 

احمد بزرگيان، عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي گفت: خودروسازان در زمينه هاي مختلف ازجمله ثبت نام، قيمت گذاري و تحويل خودرو، حق متقاضيان را ناديده مي گيرند و به مردم اجحاف مي کنند.بزرگيان افزود: براي تحويل خودرو تندر 90، دو شرکت خودروساز اقدام به جمع آوري پول از متقاضيان کردند، در صورتي که به هيچ وجه قرار نبود اين محصول پيش فروش شود و بلافاصله پس از توليد بايد در بازار عرضه مي شد.وي درباره نحوه تعيين قيمت خودرو تندر 90 گفت: نخستين اظهارنظرها درباره اين قرارداد، تعيين قيمت 5/5 ميليون توماني برحسب نرخ هاي جهاني آن بود و با افزايش ارزش يورو اين ميزان به 6 و نيم ميليون تومان رسيد و هر چه بيش از اين مبلغ گرفته شود، اجحاف در حق مردم است.بزرگيان همچنين درباره تعيين گونه ها (تيپ) و امکانات (آپشن) مختلف براي تندر 90 و اختلاف قيمتي که بر اساس آن در نظر گرفته شده است، گفت: مگر امکانات هر تندر 90 چقدر با گونه ديگر آن اختلاف قيمت دارد که بايد اين مبلغ از مردم طلب شود؟

فاز اول تصفيه خانه فاضلاب تهران سال آينده
 به بهره برداري مي رسد

مدير عامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور با بيان اينکه فاز اول تصفيه خانه فاضلاب تهران 6 ماه از برنامه عقب است گفت: فاز اول تصفيه خانه فاضلاب تهران با اعتبارات بانک جهاني و اعتبارات داخلي نيمه اول سال 87 به بهره برداري مي رسد. مجيد نامجو با بيان اين مطلب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تصفيه خانه فاضلاب تهران که 6 مدول 500 هزار نفري است تاکنون 75 درصد پيشرفت فيزيکي داشته است، بنابراين انتظار مي رود تا 4 مدول آن به ظرفيت 2 ميليون نفر و با اعتبارات بانک جهاني و 2 مدول ديگر آن به ظرفيت يک ميليون نفر تا نيمه اول سال 87 به بهره برداري برسد. وي ادامه داد: چنانچه 20 ميليارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده براي دو فاز که قرار است با اعتبارات داخلي به بهره برداري برسد به موقع تخصيص يابد مي توان به افتتاح آن در نيمه اول سال 87 اميدوار بود.
  
بازپرداخت بخشي از بدهي دولت به بانک ها

رييس کل بانک مرکزي از آغاز بازپرداخت بخشي از بدهي دولت به سيستم بانکي خبر داد و گفت: کاهش نرخ سود بانکي و نرخ تورم همانند دو بال يک پرنده هستند که اگر هر دو را با هم به پيش ببريم تا پايان سال جاري نرخ سود بانکي و تورم را کاهش خواهيم داد. طهماسب مظاهري در گفت وگو با مهر با تاکيد بر اينکه دولت همواره خواستار کاهش نرخ سود بانکي است، تصريح کرد: کاهش نرخ سود بانکي يکي از آرزوهاي هر فردي است که در حوزه اقتصادي فکر و عمل مي کند، اما اين کاهش نيازمند الزامات، مقدمات و مقتضياتي است که مهترين آن کاهش نرخ تورم است. رييس کل بانک مرکزي کاهش نرخ سود بانکي و نرخ تورم را دو بال يک پرنده توصيف کرد و گفت: اگر بتوانيم هر دو را با هم به پيش ببريم، تا پايان سال جاري نرخ سود بانکي و نرخ تورم را کاهش خواهيم داد.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش