جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/09/22 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (پنجشنبه) نسخه شماره 2932


شکست 1+5 در تدوين قطعنامه تحريم ايران


رضايي: پيداکردن عظمت گذشته ايران از نان شب هم واجب تر است


سياست اوباما در مقابل ايران

رئيس مجلس خبرگان:
آمارهاي موجود براي ما هشداردهنده است


پاسخ غيرمستقيم کاخ سفيد به اظهارات احمدي نژاد


لاريجاني: دولت نهم از ظرفيت نيروهاي نخبه بهره نبرد


ميز خبر


كوتاه از سياست


غير رسمي


 شکست 1+5 در تدوين قطعنامه تحريم ايران 

گروه سياسي: وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد گروه 1+5، بر سر جزئيات قطعنامه اي تازه عليه برنامه هسته اي ايران در شوراي امنيت، به توافق دست نيافتند. به گزارش خبرگزاري رويترز، به رغم شکست مذاکرات روز سه شنبه شش قدرت بزرگ جهان، وزارت امور خارجه آمريکا ابراز اميدواري کرده است که توافق بر سر سومين قطعنامه عليه تهران، در چند هفته آينده به دست آيد. ديپلمات هاي ارشد پنج عضو دايمي شوراي امنيت - آمريکا، فرانسه، بريتانيا، چين و روسيه - به همراه ديپمات هاي آلماني، شامگاه سه شنبه، پيش نويس سومين قطعنامه شوراي امنيت درباره ايران را در يک مکالمه تلفني مشترک به بحث گذاشتند. شان مک کورمک، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا به خبرنگاران گفت که اين کنفرانس تلفني، بين يک تا يک ساعت و نيم به طول انجاميده و "مکالمه اي سازنده" درباره اين قطعنامه، انجام شده است. هفته گذشته، گزارشي از سوي سازمان ملي برآوردهاي اطلاعاتي آمريکا منتشر شد که نشان مي داد، ايران درحال حاضرهيچ برنامه اي براي ساخت سلاح هسته اي ندارد.روسيه و چين، پيش از انتشار اين گزارش نيز با افزايش تحريم ايران از سوي شوراي امنيت، مخالفت کرده بودند. انتشار اين گزارش نيز به گمانه دامن زده است که اين دو کشور داراي حق وتوو در شوراي امنيت، با سرسختي جدي تري، از افزايش تحريم هاي ايران جلوگيري کنند. اين دو کشور، از شرکاي اقتصادي بزرگ جمهوري اسلامي ايران محسوب مي شوند. مک کورمک، از ارائه جزئياتي درباره محتواي پيش نويس قطعنامه تازه خودداري کرد، اما پيش از اين دو مقام آمريکايي که نامشان فاش نشد، به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفته بودند که "بخشي از نيروهاي مسلح و بانک هاي اصلي ايران" هدف اصلي دور تازه تحريم ها عليه تهران خواهند بود. به گفته اين دو مقام آمريکايي، در حال حاضر نام هاي "نيروي قدس و بانک ملي ايران"، در پيش نويس اين قطعنامه تازه که توسط فرانسه آماده شده، وجود دارند. شان مک کورمک همچنين از ارائه اطلاعاتي بيشتر درباره موضع روسيه و چين در قبال پيش نويس از پيش آماده شده قطعنامه، خودداري کرد. وي در پاسخ به سئوالات خبرنگاران درباره تاثير گزارش اطلاعاتي تازه بر موضع روسيه و چين، گفت: اين گزارش به معناي "تغيير استراتژي يا تاکتيک در مواجهه با ايران" نيست. مک کورمک گفت که ديپلمات هاي ارشد گروه "1+5" به زودي کنفرانس تلفني ديگري برگزار خواهند کرد و افزود: "موضوع جالب اين است که ما درباره صدور يا عدم صدور قطعنامه تازه هيچ بحثي نداريم، بحث بر سر اين است که قطعنامه بعدي شوراي امنيت ]عليه ايران[ بايد چه محتوايي داشته باشد." پيش از اين برخي رسانه ها از احتمال برپايي نشست وزراي امور خارجه کشورهاي گروه "1+5" در ابتداي هفته آينده در پاريس خبر داده بودند، اما شان مک کورمک، احتمال برگزاري چنين جلسه اي را ضعيف ارزيابي کرد.شوراي امنيت سازمان ملل تاکنون با صدور دو قطعنامه از ايران است که برنامه غني سازي اورانيوم خود را متوقف کند. ايران اين خواسته را رد و تاکيد مي کند غني سازي اورانيوم را با هدف تامين سوخت نيروگاه بوشهر ادامه مي دهد.
حمايت اتحاديه اروپا از تشديد تحريم ها
در همين حال شبکه خبري بلومبرگ ديروز در گزارشي با بيان اينکه رهبران اتحاديه اروپا از تلاش ها براي صدور سومين قطعنامه تحريم عليه ايران در شوراي امنيت سازمان ملل حمايت کردند، افزود: اتحاديه اروپا در پيش نويس بيانيه اي که قرار است در تاريخ 14 دسامبر نهايي شود از تلاش هاي جورج بوش، رييس جمهور آمريکا براي تشديد انزواي ديپلماتيک ايران حمايت مي کند. به گزارش ايسنا، بر اساس اين پيش نويس که روز 11 دسامبر در بروکسل منتشر شد دولت هاي اروپايي ضمن ابراز "نگراني عميق نسبت به برنامه هسته  اي ايران" از تلاش در شوراي امنيت سازمان ملل براي تصويب اقدامات بيشتر عليه ايران به طور کامل حمايت خواهند کرد. در پيش نويس اين بيانيه آمده است: دستيابي ايران به قابليت نظامي هسته  اي غيرقابل پذيرش خواهد بود. در اين بيانيه همچنين آمده است که اين اتحاديه همچنان مشوق هاي اقتصادي و کمک در زمينه انرژي را به دولت ايران در صورتي که به فعاليت هاي غني سازي ايران پايان دهد ارايه مي کند. بلومبرگ افزود: بوش در تلاش است تا حمايت بين المللي براي اعمال تحريم هاي بيشتر عليه ايران را به دست آورد. اين در حالي است که شوراي اطلاعاتي ملي آمريکا هفته گذشته در تازه ترين گزارش خود تاکيد کرد ايران در حال حاضر به دنبال سلاح هسته  اي نيست.


  رضايي: پيداکردن عظمت گذشته ايران از نان شب هم واجب تر است 

گروه سياسي: دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام پيداکردن عظمت گذشته  ايران را از نان شب هم واجب تر دانست و درباره نقش مديران براي دستيابي به سياست هاي اصل 44 گفت: براي تحقق اهداف اصل 44 به مديران ريسک پذير با حاشيه امن نياز داريم.محسن رضايي که ديروز در جمع مديران صنعت هوانوردي سخن مي گفت در پاسخ به اين پرسش که آيا اميدي به تحقق سياست هاي اصل 44 وجود دارد و مديران چه نقشي در اين زمينه دارند؟ گفت: ما براي اين انقلاب به مديران ريسک پذير نياز داريم; چرا که با روحيه  محافظه کارانه انقلاب اقتصادي به وجود نمي آيد و البته اين يک مساله  مهم است که مديران براي اين کار بايد از حريم امن برخوردار باشند; از اين رو در تصميمات دولت و مجلس براي تحقق اين اصل اين موضوع بايد مد نظر قرار گيرد. رضايي با بيان اين که سازماندهي و يکپارچه سازي نظارت هاي کشور و برقراري يک رابطه  منطقي بين اين نظارت ها از الزاماتي است که بايد رعايت شود، ادامه داد: اين موضوع در سياست هاي اصل 44 مد نظر قرار گرفته شده است; اما در شرايط امروز کشور، بايد بررسي کرد که براي توسعه  ملي چه نوع برخوردها و تعاملاتي مناسب است. وي در همين راستا تاکيد کرد: امروز کارهايي که به توسعه لطمه مي زند، نبايد انجام داد. به گزارش ايسنا، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با اعتقاد به اين که کاري که امروز از نان شب هم واجب تر است، اين است که ايران مجد و عظمت گذشته  خود را پيدا کند، خاطرنشان کرد: ما در سياست هاي بين المللي امروز اثرگذار هستيم اما در اقتصاد بيشتر اثرپذير هستيم تا اثرگذار. متاسفانه اين موضوع نشان مي دهد شکاف جدي بين سياست بين الملل و اقتصاد بين الملل وجود دارد که بايد حل شود و حتي بايد از اهرم سياست براي پرکردن اين شکاف استفاده کرد. رضايي در ادامه  سخنانش با تاکيد بر اين که مردم بايد از اين زندگي مصرفي دولتي با يک انقلاب بيرون بيايند و يک زندگي توليدي پرتلاش و آينده دار را براي خود شروع کنند، گفت: اگر بخواهيم تحولي در اين زمينه ايجاد شود دولت نيز بايد دولت متحولي شود. دولت از ابتداي انقلاب اسلامي هم روي صندلي خود نشسته و هم بر روي صندلي مردم; اما امروز زماني است که ديگر دولت در ايران بايد سر صندلي خود بنشيند. دولت سکان دار است نه پاروزن، البته تنها دولت فعلي مد نظر نيست. دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با اعتقاد به اين که قوانين در ايران براي پيشرفت راه توسعه بايد ساماندهي جدي پيدا کنند، گفت: اين موضوع را مقام معظم رهبري به مجلس فرموده اند و ما هم دنبال مي کنيم که مجلس زودتر اين کار را انجام دهد.


  سياست اوباما در مقابل ايران 

گروه سياسي: هلن کوپر در مقاله خود در روزنامه هرالد تريبيون احتمال بهبود روابط ايران و آمريکا در صورت انتخاب باراک اوباما به سمت رياست جمهور آمريکا را بررسي کرده است.او مي نويسد: فرض کنيد 20 ژانويه 2009 شده و باراک اوباما به عنوان رئيس جمهوري جديد ايالات متحده آمريکا سوگند ياد کرده است. ايران در سياست خارجي اوباما در رده اول قرار دارد و فعاليت هاي تهران مهمترين موضوع مورد بحث در واشنگتن به حساب مي آيد. به نظر مي رسد اوباما به عنوان رئيس جمهور جديد برخورد متفاوتي با ايران خواهد داشت و برخلاف رئيس جمهورهاي پيشين آمريکا که از گفتگوي مستقيم با ايران اجتناب مي کردند، با استفاده از ديپلماسي شخصا وارد عمل شده و با ارائه پيشنهادهاي اقتصادي و همچنين خارج کردن سياست تغيير نظام از دستور کار خود باعث پايه ريزي بناي مذاکرات دوکشور مي شود.به طور خلاصه اوباما بدون هيچ پيش شرطي با ايران مذاکره مي کند او در مصاحبه خود با نيويورک تايمز گفته بود: فکر مي کنم برايمان مهم است به ايران نشان دهيم که خواستار تغيير نظام  نيستيم اما خواستار تغيير رفتار دولتمردان اين کشوريم . او افزوده بود: اگر ايران اعتماد خود را نسبت به آمريکا نشان دهد من نيز آماده مذاکره خواهم بود.با توجه به اظهار نظرهاي اوباما در مناظره هاي انتخاباتيش مي توان به اين نتيجه رسيد که تصميم هاي او فراتر از سياست هاي اتخاذ شده جورج بوش و احتمالا هيلاري کلينتون خواهد بود. بوش و کلينتون هر دو معتقدندکه رئيس جمهور آمريکا نبايد با رهبران ايران برخود خوبي داشته باشد اما اوباما تصور امتناع از مذاکره با ايران صرفا به خاطر تنبيح دشمن را مسخره خواند. گفتني است بيشتر تحليلگران سياسي با نظر اوباما مبني بر گفتگو با مقامات ايراني موافقند. گزارش جيمز بيکر و لي هاميلتون درباره عراق يک نمونه آشکار است. جيمز بيکر وزير سابق امور خارجه و لي هاميلتون عضو سابق کنگره آمريکا در گزارش خود با اشاره به تلفات جنگ عراق خواستار آغاز گفتگوي دولت اجرايي بوش با ايران و سوريه شدند.از سوي ديگر عملي کردن وعده ها و پيشنهادهاي اوباما مشکلات خود را دارد قبل از هرچيز اولين مسئله اين است که اوباما مي خواهدبا چه مقامي در ايران مذاکره کند؟ به احتمال زياد محمود احمدي نژاد مهمترين کانديداي او به شمار مي رود ولي به عقيده برخي تحليلگران احمدي نژاد بدترين کانديداي مذاکره رو در رو با اوباما در سال 2009 خواهد بود.


  رئيس مجلس خبرگان:
 آمارهاي موجود براي ما هشداردهنده است 

روه سياسي: چهارمين کنگره حزب اعتدال و توسعه صبح ديروز با حضور آيت الله هاشمي رفسنجاني، اعضاي اين حزب، تعدادي از نمايندگان مجلس و فعالان احزاب دو جناح در محل باشگاه وزارت کار و اموراجتماعي آغاز به کار کرد. رئيس مجلس خبرگان در مراسم افتتاحيه اين کنگره با تاکيد بر استفاده از همه تجربيات و عدم به کارگيري روش هاي حذفي، تصريح کرد: اکنون وقت آن رسيده که دست از طرد،خشونت، دعوا، متهم کردن و بي تفاوت کردن مردم برداريم. وي با تشکر از حزب اعتدال وتوسعه براي دعوت از جريان هاي موثر موجود سياسي کشور، گفت: با حضور جريان هاي موثر سياسي مي توان همدلي و همکاري موثري در آستانه انتخابات فراهم کرد. رئيس مجلس خبرگان با اشاره به ترکيب حضار شرکت کننده، گفت: از ترکيب حضار محترم بايد خوشحال بود و آن را به فال نيک گرفت.هاشمي رفسنجاني اظهار داشت: مجلس آينده حقيقتا جزو مهمترين حوادث آينده کشور به حساب مي آيد و اگر انشا الله مجلس برآيند صحيح افکار عمومي مردم ايران شکل بگيرد مي تواند نجات بخش و پيش برنده انقلاب و کشور و سنگري براي امنيت منطقه قرار بگيرد. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: اگر خداي نکرده مجلس آينده برآيند افکار عمومي نباشد و چيز ديگري در بيايد بايد نگران بود; من از ترکيب حضار چيزي شبيه همدلي هاي قبل از انقلاب را مي بينيم، در جريان انقلاب، امام (ره) مثل کاپيتاني هوشيار و مسلط کشتي انقلاب را هدايت کردند و با حضور مردم تداوم انقلاب مقدور شد و سازندگي با همدلي شکل گرفت. وي با اشاره به برخي سخنان مقام معظم رهبري که در اطراف جايگاه نصب شده بود، گفت: همانطور که در اين سخنان مقام معظم رهبري مشخص است اعتدال جوهر آموزه هاي قرآني است و اعتدال نيز جزو سفارشات اصلي امام علي و نهج البلاغه است.هاشمي رفسنجاني تاکيد کرد: من فکر مي کنم راه سعادت ما از همدلي مي گذرد و اعلان سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي را بسيار با اهميت مي دانم و اين چيز بزرگي بود که رهبري در آستانه ورود به سال جاري اعلام کردند و حرفي کاملا صحيح و حکيمانه اي است. رئيس مجلس خبرگان با اظهار تاسف از غيبت ايران در کنفرانس اخير امنيتي منامه، گفت: وقتي ديدم که در کنفرانس منامه ايران حضور ندارد در فکر فرو رفتم که چطور مي شود بدون ايران امنيت را برقرار کرد چرا بايد ستاره آن اجلاس وزير دفاع آمريکا باشد که به کشورهاي منطقه در خصوص امنيت ، راهبرد بدهد ، انسجام اسلامي ناظر به اين نگراني است که در منطقه بايد انسجام داشته باشيم. وي با تاکيد بر استفاده از همه تجربيات و عدم به کارگيري روش هاي حذفي گفت: انشا الله راهمان را گم نکنيم چون ما از نسلي هستيم که سرگذشت اين نيم قرن را خوب مي دانيم، فراز و نشيب ها ، ناکامي ها و ... را مي توانيم تجزيه و تحليل کنيم . رئيس مجلس خبرگان تصريح کرد: اکنون وقت آن رسيده که دست از طرد ، خشونت، دعوا، متهم کردن و بي تفاوت کردن مردم برداريم. هاشمي رفسنجاني افزود: ما بايد راه امام را که پيش پاي ما گذاشتند ادامه دهيم امروز انسان هاي عالم ، دانشمند فراواني هستند که سرد و گرم دنيا راچشيده اند و تجربه هاي زيادي در اختيار دارند حيف است که امروز که دستمان از اين تجربه ها پر است عقب گرد کنيم.رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به سخنراني محمد باقرنوبخت، دبير کل حزب اعتدال و توسعه که به برخي شاخص هاي اقتصادي در دو سال اخير اشاره کرد، گفت: اين ارقام و شاخص ها که آقاي نوبخت گفته اند هشدار دهنده است.وي اظهار داشت: اين جا بحث اصلاح طلب و اصولگرا مطرح نيست همه ما در کشتي نشسته ايم و در اقيانوس پر تلاطمي حرکت مي کنيم .رئيس مجلس خبرگان رهبري با اشاره به افزايش قيمت نفت، گفت: مشکل قيمت نفت هميشه جزو مشکلات اصلي ما براي توسعه کشور بود ولي امروز که اين موضوع تقريبا حل شده است بايد کارهاي بيشتري صورت بگيرد.هاشمي رفسنجاني با اشاره به سياست خصمانه جناح تندرو آمريکا، گفت: بوش از همان روزي که آمد با طرح ايران به عنوان محور شرارات با گستاخي ايران را متهم کرد، ما همان فقط متوجه شديم قدرت مسلط جهاني به دنبال چيست البته طرح هايي چون خاورميانه بزرگ بحمدالله شکست خورد ولي اهداف آنها باقي است و تلاش آنها هم جدي است. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام سپس به گزارش اخير نهادهاي اطلاعاتي آمريکا در مورد برنامه هسته اي ايران اشاره کرد و گفت: اين گزارش مسئله مهمي است که بايد در مورد آن قدري بيشتر درنگ کنيم چرا که در تحليل آن افراط و تفريط شد. وي افزود: از نظر من مسلم است که اين گزارش نفعي براي آمريکا نداشت و آنها براي اهداف خود هيچ استفاده اي نمي توانند از آن کنند; اين که بعضي ها فکر مي کنند سناريو و توطئه اي پشت آن است به عقل جور در نمي آيد. رئيس مجلس خبرگان رهبري تاکيد کرد: شاه بيت اين گزارش اين است که ايران سياست تسليحات هسته اي را متوقف کرده که اين چيز جديدي نيست و قبلا آمريکا اين موضوع را گفته بود، البته اينکه چرا اين گزارش الان منتشر شده قابل بررسي است. به هر حال اطلاعات ما در اين مورد کافي نيست ولي حدس من اين است که گزارش را کارشناسان دمکرات يا مستقل تهيه کرده اند. هاشمي رفسنجاني ادامه داد: در آنجا کارشناسان مثل کشور ما و بعضي کشورها در معرض تهديد و تغيير دائم نيستند و کار کارشناسي خود را انجام مي دهند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به تاثير گزارش البرادعي و گزارش نهادهاي اطلاعاتي آمريکا بر موضوع هسته اي ايران، گفت: اين شرايط فضاي جديدي را به وجود آورده که حداقلش اين است که کار بازهاي کاخ سفيد را مشکل تر کرده و هم براي تحريم و هم کارهايي مثل تجاوز نظامي با مشکلاتي مواجه شده اند اما درعين حال آنها تلاش خودشان را بيشتر کرده اند.وي خواستار استفاده از اين فضاي جديد در کشور شد و گفت: ما بايد از اين فضا استفاده کنيم و شرايط همدلي را در داخل کشور ايجاد کنيم. رئيس مجلس خبرگان با اشاره به اينکه بين همدلي و رقابت منافاتي وجود ندارد، گفت: مردم بايد با خيال راحت راي بدهند، نامزدها هم با خيال راحت افکار و برنامه هاي خود را مطرح کنند و نتيجه آن را در مجلس ببينيم; مجلس آينده بايد تکيه گاه نظام، دولت و همه احزاب باشند. هاشمي رفسنجاني توجه به افکار عمومي را ضروري تر از گذشته توصيف کرد و گفت: يکي از خطرات فعلي بي تفاوتي ملت است; خدا نکند روزي ملتي به بي تفاوتي مبتلا شود، ملت بايد در تعيين سرنوشت خود نقش داشته و اميدوار باشد، بي تفاوتي مهمترين خوره اي است که به جان ملت ها مي افتد. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: البته مردم عميقا به انقلاب دل بسته اند و اگر ايران امروز را با ايران دوران پهلوي مقايسه کنند حتما احساس سرافرازي مي کنند. وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به مفهوم اعتدال گفت: اعتدال معنايش اين نيست که افراد از افکار و عقايدشان دست بردارند بلکه بايد در مشي خود معتدل باشند، مشي معتدل هم خيلي سخت نيست; اعتدال راه انبياست و حرکت طبيعي تاريخ محسوب مي شود. هاشمي رفسنجاني ضمن اشاره مجدد به انتخابات آتي مجلس شوراي اسلامي گفت: اميدوارم در ماه هاي آينده که ماه هاي سرنوشت کشور است همکاري مردم، احزاب، دولت، قوه قضائيه، ناظران و مجريان انتخابات، صفحه افتخارآميز و مثبتي از تاريخ را ثبت کنند.


 پاسخ غيرمستقيم کاخ سفيد به اظهارات احمدي نژاد 

گروه سياسي: به دنبال اظهارات روز سه شنبه احمدي نژاد که گزارش سازمان هاي جاسوسي آمريکا را "گام مثبتي" خواند که بايد با گام هاي ديگر تکميل شود، جرج بوش، بار ديگر از ايران خواست تا درباره برنامه مخفي توليد سلاح اتمي خود توضيح دهد و هشدار داد براي حفظ صلح بايد مانع گسترش چنين تلاش هايي شد.به گزارش پايگاه اينترنتي کاخ سفيد، رييس جمهوري آمريکا در کاخ سفيد پس از ديدار با جورجيو ناپوليتانو، رييس جمهوري ايتاليا، بار ديگر با اشاره به اينکه "ايران خطرناک است"، گفت:ما باور داريم که ايران برنامه مخفي نظامي توليد سلاح اتمي داشته است و ايران بايد به جهان توضيح دهد چرا اين برنامه را داشته است. هشدار تازه رييس جمهوري آمريکا پس از اظهارات محمود احمدي نژاد، رييس جمهوري ايران در روز سه شنبه بيان شد.احمدي نژاد با مثبت خواندن گزارش اطلاعاتي اخير آمريکا درباره برنامه هسته اي ايران، گفته بود که اگر آمريکا يکي دو گام مثبت ديگر نشان دهد، راه براي تعامل باز خواهد شد. در گزارش سازمان ملي برآوردهاي اطلاعاتي آمريکا، که هفته گذشته منتشر شد، تصريح شده بود که ايران، برنامه ساخت سلاح هسته اي خود را چهار سال پيش متوقف کرده است. با اين حال، در اين گزارش آمده بود که ايران به دنبال سلاح اتمي نيست.بنا به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، بوش در مصاحبه اي که روز سه شنبه با شبکه خبري اي.بي.سي داشت به سوالي درباره اظهارات احمدي نژاد به طور مستقيم پاسخ نداد،اما ادعا کرد: پاسخ من به ايراني ها اين است: شما يک برنامه پنهان مخفي که يک برنامه نظامي بوده، داشته ايد. ما بايد آن را اکنون متوقف کنيم. شما اين تعهد داريد که به جهان بلند و واضح توضيح دهيد، که چرا اين برنامه نظامي را داشته ايد. آيا قصد داريد دوباره آن را شروع کنيد؟ به عبارت ديگر توپ در زمين شما است. بوش در کنفرانس مطبوعاتي خود با رييس جمهوري ايتاليا تاکيد کرد:ايران خطرناک است، اگر آنها ياد بگيرند چگونه مي توان اورانيوم را غني سازي کرد، خطرناکتر خواهند بود. جرج بوش با اشاره به رييس جمهوري ايتاليا گفت:ما با رييس جمهوري همکاري خواهيم کرد تا استراتژي خود را در اين باره توضيح داده و با يکديگر همکاري نزديک کرده تا به خاطر صلح جهاني نگذريم چنين اتفاقي روي دهد.به گزارش مهر، ناپوليتانو نيزدر همسويي با ادعاهاي بوش بر ضد ايران اظهار داشت که وي و بوش نگراني هاي مشترک و تعهد مشترکي در قبال مسائل مختلف دارند. وي افزود: ما مي خواهيم مساعي و ايده هايمان را براي مقابله موفقيت آميز با همه تهديدها اعم از تهديد بسيار جدي مجهز شدن ايران به سلاح هسته اي اعلام کنيم.در همين زمينه، "دانا پرينو" سخنگوي کاخ سفيد نيز اظهارات احمدي نژاد را "تفکرات خيالي" توصيف کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، گوردون جاندرو سخنگوي کاخ سفيد هم در واکنش به سخنان احمدي نژاد،گفت: "ما در مجموع با رئيس جمهور ايران موافق هستيم.يک يا دو گام ديگر نياز است.اجازه دهيد با تعليق روند غني سازي اورانيوم از سوي ايران شروع کنيم و از اين مسير پيش رويم."محمود احمدي نژاد، رييس جمهوري ايران روز سه شنبه در کنفرانسي خبري در پاسخ به سوالي درباره پيگيري هاي گروه 5+1 جهت صدور قطعنامه  سوم عليه جمهوري اسلامي ايران علي رغم انتشار گزارش البرادعي و 16 نهاد اطلاعاتي آمريکا، گفت: اخيرا شاهد بوديم که جامعه اطلاعاتي آمريکا گزارش مفصلي منتشر کرد که خلاصه  آن در اختيار رسانه ها قرار گرفت. بخش عمده  اين گزارش تاييد مواضع ملت ايران و حقوق اين ملت در موضوع هسته يي بود. بخش ديگري از گزارش اشاراتي به گذشته داشت که فکر مي کنيم اگر جامعه  اطلاعاتي آمريکا بررسي دقيق تري انجام دهد راجع به گذشته نيز به نظر ملت ايران خواهد رسيد. وي در عين حال انتشار اين گزارش را گام مثبتي ارزيابي و خاطرنشان کرد: اين گام به سمت جلو برداشته شده و اگر يکي، دو گام ديگر برداشته شود، شرايط کاملا متفاوت خواهد بود و مسائل پيش رو پيچيدگي خود را از دست مي دهد و راه براي حل مسائل اساسي در منطقه و در تعاملات دوجانبه بازخواهد شد. آمريکا به رغم انتشار اين گزارش اطلاعاتي از متحدنش خواسته است به اعمال فشارها عليه ايران براي رها کردن برنامه هسته  اي اين کشور ادامه دهند.


  لاريجاني: دولت نهم از ظرفيت نيروهاي نخبه بهره نبرد  

گروه سياسي: نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي گفت : دولت نهم از نيروي نخبه در امر مديريتي کم استفاده کرده است و سفره دولت بايد در به کارگيري نيروي با تجربه و کارآمد گسترده تر مي شد. علي لاريجاني عصر ديروز در همايش "اصولگرايان و تحولات آينده ايران" که به همت دانشجويان جامعه اسلامي دانشگاه فردوسي برگزار شد، مطلب ياد شده را در پاسخ به اين سوال مجري برنامه مطرح کرد که پرسيد"با پيروزي اصولگرايان در انتخابات انتظار مي رفت آقاي احمدي نژاد از تمام ظرفيت هاي اصولگرايان استفاده کند مثل آقاي رضايي و قاليباف، ولي بعد از استعفاي شما از دبيري شوراي عالي امنيت ملي، اين شايعه قوت گرفت که آقاي احمدي نژاد با افرادي که از نظر مديريتي سابقه بيشتري از وي دارند و سرتر هستند نمي تواند کار کند، نظر شما چيست؟"لاريجاني گفت:" راجع به مساله سرتر نمي دانم چه بگويم، ولي يکي از مسائلي که سليقه من نيست، همين است که اعتقاد دارم ظرفيت کشور از نظر نيروهاي نخبه زياد است و دولت از ابتدا بايد سفره اش را پهن تر مي کرد مانند همين افرادي که نام برديد." وي در ادامه افزود : البته اين ايراد تنها در دولت آقاي احمدي نژاد وجود ندارد بلکه به دولت آقاي خاتمي نيز وارد است اما انتخاب کابينه سليقه اي است و معتقديم بهتر است که در اداره کشور نگاه ديگري حاکم شود و دولت ها با هم وحدت ملي داشته باشند که به طور قطع اين امر در هر دوره اي به نفع نظام و مردم است.
  اختلافات سران کشور جدي نيست
نماينده رهبر معظم انقلاب در شوراي عالي امنيت ملي در پاسخ به سئوال يکي از دانشجويان مبني بر وجود اختلافات ميان سران کشور عنوان کرد : در عرصه سياست اختلاف نظر وجود دارد اما مهم اين است که به اين اختلافات دامن زده نشود زيرا در نگاه کلان بين المللي به طور قطع به نفع نظام و مردم نيست . البته اختلافات ميان سران کشور آن قدرها هم بزرگ و جدي نيست بلکه اختلافاتي جزئي و قابل رفع است.
   تدوام مذاکرات  درباه درياي خزر 
لاريجاني در خصوص شايعاتي مبني بر تصميم براي رژيم حقوقي درياي خزر با سهم کم براي ايران در اجلاس سران خزر در تهران خاطرنشان کرد : متاسفانه شايعات زيادي در اين مورد وجود دارد ، در حالي که در اجلاس سران حاشيه درياي خزر در خصوص رژيم حقوقي و تعيين سهم صحبت نشد و محور گفتگوها امنيت و حفظ محيط زيست اين دريا بود و من متاسفم که گاهي رقابت هاي داخلي باعث ظلم به برخي موضوعات حساس آن هم در اذهان عمومي به خصوص دانشجويان مي شود.وي افزود : در حال حاضر مذاکرات در خصوص تعيين سهم ايران از درياي خزر ادامه دارد و هنوز به نتيجه نهايي در اين زمينه نرسيده ايم.
  دليل استعفاي من سلايق مديريتي بوده
دبير سابق شوراي عالي امنيت ملي در پاسخ به دانشجويي که خطاب به وي گفت با توجه به اينکه شما را مردي براي همه فصول مي دانند بعد از استعفاي شما چه فصلي از زندگيتان آغاز شده است، عنوان کرد : حداقل در زندگي سياسي من مواردي به خاطر شانه خالي کردن از بار سختي ها نمي بينيد و من هنوز در ميدان هستم و همان طور که اعلام کردم دليل استعفاي من سلايق مديريتي بوده و نمي خواهم که به اين موضوع دامن زده شود، البته من هنوز در حال طي مسير گذشته خود هستم و در شوراي عالي امنيت ملي به عنوان نماينده رهبر معظم انقلاب خدمت مي کنم.لاريجاني درباره احتمال اقدام نظامي به ايران هم گفت: "احتمال جنگ خيلي کم است و اگر هم باشد ما وسط ميدان هستيم; زيرا سرباز اسلام بوده و بنابرتکليف عمل مي کنم."
 نبايد به اختلا فات بيش از حد با آمريکا دامن زد
 لاريجاني در پاسخ به سئوالات دانشجويان در خصوص اظهارات وزير دفاع آمريکا  در اجلا س امنيتي منامه بحرين  که ادعا کرده بود ايران عامل نا امني منطقه است،  اظهار داشت : سخنان رابرت گيتس در بحرين و اطلاق نام تهديد منطقه اي به ايران و نيز طرح سپر موشکي و ايجاد التهاب تصنعي در ميان کشورهاي منطقه نشان از شيطنت هاي امريکاييها دارد.وي با بيان اينکه اختلافات ميان ايران و امريکا در حد سيگنال نيست و عميق تر از آن است، عنوان کرد : اگر امريکا دست از مواضع ضد ايراني خود بر دارد و سر به راه شود احتمال وجود منافع مشترک ميان ايران و امريکا وجود دارد اما با شرايطي که شاهد آن هستيم هنوز سياست يک جانبه گرايي آنان حکم فرماست. لاريجاني در خصوص جلوگيري امريکا از ايجاد ائتلاف در منطقه اظهار داشت : آنها يک تئوري يک جانبه گرايي را دنبال مي کنند و با ايجاد هرگونه ائتلافي مخالفت مي کنند و حساسيت امريکا به اجلاس شانگهاي نيز از اين جهت است.دبيرسابق شوراي عالي امنيت ملي عنوان کرد : اختلافات ميان ايران و امريکا از جنس استراتژيکي است و به زودي و آساني حل نمي شود البته نبايد به اختلافات هم بيش از اندازه دامن زده شود.
 درباره گزارش جاسوسي آمريکا با تدبير موضع نگرفته ايم
وي درباره گزارش سازمان هاي اطلاعات امريکا در خصوص برنامه هسته اي ايران ، تاکيد کرد : در ابتداي اين گزارش با واژه هايي چون اگر، اما و شايد قطعيت آن را زير سئوال برده است ضمن اينکه طي حرکتي موذيانه برنامه هسته اي ايران را بعد از سال 2003 به دليل فشارهاي بين المللي صلح آميز دانسته و گفته شده چون فشارهاي بين المللي جواب داده است پس بايد آن را ادامه دهيم که به اين ابعاد گزارش نيز بايد توجه جدي شود.لاريجاني با بيان اينکه دولت امريکا با حاکم شدن فضاي ضد جنگ در اين کشور از نظامي گري خسته شده است، ادامه داد : اين گزارش سعي کرده که با دادن بخشي از حقانيت به ايران در دستيابي به دانش هسته اي قسمتي از خرابکاري هاي خود را در عرصه بين المللي جبران کند و حيثيت رفته خود را بيش از اين از بين نبرد اما بايد توجه کرد که در اين مورد، دچار افراط و تفريط نشويم تا کنون هم توانسته ايم در اين مورد با تدبير موضع بگيريم.
  دامن زدن به اختلافات جزئي احزاب صحيح نيست
نماينده رهبر معظم انقلاب در شوراي عالي امنيت ملي همچنين ديروزپيش از پاسخگويي به سئوالات خبرنگاران  در همايش اصولگرايان و آينده فراروي ايران ، افزود: دنياي امروز تئوري يک جانبه گراي امريکا در عرصه جهاني را نمي پذيرد زيرا شکست اين راه غلط در عراق، افغانستان، لبنان و مسئله فلسطين به طور کامل نمايان بود.لاريجاني با تاکيد بر آگاهي از شرايط بين المللي و بهره مندي از اين شرايط ويژه خاطرنشان کرد: غرب به زعم خود حرکت يک جانبه گراي نظامي گري را در دنيا به عنوان پاراديم مسلط انتخاب کرد که البته توفيقي نداشت.لاريجاني با بيان اينکه تاکنون ايران در حوزه احيا» تفکرات الهي به عنوان دستاوردهاي بزرگ انقلاب اسلامي در عرصه بين المللي کم کاري کرده است، تصريح کرد: اين مهم نيازمند مجاهدت علمي سنگيني از سوي انديشمندان و نخبگان کشور است که نخبگان سياسي ما نيز بايد با ارتباطي مسالمت آميز با ساير کشورها ارتباط برقرار کرده و آموزه هاي اسلامي را که به واقع، پيام هاي انساني دارد را در قالبي عقلاني و نه آرماني به دنيا عرضه کنند.وي افزود: اگر با چنين پيش فرض هايي ارتباط مسالمت آميز با ديگر کشورها برقرار کنيم به طور قطع شرايط دنيا به نفع ما تغيير خواهد کرد و پاراديم مسلط بر جهان بر مبناي خدامحوري اسلامي مي شود.لاريجاني در بخش ديگري از سخنانش تاکيد کرد: بايد مسائل داخلي را با نگاه کلان ارتقا جايگاه ايران در عرصه بين المللي همگرا کرد و به طور قطع دامن زدن به اختلافات جزئي احزاب سياسي کشور، کار صحيحي نيست و جز اتلاف زمان و از دست دادن شرايط فوق العاده، چيز ديگري ندارد.وي اظهار داشت: مجموعه احزاب سياسي کشور نقاط اشتراک بسياري با يکديگر دارند و اين ظلم بزرگي است که بدون در نظر گرفتن شرايط حساس ايران در عرصه جهاني به اختلافات جزئي دامن بزنند. 


 ميز خبر 


سبحاني نيا: افزايش سن ازدواج از نتايج تورم شديد است

گروه سياسي: عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي گفت: گراني، تورم و نوسانات شديد و غيرقابل پيش بيني قيمت ها به ويژه قيمت کالاهاي اساسي، مايحتاج عمومي و مسکن موجب تشديد شکاف هاي درآمدي و مخدوش شدن عدالت مي شود. حسين سبحاني نيا ديروز در نطق پيش از دستورش با بيان مطلب ياد شده، افزود: اين موضوع سرمايه گذاري هاي توليدي را نيز ناامن مي کند; دولت که به حق در پي تحقق عدالت اقتصادي و اجتماعي است در درجه اول بايد در مهار تورم بکوشد تا موفق شود زيرا اتخاذ هر سياست اقتصادي ديگري در گسترش عدالت ناکام خواهد ماند. نماينده نيشابور با بيان اينکه "به دلايل زيادي تورم در ايران بيش ترين فشار را بر طبقات کم درآمد، جامعه يعني کارگران و کارمندان حقوق بگير وارد مي کند" ، تاکيد کرد: دهک اول جامعه حدود دو برابر متوسط افزايش قيمت ها قدرت خود را از دست مي دهد و اين امر موجب مي شود که اقدامات مثبت حمايتي از اقشار آسيب پذير کم اثر شود، علاوه بر اثر ضد عدالتي تورم، بي ثباتي اقتصادي و ناامني سرمايه گذاري ناشي از نوسانات شديد قيمت ها نيز به طور مضاعف باعث تشديد شکاف هاي درآمدي شده و عدالت اقتصادي را بيش تر مخدوش مي کند. اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، افزايش شکاف ميان فقير و غني، تشديد احساس فقر در طبقات کم درآمد و آثار اجتماعي نامطلوب را مورد اشاره قرار داد و افزود: تاخير در ازدواج و افزايش سن ازدواج و ناهنجاري هاي اجتماعي و اخلاقي بخشي از نتايج نامطلوب تورم شديد است. اتخاذ راهکارهاي مناسب از سوي مجلس و دولت براي مهار تورم امري ضروري و جدي است و الا هر سياست اقتصادي ديگر در گسترش عدالت ناموفق خواهد بود.
 
کلهر استعفا کرد، احمدي نژاد نپذيرفت

گروه سياسي: مهدي کلهر اعلام کرد که از مشاورت رسانه اي رئيس جمهور استعفا کرده اما دکتر احمدي نژاد نپذيرفته است. مشاوررسانه اي محمود احمدي نژاد عصر ديروز در ميزگرد نقد و بررسي عملکرد دولت نهم در دانشکده فني ومهندسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال، با بيان اين مطلب، اظهار داشت: پيش از ظهر امروز و قبل از آمدن به اين دانشگاه درباره استعفاي خود با دکتر احمدي نژاد و مهندس ثمره هاشمي مشاور ارشد رئيس جمهور صحبت کردم ولي آنان موافقت نکردند. وي عمده ترين علت استعفاي خود را داشتن مشغله زياد، از جمله نماينده رئيس جمهور در شوراي نظارت بر صدا و سيما و عضويت در شوراي تدوين و سياستگذاري برنامه پنجم توسعه عنوان کرد.کلهر در ادامه در عين حال با بيان اينکه "بنده با اين استعفا خواستم کسي پست مشاورت را داشته باشد که بتواند ارتباط بهتري با معاونت اجرايي رئيس جمهوري ايجاد کند، اظهار داشت: جنس کار بنده طوري است که  در آن تمرکز لازم است.وي گفت : بنده تمام تلاشم را در اين مدت گذاشته ام تا بتوانم تعامل خوبي ميان رسانه ها و دولت ايجاد کنم.مشاور رسانه اي احمدي نژاد در گفت وگو با مهر تصريح کرد: در اين مدت معاونت اجرايي رئيس جمهور يک مسير متفاوتي در ذهنش مبني بر تعامل با رسانه ها داشت، به همين دليل بنده با استعفايم خواستم که دست آقايان باز باشد و شخص جوان تري بيايد و اين مسئوليت را در دست بگيرد.وي در پاسخ به اين سئوال که چرا علي رغم تاکيد رئيس جمهور مبني بر اينکه ديگر استعفايي در دولت وجود ندارد  شما استعفا داديد ، گفت: بنده ديروز نيز اين تصميم را داشتم ، ولي آقاي احمدي نژاد اين موضوع را نمي دانست  و مي خواستم به آقاي رئيس جمهور بگويم که شما از دل ديگران خبر نداريد ولي فضا طوري شد که نتوانستم اين موضوع را مطرح کنم.
 
انتقاد باهنر به بي نظمي نمايندگان در صحن علني

آفرينش: جلسه علني ديروز مجلس، همچون جلسات قبلي آن در پيش از تعطيلات هفتگي نهاد قانونگذاري کشور از حد نصاب افتاد. امري که منجر به واکنش محمدرضا باهنر نايب رئيس مجلس شد که در غياب حدادعادل رياست جلسه علني را برعهده داشت.انتقاد باهنر از بي نظمي نمايندگان در رفت و آمدها به صحن علني مجلس، زماني اعلام شد که تعدادي از نمايندگان در هنگام بررسي سئوال مجيد ناصري نژاد نماينده شادگان از وزير جهاد کشاورزي قصد خروج از صحن را داشتند که وي به دليل حد نصاب نداشتن مجلس از نمايندگان درخواست کرد تاجلسه علني را ترک نکنند.در پي بي اعتنايي نمايندگان به اين تذکر باهنر گفت: نمايندگاني که مي خواهند جلسه را ترک کنند بايد حتما از سبحاني نيا يکي از اعضاي هيات رئيسه مجلس مجوز دريافت کنند.باهنر تصريح کرد: بي نظمي و کم حضوري نمايندگان در جلسات مجلس مورد انتقاد بيرون است من نمي خواستم اين مطلب را از تريبون مجلس اعلام کنم.نايب رئيس مجلس افزود با بيان اينکه هر کس بدون اجازه جلسه را ترک کند مجبوريم نام وي را از طريق رسانه ها اعلام کنيم،تاکيد کرد: نمايندگاني که مجوز از سبحاني نيا دريافت نکرده اند حق خروج از جلسه علني را ندارند خواهش مي کنم رعايت کنيد.پيش از تذکر باهنر نسبت به اين بي نظمي نمايندگاني در جلسه علني در هنگام بررسي ايرادات شوراي نگهبان به لايحه اجرايي سياست هاي کلي اصل 44 قانون اساسي نيز مجلس چندين بار از حد نصاب افتاد و تابلوهاي نمايشگر تعداد نمايندگان را از 188 تا 193 نشان مي داد.  حداقل حدنصاب در مجلس 194 است.در ماه هاي اخير اين چندمين بار است که جلسات علني مجلس از حد نصاب مي افتد و تعداد نمايندگاني که به طور متوالي در جلسات مجلس غيبت دارند نسبتا در حال افزايش است اين بي نظمي ها در حضور و غياب نمايندگان شائبه آغاز فعاليت هاي انتخاباتي آنان با توجه به نزديک بودن انتخابات مجلس هشتم در حوزه هاي انتخابيه را دامن زده است.در پايان جلسه علني ديروز نيز اسامي حدود  20نماينده که غيبت غيرموجه داشتند، قرائت شد.
 
موافقت مجلس با فعاليت بخش غيردولتي در حوزه راه

آفرينش: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با فعاليت بخش غيردولتي در حوزه راه و راه آهن موافقت کردند. نمايندگان مجلس در نشست علني ديروز خود به ادامه بررسي ايرادات شوراي نگهبان درمورد لايحه "اجراي سياست هاي کلي اصل  44قانون اساسي" پرداختند و در اين جلسه مواردي ديگر از ايرادات اين لايحه را اصلاح کردند. شوراي نگهبان  28ايراد از اين لايحه گرفته است. با مصوبه ديروز نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، بخش هاي غيردولتي مجاز به فعاليت در زمينه راه و راه آهن خواهند بود. براين اساس سهم بهينه بخش هاي دولتي و غيردولتي در فعاليت هاي راه و راه آهن مطابق آيين نامه اي خواهد بود که به پيشنهاد مشترک وزارتخانه هاي راه و ترابري و اموراقتصادي و دارايي به تصويب شوراي عالي اجراي سياست هاي کلي اصل  44خواهد رسيد. نمايندگان مجلس بااصلاح ماده اي ديگر از اين لايحه، دولت را مکلف کردند درحد مقابله بابحران، نسبت به تامين کالاهاي اساسي مانند گندم و سوخت براي مدت معين، تمهيدات لازم را بيانديشد. همچنين با تصويب نمايندگان مجلس، سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران موظف شد وظايف حاکميتي شرکت هاي تابعه خود را بر عهده گيرد و بقيه فعاليت هاي خود را مطابق احکام گروه يک اين قانون (فعاليت هاي اقتصادي) واگذار کند. ادامه بررسي و رفع ايرادات شوراي نگهبان در لايحه اجراي سياست هاي کلي اصل  44قانون اساسي به جلسه آتي مجلس روز يکشنبه  25آذرماه موکول شد.
 
تقديم پيام وزير امورخارجه مصر به متکي

گروه سياسي: "حسين ضرار" معاون وزير امورخارجه مصر ديروز با وزيرامورخارجه ايران ديدار و پيام " احمد ابوالغيط " وزير امور خارجه کشورش را تسليم "منوچهر متکي" کرد. به گزارش اداره کل اطلاعات ومطبوعات وزارت امورخارجه، در اين ديدار طرفين همچنين آخرين وضعيت مناسبات دو جانبه، مسايل منطقه و تحولات بين المللي را مورد رايزني قرارداده و ديدگاه هاي خويش را پيرامون آن ارايه کردند. همچنين نتايج گفت و گوهاي معاونين وزراي خارجه ايران و مصر به وزير امورخارجه ايران ارايه شدوطرفين براستمرار رايزني ها درخصوص مسايل دوجانبه، منطقه اي و بين المللي تاکيد کرده، گفت وگوهاي جاري را سازنده قلمداد کردند و خواستار ادامه اين گفت وگوها شدند. صبح ديروز حسين ضرار معاون وزير امورخارجه مصر و "عباس عراقچي" درمحل وزارت امورخارجه درخصوص مسايل دوجانبه، منطقه اي و بين المللي بحث و تبادل نظر کردند.
 
تلاش فراکسيون اقليت براي استيضاح وزير کشور

ايرنا: نماينده ايلام از تلاش جمعي از نمايندگان براي استيضاح "مصطفي پورمحمدي" وزير کشور خبر داد. داريوش قنبري گفت: طرح استيضاح وزير کشور در  13بند تهيه شده و درحال جمع آوري امضا براي تقديم به هيات رييسه است. وي درپاسخ به سوالي در خصوص مناسب بودن زمان براي استيضاح و جديت نمايندگان براي اين اقدام گفت: شايد طراحان و امضاکنندگان استيضاح وزير جهاد کشاورزي جدي نباشند اما ما موضوع استيضاح وزير کشور را تا مرحله نهايي پيگيري مي کنيم.
 
تذکر به وزير بازرگاني براي  کنترل قيمت ها

آفرينش: نماينده ايلام در مجلس شوراي اسلامي در تذکري به " سيدمسعود ميرکاظمي " وزير بازرگاني خواستار رسيدگي به علت افزايش سطح عمومي قيمت ها شد. فريدون همتي در اين تذکر کتبي همچنين خواستار رسيدگي به علت عدم نظارت جدي، مستمر و دقيق و نيز رفع فشاراقتصادي بر مردم ناشي از افزايش قيمت ها بخصوص بر دهک هاي پايين جامعه شد.


 كوتاه از سياست 

پايان مذاکرات فني ايران و آژانس درباره موضوع آلودگي

گروه سياسي: مذاکرات ايران و آژانس در سطح کارشناسي ديروزپس از سه روز و انجام شش دور گفت و گو درباره  موضوع "آلودگي" در يکي از دانشگاه هاي فني تهران پايان يافت. هنوز مشخص نيست بحث و بررسي بر سر اين موضوع در آينده ادامه خواهد يافت يا اينکه کارشناسان آژانس در حالي که ديشب تهران را به مقصد وين ترک کردند به طور کامل پاسخ هايشان را دريافت کرده اند. اين مذاکرات صبح روز دوشنبه با حضور "هرمن ناکارت"، رييس بخش منطقه يي پادمان آژانس به همراه دو تن از کارشناسان اين بخش در محل سازمان انرژي اتمي آغاز شد. همچنين علي  اصغر سلطانيه، نماينده  دائم ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي و محمد سعيدي، معاون سازمان انرژي اتمي به همراه مقاماتي از وزارت امور خارجه اين مذاکرات را انجام دادند. موضوع آلودگي چهارمين موضوعي است که در چارچوب مداليته حل مسايل ايران با آژانس مورد بررسي قرار مي گيرد. پيش از اين موضوع سند اورانيوم فلزي که چهارمين موضوع در مداليته بود همراه با بررسي موضوع سانتريفيوژهاي پي - يک و پي - دو حل شد. تاکنون موضوعات "پلوتونيوم"، "سانتريفيوژ هاي پي-يک و پي- دو"، "سند اورانيوم فلزي" و نيز مساله  "آلودگي کانتينرهاي کرج" حل شده است. آژانس سوالات باقي مانده در خصوص آلودگي يافت شده در يک دانشگاه فني را 15 سپتامبر 2007 (24 شهريور) بر اساس مداليته  به ايران تحويل داد.
 
نوبخت: مجلس هشتم  بايد مجلس شايستگان باشد
 
گروه سياسي:  دبيرکل حزب اعتدال و توسعه با ارائه بخشي از آمارها و اظهار نگراني نسبت به وضعيت اقتصادي کشور خواستار اجراي قانون توسط همه نهادهاي مسئول در امر انتخابات و همچنين مشارکت تمامي چهره ها دلسوز و متعهد نظام شد. محمدباقر نوبخت در نطق خود در چهارمين کنگره حزب اعتدال و توسعه عملکرد برخي از مديران دولتي را در انتقاد از برخي سياست هاي نادرست "شجاعانه" خواند.  وي با تاکيد بر استفاده از همه ظرفيت هاي نظام براي مقابله با تهديدها و دست يافتن به اهداف توسعه ملي، خاطرنشان کرد: با پرهيز از بسته نگري، انحصار گري و روش هاي حذفي مي توان زمينه اتحاد ملي و مشارکت همه شايستگان کشور را در شکل دهي مجلسي مومن، واقع بين معتدل و کارآمد فراهم کرد. دبيرکل حزب اعتدال و توسعه در مراسم افتتاحيه چهارمين کنگره سراسري اين حزب ، هدف از برگزاري اين کنگره را دو هدف برگزيني اعضاي شوراي مرکزي و بررسي فعاليت تشکل هاي استان حزب در خصوص انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي اعلام کرد.وي گفت: در حالي موضوع چگونگي شکل گيري مجدد قوه مقننه در دستور کار اعتدال و توسعه قرار گرفته که با ابتنا» به واقعيت هاي موجود، مجلس آتي از حساسيت و اهميت فوق العاده اي برخوردار خواهد بود.نوبخت ادامه داد: هر چند با توجه به جايگاه رفيع قوه مقننه در نظام جمهوري اسلامي ايران و لزوم تاسي قواي مجريه و قضائيه از محتويات آن، گزينش نمايندگان مجلس از سوي مردم همواره پر اهميت تلقي مي شود اما شرايط ويژه خارجي و داخلي کشور، مجلس هشتم را از ادوار گذشته با همه موقعيت هاي پيشين متمايز مي کند.دبير کل حزب اعتدال و توسعه تصريح کرد: متاسفانه در عرصه هاي بين المللي به بهانه هاي سياسي غير حقوقي با طرح پرونده هسته اي ايران در شوراي امنيت سازمان ملل و صدور دو قطعنامه 1737 و 1747 عليه ايران صادر شد و تلاش بي وقفه اي  نيزاز سوي برخي قدرت هاي بزرگ در حال اعمال  است تا قطعنامه بعدي صادر شود.

حداد عادل در بيمارستان مهر بستري شد

آفرينش: غلامعلي حداد عادل، رييس مجلس شوراي اسلامي به دليل بيماري جزئي، از سه شنبه شب در بيمارستان مهر تهران بستري شده است. حميدرضا حاجي بابايي ديروز دراين خصوص به خبرنگاران پارلماني گفت: يک عمل جراحي جزئي داخلي روي رييس مجلس انجام شده است و حال عمومي وي اکنون رو به بهبودي است و به زودي از بيمارستان مرخص مي شود.

روز عيد قربان درايران تغيير نمي کند

ايرنا: مسوول کميته علمي ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري اعلام کرد: روز عيد قربان در ايران تغيير نمي کند و براساس تقويم کشور، روز جمعه  30آذر ماه مصادف با عيد قربان است . "علي رضا موحد نژاد"، افزود: غروب دوشنبه گذشته،  60گروه رصدي از ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري در  40شهر کشور که هواي کاملا صافي داشتند، با تلسکوپ و دوربين هاي مجهز به رصد پرداختند اما موفق نشدند با امکانات و دوربين هاي نجومي، ماه را رويت کنند. موحد نژاد دربخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اعلام شوراي افتا» در عربستان مبني بر اعلام روز دوشنبه هفته جاري به عنوان اول ذي الحجه،افزود: باتوجه به اين که در عربستان سعودي رويت ماه باچشم غيرمسلح انجام مي گيرد، اين که هلال ماه را قبل از مقارنه ديده باشند، کاملا مردود است. مقارنه زماني اتفاق مي افتد که ماه، خورشيد و زمين در يک امتداد قرار مي گيرند به شرط اين که ماه در بين زمين و خورشيد قرار بگيرد، ماه جديد آغاز مي شود. مسئول کميته علمي استهلال دفتر مقام معظم رهبري با بيان اين که سه ساعت قبل از اين که مقارنه اتفاق بيفتد عربستان اعلام کرد که هلال ماه رويت شده است، اين اعلام به لحاظ علم نجوم کاملا مردود است. موحد نژادتاکيد کرد: باتوجه به اين در ايران هيچ نشانه و علائمي مبني بر رويت ماه پيدا نشده است، بنابر اين هيچ تغييري در زمان شروع ماه ذي الحجه و روز عيد قربان صورت نگرفته است.

دعوت رسمي از احمدي نژاد براي انجام مناسک حج

ايرنا: ملک عبدالله بن عبدالعزيز پادشاه عربستان سعودي از محمود احمدي نژاد رييس جمهوري براي شرکت در مناسک حج تمتع امسال رسما دعوت به عمل آورد . سيد محمد حسيني سفير جمهوري اسلامي ايران در عربستان سعودي با اعلام اين مطلب، گفت: پادشاه عربستان سعودي به عنوان ميهمان ويژه از رييس جمهوري ايران دعوت کرده است. سفير ايران در عربستان دراين گفت گو اشاره اي به زمان دقيق سفر احمدي نژاد به عربستان سعودي نکرد . اين اولين بار است که عاليترين مقام عربستان سعودي از احمدي نژاد براي شرکت در مناسک حج تمتع رسما دعوت مي کند . طي يک سال گذشته اين سومين بار است که رئيس جمهور به دعوت مقامات عربستان سعودي به اين کشور سفرمي کند. سفر وي به عربستان با هدف گسترش روابط دو جانبه در اسفند ماه سال  85و شرکت در اجلاس سران اوپک در آبان ماه  86در رياض ،دو سفر قبلي احمدي نژاد به عربستان سعودي بود.

عدم پاسخگويي اسکندري به سوالات خبرنگاران

آفرينش: محمد رضا اسکندري وزير جهاد کشاورزي که براي پاسخگويي به سئوال مجيد ناصري نژاد نماينده شادگان ديروز به جلسه علني مجلس شوراي اسلامي رفته بود، حاضر به پاسخگويي به سئوالات خبرنگاران نشد و به سرعت جمع آنها را ترک کرد.اسکندري که از راهروي مجلس قصد داشت وارد صحن علني نهاد قانونگذار شود ، هنگامي که خود را در حلقه خبرنگاران ديد، گام هاي بلندتر و تندتر برداشت تا سريعتر از ميان آنها عبور کند و بدون توجه به سئوالات مکرري که خبرنگاران مطرح مي کردند، وارد صحن علني مجلس شوراي اسلامي شد.در حالي که پيش از اين خبرنگاران اسکندري را از وزراي هميشه حاضر به اطلاع رساني و خوش برخورد با اصحاب رسانه مي خوانند، اين بار نيز او را مورد خطاب قرار دادند و از او درباره طرح استيضاح وي توسط برخي نمايندگان ملت و تجمع اعتراض آميز روز سه شنبه توليد کنندگان و کارکنان کارخانجات توليدي کودهاي شيميايي  سئوال کردند که هيچ يک از اين سئوالات پاسخي دريافت  نکردند.
 
خاتمي هفته آينده به تبريز مي رود

گروه سياسي: سيدمحمد خاتمي رئيس جمهور سابق کشورمان در ادامه سفرهاي استاني خود چهارشنبه يا پنجشنبه آينده همزمان با ايام عيد قربان به آذربايجان شرقي سفر مي کند. شوراي اصلاح طلبان استان آذربايجان شرقي که ميزبان خاتمي در سفر به تبريز هستند، طي بيانيه اي اعلام کردند که ديدار عمومي با اقشار مردم، نخبگان و اصلاح طلبان اين استان از برنامه هاي سفر رئيس دولت اصلاحات است.شوراي اصلاح طبان آذربايجان شرقي قرار است ساير برنامه هاي خاتمي در سفر به تبريز را اعلام کند.همچنين سيد محمد خاتمي اوايل ماه آينده و همزمان با ايام عيد غدير خم قرار است به کرمان سفر کرده و در جمع اقشار مختلف مردم اين شهر سخنراني مي کند. وي همچنين قرار است در سالروز زلزله دلخراش بم، به اين شهر زلزله زده نيز سفر کند.


 غير رسمي 


   تحريک براي رفتارهاي غير منطقي
شنيديم که روز سه شنبه، به هنگام سخنراني سيد محمد خاتمي در دانشکده فني دانشگاه تهران، عده اي افراد غير دانشجو با حضور در جمع افرادي که موفق به ورود به دانشگاه نشده بودند، حضور يافته و اقدام به تحريک آنان براي سردادن شعار و شکستن درهاي ورودي کردند. حضور پليس در بيرون دانشگاه، باعث ترک محل توسط اين افراد شد.
  ادعاي نمايندگان اروپا در بازگشت از ايران
شنيده مي شود که هيات نمايندگي پارلمان اروپا در بازگشت از ايران، خواستار آزادي فوري دانشجويان بازداشتي و رهبران اتحاديه هاي کارگري،رعايت حقوق زنان و اقليت هاي مذهبي شده است.اين هيات ديروز گزارش سفر اخير خود را به پارلمان اروپا ارائه کرد.به گزارش عصر ايران، هيات نمايندگي پارلمان اروپا که براي دومين ديدار خود با نمايندگان مجلس ايران چند روز پيش به تهران سفر کرده بود وضع حقوق بشر در ايران را در مقايسه با سفر دو سال قبل اين هيات وخيم تر ارزيابي مي کند. اين هيات يازده نفره که به رياست آنجليکا بير از نمايندگان آلمان در اين پارلمان به ايران رفته بود در کنار ديدار با نمايندگان ايران، مقامات عالي رتبه دولت و نمايندگان نهادهاي وابسته به سازمان ملل،در عين حال با برخي نمايندگان اتحاديه هاي کارگري، سازمان هاي فعال زنان، اقليت هاي مذهبي و نيز خانواده برخي از زندانيان سياسي ملاقات کرده است.
  سارکوزي نگران آغاز جنگ در خاورميانه
شنيده ديگر اينکه رئيس جمهور فرانسه در يک اظهار نظر غير متعارف و تحريک آميز ديگر گفته است که اگر رژيم صهيونيستي به اين نتيجه برسد راه حلي براي کنترل برنامه هسته اي ايران از طريق شيوه هاي ديپلماتيک وجود ندارد تاسيسات اتمي کشورمان را مورد حمله قرار خواهد داد و اين امر به آغاز يک جنگ فراگير در خاورميانه منجر خواهد شد. به گزارش آفتاب به نقل از خبرگزاري آسو شيتدپرس، نيکولا سارکوزي در مصاحبه اي که روز سه شنبه در نشريه فرانسوي نوول آبزرواتور به چاپ رسيده گفته است: "اگر اسرائيلي ها احساس کنند که امنيت آنها واقعا به خطر افتاده است خطر آغاز جنگ به خاطر برنامه هسته اي ايران وجود خواهد داشت".
 توسل به مردگان براي کسب راي زندگان
آخرين شنيده اينکه بنا به گزارش هاي رسيده، يک نامزد احتمالي انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي از حوزه انتخابيه کرج و اشتهارد براي کسب آرا» از روش غير متعارف "نصب پلاکاردهاي تسليت" برابر منزل متوفيان استفاده مي کند.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش