جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/11/30 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه ) نسخه شماره 2984


کاربرد نانو در صنايع مختلف


ژانويه ; 2008 سردترين دوره زمين در 20 سال گذشته


مصرف غذاهاي چرب و سرخ کرده زنان را مستعد ابتلا به سرطان سينه مي کند


كوتاه و خواندني


چكيده


نامه دانشوران


  کاربرد نانو در صنايع مختلف 

از نانوذرات اکسيد روي براي کرمهاي ضدآفتاب و ضدالتهاب از نانوذرات اکسيد تيتانيوم براي کاهش صدمات ناشي از اشعه ماورا» بنفش بر روي پوست از نانو ذرات اکسيد تيتانيوم و سليکون براي ايجاد پوست صورتي صاف و بدون چروک و درمان خشکي صورت استفاده مي شود. نانو ذرات اکسيد تيتانيوم در شامپوها و لوسيونهاي محافظ پوست، کرمهاي صورت و پمادهاي بهداشتي ديگر هم کاربرد دارد.
جورابها :
با استفاده از نانوذرات نقره جورابهايي توليد کرده اند که با پوشيدن آنها مسئله بوي بد پا ( بطور مثال براي ورزشکاران ) وجود ندارد. و يا عفونت ناخن پا و کف پا (بطور مثال براي بيماران ديابتي ) هرگز پيش نمي آيد. نانو ذرات نقره مي توانند رشد باکتريها و قارچها را مهار کنند.
خميردندانها :
خميردندانهايي توليد شده است که مشتقات حاوي فلورايد آن در دهان به ذرات کلسيم فلورايد 10 نانومتري تبديل مي شود و پيشگيري از پوسيدگي و استحکام دندانها با قدرت بيشتري انجام مي شود.
مواد آرايشي :
شرکتهاي توليدکننده مواد آرايشي درتوليد موادي نظير رژ لب - رژگونه و... با بهره گيري از فناوري نانو محصولاتي با ماندگاري طولاني تر و کيفيت بهتر و مرغوبتر توليد کرده اند.
معجزه نانو تکنولوژي در بدن شما :
پيش بيني شده است تا سال 2010 در حيطه پزشکي دانشمندان بتوانند نانو رباتهاي جراح، پزشک سلولي ، نانو داروها و حسگرهاي بينايي و شنوايي قابل کاشت در بدن را به کمک فناوري نانو بسازند. نانو رباتها براي حمله به سلولهاي سرطاني و ترميم ساختار مولکولي سلولهاي سرطاني و بي خطر ساختن ويروسها برنامه ريزي مي شوند و مي توان آنها را بگونه اي برنامه ريزي کرد که جراحيهاي بسيار حساس و دقيق را انجام دهند. محققان هم اکنون در حال کار بر روي نانورباتهايي هستند که از طريق يک شکاف وارد بدن شده و مشکلات قلبي را درمان مي کند.
يک دانشمند ايراني موفق به طراحي و ساخت ميکرو پروسسوري شده است که با بلعيدن آن اوضاع و احوال داخل بدن از راه هواي تنفسي به دستگاهي که نزديک فرد قرار دارد منتقل مي شود.
فناوري نانو در صنايع غذايي و بسته بندي :
طي چند سال اخير فناوري نانو به صنايع غذايي هم راه يافته است.پيشرفت بيشتر در رمزگشايي DNA و آناليز آن و تلفيق اين فناوري با فناوري دستکاري مولکولها و اتمهاي غذا روش قدرتمندي را در اختيار شرکتهاي صنايع غذايي گذاشته است تا غذاهايي با قابليت و کيفيت بهتر و هزينه اي کمتر را طراحي کنند. در سايه اين علم امولسيونهايي از نانوذرات را کشف کرده اند که باعث يکنواخت تر شدن بافت غذا مي شود. بطور مثال مي توان در توليد محصولاتي مانند بستني از آنها استفاده کرد. و يا نانوکپسولهايي حاوي غذاهاي غني شده توليد شده است که مواد مغزي و آنتي اکسيدانها را بتدريج به بخشهاي خاصي از بدن مي رسانند. يکي از شرکتهاي پيشگام در نانو غذاها در بسته بنديهاي مواد غذائي از نانو حسگرهائي که نسبت به آزاد شدن مواد شيميائي ناشي از فساد غذايي حساس مي باشند.
اين نانوحسگرها به محض شروع فاسد شدن غذا با تغيير رنگ بسته بندي به مشتري هشدار مي دهند. اين سيستم به مراتب دقيق تر و مطمئن تر از فروش با تاريخ مصرف آنست.
فناوري نانو مي تواند در خط توليد بمنظور ايجاد ريز حسگرها و ماشينهاي تشخيص بکار رود و توليد غذاهاي فاقد آلودگي را تضمين کند. استفاده از اين فناوري در جهت تضمين کيفيت فرآورده هاي غذايي يقينا به نفع مصرف کننده است. با استفاده از اين فناوري براي نوشابه ها ، بطريهاي پلاستيکي خاصي توليد کرده اند. لايه نانوذرات به گونه اي طراحي شده است که از آزاد شدن مولکولهاي دي اکسيد کربن از نوشيدني و نفوذ اکسيژن به درون آن جلوگيري مي شود و در نتيجه باعث حفظ تازگي و افزايش زمان ماندگاري محصول مي شود.
 شرکتي بطريهاي پلاستيکي خاصي به سختي شيشه اما مقاوم توليد کرده است. شرکتي با استفاده از اجزا» نانو سراميکي ماهيتابه هايي توليد کرده است که باعث کاهش زمان سرخ کردن و مصرف روغن مي شود.طي چهار سال گذشته تاثير عميق فناوري نانو در صنايع غذايي و بسته بندي به اثبات رسيده است. در حال حاضر در سراسر دنيا بيش از 400 شرکت در امر تحقيق ، توسعه و توليد نانو غذاها فعاليت دارند. که آمريکا - ژاپن و چين در صدر آنها قرار دارند.
نانو کامپوزيت ها :
مواد نانو کامپوزيتي به آن دسته از موادي اطلاق مي شود که فاز تقويت کننده آن داراي ابعادي در مقياس 1 تا 100 نانومتر باشد که شامل نانوکامپوزيتهاي پليمر - سراميک - پليمر - فلز - سراميک - فلز و سراميک هستند. مواد نانو کامپوزيتي در دهه آخر قرن 20 پا به عرصه علم و فن آوري گذاشته و پيشرفتهاي قابل توجهي در اين سالها داشته اند.نانوکامپوزيتها جايگزين خوبي براي کامپوزيتهاي معمولي هستند زيرا کارآيي بهتر و وزن کمتري دارند.محصولات تهيه شده از نانو کامپوزيتهاي پليمري قابليت استفاده در صنايع شيميايي، خودروسازي، ساختمان، نظامي، پزشکي، لوازم خانگي ، ورزشي، کشاورزي و الکترونيکي را داشته و استفاده از آنها در اين صنايع ، کاهش مصرف سوخت و انرژي ، افزايش مقاومت و ايمني در برابر زلزله و آتش سوزي و افزايش عمر سازه ها، کاهش خسارت ناشي از زمان نگهداري مواد غذايي و محصولات کشاورزي، کاهش خسارات ناشي از خوردگي و بطور خلاصه ، استفاده بهينه از منابع موجود را به همراه دارد.
کاربرد نانو تکنولوژي در حذف آلاينده ها و اثرات آن :
نانو تکنولوژي داراي پتانسيلهاي خوبي براي حذف آلاينده هاست، اين فناوري يا بطور مستقيم وارد عرصه حذف آلاينده ها مي شود و يا به شناسايي و اندازه گيري آنها کمک مي کند و يا بطور غيرمستقيم با ايجاد يک تغيير مسير در فرايند آلاينده يا تغيير ماهيت آن سبب حذف و يا دست کم کاهش حجم آلاينده هاي حاصل از آن مي شود. که به بعضي از موارد اشاره مي کنيم :
الف : نانوحسگرها :
نانوحسگرها ابزار بسيار ريزي هستند که قادر به شناسايي و پاسخ به محرکهاي فيزيکي در مقياس نانو از قبيل محرکهاي بيولوژيکي - شيميائي - جابجائيهاي بسيار جزئي - نيرو - صوت - جرم - حرارت و الکترومغناطيس مي باشند. نانو حسگرها مي توانند از جنس سيليکونهاي متخلخل باشند و براي شناسايي واکنشهاي شيميائي و بيولوژيکي با استفاده از روشهاي طيف سنجي يا نوري بکار روند و يا مي توانند از نوع نانو پروب ها بوده بعنوان گيرنده نوري بيولوژيکي - نوري شيميايي و يا حسگرهاي تصويري فضايي بکار روند و هم مي توانند از نوع حسگرهاي الکتريکي مکانيکي بوده و براي اندازه گيري تغييرات جرم مواد جذب شده روي ساختارهاي رزونانسي استفاده شوند. با توجه به اين موارد 2 نمونه از نانوحسگرهاي ساخته شده با خواص جالب معرفي مي شوند:
1- غبارهاي هوشمند:
غبار هوشمند در واقع سنسور بسيار پيشرفته اي است که در سال 1999 در آمريکا ساخته شده است. اين سنسورها را مي توان نانو کامپيوترهاي بسيار کوچک و سبکي دانست که قادرند ساعتها بصورت معلق در هوا مانده و داده هاي حاصل از پردازش خود روي دما - فشار - رطوبت - ميزان مواد شيميايي موجود - نور و صداي محيط اطراف خود را تا فاصله 20 کيلومتري مخابره کنند و امکان پايش مستمر وضعيت آلودگي هوا را در يک منطقه خاص فراهم آورند. اين سنسورها در صورت نزديک شدن بهم قادرند يک شبکه موقت محلي ايجاد کرده با هم تبادل اطلاعات نمايند و امکان تحليل دقيقتر وضعيت آلودگي هوا را فراهم کنند. اندازه اين سنسورها در حد ميلي مترمکعب است. انرژي آنها از نور خورشيد تامين مي شود و تنها در روزهاي آفتابي قابل استفاده اند.  اما کار روي آنها براي تعبيه باطري با ظرفيت و حجم مناسب که بتواند در هواي ابري يا تاريکي هم قابل استفاده باشد همچنان ادامه دارد.
2- نانو حسگرهاي گاز :
در صنعت هميشه خطر نشت گازهاي سمي وجود دارد. حسگرهاي گازي رايج بسيار دير موفق به شناسائي اين گازها با غلظت پائين مي شوند که اين خود لزوم استفاده از حسگرهاي سريع تر و دقيقتر را ايجاب مي کرد. اولين نانوحسگر گاز در سال 2000 براي شناسائي ديوکسين باغلظت ppd   ساخته شد. اين حسگر شامل يک نانوتيوب چند ديواره است که قادراست تا 1034 برابر بيشتر از جاذبهايي مثل کربن  فعال ديوکسين را بخود جذب کند و آنرا شناسايي نمايد و يکسال بعد نانوحسگرهاي گازي از همين نوع براي شناسائي دي اکسيدگوگرد، اکسيدنيتروژن و دي اکسيدکربن هم ساخته شدند. همزمان در آمريکا يک نانوحسگرگازي که در آن از نانو تيوب تک لايه استفاده مي شد ساخته شد که قادر به تشخيص فوري و آني آمونياک و دي اکسيد کربن در غلظت ppm20 بود.
ب - نانوفيلترها :
نانوفيلترها از نوع فيلترهاي تحت فشار بوده و بهتر از اولترافيلترها عمل مي کنند. اين فيلترها با روزنه هاي بين 1 تا 10 نانومتري خود قادرند درفشار بين5 تا 15 بار با صرف انرژي کمتري نسبت به اسمز معکوس آبهاي زيرزميني و آبهاي سطحي با مواد جامد بالا را تصفيه کنند و نمک آب دريا را تا 90 درصد کاهش دهند و انواع باکتريها - ويروسها - آفت کشها - آلاينده هاي آلي و املاح کلسيم و منيزيم  را به شکل موثري جذب نمايند.
نانو فناوري توان حذف آلودگيهاي کوچک منابع آبي (کمتر از 200 نانومتر ) و هوا ( زير 20 نانومتر ) و اندازه گيري و تخفيف مداوم آلودگي در مناطق وسيع تر را دارد.
ج - نانوپوشش ها :
پوشش هاي داراي ساختار نانو نسبت به پوششهاي رايج خواص بهتري دارند. چسبندگي بالا و خواص سطحي بسيار ويژه از اين جمله اند : نانو پوششها روي سطوح فلزي -شيشه - سراميک و پلاستيک که با ضخامتهاي چند ميکروني نشانده مي شوند به آنها خواصي نظير مقاومت در برابر خوردگي مکانيکي (سايش) و خوردگي شيميائي (زنگ زدگي) - مقاومت حرارتي - درخشندگي و خود تميز شوندگي ميدهند.
د - نانوپودرهاي فلزي :
هر فلزي که مفتول شکننده اي داشته باشد مي تواند بشکل نانو پودر توليد شود. نانوپودرها از لحاظ شيميايي بسيار فعالند و خواص کاتاليزوري ويژه اي دارند. مي توان آنها را در دماي پائين تري ذوب کرد و آلياژ نمود و نانوپودرهاي حاوي آلومينيم مي توانند با اضافه شدن به سوخت جامد موشک شدت سوخت آنرا تا دو برابر افزايش دهند و با افزودن به نفت سفيد، سرعت احتراق و کيفيت سوخت را بالا ببرند و بدين ترتيب سوخت کمتري مصرف شده و آلودگي کمتري توليد مي شود.
ه-  نانوکاتاليست هاي زيست محيطي :
شايد بتوان گفت اولين کاربرد اين کاتاليستها استفاده از آن در تصفيه گازهاي خروجي از لوله اگزوز اتومبيلها باشد. اين کاتاليزورها که به نامهاي TMC وTMOC شناخته مي شوند. قادرند اکسيدهاي نيتروژن و گوگرد حاصل از احتراق را به مواد سالم و بي ضرر تبديل کنند. کاتاليست ها در تصفيه آب - هوا و حذف فلزات سنگين هم کاربرد دارند. اين کاتاليستها اغلب حاوي نانوپودرهاي دي اکسيد تيتانيوم هستند که در مجاورت اشعه ماورا» بنفش قادراست طي واکنشهاي زنجيره اي راديکالي آلاينده هاي مورد نظر را اکسيد و تجزيه کند و بدين ترتيب خط آلايندگي آنها را کاهش داده و يا از بين ببرد. تصفيه آبهاي سطحي و زيرزميني و نيز حذف ميکروارگانيزمها و کاهش تيرگي و سختي آب و دفع شوري و نمک زدائي آب يکي از ضروري ترين کاربردهاي فناوري نانو مي باشد.


  ژانويه ; 2008 سردترين دوره زمين در 20 سال گذشته  

 اطلاعات آژانس فضايي آمريکا نشان مي دهد که از آغاز سال 2008 ميلادي تا پايان ژانويه کره زمين سردترين دوره خود را از 20 سال گذشته پشت سر گذاشت. به گزارش مهر، تازه ترين تحقيقات ناسا نشان مي دهد که در ژانويه 2008 گرماي جهاني زمين متوقف شد به طوري که مي توان از اين ماه به عنوان "ماه سردشدگي جهاني" نام برد. اين اطلاعات نشان مي دهد که در ماه ژانويه دماي زمين در نيمکره شمالي به /037-0 درجه و در نيمکره جنوبي به /102-0 درجه نسبت به متوسط دما در سي سال گذشته رسيده بود.
نتايج اطلاعات ناسا و مرکز ملي اطلاعات آب و هوايي آمريکا حاکي از آن است که ژانويه 2008 در شاخص "زمين / اقيانوسي" از سال 1989 سردترين دوره آب و هوايي زمين بوده است.
اين سردشدگي در شرايطي اتفاق افتاده است که به نظر مي رسد نيمکره زمين در حال گذر از دوره گرم شدگي جهاني است. اين در حالي است که بدترين موج سرما در 30 سال گذشته در اين ماه نيمي از دنيا را در خود فرو برد. اين سرما از چين و مغولستان تا عراق و پاکستان گسترش يافت و سرماي قطبي "ياکون" کانادا به زير -50 درجه سانتيگراد رسيد.با يادآوري يکسال قبل يعني ژانويه 2007 که گرماي غيرطبيعي زمين زمستان را از اين سياره ربود، مي توان به شگفتي بيشتر سرماي امسال پي برد. در حقيقت زمستان گرم سال گذشته موجب شد که در تابستان گذشته بيشترين رقم ذوب يخهاي قطبي به ثبت برسد اما با گذشت 6 ماه از اين رويداد و با بازگشت سرما در حدود 14 ميليون کيلومتر مربع از نيمکره شمالي زير يخ فرو رفت.آژانس فضايي آمريکا در ادامه گزارش خود به بررسي دلايل اين تغيير ناگهاني دماي جهاني پرداخته و فرضيه هايي را در اين مورد بيان کرده است. يکي از دلايل مطرح شده، نيروي "نينا" در اقيانوس آرام است. نيروي نينا در حقيقت حداقل دوره فعاليت خورشيدي است که براساس برخي تحقيقات موجب سرد شدن زمين مي شود و هواي سرد را از سيبري به طرف مناطق پايين تر به خصوص اروپاي غربي پمپاژ مي کند.
به گفته محققان ناسا، پديده نينا در ژانويه 2008 به سطح دوره اي 1999 تا 2001 بازگشته است درحالي که در سالهاي 2002 تا 2007 دماي زمين تقريبا در اختيار همزاد اين نيرو يعني "ال نينو" که منجر به گرم شدن زمين مي شود، بود. دانشمندان ناسا در ادامه گزارش خود به اين نکته اذعان کردند که هر چند سرد شدن آبهاي سطحي در اقيانوس آرام استوايي موجب کاهش دماي جهاني مي شود با وجود اين نمي تواند تنها فاکتور سردشدن جهاني باشد.در حقيقت حوادث آتشفشاني مثل فوران آتشفشان "پيناتوبو" در سال 1991 که به دليل انتشار خاکستر در اتمسفر موجب سردشدگي زمين شد نيز مي تواند از دلايل ديگر کاهش دماي سياره باشد.


 مصرف غذاهاي چرب و سرخ کرده زنان را مستعد ابتلا به سرطان سينه مي کند  

به گفته يک متخصص; افرادي که غذاهاي چرب و حيواني و سرخ کرده بيشتر مصرف  کرده و وزن زيادي دارند، بيشتر در معرض مبتلا شدن به سرطان سينه هستند. دکتر " حميدرضا ميرزايي " متخصص راديوتراپي و آنکولوژي و عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي در گفت وگو با ايسنا، با اعلام اين مطلب افزود: مهمترين عامل سرطان سينه، ژنتيکي يا ارثي است که ممکن است اين ژن از بدو تولد در بدن فرد موجود باشد و فرد را در سنين بالا به اين بيماري مبتلا سازد. دکتر ميرزايي با اشاره به اين که هميشه اين مشکل نمي تواند ارثي و ژنتيکي باشد، گفت: از ديگر عوامل به وجود آورنده سرطان پستان، استرس، بيماري هاي روحي و رواني و يا هر بيماري که در رابطه با اختلالات هورموني باعث افزايش ترشح استروژن باشد و سلول هاي خفته سرطاني سينه را تحريک کند، مي تواند عامل به وجود آورنده اين بيماري باشد. وي در ادامه افزود: چاقي و اضافه وزن يکي ديگر از علل افزايش احتمال اين بيماري است، بنابراين افرادي که چاق هستند براي جلوگيري از مبتلا شدن به سرطان پستان بايد وزن خود را کاهش دهند. دکتر ميرزايي در پايان تصريح کرد: علائم اوليه سرطان پستان ايجاد توده هايي است که با لمس کردن مي توان آن را حس کرد. همچنين ترشحات از نوک پستان که به صورت خون يا ترشحات رنگ روشن است از علايم بروز سرطان پستان است که بايد بلافاصله جهت درمان اقدام کرد.


 كوتاه و خواندني 


چهارمين کنگره بين المللي جراحان دهان و فک و صورت ايران افتتاح مي شود

چهارمين کنگره بين المللي جراحان دهان و فک و صورت ايران، چهارشنبه اول اسفند 86 با حضور رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در محل هتل المپيک تهران افتتاح مي شود.  دکتر بهنام بهلولي دبير اجرايي چهارمين کنگره بين المللي جراحان دهان و فک و صورت ايران با اعلام اين خبر افزود: در چهارمين کنگره بين المللي انجمن جراحان دهان و فک و صورت ايران که با حضور بيش از 1000 شرکت کننده برگزار مي شود، بيش از 100 ميهمان خارجي از 30 کشور جهان در کنار اساتيد و دانشمندان داخلي به بحث و تبادل نظر علمي پيرامون مباحثي چون، ضايعات و صدمات در ناحيه فک و صورت،  عفونت ها، زيبايي، ناهنجاريهاي مادرزادي و ليزر درماني خواهند پرداخت.
 
پژوهشگران برتر حوزه دندانپزشکي معرفي مي شوند     

همزمان با برپايي هشتمين جشنواره دندانپزشکي شهيد دکتر احمد هدايت پژوهشگران برتر حوزه دندانپزشکي روز پنجشنبه در تالار علامه اميني دانشگاه تهران معرفي مي شوند. اين جشنواره با هدف تشويق پژوهشگران در حل معضلات دندانپزشکي و ارج نهادن به فعاليت هاي انجام شده در حوزه دندانپزشکي برگزار مي شود. دکتر "حسين افشار" دانشيار گروه آموزشي دندانپزشکي کودکان دانشگاه علوم پزشکي تهران و دبير اين جشنواره گفت يکي ديگر از اهداف جشنواره دکت ر هدايت، تجليل از مقام اين دندانپزشک شهيد است که به همين مناسبت جامعه اسلامي دندانپزشکان با همکاري انجمن دندانپزشکي ايران، انجمن هاي تخصصي دندانپزشکي، دبيرخانه شوراي آموزشي دندانپزشکي و تخصصي و مراکز تحقيقاتي سراسر کشور براي هشتمين سال متوالي به برگزاري اين جشنواره اقدام کرده اند. علاقه مندان به کسب اطلاعات بيشتر مي توانند به پايگاه اينترنتي جشنواره به نشاني  org.biairan.WWW مراجعه کنند.

افراد در خواب رشد مي کنند نه در بيداري

افراد در خواب رشد مي کنند براي رشد کردن بهتر و کامل تر پزشکان به افرادي که در حال رشد هستند توصيه ميشود شب ها بدون فکر کردن به مسائل استرس زاي روزانه بخوابند. اعظم اسلامي پناه متخصص اطفال در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: خواب خوب به بدن کمک مي کند تا انرژي تازه و مفيدي بدست آورد بي خوابي زودتر از بي غذايي باعث مرگ انان مي شود اگر افراد به خصوص کودکان به اندازه ي کافي نخوابند علاوه بر خسته و کسل بودن بد اخلاق مي شوند و قدرت يادگيري آن ها نيز به شدت کاهش مي يابد.
 وي ادامه داد: تمام افراد به يک اندازه به خواب نياز ندارند با افزايش سن معمولا مقدار خواب کم مي شود  هر فرد بايد به قدري بخوابد که روز بعد احساس خواب آلودگي نکند. اين متخصص اطفال گفت: يکي ازنشانه هاي کم خوابي خميازه کشيدن است .افراد در زمان خواب بهتر است لباس نخي گشاد  و راحت بپوشند جاي خواب  بهتر است خيلي سرد يا گرم نباشد و تا حد امکان تاريک باشد قبل از خواب از خوردن  نوشيدني هايي که مقدار کافئين بالايي  دارند مثل نوشابه و چاي و قهوه  بايد به شدت پرهيز کرد و بهتر است براي جلوگيري از شکم درد هاي شبانه 2 ساعت شام زودتر خورد.

مصرف سيب، در پيشگيري از بروز سرطان روده بزرگ موثر است

سيب با داشتن مقدار قابل توجه فيبر غذايي، بروز سرطان روده بزرگ را کاهش مي دهد.
  يوسف مزيني متخصص تغذيه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: هر 100 گرم سيب به طور متوسط 40 تا 60 کيلوکالري انرژي دارد تصريح کرد: هر يک صد گرم سيب داراي 90 ميلي گرم فسفر، ويتامين C و مقدار قابل توجهي فيبر خوراکياست که عمده ترين فيبر آن پکتين بوده که از فيبرهاي قابل هضم است.
دکتر مزيني تاکيد کرد: وجود فيبر در سيب باعث مي شود که دستگاه گوارش با سرعت بيشتري حرکت کرده و از بروز بيماري يبوست پيشگيري کند، همچنين مانع از بروز سرطان هاي روده بزرگ، مثل سرطان لوکون مي شود.وي تصريح کرد: از ديگر مزاياي سيب، وجود ويتامين گروه B است که با جداکردن پوست آن ويتامين ها را از اين ميوه از دست مي دهيم و توصيه مي شود در صورت رعايت اصول بهداشتي مناسب ميوه حتي الامکان با پوست مصرف شود.


 چكيده 

مجموعه حاضر، بياني از سير عقلاني مساله خير و شر در طول تاريخ حکمت الهي است.
موضوعي که از قديم توجه بشر را برانگيخته و خصوصا در قرن اخير تبديل به يکي از جنجاليترين موضوعات عليه تفکر ديني گرديده است، زيرا فلاسفه ملحد که سابقا جز نقد براهين حکما راه ديگري در انکار صانع نداشتند، امروز از شبهه شرور به عنوان دستاويزي مهم براي نقد انديشه ديني بهره جستند. آنچه در اين رساله مورد نظر است ارائه تصويري از زحمات چندين هزار ساله حکماي الهي در پاسخ به شبهه شرور ميباشد. نگارنده در فصل الهيات بالمعني الاعم پس از بررسي مفاهيم و مصاديق خير و شر از نظر حکما به ارائه نظر حکماي الهي در خصوص مساوقت خير و وجود و نيز اثبات عدمي بودن شرور پرداخته است. پاسخ به شبهات مربوط به عدمي بودن شرور و نيز بررسي اتفاق نظر حکما در اين مساله از مباحث مهم اين رساله است. هدف نگارنده در فصل الهيات بالمعني الاخص با تقرير شبهات شرور در امر خداشناسي و پاسخ به آنها تحقق يافته است. در سير بحث آنچه مورد توجه قرار گرفته، ابتکارات حکماي الهي در پاسخ به اين شبهه در طول تاريخ حکمت است. به عبارت ديگر، هر حکيمي خشتي نهاده که ديگري با ابتکار بعدي، کار او را تکميل نموده است.


 نامه دانشوران 


 چکيده رساله هاي دکتري دانشکده الهيات و فلسفه  واحد علوم و تحقيقات
فلسفه و کلام اسلامي
 مقدمه
ضرورت مطالعه پيشينه تحقيق به عنوان نخستين گام در تهيه و تدوين طرح هاي پژوهشي، به ويژه رساله هاي دانشگاهي، امري است بديهي که در کتاب هاي روش تحقيق بر آن تاکيد بسيار شده است. از جمله راه هاي دستيابي به سوابق تحقيق، علاوه بر مراجعه به کتاب شناسي هاي تخصصي و فهرست مقالات، مراجعه به چکيده پايان نامه ها و رساله هاي دانشگاهي است که عموما ازسوي دانشگاه ها و موسسات علمي در دسترس پژوهشگران و دانشجويان قرار مي گيرد. تهيه چکيده براي اينگونه پژوهش ها با دو هدف صورت ميگيرد:
1. ارائه اجمالي نتايج و دستاوردهاي پژوهش
 2. اطلاع رساني به منظور جلوگيري از دوباره کاري و تکرار در موسسات پژوهشي در جهت نيل به اهداف مذکور، مديريت پژوهش دانشکده الهيات و فلسفه دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم وتحقيقات، مجموعه اي از چکيده رساله هاي دکتري تا پايان 1383 را فراهم آورده است. اين مجموعه مشتمل بر چکيده رساله هاي دکتري از بدو تاسيس تا پايان 1383 است  .
ستون« نامه دانشوران» اختصاص به معرفي هر يک از اين چکيده ها خواهد داشت.

مساله خير و شر در فلسفه اسلامي و پاسخ به شبهات
فياض بخش، نفيسه; مساله خير و شر در فلسفه اسلامي و پاسخ به شبهات; راهنما: احمد بهشتي; مشاور: محمدتقي فعاليقاسمعلي کوچناني.
کليدواژه ها: خيروشر، نظام احسن، الهيات بالمعني اعم، الا هيات باالمعني الاخص، مساوقت خير و وجود، شر و عدم، شرور.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش تصويري روز