جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/12/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3003


حماسه آفريني ملت ايران در پاي صندوق هاي راي


بوش تحريم ايران را بار ديگرتمديد کرد

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
نسبت به گزارش البرادعي انتقاد و سوال داريم


كوتاه و خواندني

در صورت وجود نقص از سوي وزارت کشور،انجام مي شود;
اعلام نتايج انتخابات به وسيله شوراي نگهبان


کروبي: ما هم نگران هستيم و هم اميدوار


جنتي: انتخابات مجلس هشتم از بهترين دوره هاي انتخابات است


ميز خبر


كوتاه از سياست


غير رسمي


 حماسه آفريني ملت ايران در پاي صندوق هاي راي 

  گروه سياسي: انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي ديروز همزمان با تهران در سراسر کشور با حضور ميليوني مردم برگزارشد.زمان اين انتخابات که از ساعت 8 صبح آغاز شد چند بار به دليل حضور گسترده مردم از سوي وزارت کشورتمديد شد.ديروز هم گام با حضور مردم در پاي صندوق هاي راي، مسوولان ارشد نظام نيز در همان ساعات ابتدايي روز در پاي صندوق هاي راي حاضر و راي خود را به صندوق ها ريختند.
مقام معظم رهبري: انتخابات مانند ليله القدراست
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب در اولين دقايق آغاز انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي ،( ساعت 8 و 17 دقيقه ) ،در حسينيه امام خميني راي خود را به صندوق انداختند.رهبر انقلاب اسلامي پس از شرکت در انتخابات مجلس هشتم ،با تاکيد بر اهميت و حساسيت سرنوشت ساز امروز براي چهار سال اينده ي ملت و کشور افزودند :برخي ايام ،شبيه ليله القدر هستند و در
زندگي انسان و جامعه نقش سرنوشت سازي دارند وانتخابات امروز نيز براي دوره اي از زندگي ملت ،سرنوشت ساز است ومردم قدر اينگونه لحظات را بدانند.ايشان با توصيه به ملت براي حضور به موقع در پاي صندوق هاي راي افزودند: بهترين کارهاي خير ،کاري است که زود و به هنگام انجام شود و ملت عزيز ايران با شرکت به موقع در انتخابات ،با راي ،اراده ،همت وخواست خود،تکليف قانونگذاري را در چهار سال آينده روشن کنند.حضرت آيت الله خامنه اي همچنين به مردم توصيه کردند در انتخابات ،از حق خود به طور کامل استفاده کنند و به همه نمايندگان مورد نياز هر حوزه ،راي دهند .

ايشان همچنين راي خود را در انتخابات ميان دوره اي مجلس خبرگان، به صندوق راي ريختند.دهها خبرنگار و تصويربردار از شبکه هاي راديو و تلويزيوني پنج قاره جهان ، شرکت رهبر انقلاب اسلامي در انتخابات مجلس را بلافاصله به سراسر جهان مخابره کردند.
رئيس مجلس خبرگان: شرکت نکردن در انتخابات يک خودزني است
آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني نيز صبح ديروز پس از انداختن آراي خود به صندوق در حسينيه جماران ، در گفت و گو با خبرنگاران داخلي و خارجي اصل شرکت در انتخابات را يک وظيفه اسلامي و ملي دانست و تاکيد کرد: به نفع مردم است که در انتخابات شرکت کنند. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: تشکيل مجلس خوب و مدافع مردم ،انقلاب و کشور دشمنان را مايوس مي کند و همه به جز دشمنان نظام ، پيروز خواهند شد. رييس مجلس خبرگان رهبري در ادامه افزود: يکي از اشتباهات افراد اين است که مي گويند چرا بايد در انتخابات شرکت کنيم و اين در واقع يک نوع خود زني است . هاشمي رفسنجاني تصريح کرد: کساني که در انتخابات شرکت نمي کنند حق خود را از دست مي دهند و نتيجه اين مي شود که افراد مورد نظر آنها به مجلس راه پيدا نکنند . وي با تاکيد بر اينکه منطق حکم مي کند که هر ايراني در انتخابات شرکت کند ، تاکيد کرد: انتخابات تنها ميداني است که مي تواند تاثير بگذارد لذا پيام من به مخاطبان اين صحبت ها اين است که در انتخابات شرکت کنند. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظا
م در پاسخ به اين سوال که بازنده و برنده اين انتخابات چه کسي خواهد بود، افزود: با تشکيل يک مجلس قوي و کارآمد همه ملت پيروز خواهند بود و دشمنان ضرر مي کنند و اگر مجلسي ضعيف و ناکارآمد تشکيل شود، چه مخالفان و چه موافقان ضرر مي کنند. هاشمي رفسنجاني با اشاره به اينکه مجلس در راس امور تصريح کرد: اين موضوع شعار نيست بلکه يک واقعيت است . رييس مجلس خبرگان رهبري نقش مجلس شوراي اسلامي را بي بديل توصيف کرد و گفت : هيچ نهادي در نظام جمهوري اسلامي مانند مجلس نيست که چنين نقش اساسي در کشور داشته باشد. وي با بيان اينکه همه قدرت اجرايي کشور در اختيار وزرا است ، دادن راي اعتماد يا عدم اعتماد به وزرا و استيضاح آنها را از جمله مهمترين وظايف قانوني نمايندگان مجلس شوراي اسلامي برشمرد. هاشمي رفسنجاني همچنين به وظيفه نظارتي مجلس شوراي اسلامي اشاره کرد و گفت : نظارت بر عملگرد ساير قوا در اين دوره بسيار مهم است . رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينکه سرنوشت تدوين برنامه و بودجه کشور توسط مجلس تعيين مي شود، تصريح کرد: اگر مجلس ضعيف باشد ملت در همه امور ضرر مي کند ولي اگر قوي باشد همه مشکلات حل شدني است . رييس مجلس خبرگان رهبري همچنين به مجريان و ناظران انتخابات توصيه کرد تا انتخابات را به گونه اي برگزار کنند که دوست و دشمن به سلامت انتخابات در ايران اعتراف کنند . رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام تاکيد کرد : آبروي نظام و منافع ملت و انقلاب براي چهار سال آينده در اين روز شکل مي گيرد . رييس مجلس خبرگان رهبري همچنين در پاسخ به اين پرسش که توصيه شما به مجلس آينده چيست ، تاکيد کرد: مجلس شوراي اسلامي نبايد جاي احساسات و برخوردهاي احساسي باشد. هاشمي رفسنجاني داشتن منطق ، برنامه و عقلانيت و توجه به مردم را از ويژگي هاي يک مجلس خوب عنوان کرد. وي همچنين انتخابات ميان دورهاي مجلس خبرگان رهبري را بسيار با اهميت ارزيابي کرد و افزود: اگرچه قلمروي وظايف مجلس خبرگان نسبت به مجلس شوراي اسلامي محدود تراست اما به لحاظ کيفيت و حساسيت جايگاه خبرگان بسيار وسيع است . سيدمحمد خاتمي رييس جمهور سابق کشورمان، در اولين ساعت اخذ راي براي انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي و ميان دوره  اي مجلس خبرگان راي خود را به صندوق انداخت. حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد خاتمي، پس از حضور در مسجد الاجواد(ع) در ميدان هفت تير تهران راي خود را به صندوق انداخت.
احمدي نژاد: ايران قطعه اي از بهشت است
محمود احمدي  نژاد نيزديروز بعد از راي دادن در مسجد لرزاده در ميدان خراسان تهران در جمع خبرنگاران، گفت: انتخابات متعلق به مردم و تجلي اعمال اراده آنها در اداره کشور و پيشبرد همه امور انقلاب است. وي حضور مردم و تصميم و اراده و حرکت آنها را رمز ماندگاري انقلاب اسلامي و ملت ايران و زبوني دشمنان دانست. احمدي نژاد که با انجام فشرده سفر خود به سنگال براي شرکت در انتخابات به تهران بازگشته بود، با بيان اين که اين مردم هستند که همه امور ملت را سامان مي دهند، اظهار داشت: ملت يک جريان پايان ناپذير و يک رودخانه زلال و عميق است که در طول تاريخ و ان شا»الله تا رسيدن به قله ها و اقيانوس حقيقت ادامه دارد. رييس جمهور مردم ايران را پرچم دار و پيشگام ملت هاي ديگر که خود را شناخته و در مسير درست حرکت مي کنند دانست و افزود: تفاوت ملت ايران با 30 يا 50 سال قبل از زمين تا آسمان است. احمدي نژاد با اشاره به اينکه برنامه اي که در سه روز برنامه ريزي شده بود را طي يک روز و چند ساعت به پايان رسانده است، گفت: بي انصافي است اگر بگوييم که صدها ميليون بلکه بايد بگوييم ميلياردها چشم و دل امروز به سمت ملت ايران است. رييس جمهور ادامه داد: وقتي از بيرون به ايران نگاه کنيد مي فهميد چه خبر است. ايران مثل يک کانون جوشان از نور در عالم مي درخشد و تازه مي فهميم ايران چه قطعه اي از بهشت است.وي هم چنين با اشاره به اهميت مجلس گفت: مجلس متعلق به همه مردم است و بايد انعکاس دهنده خواست و اراده مردم که همان اصلاح، پيشرفت ، همکاري و همدلي است باشد.
حدادعادل:ملت برنده انتخابات هستند
غلامعلي حدادعادل رئيس مجلس هفتم نيز ظهر ديروز با حضور در مسجد جامع لرزاده پس از انداختن راي خود در صندوق راي در جمع خبرنگاران ، گفت: ملت ايران در اين انتخابات برنده و دشمنان اين ملت که همواره از حضور مردم وحشت دارند بازنده  اين انتخابات خواهند بود. حدادعادل با تاکيد بر اين که مردم استقبال خوبي براي راي دادن کرده اند، اظهار اميدواري کرد، مردم در حوزه هاي ديگر نيز چنين استقبالي براي شرکت در انتخابات داشته باشند. وي ضمن تبريک به مردم و تشکر از آنان براي حضور در پاي صندوق هاي راي، انتخابات مجلس را نماد حاکميت ملي عنوان کرد و افزود: مجلس نماد وحدت و همبستگي ملي است و حضور مردم در انتخابات، حکايت از شعور سياسي مردم و عشق و علاقه  آنان به کشورشان است. به گفته  نماينده  مردم تهران در خانه  ملت، حضور مردم در انتخابات هم چنين ناشي از خودآگاهي آنان نسبت به قدرت شان در تعيين سرنوشت شان بوده و هر چه اين حضور بيشتر باشد اقتدار و عزت کشور در داخل و خارج بيشتر خواهد شد.
شاهرودي : اميدواريم کساني انتخاب شوند که به فکر حل مشکلات باشند
آيت الله سيد محمود هاشمي شاهرودي نيز ديروز پس راي دادن در انتخابات هشتمين دوره  مجلس شوراي اسلامي در جمع خبرنگاران، گفت: شرکت در اين انتخابات حساسيت خاصي از نظر وظيفه  شرعي دارد و تکليف هر انسان ايراني و هموطن ماست. وي افزود: دشمنان ما مي خواهند به زعم خود کساني از صندوق ها بيرون بيايند که با آنها بيشتر هماهنگ باشند. رييس قوه  قضاييه اضافه کرد: همانطور که رهبري هم فرمودند اين انتخابات هم حساس است، هم حضور در آن خيلي مهم است و هم انتخابي بسيار تعيين کننده است. اميدواريم کساني انتخاب شوند که پايبند به اصول انقلاب و ارزش ها باشند و در فکر رفع مشکلات اساسي کشور خصوصا فقرزدايي، مسايل معيشتي، اقتصادي، سياست هاي عمده نظام در منطقه و در مقابل سلطه  استکبار جهاني باشند. هاشمي شاهرودي، با بيان اينکه اين انتخابات مساله  بسيار مهمي است و نه تنها براي کشور ما که براي کل جهان اسلام با اهميت است، خاطر نشان کرد: بحمدالله تا حالا هر چه بوده ملت همواره پشت سر رهبري پايبند به اصول انقلاب و اسلام عمل کرده اند و در نوبت هاي مختلف و مناسبت ها شور جديدي را نشان داده اند; قطعا امروز هم همانطور خواهد بود.
سيد حسن خميني: انتخاب مردم درست است
حجت الاسلام سيد حسن خميني، نوه  حضرت امام (ره) نيز ديروز با حضور در حسينيه  شماره 1 جماران راي خود را به صندوق انداخت. وي پس از راي دادن در جمع خبرنگاران، گفت: مردم مي توانند آنچه را که مد نظرشان است در انتخابات اعمال کنند و تشخيص و انتخاب مردم درست است. وي در ادامه درباره  محدود شدن تبليغات در انتخابات مجلس اظهار داشت: به نظر من قانون مقداري سخت گيرانه شده است. اگر فضا باز شود هم به معرفي نامزدها کمک مي شود، هم شور انتخاباتي در کشور بيشتر مي شود. نوه  حضرت امام (ره) در ادامه گفت: در 29 سال گذشته دشمنان همواره سعي کرده اند تصويري غير واقعي از داخل ايران نشان دهند و مردم نيز در انتخابات ها و راهپيمايي ها هر جا که توانسته اند به زباني از زبان هاي رايج دنيا نشان داده اند که تصوير آنها دروغين است. مردم بايد در اين انتخابات نيز با حضور گسترده  خود واقعيت نمايي خوبي از ايران ارايه دهند تا ايرانيان خارج از کشور و همچنين غير ايرانيان هر چه بيشتر با واقعيات جامعه  ايران روبرو شوند.


  بوش تحريم ايران را بار ديگرتمديد کرد 

 گروه سياسي: دفتر مطبوعاتي کاخ سفيد اعلام کرد که جورج بوش تحريم هاي آمريکا عليه ايران را يک سال ديگر تمديد کرد.  به گزارش ايسنا، در اين دستور که به امضاي جورج بوش، رييس جمهور آمريکا رسيده است، مي گويد، اين تصميم اتخاذ مي شود زيرا "اقدامات و سياست هاي دولت ايران همچنان تهديدي غيرمعمول و فوق العاده براي امنيت ملي، سياست خارجي و اقتصاد آمريکاست". بوش با ارسال يادداشتي براي کنگره، ايران را فعال ترين حامي جهان تروريسم خواند و با افراطي خواندن حماس، جهاد اسلامي و حزب الله لبنان حمايت ايران از اين جنبش هاي مردمي را زير سوال برد و تهران را به حمايت از گروه هاي شورشي در عراق متهم کرد. به گزارش نووستي، بيل کلينتون، رييس جمهور اسبق آمريکا در 15 مارس 1995 با اعلام وضعيت اضطراري در رابطه با ايران، جمهوري اسلامي را تهديدي غيرمعمول و فوق العاده براي امنيت ملي آمريکا خواند و با صدور دستوري، تحريم هاي جامع را عليه ايران اعمال کرد. همزمان با تمديد تحريم هاي ايران از سوي بوش،  دانا پرينو، سخنگوي کاخ سفيد تاکيد کرد که همچنان به دنبال يافتن راه حلي ديپلماتيک براي حل مساله هسته  اي ايران خواهد بود. سخنگوي کاخ سفيد روز چهارشنبه گفت: هيچ يک از مقامات دولت آمريکا هيچ گونه اشاره اي به پيشنهادي غير از يک رويکرد ديپلماتيک در قبال ايران نداشته اند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، پرينو علاوه بر آن برخي از گزارشات را مبني بر اين که استعفاي ويليام فالون، فرمانده ارشد نيروهاي آمريکايي در خاورميانه نتيجه  اختلاف نظر وي با جورج بوش، رييس جمهور آمريکا بود رد کرد. گفته مي شود که مقامات پنتاگون و کاخ سفيد تلاش مي کنند فرضيه هايي را که استفعاي فرمانده ارشد نيروهاي آمريکا در خاورميانه به عنوان مخالف علني با اقدام نظامي واشنگتن عليه ايران را نشان دهنده تغيير سياست دولت آمريکا در قبال ايران مي داند، رد کنند. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، گردون جاندروئه سخنگوي شوراي امنيت ملي کاخ سفيد در اين باره، گفت: سياست آمريکا در قبال ايران تغييري نکرده است. رييس جمهور به دنبال راه حلي ديپلماتيک در قبال خوداري ايران از پيروي از درخواست هاي بين المللي در زمينه  تعليق غني سازي اورانيوم است. کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا نيز در گفت وگويي کوتاه با خبرنگاران طي اظهار نظري مشابه گفت که جورج بوش، رييس جمهور آمريکا معتقد است که "در صورتي جهان قاطع باقي مانده و متحد عمل کند يافتن راه حلي ديپلماتيک براي حل مسئله ايران امکان پذير خواهد بود."  به گزارش خبرگزاري فرانسه رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا نيز اين احتمال را که استعفاي فالون نشان دهنده  احتمال جنگ با ايران است را "مضحک" خواند و در گفت و گو با خبرنگاران در پنتاگون گفت که استعفاي فالون را "با بي ميلي و تاسف" پذيرفت. وي در اين حال افزود: به عقيده  من اين تصميم درستي بود. آدميرال فالون خود به تنهايي اين تصميم دشوار را اتخاذ کرد. به عقيده  من اين تصميم درستي بود، هر چند که فکر نمي کنم حقيقتا اختلاف چشم گيري بين ديدگاه وي و سياست هاي دولت وجود داشته باشد. وزير دفاع آمريکا در ادامه گفت: برخي از گزارشات مبني براين که فالون مخالف موضع بوش در زمينه اقدام ايران بود، اشتباه است. به گزارش خبرگزاري آسوشيتد پرس، در پشت درهاي بسته پنتاگون بسياري مقامات هنوز از شنيدن خبر استعفاي ناگهاني ويليام فالون، فرمانده  ارشد نيروهاي آمريکا در خاورميانه در حيرت به سر مي برند. تصميم وي که صبح روز سه شنبه در تماس تلفني به اطلاع رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا رسيد موجب تعجب وي و آدميرال مايک مولن، رييس ستاد مشترک نيروهاي نظامي آمريکا شد. به گزارش آسوشيتدپرش، بسياري از مقامات بر اين عقيده اند که فالون مجبور به استعفا نشد و اين امر حرکتي براي حذف آخرين مهره اي که بين بوش و يک اقدام نظامي عليه ايران قرار داشت نبود. در واقع گيتس و مولن هر دو بارها اظهاراتي را در حمايت از ديپلماسي به جاي درگيري مستقيم با ايران بيان داشته اند. مولن به هنگام شنيدن خبر استعفاي فالون در حال سفر بود به صراحت گفت : اين به هيچ عنوان نبايد نشاني ازحرکت به سوي هر گونه درگيري با ايران تلقي شود. با اين وجود در همان روزي که جاندروئه و رايس اظهارات خود را بيان کردند، کاخ سفيد دستورالعملي منتشر و اعلام کرد که وضعيت فوق العاده  ملي در زمينه آنچه آمريکا تهديد مداوم ايران در قبال امنيت ملي آمريکا خواند، به طور رسمي تا يک سال ديگر تمديد مي شود. کاخ سفيد در اين دستور با تهديد خواندن ايران اظهار داشته است: از آنجا که فعاليت ها و سياست هاي دولت ايران همچنان تهديدي غير عادي براي امنيت ملي، سياست خارجي و اقتصاد آمريکا است، وضعيت فوق العاده بايد ادامه پيدا کند. اين اقدام در حالي اتفاق مي افتد که ديک چني، معاون رييس جمهور آمريکا براي سفر به خاورميانه آماده مي شود. چني مدعي شد که تهران همچنان به توليد و توسعه فن آوري هايي که مي تواند به ساخت يک موشک قاره پيما با قابليت هدف قرار دادن آمريکا منجر شود، ادامه مي دهد که همه  ما بايد آن را جدي بگيريم. به گزارش خبرگزاري دويچه وله، بسياري از دموکرات هاي ارشد آمريکايي به شدت از کاخ سفيد انتقاد کرده و گفته اند که فالون به خاطر صداقت خود در زمينه سياست خطرناک آمريکا در قبال ايران مجبور به استعفا شد. به گزارش خبرگزاري رويترز، فالون، فرمانده نيروهاي آمريکايي در منطقه روز سه شنبه پس از آنکه يکي از مجلات در گزارشي اشاره کرد که وي جورج بوش، رييس جمهور آمريکا را براي خودداري از جنگ با ايران تحت فشار گذاشته است، اعلام کرد که کناره گيري خواهد کرد. در مقاله اي با عنوان "مردي ميان جنگ و صلح" که به تازگي منتشر شد، فالون فردي توصيف شده است که کاخ سفيد را به چالش مي کشد و شکيبايي در قبال ايران را خواستار است. فالون در زمان تهيه اين مقاله با نويسنده آن همکاري کرده بود با اين حال پس از انتشار آن به انتقاد از آن پرداخته و آن را داراي قلمي زهرآلود خواند. گيتس گفته است که مارتين دمسپي، معاون فالون تا زمان انتخاب جانشين وي، سمتش را عهده دار خواهد شد. فالون در بيانيه اي اعلام کرد: گزارش خبري اخير که نشان دهنده عدم ارتباط ميان ديدگاه هاي من و اهداف سياسي رييس جمهور است، در زماني حساس به يک دردسر تبديل شد و به تلاش هاي فرماندهي در منطقه صدمه زد.


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 نسبت به گزارش البرادعي انتقاد و سوال داريم  


گروه سياسي: رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزاري يک انتخابات سالم از بزرگترين عبادات دانست وگفت: برگزاري يک انتخابات با حضور پرشور مردم که مسوولان نيز با امانت داري راي مردم را حفظ کنند، کار بزرگي است.آيت الله هاشمي رفسنجاني در خطبه هاي نماز جمعه اين هفته تهران خطاب به همه ملت از جمله کساني که قصد حضور در انتخابات مجلس هشتم را نداشتند، گفت: راي ندادن و عدم حضور در صحنه انتخابات يک خودزني است که هيچ مزيتي در آن نيست، لذا از همه مردم مي خواهيم که امروز به صحنه بيايند و راي دهند. خطيب نماز جمعه اين هفته تهران تصريح کرد:به همه مسوولان ومنتقدان افراد گله مند و راضي تاکيد مي کنيم که همگان سعي کنيم اين انتخابات را با شکوه و رونق و صحت وامانت اجرا کنيم. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين با بيان اين که امروز با تيرهاي کينه دشمنان قدرتمند و قساوتمند مواجه ايم، گفت: همه چشم هاي سياسيون دنيا امروز به ايران است و اگر امروز انتخاباتي پرشور و موفق برگزار شود خيلي از ادعاها خود به خود از بين مي رود و بسياري از حرف ها ثابت مي شود، اما در غير اين صورت ممکن است خسارت ببينيم. خطيب نماز جمعه اين هفته تهران با بيان اين که البته خوشبختانه اکثريت مردم در اين انتخابات به عنوان يک وظيفه ملي و حق خود حاضر مي شوند، گفت: بحث من با کساني است که شايد تصميم به حضور در انتخابات را نداشته باشند به آنها مي گويم که شرکت نکردن يک اشتباه بزرگ و يک خودزني است. هاشمي رفسنجاني با طرح اين سوال که چرا انسان بايد از حق قطعي خود صرفنظر کند، اظهار داشت: با شرکت نکردن اتفاقي نمي افتد از ابتداي پيروزي انقلاب عده کمي بودند که انتخابات را تحريم مي کردند. سوال اينجاست که آنها چه نفعي برده اند؟ اگر انسان نظري هم دارد بايد آن را در انتخابات و با راي خود عنوان کند. وي همچنين با طرح اين پرسش که صرف نظرکردن از يک حق چه مزيتي دارد؟ ادامه داد: در برخي کشورها و برخي دوره ها مثل زمان رژيم سابق که اکثريت راي نمي دادند و عده زيادي نمي آمدند ان نيامدن خيلي معني داشت و مشخص مي کرد که انتخابات فرمايشي است، اما در انقلاب اين طورنيست و آنها که نمي آيند فقط به خود ضرر مي رسانند واگر عرق ملي و ديني هم داشته باشند از اين جهت هم متضرر مي گردند.هاشمي رفسنجاني درعين حال ازمسوولان خواست که امانتداري خود را به خوبي ثابت کنند تا مجلس نيرومندي تشکيل شود و بتواند سينه خود را در مقابل بسياري از شرايطي که امروز در دنيا وجود دارد سپر کند و از انقلاب واسلام و ايران دفاع کند.هاشمي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به صدور قطعنامه سوم عليه ايران، اين اقدام را ادامه لجاجت آمريکا و همراهان اين کشور توصيف کرد و گفت: ما در شوراي حکام و آژانس هيچ مشکلي نداريم و آنها جواب سوالاتشان را گرفته اند، اما سوالات جديدي مطرح شده و به عنوان ادعاها دوباره اين پرونده را پيچانده اند. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين که البرادعي در گزارش خود خلوص به خرج نداد، افزود: وي مواردي را مطرح کرد که براي برخي جاي پا باقي مي گذارد، لذا از او به دليل بخش هايي از گزارش تشکر مي کنيم، اما نسبت به دو پهلو بودن اين گزارش نيز انتقاد و سوال داريم ، آنها فکر نکنند که ما ساده ايم. هاشمي رفسنجاني در ادامه با بيان اين که امريکا با طي اين راهي که در پيش گرفته به خودش بيشتر آسيب مي زند، گفت: امروز آمريکا در بن بست قرار گرفته و اين نحوه سقوط دلار در آمريکا امروز باعث رکود اقتصادي شده است و شاهديم که تزلزل سهام در بسياري از مراکز مربوط به آمريکا پيش آمده است. وي با اشاره به اين که خود آمريکايي ها صراحتا اعتراف به رکود مي کنند، افزود: آنها پذيرفته اند که در عراق در بن بست قرار گرفته اند که اگر بروند پشت سرشان اشکالات زيادي پيش آمده و اگر هم بمانند هزينه هاي جنگ براي آنها کمرشکن و آبروبر است. خطيب نماز جمعه اين هفته تهران در ادامه با اشاره به اين که در لبنان و فلسطين و افغانستان نيز آمريکا به بن بست رسيده است، ادامه داد: سوال اينجاست که در اين کشورها چه به دست آورده اند که مي خواهند ماجراي جديدي آن هم در کشوري مثل ايران را دنبال کنند و مرتب حرف هاي بي مورد مي زنند.  هاشمي رفسنجاني افزود: ما راهکار را اين مي دانيم که پيش شرط ها را بردارند و صادقانه مذاکره کنند و اگر حقيقتا نقطه مبهمي وجود دارد، ايران رفع ابهام کرده و اگر هم وجود ندارد اجازه دهند يک کار علمي در ايران انجام شود. چرا که کسي که دانشي دارد اين دانش بالاخره بار مي دهد و هيچ کس نمي تواند درخت دانش را ريشه کن کند. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: اميدواريم امريکا با اين تجربه هاي تاريخي که امسال به دست آورد عاقلانه تر عمل کند و دنيا بتواند با مسايلي که امروز مواجه است يک مواجه عقلاني تري داشته باشد.
هاشمي رفسنجاني همچنين به روز جهاني کليه و عيد نوروز اشاره کرد و گفت: همه آداب و رسوم عيد نوروز اسلامي است و لذا بعد از پيروزي اسلام نيز اين سنت مورد تاييد قرار گرفته و حتي براي لحظه سال تحويل دعايي را اختصاص دادند. هاشمي رفسنجاني در بخشي از سخنان خود نيز به تاريخ اسلامي اشاره کرد و اظهار داشت: تاريخ اسلامي يک اقدام مهم فرهنگي است يکي از شرارت هاي غربي ها براي اين که مسلمانان را از فرهنگ خود دور کنند در بسياري از کشورهاي ذي نفوذ اين بود که تاريخ اسلامي را تبديل به تاريخ مسيحي کردند، اما ايران اين کار را نکرد و در سال هاي آخر عمر سياسي و دولتي محمدرضا شاه که خيال مي کردند همه نفس ها را خفه کرده اند; اما ملت زنده بود و اجازه نداد چنين اتفاقي بيفتد و علي رغم اين که در سال 54 تاريخ رسمي ايران را به تاريخ شاهنشاهي 2500 ساله تغيير دادند که اين کار جنايت بزرگي بود; پس از دو سال به دليل فشارهايي که بر روي آنها بود اين مساله را پس گرفتند. آيت الله هاشمي رفسنجاني در ادامه سخنان خود در خطبه هاي نماز جمعه اين هفته تهران با اشاره به سالگرد انفجار بمب در نماز جمعه، گفت: حقيقتا اين حادثه بايد محفوظ مانده و هميشه از جهت قساوت و بي رحمي و بي منطقي دشمنان در يک اجتماع مذهبي و کاملا عبادي از آن ياد کنيم. وي با اشاره به شهيد شدن 14 الي 15 نفر در اين بمبگذاري و مجروح شدن جمعيت زيادي از نمازگزاران اظهار داشت: دشمنان و بمبگذاران فکر مي کردند با انفجار يک بمب اجتماع جمعه به هم مي ريزد و يک قطعه تاريخي از فرار مردم درست مي شود که البته دقيقا برعکس اين اتفاق افتاد. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اين که اين اتفاق در شرايطي رخ داد که عراق نيز تهديد به بمب اندازي کرده بود، افزود: بعد ديگري از اين قضيه خطيب آن نماز جمعه يعني رهبر گرانقدر انقلاب است که ايشان مي فرمود حرارت انفجار بمب را پشت تريبون در صورت خود حس کردم. هاشمي رفسنجاني با اشاره به ادامه خطبه آن نماز جمعه بعد از يک وقفه بسيار کوتاه افزود: ايشان با هم صلابت و بدون هيچ گونه احساس ضعفي در کلمات به سخنان خود ادامه دادند که همه ابعاد اين قضيه افتخار است و نشان از صلابت و عمق انقلاب دارد. وي در عين حال با اشاره به سالگرد بمباران شيميايي و وحشيانه حلبچه گفت: حقيقتا گناه بزرگي از سوي نظاميان بعثي به فرمان صدام در آن مقطع رخ داد. در يک عمليات موفق ، نيروهاي ارزنده ما از کوه هاي سربه فلک کشيده منطقه عبور کردند و خود را به حلبچه رساندند و پيروزي بزرگي نصيب ما شد، اما صدام اين را تحمل نکرد و لذا در يک عمليات وحشيانه شهروندان خود را بمباران کرد. هاشمي رفسنجاني در ادامه با طرح اين سوال که حقيقتا منطق اين کار چه بود؟ افزود: در آن مقطع و زماني که نظاميان مدافع صدام شکست خوردند و اسير شدند. مردم بي پناه و بي سلاح در روستاها و شهرها چه مي توانستند بکنند؟ حقيقتا صدام از مردمش چه انتظاري داشت؟
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين با اشاره به مساله ملي شدن صنعت نفت، در عين حال نقش اساسي آيت الله کاشاني و دولت دکتر مصدق و جبهه مبارزان ملي را در اين مساله مورد توجه قرار داد و گفت: کار بزرگي رخ داد، اما بلافاصله اين مساله به شکل ديگري برگشت. خطيب نماز جمعه اين هفته تهران با اشاره به سالگرد ارتحال آيت الله کاشاني وي را شخصيتي کم نظير در تاريخ روحانيت شيعه توصيف کرد و تصريح کرد: به دليل شرايط دولت وقت يعني دولت ملي مصدق و برخورد شاه با آيت الله کاشاني حق اين مرد بزرگ در تاريخ ضايع شد و لذا نسل جوان ايشان را به خوبي نمي شناسند.


 كوتاه و خواندني 


استقبال بان کي مون از مذاکره ايران و آژانس

مهر: دبيرکل سازمان ملل متحد از مذاکره ميان جمهوري اسلامي ايران با آژانس بين المللي انژري اتمي درباره مسئله هسته اي اين کشور استقبال کرد. بان کي مون در سخنان خود در افتتاحيه اجلاس سران سازمان کنفرانس اسلامي در شهر داکار پايتخت سنگال درباره مسئله هسته اي ايران، گفت: ما از گفتگوي مستمر ميان جمهوري اسلامي ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي استقبال مي کنيم. وي در عين حال بدون اشاره به عادي بودن پرونده ايران در آژانس افزود: ضروري است که ايران از قطعنامه هاي سازمان ملل اطاعت کند و ما باور داريم که مسئله هسته اي با ايران را مي توان از طريق مسالمت آميز و تلاش هاي سياسي حل کرد.

احمدي نژاد: رژيم صهيونيستي از بين رفتني است

گروه سياسي: محمود احمدي نژاد در پايان سفر خود به سنگال در کنفرانس مطبوعاتي به سوالات خبرنگاران شبکه هاي و خبرگزاري هاي مختلف خارجي و داخلي در ارتباط با مسايل گوناگون پاسخ گفت. به گزارش آريا، رييس جمهور در اين کنفرانس مطبوعاتي در پاسخ به سوال خبرنگاري که پرسيد "ما در حال حاضر مي بينيم که رژيم صهيونيستي با حمايت برخي از قدرت هاي بزرگ به زنان و کودکان فلسطيني در غزه حمله کرده و آنرا مورد کشتار قرار مي دهد و سازمان کنفرانس اسلامي در اين ارتباط چه وظيفه اي بر عهده دارد؟" گفت: همانطور که شما اشاره کرديد صهيونيست ها و حاميان آنها نه تنها دشمن ملت هاي اسلامي بلکه دشمن کل بشريت هستند و از هر فرصتي براي ضربه زدن و تقويت سلطه خود استفاده مي کنند اما اين اقدامات يعني حمله به کودکان و زنان نشان دهنده اقتدار آنها نيست نشان دهنده ضعف آنهاست. حمله به کودکان و زنان نشانه اقتدار نيست نشانه شکست آنها و حاميان آنهاست; امروز ناوها نيستند که تکليف مناسبات جهاني را تعيين مي کنند، بمب و موشک نيست; بلکه اين انديشه است که مسايل جهان را حل مي کند آنهايي که در هر مناسبتي از موشک و ناو استفاده مي کنند شکست خورده اند و دوران آنها به پايان رسيده است. احمدي نژاد هم چنين ابراز اميدواري کرد که سازمان کنفرانس اسلامي در اين ارتباط از ظرفيت و امکانات اعضاي خود به نحو احسن استفاده مي کنند. وي هم چنين در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اين که چرا کشورهاي اسلامي با توجه به جنايت هايي که رژيم صهيونيستي انجام مي دهد قطع ارتباط با رژيم صهيونيستي نمي کنند و کنفرانس اسلامي در اين ارتباط موضعي نمي گيرد، گفت: شما اين سوال را روز جمعه به صورت جدي مطرح کنيد. البته بدانيد که رژيم صهيونيستي از بين رفتني است و پيروزي ملت فلسطين حتمي است و اين رژيم فلسفه وجودي خود را از دست داده است و آنهايي که از اين رژيم حمايت مي کنند ضرر مي کنند. وي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اين که "نظام جهاني نظام تبعيض آلودي است به نظر شما براي حل مسايل جهان اسلام اتحاد نظامي بين کشورهاي اسلامي چگونه است؟" گفت: ما فکر مي کنيم راه حل مشکلات امروز راه حل نظامي نيست و نيازمند راه حل انساني است و هم چنين تغيير ساختارهاست. احمدي نژاد گفت: گام اول اين است که شوراي امنيت اصلاح شود و گام بعدي اين است که ساز و کارهاي ديگري جايگزين ساز وکارهاي کنوني شود. وي هم چنين در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري در مورد رابطه ايران و مصر و اين که آيا در اين راستا اقداماتي صورت گرفته است، گفت: در رابطه با اين سوال من بارها توضيح داده ام ملت هاي ما با هم دوست هستند و علاقمند به يکديگر هستند. رييس جمهور گفت: اقداماتي در اين راستا شده است و اميدواريم اين اقدامات هر چه زودتر به نتيجه برسد. کشور مصر کشوري مهم، بافرهنگ و تمدن چند هزار ساله است. ملت ايران نيز چنين ويژگي هايي دارد و مطمئنا همکاري دو کشور به نفع تمام کشورهاي اسلامي و صلح و امنيت جهاني است. احمدي نژاد هم چنين در پاسخ به سوال ديگري در اين خصوص خاطر نشان کرد: ملت هاي ما به هم پيوند خورده هستند و چيزي نمي تواند اين ارتباط را به هم بزند و اميدواريم تلاش هايي که در اين ارتباط در حال انجام است نتيجه اش به نفع دو ملت باشد. رييس جمهوراضافه کرد: وقتي ايران و مصر با هم باشند صهيونيست ها جرات نمي کنند به زنان فلسطيني، کودکان فلسطيني حمله کنند و صهيونيست هاي بي فرهنگ بايد بساطشان را جمع کنند و برگردند به جايي که آمده اند. احمدي نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاري که از وي در مورد موضع سازمان کنفرانس اسلامي در ارتباط با موضوع هسته  اي ايران، گفت: ايستادگي ملت ايران در موضوع هسته  اي فقط در راستاي دفاع از حق ايران نبود بلکه در راستاي دفاع از حقوق تمام ملت ها بود و اگر ملت ايران اين ظلم آشکار را مي پذيرفت زمينه براي اعمال ظلم هاي ديگر فراهم مي شد.وي افزود: ما در اين قضيه از کسي تاکنون کمکي نخواسته ايم و فکر مي کنيم که ملت هاي آزاده و مستقل از فعاليت هاي صلح آميز ايران حمايت مي کنند و فکر مي کنيم سازمان کنفرانس اسلامي مثل نشست قبلي موضع مناسبي را در اين ارتباط اتخاذ مي کند. رييس جمهور هم چنين در پاسخ به سوال خبرنگاري در مورد حمله ترکيه به شمال عراق و مسايل مرتبط با آن، گفت: من در اين ارتباط قبلا موضع گيري کرده بودم; من فکر مي کنم که عراق و ايران و ترکيه بايد به صورت متحد عليه تروريست ها کساني که مي آيند انسان هاي بي گناه را مي کشند با يکديگر کمک کنند. البته در اين ارتباط بايد به دو مساله نيز توجه کرد که حق حاکميت کشورها مخدوش نشود و دوم انسان هاي بي گناه نيز آسيب نبينند.
وي در پاسخ به سوال خبرنگاري در مورد اهانت هايي که اخيرا عليه پيامبر اسلام و دين مبين اسلام صورت گرفته است، گفت: در قطعنامه سران کنفرانس اسلامي که روز جمعه منتشر مي شود مطالبي درمحکوميت اين مساله آمده است و خوب شما ديديد کساني که در اجلاس نيز صحبت کردند اين مساله را محکوم کردند و اعضا در صدد هستند که يک تصميم قطعي در اين زمينه بگيرند. رييس جمهور گفت: اقدام اين ها مثل اقدام يک فرد ديوانه اي است که تلاش مي کند خاک را به چهره خورشيد بپاشاند و خورشيد را غبار آلود نشان دهد همه به اين فرد مي خندند و معترض به ديوانه بودن آن هستند. کساني که به پيامبر اسلام و دين مبين اسلام اهانت کردند همان کساني هستند که به حضرت مسيح نيز توهين کردند. احمدي نژاد در مورد مساله لبنان نيز گفت: مشکل لبنان مشکل تحميلي به لبنان است و ما فکر مي کنيم برخي از قدرت هاي ديوانه براي تسلط به لبنان براي اين کشور مشکل تراشي مي کنند و ما معتقديم بايد همه اجازه دهند که مردم لبنان خودشان براي کشورشان تصميم گيري کنند و وحدت و استقلال لبنان محفوظ بماند و ما بايد اجازه دهيم که ملت لبنان خود بر سرنوشتشان حاکم شود.


فرانسه: به حمايت روسيه عليه ايران نياز داريم

ايسنا: در جريان سفر شيمون پرز، رييس رژيم صهيونيستي به پاريس وزير امور خارجه فرانسه گفت که پاريس در مورد موضوع هسته  اي ايران با مسکو اختلاف نظراتي دارد اما طرفين توانسته اند که به يک موضع واحد در اين مساله دست يابند. برنار کوشنرتصريح کرد: ما اختلاف نظراتي با روسيه در مورد پرونده هسته  اي ايران داريم، اين مساله مانعي ايجاد نکرده که بارها از جمله اخيرا در شوراي امنيت سازمان ملل متحد به موضع واحدي دست يابيم. به گزارش نووستي، کوشنر خاطر نشان ساخت: براي مبارزه با اشاعه سلاح هسته  اي به طور حتم به کمک روسيه نياز داريم. وي تاکيد کرد که پاريس در رابطه با ايران از دو روش استفاده مي کند; در عين حالي که تحريمات وجود دارند، اما براي ديالوگ و کمک به ايران از جمله جهت توسعه برنامه هسته  اي صلح آميز به طور قانوني نيز آمادگي وجود دارد. نيکلا سارکوزي، رييس جمهور فرانسه نيز در جريان صرف شام با پرز ضمن يادآوري برنامه هسته  اي تهران، خواستار واکنش قاطع عليه ايران شد. روزنامه "ايزويستيا" به قول از سارکوزي گزارش داد: اين واکنش بايد در برگيرنده افزايش تحريمات و آمادگي جهت گفتگو باشد اگر تهران براي رعايت تعهدات بين المللي خود آمادگي نشان دهد. سارکوزي اعلام کرد: ايران داراي سلاح هسته اي غيرقابل قبول است.


  در صورت وجود نقص از سوي وزارت کشور،انجام مي شود;
 اعلام نتايج انتخابات به وسيله شوراي نگهبان 

گروه سياسي: معاون اجرايي و امور انتخابات و سخنگوي شوراي نگهبان بيان کرد که در صورت وجود نقص در آمار ارائه شده از سوي وزارت کشور، شوراي نگهبان نتايج را ارائه خواهد کرد. عباسعلي کدخدايي که ديروز دو نشست خبري در جمع خبرنگاران برگزار کرد، اظهار اميدواري کرد که نتايج خوب اين انتخابات طي روزهاي آتي از طريق وزارت کشور به مردم و رسانه ها اعلام شود. کدخدايي با اظهار اميدواري نسبت به اين که انتشار نتايج، پاسخي به دشمنان داخلي و خارجي باشد، گفت: ستاد انتخابات شوراي نگهبان تحت نظارت هيات مرکزي نظارت بر انتخابات است و جهت امر نظارت بر انتخابات در اين ساختمان مستقر شده است و همکاران ما مشغول فعاليت هستند که ان شا»الله وظيفه  شورا را در صيانت از آراي مردم بتوانيم به نحو احسن انجام دهيم. سخنگوي شوراي نگهبان همچنين اظهار داشت: اعلام نتايج رسما و قانونا بايد از سوي وزارت کشور صورت گيرد و شوراي نگهبان علي رغم اينکه از نتايج، آمار رسمي دارد و در چندين دوره است که به راحتي از طريق رايانه اين نتايج را به دست مي آورد، ورودي نخواهد داشت مگر اينکه احساس شود آماري که منتشر مي شود داراي نقص است و وزارت کشور نيز توجهي به آن ندارد. کدخدايي در مورد آمار ناظرين شوراي نگهبان در پاي صندوق ها گفت: چون برخي حوزه ها پر جمعيت و برخي کم جمعيت هستند، ناظران ما بين سه تا هفت نفر متغيرند. آمار نمايندگان نامزدها نيز متفاوت است. برخي از نامزدها افرادي را معرفي نکردند و برخي نيز نمايندگاني را معرفي کردند. وي در پاسخ به سوال خبرنگاري در رابطه با بررسي صلاحيت ها گفت: اکنون زمان بررسي صلاحيت ها گذشته اما تاکيد مي کنم آنچه ملاک شورا و اعضاي شوراي نگهبان بوده قانون است. رايزني ها اگر در جهت اجراي قانون بوده مورد توجه واقع شده اما اگر تلقي برخي ها اين باشد که رايزني ها خارج از چارچوب بوده قطعا اينگونه نبوده و اعضاي شورا در مقابل رايزني هاي غيرقانوني، مقاومت و سعي کرده اند عدالت را در بررسي صلاحيت ها مورد توجه قرار دهند. کدخدايي اعلام کرد: ميزان مشارکت در دوره هاي قبل بر اساس آمار قبلي مشخص است اما در رابطه با امروز پيش بيني هايي درخصوص مشارکت وجود دارد; البته به دليل اينکه شوراي نگهبان در اين رابطه مسووليتي ندارد چنين پيش بيني ندارد اما نظرسنجي هايي که برخي سازمان ها ارايه کرده اند، بين 65 تا 68 درصد ميزان مشارکت را داريم.
کدخدايي : روش دستي ملاک کار است 
سخنگوي شوراي نگهبان همچنين در نشست عصر ديروز خود با اشاره به استقبال پرشور و چشمگير مردم و با قدرداني و سپاسگذاري از حضور ملت شريف ايران بر سر صندوق هاي راي گفت که بر اساس اعلام صورت گرفته حدود 20 درصد افزايش مشارکت در تهران داشته ايم. عباسعلي کدخدايي ، تصريح کرد: در تهران تا ساعت 13 بعد از ظهر حدود نيم ميليون تعرفه پر شده و اين خبر خوشحال کننده اي است. اين در حالي است که ما در دوره هاي قبل کمتر از اين رقم را داشته ايم و بر اساس آنچه اعلام شده است فکر مي کنم حدود 20 درصد بيشتر از گذشته است. وي با بيان اينکه تا اين لحظه گزارش تخلف خاصي را نداشتيم، ادامه داد: روند انتخابات در حال انجام است. نگراني خاصي نبوده; موارد جزيي بوده که با همکاري وزارت کشور آن را حل کرديم.
وي در پاسخ به سوال خبرنگاري در رابطه با عدم دريافت کارت نماينده هاي داوطلبان گفت: اين مساله از دو هفته قبل از طريق دفاتر نظارتي به اطلاع همه  احزاب و داوطلبان رسيد که داوطلباني که مي خواهند نماينده اي را داشته باشند، مشخصات آن را ارسال کنند تا مقدمات لازم فراهم شود. متاسفانه برخي افراد اين کار را در موعد مقرر انجام ندادند حتي ما براي اينکه کار در اين مورد سرعت بيشتري داشته باشد، تعدادي کارت سفيد را در اختيار قرار داديم اما ظاهرا بسياري از داوطلبان نتوانستند افرادي را براي حضور در شعب اخذ راي حاضر کنند بنابراين از سوي ما هيچ منعي وجود نداشته است. اطلاعيه صادر و تمام دفاتر آماده براي صدور کارت بوده اند. معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان در رابطه با بحث رايانه  اي بودن، اظهار داشت: ما هم با اصل آن موافق بوديم. دوستان ما در وزارت کشور به اين جمع بندي رسيده اند که شمارش رايانه  اي آرا را در برخي استان ها داشته باشيم که ما موافقت کرديم و در نهايت قرار شد که در برخي استان ها به طور موازي اين کار صورت گيرد. سخنگوي شوراي نگهبان با بيان اينکه توافق نهايي شورا و وزارت کشور همان روش دستي است، تصريح کرد: روش موازي براي اين است که وزارت کشور از آن به عنوان طرح پايلوت استفاده کند اما چه مقدار و چه ميزان آن منوط به گزارشات پاياني از ساعات پاياني اخذ راي است. شورا و ناظران شورا آمادگي اين کار را دارند. خبرنگاري به مشکل قطعي برق يا اينترنت در برخي استان ها اشاره کرد و ارزيابي کدخدايي را از روند اجرايي انتخابات پرسيد که وي پاسخ داد: در مورد شناسنايي کد ملي راي دهندگان از طريق روش آن لاين قرار بود شعب اخذ راي در اين مورد تاييديه اي را بگيرند که ظاهرا در برخي حوزه ها به همان دلايلي که مطرح شد اين کار صورت نگرفت و وزارت کشور با صدور اطلاعيه و هماهنگي هاي صورت گرفته اعلام شد ملاک همان روش دستي است.


  کروبي: ما هم نگران هستيم و هم اميدوار 

 گروه سياسي: دبيرکل حزب اعتماد ملي درباره سلامت انتخابات گفت که هم نگران است و هم اميدوار.مهدي کروبي عصر ديروز بعد از بازديد از ستاد انتخابات وزارت کشور در جمع خبرنگاران هدف خود از اين بازديد را عرض خسته نباشيد و خدا قوت به کساني که در ستاد کار مي کنند، عنوان کرد و گفت: در دولت اصلاحات و قبل از آن موقعي که در مجلس بوديم، مي آمديم و از ستاد انتخابات وزارت کشور بازديد مي کرديم. وي هم چنين در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر ميزان ناظران حزب اعتماد ملي در پاي صندوق هاي راي و برگزاري انتخابات مطلوب، گفت: واقعيت اين است که من نمي دانم تعداد ناظران حزب اعتماد ملي در پاي صندوق هاي راي چه تعداد است; چراکه مسوول ستاد انتخابات ما در کل کشور فرد ديگري است. به گزارش  ايسنا، دبيرکل حزب اعتماد ملي افزود: البته امروز که در حزب حضور پيدا کردم، عده اي از دوستان گزارش مي دادند که اجازه ندادند برخي از ناظران حضور پيدا کنند يا اين که خود ناظران ما حضوري فعال نداشتند; مثلا برخي از دوستان مي گفتند که اجازه ندادند ناظران در پاي صندوق هاي راي در برخي از حوزه ها حضور پيدا کنند. وي با بيان اين که " ما هم نگران هستيم و هم اميدوار" گفت: نگراني ما از اين بابت است که عده اي خودسر بخواهند دخل و تصرفي انجام دهند و از طرفي ديگر با توجه به صحبت هايي که با مجموعه  دوستان در وزارت کشور انجام داده ايم و قول هايي که آن ها براي صيانت از آرا» داده اند، اکنون اميدواريم و در نشستي که امروز نيز با دوستان وزارت کشور در حاشيه  بازديد از ستاد انتخابات داشتيم آن ها نيز بار ديگر به ما اطمينان دادند و صحبت هاي شان اميدوارکننده بود. وي ادامه داد: البته اخباري رسيده بود مبني بر اين که برخي در گوشه و کنار خودسرانه ليست هايي را به دست افراد مي دهند. اين خبرها در حزب بود که البته من گفتم بايد گزارش دقيقي ارائه و شماره صندوق و حوزه  آن نيز در گزارش ها ذکر شود که البته دوستان نيز در حال انجام اين کار بودند. کروبي با بيان اين که " هم چنين بر اساس گزارش هاي رسيده، در مجموع استقبال مردم نسبتا خوب و البته حضور مردم در استان ها متفاوت بود" افزود: در کل استقبال خوبي صورت گرفته است. وي در پاسخ به سوالي مبني بر پيش بيني از وضعيت اصلاح طلبان گفت: نظر من اين است که وضع ما - هم از نظر کمي و هم از نظر کيفي - از مجلس هفتم بهتر مي شود; چون در جريان اين انتخابات مي بينيم که نيروهاي کيفي تري وارد صحنه شده اند و فکر مي کنيم که وضع مان از مجلس هفتم بهتر مي شود. وي هم چنين در بخش ديگري از صحبت هاي خود با بيان اين که " ما از شوراي نگهبان تشکر و قدرداني مي کنيم" گفت: ولي واقعيت اين است که مجموعه اي از نيروهاي خوب حزبي ما رد شده اند، با آن که نه در قضيه تحصن بوده اند و نه در قضيه امضا» و بيرون از مجلس بودند و در واقع مجموعه اي از نيروهاي دسته اول ما رد شدند و من در مصاحبه اي که داشتم گفتم که رقيب ما با نيروهاي دسته اول خود وارد عرصه شده است ولي در جريان انتخابات مقداري از نيروهاي دسته اول ما رد شده اند و ما با نيروهاي دسته دوم مان وارد شده ايم; لذا اگر آن ها پيروز شدند نبايد تصور کنند که خيلي قوي بودند، چراکه مجموعه اي از دوستان ما رد شده اند. دبيرکل حزب اعتماد ملي همچنين در پاسخ به سوالي درباره تاثير نتايج انتخابات مجلس هشتم بر فعاليت هاي اين تشکل در جريان انتخابات رياست جمهوري دهم گفت: ما در جريان انتخابات رياست جمهوري دهم حضوري محکم و جدي خواهيم داشت و براي ما فرقي نمي کند که چند نماينده مان وارد مجلس شوراي اسلامي شوند، چون جمهوري اسلامي کشور ماست و ما يک جريان فکري هستيم، يک حزب هستيم و بايد يک حضور جدي در عرصه داشته باشيم. وي تاکيد کرد: ما در جريان انتخابات رياست جمهوري دهم به صورت حزبي شرکت مي کنيم" گفت: همانطور که گفتم ما در جريان انتخابات حضور موثر خواهيم داشت. وي همچنين در مورد مصاحبه  پيرموذن با يک رسانه بيگانه گفت: باور کنيد که سر من آن قدر شلوغ بود که واقعا نمي دانم ايشان چه چيزي گفته اند و چه مطالبي مطرح شده است، ولي اصل مساله مصاحبه با راديو آمريکا کار اشتباه و بدي بوده است. البته بايد فضا به گونه اي باشد که وي به کشور بيايد و به صورت مناسب مسائل مورد بررسي قرار گيرد تا مشخص شود که واقعا قضيه چه بود. کروبي در پاسخ به سوالي درباره فرمايشات اخير مقام معظم رهبري درباره ورود نمايندگاني به مجلس که با دولت همکاري مناسب داشته باشند تا دولت بتواند کار خود را به صورت مناسب انجام دهد و اين که نظر وي چيست؟ گفت: نمايندگاني که از حزب ما به مجلس شوراي اسلامي راه پيدا مي کنند با دولت همکاري مناسب را انجام مي دهند، البته ما نقد سازنده خود را داريم و براي ما منافع ملي و وحدت مردم مهم است.


  جنتي: انتخابات مجلس هشتم از بهترين دوره هاي انتخابات است 

گروه سياسي: دبير شوراي نگهبان گفت: اين دوره از انتخابات اگر نگوييم بهترين دوره بوده اما مي توانيم بگوييم از بهترين دوره هاي انتخابات در کشور بوده است. آيت الله احمد جنتي ديروز خاطرنشان کرد: در اين دوره از انتخابات همه دستگاه ها با هم هماهنگ عمل کردند و مجموعه هايي نظير وزارت اطلاعات و کشور همکاري خوبي با ما داشتند. جنتي تصريح کرد: در مسايل مختلف توافقات خوبي برقرار شده به ويژه در زمينه برگزاري انتخابات رايانه اي که مورد توافق قرار گرفت.  وي تصريح کرد: ناظران شوراي نگهبان به طور مرتب در جريان مسايل بوده اند و با آمادگي کامل برسر صندوق هاي راي حاضر شده اند.دبير شوراي نگهبان تصريح کرد: بازرسان خوب و مطمئني به استان ها فرستاده شده و از ابتدا مراحل برگزاري انتخابات به خوبي پيش رفته است. جنتي گفت: البته يک نگراني مختصر وجود دارد در اين خصوص که براساس برخي گزارش ها در برخي از استان ها و شهرستان ها بارش برف و باران وجود داشته که اين ممکن است به حضور مردم در برخي حوزه ها و بردن صندوق راي به دورترين نقاط لطمه وارد کند اما منهاي اين مساله مسايل ديگري وجود نداشته است.


 ميز خبر 


 يونسي: قانون انتخابات بايد در مجمع شکل بگيرد
 
گروه سياسي: حجت الاسلام يونسي قانون انتخابات را قابل نقد دانست و تاکيد کرد که با اصلاح بخش هايي مانند تبليغات و بررسي صلاحيت ها بايد عملا بهانه را از کساني که مي خواهند اراده  خود را در انتخابات دخالت دهند، گرفت. به گزارش ايسنا، وزير سابق اطلاعات کشور ديروز با حضور در حسينيه  جماران و پس از انداختن راي خود به صندوق، افزود: قانون انتخابات بايد منافع ملي را در نظر بگيرد نه منافع يک گروه و يا جريان خاص. وي تصريح کرد: قانون انتخابات در نظام ما بيش از هر قانون ديگري دستخوش تغيير بوده و تغييرات آن قدر زياد است که افراد سردر گم هستند و نمي دانند به کجا مراجعه کنند. يونسي گفت: يکي از آرزوهاي من اين است که يک قانون جامع درباره  انتخابات تدوين شود که بعيد مي دانم اين اتفاق در مجلس بيفتد. مجلس و نمايندگان مجلس همواره منافع شان در انتخابات و تصويب آن تاثير مي گذارد. اين قانون بايد در مرجعي بالاتر از مجلس مثل مجمع تشخيص مصلحت نظام شکل بگيرد; چراکه احزاب همواره مصالح خود را در تصويب اين قانون در نظر مي گيرند. وي ادامه داد: در قانون فعلي انتخابات تبليغات محدود شده است و همچنين اين قانون براي مجريان و ناظران نيز مناسب نيست. وي اظهار نظر درباره  نحوه  شرکت مردم در انتخابات را به  امروز موکول کرد و گفت: من در چند استان خبر دارم که شور و نشاط بالايي در انتخابات وجود دارد. اما درتهران مردم سياسي هستند و نظر خود را به راحتي اعلام نمي کنند.

نتايج انتخابات شهرستان ها امروز اعلام مي شود

گروه سياسي: وزير کشور با بيان اينکه نتايج شمارش شهرستان ها تا روز شنبه (امروز)اعلام مي شود، گفت: نتايج شمارش آراي تهران نيز تا سه ،چهار روز آينده اعلام مي شوند.  به گزارش "ايسکانيوز"، مصطفي پورمحمدي ديروز با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور در جمع خبرنگاران با بيان اينکه اعضاي اجرايي شعب اخذ راي نبايد مانع راي دادن کسي شوند، اظهار داشت: در صورت نقص رايانه ها نبايد به جواب هاي ارايه شده توسط رايانه توجه کنند چون اين امر مبناي تصميم گيري آنها نخواهد بود.وي با بيان اينکه نتايج شمارش شهرستان ها تا روز شنبه (امروز)اعلام مي شود، گفت: نتايج شمارش آراي تهران نيز تا سه چهار روز آينده اعلام مي شوند تا هموطنان در شب سال در جريان نتايج شمارش آرا قرار گيرند. وي با بيان اينکه مردم با شرکت در انتخابات اين دوره رکورد جديدي در انتخابات ثبت کنند، گفت: اميدواريم اين مرحله جز» شاخص ترين انتخابات کشور باشد.پورمحمدي در خصوص علت حضور بسياري از رسانه هاي داخلي و خارجي در جريان انتخاباتي اين دوره با بيان اينکه جايگاه ايران حضور قوي رسانه ها را ايجاب مي کند، گفت: دنيا بايد در جريان افکار عمومي ملت ايران باشند و حضور خبرنگاران نيز در اين زمينه طبيعي است.وي با اعلام اينکه براي اولين بار در انتخابات کشور، قادر به تفکيک سن و تعداد شرکت کنندگان خواهيم بود، افزود: براي اولين بار در طول تاريخ انتخاباتي ميزان نفرات دختر و سن آنها معلوم خواهد شد.وزير کشور ادامه داد: با تحقق اين امر به دنيا نشان خواهيم داد که با هوشمندي و احساس مسووليت در عرصه تعيين سرنوشت خود حضور پيدا کرده ايم.وي با اشاره به اينکه حدود 43 ميليون نفر در داخل کشور بالاي 18 سال داريم، گفت: اين عدد به علاوه 20 درصد بيشتر توليد کاغذ داشته ايم.پورمحمدي در پايان با بيان اينکه 53 ميليون سفارش چاپ کاغذ داده ايم اظهار اميدواري کرد که با کمبود کاغذ مواجه نشويم.

ولايتي: مردم سالاري ديني رمز بقاي کشور است

گروه سياسي: "علي اکير ولايتي" با بيان اين که مردم سالاري ديني رمز بقاي کشور است، افزود: هر جا که دين در جامعه حضور داشته، مردم نيز حضور داشته اند و در غير اين صورت مردم نيز از صحنه کنار رفته اند. مشاور مقام معظم رهبري و وزير اسبق امور خارجه که در جمع مردم ابهر، سخن مي گفت، هم چنين شعار اتحاد ملي و انسجام اسلامي را براي سال جاري يک شعار واقع گرايانه دانست و افزود: بدون ترديد جز در سايه وحدت ملي، انقلابي در اين کشور اتفاق نمي افتاد و بدون اتحاد ملي امکان مقابله با انواع توطئه هاي دشمن وجود نداشت. ولايتي با اشاره به اين که امام (ره) با بازگرداندن مردم ايران به هويت اسلامي خودشان و ويران کردن کاخ طاغوت، استبداد داخلي و استعمار خارجي را نفي کردند، يادآور شد: بازگشت هويت اصلي مردم ايران به خودشان موجب حضور ميليوني آنها در صحنه هاي انقلاب شده است. مشاور مقام معظم رهبري در امور بين الملل در ادامه مقاومت 33 روزه حزب الله لبنان را برگرفته از مقاومت ملت ايران برشمرد و اظهار داشت: اين انقلاب تنها با حضور ميليوني مردم در صحنه هاي مختلف از جمله صحنه هاي سياسي پيروز شد. وي ادامه داد: براي ارج نهادن به انقلاب اسلامي کافي است به اطراف خود نگاه کنيم که در بين 57 کشور اسلامي و 100 کشور جهان سومي، هيچ يک داراي حکومت مردمي همچون ايران نيستند. وزير اسبق امور خارجه گفت: اگر تصور مي کنيم با وقوع انقلاب همه مشکلات رفع مي شود، منطقي نيست، اما بايد بدانيم اين انقلاب موجب شد شر بيگانگان از سر ما کم و مردم سالاري ديني در کشور حاکم شود. ولايتي هم چنين با اشاره به اين که مشکلاتي که در کشور ما وجود دارد، در کشورهاي هم عرض ما نيز وجود دارد، خاطرنشان ساخت: ايران اسلامي به همت رهبر فرزانه و مردم ، در مسائل مبنايي سرنوشت خود را از کشورهاي اطراف جدا کرده و اختيار مملکت را به دست خود مردم سپرده است. وي تاکيد کرد: همه کساني که قصد تحميل ادعاهايي از قبيل صلح آميزنبودن فعاليت هسته اي به کشور را داشتند، خوشبختانه به همت مردم ايران در حال حاضر عقب نشيني کرده اند.

 ايران بيانيه اتحاديه پارلمان هاي عربي را رد کرد

گروه سياسي: سخنگوي وزارت امورخارجه جمهوري اسلامي ايران مفاد بيانيه اتحاديه پارلمان هاي عربي در خصوص جزاير سه گانه ايراني را بي پايه و بي اساس خواند و آن را رد کرد. به گزارش اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امورخارجه،  سيد محمدعلي حسيني با تاکيد بر اين که جزاير تنب بزرگ و کوچک و ابوموسي جزو لاينفک سرزمين ايران است، دخالت در اين مسئله را مداخله در امور داخلي ايران دانست و آن را به شدت محکوم کرد. سخنگوي وزارت امورخارجه کشورمان با ناکارآمد و غيرسازنده خواندن مداخله طرف هاي ثالث در سو» تفاهمي که از طريق مذاکره ميان ايران و امارات متحد عربي حل شدني است، افزود: در شرايطي که جهان اسلام براي مقابله با دسيسه هاي بدخواهان به ويژه استمرار جنايت هاي وحشيانه رژيم صهيونيستي عليه مردم غزه نياز به تقويت وحدت و همدلي همه آحاد ملت هاي مسلمان دارد، دامن زدن به مسائل انحرافي، سوال برانگيز و نامعقول است. وي تاکيد کرد: اين اقدامات به همبستگي اسلامي و روند همکاري هاي منطقه اي کمک نخواهد کرد. حسيني خواستار دقت نظر و توجه واقع بينانه به واقعيت هاي تاريخي و رويدادهاي منطقه بر اساس مصالح کلي جهان اسلام شد. به گزارش ايسنا،امارات متحده عربي با تلاش بسيار توانست مساله جزاير سه گانه ايراني را در بيانيه پاياني نشست اتحاديه بين المجالس کشورهاي عربي ثبت کند. روز پنجشنبه رسانه هاي امارات متحده عربي از موفقيت اين کشور براي درج و ثبت مسله  جزاير سه گانه ايراني تنب کوچک و بزرگ و ابوموسي در بيانيه پاياني نشست اتحاديه پارلمان هاي کشورهاي عربي خبردادند، اين در حالي است که بارها جمهوري اسلامي ايران اعلام کرده که جزايرسه گانه جز» لاينفک خاک ايران است. شبکه هاي تلويزيوني امارات، خبرگزاري و مطبوعات امارات متحده عربي با انتشار گسترده خبر ثبت جزاير سه گانه ايراني در بيانيه پاياني نشست اتحاديه مجالس کشورهاي عربي آن را يک موفقيت بزرگ براي امارات ذکر کردند. شبکه تلويزيوني دبي در گزارش خود از بيانيه پاياني اين نشست گزارش داد که حمايت عراق نشان دهنده اتحاد بين ملت هاي عربي است. عبدالعزيز الغرير رييس مجلس امارات نيز در گفت وگو با خبرگزاري امارات حمايت 18 کشور عربي شرکت کننده در اين نشست از امارات متحده عربي را حق مالکيت امارات بر جزاير سه گانه ايراني تلقي کرد.

رشد 25 درصدي مشارکت  در انتخابات مجلس
 
گروه سياسي: استاندار تهران گفت: تاکنون ميزان مشارکت نسبت به دوره گذشته 25 درصد رشد داشته است. به گزارش فارس، کامران دانشجو ديروز با حضور در جمع خبرنگاران در ستاد انتخابات استان تهران در خصوص ميزان مشارکت مردم در انتخابات تا اين لحظه با اشاره به اينکه فعلا نمي توان آماري در اين باره اعلام کرد، اظهار داشت: آنچه ديده مي شود شور و نشاط براي حضور گسترده در انتخابات است ضمن اينکه معمولا از ساعت 16 به بعد استقبال بيشتري صورت مي گيرد و فکر مي کنم ميزان شرکت مردم در انتخابات تا اين لحظه 20 الي 25 درصد بيشتر از انتخابات گذشته است. وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا زمان برگزاري انتخابات تمديد خواهد شد يا خير؟ گفت: تصميم گيري در اين خصوص بر عهده وزير کشور است اما با استقبالي که صورت مي گيرد تصور مي کنم زمان انتخابات تمديد خواهد شد هر چند پيشنهاد مي کنم مردم تا قبل از ساعت 18 راي خود را در صندوق ها بريزند. استاندار تهران در خصوص تعطيلي مدارس استان تهران در روز شنبه به دليل شمارش آرا خاطر نشان ساخت: تا اين لحظه قطعا تعطيلي براي مدارس در روز شنبه 25 اسفند نداريم و مدارسي که شعب اخذ راي هستند فضايي را مشخص کرده اند تا در آن فضا کار شمارش آرا دنبال شود و باقي مدارس نيز روال طبيعي خود را ادامه خواهند داد.


 كوتاه از سياست  


انتقاد اصلاح طلبان ازصادرنشدن کارت ناظران خود
ايسنا: سخنگوي ستاد ائتلاف اصلاح طلبان خبر داد که اين ستاد در استان تهران بين 1200 تا 1300 ناظر بر سر صندوق هاي راي دارد.  "عبدالله ناصري" افزود: ما از هيات نظارت براي 3600 ناظر تقاضاي صدور کارت کرديم که اين هيات کمتر از يک سوم را قبول کرده است. وي هم چنين از آنچه آن را صدور کارت ناظر براي برخي شعبي که تقاضاي اين ستاد نبوده، خواند، انتقاد کرد.
 انهدام دو تيم گروهک هاي تروريستي در کردستان
مهر: معاون سياسي امنيتي استان کردستان از انهدام دو تيم گروهک هاي تروريستي در مرزهاي اين استان خبر داد. ايرج حسن زاده در گفتگو با مهر در سنندج، اظهار داشت: نيروهاي نظامي استان شب گذشته (پنج شنبه شب) دو تيم وابسته به گروهک هاي تروريستي و ضد انقلاب را در دو منطقه مرزي استان منهدم کردند.وي ادامه داد: در جريان اين انهدام علاوه بر به هلاکت رسيدن تمامي اعضاي اين دو تيم مقادير زيادي مواد منفجره و چند قبضه اسلحه نيز کشف و ضبط شد.معاون سياسي امنيتي استاندار کردستان خاطرنشان کرد : هدف اين گروه ها ايجاد بي نظمي در آستانه برگزاري انتخابات مجلس هشتم در حوزه هاي انتخابيه استان کردستان بود که قبل از انجام هر گونه کاري توسط نيروهاي نظامي استان منهادم و به هلاکت رسيدند. وي همچنين در مورد شرايط استان براي برگزاري انتخاباتي سالم افزود : با هوشياري نيروهاي نظامي و انتظامي هيچگونه مشکل خاصي در ميان نيست و شرايط کلي استان با امنيت و اقتدار کامل براي برگزاري انتخاباتي باشکوه مهيا است.
موسي پور: مشارکت مردم بين  55تا  65درصد خواهد بود
گروه سياسي: رييس شوراي اطلاع رساني وزارت کشور گفت: مشارکت مردم در انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي بين  55تا  65درصد خواهد بود. محمد حسين موسي پور ديروز در جمع خبرنگاران با بيان اينکه در انتخابات مجلس هفتم، اعلام نتايج حوزه انتخابيه تهران  10روز طول کشيد، افزود: تمام تلاش خود را به کار مي گيريم در اين دوره از انتخابات قبل از تعطيلات عيد نتايج را اعلام کنيم. موسي پور در خصوص حضور جوانان نيز گفت: هوش و بصيرت جوانان ايراني، زبانزد خاص و عام است و به همين دليل در مسايل مهم کشور، جوانان الگو هستند و حضور قشر جوان در انتخابات ، نسبت به دوره گذشته چشمگيرتر است. وي در خاتمه با بيان اينکه  43ميليون نفر، واجد شرايط راي در کشور وجود دارد، تصريح کرد: پيش بيني مي کنيم بين  55تا  65درصد از مردم در اين دوره از انتخابات مشارکت داشته باشند و در واقع شاهد مشارکت بالاي  50درصد باشيم.
وزير اطلاعات: حتي يک راي جابجا نمي شود
گروه سياسي: وزير اطلاعات به مردم اطمينان داد که حتي يک راي از روي غفلت و اشتباه جابجا نخواهد شد. غلامحسين محسني اژه اي  ديروز در جمع خبرنگاران، تصريح کرد: دست اندرکاران انتخابات ، نهايت دقت خود را بکار بسته اند که حتي يک راي مردم جابجا نشود. محسني اژه اي تاکيد کرد: براي صيانت از آراي مردم  100درصد تدابير لازم انديشيده شده است. وزير اطلاعات خاطرنشان کرد: همه مراقب هستند که مردم با آرامش کامل راي بدهند. محسني اژه اي وضعيت برگزاري انتخابات را خوب توصيف کرد و گفت: گزارشي در خصوص مسايل ضد امنيتي نداشته ايم. وزير اطلاعات همچنين در خصوص اهميت حضور مردم در پاي صندوق هاي راي گفت: حضور با نشاط مردم ، تضمين کننده آينده نظام، ايران و ملت عزيز است و موجب نااميدي و خنثي شدن توطئه هاي دشمنان مي شود.


 غير رسمي 


 افشاگري درباره درخواست ليبي از ايران
شنيديم  که در حالي که پيش از جلسه شوراي امنيت سازمان ملل براي تصويب سومين قطعنامه عليه ايران گفته مي شد که ليبي، اندونزي، آفريقاي جنوبي و ويتنام با اين قطعنامه مخالف هستند، در نهايت قطعنامه با چهارده راي موافق و يک راي ممتنع (اندونزي) تصويب شد.به گزارش پرس تي وي، يک منبع آگاه فاش کرد: ليبي پيش از جلسه شوراي امنيت پيامي براي ايران ارسال کرده بود. ليبي در اين پيام پيشنهاد کرده بود تا ايران پرونده امام موسي صدر را بسته و به لبنان نيز براي بستن اين پرونده فشار آورد تا در مقابل ليبي به طرح قطعنامه شوراي امنيت راي منفي دهد. مسئولين ايران اما، با ملي خواندن پرونده امام صدر با پيشنهاد ليبي مخالفت کردند و بدينگونه بود که ليبي به طرح قطعنامه شوراي امنيت راي مثبت داد.امام موسي صدر رهبر ايراني الاصل شيعيان لبنان در سال 1978 در سفري رسمي به ليبي که به دعوت معمر قذافي رهبر اين کشور صورت گرفت، ناپديد شد.ليبي از آن زمان تاکنون مدعي است که امام صدر خاک اين کشور را به مقصد ايتاليا ترک کرد; در حاليکه دولت ايتاليا ورود امام صدر به خاک خود را تکذيب کرده است.اين در حاليست که يکي از مخالفان نظام ليبي چندي قبل گفت امام صدر در زنداني در جنوب ليبي بسر برده و آخرين بار در سال 1997 ديده شده است.
 تحريم يک بانک بحريني به جرم همکاري با ايران
گفته مي شود که  ايالات متحده آمريکا چهارشنبه با تحريم بانک بحريني " المستقبل"  مدعي شد، بانک ملي ايران کنترل اين بانک را در دست گرفته  و در راستاي حمايت از فعاليت هاي هسته اي ايران عمل مي کند. آفتاب به نقل از خبرگزاري فرانسه گزارش داد، وزارت خزانه داري آمريکا چهارشنبه با اعلام اين مطلب بر عليه بانک فيوچر بانک يا "المستقبل" اعلام کرد: فيوچر بانک در سال 2004 توسط دو بانک ايراني، بانک ملي و صادرات به عنوان بانکي خصوصي در بحرين تاسيس شده است.دارايي هاي اين بانک بحريني توسط وزارت خزانه داري آمريکا مسدود شده است. درعين حال مقام هاي اين بانک مي گويند بر اساس توافق "سهامداران"، بانک "المستقبل" از دو بانک ملي و صادرات جدا شده و به طور مستقل به کار خود ادامه مي دهد. ايالات متحده آمريکا، در اقداماتي خصمانه بارها بانک ملي را متهم به همکاري در دستيابي به سلاح هسته اي و موشک هاي بالستيک کرده است.
آمريکا: ايران با ما گفت و گو نمي کند
آخرين  شنيده اينکه سخنگوي وزارت خارجه آمريکا مي گويد: اين ايران است که با آمريکا گفت و گو نمي کند. شان مک کورمک گفت: همانطور که کاندوليزا رايس، وزير خارجه آمريکا گفته ، سوال اين نيست که چرا آمريکا با ايران گفت وگو نمي کند، بلکه اين است که چرا ايران با آمريکا و شرکاي آن گفت و گو نمي کند. مک کورمک گفت :مي توانيم درباره مسائل هسته اي و هر مساله ديگري که ايران بخواهد، صحبت کنيم . مطمئن هستم که ما هم چند مساله داريم که مايل به بحث درباره آنها هستيم.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
آزمون و سنجش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش تصويري روز