جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/12/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3003


روند نزولي قيمت خودرو آغاز شد

وزير کار خبر داد;
حداقل دستمزد کارگران براي سال 87 تعيين شد


واگذاري بانک ملت و تجارت در سال آينده


كوتاه و خواندني


  روند نزولي قيمت خودرو آغاز شد  

وزير صنايع و معادن اعلام کرد: به رغم افزايش قيمت محصولات جهاني به ويژه قيمت بيش از 30 نوع کالاي مرتبط با توليد خودرو در جهان، با همت خودروسازان ايراني قيمت اين محصول در بازار پرمصرف پايان سال کنترل شد و بسياري از قيمت ها نيز روند نزولي داشته است. علي اکبر محرابيان در گفت وگو با مهر افزود: در سال جاري در چند نوبت به دليل افزايش تقاضا، خودرو در بازار غيررسمي با افزايش قيمت در برخي از محصولات مواجه شد که از اواسط سال با تشکيل کميته ويژه نظارت بر کنترل قيمت کالاهاي صنعتي در وزارت صنايع، بر روي روند توليد و قيمت کالاهاي صنعتي به ويژه کالاهايي که ارتباط فراگير با زندگي مردم دارد برنامه ريزي شده است.بازار خودرو نيز در هفته گذشته نشان داد که افت قيمت خودرو آغاز شده است.
کاهش قيمت پژو
در حالي که هفته گذشته پژو 405 و 206 به طور کاذب گران شده بودند، اين هفته قيمت آنها کمي تعديل شد. البته افزايش قيمت خودرو در هفته هاي پاياني هر سال به دليل افزايش تقاضا براي سفرهاي نوروزي افزايش مي يابد.
پرايد همچنان 8 ميليون تومان
اين هفته پرايد بنزيني 8 ميليون تومان و نوع گازسوز اين خودرو با کاهش 100 هزار توماني به هشت ميليون و 400 هزار تومان رسيد.
افزايش قيمت پرشيا
در حالي که هفته گذشته قيمت پژو پارس 17/5 ميليون تومان بود، اين هفته اين خودرو با قيمتي معادل 17 ميليون و 600 هزار تومان به فروش رفت. مدل سفارشي آن نيز حدود 18 ميليون و 950 هزار تومان و مدل ELX اين خودرو نيز با توجه به اين که در بازار نيز کمياب شده، حدود 21 ميليون و 500 هزار تومان به فروش رفت.
رکوردزني زانتيا و ثابت ماندن قيمت ريو
اين هفته قيمت زانتيا به بالاترين سطح در سال جاري رسيد و حدود 29 ميليون تومان به فروش رفت. ريو نيز بدون افزايش قيمت حدود 13 ميليون و 100 هزار تومان در بازار تهران معامله شد.
قيمت سمند گازسوز در حال کاهش
در اين هفته سمند بنزين سوز حدود 13 ميليون و 700 هزار تومان به فروش رفت. نوع گازسوز اين خودرو نيز با کاهش قيمت به 14 ميليون تومان رسيد.
افزايش 100 هزار توماني پژو روآ
قيمت پژو روآ بنزين سوز نيز اين هفته با 100 هزار تومان افزايش به 8 ميليون و 400 هزار تومان رسيد. نوع گازسوز اين خودرو نيز 9 ميليون و 100 هزار تومان به فروش رفت.
بي توجهي تندر 90 به بازار!
در هفته پاياني سال تندر90 در مدل E0 در دو مدل کولردار و بي کولربين 10/5 تا 11ميليون تومان به فروش رفت. مدل E1 اين خودرو نيز در سه مدل مختلف از 11 ميليون و 700 هزار تومان تا 12 ميليون و 600 هزارتومان به فروش رسيد. همچنين مدل E2 اين خودرو بين 12 ميليون و 800 تا 14 ميليون تومان با توجه به امکانات مختلف و ترمز ABS به فروش رفت.


  وزير کار خبر داد;
 حداقل دستمزد کارگران براي سال 87 تعيين شد 

 وزير کار در تشريح مصوبه شوراي عالي کار براي افزايش حقوق کارگران در سال 87 با تاييد خبر فارس مبني بر افزايش 20 درصدي حداقل دستمزد در سال آينده گفت: حداقل دستمزد کارگران 219 هزار و 600 تومان تعيين شد.
محمد جهرمي با تاييد افزايش 20 درصدي حداقل دستمزد کارگران در سال آينده افزود: اين رقم از 183 هزار تومان سال جاري به 219 هزار و 600 تومان براي سال 87 افزايش يافت و براي ساير سطوح درآمدي 5 درصد افزايش حقوق به علاوه رقم ثابت 845 تومان دستمزد روزانه اضافه خواهد شد. وزير کار و امور اجتماعي افزود: افزايش حقوق در ساير سطوح دستمزدي از 20 درصد تا 6 درصد افزايش خواهد يافت که اين افزايش به صورت پلکاني معکوس و در جهت حمايت از اقشار کم درآمد خواهد بود. جهرمي ادامه داد: 15 ميليون نفر کارگر در کشور وجود دارند که برخي مانند شاغلان بخش ساختماني، حمل و نقل و کشاورزي حداقل حقوق را دريافت مي کنند ولي بيمه شده نيستند و کارگران بيمه شده تامين اجتماعي حدود 8 ميليون نفر مي باشند. وزير کار و امور اجتماعي تاکيد کرد: با توجه به آمارها 21/5 درصد کارگران در بنگاه ها و کارخانه ها بر اساس حداقل مزد حقوق دريافت مي کنند. وي افزود: بعد از جلسات کارشناسي شوراي عالي کار و حضور نمايندگان کارگران، کارفرمايان و دولت بحث هاي مفصلي در مورد حداقل دستمزد سال 87 به عمل آمد که نمايندگان کارگران با توجه به مشکلات معيشتي کارگران و تورم اعلام شده 17/8 درصد از سوي بانک مرکزي درخواست افزايش 31 درصدي دستمزد را داشتند. جهرمي افزود: نمايندگان کارفرمايان با توجه به مشکلات واحد هاي اقتصادي مانند نساجي، صنايع تبديلي و بنگاه هايي که هزينه دستمزد بخش اعظمي از هزينه تمام شده را تشکيل مي دهد خواستار افزايش 6 درصدي حداقل حقوق کارگران بودند تا اين بنگاه ها دچار ورشکستگي نشوند. وزير کار و امور اجتماعي با تاکيد بر اينکه افزايش 20 درصدي حداقل حقوق کارگران براي سال آينده پس از بحث هاي مفصل مورد تائيد طرفين کارگر و کارفرما و دولت قرار گرفته افزود: در عين حال خواسته هاي دو طرف نماينده کارگران و کارفرمايان به طور کامل برآورده نشد. جهرمي با اشاره به اينکه حقوق در سطوح بالاتر از حداقل از 20 درصد تا 6 درصد افزايش خواهد يافت خاطرنشان کرد: مجموع دريافتي هاي کارگران حداقل بايد 219 هزار و 600 تومان باشد ولي حداکثري در مورد دريافتي هاي کارگران متصور نيست. وي افزود: حق اولاد کارگران تا دو فرزند 10 درصد پايه حقوق خواهد بود، حق مسکن، بن کارگري، حق سنوات، عيدي پايان سال که 2 تا 3 برابر حداقل مزد خواهد بود و ساير تشويق ها باعث افزايش دريافتي کارگران خواهد بود. جهرمي گفت: مديران بنگاه هاي اقتصادي و کارخانه ها سعي در افزايش دريافتي کارگران در قالب قراردادهاي بهره وري و کارمزدي ضمن رعايت حداقل مزد در کنار توليد بيشتر و کيفيت بالاتر و ضايعات کمتر، پاداش هاي اضافه تري پرداخت خواهند کرد.


  واگذاري بانک ملت و تجارت در سال آينده 

 مديرعامل سازمان خصوصي سازي از پيشنهاد واگذاري 20 درصد سهام بانک ملت به سازمان تامين اجتماعي بابت رد ديون خبر داد و گفت: اين پيشنهاد براي تصويب نهايي به دولت ارائه شده است. غلامرضا حيدري کردزنگنه در گفت وگو با مهر گفت: بازپرداخت 2 هزار و 700 ميليارد تومان ديون دستگاه هاي مختلف و طلب صندوق هاي بازنشستگي، تامين اجتماعي صندوق هاي بازنشستگي لشکري و کشوري، نيروهاي مسلح و جوايز صادراتي بازرگانان و دولت از طريق واگذاري سهام انجام خواهد شد. مديرعامل سازمان خصوصي سازي با اشاره به مشخص شدن ميزان و نوع دستگاه هايي که سهام به آنها واگذار خواهد شد، تصريح کرد: در اين راستا، قرار است 20 درصد سهام بانک ملت به سازمان تامين اجتماعي بابت رد ديون واگذار شود. وي با اشاره به ارائه اين پيشنهاد براي تصويب نهايي به دولت گفت: سازمان خصوصي سازي منتظر ابلاغ نظر دولت و مصوبه هيئت وزيران در اين خصوص است.کردزنگنه همچنين با بيان اينکه کارهاي مربوط به واگذاري سهام دو بانک ملت و تجارت در حال نهايي شدن است، اظهار داشت: روز چهارشنبه هفته گذشته سازمان حسابرسي نتيجه حساب هاي ميان دوره اي اين دو بانک را اعلام و با آنها موافقت کرده است. وي با بيان اينکه واگذاري سهام بانک ملت و تجارت در سال آينده در سال آينده انجام خواهد شد، افزود: همچنين فردا نيز طرح پذيرش شرکت مخابرات در بورس براي واگذاري سهام در جلسه هيات عالي واگذاري مطرح خواهد شد که اميد است اين سهام نيز هرچه زودتر واگذار شود.


 كوتاه و خواندني 


 براي نخستين بار در تاريخ;
بهاي طلا از مرز 1000 دلار گذشت

بهاي طلا در بازارهاي جهاني براي اولين بار در تاريخ از مرز هزار دلار گذشت.
به گزارش ايسنا، بحران در بازارهاي اعتباري و نگراني از رکود اقتصادي آمريکا ارزش دلار در برابر ارز هاي مهم جهان را کاهش داده و همين امر منجر به افزايش تقاضا براي طلا به عنوان يک دارايي امن شد که در چنين شرايطي افزايش بهاي طلا امري عادي است. در بازار مبادلات کالاي نيويورک (نايمکس) بهاي طلا براي تحويل در ماه آوريل با افزايش 21 دلاري به هزار و يک دلار و 50 سنت در هر اونس رسيد که حيرت همگان را در پي داشت.
اين فلز ارشمند پس از ثبت چنين رکوردي آرام گرفته و به 993 دلار و 80 سنت در هر ونس رسيد که افزايش 13 دلار و 30 سنتي يا 1/4 درصدي نشان مي دهد.
بهاي طلا از زماني که بانک مرکزي آمريکا در ماه سپتامبر کاهش نرخ بهر ه را آغاز کرد تاکنون 37 درصد افزايش داشته  است.
به گزارش پايگاه خبري بلومبرگ، در بازار نايمکس بهاي نقره براي تحويل در ماه مي هم افزايش 42/5 سنتي يا 2/1 درصدي يافت و هر اونس آن 20 دلار و 42 سنت معامله شد.

رکوردشکني در ساخت خط 4 متروي تهران 

فاز نخست خط 4 متروي تهران ايستگاه "دروازه شميران" طي مراسمي بطور آزمايشي به بهره برداري رسيد.
به گزارش مهر، مديرعامل متروي تهران در اين مراسم گفت: امروز 5 کيلومتر از اين خط در سه ايستگاه (فردوسي، دروازه شميران و دروازه دولت) به منظور تست سرد راه اندازي شد و طي چند روز آينده برق آن نيز راه اندازي خواهد شد.
محسن هاشمي اعلام کرد: راه اندازي رسمي ايستگاه هاي مذکور پس از تعطيلات رسمي نوروز انجام خواهد گرفت.
وي ساخت و احداث خط 4 مترو را طي 1/5 سال رکوردي بي سابقه دانست و گفت: اگر حمايت هاي دکتر قاليباف نبود، قطعا نمي توانستيم در اين مدت کوتاه احداث اين خط را به اتمام رسانيم.
مدير عامل شرکت متروي تهران با بيان اينکه افتتاح اين خط کاملا جديد و تماما زيرزميني است، افزود: احداث خط مزبور بدون وجود هيچ مانع ترافيکي و جابجايي تاسيسات برق و گاز و آب در سطح خيابان و احداث سطح بيروني معابر اطراف ايستگاه ها صورت پذيرفته است.
مهندس هاشمي گفت: برخلاف نظر برخي کارشناسان، خاک هسته مرکزي شهر تهران از نظر استحکام براي کارهاي زيرزميني کاملا مطلوب و مناسب است و سستي در خاک وجود ندارد.
وي خاطرنشان کرد: خط 4 متروي به طول 20 کيلومتر با 20 ايستگاه از انتهاي خيابان پيروزي در شرق تا شهرک اکباتان در غرب طراحي شده و با سرعت در حال ساخت است.
وي ادامه داد: قطارهاي ورودي در خط مذکور و نيز تجهيزات مورد نياز تماما طراحي، ساخته و حمل و نصب شده که اين امر نيز خود رکورد جديدي در ساخت تجهيزات است.مدير عامل شرکت مترو تهران و حومه در پاسخ به اين که آيا تمامي واگن هاي خريداري شده وارد مترو شد گفت: تمام واگن هاي خريداري شده طي سال جاري به مترو تزريق شده است. هاشمي با بيان اينکه امسال تنها 63 درصد از کل اعتبارات تعييني مترو (90 ميليارد تومان) از سوي دولت پرداخت شده است افزود: در صورت عدم تامين بودجه کافي به مترو با مشکل مواجه خواهيم شد.


  افزايش 15 ميليارد دلاري ذخاير ارزي ايران

بيزينس مانيتور در تازه ترين گزارش خود از افزايش بيش از 15 ميليارد دلاري ذخاير ارزي ايران در سال جاري خبر داد.
به گزارش ايسنا، بيزينس مانيتور در گزارش سه ماهه دوم 2008 خود ذخاير ارزي ايران در سال 85 را 59 ميليارد و 600 ميليون دلار برآورد و اعلام کرد که اين شاخص با 15 ميليارد و 400 ميليون دلار افزايش در سال جاري به 75 ميليارد دلار خواهد رسيد.
بيزينس مانيتور معتقد است که ذخاير ارزي ايران طي سال هاي آتي رشد خوبي را شاهد خواهد بود، به طوري که در سال 1391 ذخاير ارزي ايران با ثبت رقم 149 ميليارد و 500 ميليون دلار 2/5 برابر اين شاخص در سال 85 خواهد بود. انتظار مي رود در سال 87 رقم 93 ميليارد و 100 ميليون دلار براي ذخاير ارزي ايران به ثبت برسد که تداوم روند صعودي اين شاخص را در سال 88 به 109 ميليارد دلاري خواهد رساند. ذخاير ارزي ايران در سال 89 برابر با 122 ميليارد و 800 ميليون خواهد بود که با افزايش 13 ميليارد و 400 ميليون دلاري در سال 1390 به 136 ميليارد و 200 ميليون دلار خواهد رسيد.

سعيد ي کيا: بازار مسکن به تعادل رسيد

وزير مسکن و شهرسازي گفت: در شرايط فعلي رکودي در بازار مسکن وجود ندارد; تعداد پروانه هاي ساخت صادر شده براي امسال گواهي مي دهد که با رکود در زمينه توليد مسکن مواجه نيستيم.
مهندس محمد سعيدي کيا در گفت وگو با ايسنا، در ارزيابي بازار مسکن اظهار کرد: در سال 86 تاکنون 700 هزار پروانه ساخت در شهرها و 250 هزار پروانه ساخت در روستاهاي کشور صادر شده که در مجموع به 950 هزار پروانه در کشور رسيد و در 15 سال اخير در بخش مسکن بي نظير بوده است.
وي با اشاره به اينکه در حال حاضر ساخت و ساز در کشور فعال است، تصريح کرد: تقريبا از بازار عمومي کشور بخشي از تقاضاها در حدود 30 تا 40 درصد به سمت مسکن مهر سوق داده شده است بنابراين اينکه مي گوييم به سوي تعادل در بازار مسکن حرکت مي کنيم به اين علت بوده است.
سعيدي کيا افزود: عرضه و تقاضا تعيين کننده قيمت ها در بازار هستند از اين رو وقتي بخشي از تقاضاها به سمت زمين هاي 99 ساله رفته اند اين تعادل در بازار عمومي کشور حاصل شده است.
وزير مسکن تصريح کرد: بايد بگويم تنشي در بازار مسکن وجود ندارد و بازار به سمت تعادل رسيده است و به آرامي کار ساخت و ساز پيش مي رود و بخشي از زمين هاي 99 ساله نيز براساس برنامه به مرحله ساخت رسيده اند. سعيدي کيا در پايان خاطرنشان کرد: در سال آينده برنامه مسکن مهر با جديت به مرحله ي توليد مي رسد و شاهد رونق اين فعاليت خواهيم بود به طور قطع صدور پروانه ها در سال آينده افزايش چشمگيري خواهد يافت.
 
دلايل تاخير در توليد تندر 90

فقيه در پاسخ به اين سوال که براي تسريع در حل مشکل فوق چه تدابيري انديشيده شده گفت:  پيشنهاد مديريت تامين قطعه توسط خودروسازان مي تواند موجب بهبود روند توليد و انجام به موقع تعهدات به مشتريان عزيز باشد.
معاون مديرعامل ايران خودرو گفت: با رفع مشکل مديريت زنجيره  تامين، توليد قطعات تندر 90 شتاب مي گيرد. به گزارش اداره امور رسانه هاي ايران خودرو، محمد حسين فقيه در تشريح دلايل فني تاخير در انجام تعهدات به مشتريان گفت: بخش قطعات CKD تندر 90 که وارداتي است به موقع و به حد نياز توسط شرکت رنو در اختيار توليد کنندگان داخلي قرار مي گيرد اما بخش ديگري از قطعات که قرار بود توسط سازندگان داخلي تامين شود با مشکلاتي مواجه شد. وي گفت: متاسفانه شرکت رنو پارس در انتخابات قطعه سازان مطالعه و مشاوره کافي براي ارزيابي توانايي هاي آنها در زمينه مالي و فن آوري توليد به عمل نياورد در حالي که مراکز تخصصي در ايران همچون ساپکو، سازه گستر و مگا موتور در اين زمينه مي توانستند مشاوره خوب و موثري را در اختيار رنو پارس قرار دهند. فقيه در پاسخ به اين سوال که براي تسريع در حل مشکل فوق چه تدابيري انديشيده شده گفت:  پيشنهاد مديريت تامين قطعه توسط خودروسازان مي تواند موجب بهبود روند توليد و انجام به موقع تعهدات به مشتريان عزيز باشد. وي گفت:  رنو پارس اين پيشنهاد را در دست مطالعه دارد و منتظر تصميم گيري در اين زمينه هستيم.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
آزمون و سنجش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش تصويري روز