جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/12/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3003

در گردهمايي فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي
دکتر جاسبي دانشگاهيان و فرهيختگان را به حضور پرشور در انتخابات دعوت کرد

ديدگاه هاي صاحبنظران و اساتيد دانشگاه ها
اهداف توسعه فناوري در برنامه هاي پنج ساله کشور،هنوز محقق نشده است


برگزيدگان چهاردهمين دوره مسابقات قرآن و عترت تقدير شدند


كوتاه و خواندني


زنگ آفرينش


 در گردهمايي فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي
 دکتر جاسبي دانشگاهيان و فرهيختگان را به حضور پرشور در انتخابات دعوت کرد 

دکتر جاسبي با بيان اينکه امروز دانشگاه آزاد اسلامي بخشي از تاريخ انقلاب شده است، گفت: اين مجموعه آموزش عالي در مجامع علمي و بين المللي دانشگاه هاي جهان اسلام نقش محوري دارد و حرف اول را مي زند.
به گزارش آنا، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در گردهمايي فارغ التحصيلان اين دانشگاه در تالار وزارت کشور با بيان اين مطلب افزود: با گذشت  ربع قرن از فعاليت هاي دانشگاه آزاد اسلامي، آينده روشن و با شکوهي را براي اين دانشگاه پيش بيني مي کنم.
وي گفت: در اين 25 سال دانشگاه آزاد اسلامي در تمام لحظات با حوادث و مسائل مختلف درگير بوده است و امروز با گذراندن فراز و نشيب هاي بسيار براي رسيدن به قله هاي بلند علوم و تکنولوژي و برافراشتن پرچم علم و دانش به سرعت در حال حرکت است. رئيس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام خاطرنشان کرد: نهال دانشگاه آزاد اسلامي در سال 61 کاشته شد و امروز به درخت تنومندي تبديل شده که بادهاي مخالف و گرايش هاي نامطلوب نمي توانند اين درخت را از جا برکنند اگر چه بعضي ها اين را نپسندند که دانشگاه آزاد اسلا مي امروز بخشي از تاريخ انقلاب شده است. وي ادامه داد: بودن يا نبودن من و ساير مسوولان دانشگاه آزاد اسلا مي  در ادامه حرکت اين دانشگاه و ثبات و گسترش کيفي آن تاثيري نخواهد گذاشت و به حرکت خود همچنان ادامه خواهد داد.  عضو منتخب امام راحل در شوراي عالي انقلاب فرهنگي اذعان داشت: گسترش آموزش عالي در سراسر کشور همواره يکي از چيزهايي بود که ما به آن فکر مي کرديم به طوري که راهيابي همه جوانان کشور به دانشگاه به صورت رويا و آرمان درآمده بود و علي رغم اينکه براي ساختن دانشگاه ها در کشور محدوديتي از نظر فضا، امکانات و تجهيزات نداشتيم اما امکانات آموزش عالي فقط در نقاط محدودي از کشور فراهم بود. وي افزود: در سال هاي اوليه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و همزمان با انقلاب فرهنگي موضوع تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي مطرح شد که با کمک هاي آيت الله هاشمي رفسنجاني و حمايت هاي  معنوي و سرمايه يک ميليون توماني امام راحل اين مجموعه آموزش عالي در سال 61 با تشکيل هيات موسس فعاليت خود را آغاز کرد و اساسنامه آن نوشته شد.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي اضافه کرد: علي رغم همه مخالفت ها، شماتت ها و کارشکني ها، دانشگاه آزاد اسلامي براي رسيدن به هدف خود مقاومت کرد و امروز به جايي رسيده که داراي دو ميليون و 600 هزار فارغ التحصيل، يک ميليون و 300 هزار دانشجو، 350 واحد و مرکز دانشگاهي در سراسر کشور، چهار واحد خارج کشور، 600 مدرسه سما با 50 هزار دانشجو، 14 ميليون متر مربع فضاي آموزشي و رفاهي، 25هزار عضو هيات علمي و پنجاه مرکز تحقيقاتي و پژوهشي  است.
دکتر جاسبي ادامه داد: کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي بايد به صورت يک بنيان استوار و پشتوانه عظيم براي دانشگاه در بيايد و تبديل به مجموعه اي شود که دائما به فکر مشکلات فارغ التحصيلان و ادامه کار و توسعه دانشگاه است.
وي خطاب به دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامي گفت: حمايت شما از کانون فارغ التحصيلان نويد بخش آينده درخشاني براي دانشگاه است. رئيس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام  با اشاره به اينکه امروز ده ها هزار نفر از                                                   فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي  در دانشگاه هاي مطرح دنيا در حال تدريس هستند، خاطرنشان کرد: اگر مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي يکپارچه و متحد باشند هر کاري را مي توانند انجام دهند و هر هدفي را محقق مي سازند.
وي افزود: با اتحاد و يکپارچگي،مجموعه عظيم دانشگاه آزاد اسلامي  قطعا قادر خواهد بود هر قله اي را فتح کند حتي اگر کساني بخواهند کارشکني کنند و حقوق قانوني فارغ التحصيلان اين دانشگاه را ناديده بگيرند مسلما در مقابل اين موج عظيم عقب خواهند نشست. دکتر جاسبي خاطرنشان کرد: اگر تنها ده درصد  فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي که 260 هزار نفر مي شوند هر کدام يک صفحه از خاطرات دوران تحصيل خود را بنويسند، 260 هزار صفحه خاطرات خوب از اين مجموعه آموزش عالي خواهيم داشت.
وي همچنين گفت: اگر ده درصد فارغ التحصيلان دانشگاه هر کدام مبلغ يک ميليون  تومان وام به دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي بدهند  با مبلغ 260 ميليارد تومان مشکل شهريه همه دانشجويان مرتفع مي شود. رئيس دانشگاه آزاد اسلامي خاطرنشان کرد: هيچ کسي سهمي در دانشگاه ندارد و حتي يک ريال از اموال دانشگاه آزاد متعلق به هيچ فردي نيست. دکتر جاسبي همچنين در آستانه انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي، با تاکيد بر مشارکت حداکثري مردم در انتخابات، گفت: اگر افرادي راي ندهند در واقع راي خود را به کساني که نظر مخالف با آنان دارند، داده اند. عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ادامه با بيان اينکه نگاه ما به انتخابات بايد فازي باشد و ارسطويي و صفر و يک نباشد، تصريح کرد: در ليستي ممکن است افراد مناسبي معرفي شده باشد و اگر ما به جاي سياه و سفيد، خاکستري نگاه کنيم انتخابات مسير بهتري را طي خواهد کرد و افراد مناسب تري انتخاب خواهند شد. وي اذعان داشت: مردم در انتخابات بايد به کساني راي بدهند که ديدگاه آنان به منافع و مصالح شان نزديک تر باشد.

 انتخابات کانون و هيات هاي اجرايي واحدها، ارديبهشت سال آينده
همچنين در اين گردهمايي، رئيس کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي از برگزاري انتخابات سراسري کانون و هيات هاي اجرايي واحدها در ارديبهشت ماه سال آينده خبر داد. دکتر حسين انتظامي با بيان اين مطلب افزود: دانشگاه آزاد اسلامي، داراي دو ميليون و 600 هزار نفر فارغ التحصيل است که بيش از يکصد هزار نفر از آنان عضو کانون و 35 هزار نفر جزو اعضاي فعال اين کانون هستند.
وي ادامه داد: نظام آموزش عالي بنا به وظيفه ذاتي خود، وظيفه اي در قبال فارغ التحصيلان دانشگاه ها ندارد، اما دکتر جاسبي با برنامه ريزي ها و صدور بخشنامه هايي همواره از فارغ التحصيلان دانشگاه حمايت کرده است. گفتني است، اين گردهمايي با حضور بيش از سه هزار نفر از دانش آموختگان تمامي رشته ها و مقاطع تحصيلي در تالار وزارت کشور برگزار شد.


  ديدگاه هاي صاحبنظران و اساتيد دانشگاه ها
 اهداف توسعه فناوري در برنامه هاي پنج ساله کشور،هنوز محقق نشده است 

 آفرينش: توسعه فناوري از اولويت هاي برنامه هاي پنج ساله توسعه کشور است که بويژه در برنامه هاي سوم و چهارم توسعه مورد توجه قرار گرفت. اما عليرغم اين موضوع، بيشتر پژوهشگران و اساتيد دانشگاه ها که نقش بسيار فعالي در اجراي سياست هاي توسعه فناوري ايفا مي کنند،   معتقدند شيوه اجراي برنامه هاي سوم و چهارم طي سال هاي گذشته، قادر به محقق ساختن اهداف سياست هاي توسعه فناوري نبوده است و کما کان ضعف زيرساخت هاي توسعه فناوري با وجود تمامي پيشرفت هاي اخير احساس مي شود. اين موضوع يعني بررسي سياست هاي توسعه فناوري در برنامه هاي توسعه کشور با حضور جمعي از مسئولان و اساتيد دانشگاه در نشست تخصصي مرکز رشد فناوري اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهي (رويش) مورد بررسي قرار گرفت که نظرات آنها در پي مي آيد:
 زيرساخت هاي توسعه در برنامه پنج ساله سوم محقق نشد
دکتر عليرضا جهانگيريان معاون فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در اين نشست با نگاهي به برنامه هاي مختلف کشور در بحث آموزش، پژوهش و فناوري گفت: در برنامه 5 ساله سوم   زير ساخت هايي براي توسعه فناوري پيش بيني شده بود ولي به اهداف مورد نظر به طور کامل نرسيديم و در اين راستا يک سري اولويت ها مشخص شد.
وي با تصريح اينکه در بحث زير ساخت ها کارهاي خوبي صورت گرفته افزود: با همه تلاش هايي که صورت گرفته، در زمينه توليد محصولات جديد و تجاري سازي يافته هاي پژوهشي ضعف هاي زيادي داريم ولي آنچه مهم است و بايد به آن توجه کنيم تسريع روند تجاري سازي يافته هاي پژوهشي در کشور است به عبارت ديگر محققان ما بايد ياد بگيرند تحقيقات خود را به دانش فني تبديل کنند.
 امروز فناوري روي ميز ملت است
دکتر محمد جعفر صديق عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي اصفهان نيز در اين نشست با بررسي برنامه هاي توسعه کشور در عرصه علم و فناوري گفت: برنامه هاي اول و دوم توسعه کشور بيشتر به نيازهاي اوليه کشور معطوف بود و در شرايط ايده آل به بحث آموزش مي پرداخت ولي در برنامه سوم توسعه، موضوع پژوهش اولويت اساسي کشور و برنامه چهارم به توسعه فناوري اختصاص داشت; به عبارت ديگر برنامه سوم تمرين اقداماتي بود که براي توسعه فناوري مطرح بود و خوشبختانه امروز فناوري روي ميز ملت است.
 دانشگاهيان فراتر از صاحبان صنايع در توسعه فناوري
دکتر جعفر توفيقي وزير سابق علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به اينکه امروزه دغدغه اصلي کشور توسعه فناوري است خاطر نشان کرد: برنامه سوم براي توسعه پژوهش در کشور گام هاي خوبي را برداشت ولي در برنامه چهارم به بحث توسعه فناوري به صورت ناقص پرداخته شد و به نظر مي رسد برنامه پنج ساله پنجم بايد چرخه توسعه فناوري در کشور را کامل کند.                 سر دبير نشريه رشد فناوري تاکيد کرد: در برنامه چهارم آنقدر که دانشگاهيان و دانشگاهها براي توسعه فناوري حرص و جوش خوردند، بخش صنعت براي اين قضيه تلاش نکرد.
 باخت ما فراموشي ايجاد زيرساخت هاي فناوري است
دکتر سالار آملي معاون علم و فناوري معاونت علم و فناوري رياست جمهوري با نقد برنامه هاي گذشته گفت: باخت بزرگ ما در برنامه هاي سوم و چهارم فراموشي ايجاد زير ساخت هاي فناوري در بخشهايي از توسعه فناوري است به گونه اي که در اين دو برنامه فناوري متوسط tech mebium مثل لوازم خانگي فراموش شد.
 جهاد دانشگاهي نمونه بومي توليد علم و فناوري در کشور است
دکتر محمد صادق حاجي تاروردي معاون پژوهش و فناوري جهاد دانشگاهي نيز بر حمايت از توليد علم و فناوري بومي تاکيد کرد و گفت: جهاد دانشگاهي نمونه بومي توليد علم و فناوري در کشور است و اين مدل بومي نتايج درخشاني مثل توليد سلولهاي بنيادي را به همراه داشت بنابراين بايد به الگوهاي بومي توجه و آنها را به طور مداوم حمايت کنيم.
 هنوز مدل مناسبي براي توسعه فناوري تهيه نشده است
دکتر متقي طلب رئيس پارک علم و فناوري گيلان بر مديريت علمي بحث فناوري تاکيد کرد و گفت: با وجود همه تلاشها هنوز مدل مناسبي براي توسعه فناوري تدارک ديده نشده است.
 تعيين ماموريت ها و اهداف توسعه فناوري الزامي است
دکتر قادري مدير کل دفتر توسعه ارتباطات فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري نيز گفت: ما بايد مشخص کنيم که توسعه فناوري با چه هدف و ماموريت هايي مورد نظر است، در راستاي انتقال فناوري چه سيستمي را دنبال مي کنيم، در بحث تجاري سازي فناوري برنامه جامع ما چيست و نهايتا اينکه چکار کنيم تا از برنامه هاي توسعه فناوري در کشور همه جامعه بهره مند شوند و صرفا توسعه فناوري براي انجام برخي ماموريت هاي محوله براي سازمان ها و وزارتخانه ها نباشد. گفتني است اين نشست در چهار چوب برنامه هاي مرکز رشد رويش براي توسعه علم و فناوري در وزارت علوم برگزار شد.


 برگزيدگان چهاردهمين دوره مسابقات قرآن و عترت تقدير شدند 

 آفرينش: 195 برگزيده چهاردهمين دوره مسابقات قرآن و عترت در دو  بخش شفاهي و کتبي طي مراسمي در دانشکده علوم انساني واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي تقدير شدند. در اين مراسم که با حضور دکتر فرزانه، رييس پژوهشکده قرآن و عترت، دکتر خليل علي محمدزاده، معاون فرهنگي واحد علوم و تحقيقات، روسا و کارشناسان دفاتر فرهنگ اسلامي و جمعي از دانشجويان برگزار شد، 32 نفر از بين 122 نفر در بخش شفاهي و 163 نفر از بين 700 نفر در بخش کتبي مورد تقدير قرار گرفتند.
به گزارش روابط عمومي واحد علوم و تحقيقات، دکتر خليل علي محمدزاده معاون فرهنگي در اين همايش گفت: هدف از اين گردهمايي کاربردي کردن حضور دانشجويان در برنامه هاي فرهنگي  دانشگاه است ، چرا که در دنياي تبليغات و ارتباطات سريع بايد  به هنگام و به نحوه شايسته  براي تاثير گذاري بر اذهان جامعه آمادگي لازم وجود داشته باشد.
راه اندازي تشکل هاي قرآني در دانشگاه آزاد اسلامي از سال آينده
وي با بيان اينکه بخشي از برنامه هايي که در دو ماه اخير پيگيري شده و جنبه اطلاع رساني دارد در سايت معاونت فرهنگي قرار داده شده، اظهار داشت: اين سايت يک ايده نو بدون هيچ هزينه و با کمک کارشناسان و دانشجويان راه اندازي شده که بخشهاي مختلف صوتي و تصويري دارد . و خصوصيت عمده آن مستند سازي برنامه هاي فرهنگي است.  علي محمدزاده افزود: بخش غني و پرمحتواي اين سايت بخش قرآني است که انواع قرائات ، اذان ها ، پژوهشهاو هنرهاي قرآني ، کتابخانه ديجيتالي با بيش از 2000 عنوان در مقوله هاي علمي - فرهنگي و اجتماعي را شامل    مي شود.
علي محمد زاده، راه اندازي تشکل هاي قرآني و فعال سازي آنها پيرامون موضوعات اجتماعي از جمله برنامه هاي در دست اقدام معاونت فرهنگي عنوان کرد و در پايان از برگزاري دومين جشنواره تحقيقات دانشجويي دروس معارف اسلامي با موضوعات اسلامي، فرهنگي و قرآني با بيش از 1600 عنوان و همچنين برگزاري همايش عمره دانشجويي با محتواي مناسب و با حضور دانشجويان مشتاق و کاروان راهيان نور به مناطق عملياتي جنوب کشور با شرکت 300 دانشجو خبر داد.
ثبت نام مجازي مسابقات قرآن و عترت از سال آينده
دکتر فرزانه رييس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامي نيز در اين همايش گفت : دانشگاه آزاد اسلامي نزديک به 15 سال است که مي کوشد فرهنگ قرآني را در ميان دانشجويان اشاعه دهد با تلاشي که در سه سال اخير در دانشگاه آزاد اسلامي انجام شد توانستيم مرکز را  به صورت رسمي و با مجوز وزارت علوم و تاييد شوراي گسترش آموزش عالي به پژوهشکده تبديل کنيم که در سه حوزه  پژوهشي علوم قرآن و حديث ، زبان و ادبيات عرب و فلسفه و کلام اسلامي فعاليت خواهد داشت . فرزانه افزود: بوجود آمدن اين پژوهشکده در تاريخ آموزشهاي قرآن در دانشگاه نقطه عطف محسوب مي شود . و اين مسئوليت مارا بيشتر مي کند و بايد اين پژوهشکده را به پژوهشگاه بدل کنيم و در کنار اين ها فعاليتهاي گذشته را با قدرت دنبال کنيم. وي از ثبت نام شرکت کنندگان در مسابقات قرآن و عترت به صورت مجازي در سال آينده خبر داد و گفت : کتابها و منابع مسابقه با تغيير محتوايي بر روي سايت تسنيم قرار خواهد گرفت و اين سايت در کنار سايت معاونت فرهنگي تامين کننده نيازهاي دانشجويان خواهد بود. وي در پايان به کسب رتبه نخست رساله هاي دکتري و ده رتبه برتر هنري در نمايشگاه بين المللي قرآن توسط دانشگاه آزاد اسلامي اشاره کرد.


 كوتاه و خواندني 


 معاون اداري و مالي دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد:
ارائه سبد کالاهاي نوروزي به کارکنان و اعضاي هيات علمي دانشگاه

آفرينش: معاون اداري و مالي دانشگاه آزاد اسلامي، از ارائه خدمات رفاهي جديد به کارکنان و اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي در قالب سبد کالاهاي نوروزي خبر داد.
مهندس علي نقيب زاده با اعلام اين مطلب افزود: پيرو اجراي برنامه هاي دانشگاه در جهت گسترش و ارتقاي سطح کمي و کيفي خدمات رفاهي به پرسنل و به منظور قدرداني از خدمات صادقانه و زحمات کارکنان و اعضاي هيات علمي دانشگاه با موافقت دکتر جاسبي، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، با توجه به نزديک شدن به تعطيلات پايان سال مقرر شد، کليه واحدهاي دانشگاهي نسبت به تهيه اقلام و کالاهاي مصرفي، اقدام لازم معمول دارند.
     وي خاطرنشان کرد: سبد توزيع کالاي مذکور به ارزش معادل حداکثر مبلغ 400 هزار ريال سهميه براي کارمندان رسمي و قراردادي و اعضاي هيات علمي تمام وقت مي باشد.
     نقيب زاده اذعان داشت: کالاهاي مذکور شامل: پسته، فندق، شکلات، برنج ايراني و گوشت است که با صدور بخشنامه اي به کليه واحدها، مراکز آموزشي و مناطق 12 گانه، توزيع و تحويل آن به پرسنل در اسرع وقت صورت مي گيرد.

فراخوان دانشگاه آزاد اسلامي درباره مشارکت گسترده مردم در انتخابات مجلس هشتم

دانشگاه آزاد اسلامي با صدور اطلاعيه اي انتخابات 24 اسفند ماه را برگ زرين و افتخاري ديگر در کارنامه درخشان ملت شريف ايران و مايه ياس دشمنان نظام و انقلاب دانست.
به گزارش آنا، در اطلاعيه دانشگاه آزاد اسلامي آمده است: بدون شک مردم بزرگ ايران با حضور پرشور و حماسي و مشارکت حداکثري در انتخابات مجلس هشتم، حماسه اي سترگ و ماندگار در امتداد حماسه آفريني هاي گذشته خواهند آفريد.
دانشگاه آزاد اسلامي در اين اطلاعيه آورده است : حضور فعالانه و آگاهانه مردم شريف و سرافراز ميهن عزيزمان در عرصه انتخابات مجلس شوراي اسلامي، حمايت مجدد از جمهوري اسلامي، استمرار خط امام و آرمان هاي والاي انقلاب است.
در ادامه اين اطلاعيه آمده است: مشارکت آگاهانه و فراگير در انتخابات مجلس شوراي اسلامي، فشارهاي بين المللي و توطئه هاي دشمنان قسم خورده انقلاب را خنثي خواهد کرد.دانشگاه آزاد اسلامي در خاتمه اين اطلاعيه تمام دانشگاهيان، دانشجويان، اساتيد و اقشار مختلف مردم را براي حضور پرشور و گسترده در انتخابات مجلس هشتم فرا خواند.
 
  همکاري مشترک دانشگاه آزاد اسلامي و موسسه قرض الحسنه دانشجويان ايران جهاد دانشگاهي
آفرينش: مدير عامل موسسه قرض الحسنه دانشجويان ايران با معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي ورئيس منطقه 4 دانشگاه آزاد اسلامي ديدار نمود. به گزارش روابط عمومي سازمان دانشجويان جهاد دانشگاهي، در اين ديدار که به منظور بررسي امکان ايجاد شعب موسسه در نهاد دانشگاه آزاد اسلامي بر پا شد، دکتر مظاهري، معاون فرهنگي دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي آمادگي خود را جهت تهيه و تامين امکانات مورد نياز تاسيس شعب موسسه قرض الحسنه دانشجويان ايران اعلام نمود و خواستار تسريع در راه اندازي شعب موسسه  در منطقه 4 دانشگاه آزاد اسلامي شامل استان اصفهان ،چهار محال و بختياري و استان يزد شد.
  برپايي محفل انس با قرآن در واحد دماوند
آفرينش: محفل نوراني انس با قرآن کريم به همت کانون قرآن و عترت دفتر فرهنگ دانشگاه آزاد اسلامي واحد دماوند 20 اسفندماه در اين واحد دانشگاهي برگزار شد. در اين گردهمايي که با شرکت قاريان ممتاز و بين المللي کشور، استاد سعيد طوسي و استاد حسين فردي برپا شد، حجه الاسلام علا» الديني امام جمعه دماوند، سرهنگ خانجاني فرماندهي سپاه دماوند، دکتر صفري، رئيس واحد، حجه الاسلام احمدي رئيس دفتر فرهنگ اسلامي و جمعي از مسئولان، اساتيد و دانشجويان حضور داشتند. همچنين  در اين مراسم به برگزيدگان فرهنگي جوايزي اهدا شد. گفتني است در حاشيه اين برنامه، نمايشگاه نرم افزارهاي مذهبي و قرآني  برپا شد.
  همايش انتخاب کانديداي اصلح در واحد دشتستان
آفرينش: همايش انتخاب کانديداي اصلح به همت دفتر فرهنگ اسلامي و بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دشتستان برگزار شد. در اين همايش، دکتر کمال جو رئيس بسيج دانشجويي استان بوشهر از انتخابات به عنوان يک اصل سياسي مهم در کشور ياد کرد که در همه شرايط برگزار شده است. وي با اشاره به تبعات سياسي، اجتماعي  انتخابات و ضرورت برگزاري آن در کشور گفت: ايران کشوري است که هيچ قدرتي نمي تواند مجلس آن را به محفل تبديل کند.
  نماينده مجلس بايد حامي دانشگاه باشد
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي يزد گفت: نماينده اي که براي مجلس هشتم انتخاب مي شود بايد حامي دانشگاه آزاد اسلامي و جامعه دانشگاهي باشد. دکتر علي سلطاني رئيس اين واحد در جمع دانشجويان، اساتيد و نمايندگان کانديداهاي مجلس هشتم  در حوزه يزد و صدوق در سالن شهيد آويني اظهار داشت: بايد فردي را براي نمايندگي مجلس شوراي اسلامي انتخاب کنند که علاوه بر اصالت خانوادگي و روحيه خدمتگزاري، داراي سوابق اجرايي باشد. وي با اشاره به تاثيرگذار بودن حضور دانشجويان و اقشار فرهيخته جامع در شرايط کنوني گفت: شما دانشجويان بايد در کنار مردم در انتخابات شرکت کنيد تا در سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي زيباترين پاسخ را به فرمان هاي رهبر معظم انقلاب بدهيد و دشمنان نظام را مايوس کنيد.
  تغيير مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه علم و صنعت
مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه علم و صنعت ايران طي حکمي از سوي حجت الاسلام محمديان منصوب شد.  به گزارش مهر، حجت الاسلام سعيد شاه آبادي طي حکمي از سوي رئيس نهاد نمايندگي رهبر معظم انقلاب در دانشگاهها به عنوان مسئول جديد نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه علم و صنعت ايران منصوب شد.پيش از اين حجت الاسلام نجف نجفي روحاني به مدت 6 سال مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه علم و صنعت ايران بود. مراسم توديع و معارفه مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه علم و صنعت ايران با حضور حجت الاسلام محمديان رئيس دانشگاه علم و صنعت و تشکلهاي دانشجويي دانشگاه علم و صنعت از جمله بسيج دانشجويي، مجمع دفاتر فرهنگي، شوراي صنفي، برخي نشريات دانشجويي و جمعي از اساتيد دانشگاه علم و صنعت در مجتمع امام خميني (ره) اين دانشگاه برگزار شد.
  برگزاري سلسله سخنراني هاي علمي در واحد تهران جنوب
آفرينش: از سوي انجمن علمي تکنولوژي آموزشي واحد تهران جنوب به منظور ارتقا سطح علمي و کيفي دانشجويان، سلسله سخنراني هاي علمي توسط استادان دانشگاه در دانشکده تربيت معلم برگزار مي شود. بررسي سمبل ها در نگارهايي از ادبيات ايران"، "آموزش از راه دور"، "برنامه درسي رسمي، پنهان و عقيم"، "ساختمان دين"، "موجبات و موانع ارث"، "آثار مثبت و منفي ترجمه بر فهم ديني" و "استرس شغلي و سلامت رواني" از عناوين مهم نشست هاي علمي در اين واحد است.
  دانشجويان فعال فرهنگي واحد گرگان،  کارت طلايي فرهنگ دريافت مي کنند
آفرينش: سرپرست دفتر فرهنگ اسلامي دانشگاه آزاد واحد گرگان گفت: با تصويب شوراي فرهنگي اين دانشگاه،  دانشجوياني که در برنامه هاي فرهنگي دانشگاه شرکت مستمر داشته باشند، کارت طلايي فرهنگ دريافت خواهند کرد.  تقي اميني مفرد افزود: دانشجويان فعال در فعاليت هاي قرآني، فعالان عرصه نشريات دانشجويي موفق برتر، دانشجويان داراي فرهنگي و هنري که وضعيت مناسب آموزشي نيز داشته باشند، مشمول دريافت اين کارت مي شوند. وي ادامه داد: دانشجوياني که اين کارت را دريافت مي کنند، از تسهيلاتي نظير اعزام به اردوي سياحتي و زيارتي، تخفيف شهريه و استفاده از امکانات پژوهشي و تحقيقاتي بهره مند خواهند شد. اميني مفرد در پايان يادآور شد: هدف از اين کار،  شناسايي دانشجويان فعال در قلمرو فرهنگ،  ارتقا» کم و کيفي فعاليت ها و برنامه هاي فرهنگي دانشگاه مي باشد.
  نهمين جشن ازدواج 217 زوج دانشجوي واحد  يزد در مشهد
آفرينش: نهمين مراسم ازدواج دانشجويي واحد يزد براي نخستين بار در مشهد مقدس برگزار شد. به گزارش آنا، دکتر سلطاني رئيس واحد يزد، پيش از اعزام زوجين طي سخناني، زنان را امانت نزد همسران شان دانست گفت: زندگي تان را با صداقت و محبت و عشق ورزي شيرين کنيد که هيچ چيز زيباتر از اين نيست.حجت الاسلام خواجه پور، رئيس دفتر فرهنگ اسلامي نيز در اين مراسم، ازدواج هاي دانشجويي را موفق تر دانست و گفت: زوجين بايد براي داشتن يک زندگي خوب از مشاوره و مدد ديگران بهره مند شوند. گفتني است، جشن ازدواج دانشجويي سال جاري در دو نوبت برگزار مي شود که در جريان آن مجموعا217  زوج زندگي مشترک خود را آغاز مي کنند که 193 زوج از واحد يزد و بقيه از مراکز مهريز و اشکذر هستند.
  تصويب اساسنامه هيئت امناي جامعه خيرين دانشگاه ساز
رئيس دانشگاه تفرش از تصويب اساسنامه جامعه خيرين دانشگاه ساز و تشکيل اولين هيئت امناي رسمي آن خبر داد. سيد سلمان نورآذر خشکناب در گفتگو با مهر با بيان اين مطلب افزود: کلنگ چند ساختمان در دانشگاه تفرش از محل جامعه خيرين دانشگاه ساز زمين زده شده که از جمله آنها يک قرائت خانه به مساحت يک هزار و 100 متر مربع در دو طبقه است. بعد از تعطيلات نوروز نيز تجهيز کارگاه شروع مي شود و مقرر شده تا در مهر ماه 87 تحويل شود.


 زنگ آفرينش 

ضرورت رسيدگي بيشتر به فرديس کرج

در فرديس کرج خدمات شهري بسيار ضعيف است. حمل نامنظم زباله شهري و خرابي و کيفيت پايين آسفالت خيابانها از جمله آنهاست که در خواست مي شود شهرداري،  نسبت به رسيدگي بيشتر خدمات شهري،   اقدامي متناسب انجام دهد .
فرديس کرج - مرادي

خرابي ميوه در ميادين ميوه و تره بار 

عدم نظارت کافي به ميادين ميوه و تره بار موجب توزيع و فروش ميوه هاي بي کيفيت شده و اخيرا پرتقالهايي که در اين ميادين عرضه مي شود با ظاهري خيلي خوب و قيمتي نسبتا مناسب اما غير قابل استفاده مي باشد و به صورت خشک و بدون آب است که تمامي اين پرتقالها بايد دور ريخته شود.  ضرر و زيان وارده به خريداران را چه کسي پاسخگو ست؟ و اين پرتقالها از کجا به وفور در ميادين به فروش مي رسد؟
تهران - رئوف

سبد کالا، کالايش نيست !

سبد کالاي اهدايي که به صورت بن هاي مشخص براي روغن و عدسي و نخود و شکر و مواد پروتئيني است کالايش بسيار کم است و بايد به فروشگاه هاي مشخصي سر زد تا کالاي آن را يافت. تاکنون فقط روغن آن توزيع شده است.  بهتر نبود به جاي آن بن خريد فروشگاه هاي زنجيره اي                              مي دادند که هر کس بتواند در نزديکترين فروشگاه محل زندگي خود تهيه کند .
تهران - قاسمي

شرکت در انتخابات،  حق سياسي ماست

مي خواستم به عنوان يک شهروند تهراني،  پيامم را به سمع و نظر همشهريان و هموطنان گرامي برسانيد که شرکت در انتخابات و راي به افراد اصلح و دلسوز مردم حق سياسي يکايک ما مردم کشور عزيز ايران است که نبايد غفلت کرد .
تهران - مرادي

با توجه به برف سنگين زمستان، اکثر خط کشي
خيابان هاي استان گيلان پاک شده است

بارش برف سنگين، سبب پاک شدن خط کشي خيابانهاي گيلان خصوصا شهر رشت گرديد که اين بي توجهي تاکنون باعث شده تصادفات زيادي را شاهد باشيم . مردم مي گويند با توجه به نزديکي عيد نوروز که گيلان، ميزبان ميليونها نفر خواهد بود در اين خصوص مسئولين ذيربط چه فکري کرده اند؟
رشت - دکتر محمد علي چراغزاده

چرا کارمند رسمي با فيش حقوقي براي ضمانت بانک پيدا نمي شود ؟

براي اخذ وام، مراحل بانکي را انجام دادم اما من هم نظير کسان ديگر براي معرفي ضامن با مشکل روبرو هستم. با توجه به اينکه در استان ما کمتر کسي پيدا خواهد شد که استخدام رسمي باشد،  پيدا کردن کارمند رسمي دولت با فيش حقوقي بسيار دشوار است که  جا  دارد دولتمردان براي رفع اين مشکل بزرگ فکري کنند يا اينکه براي کارکنان غير رسمي هم فيش حقوقي صادر کنند تا اينکه مشتريان بانکها  اين همه سرگردان ضامن نشوند.

به داد ماسوله برسيد

ماسوله شهر تاريخي که با جاذبه هاي گردشگري خود مي تواند پذيراي هزاران ميهمان نوروزي از اقصي نقاط باشد اما  از زخمي که در درون دارد، مي نالد. گفتني است که ماسوله بعد از بحران برف، دچار خرابي هايي شده که بايد از حوادث غير مترقبه کمک ويژه اي در اين خصوص بشود. چون در حال حاضر به لحاظ زيباسازي شهر و خدمات دهي به گردشگران با امکانات موجود با مشکل روبرو است . از جمله ماسوله هنوز فاقد پارکينگ مي باشد و همچنين در خصوص انرژي بايد گفت که هميشه با مشکل نفت و گاز روبرو است و با کمبود آرد و نانوايي دست و پنجه نرم   مي کند. بايد به اين شهر کمک شود تا بتواند به ميهمانان نوروزي سرويس دهي کند .

کشاورزان مي گويند : با واردات برنج انگيزه اي براي ما نمانده است

با  افزايش واردات برنج ديگر چه انگيزه اي براي کشاورزان برنجکار باقي مانده است . از طرفي اگر هم سودي داشته باشد،  البته با اين همه گراني و هزينه سرسام آور،  آن هم بايد صرف پرداخت وام يا   اينکه نزول در بازار کنيم. با  اين اوضاع و احوال،  ادامه کشت توليد برنج  فايده اي ندارد.  اي کاش مسئولان اعلام کنند که ديگر به کار کشاورزي و توليد داخل نيازي نيست چون با وارد کردن انواع برنج هاي پاکستاني و هندي ديگر کسي پيگير برنج داخلي نمي باشد.
رشت -  سيد اکبر خوشحال


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
آزمون و سنجش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش تصويري روز