جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/01/19 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3009


هرگونه شکار وصيد درآذربايجان غربي ممنوع اعلام شد


حمايت استاندار خوزستان از طرح هاي توسعه فولاد خوزستان

شهردار اصفهان :
مديريت استراتژيک مبناي بودجه سال 87 شهرداري اصفهان


ايران زمين و گل گشت

در سال جاري:
اجراي طرح ثبت آثار و جاذبه هاي طبيعي آذربايجان غربي آغاز مي شود


انجمن آثار و مفاخر فرهنگي در يزد شروع به کار مي کند


  هرگونه شکار وصيد درآذربايجان غربي ممنوع اعلام شد 

اروميه- خبرنگار آفرينش
از ابتداي سال جاري تا اطلاع ثانوي هر گونه شکار و صيد به استثناي صيد ماهي با تک قلاب در استان آذربايجان غربي ممنوع است و با متخلفان برخورد جدي خواهد شد.
مدير کل سازمان حفظ محيط زيست استان با اعلام اين خبر گفت:تنوع زيستي و چشم اندازهاي طبيعي استان بسيار جذاب و ديدني است و مردم بايد ضمن استفاده مناسب از آن در حفظ و حراست از اين مواهب الهي بکوشند.کلانتري، حفظ محيط زيست را وظيفه همگاني خواند وگفت:تک تک آحاد مردم در مقابل آن مسئوليت شرعي وقانوني دارند ونبايد اجازه دهند که محيط زيست و اجزا تشکيل دهنده آن مورد تعرض و تخريب افراد فرصت طلب و سود جو قرار گيرد .


 حمايت استاندار خوزستان از طرح هاي توسعه فولاد خوزستان  

اهواز - خبرنگار افرينش
مدير عامل شرکت فولاد خوزستان گفت : نگرش مثبت دولت نهم در زمينه جبران عقب ماندگي ها و پيشبرد توسعه پايدار در خوزستان , فرصت طلايي براي بروز خلاقيت ها و استعدادهاي بالقوه نهفته در فولاد خوزستان ايجاد کرده است که باعث شکوفايي اين صنعت در سال 87 مي شود .
محمد رضا نجم السادات طي جلسه اي که با حضور معاونين شرکت و استاندار خوزستان برگزار شد افزود : فولاد خوزستان  ضمن اجراي برنامه توليد سال خود   ميزان دو ميليون و چهارصد هزار تن , زير ساختهاي لازم به منظور دست يابي به ظرفيت سه ميليون و دويست هزار تن فولاد در سال را نيز به عنوان فاز بعدي توسعه در دستور کار دارد .
وي اضافه کرد : در سال 87 سه پروژه مهم شرکت شامل کارخانه زمزم شماره 2 با ظرفيت توسعه يافته 960 هزار تن آهن اسفنجي , فاز دوم توسعه فولاد سازي با ظرفيت 800 هزار تن شمش فولاد و کارخانه مهم نورد ورث عريض فولاد اکسيژن به ظرفيت يک ميليون و پنجاه هزار تن ورق عريض به توليد مي رسد . وي از کارخانه فولاد اکسيژن که در مجاورت فولاد خوزستان احداث شده است بعنوان تنها نورد ورق عريض در خاورميانه و يکي از نورد ورق عريض در اين ابعاد در جهان ياد کرد و کاربرد محصول ان را در توليد ورق هاي مورد نياز لوله هاي انتقال نفت و گاز , مخازن بزرگ نفت , کشتي سازي , مخازن تحت فشار و         پل ها برشمرد .


 شهردار اصفهان :
 مديريت استراتژيک مبناي بودجه سال 87 شهرداري اصفهان  

اصفهان - خبرنگار آفرينش
شهردار اصفهان گفت : بودجه سال 87 شهرداري اصفهان با دسته بندي نقاط ضعف و قوت , فرصت ها و تهديدات , بر مبناي مديريت استراتژيک بسته شده است .
سيد مرتضي سقائيان زاده در جلسه پارلماني شوراي اسلامي شهر اصفهان افزود : تغيير و تحولات صورت گرفته در سازمان اتوبوسراني اصفهان و حومه اين سازمان را از پيش بيني بودجه سال آينده بر اساس مديريت استراتژيک عقب نگه داشته است . وي اظهار داشت : با توجه به افزايش 20 درصدي هزينه پرسنلي و خريد 231 دستگاه اتوبوس در سال آينده , کل بودجه برآورده شده اين سازمان براي سال 43 , 87 ميليارد و 900 ميليون تومان پيش بيني شده است . شهردار اصفهان با اشاره به اجراي اصل 44 قانون اساسي ادامه داد : 120 دستگاه اتوبوس به منظور واگذاري به بخش خصوصي در نظر گرفته شده است و اين طرح از حاشيه هاي شهر شامل خوراسگان , برخوار و بهارستان شروع مي شود . وي تصريح کرد : هوشمند سازي کارت سيستم حمل و نقل نيز در زير گروه تبصره سيزده قرار دارد و اين موضوع از سوي وزار کشور در حال پيگيري است .


 ايران زمين و گل گشت  


 تشکر سفير کره جنوبي :
از ميهمان نوازي مردم گيلان 

سفير کره جنوبي در تهران گفت : ميهمان نوازي گيلانيان بسيار شگفت آور است و بايد اعلام کنيم که جاذبه هاي تاريخي و طبيعي گيلان منحصر به فرد مي باشد .( کيم يونک موک ) در حاشيه سفر اخير خود به استان گيلان اعلام کرد گيلان استان بسيار بزرگي مي باشد و در تجارت جنبه هاي مختلفي دارد که با اين پتانسيل ها مي تواند بين گيلان و کره جنوبي مشارکتهاي مثبتي داشته باشد . سفير کره همچنين افزود : گيلان با داشتن طبيعتي بسيار زيبا و مثال زدني مانند تالاب انزلي و درياي خزر که ميتواند در اقتصاد گيلان نقش عظيمي داشته باشد . من بسيار خوشحالم از فرصتي که پيدا شد تا از استان گيلان ديداري داشته باشم .
يونک موک در ادامه افزود : بايد از مهمان نوازي مردم و مسئولان گيلان تشکر کنم که باعث ايجاد انگيزه بيشتري براي گردشگران خواهد شد و من تمايل زيادي دارم تا بيشتر با فرهنگ بالاي گيلان آشنا شوم و همچنين آمادگي همکاري در زمينه هاي مختلف را داريم .
 
امسال 21 اثر تاريخي در آذربايجان غربي مرمت و ساماندهي مي شود

اروميه- خبرنگار آفرينش
امسال 21 اثر تاريخي شامل ساختمانهاي اطراف ميدان انقلاب و مدرسه 16 بهمن در اروميه،مسجد مطلب خان و سيد الشهدا» و کليساي مارسرکيس در خوي ،مقبره سيد صدر الدين و قره کليسا در چالدران و کاخ موزه باغچه جوق و خانه تيموري در ماکو مرمت و ساماندهي مي شود.معاون حفظ و احيا» سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان با اعلام اين خبرگفت: براي مرمت و ساماندهي اين اماکن 20 ميليارد ريال اعتبار از محل تملک دارايي هاي سرمايه اي استان هزينه                   مي شود. علي زاده افزود: امسال همچنين براي مرمت و ساماندهي 12 پل تاريخي در استان 10 ميليارد ريال اعتبار هزينه خواهد شد. معاون حفظ و احيا» سازمان ميراث فرهنگي ،گردشگري و صنايع دستي استان تعداد بناهاي تاريخي شناسايي شده در استان را 1200 اثر اعلام کرد و گفت: از اين تعداد تا کنون يک هزار اثر به ثبت رسيده است.

انتظار مي رود امسال در 22 هزار هکتار از اراضي استان چغندر قند کشت شود

اروميه- خبرنگار آفرينش
در صورت تامين تسهيلات بانکي کارخانجات قند، مطالبات چغندرکاران استان تا پايان ارديبهشت ماه به آنها پرداخت خواهد شد. مدير زراعت جهاد کشاورزي استان در جلسه بررسي وضعيت پرداخت بهاي چغندر قند تحويلي کشاورزان آذربايجان غربي که در سالن سازمان جهاد کشاورزي برگزار شد گفت: هماهنگي هاي لازم براي تامين بخشي از سرمايه در گردش کارخانجات قند از طريق تسهيلات بانکي صورت گرفته است  که انتظار          مي رود مشکل پرداخت مطالبات چغندر کاران استان تا پايان ماه آينده حل شود.پور نعيم با اشاره به فصل کشت چغندر قند در استان گفت: انتظار مي رود امسال در 22 هزار هکتار از اراضي استان چغندر قند کشت شود.


 

 

هفته سلامت با اجراي برنامه هاي ويژه
همزمان با سراسر کشور در آذربايجان غربي
 نيز آغاز مي شود

اروميه- خبرنگار آفرينش
رئيس دانشگاه علوم پزشکي آذربايجان غربي گفت: در اين هفته برنامه هاي متعددي از جمله نواختن زنگ سلامت در مدارس ،عيادت ازبيماران،افتتاح طرح هاي عمراني ،برگزاري مسابقات فرهنگي ورزشي، تجليل از فعالان و خيرين عرصه سلامت ،برگزاري آيين صبحانه سالم براي دانش آموزان و کارگاه هاي آموزشي برگزار خواهد شد.دکترملازاده، با اشاره به برنامه هاي عمراني سال جاري دانشگاه علوم پزشکي ،ايجاد سي تخت مراقبتهاي ويژه، سي خانه پزشک،راه اندازي بيمارستان 64 تختخوابي تکاب، توسعه بيمارستانهاي بوکان و مياندوآب را از مهمترين اين طرح ها اعلام کرد.وي همچنين از افزايش تختهاي بيمارستان طالقاني اروميه ،آغازطرح هاي مطالعاتي و ساخت دانشکده دندانپزشکي ،ساخت بيمارستان در سلماس و خوي و توسعه بيمارستان ماکو را از ديگر طرح هاي عمراني دانشگاه علوم پزشکي در سال جاري ذکر کرد.گفتني است: هفته سلامت از شنبه هفدهم فروردين ماه آغاز و تا بيست وسوم فروردين ماه ادامه خواهد داشت.

بيش از 10هزار زوج در خوي از تسهيلات صندوق مهر امام رضا بهره مند شدند

اروميه- خبرنگار آفرينش
درطول يکسال گذشته 13 هزار و 709 زوج در خوي براي دريافت تسهيلات در اين صندوق پرونده تشکيل دادند که از اين تعداد 10 هزار و يکصد زوج موفق به دريافت تسهيلات از اين صندوق شدند.
مدير صندوق مهر امام رضاي شهرستان خوي، ميزان تسهيلات پرداختي به اين تعداد زوج را 13 ميليارد و 810 ميليون ريال اعلام کرد و گفت: تا سه ماه آينده براي 3609 زوج باقيمانده نيز تسهيلات پرداخت مي شود.وي همچنين افزود: پيش بيني مي شود اين صندوق امسال براي 15 هزار زوج ديگر در خوي تسهيلات پرداخت کند.مدير صندوق مهر رضاي خوي همچنين با اشاره به نقش اين صندوق در اشتغال زايي براي جوانان اضافه کرد:در يکسال گذشته با پرداخت 22ميليارد ريال تسهيلات از طرف اين صندوق براي 400 نفر جوان شهري وروستايي در زمينه هاي دامداري ،کشاورزي ،صنعتي و توليدي شغل ايجاد شده است.

احداث خزانه برنج در شهرستان املش
رئيس جهاد کشاورزي
املش از راه اندازي خزانه برنج در مناطق روستائي املش گفت : در املش به دليل مساعد بودن هوا در فروردين سال جاري کار احداث خزانه برنج در بسياري از مناطق روستائي آغاز شده است . فرامرز هادي زاده رئيس سازمان جهاد کشاورزي املش گفت : انتظار مي رود تا پايان ماه مذکور احداث خزانه برنج براي 2 هزار و 500 هکتار از مزارع شاليکاري شهرستان املش به پايان برسد .
مهندس هادي زاده در ادامه افزود : همچنين براي ترويج فرهنگ باغداري و توسعه باغات , تعداد زيادي نهال از ارقام مختلف مانند مرکبات , فندق , کيوي و گردو در بين کشاورزان توزيع کرديم . رئيس جهاد کشاورزي املش به برگزاري يک دوره آموزشي در خصوص استفاده درست از ماشين آلات نشا» کاري برنج اشاره کرد و گفت : اين دوره آموزشي  در راستاي مکانيزه کردن کشاورزي با حضور 30 تن از کشاورزان منطقه برگزار گرديد که در اين کلاس آموزشي کشاورزان ما با نحوه                  خزانه گيري و نشا» با ماشين آشنا مي شوند که تا کنون 640 کيلوگرم بذر انواع ارقام پر محصول برنج بين کشاورزان توزيع شده . گفتني است شهرستان املش داراي 3 هزار و 500 هکتار مزارع شاليزاري مي باشد .

سفير ايران در آذربايجان :
با احداث خط راه اهن قزوين -رشت - استارا
 شاهد شکوفائي ( اقتصاد ) بازرگاني
در کشور خواهيم بود

سفير ايران در آذربايجان گفت : با احداث خط راه آهن بين المللي قزوين - رشت - آستارا توسعه بازرگاني کشور را به همراه دارد و مذاکرات چهره به چهره مديران ايران و جمهوري اذربايجان در گسترش روابط في مابين موثر مي باشد .
ناصر حميدي زارع در آستارا با اشاره به گسترش همه جانبه روابط بين المللي کشور ايران و روسيه و آذربايجان در چهارچوب توسعه حمل و نقل تهران - مسکو - باکو و نيز احداث راه آهن قزوين - رشت - آستارا و آستاراي جمهوري آذربايجان حجم روابط اقتصادي و تجاري ي بازرگاني بين ايران با کشورهاي آسياي ميانه قفقاز و اروپاي شرقي توسعه خواهد يافت . موفقيت مرز زميني و دريايي آستارا به عنوان شاهراه مهم راهيابي ايران به حوزه قفقاز روسيه است که تاثير بسزايي در تجارت خواهد داشت . زارع افزود : با توجه به پيشرفتهاي سريع ايران در حال حاضر ظرفيت توسعه روابط با کشورهاي همسايه در زمينه هاي مختلف وجود دارد که البته در آينده تلاش مي شود تا اين ارتباطات بيشتر توسعه داده شود .

صادرات بيش از 2 هزار تن کالا از گمرک بازرگان

اروميه- خبرنگار آفرينش
ارزش صادرات چمداني از گمرگ بازرگان در سال گذشته 98 درصد افزايش يافت. سرپرست اداره کل گمرک بازرگان با اعلام اين خبر گفت: سال گذشته 2 هزار و 35 تن کالا در قالب صادرات چمداني به ارزش 19 ميليارد ريال از گمرک بازرگان صادر شد که اين ميزان از نظر ارزش 98 درصد و از نظر وزن 23 درصد افزايش داشت. توحيدآذر بد، در ادامه به صادرات کالا از بازارچه هاي مرزي اين شهرستان اشاره کردو گفت: سال گذشته از بازارچه هاي ساري سوي بازرگان و صنم بلاغي پلدشت 3 هزار و 894 تن کالا به ارزش 24 ميليارد و 500 ميليون ريال به کشورهاي آسياي ميانه و ترکيه صادر شده است.سرپرست گمرک بازرگان همچنين به فعاليت واحد قضايي گمرک در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال گذشته 472 فقره پرونده قاچاق در اين گمرک تشکيل و متخلفان به پرداخت 28 ميليارد ريال جريمه محکوم شده است.


  در سال جاري:
 اجراي طرح ثبت آثار و جاذبه هاي طبيعي آذربايجان غربي آغاز مي شود 


اروميه- خبرنگار آفرينش
طرح ثبت آثار و جاذبه هاي طبيعي با هدف حفظ و نگهداري آثار و جاذبه هاي گردشگري استان از جمله آبشارها،چشمه ها ،رودخانه ها و پوشش گياهي مناسب از امسال در مناطق مختلف استان اجرا خواهد شد. معاون حفظ و احيا» سازمان ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري استان ضمن اعلام اين خبر با  بيان اينکه تعداد زيادي از اين آثار و جاذبه هاي طبيعي در استان شناسايي شده اند افزود: اين آثار پس از شناسايي در فهرست آثار ملي کشور ثبت خواهند شد. علي زاده، همچنين به اجراي طرح ثبت  تعيين حريم حفاظتي براي بناها و محوطه هاي تاريخي استان اشاره کرد و گفت: اين طرح با هدف صيانت از بخشي از آثار و ابنيه هاي تاريخي کشور که در معرض تهديد همچون ساخت سد قرار دارند از امسال اجرا خواهد شد. معاون حفظ و احيا» سازمان ميراث فرهنگي و گرد شگري استان گفت:در حال حاضر 90 درصد ابنيه هاي تاريخي استان در معرض تهديد قرار دارند که نيازمند تعيين حريم حفاظتي است.


 انجمن آثار و مفاخر فرهنگي در يزد شروع به کار مي کند  


يزد - خبرنگار افرينش
مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان يزد از شروع به کار انجمن آثار و مفاخر فرهنگي در  آينده اي نزديک در اين استان خبر داد .
 به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان يزد : حجت الاسلام و المسلمين احمد عجمين در ديدار با خانواده يکي از هنرمندان تئاتر استان با بيان اين خبر گفت : اين انجمن تا آخر فصل بهار سالجاري شروع بکار مي نمايد . وي مهمترين هدف از تاسيس انجمن آثار و مفاخر را نکوداشت هنرمندان استان اعلام کرد وافزود : متاسفانه در طول ساليان گذشته آنگونه که شايسته است از اصحاب فرهنگ و هنر تجليل به عمل نيامده است .
مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان يزد در ادامه از تهيه شناسنامه اصحاب فرهنگ و هنر توسط اين اداره کل خبر داد . حجت الاسلام عجمين افزود : اين شناسنامه شامل همه اصحاب فرهنگ و هنر در تمامي حوزه ها خواهد شد . وي گفت : شناسنامه اصحاب فرهنگ و هنر تا پايان شهريور ماه سالجاري به اتمام خواهد رسيد .


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
آزمون و سنجش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش تصويري روز