جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/01/19 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3009


يارانه بنزين و نان نقدي مي شود


وام مسکن افزايش نمي يابد


سهام بجاي پاداش پايان خدمت کارکنان دولت

وزير نفت:
قيمت کنوني نفت گران نيست


بورس


كوتاه و خواندني


بازار سكه و ارز


 يارانه بنزين و نان نقدي مي شود 

 يک مقام آگاه از آغاز هدفمند کردن يارانه ها و پرداخت مرحله به مرحله يارانه هاي نقدي به عنوان يکي از طرح هاي بزرگ اقتصادي که رييس جمهور وعده آن را در ابتداي سال داده خبر داد.
اين مقام مطلع در گفت وگو با فارس افزود: در اولين مرحله اجراي اين طرح، يارانه حامل هاي انرژي از جمله بنزين به صورت نقدي در حساب همه افراد واريز خواهد شد و به تدريج افراد پردرآمد از مشمولين دريافت يارانه انرژي حذف مي شوند. در مراحل بعدي يارانه کالاهاي اساسي از قبيل گندم و نان مشمول طرح يارانه نقدي مي شود. وي گفت: يارانه نقدي به حساب هر فرد که بر اساس کد ملي هر فرد مثلا در بانک ملي افتتاح شده، واريز مي شود. وي گفت: با توجه به سابقه پرداخت يارانه نقدي مرغ و تخم مرغ  دست اندرکاران دولت نهم تلاش دارند اين طرح براي اقشار مورد هدف(حقوق بگيران با درآمد ثابت و اقشار فقير و کم درآمد) مستمر بوده و مردم قبل از حذف يارانه، مبلغ يارانه نقدي آن را دريافت کنند.
وي يادآور شد: کارشناسان هم اکنون در حال بررسي ميزان پرداخت يارانه نقدي و نحوه آغاز آن هستند. اين طرح داراي سابقه مطالعات در دولت هاي سازندگي و اصلاحات بود، ولي مسوولان ذيربط به دليل برخي آثار اوليه شجاعت لازم را در اجراي آن نداشتند.
هدفمند کردن يارانه ها طرح بسيار مهمي است که در دولت هاي گذشته و برخي برنامه هاي پنج ساله قبلي نيز مطرح بود ولي به اجرا درنيامد.


  وام مسکن افزايش نمي يابد  

 عضو هيات مدير بانک مسکن گفت: بانک مسکن هيچ پيشنهادي براي افزايش سقف وام مسکن به بانک مرکزي ارائه نکرده است.
غلامحسين حسن خاني در گفت وگو با فارس اظهار داشت: بانک مسکن در حال حاضر هيچ پيشنهادي به بانک مرکزي براي افزايش سقف وام 18 ميليوني مسکن ارائه نکرده است بنابراين هرگونه تغيير و يا افزايشي در اين زمينه بايد با بررسي کارشناسي بيشتري انجام شود. وي در پاسخ به اينکه آيا احتمال اينکه دستور العمل پرداخت دو فقره وام 18 ميليوني ساخت مسکن به تسهيلات خريد مسکن تغيير کند گفت: در حال حاضر برنامه اي براي برگشتن پرداخت دو فقره وام 18 ميليوني از ساخت مسکن به خريد مسکن وجود ندارد. حسن  خاني ادامه داد: پرداخت دو فقره وام 18 ميليوني ساخت مسکن به يک واحد مسکوني در صورتي انجام مي شود که واحد مسکوني 20 درصد پيشرفت فيزيکي داشته باشد و به مرحله فونداسيون رسيده باشد.
عضو هيات مديره بانک مسکن در پاسخ به اين سوال که آيا افرادي که قبلا از تسهيلات خريد مسکن استفاده کرده اند نيز مي توانند از دو فقره وام 18 ميليوني نيز استفاده کنند اظهار داشت: اگر متقاضيان داراي حساب صندوق پس انداز مسکن باشند و از زمان دريافت وام خريد آنها نيز 5 سال گذشته باشد مي توانند از اين تسهيلات استفاده کنند. عضو هيات مديره بانک مسکن در خصوص پرداخت وام وديعه (اجاره بها) 3 ميليون توماني مسکن گفت: بانک مسکن از ابتداي سال گذشته تا پايان بهمن ماه 140 ميليارد ريال در قالب وام وديعه 3 ميليون توماني مسکن به متقاضيان واجد شرايط پرداخت کرده است.
وي افزود: بانک مسکن سال گذشته با پرداخت تسهيلات مسکن 150 هزار نفر را خانه دار کرد. وي خاطرنشان کرد: چنانچه امسال نرخ سود بانکي کاهش يابد نرخ سود تسهيلات 18 ميليوني مسکن که در حال حاضر 11 درصد است يک رقمي خواهد شد.


  سهام بجاي پاداش پايان خدمت کارکنان دولت 

 پرويز داودي معاون اول رييس جمهوري جديد ترين مصوبه هيات دولت در خصوص اعطاي سهام شرکت هاي دولتي به عنوان پاداش پايان خدمت کارکنان دولت را ابلاغ کرد.
به گزارش فارس، هيات  وزيران بنابه پيشنهاد وزارت رفاه و تامين اجتماعي و به استناد ماده (16) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، تنفيذي در ماده (9) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران مصوب 1383 اين مصوبه را به شرح زير تصويب نمود.
بنابراين مصوبه، به منظور پرداخت مابه التفاوت مبلغ پرداخت شده در اجراي بند «ر» تبصره (5) قانون بودجه سال 1382 کل کشور تا مبلغ موضوع ماده (1) اصلاحي قانون پرداخت پاداش پايان خدمت و بخشي از هزينه هاي ضروري به کارکنان دولت (موضوع ماده (7) قانون اصلاح پاره اي از مقررات مربوط به حقوق بازنشستگي، بانوان شاغل، خانواده ها و ساير کارکنان مصوب سال 1379) به بازنشستگان مشترک صندوق هاي بازنشستگي کشوري و لشگري قبل از سال 1379 (بر مبناي حقوق سال 1382) و نيز پرداخت باقيمانده مطالبات بازنشستگان از صندوق بازنشستگان کشوري ناشي از بند «ل» تبصره (4) قانون بودجه سال 1381 کل کشور با توجه به راي هيات  عمومي ديوان عدالت اداري تا حداکثر معادل 14 هزار ميليارد ريال سهام شرکت هاي دولتي قابل واگذاري (ده هزار ميليارد ريال براي بازنشستگان کشوري و چهارهزار ميليارد ريال براي بازنشستگان لشگري) با تصويب هيات  عالي واگذاري موضوع ماده(13) قانون برنامه سوم توسعه و با رعايت سياست هاي اصل (44) قانون اساسي و موافقت معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور و قوانين و مقررات مربوط به بازنشستگان صندوق هاي کشوري و لشگري واگذار گردد. 


  وزير نفت:
 قيمت کنوني نفت گران نيست 

وزير نفت با تاکيد بر اينکه قيمت کنوني نفت گران نيست، اعلام کرد: قيمت نفت سبک ايران به 95 دلار در هر بشکه رسيده است، اين در حالي است که بهاي نفت سنگين کشورمان نيز در سطح 92 دلار قرار دارد.
به گزارش مهر، غلامحسين نوذري در حاشيه ديدار خبرنگاران با دبير کل اوپک گفت: ايران با توليد روزانه 4 ميليون و 200 هزار بشکه نفت دومين توليد کننده اوپک است.
وي در تشريح دلايل سفر سالم البدري به ايران اظهار داشت: يکي از وظايف دبير کل اين است که با سفر به کشورهاي عضو اين سازمان تبادل اطلاعات کند.وزير نفت با بيان اينکه درباره وضعيت، شرايط و آينده  بازار نفت بحث هاي مفصلي با البدري صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: بازار نفت از نظر عرضه، در شرايط مساعدي قرار دارد و برگزاري جلسه اضطراري در اين شرايط بعيد به نظر مي رسد.نوذري افزود: با توجه به کاهش ارزش دلار و افزايش نرخ تورم، قيمت کنوني نفت در مقايسه با سال 1982 چند دلاري ارزانتر است.وزير نفت در بخش ديگري از سخنانش درمورد تداوم عرضه بنزين آزاد تصريح کرد: رضايت عمومي درباره قيمت بنزين و همچنين ميزان آسايش مردم در سطح مطلوبي بوده و بررسي ها براي چگونگي اجراي اين طرح ادامه دارد.وي با بيان اينکه قطعا فازهاي 9 و 10 پارس جنوبي زمستان امسال به مدار توليد مي آيد، گفت: حفاري چاه هاي اين فازها تا مخزن به پايان رسيده است و با نصب تجهيزات سرچاهي، اين بخش تکميل خواهد شد.


 بورس 

قيمت

تغيير قيمت

درصد تغيير

نام شركت

     269,5

      219,1       

1.30

 گسترش صنايع و خدمات کشاورزي           

    441,1

98

3.7

ماشين سازي نيرو محرکه   

   908,2

57

2

صنايع شيميايي فارس  

    690,6 

 131        

2

بازرسي فني و کنترل خوردگي تکين کو

   490,13

    264     

    2    

آذريت   

      910,6

135  

     99.1      

آلومتک   

   436,5

106 

99.1

پتروشيمي فارابي

 670,6

130

99.1

سرمايه گذاري توسعه معادن و فلزات     

 افزايش 33/2 واحدي شاخص هاي بورس

                  شاخص کل بورس روز يک  شنبه با 33/2 واحد افزايش به 10199/96 رسيد.


 كوتاه و خواندني 


 وزارت کار اعلام کرد:
کميته اي به نام مزد وجود ندارد
 
در پي درج خبري در برخي رسانه هاي کشور در خصوص اظهارات عضو کانون هماهنگي شوراهاي اسلامي کار، روابط عمومي وزارت کار و امور اجتماعي توضيحاتي ارائه داد.به گزارش روابط عمومي وزارت کار و امور اجتماعي دستمزد سال جاري کارگران بر اساس توافق نمايندگان دولت، کارگران و کارفرمايان تعيين شده است و اظهارات نمايندگان کارگران در شوراي عالي کار در مورد توافق کامل بر سر نرخ اعلام شده; نشان مي دهد، دستمزد مصوب با تعامل و رضايت کارگران تعيين شده است. يادآوري اين نکته ضروري است که اساسا کميته اي به نام کميته مزد استان تهران وجود ندارد و کانون عالي شوراهاي اسلامي کار در اين زمينه فقط گروه هاي مطالعاتي را هر ساله تشکيل مي دهد. همچنين متن اظهارات آقاي دهقان کيا عضو محترم کانون هماهنگي شوراهاي اسلامي کار بر خلاف تيتر انتخاب شده نشان مي دهد رشد ميزان دستمزد امسال بهتر از سال هاي گذشته بوده است.
 
کادرسازي و فرآيندسازي مهمترين اهداف بانک تجارت

عليرغم تغييرات و فراز و نشيب هاي ناشي از تحولات کلي اقتصاد کشور، سال 86 سالي بسيار موفق براي بانک تجارت بوده است.به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، دکتر داوري مديرعامل اين بانک در ديدار ابتداي سال با مسوولين و کارکنان با اشاره به پيام نوروزي مقام معظم رهبري و نامگذاري سال 1387 به نوآوري و شکوفايي، مهمترين اهداف مديريت ارشد بانک تجارت در سال جاري را "کادرسازي و فرآيندسازي" توصيف کرد و افزود: همه ما بايد در راستاي منويات مقام معظم رهبري، نوآوري و پرهيز از تکرار را سرلوحه برنامه هايمان قرار دهيم تا انشا»ا... سال 87 سال آغاز جهش هاي بزرگ براي بانک باشد.مديرعامل بانک تجارت تاکيد کرد: ارتقا» وضعيت شعب به عنوان خط مقدم ارائه خدمت به مشتريان از اولويت خاص در برنامه هاي بانک برخوردار است و جهت گيري و اقدامات مديريت هاي ستادي بانک بايد در وهله اول بر دستيابي شعب و مناطق به اهدافشان متمرکز شود.دکتر داوري با اشاره به حضور بانک تجارت در بورس خاطرنشان ساخت: قطعا تلاش مجموعه مديران و کارکنان بانک در راستاي اين است که سهام بانک در بورس به نحو مطلوب و با قيمت مناسب عرضه شود.وي ايجاد بانک جامع اطلاعات مشتريان، تجديد ساختار ارائه خدمات، حذف شعب کم بازده و به ثمر رساندن طرح بانکداري جامع (Banking Core) را از جمله مهمترين برنامه هاي بانک در سال جديد اعلام کرد و افزود: امکان يک جهش بزرگ براي بانک تنها هنگامي فراهم مي شود که بخش انفورماتيک رشدي بسيار سريع تر و حساب شده تر داشته باشد و اين امر مستلزم آغاز تغييرات اساسي در ساختار اين بخش است.داوري تاکيد کرد: انتظار جامعه اقتصادي کشور و مشتريان نظام بانکي اين است که بانک تجارت نقشي پررنگ تر در اقتصاد کشور بر عهده گيرد. مديرعامل بانک تجارت سال 86 را سالي پرفراز و نشيب و همراه با موفقيت هاي ارزشمند براي بانک تجارت توصيف کرد و افزود: عليرغم وجود مشکلات، مجموعه بانک تجارت توانست علاوه بر ايفاي تعهدات خود نسبت به دولت، مشتريان و جامعه اقتصادي کشور، موفقيت هاي بسيار ارزشمندي را به دست آورد که از آن جمله مي توان به افزايش سهم بانک تجارت در بازار منابع بانکي اشاره کرد.

توسط معدني دماوند انجام شد;
اجراي طرح توسعه کارخانه سرب دونا

عمليات اجرايي طرح توسعه کارخانه سرب دونا متعلق به شرکت معدني دماوند وابسته به سازمان صنايع و معادن بنياد مستضعفان به پايان رسيد و اين طرح با اعتباري بالغ بر 6 ميليارد ريال مورد بهره برداري قرار گرفت.به گزارش روابط عمومي بنياد مستضعفان، با اجراي اين طرح توسعه ظرفيت کارخانه از 500 تن به 2000 تن کنستانتره سرب در سال افزايش مي يابد.

درخواست معاون وزير نفت براي تداوم عرضه بنزين آزاد

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي خواستار تداوم عرضه بنزين آزاد در سال 87 شد. به گزارش مهر، محمدرضا نعمت زاده در جمع خبرنگاران گفت: تکليف نهايي عرضه بنزين آزاد تا پايان فروردين ماه مشخص مي شود.معاون وزير نفت با بيان اينکه تصميم درباره تداوم عرضه بنزين آزاد بر عهده ستاد تبصره 13 است، افزود: توصيه مي کنيم اجراي اين طرح ادامه داشته باشد تا مردمي که به بنزين مازاد بر سهميه نياز دارند از آن استفاده کنند.وي با اعلام اينکه گازوييل قطعا سهميه بندي نمي شود، خاطرنشان کرد: به دليل اينکه عرضه گازوييل با کارت هوشمند سوخت، کار اجرايي محسوب مي شود ممکن است اجراي آن کمي به تاخير بيفتد.

اعلام خط شديد فقر در ارديبهشت هر سال

وزراي عضو کميسيون امور اجتماعي و دولت الکترونيک، وزارت رفاه را موظف کردند، در ارديبهشت ماه هر سال خط شديد فقر را تعيين و اعلام نمايد. وزراي عضو کميسيون امور اجتماعي و دولت الکترونيک بنا به پيشنهاد مشترک وزارت رفاه و تامين اجتماعي و معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور و به استناد ماده (90) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران مصوب1383 و با رعايت تصويب نامه شماره /164082ت373ه- مورخ 1386/10/10 آيين نامه اجرايي ماده يادشده را تصويب نمودند.

بانک پاسارگاد از محل حساب ذخيره ارزي، تسهيلات مي دهد

بانک پاسارگاد، با توجه به بند د ماده يک قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و تا پايان اين برنامه، اقدام به اعطاي تسهيلات از محل حساب ذخيره ارزي مي کند. به گزارش روابط عمومي بانک پاسارگاد، اين بانک در چارچوب مقررات و ضوابط موضوعه حساب ذخيره ارزي و با سود و کارمزدي که هيات مديره امناي حساب ذخيره ارزي تعيين مي کنند و نيز براساس نوع ارز تعيين شده از سوي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، متناسب با نيازهاي طرح اقدام به اعطاي تسهيلات مي کند. بر اساس اين گزارش، اين اقدام پس از انجام بررسي هاي فني، اقتصادي و مالي و در صورت داشتن توجيهات لازم صورت مي گيرد.
بازپرداخت اين تسهيلات توسط دريافت کننده، براساس نرخ زمان بازپرداخت ارز خواهد بود.
 
تمديد مهلت بهره مندي از سود 16 درصدي سپرده هاي شش ماهه بانک ملت

مهلت سپرده گذاري در بانک ملت براي بهره مندي از نرخ سود 16 درصدي سپرده هاي سرمايه گذاري کوتاه مدت ويژه (شش ماهه) تا پايان خردادماه امسال تمديد شد.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، در پي استقبال مردم از افتتاح حساب سپرده کوتاه مدت ويژه شش ماهه و افزايش سطح رضايت مندي آنان، مهلت پاياني سپرده گذاري براي استفاده از سود 16 درصدي اين نوع سپرده ها از پايان اسفندماه سال 86 به پايان روز کاري خردادماه سال 87 تغيير پيدا کرد.بر اساس اين گزارش، به حساب هاي سپرده سرمايه گذاري شش ماهه اي که از تاريخ بيست و يکم آذرماه سال گذشته تا سي و يکم خردادماه سال جاري در شعب بانک ملت در سراسر کشور گشايش شوند، 16 درصد سود علي الحساب به صورت روز شمار تعلق خواهد گرفت.

عرضه نامحدود سکه توسط بانک ها

مدير اداره نشر اسکناس بانک مرکزي گفت: عرضه نامحدود سکه توسط بانک هاي تجارت و سپه در سال جاري بدون تعيين سقف زماني ادامه مي يابد. محمد قدس الهي در گفت وگو با فارس با اشاره به دستيابي به اهداف مدنظر در اجراي طرح عرضه نامحدود سکه توسط بانک ها، اظهار داشت: اين عرضه در سال جاري نيز به صورت نامحدود ادامه خواهد داشت. وي افزود: شعب منتخب بانک هاي تجارت و سپه اقدام به توزيع سکه هاي بهار آزادي کردند.
 
ارسال 215 ميليون پيامک در نوروز

محمدحسين فلاح اصغري گفت: اين شرکت ارسال بيش از 200 ميليون پيامک در نخستين روز سال 1387 را پيش بيني و بر همين اساس تمهيداتي انديشيده بود.مشترکان همراه اول در روز نخست سال نو حدود 215 ميليون پيامک ارسال کردند و رکورد ارسال پيامک در يک شبانه روز را شکستند. 


 بازار سكه و ارز 

ک گرم طلا ي 18 عيار                                                       21000   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                 0 22500 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                               00 2110  تومان
                                                                                      
نيم سکه بهار آزادي                                                            09000 1  تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                          57500  تومان
 
دلا ر                                                                              918   تومان
 
يورو                                                                             1427   تومان


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
آزمون و سنجش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش تصويري روز