جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/01/19 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3009

نماينده قم:
دانشگاه آزاد اسلامي، بدون استفاده از بودجه دولتي به بالندگي رسيده است

با افزايش سهميه عمره دانشجويي
زمان قرعه کشي اعزام دانشجويان متاهل به حج عمره اعلام شد


برگزاري کرسي هاي نقد و مناظره در دانشگاه ها


تازه هاي نشر


كوتاه و خواندني


  نماينده قم:
 دانشگاه آزاد اسلامي، بدون استفاده از بودجه دولتي به بالندگي رسيده است 

 اعضاي هيات رئيسه دانشگاه آزاد اسلامي واحد قم در سال نوآوري و شکوفايي با نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي ديدار و گفت و گو کردند.
به گزارش آنا، در اين ديدار، حجت الاسلام بنايي ضمن تبريک سال نو با اشاره به نامگذاري سال جديد توسط مقام معظم رهبري به عنوان سال نوآوري و شکوفايي و ويژگي هاي استان قم اظهار داشت: اميدواريم در سال نوآوري و شکوفايي، بتوانيم سطح علمي استان قم که مرکز توجه دانشمندان و علماست، ارتقا دهيم.
وي ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامي در قم به عنوان يک مرکز علمي بايد از فرمايش مقام معظم رهبري استقبال و مساله شکوفايي و نوآوري را به عنوان يک فرهنگ و بحث علمي تبديل کند و به آن بپردازد.
وي ادامه داد: تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي در کشور، خود به نوعي يک نوآوري بوده است و ايجاد اين دانشگاه در ابتدا يک امر خلاف قاعده و غير منتظره بود که هم اکنون شاهد شکوفايي آن هستيم و واحد هاي مختلف دانشگاهي در سراسر کشور، بدون استفاده از بودجه دولتي به بالندگي رسيده اند.
وي ادامه داد: اين وظيفه ماست که در بخش بودجه و اعتبارات دانشگاه آزاد اسلامي واحد قم و بيمارستان، اين دانشگاه را ياري کنيم، چرا که دسترسي به يک بيمارستان خوب و مجهز در مجتمع دانشگاهي پرديسان که واحد قم متولي آن شد يک امر بسيار خوب و مناسبي است و معتقديم که هر چه زودتر بايد اين بيمارستان به بهره برداري برسد که اين امر هم در بخش آموزش و هم در بخش خدمات رساني منطقه پرديسان، مفيد و با اهميت است.
 وي در پايان در خصوص هماهنگي هاي لازم در خصوص ارتقا سطح تحصيلات تکميلي و... مطالبي ايراد کرد و پيرامون مسائل آموزشي اين دانشگاه به بحث و بررسي پرداخت.
شايان ذکر است در ابتداي اين نشست، حجت الاسلام دکتر ايراندوست رئيس واحد قم، طي سخناني ضمن تبريک ايام نوروز، گزارشي از دانشگاه آزاد اسلامي واحد قم و روند اجرايي پروژه هاي در دست اقدام اين واحد دانشگاهي ارائه کرد و خواستار همکاري مسوولان استان براي تسريع در بهره برداري طرح هاي عمراني به ويژه بيمارستان يکصد تختخوابي واحد قم شد.


  با افزايش سهميه عمره دانشجويي
 زمان قرعه کشي اعزام دانشجويان متاهل به حج عمره اعلام شد 

 آفرينش: زمان قرعه کشي اعزام دانشجويان متاهل، افزايش سهميه اعزام دانشجويان به عمره مفرده و جزييات تهيه بزرگترين سفرنامه دست نويس حج عمره دانشجويي در آغاز سال 87 از سوي مسئولان ستاد عمره دانشجويي اعلام شد.
در همين رابطه محمدرضا فقيهي رئيس ستاد عمره دانشجويي در گفت وگو با فارس از 26 فرودين ماه به عنوان زمان قرعه کشي اعزام دانشجويان متاهل به حج عمره دانشجويي نام برد.
وي گفت: روز 26 فروردين بين دانشجويان متاهلي که خواستار اعزام به عمره دانشجويي هستند قرعه کشي مي شود و از اين ميان 6 هزار نفر به عمره دانشجويي اعزام مي شوند.
وي با بيان اين که دانشجويان متاهل از 15 تير ماه به عمره مفرده اعزام مي شوند، افزود: امسال با افزايش سهميه اي که صورت پذيرفت تمام دانشجويان ذخيره مرحله اول يه عمره مفرده اعزام مي شوند.  رئيس ستاد عمره دانشجويي گفت: در مرحله اوليه، هر دانشگاه 25 درصد از کل سهميه خود را مي توانست سهميه ذخيره داشته باشد که با افزايش سهميه ها تمام اين افراد به عمره مفرده اعزام مي شوند و سهميه ذخيره ديگري براي دانشگاه ها اعلام مي شود که در اين صورت اين افراد پس از انصراف دانشجويان اعزامي اصلي در کاروان ها جايگزين مي شوند.  وي همچنين گفت: تمام بسته هاي فرهنگي در طول تعطيلات نوروزي به آدرس دختران عمره گذار ارسال شده است.
 افزايش 3 هزار نفري سهميه اعزام دانشجويان
فقيهي همچنين  از افزايش سهميه اعزام دانشجويان به عمره مفرده خبر داد.  وي با بيان اين که درخواست افزايش سهميه اعزام دانشجويان چندي قبل به سازمان حج و زيارت ارايه شده بود، گفت: قرار بود 20 هزار دانشجو امسال به عمره مفرده اعزام شوند که حدود 3 هزار نفر ديگر به سهميه اعزام دانشجويان اضافه شده است.
وي با بيان اين که تمام پسران دانشجويي که اسم آن ها به عنوان ذخيره اعلام شده بود به عمره مفرده اعزام مي شوند، افزود:26   فروردين ميان پسران دانشجوي داوطلبي که براي اعزام به عمره مفرده ثبت نام کرده بودند قرعه کشي مي شود و از ميان آن ها 3 هزار نفر به عمره مفرده اعزام مي شوند.
رئيس ستاد عمره دانشجويي همچنين گفت: بر اساس مصوبه شوراي سياست گذاري عمره دانشجويي، اگر اسم دانشجويي در ليست اصلي اعزام باشد مي تواند با همسر خود اعزام شود حتي اگر همسر وي دانشجو نباشد.
وي درباره هزينه عمره دانشجويان اظهار کرد: امسال هزينه عمره دانشجويان دختر 630 هزار تومان است چرا که پرواز آن ها به مدينه است و هزينه عمره پسران دانشجو 610 هزار تومان است چرا که پرواز آن ها به جده است.  فقيهي با اشاره به اعزام دختران دانشجو از 5 فروردين به عمره مفرده گفت: بر اساس مصوبه شوراي سياست گذاري عمره دانشجويي با توجه به اين که اعزام دانشجويان در سال تحصيلي است، غيبت آ ن ها از کلاس هاي درس مجاز است.
 تهيه بزرگترين آرشيو سفرنامه هاي دست نويس حج عمره دانشجويي
 همچنين قادر دلاورنژاد، دبير چهارمين جشنواره سراسري تولدي نو از تهيه بزرگترين آرشيو سفرنامه هاي دست نويس حج عمره دانشجويي خبر داد. به گزارش ايسنا، وي با بيان اين مطلب، گفت: "يکي از آن سي مرغ " عنوان دفترچه هاي يادداشتي است که براي نوشتن سفرنامه توسط دانشجويان عمره گزار امسال در 30 هزار جلد تيراژ توسط اداره کل امور فرهنگي وزارت علوم منتشر شد.
وي افزود: هشت هزار و 500 نفر از دانشجويان دختر که در روزهاي آغازين سال 87 به سفر حج عمره مشرف شده اند اين دفترچه ها را دريافت کرده اند و اميدواريم که با نوشتن سفرنامه ها و يادداشتهاي شخصي خويش در ايام تاثيرگذار حج عمره و تحويل آن به دبيرخانه جشنواره تولدي نو شاهد تاسيس بزرگترين کتابخانه سفرنامه هاي دست نويس دانشجويان در سال جاري باشيم. شايان ذکر است، تعداد 21500 جلد از اين دفترچه ها به دانشجويان پسر و اساتيد و کارکنان دانشگاه ها که در تابستان سال جاري به سفر عمره مشرف خواهند شد، تحويل داده مي شود.


  برگزاري کرسي هاي نقد و مناظره در دانشگاه ها  

آفرينش: با توجه به اهميت موضوع نقد و روحيه نقادانه دانشجويان در عرصه هاي مختلف بويژه مسايل صنفي دانشجويي و مسايل سياسي کشور و نيز ارايه برخي نظرات مبني بر شادابي يا رکود در فضاي دانشگاه هاي کشور، رئيس جهاد دانشگاهي از برگزاري آزادانه کرسي هاي نقد و مناظره در دانشگاه ها از سوي جهاد دانشگاهي خبر داد. حميد رضا طيبي در گفتگو با مهر با تاکيد بر       راه اندازي کرسي هاي نقد و مناظره در دانشگاهها گفت: تبادل نظر سازنده اي ميان وزارتخانه هاي علوم و بهداشت و نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها و جهاد دانشگاهي انجام شده تا کرسيهاي نقد و مناظره در دانشگاهها با مسئوليت جهاد دانشگاهي به شکل آزادتري برگزار شود.
رئيس جهاد دانشگاهي با بيان اين مطلب افزود: کار جديدي که تصور مي شود بايد در دانشگاهها توسط جهاد دانشگاهي انجام شود رواج کرسي هاي نقد و مناظره است و دانشجويان احساس کنند که مي توانند نقطه نظرات خود را در آنجا بيان کنند.
* ضرورت پيش بيني بودجه براي کرسي هاي نقد و مناظره
وي با بيان اينکه بايد با هيئت حمايت از کرسيهاي نقد و مناظره هماهنگي انجام شود، گفت: يک بودجه حداقلي که بتوان تشکيلاتي مناسب براي پيگيري بحث کرسيهاي نقد و مناظره داشت، لازم است و از سال جاري به طور گسترده اي اين کار شروع مي شود زيرا مقدمات لازم آن ديده شده است.
رئيس جهاد دانشگاهي در بيان ابعاد کرسيهاي نقد و مناظره مورد نظر جهاد دانشگاهي اظهار داشت: مناظره چند شکل است، يک حالت اين که فردي صاحب نوآوري است و قصد نظريه پردازي دارد و در مرتبه اي ديگر فرد قصد نقد و مناظره دارد. مسئوليتي که اکنون جهاد دانشگاهي به دنبالش است بحث نقد و مناظره است که فضاي بسيار بازتري را ايجاد مي کند و موضوع براي کار بسيار زياد مي شود.
طيبي خاطرنشان کرد: برنامه ريزي بر اين است که بتوان از اين نقد و مناظره ها نتيجه گيري کرد، نه اينکه بخواهيم در فضاي هياهو قرار بگيريم. وي در خصوص کرسيهاي نقد و مناظره ادامه داد: اگر ايراداتي به يک برنامه يا سياست وارد مي شود بايد روشهاي بهتر نيز بيان شوند و عنوان شود که اين روشها مستدل به چه تفکر يا منابعي است لذا بايد فضا به اين سمت برود که بتوان از کرسيهاي نقد و مناظره نتيجه گرفت و بحثها صرفا در راستاي زير سوال بردن نباشد و به نتيجه مطلوب رسيدن از اهداف يک نقد باشد.
رئيس جهاد دانشگاهي با بيان اينکه وظيفه جهاد دانشگاهي کمک به فعاليت فرهنگي دانشجويان است، گفت: بايد از برخي روشهاي کلاسيک و متداول غرب پرهيز شود و به نظر مي رسد که اگر مجموعه اقدامات فرهنگي جهاد دانشگاهي در کنار برنامه هايي که براي توسعه علمي و فناوري کشور دارد به خوبي انجام گيرند، سهم خوبي در ارتقاي فرهنگي دانشگاه خواهيم داشت.


 تازه هاي نشر 


مناسبت هاي شمسي

عنوان مجموعه اي است که مي تواند منبع و مرجع جالب توجهي براي محققين و ديگر علاقه مندان باشد. مولف اين مجموعه 486 صفحه اي دکتر غلامحسين حيدري تفرشي و از انتشارات دانشگاه آزاد اسلامي فراهان مي باشد . در اين مجموعه، پس از اشاره به جايگاه نمازو آثار آن و انس با قرآن، روزهاي خاص ماه هاي شمسي سال با نظم خاصي تدوين و مناسبت هاي آن ذکر شده و در شمارگان 1000 نسخه در سال گذشته چاپ شده است .

گالته و سبک کاريکاتور برادران قريشي

کتاب گالته اثر کاريکاتوريست هاي کرد بوکاني سيد محمد امين و سيد ياسين قريشي درباره موضوعات مختلف فرهنگي ، اقتصادي ، سياسي و ... مي باشد . در اين کتاب سعي شده با ترجمه کاريکاتورها به زبان فارسي به صورت  زير نويس علاقه مندان فارسي زبان نيز از استفاده از اين کاريکاتورها  تا حدودي بهره مند شوند . البته بايد توجه داشت که بعضي از آثار ادبي از جمله طنز بخصوص اگر ريشه هاي عميقي در فرهنگ و فولکلور يک ملت داشته باشند انتقال آن به زبان ديگر اگر نگوييم غير ممکن مي باشد، بسيار دشوار است .
برادران قريشي با سابقه بيش از سه دهه فعاليت مطبوعاتي در رشته کاريکاتور و طنز قبل و بعد از انقلاب در مطبوعات کردي و فارسي و ترکي در نشريات محلي ، منطقه اي ، کشوري و برون مرزي و فعاليت گسترده نمايشگاهي در بسياري از شهرهاي ايران و کشورهاي دور و نزديک،  نه تنها در کاريکاتور که در کاريکاتور کردي ( صورت بومي اين هنر با توجه به شرايط خاص تاريخي ، جغرافيايي و آداب و رسوم محلي ) در مناطق کردنشين آغازگر اين هنرند ، بلکه تغيير و تحول در سبک کاريکاتوري آنان صرفا به ويژگي هاي فوق منحصر         نمي گردد و زبان کردي با رسم الخط مربوطه به همراه فرهنگ عامه به ويژه در کاريکاتورهاي ژورناليستي کردي آنان چشمگير است . اميد است جوانان خوش ذوق ، تحصيلکرده و مستعد اين هنر با پشتکار تمام راه اين پيشکسوتان را به جد دنبال کنند و با بهره گيري روزافزون از امکانات آموزشي ، علمي و تکنولوژي بتوانند با تعميق و گسترش اين هنر مدرن ، دين خود را به جامعه خويش ادا نموده و طيف وسيعي از هنر جويان و علاقه مندان اين رشته را پوشش دهند .

اخبار اديان

عنوان ماهنامه اي است اطلاع رساني که به صاحب امتيازي موسسه گفتگوي اديان و مدير مسئولي سيد محمد ابطحي منتشر مي شود و هم اکنون شماره 3 و 4 آن ويژه اسفند ماه 86 در 107 صفحه منتشر شده که به چند عنوان مهم اين شماره اشاره مي شود : پلي بر روي غفلت ها و سو» تفاهم ها ، بشارت هايي براي دين سبز ، غفلت نابخشودني غرب ، شناخت اسلام ، راهبان قلندر و سنت مقدس دريوزگي.

فرهنگ تخصصي انگليسي  -  فارسي  علوم انساني

اين مجموعه شامل جامعه شناسي  روانشناسي ، اقتصاد ، سياست ، فلسفه ، پژوهش و آمار  به تاليف خليل ميرزايي است که در 714 صفحه تنظيم شده است. اين کتاب از سوي انتشارات حفيظ منتشر شده و مجموعه اي است قابل استفاده براي دانشجويان و محققين .

نفرين شدگان نمير ميران

کتابي است تاليف خليل ميرزايي که از سوي انتشارات نگاه منتشر شده است. اين مجموعه رماني است در 912 صفحه که با شمارگان 2000 نسخه چاپ و توزيع شده است .


 كوتاه و خواندني 


واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي ميزبان  ميهمانان نوروزي
آفرينش: در راستاي سياست دانشگاه آزاد اسلامي در ايام نوروز مبني بر تشکيل ستاد اسکان نوروزي براي ارايه خدمات به کارکنان و اساتيد دانشگاه، واحدهاي مختلف دانشگاه آزاد اسلامي نسبت به اين امر اقدامات موثري انجام داده اند که نمونه هاي ارايه اين خدمات در برخي از واحدهاي دانشگاه به نقل از آنا در پي مي آيد:
 واحد خميني شهر: دانشگاه آزاد اسلامي واحد خميني شهر در ايام نوروز ميزبان ميهمانان نوروزي همکاران خود از ديگر واحدهاي دانشگاهي کشور بود. صهري، مدير امور اداري و مسوول ستاد نوروزي اين واحد گفت: در ايام نوروز، 24 باب اتاق براي اسکان ميهمانان نوروزي تدارک ديده شد و 21 خانواده شامل: 104 نفر در اين واحد اسکان داده شدند و از شهر تاريخي اصفهان و شهرستان خميني شهر و مجموعه سايت اين واحد بازديد کردند.
 واحد آستارا: در ايام تعطيلات نوروز امسال، واحد آستارا از بيش از دو هزار و 500 نفر از ميهمانان نوروزي، اعضاي هيات علمي و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي سراسر کشور استقبال و پذيرايي کرد.
 واحد آزاد شهر: در راستاي اجراي سياست هاي رفاهي دانشگاه آزاد اسلامي و به منظور ارائه خدمات و اسکان در ايام نوروز به کارکنان و اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي و خانواده هاي آنان، واحد آزادشهر نيز با تشکيل ستاد نوروزي در ايام تعطيلات نوروز اقدام به ارائه خدمات رفاهي کرد. مدير روابط عمومي و رئيس ستاد اسکان نوروزي واحد آزادشهر گفت: با توجه به بخشنامه سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي، ستاد اسکان در اين واحد تشکيل شد و با برنامه ريزي منظم در ايام نوروز اقدام به ارائه خدمات کرديم.
 تيم روباتيک واحد خوراسگان قهرمان ليگ روبات هاي فوتباليست شد
 
در سومين دوره مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران (2008)، تيم روباتيک واحد خوراسگان در ليگ روبات هاي فوتباليست اندازه متوسط قهرمان شد. به گزارش آنا، دکتر احمدعلي فروغي ابري، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان گفت: همچنين تيم روباتيک ستاد شاهد و امور ايثارگران واحد خوراسگان در ليگ روبات هاي انسان نما، توانست مقام اول اين دوره از مسابقات را در رشته si Teenze کسب کند.وي ادامه داد: در ليگ روبات هاي سايز متوسط، واحد قزوين، رتبه دوم و سوم و در ليگ روبات هاي انسان نما، دانشگاه سمنان مقام دوم را به دست آورد.
فروغي افزود: علي رغم اين که تمامي اعضاي تيم روباتيک واحد خوراسگان از دانشجويان کارشناسي رشته هاي برق و کامپيوتر بودند توانستند با کسب مقام قهرماني، خوش بدرخشند که اين مساله بسيار قابل توجه است.وي، سپس خواستار توجه و حمايت مسوولان از خلاقيت هاي دانشجويان با استعداد دانشگاه آزاد اسلامي شد و تصريح کرد: واحد خوراسگان تمامي تلاش خود را معطوف شرکت دانشجويان تيم روباتيک در مسابقات روبوکاپ آزاد ژاپن و مسابقات جهاني روبوکاپ در چين خواهد کرد.وي خاطرنشان کرد: اعضاي تيم روباتيک واحد خوراسگان به سرپرستي دکتر غلامرضا شريفي معاون دانشجويي واحد، شامل: محسن توکلي، محسن طاهري، سيد محمدرضا محدث کسايي، سيد حميدرضا محدث کسايي، حسين وحيد دستجردي و محمد رحيمي است.
وي با تقدير از تلاش هاي منصور حسن زاده، مدير روابط عمومي واحد خوراسگان ادامه داد: اعضاي تيم روباتيک ستاد شاهد و ايثارگر واحد خوراسگان را نيز محسن فولادفر، مجيد مومني، جليل جليلي، سجاد پور معمار، وحيد محمدي، نيما نوري و علي باقري تشکيل مي دهند.
 مصوبه جديد دولت براي تسهيل ارتباط صنعت و دانشگاه
در راستاي کاهش موانع اداري و تسهيل و تقويت ارتباط صنعت و دانشگاه، هيئت وزيران در مصوبه اي در جلسه مورخ 86/12/5  ارائه ضمانت نامه کتبي با امضاي روساي دانشگاهها و موسسات پژوهشي و آموزشي طرف قرارداد را در قراردادهاي دستگاههاي اجرايي با دانشگاهها و موسسات پژوهشي و آموزشي دولتي مجاز اعلام کرد. بر اساس اين گزارش، از آنجا که ارتباط تنگاتنگ صنعت و دانشگاه، کليد توسعه صنعتي خوانده مي شود اين مصوبه دولت به عنوان گامي جدي در راستاي تسهيل ارتباط صنايع و دانشگاه شمرده مي شود.در سالهاي اخير يکي از علل نبود ارتباط نزديک ميان دانشگاهها و مراکز تحقيقاتي با صنايع کشور، موانع اداري و ديوانسالاري دست و پاگيري بود که در مراکز دانشگاهي کشور به منظور اجراي پروژه هاي تحقيقاتي براي مراکز صنعتي وجود داشت که با اجراي مصوبه فوق گامي ديگر در جهت کاهش موانع اداري جهت تقويت ارتباط صنعت و دانشگاه برداشته خواهد شد. اين مصوبه در تاريخ هفتم فروردين ماه سال 1387 توسط دکتر پرويز داوودي، معاون اول رئيس جمهور به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، وزارت امور اقتصادي و دارايي و معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور براي اجرا ابلاغ شده است.
 سرقت برخي اموال دانشجويان خوابگاهي دانشگاه شريف در نوروز
برخي از وسايل دانشجويان خوابگاهي طرشت 3 دانشگاه شريف و انبار و بوفه اين خوابگاه در ايام تعطيلات نوروز به سرقت رفته است.  علي قلي زاده، دبير شوراي صنفي دانشگاه صنعتي شريف با تاييد اين خبر به ايسنا تصريح کرد: در حال حاضر شکايت دانشجوياني که اموالشان به سرقت رفته است، ثبت و ستادي متشکل از اداره آگاهي، اداره امور خوابگاه ها و حراست دانشگاه در خوابگاه طرشت 3 تشکيل شده و در حال پيگيري مساله هستند.مهندس سيدرضا نقي نسب، مدير امور دانشجويي دانشگاه صنعتي شريف نيز با ابراز تاسف از اين موضوع، گفت: در حال حاضر مسوولان حراست دانشگاه در حال مستندسازي هستند. به گفته وي، ارزش اموال سرقتي را هنوز نمي توان ارزيابي کرد زيرا تعدادي از دانشجويان خوابگاهي به خوابگاه برنگشته اند و هنوز نمي دانيم که اموال اين دانشجويان نيز به سرقت رفته است يا خير.  وي گفت: کارشناسان مربوط در حال بررسي و پيگيري مساله هستند.  گفتني است خوابگاه طرشت 3 با وجود 240 اتاق پذيراي 1200 دانشجوي پسر کارشناسي و کارشناسي ارشد دانشگاه شريف است.
تمامي دانشجويان متقاضي واحد همدان، از تسهيلات وام بهره مند شده اند
آفرينش: تمامي 85 درصد دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي همدان که متقاضي دريافت وام بوده اند از تسهيلات صندوق رفاه دانشجويي اين دانشگاه بهره مند شده اند. به گزارش روابط عمومي اين واحد، صادق سليم رئيس صندوق رفاه دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي همدان با اعلام اين خبر گفت: اين صندوق در نيمسال دوم سال تحصيلي 86-87 با ارائه تسهيلات وام کوتاه مدت به صورت تقسيط شهريه به حدود 11 هزار نفر، عملکرد مطلوبي داشته است. وي افزود: صندوق رفاه در اين نيمسال علاوه بر وام هاي کوتاه مدت با ارائه وام هاي ميان مدت در قالب وام شهريه به 29 نفر، وام کمک هزينه تحصيلي به 28 نفر، وام کمک هزينه اجاره مسکن به 31 نفر، وام کمک هزينه ازدواج به 67 نفر، وام ضروري به 212 نفر و پرداخت وام بلند مدت با اقساط بعد از فراغت از تحصيل در قالب وام شهريه به 1025 نفر جوابگوي تمامي متقاضيان دريافت وام بوده است. سليم با اشاره به اينکه در حال حاضر 750 پرونده نيز در اين صندوق در دست اقدام است، افزود: با عنايت هاي هيات رئيسه دانشگاه هيچ مشکلي در پرداخت وام به دانشجويان نداريم و توانايي پرداخت وام را به تمامي متقاضيان داريم.
وي افزود: حداقل زمان بررسي مدارک براي پرداخت وام يک هفته مي باشد و صندوق رفاه دانشجويي در حال حاضر با پرداخت انواع وام ها در قالب وام شهريه به تناسب مبلغ شهريه، وام کمک هزينه تحصيلي مجردي به مبلغ يک ميليون و 180 هزار ريال و متاهلي 2 ميليون و 700 هزار ريال، وام کمک هزينه اجاره مسکن مجردي به مبلغ  2 ميليون و 400 هزار ريال و متاهلي 3 ميليون و 600 هزار ريال، وام کمک هزينه ازدواج به مبلغ 7 ميليون و 500 هزار ريال و وام ضروري به مبلغ 5 ميليون ريال در خدمت دانشجويان مي باشد.
  مسابقه سراسري قرآن کريم دانشجويان کشور 25 فروردين برگزار مي شود
مهر : مسابقه سراسري قرآن کريم دانشجويان دانشگاههاي وزارت علوم 25 فروردين ماه در دانشگاه کاشان گشايش مي يابد. مسابقات منطقه اي قرآن دانشجويان در انتهاي سال گذشته برگزار شد که طي اين مسابقات دانشگاههاي کشور در پنج منطقه دسته بندي شدند و دانشجويان هر منطقه در دو بخش شفاهي و کتبي با يکديگر رقابت کردند.بخش شفاهي مسابقات منطقه اي قرآن دانشجويان در سطح منطقه و بخش کتبي نيز 13 اسفند ماه سال 86 به صورت اولين کنکور مفاهيم قرآني به صورت هماهنگ برگزار شد و برگزيدگان مناطق در 25 فروردين ماه در دانشگاه کاشان با يکديگر رقابت ميکنند.دانشجويان منتخب مسابقه سراسري قرآن کريم دانشجويان در کاشان به بخش ملي معرفي مي شوند که ارديبهشت ماه سال جاري در زاهدان برگزار مي شود.بخش ملي مسابقات قرآني دانشجويان با حضور برترينهاي دانشگاههاي تحت پوشش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و دانشگاه آزاد اسلامي در دانشگاه سيستان و بلوچستان برگزار مي شود.
 تقدير از دو دانشمند نوآور جهان اسلام در جشنواره خوارزمي امسال
قائم مقام وزير علوم در همکاري هاي علمي و بين المللي با اشاره به دستاوردهاي سيزدهمين مجمع عمومي کميته دائمي همکاري هاي علمي و فن آوري سازمان کنفرانس اسلامي(کامستک) در پاکستان در واگذاري مسووليت راه اندازي سه شبکه جديد به ايران از تصويب تقدير از دو دانشمند نوآور جهان اسلام در کنار جوايز ديگر جشنواره خوارزمي در سال نوآوري و شکوفايي خبر داد.
دکتر ارسلان قرباني در گفت وگو با ايسنا با بيان اين مطلب خاطرنشان کرد: در اجلاس اخير کامستک، ايران با توجه به پيشرفت هاي علمي و فن آوري به عنوان عضو کميته اجرايي کامستک - از موسسات نهاد جديد (دبيرخانه اجرايي) آن - در آمد که در راستاي گسترش فعاليتهاي اين مجموعه به تازگي تشکيل شده است.  وي افزود: از ديگر مصوبات اجلاس سيزدهم، تشکيل سه شبکه همکاري جديد در حوزه نانو فن آوري، دانشگاه هاي مجازي و پارک هاي علم و فن آوري با محوريت ايران بود که تا پيش از اين مقر هيچ يک از هفت شبکه کامستک در ايران نبود اما با اين مصوبه مقر هر سه شبکه جديد در کشور ماست. جهانگيريان اظهار کرد: با توجه به تجربيات ايران در زمينه پارک هاي علم و فن آوري تلاش مي شود تا در اين زمينه مشکلات قابل بررسي ميان پارک هاي موجود در کشورهاي اسلامي به تبادل نظر گذاشته شده و در زمينه انتقال تجربيات و استفاده از امکانات يکديگر تصميمات لازم اتخاذ شود.
به گفته وي، در اين اجلاس برخي کشورها اعلام آمادگي کردند که در طراحي و مديريت پارک هاي علم و فن آوري خود از تجربيات ايران استفاده کند و اين فرصت خوبي براي انتقال تجربه وزارت علوم است. معاون فن آوري وزير علوم در خصوص نحوه اداره اين شبکه نيز به ايسنا گفت: اين شبکه در راستاي اساس نامه کلي شبکه ها در چارچوب سازمان کنفرانس اسلامي حرکت مي کند و مسايل داخلي آن توسط اعضاي آن انجام خواهد شد و به زودي مسوول مناسب براي آن را اعلام مي کنيم تا به تاييد کميته اجرايي کامستک برسد.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
آزمون و سنجش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش تصويري روز