جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/03/20 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3059


كوتاه و خواندني


روش هايي براي مقابله با استرس


ويتامين D با ديابت نوع يک مرتبط است


کاهش اضطراب امتحان با خواب مناسب وخوردن صبحانه


حسگري به اندازه ناخن براي تشخيص دودهاي سمي ساخته شد


اصرار در غذا دادن به کودک وي را دچار بي اشتهايي مزمن مي کند


 كوتاه و خواندني  

نقش سروتين در تنظيم احساسات و تصميمات آني

گروهي از محققان انگليسي کشف کردند که انتقال دهنده عصبي سروتونين نقش مهمي در تنظيم احساسات و اتخاذ تصميمات آني و زودگذر در روابط اجتماعي ايفا مي کند و بنابراين بزرگترين تصميمات در معده گرفته مي شوند. به گزارش مهر، دانشمندان دانشگاه کمبريج در تحقيقات خود نشان دادند که انتقال دهنده عصبي سروتونين نقشي کليدي در تنظيم احساساتي ايفا مي کند که مي توانند در مدت اتخاذ تصميمات در روابط اجتماعي منجر به پرخاشگري شوند.
نتايج اين تحقيقات همچنين توضيح مي دهد که چرا بعضي از افراد زماني که غذا نمي خورند حالت تهاجمي و پرخاشگري مي گيرند.
برپايه اين نتايج يک اسيدآمينه ويژه براي ترکيب سروتونين از طرف ارگانيسم آزاد مي شود که مي تواند تنها با غذا اثر کند. به همين دليل سطوح سروتونين بدن انسان در هنگام گرسنگي به روشي فيزولوژيک کاهش مي يابد. براساس گزارش روزنامه تلگراف، اين تحقيقات اطلاعات مهمي در خصوص اختلالات باليني ناشي از سطوح پايين سروتونين مثل افسردگي و "اختلال وسواس اجباري" ارائه مي کند و همچنين مي تواند در خصوص بعضي از مشکلات اجتماعي شدگي افرادي که از اين اختلالات آسيب ديده اند توضيح دهد.
اين محققان در بررسيهاي خود با تغيير رژيم غذايي گروهي از داوطلبان سالم سطوح سروتونين را در اين افراد کاهش دادند. سپس براي اين افراد به منظور ارزيابي رفتار اجتماعي آنها آزمايشي با عنوان "بازي اولتيماتوم" تجويز شد.
در اين بازي، بازيکن پيشنهاد تقسيم دقيق مقداري پول را با شريک خود ارائه مي کرد. اگر شريک پيشنهاد را مي پذيرفت دو بازيکن براساس توافقي که به آن رسيده بودند پول را دريافت مي کردند در غيراينصورت هيچ پولي به دست نمي آورند.
به طور عادي افراد در حدود نيمي از پيشنهادات را اگر پيشنهاد عرضه پول به درصد کمتر از 20 تا 30 درصد بود رد مي کردند حتي اگر اين رد به معني عدم دريافت هيچ پولي بود. اما در مواردي که داوطلبان با درصد پيشنهادي 80 درصد مواجه مي شدند بي درنگ پيشنهاد را مي پذيرفتند.
اندازه گيريهاي ديگر نشان داد داوطلباني که کمترين ميزان سروتونين را داشتند حساستر شده و سريعتر در خصوص رد پيشنهاد دريافت پول تصميم گيري مي کردند. سروتونين نوعي هورمون و انتقال دهنده عصبي است که در دستگاه گوارش و معده حضور دارد.

شنا در عمق زياد مي تواند باعث آسيب به نخاع شود

جراحان اعلام کردند سالانه حدود 11 هزار نفر متحمل صدمات و جراحات به نخاع مي شوند و شنا در عمق زياد جز» 5 علت جراحات نخاع است.
  به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از پايگاه خبري يونايتدپرس، حوادث ورزشي و حوادثي که در بين تفريح و تفرج پيش مي آيد، بيشترين علت صدمات نخاعي در افراد زير 29 سال را شامل مي شود.
بنابراين گزارش، جراحان توصيه مي کنند قبل از غواصي و شنا در عمق زياد حتما چکاپ کامل صورت گيرد، همچنين آنها پيشنهاد مي کنند، شناگران تمام قوانين شنا را رعايت کنند و به هشدارهايي که در پارک ها، استخرهاي شنا و سواحل عمومي درباره شناکردن داده مي شود، اهميت دهند.
بر اساس اين گزارش، جراحان نورولوژيست گفتند، زمانيکه براي اولين بار وارد آب مي شويد بهتر است قبل از آنکه شيرجه بزنيد، ابتدا مقداري در آب راه برويد، همچنين آنان افزودند، شناگران نبايد همديگر را به داخل آب پرتاب کنند و همچنين اجازه ندهند کودکان اين کار را انجام دهند.يادآور مي شود، اين گزارش در انجمن جراحان نورولوژيست آمريکا ارائه شد.
   
 پيامدهاي خشکي چشم ايجاد زخم و
سوراخ در قرنيه مي شود

 عضو هيات علمي بيمارستان فارابي هشدار داد که زخم، ايجاد سوراخ در قرنيه و در نهايت نابينايي از مهمترين پيامدهاي خشکي چشم است. 
دکتر"رضا زارعي" متخصص قرنيه و گلوکوم  با بيان اين مطلب افزود کمبود اشک موجب تشکيل رشته هايي در چشم مي شود که در اين حالت بيمار وجود يک جسم خارجي را در چشم خود احساس مي کند و مرتب پلک مي زند.
وي گفت از راهکارهاي موثر براي رفع خشکي چشم ، استفاده از قطره هاي اشک مصنوعي است.
دکتر زارعي با اشاره به اينکه امروزه اشک هاي مصنوعي بدون ماده نگهدارنده در بسته هاي کوچک و به صورت يک بار مصرف عرضه مي شوند افزود مواد نگهدارنده که در اشک هاي مصنوعي به کار مي رود احتمال آسيب رساندن به چشم را افزايش مي دهد از اين رو توصيه مي شود تنها از قطره هاي اشک مصنوعي يک بار مصرف استفاده شود. وي با اشاره به اينکه خاصيت اشک ، ايجاد يک لايه محافظتي در چشم است ادامه داد در صورت بروز پديده خشکي چشم ، تغذيه قسمت قدامي (جلوي) قرنيه و ملتحمه (سفيدي چشم) دچار اشکال و اختلال مي شود که در صورت بي توجهي و درمان نکردن آن ، لکه هايي در سطح قرنيه تشکيل مي شود.
دکتر زارعي بيماري هاي هورموني از جمله ديابت ، بيماري هاي مفصلي - استخواني مانند روماتيسم ، مصرف برخي داروها را از جمله عواملي برشمرد که زمينه خشکي چشم را پديد مي آورد.
عضو هيات علمي بيمارستان فارابي و مرکز تحقيقات چشم پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران ، علت يابي و درمان بيماري هايي که سبب خشکي چشم مي شود ، در کنار درمان هايي از جمله رفع چسبندگي ها و التهابات را از اقدامات چشم پزشکان براي رفع خشکي چشم عنوان کرد.
وي از ژل هايي که به منظور رفع خشکي چشم به کار مي رود به عنوان يک گزينه ديگر نام برد که به دليل دوام زيادتر نسبت به قطره و احتمال آلودگي کمتر ، انتخابي مناسب تر است.
دکتر زارعي همچنين از آلودگي هوا که باعث تحريک چشم مي شود و افزايش سن به عنوان ديگر عوامل مستعد کننده خشکي چشم ، نام برد.

 ورزش هاي کوتاه مدت و فشرده نيز به قلب کمک مي کند

محققان کانادايي مي گويند دويدن با سرعت بالا، ساختار و عملکرد رگ هاي خوني را بهبود مي بخشد.   به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از پايگاه خبري يونايتدپرس، محققان اعلام کردند ورزش سنگين و کوتاه به اندازه ورزش هاي سنتي مرسوم با شدت کم و طولاني مدت براي سلامت قلب و عروق موثر است.
بر اساس اين گزارش، محققان در اين مطالعه به مقايسه افرادي که حدود سي دقيقه و هفته اي سه بار ورزش مي کردند و مقايسه آنها با افرادي که چهل تا شصت دقيقه با شدت ملايم و پنج روز در هفته ورزش مي کردند پرداختند.بنابراين گزارش، محققان دريافتند ورزش کردن با شدت بالا و زمان کوتاه با ورزش کردن با شدت پايين و در مدت طولاني تر مزاياي يکساني بر عملکرد و ساختار شريان هاي بدن دارد.يادآور مي شود، هم اکنون ورزش هايي که با فاصله زماني انجام مي شود، در دوران توانبخشي بيماري هاي انسدادي قلب و بيماري هاي شريان هاي محيطي توصيه مي شود.


  روش هايي براي مقابله با استرس  

استرس اجتناب ناپذير است، اما با بکارگيري روش هايي مي توان تاثير آن را بر زندگي به حداقل رساند.
به گزارش ايسنا، بيشتر ما دريافته ايم که برخي مواد غذايي تاثير نامطلوبي بر مغز، خلق و خو و انرژي رواني دارند. مصرف مقادير زيادي شکلات به محض از بين رفتن تاثير موقت و کوتاه مدت شکر و کافئين ممکن است فرد را کسل کند.
مصرف بيش از اندازه چيپس هاي شور باعث از دست رفتن آب بدن و مغز مي شود و خستگي را در پي دارد.
وعده هاي غذايي حاوي چربي زياد، هورمون استرس را افزايش مي دهد و آن را در سطح بالايي نگه مي دارد.
مشکل اين است که اين خوراکيها درست همان مواد غذايي هستند که دقيقا در زمان نامناسبي به سراغشان مي رويم، چون به جاي آرامش بخشيدن، تنش ناشي از کار يا زندگي روزانه را تشديد مي کنند.
در پروژه غذا و خلق، گروه پژوهشي تغذيه در انگليس "خوراکيهاي استرس زا" و "خوراکيهاي پشتيبان" را شناسايي کرده است، غذاهايي که استرس را از درون تشديد مي کند و غذاهايي که به افراد تحت استرس کمک مي کند. اطلاعات به دست آمده بر اساس تجارب شخصي 200 فرد تحت بررسي تهيه شده است.
حدود 90 درصد افراد بررسي شده گزارش داده اند که سلامت روان آنها با تغييراتي که در رژيم غذاييشان داده بودند، بهبود چشمگيري پيدا کرده است.
اين شرکت کنندگان گزارش دادند که کاهش مصرف يا حذف "خوراکي هاي استرس زا" مانند شکر (80 درصد)، کافئين (79 درصد)، الکل (55 درصد) و شکلات (53 درصد) بيشترين تاثير مثبت را بر بهداشت روان آنها داشته است. هم چنين خوردن مقادير بيشتري از "خوراکيهاي پشتيبان" مانند آب (80 درصد)، سبزيجات (78 درصد)، ميوه (72 درصد) و ماهي چرب (52 درصد) نيز تاثيرگذار است.
در اين پژوهش چند راه کار تغذيه اي نيز پيدا شد که به ويژه براي پيگيري رژيم غذايي سالم مفيد هستند. اين راه کارها عبارت از خوردن وعده هاي غذايي منظم، مصرف ميان وعده هاي مغذي و در اولويت قرار دادن وعده هاي اصلي غذايي هستند.
آماندا گري، متخصص تغذيه در پروژه غذا و خلق که براي بهبود خلق، تغيير رژيم غذايي را بر دارو مقدم مي شمارد، مي گويد: به رغم شواهدي که نشان مي دهد مکمل هاي غذايي در تسکين نشانه هاي بيماري و بهبود سلامت موثر هستند، اين روشها در جايگاه جايگزين يا مکمل باقي مي مانند.
با وجود اين در پژوهش کيفي که هم اکنون در جريان است، به طور جدي اين موضوع بررسي مي شود که غذايي که مصرف مي کنيم چه تاثيري بر ترکيب شيميايي بدن مي گذارد.
اکنون مي دانيم هورمونهاي استرس مانند کورتيزول، ويتامين هاي بدن را براي کمک به بروز پاسخ هاي استرس شناخته شده مانند انقباض ماهيچه ها و افزايش فشار خون - واکنشهايي بنيادي در پاسخ ستيز يا گريز - مي ربايند. به اين ترتيب در مواقعي که درگير فعاليت هاي اضطراب زا هستيم به ويتامين هاي گروه B بيشتر نياز داريم.اين ويتامين ها به حفاظت از اعصاب و سلولهاي مغزي کمک مي کند.
همچنين از ويتامين هاي گروه B براي تبديل غذا به انرژي در بدن استفاده مي شود. به اين ترتيب اگر کالري هايي که در مواقع بروز استرس مصرف مي شوند، از مواد مغذي دريافت نشوند، مشکل مضاعفي براي بدن به وجود مي آيد; زيرا پس از آن مواد غذايي حتي سريعتر مصرف مي شوند.
به گفته اليزابت سومر متخصص تغذيه در ساليم در ايالت اورگان، "حتي کمبود جزئي ويتامين - B مثلا ناشي از چند روز مصرف زيادي چيپس و سودا - دستگاه عصبي را متاثر و استرس را تشديد مي کند."  مواد غذايي اي که توصيه مي شود در شرايط دشوار زندگي بيشتر خورده شوند عبارت از موز، ماهي، سيب زميني تنوري، آووکادو، جوجه و سبزيجات با برگهاي سبز تيره هستند. تمام اين مواد سرشار از ويتامين هاي گروه B است. استرس شديد حتي ممکن است آسيب تغذيه اي جدي تري بر جاي بگذارد.
تاثير واکنش شديد استرس در بدن حاد و خطرناک است. در حيني که هورمونهاي استرس مواد مغذي مهم بدن، از قبيل ويتامين هاي B، ويتامين C، ويتامين A و منيزيم را به تدريج مصرف مي کنند، حدود 1400 تغيير شيميايي ديگر نيز در بن رخ مي دهد. هورمونهايي که در واکنش به استرس آزاد مي شوند با کاستن از مقدار سروتونين که هورمون آرام بخش است، نياز بدن به کربوهيدرات را افزايش مي دهد.
سومر مي گويد که افزايش مصرف کربوهيدرات ممکن است با افزايش مقدار سروتونين تحمل در برابر استرس را تقويت کند، اما در عين حال ممکن است موجب افزايش وزن و پرخوري به ويژه مصرف مواد قندي شود.  در شرايط پرتنش، خودداري از خوردن تنقلات براي تسکين استرس دشوار مي شود. اما پاداش پيگيري جدي مصرف مواد غذايي مغذي، کم چرب، کم شيرين و کم کافئين، آرامش خواهد بود.


 ويتامين D با ديابت نوع يک مرتبط است  

محققان امريکايي مي گويند مواجهه با نور آفتاب مي تواند نقش مهمي در کاهش خطر ابتلا به ديابت نوع 1 در کودکان را ايفا کند.
  به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از پايگاه خبري يونايتدپرس، محققان مرکز مورس دانشگاه کلمبيا دريافتند افرادي که در خط استوا يا نزديک به آن زندگي مي کنند، جائيکه تابش نور خورشيد در آنجا بسيار است، ميزان شيوع ديابت نوع 1 در آنها کمتر است اما در عوض افرادي که در عرض هاي جغرافيايي بالاتر زندگي مي کنند يعني جايي که تابش نور خورشيد در آنجا کم است، ميزان شيوع بالايي از ابتلا به ديابت نوع 1 را دارند. بر اساس اين گزارش، اين محققان مي گويند اين نخستين مطالعه اي است که نشان مي دهد ميزان زيادي از ويتامين D با کاهش ديابت نوع 1 در سراسر دنيا ارتباط دارد.
بنابراين گزارش، اين تحقيق پيشنهاد مي کند ديابت نوع 1 دوران کودکي ممکن است با سطح متعادلي از ويتامين D3 اثر پيشگيري کننده از اين بيماري را داشته باشد.
يادآور مي شود، زمانيکه هوا مساعد باشد، 5 تا 10 دقيقه مواجهه با نور آفتاب در موقع ظهر براي سلامت بدن مفيد است، همچنين پوشيدن کلاه و استفاده از عينک آفتابي در زمان مواجهه با نور آفتاب در هر سني توصيه مي شوند و اگر کودکان تحمل آن را دارند، بايد براي آنها نيز استفاده کرد.


  کاهش اضطراب امتحان با خواب مناسب وخوردن صبحانه  

 يک روانپزشک، مقدار اندک اضطراب در امتحانات را سبب افزايش تمرکز و دقت حواس در فرد دانست و توصيه کرد:  تغذيه مناسب به ويژه خوردن صبحانه، اضطراب امتحان را کاهش مي دهد.
دکتر اميررضا چمني در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب افزود:  اضطراب يک هيجان ناخوشايند است که در فرد ايجاد دلشوره و نگراني مبهم و بدون علت مشخص مي کند. زماني استرس در کنکور و امتحانات طبيعي محسوب مي شود که شدت آن متناسب با شرايط امتحانات باشد; چرا که اين امر خود جنبه مثبت داشته و سبب افزايش تمرکز دقت حواس، کارائي و عملکرد شخص مي شود. در صورتي که دامنه اضطراب زياد و شدت آن نامتناسب باشد فلج کننده بوده و باعث مختل شدن عملکرد فرد مي شود.
وي استفراغ، دل درد، تکرر ادرار، تنگي نفس، تپش قلب، بي قراري، بيخوابي، بي اشتهايي و لرزش را از علائم جسماني اضطراب در کنکور و امتحانات برشمرد و درباره علل بروز اضطراب امتحانات تصريح کرد: انتظارات نامعقول و نامناسب والدين و اوليا»  مدارس، ترس از شکست در امتحان و نگراني از نتيجه امتحانات و تطابق دادن عامل موفقيت و ارزشمندي فرد با نتيجه آزمون از علل بروز استرس و اضطراب در امتحانات است.  اين روانپزشک افزود: گاهي مشاهده مي شود منبع عزت نفس و ارزشمندي شخص، موقعيت فرد در امتحان و کنکور قرار مي گيرد بنابراين اگر تنها منبع عزت نفس شخص نتيجه کنکور باشد بار رواني شديدي بر فرد گذاشته و در نهايت عدم نتيجه گيري در کنکور يا امتحان باعث کاهش عزت نفس فرد مي شود.  وي چهارمين علت بروز اضطراب امتحان را افکار ناکارآمد و ناخوشايند و آزار دهنده در رابطه با نتايج آزمون دانست و افزود: افکار ناکارآمد از قبيل "من نمي توانم"، "من شکست خواهم خورد"، "چيزي در حافظه ام نمي ماند"، "اگر نتيجه نگيرم و غيره" مي تواند استرس را در فرد افزايش دهد.
دکتر چمني با اشاره به راهکارهاي مقابله با اضطراب در کنکور يادآور شد: پذيرش اضطراب در هر آزمون، هدف گذاري مناسب و انتظارات معقول و متناسب با ظرفيت فرد،  برنامه ريزي منظم، تنظيم ساعت مطالعه و اختصاص زمان هايي براي استراحت، ورزش و تماشاي تلويزيون جهت افزايش تمرکز فرد از جمله مواردي است که فرد بايد توجه خاصي به آن مبذول دارد.
اين متخصص اعصاب و روان، خواب مناسب و کافي را از ديگر موارد کاهش اضطراب در امتحانات دانست و تاکيد کرد: خواب مناسب بخصوص شب قبل از امتحان و همچنين خوردن صبحانه مي تواند استرس را کاهش دهد.
وي با بيان اينکه فرد بايد بيشتر بر روي تلاش و کوشش خود متمرکز باشد نه نتايج احتمالي امتحان، توصيه کرد:  جايگزين کردن افکار مثبت و خوشايند مانند من تلاش و مطالعه کافي داشته ام، قبلا موفق بوده ام به جاي افکار منفي و ياس آور تاثيرات به سزايي در موفقيت فرد در امتحان دارد.
دکتر چمني با اشاره به اين که توکل به خدا مي تواند آرامش شگفت انگيزي به فرد دهد، خاطرنشان کرد: نقش والدين در ايجاد يک محيط آرام و به دور از تنش، پرهيز از مقايسه فرزند خود با ديگر فرزندان در موفقيت تحصيلي و عدم انتقال اضطراب والدين به فرزندان از ديگر مواردي است که بايد توجه خاصي به آن صورت گيرد. اين روانپزشک در پايان با بيان اين که افراد بايد قبل از شروع امتحان، سرجلسه حضور يابند، خاطرنشان کرد:  افراد بايد با مرور و اختصاص وقت مناسب به سوالات، تمرکز روي سوالات نه پيامدهاي احتمالي، نتايج آزمون و استراحت در بين سوالات، اضطراب خود را کاهش دهند.


 حسگري به اندازه ناخن براي تشخيص دودهاي سمي ساخته شد  

 محققان ژاپني مي گويند يک حسگر تشخيص دود به اندازه ناخن انگشت ابداع کرده اند که مي توان آن را به اطراف حمل کرد و آلودگي هوايي که مردم هر روز استنشاق مي کنندرا با آن اندازه گيري کرد. 
به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، اين حسگر به اندازه قابل توجهي کوچکتر از حسگرهايي کنوني است که به بزرگي جعبه هاي بزرگ و پر حجم هستند و براي اندازه گيري دود مورد استفاده قرار مي گيرند. يکي از محققاني که اين مطالعه را در "آزمايشگاه هاي سيستم هاي انرژي و محيط زيست NTT" انجام داده اند به خبرگزاري فرانسه گفت، در آينده مي توان آلودگي هوا را در پايان روز در زمان بازگشت به خانه اندازه گرفت.
کاربر مي تواند اين حسگر کوچک را با وسايل شخصي خودش حمل کند و آنرا براي يک ساعت، يک روز، يک هفته يا مدت زمان طولاني تري در معرض هوا قرار دهد تا آلاينده ها بتوانند در تراشه جمع شوند.
سپس کاربر مي تواند با دوربين تلفن همراهش از اين حسگر عکس بگيرد و براي بدست آوردن تجزيه و تحليل هاي مفصل از نرم افزاري که در تلفن همراهش نصب شده است استفاده کند يا اطلاعات را به يک مرکز تحقيقاتي ارسال کند. محققان گفتند، خيلي خوب است که مردم با دوربين تلفن همراهي که از قبل داشته اند اطلاعات مربوطه به هوا را تجزيه و تحليل کنند.
در کشور 127 ميليوني ژاپن يکصد ميليون تلفن همراه وجود دارد با به عبارت ديگر تقريبا همه افرادي که مي توانند از اين تلفن ها استفاده کنند، يک تلفن همراه دارند.
اين حسگر فوتو شيميايي يک تراشه شيشه اي مربعي شکل به ابعاد 8 در 8 ميليمتر است و يک ميليمتر ضخامت دارد. يک پديده مربوط به آلودگي هوا به نام دود سفيد زماني بروز مي کند که اکسيد نيتروژن در دود خودروها و ساير مواد شيميايي با نور خورشيد واکنش نشان مي دهد و اکسيدان هاي فوتو شيميايي مضر بوجود مي آورند. تراشه جديد سوراخ هاي ريز بي شماري دارد که حاوي ترکيبات شيميايي هستند. زمانيکه آنها با اکسيدان هاي موجود در هوا واکنش نشان مي دهند طيف شيشه بسته به چگالي اکسيدان ها عوض مي شود. در حال حاضر اين تغيير با چشم انسان قابل مشاهده نيست با اين وجود محققان در تلاشند تا اين تغيير را قابل رويت تر کنند. اطلاعات به دست آمده توسط اين حسگر را مي توان براي رسم يک نقشه آلودگي يا پيش بيني آلودگي يک منطقه مورد نظر به يک مرکز تحقيقاتي ارسال کرد. اين تراشه يکبار مصرف است.


 اصرار در غذا دادن به کودک وي را دچار بي اشتهايي مزمن مي کند  

اصرار زياد مادران در خوراندن غذا به کودک منجر به بي اشتهايي مزمن در او مي شود. 
دکتر غلامحسيني، فوق تخصص گوارش و کبد، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: مادران بايد به جاي اصرار در خوراندن غذا نحوه صحيح غذا خوردن را به کودک ياد دهند.وي گفت: در سنين بعد از يکسالگي کودک بايد در کنار سفره و خانواده از غذا استفاده کند تا به فرهنگ صحيح تغذيه آشنا شود.
وي با اشاره به اينکه يکي ديگر از علل بي اشتهايي در کودکان عادات غلط غذايي است افزود: مي توان با جايگزين کردن غذاهاي مفيدي چون گردو، پسته و فندوق به جاي پفک و چيپس از ايجاد مشکلات گوارشي و بي اشتهايي در کودک جلوگيري کرد.
وي تصريح کرد: بستني يک ميان وعده مفيد براي کودکان به شمار مي رود البته بهتر است بعد از وعده هاي غذايي اصلي به کودک داده شود تا منجر به بي اشتهايي او نشود.
اين متخصص تغذيه ادامه داد: استفاده از غذاهاي خانگي و تشويق کودکان به استفاده از اين غذاها نيازمند به فرهنگ سازي و در عين حال کم کردن تبليغات رسانه اي براي مواد فاقد ارزش غذايي است.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش