جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/03/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3064


غير رسمي

ديروز در ديدار سولانا با متکي و جليلي انجام شد;
رمز گشايي بسته 1+5 براي ايران

پارلمان اروپا خواستار شد:
مذاکرات بدون پيش شرط آمريکا با تهران

محسن رضايي اعلام کرد;
استقبال علما ازسخنان آيت ا... هاشمي رفسنجاني درعربستان


پاکستان برادر ريگي را به ايران تحويل داد


ميز خبر


الهام: بسته1+5 رويکرد تعليق ندارد


کدخدايي: اظهارات آيت الله جنتي نظر شخصي است


لاريجاني: قانون خلاف اصل 44 تصويب نمي کنيم


 غير رسمي 

  اشرار نيروهاي مرزباني ايران را ربودند 
شنيديم که اشرار مسلح در سيستان و بلوچستان چند تن از نيروهاي مرزباني جمهوري اسلامي ايران ايران را ربودند و به مناطق مرزي پاکستان بردند.به گزارش آريا ،  اين نيروها در حال تعقيب اشرار مسلح در منطقه بودند که به کمين آنها افتادند.پيگيري براي آزاد کردن اين نيروها از سوي مقامات امنيتي و انتظامي از طريق وزارت امور خارجه آغاز شده و ادامه دارد.
 تقاضاي ايران براي افتتاح شعبه "الازهر" مصر در تهران
گفته مي شود که يک مقام مديريتي دانشگاه دانشگاه الازهر مصر به روزنامه الشرق الاوسط گفت: "شيخ محمد سيد طنطاوي رييس دانشگاه الازهر از درخواست مسوولان ايراني براي افتتاح يک شعبه از موسسه متبوع خود در تهران استقبال کرده و در حال بررسي اين پيشنهاد است."به گزارش عصر ايران،وي افزود: "يک هيات ايراني به سرپرستي سيد حسين رجبي رييس دفتر حفاظت منافع ايران در مصر حدود چند روز پيش با رييس دانشگاه الازهر در قاهره ديدار و پيشنهاد بازگشايي يک شعبه از اين دانشگاه را به وي عرضه کرد."اين مقام دانشگاه الازهر ادامه داد: "دو طرف در اين ديدار در مورد لزوم انتقال تجربيات الازهر در زمينه تعليمات ديني به ايران، ترويج همکاري فرهنگي و تبادل اساتيد بين دانشگاه هاي مذهبي قاهره و تهران به توافق رسيدند."وي خاطرنشان کرد: "طنطاوي موافقت کرده است درباره بازگشايي شعبه دانشگاه الازهر در تهران با مديريت اين دانشگاه مشورت کند و بررسي هاي لازم را صورت دهد."دانشگاه الازهر مصر، بزرگترين و قديمي ترين موسسه آموزش عالي جهان اسلام  است.
 ارجاع اعتبارنامه دوتن از منتخبان مجلس به کميسيون تحقيق
شنيده مي شود که با ادامه اصرار يکي از نمايندگان تهران در مجلس شوراي اسلامي به اعتبار نامه دو تن ديگر از نمايندگان مجلس، به احتمال قوي اعتبار نامه نمايندگان مورد اعتراض به کميسيون تحقيق ارجاع خواهد شد. در پي اعتراض فاطمه آليا نماينده مردم تهران به اعتبارنامه هاي آقايان عبداللهي و خدادادي منتخبان ماه نشان و ملکان، اعتبارنامه عبداللهي از سوي اعضاي شعبه 13 تاييد و اعتبارنامه خدادادي رد شده است که گزارش آن در جلسه علني  امروز مطرح خواهد شد. خبرهاي رسيده حاکي است از آنجا که نماينده اعتراض کننده همچنان بر نظرخود باقي است، در صورت طرح اعتبارنامه منتخب ماه نشان در جلسه علني  امروز بارديگر به آن اعتراض خواهد کرد که اين امر موجب خواهد شد ادامه بررسي اعتبارنامه رضا عبداللهي نيز به کميسيون تحيق ارجاع شود.
 صحت انتخابات در 5 حوزه تاييد نشده
آخرين شنيده اينکه يک مقام آگاه در وزارت کشور از عدم تاييد صحت انتخابات در حوزه هاي شاهين دژ، لردگان، ورزقان، دشتستان و چابهار به فارس خبر داد.سخنگوي شوراي نگهبان نيز صبح ديروز از اعلام نتيجه نهايي بررسي صحت انتخابات در حوزه لردگان به وزارت کشور خبر داده بود.صحت انتخابات در حوزه هاي ورزقان، دشتستان و چابهار در مرحله اول انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي و دو حوزه شاهين دژ و لردگان نيز در مرحله دوم انتخابات تاييد نشده است.


 ديروز در ديدار سولانا با متکي و جليلي انجام شد;
 رمز گشايي بسته 1+5 براي ايران  

گروه سياسي: ديروز انتظارها به سر آمد و خاوير سولانا مسوول سياست خارجي و امنيتي اتحاديه اروپا با حضور در وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران، بسته پيشنهادي شش کشور عضو گروه موسوم به 1+5 را به همراه نامه وزيران خارجه اين شش کشور به  منوچهر متکي وزير امور خارجه کشورمان تحويل داد.  به اين ترتيب از بسته پيشنهادي پنج عضو دايم شوراي امنيت به علاوه آلمان در تهران رمزگشايي شد.بسته اي که سولانا ديروز پس از گذشت دوسال از آخرين سفرخود به تهران به متکي ارائه داد، سومين بسته گروه 1+5 براي ايران است . دو بسته قبلي يکي در 14مرداد 1384 و ديگري در 16خرداد 1385 ارايه شد که چون حاوي شرط تعليق غني سازي بود ، پذيرفته نشد. در فاصله دو بسته قبلي و بسته سوم ، دو تحول عمده به ايران امکان آنرا داده است تا اين بار با دست پيشتر سولانا را بپذيرد. نخستين تحول شناسايي ايران به عنوان يک قدرت داراي فناوري بومي هسته اي از سوي آژانس بين المللي انرژي هسته اي ، و دوم ارايه مجموعه پيشنهادي از سوي ايران براي حل بسياري از چالش هاي جهاني و منطقه اي از جمله نياز کشورها به سوخت هسته اي و راه هاي تحصيل آن بدون تهديد امنيت جهاني مي باشد.
متکي: 1+5 به بسته ايران پاسخ دهد
وزير امور خارجه ايران ديروز پس از دريافت بسته پيشنهادي گروه1+5 از خاوير سولانا که مديران کل وزارت خارجه پنج کشور انگليس، فرانسه، روسيه ، چين و آلمان به جز آمريکا او را همراهي مي کردند، گفت: ما منتظر دريافت نظرات مشخص 1+5 در مورد بسته ايران هستيم.متکي تصريح کرد: طبيعي است پاسخ ايران به بسته 1+5 با نظرداشت پاسخ منطقي و سازنده 1+5 به بسته ايران خواهد بود.وزير امور خارجه ايران افزود: دولت و ملت ايران ضمن دفاع از حقوق حقه و مسلم خود همواره اعلام داشته است که آمادگي لازم براي مذاکره در زمينه هاي مختلف را دارد. متکي اضافه کرد: شما امروز با بسته اي از پيشنهادها به ايران آمده ايد.انتظار مي رود بسته هاي پيشنهادي بطور متقابل با رهيافتي منطقي و سازنده مورد بررسي قرار گيرد.وزير امور خارجه تاکيد کرد: اين بررسي بايد بر اساس احترام متقابل، عدالت ، حق حاکميت و تعهدات دسته جمعي صورت پذيرد تا راه براي مذاکرات نتيجه بخش و حل و فصل چالش ها و معضلات عمده منطقه اي و فرامنطقه اي هموار گردد. متکي با اشاره به آثار و نتايج بسته پيشنهادي جمهوري اسلامي ايران ،اظهار داشت: بسته جمهوري اسلامي ايران متضمن مسايل متنوع و گسترده اي در عرصه هاي سياسي، امنيتي، اقتصادي، هسته اي، همکاري هاي منطقه اي و بين المللي بوده که مي تواند با نگرش واقع بينانه نسبت به آن زمينه ساز مذاکرات سازنده اي و شروع فرآيندهاي مثبتي در تمامي زمينه ها باشد.وزير امور خارجه ايران با اشاره به نحوه نگرش کشورها به بسته جمهوري اسلامي ايران، تصريح کرد: بسته جمهوري اسلامي ايران از سوي بسياري کشورها مورد استقبال قرار گرفته و آن را به عنوان رويکرد فراگير و منطقي توصيف کرده که مي تواند گشايشگر مذاکرات و فضاي مناسب براي چشم اندازي هاي آتي باشد. متکي با تشريح موضوعات و زمينه هاي مختلف بسته پيشنهادي خاطر نشان کرد: ايران در بسته پيشنهادي خود به موضوعات مورد علاقه طرفين به شکلي جامع و فراگير نگريسته است .در اين بسته مسايل امنيتي، تروريسم، مواد مخدر، جرايم سازمان يافته و مهاجرت هاي غيرقانوني از موضوعاتي هستند که براي تمامي ما تهديدکننده بوده و بايستي به دنبال راههاي مبارزه با آن به صورت مشترک باشيم .وي افزود: در بخش اقتصادي، همکاري در زمينه انرژي و امنيت آن به ويژه با توجه به تحولات بازارهاي بين المللي و تلاش براي رفع فقر و تنظيم مناسبات به نفع هر دو طرف مي باشد. متکي اظهار داشت: در بخش هسته اي نيز موضوعات مورد علاقه بر مبناي تعهدات دسته جمعي تمامي کشورها مطرح شده است.وزير امور خارجه اضافه کرد: حصول اطمينان از عدم انحراف فعاليت هاي صلح آميز همه کشورها، ايجاد کنسرسيوم در تمامي کشورها از جمله ايران، تقويت نظارت هاي آژانس بر فعاليت هاي هسته اي تمامي کشورها ، گسترش استفاده از فناوري هاي صلح آميز براي همه، تحقق خلع سلاح هسته اي و تشکيل کميته پيگيري و نظارت آژانس بر فعاليت هاي هسته اي تمامي کشورها، مواردي هستند که در اين بخش مورد اشاره قرار گرفته اند.
سولانا: ايران بسته را بطور جامع بررسي کند
خاورير سولانا ، نماينده عالي سياسي - امنيتي اتحاديه اروپا نيز در اين ديدار که مديران کل کشورهاي 1+5 به جز آمريکا او را همراهي مي کردند، با بيان اينکه ما درخواست داريم ،جمهوري اسلامي ايران بسته ارايه شده را بطور جامع بررسي کند، گفت: ما به تاريخ، تمدن و فرهنگ ايران احترام خاصي قائليم و تاکيد مي کنيم که حق جمهوري اسلامي ايران را در فناوري صلح آميز به طور کامل شناسايي مي کنيم.سولانا گفت: ما در بسته جمهوري اسلامي ايران نقاط مشترک مناسبي را يافته ايم که اين نکات مي تواند زمينه مشترک شروع مذاکرات را فراهم سازد.
استقبال جليلي و سولانا از مشترکات بسته هاي دو طرف
سولانا همچنين ديروز در ديدار با سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي، مفاد بسته پيشنهادي شش کشور به همراه نامه وزراي خارجه آنان را براي دبير شورايعالي امنيت ملي تشريح کرد و گفت: شش کشور بسته پيشنهادي ايران را به دقت بررسي کرده اند وارزش زيادي براي بسته پيشنهادي ايران قايل هستند. وي تصريح کرد: ديدگاه 1+ 5 نسبت به سرفصل هاي بسته پيشنهادي ايران مثبت است . سولانا تاکيد کرد : شش کشور ضمن استقبال از نکات ارزشمند بسته جمهوري اسلامي ايران ، ترديدي براي آغاز گفتگو ها ندارد و خواستار از سرگيري سريعتر مذاکرات درباره مشترکات مورد قبول طرفين است. دبير شورايعالي امنيت ملي ايران هم در اين ديدار که علاوه بر سولانا ،مديران کل کشورهاي آلمان، فرانسه، انگليس، چين و روسيه حضور داشتند، تاکيد کرد: رويکرد جمهوري اسلامي ايران در ارائه بسته پيشنهادي به کشورهاي جهان يک رويکرد راهبردي است که نگاه دراز مدت به منافع همه کشورها دارد. به گزارش دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، جليلي با اشاره به رويکرد همه جانبه و بلند مدت جمهوري اسلامي ايران براي همکاري با کشورهاي مختلف جهان گفت: لازمه ورود به فضاي جديد مذاکرات ، شناخت شرايط و ظرفيت هاي جديد جمهوري اسلامي ايران در منطقه و جهان است. جليلي هم در اين ديدار ابراز اميدواري کرد که ارائه بسته هاي متقابل ايران و 1+ 5 بتواند نقطه اتکاي مناسبي براي آغاز دور جديد مذاکرات جهت رفتن به سوي جهاني آکنده از صلح و امنيت براي همه باشد. دبير شورايعالي امنيت ملي گفت : جمهوري اسلامي ايران از هر تلاشي که در جهت رفع نگراني کشورهاي مختلف جهان درباره موضوعات متفاوت انجام شود استقبال مي کند. جليلي گفت : جمهوري اسلامي ايران علاوه بر تداوم همکاري با آژانس بين المللي انرژي اتمي ، آمادگي دارد مذاکرات سازنده با کشورهاي مختلف جهان را بر مبناي نکات مشترک بسته هاي طرفين را از سر بگيرد. وي افزود :نکات مشترک بسته هاي ايران و 1 + 5 مي تواند مسير جديد ديپلماسي بسته ها را باز کند. همچنين طرفين  اظهار کردند که زمينه مشترکي در بسته هاي ايران و1+ 5 وجود دارد. آنها همچنين تاکيد کردند با نگاه مثبت مي توانند به نقاط مشترک برسند . در اين مذاکرات نماييندگان 1 + 5 نيز ديدگاه هاي خود را درباره بسته پيشنهادي ايران و شش کشور مطرح کردند و از مذاکره درباره مشترکات دو بسته استقبال نمودند.
سولانا : باور داريم بسته هاي پيشنهادي به نتيجه مي رسد
 سولانا همچنين عصر ديروز در يک نشست خبري در جمع خبرنگاران داخلي و خارجي که در محل اقامتگاه سفير آلمان در تهران برگزار شد با بيان اينکه ايران کشور بسيار مهمي است و ما مي خواهيم ايران نقش مهمي در جامعه بين الملل بازي کند، گفت:سفر ما در اين راستا بوده و باورمان اين است که اين پيشنهادات ( بسته هاي پيشنهادي) به نتيجه مي رسد.                               

  مسوول ارشد اتحاديه اروپا تصريح کرد: به عنوان نماينده عالي اتحاديه اروپا و کشورهاي چين، روسيه، آلمان، فرانسه، آمريکا و آلمان ( گروه 1+5) به تهران آمدم تا بسته پيشنهادي جديد و جامعي را به ايران ارايه دهم. وي تاکيد کرد:ما علاقه منديم رابطه عادي و طبيعي با ايران در همه زمينه ها از جمله هسته اي داشته باشيم.
  ما در وضعيت برد - برد هستيم
 سولانا با بيان اينکه " ما در وضعيت برد - برد هستيم"،  گفت: بسته هاي پيشنهادي مي توانند آغاز کننده گفت وگوهاي حقيقي باشند.  وي اظهار داشت: من به تهران آمدم تا بسته پيشنهادي گشاده دستانه و جامعي را ارايه دهم که آغاز کننده گفت و گوهاي حقيقي باشد و نامه اي را آوردم که وزراي خارجه 1+5 آن را امضا کرده اند. سولانا تاکيد کرد:ايران براي ما کشوري بزرگ و داراي تمدني کهن و نقشي مهم و مشخص در جامعه بين الملل است و اين دليل مهمي است که ما در اينجا حضور داريم. نماينده گروه 1+5 ، تصريح کرد: بسته پيشنهادي که ارايه کرديم، اميدواريم نقطه آغازين مذاکرات باشد و بر اساس آن ايران يک برنامه نوين انرژي هسته اي داشته باشد. سولانا گفت:بسته پيشنهادي سرشار از پيشنهادات است و براي طرفين فرصتي است که مذاکرات را از سر گيرند. مسوول ارشد سياست خارجي اتحاديه اروپا درباره خطوط اصلي بسته پيشنهادي، گفت: در اين بسته اعلام کرده ايم که آماده ايم تا کاملا حقوق ايران را براي داشتن انرژي هسته اي به رسميت بشناسيم . ما آماده ايم تا با ايران در ايجاد برنامه نوين هسته اي و نسل جديد رآکتورها برنامه ريزي کنيم. مسئول سياست خارجي و امنيتي اروپا افزود: ما مي توانيم با ايران کار کنيم تا تضمين هايي براي ارايه سوخت بدهيم يا ساز و کاري را در اين زمينه فراهم کنيم. ما مي توانيم با ايران در زمينه زباله هاي هسته اي همکاري کنيم. ما آماده ايم به ايران در زمينه توسعه و پژوهش کمک کنيم. اگر بتوانيم موضوع هسته اي را حل کنيم براي همکاري در ساير عرصه ها راه باز خواهد بود. در زمينه سياسي آمادگي داريم براي ايجاد امنيت منطقه اي همکاري کنيم. در زمينه اقتصادي نيز آماده ايم در زمينه تجارت آزاد همکاري کنيم. سولانا خاطرنشان کرد:چشم اندازي درباره همکاري ها درباره موضوع انرژي وجود دارد و ما علاقه منديم در زمينه هاي زير ساختي مانند ارتباطات و انرژي با ايران همکاري کنيم. ما علاقه منديم در چهار موضوع مهم کشاورزي ، آموزش ، مديريت بلاياي طبيعي و هواپيماهاي مسافربري با ايران همکاري داشته باشيم. مسوول سياست خارجي و امنيتي اتحاديه اروپا تاکيد کرد: ما در تلاش هايمان جدي هستيم تا راه حل قاطعي پيدا کنيم. آنچه ما گفتيم مسايل بسيار مهمي است اما لازمه آن اعتمادسازي است که بايد ماهيت صلح آميز مساله هسته اي ايران ثابت شود تا اطمينان کافي براي جهانيان ايجاد گردد. وي با بيان اينکه " من بر اين باورم که برنامه هسته اي ايران بايد براي به دست آوردن انرژي باشد"، گفت: ما در وضعيت برد - برد هستيم. ايران به پيشرفت علاقه مند است تا مشکلات اقتصادي خود را حل کند. سولانا تصريح کرد:ايران از سوي جامعه بين الملل مورد حمايت واقع مي شود و ما نيز به همراه جامعه بين الملل به اين اطمينان بايد دست يابيم که ماهيت برنامه هسته اي ايران صلح آميز است. وي افزود: مي دانيد ما شرط هايي داريم اما علاقه منديم رابطه عادي و طبيعي با کشور شما در همه زمينه ها داشته باشيم. از جمله هسته اي.ايران کشور بسيار مهمي است و ما مي خواهيم نقش مهمي در جامعه بين الملل بازي کند و سفرمان در اين راستا بوده و باورمان اين است که بسته هاي پيشنهادي به نتيجه مي رسد. همچنين پس از پايان کنفرانس مطبوعاتي خاوير سولانا نسخه اي از بسته پيشنهادي 1+5 در اختيار خبرنگاران قرار گرفت. نمايندگان پنج عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل متحد و آلمان در نشست ماه مي سال جاري ( 2008 )درباره محتواي بسته پيشنهادي به ايران توافق کرده اند. سولانا بامداد ديروز در راس هياتي که مديران کل وزارت خارجه پنج کشور انگليس، فرانسه، روسيه ، چين و آلمان به جز آمريکا او را همراهي مي کردند براي ارائه بسته پيشنهادي 1+5 به مقامات کشورمان براي سفري دو روزه وارد تهران شد.برخي سفر سولانا را در نتيجه  درخواست هاي روسيه و چين مي دانند. سولانا پيش از سفر به ايران از محتواي بسته خود با عنوان پيشنهادي سخاوتمندانه و فراگير به مسئولان ايراني ياد کرده است.درعين حال سولانا پيش از سفر خود به تهران اعلام کرده بود در مذاکرات با منوچهر متکي وزير خارجه ايران در انتظار معجزه نخواهد بود.اما اطلاعاتي که تاکنون توسط منابع غربي به بعضي از رسانه ها درز داده اند نه تنها چندان پيشنهادهاي شگفت انگيزي را به نمايش نگذاشته بلکه تفاوت ماهوي با پيشنهادهاي سابق هم ندارد.الشرق الاوسط از فاش شدن برخي از جزئيات بسته پيشنهادي گروه 1+5 به ايران خبر داد و گفت: در بسته پيشنهادي جديد از ايران خواسته شده است غني سازي اورانيوم را بين 3تا 6 ماه متوقف کند تا فرصتي براي گفتگو فراهم شود . يک مقام انگليسي در گفتگوبا الشرق الاوسط گفت: پيش بيني مي کنيم اين پيشنهادها برخي را غافلگير کند. منابع آگاه افزودند: اگر ايران غني سازي را متوقف کند درباره مجهز شدن به سوخت هسته اي به تضمينهاي بين المللي دست خواهد يافت . همچنين به تهران درباره امنيت منطقه اي و داشتن روابط بهتر با جامعه بين المللي; تضمين هايي داده خواهدشد.  پيشنهادهاي مذکور آنچنان که مشخص است حاوي هيچ نکته جديدي نبوده و شايد تنها بخش هاي افشا نشده از نکات جديد حکايت کند; ولي ترديدي وجود ندارد که هيچ پيشنهاد و جاذبه اي در برابر قطع و يا حتي تعليق فرآيند غني سازي براي ايران که پيشتر مسوولان ارشد نظام بدان اشاره کرده اند آن جاذبه را نخواهد داشت لذا گمان نمي رود سرنوشت اين بسته هم به وضعي بهتر از وضع بسته هاي پيشين بيانجامد.  همانگونه که ديروز غلامحسين الهام سخنگوي دولت در يک نشست خبري در جمع خبرنگاران داخلي و خارجي اعلام کرد ، اگر بسته پيشنهادي حاوي پيش شرط تعليق باشد از سوي تهران قابل بررسي نخواهد بود.


  پارلمان اروپا خواستار شد:
 مذاکرات بدون پيش شرط آمريکا با تهران  

 گروه سياسي: پارلمان اروپا ضمن درخواست از ايران براي شفاف عمل کردن در روابطش با آژانس بين المللي انرژي اتمي از اعضاي شوراي امنيت خواست پرونده  ايران را به آژانس برگردانند و مذاکرات بدون پيش شرط با ايران را آغاز کنند. به گزارش ايسنا، پارلمان اروپا در سندي که به تصويب اعضاي اين پارلمان رسيد اعلام کرد که اين پارلمان معتقد است رژيم منع اشاعه  هسته  اي تحت پيمان منع گسترش سلاح هاي هسته  اي (ان.پي.تي) به طور جدي در خطر است و از شورا و به ويژه دو کشور عضو آن که داراي سلاح هسته  اي هستند مي خواهد که ابتکار اروپا درخصوص اجراي الزامات خلع سلاح لحاظ شده در بند VI ان.پي.تي را به ويژه در راستاي کنفرانس بازنگري ان.پي.تي که در سال 2010 برگزار خواهد شد، به پيش ببرد. اين قطعنامه در جلسه  پنجم ژوئن پارلمان درخصوص گزارش سالانه شورا به اتحاديه اروپا درباره  وجوه اصلي و گزينه هاي بنيادي سياست خارجي و امنيتي مشترک (CFSP) تصويب شد که به تقاضاي پاراگراف 43 بخشي از توافق بين سازماني مورخ 17 مه 2006 به پارلمان اروپا ارايه شد. پارلمان اروپا در اين قطعنامه ضمن ابراز ترديد نسبت به اهداف برنامه  هسته  اي تهران "از ايران مي خواهد به طور فعالانه در روابطش با آژانس بين المللي انرژي اتمي شفاف عمل کند و درصدد احياي اعتماد جامعه  بين المللي باشد." پارلمان اروپايي "از اعضاي شوراي امنيت مي خواهد مساله  ايران را به آژانس بين المللي انرژي اتمي بازگرداند و مذاکرات بدون پيش شرط را آغاز کند." هم چنين از "کشورهاي عضو مي خواهد صدور هرگونه فن آوري هسته  اي را به هر کشوري که پروتکل هاي الحاقي ان.پي.تي را تصويب نکرده باشد ممنوع کنند." هم چنين در قطعنامه اي که در تاريخ پنجم ژوئن درباره  اجراي استراتژي امنيت اروپا و نيز امنيت اروپايي و سياست دفاعي (ESDP) صادر شد، درخصوص نقش اين اتحاديه در برنامه  هسته  اي ايران آمده است: پارلمان اروپا بر نقش ديپلماتيک برجسته اي که اتحاديه  اروپا در رابطه با برنامه  هسته  اي ايران ايفا مي کند تاکيد مي کند. پارلمان اروپا آن چه "خطرات اشاعه درباره  برنامه  هسته  اي ايران" مي خواند را باعث "نگراني جدي اتحاديه و جامعه  بين المللي" مي داند. در اين قطعنامه درخصوص روابط آمريکا با اتحاديه  اروپا، از دو طرف مي خواهد درخصوص طيف گسترده اي از چالش هاي سياسي مشترک از جمله در خاورميانه، ايران، عراق، کوزوو، بالکان، افغانستان و آفريقا با يکديگر همکاري کنند. به گزارش ايسنا، هم چنين از "آمريکا مي خواهد در پي موفقيت ديپلماتيک در مذاکرات با کره شمالي، در کنار اتحاديه  اروپا به مذاکرات مستقيم با ايران وارد شود زيرا آمريکا در موقعيت ارايه  تضمين هاي امنيتي بيشتر که نگراني هاي امنيتي ايران را در نظر مي گيرد، قرار دارد." اين پارلمان هم چنين "بر اهميت همکاري با آمريکا، روسيه، چين و کشورهاي عدم تعهد با نظر به بررسي ايده هاي مکملي با هدف رسيدن به توافق جامع با ايران در تاسيسات هسته يي اش و استفاده از آنها تاکيد مي کند." پارلمان اروپا هم چنين "از ابتکار اخير کشورهاي عضو شوراي امنيت و آلمان براي ارايه  بسته اي جديد از مشوق ها به ايران در تلاش براي متقاعد کردن آن به توقف برنامه  غني سازي اورانيوم استقبال مي کند." پارلمان اروپا هم چنين "از آمريکا مي خواهد که به نفع يافتن يک راه حل به طور کامل از مذاکرات با ايران در قالب محدوديت هاي قواعد و الزامات ان.پي.تي حمايت کند."


  محسن رضايي اعلام کرد;
 استقبال علما ازسخنان آيت ا... هاشمي رفسنجاني درعربستان  

 گروه سياسي: دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام از استقبال علما از سخنان آيت الله هاشمي رفسنجاني در کنفرانس گفت وگوي  اديان الهي در عربسنان خبرداد و گفت: همه علماي اهل سنت و هم تشيع گفتند که بهترين سخنراني مربوط به آقاي هاشمي بود.محسن رضايي ديروز در حاشيه نشست مجمع تشخيص مصلحت نظام در جمع خبرنگاران  با اشاره به دستور کار اين  جلسه مجمع گفت: "در اين جلسه برخي اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام از آقاي هاشمي ارائه گزارشي از سفر اخيرشان را خواستار شدند".وي گفت: گزارش اين سفر چند بخش دارد; بخش اول بحث هاي سياسي بود که آقاي هاشمي با توجه به تقاضاهايي که از طرف مسوولين کشور مطرح شده بود، مطرح و آن ها قبول کردند و قرار شد همکاري هاي بيشتري بين ايران و عربستان صورت بگيرد و در واقع روح کلي اين مباحث سياسي اين بود که عربستان آمادگي همکاري بيشتري با ايران دارد. رضايي ادامه داد: بخش دوم گزارش مربوط به حضورآقاي هاشمي در کنفرانس گفت وگوي بين اسلام و ساير اديان الهي بود که سخنان آقاي هاشمي فضاي همايش را گرفت و هم علماي اهل سنت و هم تشيع گفتند که بهترين سخنراني مربوط به آقاي هاشمي بود و هم تلويزيون هاي عربستان از چند شبکه همزمان اين سخنراني را پخش کردند. وي خاطرنشان کرد: در سال هاي اخير جوسازي هاي زيادي شده بود که سخنراني آقاي هاشمي توانست بخش زيادي از حساسيت هاي دو طرف را کاهش دهد و چون دولت عربستان از ايشان به خوبي استقبال کرد و ايشان توانستند از تقريب مذاهب و سابقه آن در ايران به خوبي صحبت و نکات مهمي را در زمينه جهان اسلام مطرح کنند; اين که بدون همکاري کشورهاي بزرگ جهان اسلام، مشکلات جهان اسلام قابل حل نيست از جمله موارد مطرح شده از سوي ايشان بود و هيات شرکت  کننده در همايش نيز دست آوردهاي آن را مثبت ارزيابي کردند. وي با اشاره به بخش سوم دست آورد سفر آيت الله هاشمي رفسنجاني به عربستان گفت: بخش سوم اين گزارش مربوط به دست آوردهاي عبادي سفر است به خصوص عبادت در بقيع که چهار شب همه  ايراني ها چه زن و چه مرد درآن جا حضور داشتند و فضاي معنوي خوبي بين ايراني ها ايجاد شده بود و علي رغم آن که همواره ايراني ها از برخورد با زائران ايراني گله مند بودند، اما اين طلسم شکسته شد و بالاي 15 هزار نفر در بقيع حضور يافتند و مقامات سعودي نيز مانع تراشي نکردند. همچنين دراين سفر محدوده فدک کشف شد و هيچ ايراني تاکنون به آن جا نرفته بود و بوستان حضرت فاطمه(س) و چاه ها کاملا مشخص شد به گونه اي که آقاياني که مسوول اين کارها و از علماي اهل سنت بودند نقطه به نقطه فدک را توضيح دادند. 


 پاکستان برادر ريگي را به ايران تحويل داد 

گروه سياسي: يک مقام آگاه گفت: با تلاش و پيگيري دستگاه هاي ذيربط در جمهوري اسلامي ايران، عبدالحميد ريگي صبح ديروز از سوي مقام هاي کويته پاکستان تحويل مقام هاي ايراني شد. اين مقام آگاه ديروز در گفتگو با فارس افزود :  عبدالحميد ريگي که از اشرار معروف منطقه و عامل کشتار مردم بي گناه در سيستان و بلوچستان است ، صبح امروز درفرودگاه اسلام آباد از سوي مقامات ايران تحويل گرفته شد و با يک فروند هواپيماي اختصاصي به سمت ايران انتقال داده شد. وي اظهار داشت :  ريگي که طي سال گذشته در زندان کويته مرکز ايالت بلوچستان پاکستان زنداني بود به همراه  15  نفر ديگر تلاش داشتند با ارايه مدارک جعلي ، خود را از اتباع پاکستان معرفي کنند اما با تلاش سفارت ايران در اسلام آباد، وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه به ايران تحويل داده شد. اين مقام آگاه افزود :  قرار بود وکلاي عبدالحميد ريگي صبح امروز لايحه فرجام خواهي خود را به دادگاه عالي کويته و با هدف ممانعت از تحويل وي به ايران ارايه دهند اما قبل از آغاز به کار دادگاه ، ريگي به خاک کشورمان انتقال داده شد.طبق توافق نامه امنيتي منعقد شده بين ايران و پاکستان، مقرر شده بود که پاکستان برخي از اعضاي گروهک تروريستي جندالله به رهبري عبدالمالک ريگي از جمله عبدالحميد برادر وي را که در اختيار آن کشور هستند به ايران تحويل دهد. 


 ميز خبر 

دستگيري 200  نفردر تجمع روز جمعه

گروه سياسي: رييس کل دادگستري استان تهران با اشاره به دستگيري 200 نفر در تجمع غيرقانوني روز جمعه در يکي از بوستان هاي تهران، گفت: در تجمع ها نيت، شخصيت، انگيزه و نوع برخورد و نوع همکاري افراد در نحوه تصميم گيري  قضات موثر است. به گزارش ايسنا، عليرضا آوايي ديروز در يک نشست مطبوعاتي به مناسبت فرا رسيدن هفته قوه قضائيه در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر برگزاري تجمع در حمايت از عباس پاليزدار، اظهار داشت: عباس پاليزدار با شکايت شاکي خصوصي به اتهام افترا و نشر اکاذيب دستگير شد اما مدعي است که نشر اکاذيت نکرده است. وي همچنين تجمع صورت گرفته در يکي از بوستان هاي تهران را غيرقانوني خواند و گفت: ظرف يک هفته تعداد کثيري از اين 200 نفر دستگير شده، تکليفشان مشخص خواهد شد و افراد بي گناه و کم گناه سريعا تعيين تکليف مي شوند. رييس کل دادگستري استان تهران گفت از محتواي شعارهاي احتمالي اين دستگيرشدگان اطلاعات دقيقي ندارد. آوايي درباره دستگيري اخير دو نماينده مجلس شوراي اسلامي، گفت: يکي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي که بازداشت شده بود با صدور قرار آزاد شد و در مورد دستگيري دوم، اقوام و بستگان اين نماينده مجلس به عنوان شاکي خصوصي شکايت کردند و اسناد و مدارکي که ارايه شده براي بازپرس کافي بود و قرار بر مبناي شکايت شاکي خصوصي صادر شد. وي درباره آخرين وضعيت يک فرمانده سابق نيروي انتظامي نيز گفت: بخش عمده اي از اتهامات وي مربوط به مسايل اخلاقي در صلاحيت دادگاه کيفري بود که مدارک و مستندات ارايه شده به قضات براي محکوميت وي کفايت نمي کرده و با تبديل قرار، وي با سپردن وثيقه 50 ميليون توماني آزاد شده است. آوايي همچنين از تاييد حکم اعدام سه متجاوز به عنف در راستاي جمع آوري اراذل و اوباش خبر داد.

 سارکوزي :درهاي مذاکره بدون شرط با ايران باز است

گروه سياسي: نيکلا سارکوزي رييس جمهوري فرانسه ديروز در يک کنفرانس مطبوعاتي مشترک با جورج بوش رييس جمهوري آمريکا گفت : هم اکنون در زمينه انرژي هسته اي صلح آميز درهاي مذاکره فوري و بدون هرگونه قيد و شرط با ايران باز است .  به گزارش ايرنا ، رييس جمهوري فرانسه افزود : من به بوش گفتم که در اين خصوص پوتين نيز با ما همبستگي دارد و موضع ما تغيير نکرده و همان موضع قبلي است. سارکوزي اظهارداشت : ايران مانند هر کشور ديگري حق دستيابي به انرژي هسته اي صلح آميز را دارد. وي مدعي شد که غرب آماده کمک به ايران است به شرطي که "رهبران فعلي ايران از خود حسن نيت نشان دهند و اجازه دهند تا بازرسان کار خود را به پايان برسانند". رييس جمهوري فرانسه بار ديگر با تکرار تهديدها و ادعاهاي گذشته غرب گفت: در غير اين صورت تنها راه حل براي متقاعد کردن ايراني ها ادامه مجازاتها خواهد بود. سارکوزي تاکيد کرد: مردم ايران مردم بزرگي هستند و از تمدن کهني برخوردارند و احتياج به پيشرفت اقتصادي دارند و سزاوار بيشتر از آن هم هستند.

چامسکي: حمله به ايران يک قمار نسنجيده است

گروه سياسي: نوآم چامسکي اقدام نظامي عليه ايران را يک قمار نسنجيده خواند و گفت که به عقيده وي هر آنچه که دولت فعلي آمريکا انجام داده به يک فاجعه تبديل شده است. به گزارش ايسنا، اين نظريه پرداز برجسته امور سياسي و يکي از منتقدان اصلي سياست هاي دولت آمريکا روز جمعه در گفت وگو با شبکه خبري پرس تي.وي، در پاسخ به سوالي درباره احتمال حمله نظامي آمريکا به ايران گفت: قابل تصور است که آنها بخواهند يک قمار نسنجيده را آغاز کرده و ببينند پس از آن چه مي شود. به خاطر داشته باشيد که هر آنچه دولت جورج بوش، رئيس جمهور آمريکا تاکنون انجام داده است بدون استثنا به فاجعه اي براي منافعي که اين اقدامات نمايانگر آن بوده اند تبديل شده است. چامسکي در ادامه گفت: آژانس هاي اطلاعاتي آمريکا مخالف اين اقدام هستند; نظاميان آمريکايي با آن مخالفند; آمريکايي ها و مطمئنا کل جهان مخالف اين اقدام هستند. وي در عين حال افزود که فکر نمي کند اين مخالفت ها تاثيري در تغيير خط مشي دولت بوش داشته باشد. اين نظريه پرداز برجسته آمريکايي افزود: کساني چون ديک چني (معاون رئيس جمهور آمريکا) قابل پيش بيني نيستند.

تهيه طرح اخراج منافقين از عراق

گروه سياسي: وزير دفاع عراق از تهيه طرحي براي اخراج منافقين از اين کشور خبر داد و گفت: اين گروهک خسارات سنگيني را به کشور عراق وارد کرده اند.  ژنرال عبدالقادر جاسم  العبيدي در گفتگو با فارس با اشاره به مذاکرات خود با مقامات و همتاي ايراني در مدت حضور در ايران، گفت: يک تصميم براي اخراج منافقين اتخاذ کرده ايم و قرار نيست حضور آنها در عراق باز هم ادامه داشته باشد. وي خاطرنشان کرد: براساس اين تصميم بايد اتباع هر کشور طبق موازين حقوق بين الملل به کشورشان بازگردند و اگر کسي اعلام کند که نمي خواهد باز نمي گردد بايد از طريق مجامع بين المللي اقدام کند. وزير دفاع عراق با اشاره به مشکلات حضور منافقين در عراق تاکيد کرد: بايد تاکيد کنم که آنها به صورت مشکلي براي عراق درآمده اند و اقامتشان تبعات سنگين و زيادي براي عراق دارد و اکنون بيش از اينکه براي ايران مشکل باشند براي عراق هزينه ساز هستند. به گفته ژنرال العبيدي، جزئيات اين اخراج منافقين در تعاملات و مذاکرات بعدي مشخص مي شود.


  الهام: بسته1+5 رويکرد تعليق ندارد 

گروه سياسي: در روزي که همه نگاه هاي رسانه هاي بين المللي بواسطه حضور خاوير سولانا، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در تهران به منظورارائه بسته پيشنهادي 1+5 به مقامات کشورمان بارديگر به ايران معطوف شده بود ، سخنگوي دولت با حضوردر جمع خبرنگاران داخلي و خارجي به پرسش هاي آنان در اين زمينه پاسخ گفت.غلامحسين الهام هر چند که در اين نشست خبري که محور اصلي پرسش هاي خبرنگاران در آن را سفر سولانا به تهران تشکيل مي داد از محتواي دقيق بسته پيشنهادي 1+5 به ايران ابراز بي اطلاعي کرد، اما در عين حال اظهار کرد که بسته پيشنهادي حاوي رويکرد تعليق که خط قرمز جمهوري اسلامي ايران بشمار مي رود، نيست. وي همچنين وجود هرگونه اولتيماتوم در اين بسته پيشنهادي به تهران را رد کرد.سولانا ساعت 23 جمعه شب وارد تهران شد و ديروز در ديدار با " منوچهر متکي" وزير امور خارجه ايران، بسته پيشنهادي پنج عضو دايم شوراي امنيت(آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه وچين) به علاوه آلمان (موسوم به گروه1+5) را تقديم وي کرد. بر اين اساس سخنگوي دولت ديروز در پاسخ به پرسشي درباره اين که " گفته مي شود در بسته پيشنهادي1+5 که سولانا قرار است ارائه دهد، پيش شرط  هايي از جمله تعليق قرار داده شده"، گفت: پيش شرط براي توقف و يا تعليق در فعاليت هاي صلح آميز هسته  اي ايران قابل طرح نيست و بسته نيز با اين رويکرد ارسال نشده است.سخنگوي دولت با تاکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران بسته پيشنهادي را به صورت دقيق بررسي و نظر خود را اعلام خواهد کرد، گفت: موضع ايران گفت و گو و تعامل در خصوص مسايل جهاني است و پيشنهاداتي که با حفظ حقوق مسلم توام باشد، بررسي خواهيم کرد. الهام در پاسخ به سئوال خبرنگار "آفرينش" که پرسيد شما اظهار کرديد که بسته با اين رويکرد يعني رويکرد تعليق ارائه نشده است،گفت: "بله، اگربا رويکرد تعليق باشد اصلا قابل بررسي نيست."وي سپس با بيان اينکه فضاي جهاني را مثبت مي بينيم اظهار کرد: معتقديم که آنها(1+5) نيز از اين مساله (تعليق) عبور کرده اند و به اين مهم توجه دارند.
ماموريت سولانا فقط تحويل بسته است
سخنگوي دولت در پاسخ به اين سوال که آيا سولانا در سفر به تهران با رييس جمهوري ديدار خواهد کرد و يا اينکه ديداري با دانشجويان براي وي برنامه ريزي شده است، گفت: ماموريت سولانا فقط تحويل بسته پيشنهاد1+5است و هيچ برنامه و ملاقات ديگري در دستور کار نيست.
اظهار بي اطلاعي از محتواي بسته پيشنهادي
الهام در پاسخ به اين سوال، آيا ايران در مورد بسته پيشنهادي اطلاعاتي دارد و نظر تهران در اين زمينه چه زماني اعلام مي شود، گفت: اگر ما در مورد محتويات بسته پيشنهادي اطلاعاتي داشتيم که ديگر نام بسته، " گشوده " بود. وي تاکيد کرد :  فعلا که موضوع بسته است و بايد بررسي شود ، ما هنوز از محتواي آن اطلاعاتي نداريم. سخنگوي دولت در عين حال اظهار داشت : با توجه به گفت وگوهايي که در حواشي انجام شده و مواضع جمهوري اسلامي ايران در مورد بعضي مسايل روشن مانند توقف و يا تعليق غني سازي بارها اعلام شده، بنابر اين اگر موضوع تعليق در بسته وجود هم داشته باشد مشخص است که نمي تواند در دستور کار ايران قرار گيرد. الهام خاطرنشان کرد: برداشت و استباط ما از بسته پيشنهادي اين بوده که اين بسته حاوي يکسري پيشنهادهاي فراتر است و همچنين موضع جمهوري اسلامي ايران اين است که با هر پيشنهادي درچارچوب قوانين بين المللي،عرف نظام هاي حقوقي و منافع و مصالح مسلم برخورد و آن را بررسي خواهد کرد. وي با تاکيد به اينکه ايران با همين رويکرد بسته پيشنهادي گروه 1+5 را بررسي خواهد کرد،يادآور شد، هم اکنون نمي توان گفت که جمهوري اسلامي ايران چه زماني پاسخ خود را اعلام خواهد کرد. سخنگوي دولت تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران پيش از اين بسته اي را به اين کشورها پيشنهاد کرده که آنها نيز بايد آن را بررسي کنند.ايران منتظر پاسخ آنها در مورد اين بسته است و همچنين بسته پيشنهادي کشورهاي 1+5 را بررسي و نتيجه کار را اعلام خواهد کرد. الهام در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران مبني بر اينکه آيا صحت دارد که دولتي ها با ديدار سولانا با روساي قواي از جمله علي لاريجاني رييس مجلس موافق نبوده اند؟، اظهار داشت: موضع ما نسبت به مسايل هسته اي و بين المللي يک موضع روشن نظام است و از اين جهت هيچ اختلافي بين قوا ( رييس مجلس و رييس جمهوري )وجود ندارد. وي افزود: بنابراين يک توافق مبتني بر سياست جامع نظام وجود دارد و اين قبيل بحث ها روشي است که بعضي بدخواهان و مخالفان نظام بدنبال آن بوده تا اختلاف ايجاد کنند و اين مطالب کاملا بي اساس و نادرست است.
اين بسته اولتيماتوم نيست
سخنگو ي دولت در پاسخ به اين سوال که گفته مي شود سفر اخير سولانا به جمهوري اسلامي ايران اعلام اولتيماتوم به ايران است و اين بسته پيشنهادي آخرين باري است که به ايران تحويل داده مي شود؟ گفت: چنين تلقي از ارايه بسته پيشنهادي وجود ندارد که اين بسته اولتيماتوم است و از سويي آنها در جايگاهي نيستند که بتوانند با جمهوري اسلامي ايران چنين ادبياتي داشته باشند. الهام تصريح کرد: هيچ برداشتي از اينکه بسته پيشنهادي حاوي چنين پيامي باشد وجود ندارد. وي در عين حال خاطرنشان کرد: شايد آنها در اين مسايل بدنبال قبول واقعيت ها در حال حرکت هستند و واقعيت اين است ، آنها بايد حقوق مسلم ايران را بپذيرند و امروز چاره اي جر آن ندارند. خبرنگاري با اشاره به سفر خاوير سولانا به تهران از سخنگوي دولت درخصوص حضور سولانا در يک برنامه تلويزيوني و همچنين شرکت در يک کنفرانس خبري در تهران سوال کرد، الهام در پاسخ گفت: با توجه به پيگيري هاي کشورهاي گروه 1 + 5 براي ارائه بسته پيشنهادي شان به ايران ما پذيرفتيم که اين بسته توسط آقاي سولانا به ايران ارائه شود و سفر ايشان به تهران فقط براي همين کار است و برنامه ديگري در دستور کار نيست.
تکذيب تغيير 10 استاندار
از سخنگوي دولت همچنين درخصوص انتشار خبري مبني بر تغيير 10 تن از استانداران کشور سوال شد، الهام با بيان اينکه اين روش بدي است که برخي سايت هاي خبري در پيش گرفته اند، گفت :متاسفانه برخي پايگاه هاي خبري بدنبال ايجاد نگراني و مشکل در نظام اداري کشور هستند و با تحليل هاي بي پايه و اساس خود اخبار کذب و بي اساس را منتشر مي کنند.
پاليزدار ارتباطي با دولت ندارد
سخنان عباس پاليزدار در دانشگاه همدان و ارتباط او با  دولت نهم و سکوت وزارت اطلاعات در اين زمينه سوال خبرنگار ديگري بود که الهام در پاسخ به اين سوال ضمن رد ارتباط پاليزدار با دولت، گفت:  موضوع پاليزدار، هيچ ربطي به دولت و صحبت هايي که آقاي احمدي نژاد درباره مبارزه ريشه اي با مفاسد دارند، ندارد، ما معتقديم اين وسيله اي براي لوث کردن مبارزه صحيحي است که رييس جمهور دنبال مي کند، اين روش ها مورد تاييد دولت نيست و حتي ما معتقديم مشکوک است و دستگاه هاي دولتي نيز اين مساله را دنبال مي کنند.وي هم چنين گفت: دستگاه هاي قضايي نيز طبق قانون به مساله رسيدگي مي کنند و دستگاه اطلاعاتي نيز آن چه را براي افکار عمومي مناسب تشخيص دهد، اطلاع رساني مي کند. الهام ادامه داد: ما معتقديم چنين شيوه هايي شيوه درستي نيست، دولت اين روش ها را درست نمي داند و حتي مخل مي داند و ممکن است اين موضوع براي لوث کردن مبارزه  اصولي و مبنايي صورت گرفته باشد.الهام همچنين در پاسخ به سوالي مبني براينکه برطبق برآورد وزارت نفت، دولت براي تامين کسري واردات بنزين به کشور تا آخر سال به شش ميليارد دلار نياز دارد ،گفت: اگر مشکلي در اين زمينه وجود داشته باشد دولت در آن زمان راهکار موثر و مناسب و معقول قانوني را دنبال خواهد کرد.
استقبال از درخواست پارلمان اروپا
درخواست پارلمان اروپا براي بازگرداندن پرونده هسته اي ايران از شوراي امنيت سازمان ملل به آژانس بين المللي انرژي اتمي پرسش هسته اي خبرنگار ديگري بود که سخنگوي دولت ضمن استقبال از اين موضع پارلمان اروپا، گفت: ما اين حرکت را گام اول مي دانيم و اميدواريم همه به اين برسند که پرهيز از يکجانبه گرايي و حرکت در مسير قانوني مي تواند به حل عادلانه همه مسائل کمک کند. الهام سپس يادآورشد: قرائني نشان مي دهد که جامعه اروپايي براي قبول واقعيتها گام برداشته و خود اروپا پي برده است که جاي پرونده ايران در آژانس است.
 قيمت مسکن 30 درصد کاهش يافته است
سخنگوي دولت همچنين پيش از پاسخگويي به سوالات خبرنگاران باشاره به تمهيدات دولت براي کنترل مسکن گفت:بر اساس گزارشي که از برخي شهرستانها و استانها در هفته گذشته به ما رسيد، قيمت مسکن تا 30 درصد کاهش يافته است. الهام با بيان اينکه سياستهاي دولت در ساخت و عرضه مسکن با قوت پيگيري مي شود از مشخص شدن سقف وام بانکي مسکن خبر داد و گفت: به زودي اين سقف اعلام مي شود و سامانه زير ساختي ثبت مسکن که در هفته پيش وعده آنرا داده ايم به زودي به بهره برداري خواهد رسيد.


  کدخدايي: اظهارات آيت الله جنتي نظر شخصي است 

 گروه سياسي: عباسعلي کدخدايي  اظهارات دبير شوراي نگهبان در خصوص لزوم رد اعتبار نامه چند تن از نمايندگان مجلس هشتم را موضع اين شورا ندانست و اعلا کرد که اين اظهارات نظر شخصي آيت الله احمد جنتي است.سخنگوي شوراي نگهبان ديروز در نشست خبري دو هفته يکبار خود با خبرنگاران مطلب ياد شده را در پاسخ به اين سوال خبرنگاري که پرسيد آيت الله جنتي در روز افتتاحيه هشتمين دوره مجلس گفته بود که  " تاييد چند نماينده از دست ما در رفته است و از نمايندگان مجلس هشتم درخواست مي کنيم تا اعتبار نامه اين افراد را رد کنند" بيان کرد.کدخدايي گفت: اين سخنان اظهارات شخصي آيت الله جنتي است و بنده نمي دانم چه کساني مد نظر ايشان هستند اما آنچه مي توانم بگويم اين است که بحث بررسي اعتبارنامه ها درصلاحيت مجلس است و کار بررسي صلاحيت ها صرفا تا قبل از راي گيري در اختيار شوراي نگهبان است.سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ به اين سوال که وقتي در خصوص تاييد صلاحيت ها اشتباه شده، بنابراين در رد صلاحيت ها نيز ممکن است شوراي نگهبان دچار اشتباه شده باشد اين شورا چطور مي خواهد خسارت وارده بر رد صلاحيت شدگان را جبران کند، گفت: تا کنون چنين مطلبي اعلام نشده است و شوراي نگهبان در اظهار نظر هاي خود از اين مورد دفاع مي کند.وي بار ديگر تاکيد کرد : اظهارات آقاي جنتي موضع شوراي نگهبان نيست و مي توانيد از خود ايشان در اين باره بپرسيد.سخنگوي شوراي نگهبان درپاسخ به اين سئوال که آيااظهارات عباس پاليزدار در مورد دو تن از اعضاي شوراي نگهبان صحت دارد يا خير گفت: در مقامي نيستم که به اين موارد پاسخ دهم دستگاه هاي ذيربط در حال بررسي هستند اگر تخلفي باشد هر فرد بايد پاسخگوي اقدامات و اظهاراتش باشد. خبرنگاري به دستگيري 2 تن از نمايندگان مجلس به اتهام مفاسد اخلاقي اشاره کرد و پرسيد با توجه به سخت گيري شوراي نگهبان در تاييد صلاحيت اين شائبه پيش مي آيد که ممکن است در رد صلاحيت نيز اشتباهاتي وجود داشته باشد آيا اين احتمال را تاييد مي کنيد ؟ سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ خاطر نشان کرد: در خصوص اين بحث ها بارها ما رويه شوراي نگهبان را تشريح کرده ايم ما بر اساس اسناد ومدارکي که به دست ما برسد ارزيابي مي کنيم و نتيجه در جلسه شورا قرائت مي شود و با راي گيري اعضا نسبت به صلاحيت افراد اظهار نظر مي شود.وي تاکيد کرد: شوراي نگهبان محکمه قضايي نيست که تمام اسناد و مدارک را بتواند به دست آورد. در اين 2 مورد گزارشات غير قابل اعتنايي به دست ما رسيده بود که ممکن است بعد از آن زمان کامل شده باشد و محاکم قضايي بتوانند به مجرميت يا عدم مجرميت افراد پي ببرند اما همچنان در مورد نظر شورا در مورد افراد دفاع مي کنيم.
تائيد صحت انتخابات ماهشهر
سخنگوي شوراي نگهبان همچنين در اين نشست خبري از تاييد انتخابات مجلس شوراي اسلامي در حوزه بندرماهشهر ، اميديه و هنديجان خبر داد و گفت : پس از گزارش هيئت بازرسي صحت انتخابات در اين حوزه مورد تاييد واقع شد.وي همچنين درباره تاييد يا عدم تاييد انتخابات گرگان نيز تصريح کرد: عليرغم اينکه بازرسي در گرگان انجام شده بود به دليل ترديدهايي که ايجاد شد، هيئت بازرسي ديگري اعزام شد و اين هيئت هم اکنون در منطقه هستند.کدخدايي ابرازاميدواري کرد: دراين هفته بتوانيم تکليف اين حوزه را اعلام کنيم.


 لاريجاني: قانون خلاف اصل 44 تصويب نمي کنيم 

گروه سياسي: رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه دوره مديريت اقتصادي با تکيه بر شعارهاي سوسياليستي و مبتني بر اقتصاد دولتي گذشته است گفت: ابلاغيه اصل 44 براي مجلس هشتم فصل الخطاب است و اجازه نخواهيم داد قوانين مغاير با منويات ابلاغيه در اين مجلس به تصويب برسد. به گزارش مهر به نقل از اتاق بازرگاني وصنايع ومعادن تهران، علي لاريجاني با اشاره به ترکيب مجلس هشتم گفت: ترکيب مجلس جديد نشان دهنده علاقه مردم به تغييراست واميدواريم شرايطي فراهم شود تا مردم تغيير درفضاهاي مختلف کشور، به خصوص فضاي اقتصادي را لمس کنند.وي افزود: مهم ترين مسائل اساسي کشور درمسائلي نظير تورم ،رکود توليد وشايد کاهش سرمايه گذاري خلاصه مي شود که نمايندگان مردم چه درمجلس هشتم وچه دراتاق هاي بازرگاني، با نگاه به ابلاغيه اصل 44بايد درصدد رفع آن گام بردارند.رئيس مجلس هشتم درادامه گفت: انتظار از اتاقهاي بازرگاني فراتر رفته و بخش خصوصي با توجه به نقش تاريخي نمايندگانش، انتظار تحول بيشتر دارد.لاريجاني با اشاره به لزوم يکپارچه نگري درمديريت اقتصاد کشور گفت: حل مشکلات اقتصادي به تعامل وهمفکري نياز دارد ودراين زمينه مجلس بايد تعامل نزديک، سازنده و قوي با دولت داشته باشد تا اگر کاستي وضعفي در مديريت اقتصادي وجود داشت آن را برطرف کند.رئيس مجلس هشتم با اشاره به تکريم توليد ثروت در ابلاغيه اصل 44 قانون اساسي گفت: اقتصادي سالم است که حيات و رشد ثروت در آن محرز و مهيا باشد چرا که رسيدن به رشد اقتصادي مطلوب درگرو رشد وتوسعه بخش خصوصي است.لاريجاني براي همکاري وهفکري با اتاق هاي بازرگاني اعلام آمادگي کرد وگفت: اين آمادگي وجود دارد که منشور همکاري ميان نمايندگان مجلس ونمايندگان عضو اتاق بازرگاني به امضا رسيده وسطح همکاري قوه مقننه با بخش خصوصي افزايش يابد.وي درپاسخ به اين پرسش که آيا رئيس مجلس هشتم تمايلي براي حضور در جمع نمايندگان بخش خصوصي دارد، گفت: مجلس هشتم درحال شکل گيري است وبه محض اين که ترکيبها ومسئوليتها مشخص شود،اين آمادگي براي حضور درنشست هاي صبحانه با مسئولين اتاق تهران وديگر نشست هاي بخش خصوصي وجود دارد.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش