جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/03/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3064

وزير نفت خبر داد:
کشف 750 ميليون بشکه نفت در ميدان جفير


بازار سكه وارز


تداوم نرخ سود 17 درصدي ليزينگ در سال جاري


افزايش 18/05 واحدي شاخص هاي بورس
شاخص کل بورس روز شنبه با 18/05 واحد افزايش به 11158/56 رسيد.
وزير نيرو:
برنامه خاموشي ها از ابتداي تير اعلام مي شود

رييس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:
پرداخت پول نقد به دفاتر اسناد رسمي حذف مي شود

وزير راه در تشريح عملکرد آزاد راه تهران - شمال:
اگر پول داشتيم، بنياد و چيني ها را کنار مي گذاشتيم


كوتاه و خواندني


  وزير نفت خبر داد:
 کشف 750 ميليون بشکه نفت در ميدان جفير 

 با حفاري هاي جديد در عمق 4 هزار و 700 متري ميدان جفير در سازند فهليان، کشف جديدي به ميزان 750 ميليون بشکه نفت درجا به دست آمد.
به گزارش ايسنا، غلام حسين نوذري وزير نفت با اعلام اين خبر افزود: به اين ترتيب توان توليد ميدان جفير به روزانه 30 هزار بشکه خواهد رسيد.
هنوز مهلت 45 روزه از سوي ايران براي نهايي کردن مذاکرات خط لوله صلح تمام نشده است
وي با تاکيد بر اين که رقم متمم بودجه بنزين بستگي به قيمت روز نفت خام و فرآورده هاي نفتي دارد، خاطرنشان کرد: تلاش مي کنيم يک مجوز کلي براي واردات فرآورده هاي نفتي تا پايان سال از مجلس بگيريم، زيرا با قيمت 130 دلاري نفت، واردات هر تن بنزين بيش از 1200 دلار و هرتن نفت گاز بيش از 1300 دلار براي ما تمام مي شود.
وزير نفت ميزان صرفه جويي احتمالي ناشي از اصلاحات دور جديد سهميه بندي را حدود شش ميليون ليتر در روز اعلام و گفت: ولي سهميه هاي عادي خودروهاي شخصي کاهش پيدا نخواهد کرد.  وي در پاسخ به اين سوال که آيا کشورهاي ايران، عربستان و کويت تخفيف زيادي براي فروش نفت سنگين خود قائل شده اند؟ گفت: ما هم اکنون با قيمت هاي روز و بين المللي نفت سنگين مان را مي فروشيم.


 بازار سكه وارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                       20200   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                     236000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                208000  تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                                                    05500 1  تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                             54500  تومان
 
دلا ر                                                                                                                     935   تومان
  
يورو                                                                                                                     1460     تومان


  تداوم نرخ سود 17 درصدي ليزينگ در سال جاري  

 دبير انجمن ليزينگ گفت: بر اساس دستور بانک مرکزي نرخ سود ليزينگ همچنان 17 درصد است.
مسعود روحاني با بيان اينکه نرخ سود ليزينگ ها از سال 85 تا کنون ثابت مانده است، اظهار داشت: نرخ سودي که هم اکنون ليزينگ ها بر اساس آن اقدام به ارائه تسهيلات به مشتريان خود مي کنند 17 درصد است.
وي افزود: در اين خصوص ابتداي سال جاري مکاتباتي با اداره مطالعات و مقررات بانکي بانک مرکزي صورت گرفت که بر اساس اظهارات اين مديريت در حال حاضر مي بايست آخرين مصوبه ابلاغ شده در خصوص نرخ سود تسهيلات اعطايي ملاک عمل شرکت هاي ليزينگ قرار گيرد.
به گفته دبير انجمن ليزينگ نرخ سود 17 درصد تا زمان ابلاغ مصوبه جديد از سوي بانک مرکزي، در تسهيلات شرکت هاي ليزينگ اعمال خواهد شد.  به گزارش فارس، سال گذشته با اعلام نرخ سود 12 درصدي بانک ها، بانک مرکزي نرخ سود تسهيلات ليزينگ را 17 درصد اعلام کرد. در سال جاري نيز پس از طي يک پروسه نسبتا طولاني به منظور اعلام نرخ سود بانکي در نهايت طرح تثبيت اين نرخ مطرح شده است. بدين معنا که تنها در صورت رسيدن طرح به مرحله بهره برداري در قالب عقود مبادله اي در بخش هاي صنعت، مسکن و کشاورزي، دو درصد يارانه به گيرنده تسهيلات ارائه شود.


 افزايش 18/05 واحدي شاخص هاي بورس 
 شاخص کل بورس روز شنبه با 18/05 واحد افزايش به 11158/56 رسيد.

حق تقدم توسعه معادن روي ايران              89.3           32            855
کمک فنر ايندامين                                                        3                     57                         957,1
سنگ آهن گل گهر                                                       3                   809                  793,27
نورد قطعات فولادي                                                      3            174           978,5 
صنعتي بهشهر                                                        3                    128                        398,4 
افست                                                                      3                     151                          190,5 
سرمايه گذاري مسکن                                                       3              83          853,2
مارگارين                                                                    3                     99                           404,3 
گسترش صنايع و خدمات کشاورزي           99.2              163          606,5 
ايرالکو                                                             99.2           337         591,11
ايران خودرو                                                 (67.25)        (404)          170,1
سرما آفرين                                                (18.8)       (146)          639,1
آبسال                                                            (3)                  (24)           776
خاک چيني ايران                                                    (3)               (162)          238,5
بهنوش ايران                                                         (3)           (380)                  288,12
سيمان شرق                                                          (3)                (147)                    754,4
شرکت نيروکلر                                                       (3)                 (103)                   332,3
ملي صنايع مس ايران                                                  (3)               (244)                  894,7
باما                                                                  (3)              (365)                  810,11
داروسازي اسوه                                                   (3)               (448)         496,14


  وزير نيرو:
 برنامه خاموشي ها از ابتداي تير اعلام مي شود  

  از ابتداي تيرماه کمبودهاي احتمالي برق و خاموشي ها در هر استان به صورت جداگانه اعلام مي شود.
سيد پرويز فتاح وزير نيرو با اعلام اين خبر افزود: در دو روز اخير مصرف برق در کشور بالا بود، اما خاموشي نداشتيم و قرار است از ابتداي تيرماه در استان هاي مختلف کشور خاموشي ها اعلام شود.
وي يادآور شد: پيش بيني ها درباره سال 1386 حکايت از طبيعي بودن وضعيت بارندگي در اين سال داشت، اما از ابتداي اسفند سال گذشته شرايط تغيير کرد و بارندگي ها به صورت بي سابقه اي قطع شد که تا به امروز نيز ادامه پيدا کرده است.
وي خاطرنشان کرد: خشکسالي هاي ثبت شده اي را طي 40 سال اخير داشتيم، اما شدت و توزيع بارندگي طي سال جاري و تبعاتي که اين خشکسالي ايجاد کرده، مانند زيان کشاورزان در استان هاي شمالي کم سابقه بوده است.
وزير نيرو اضافه کرد: مشکل اصلي صنعت آب و برق کشور در حال حاضر به صورت کامل مربوط به بخش آب بوده و سال جاري نشان داد که اين دو صنعت به شدت به هم گره خورده اند و ايجاد هر نوع مشکل براي يکي، ديگري را با دشواري مواجه مي کند.
فتاح در پاسخ به اين سوال که مسوولان بارها اعلام کرده اند که در کشور جيره بندي آب و برق انجام نخواهد شد، اما طي روزهاي گذشته بارها شاهد خاموشي برق بوديم، گفت: مشکل اصلي کشور آب است نه برق و طي چند سال اخير سرمايه گذاري هاي مناسبي براي تامين و توليد برق در کشور انجام شده و مي توان گفت که هيچ  پروژه اي در زمينه توليد برق و احداث نيروگاه به تاخير نيفتاده است. مساله اي که هم اکنون ما را دچار مشکل کرده مربوط به نيروگاه هاي برق آبي بوده که سطح آب در سدهاي مربوط به نيروگاه هاي برق آبي کاهش يافته است.
وي اضافه کرد: درباره مساله جيره بندي آب و برق در کشور بايد نگاه کلي داشت و اجازه نداريم در استان ها و شهرستان هاي کشور از ابزار جيره بندي استفاده کنيم، مگر اين که همه تلاش خود را کرده و راه ديگري وجود نداشته باشد، اما در هر صورت اميدواريم از اين ابزار استفاده نشود.
وي با بيان اين که از روز اول نيز اعلام شد که در زمينه توليد برق در کشور با 10 درصد کمبود مواجهيم، عنوان کرد: اين 10 درصد کمبود معادل 3 تا 4 هزار مگاوات برق مي شود و پيش بيني مي شود که در مردادماه مصرف کشور بين 37 تا 38 هزار مگاوات باشد.
به گفته وي خاموشي هاي فعلي در شب حدود 1500 هزار مگاوات است و در روز نيز به حدود 2500 مگاوات مي رسد.
وي افزود: استان هاي کشور مي توانند در زمينه صرفه جويي در مصرف برق با يکديگر رقابت کنند. به عنوان مثال در هفته گذشته استان مازندران اصلا خاموشي برق نداشت.
فتاح يادآور شد: در سال گذشته به ظرفيت توليد برق در کشور حدود 4200 مگاوات اضافه شد که از اين ميزان 850 مگاوات برق آبي و بقيه به صورت سيکل ترکيبي و حرارتي بود. تا نيمه مرداد نيز بايد 1400 مگاوات ديگر به ظرفيت توليد برق در کشور افزوده شود که از اين ميزان تاکنون 600 مگاوات سنکرون شده و 800 مگاوات ديگر نيز تا زمان موردنظر وارد مدار خواهد شد و از اين ميزان 1150 مگاوات سيکل ترکيبي و حرارتي بوده و مابقي برق آبي است.
به گفته وي ظرفيت نيروگاه هاي حرارتي کشور با همه واحدهايي که قرار است وارد مدار شوند، در مردادماه حدود 32 هزار و 500 مگاوات خواهد بود. همچنين ظرفيت توليد نيروگاه هاي برق آبي کشور در اوج مصرف حدود 2 هزار مگاوات است و در روز نيز به اين دليل که از نيروگاه هاي برق آبي استفاده نمي شود، معمولا خاموشي ها بيشتر پيش مي آيد.
به گفته وزير نيرو کل ظرفيت توليد برق در کشور با احتساب نيروگاه هاي حرارتي، برق آبي و سيکل حرارتي حدود 35 هزار مگاوات است که با نياز کشور يعني حدود 37 هزار و 500 مگاوات فاصله دارد.  فتاح در ادامه درباره سدهاي بحراني در کشور توضيح داد: در حال حاضر 500 سد در کشور وجود دارد که از اين ميزان 90 سد ظرفيت مخازنشان بالاي 100 ميليون متر مکعب است که تقريبا اکثر اين سدها با کسري آب مخزن مواجه هستند. 15 سد از 90 سد ياد شده برق آبي بوده که از اين تعداد 5 سد نقش تعيين کننده اي در توليد برق کشور به صورت برق آبي دارند که عبارتند از کرخه، دز، مسجدسليمان، شهيد عباسپور و کارون 3 و اين پنج سد دچار مشکل کمبود آب مخزن شده اند.  فتاح همچنين در پاسخ به اين سوال که آيا خسارت احتمالي خاموشي ها به لوازم خانگي مردم نيز جبران خواهد شد؟ گفت: نفس اعمال خاموشي به لوازم خانگي آسيب نمي زند، بلکه بيشترين خسارت مربوط به کاهش ولتاژ شبکه است که در حال اصلاح آن هستيم و در هر صورت اگر مشخص شود صنعت برق در اين زمينه مقصر بوده حتما خسارت هاي لازم پرداخت مي شود.


  رييس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:
 پرداخت پول نقد به دفاتر اسناد رسمي حذف مي شود  

 رييس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سيستم هاي خود دريافت در دفاتر اسناد رسمي نصب شده است و به زودي پرداخت پول نقد به اين دفاتر حذف مي شود.
حسينعلي اميري با اشاره به اين که وظايف سازمان ثبت اسناد، تثبيت مالکيت و اعتبار بخشي به معاملات و روابط حقوقي مردم است، گفت:  قانون ثبت اختراعات که قانوني مدرن و لازم براي براي تثبيت و در راستاي نهضت نرم افزاري در اواخر سال 86 به تصويب رسيد و هم اکنون اين قانون داراي ضمانت اجرايي است و بر طبق ماده 52 قانون تمامي امورات ماکيت معنوي بر عهده سازمان ثبت اسناد کشور است.
وي ادامه داد:  بعد از تصويب اين قانون اداره مالکيت صنعتي که تمامي امور مربوط به مالکيت معنوي را مديريت مي کند در اين سازمان تشکيل شد و خود اين امر در راستاي آماده سازي زيرساخت هاي اجرايي شدن اصل 44 قانون اساسي است.
رييس سازمان اسناد و املاک کشور مهم ترين برنامه اين سازمان را در ارتباط با بحث مکانيزاسيون دانست و افزود: در اين راستا پروژه مديريت يکپارچه ثبت ملک (ميثم) از اوايل تير86 آغاز شده و تا شهريور سال جاري در واحد ثبتي شميران به صورت آزمايشي اجرا مي شود و به زودي اين طرح در تمامي دفاتر اسناد رسمي اجرايي خواهد شد.
وي تصريح کرد: در اين طرح، دفاتر و پرونده هاي ثبتي،  گردش کاري عمليات ثبتي مکانيزه مي شود و همچنين ارتباط الکتورنيکي با نهادهاي ذيربط نظير دفاتر اسناد رسمي و دادگاه ها برقرار مي شود.
اميري اضافه کرد: به زودي با همکاري بانک مرکزي در تمامي دفاتر اسناد رسمي دستگاه هاي خود دريافت نصب مي شود و با نصب اين دستگاه ها، پرداخت پول نقد حذف مي شود و هم اکنون براي تمامي دفاتر اسناد تهران حساب سيبا افتتاح شده است.


  وزير راه در تشريح عملکرد آزاد راه تهران - شمال:
 اگر پول داشتيم، بنياد و چيني ها را کنار مي گذاشتيم  

 وزير راه و ترابري با اشاره به فعاليت چيني ها و بنياد مستضعفان در پروژه آزادراه تهران شمال، از فعاليت بنياد در اين آزادراه رضايت کاملي ندارد و معتقد است، اگر وزارت راه پول داشت، پروژه را هم از چيني ها و هم از بنياد مي گرفت.
محمد رحمتي در گفت وگو با فارس با تشريح آخرين وضعيت آزادراه تهرانشمال اظهار داشت: قطعه يک اين  آزادراه توسط شرکت چيني، فاينانس شده و چيني ها در آن بخش مشغول به کار هستند.
وي افزود: تعهد شرکت چيني، تحويل 3 ساله اين قطعه از آزادراه مي باشد که براي وزارت راه نيز اين قطعه اهميت ويژه اي دارد، زيرا حدود 60 کيلومتر مسير را کوتاه تر مي سازد. قطعه چهارم نيز توسط پيمانکاران داخلي در دست احداث است.
به گفته وي بخش عمده اي از فعاليت هاي مربوط به قطعات يک و چهار آزادراه تهرانشمال تا پايان سال به اتمام مي رسد.
وزير راه و ترابري در ادامه يادآور شد: در قطعه دوم اين آزادراه نيز چيني ها برنده مناقصه شدند و بايد فاينانس لازم را تامين کنند. قطعه سوم نيز در دست مذاکره مي باشد.
وزير راه تصريح کرد: اگر امروز از طرف دولت، اعتباري معادل 1500 ميليارد تومان براي اين پروژه در اختيار ما قرار مي گرفت مطمئنا هم بنياد و هم چيني ها را کنار مي گذاشتيم و با اين اعتبارات کار را جلو مي برديم. الان تکميل پروژه هاي وزارت راه در زمينه راه و راه آهن نيازمند بيش از 10 هزار ميليارد تومان است.
وي خاطرنشان کرد: بر اين اساس پروژه ها را اولويت بندي کرده ايم. در حال حاضر غير از فاينانس يا پذيرش سرمايه هايي غير از سرمايه هاي داخلي راه ديگري نداريم.


 كوتاه و خواندني  

مديرعامل سايپا:
امسال شاهد فعاليت
 امداد هوايي خواهيم بود
 
دومين طرح امداد تابستاني گروه خودروسازي سايپا با حضور مديرعامل و مديران شرکت هاي تابعه اين گروه در هتل المپيک تهران آغاز شد.
به گزارش موج، مهرداد بذرپاش مديرعامل گروه خودروسازي سايپا، در اين مراسم گفت: در سالجاري شاهد فعاليت امداد هوايي براي محصولات اين گروه خودروسازي خواهيم بود.
وي مهمترين و اصلي ترين هدف امدادرساني را کاهش زمان انتظار براي دريافت خدمات امدادي دانست و به همين منظور از افزايش 50 درصدي ناوگان امدادرساني براي سال 1387 خبر داد.
مهندس بذرپاش از نظام مندي طرح امدادرساني گروه خودروسازي سايپا براي سال 87 خبر داد بطوريکه امداد خودروهاي سنگين(محصولات زامياد و سايپاديزل) نيز به شرکت امدادخودرو سايپا واگذار خواهد شد.
وي امدادرساني را يکي از وظايف اجتماعي گروه خودروسازي سايپا خواند تا مسافران تابستاني و دارندگان خودروهاي اين گروه، شيريني سفرهاي خود را دوچندان داشته باشند.
مديرعامل سايپا همچنين براي امدادگران طرح تابستاني سالجاري امداد خودرو سايپا، مبلغ يک ميليون و 500 هزار ريال به عنوان پاداش در نظر گرفت.
در ادامه اين مراسم، سعيد مارکلايي مديرعامل امداد خودرو سايپا، از کاهش شش دقيقه اي زمان انتظار دريافت خدمات در طرح امداد تابستاني امسال نسبت به سال 86 خبر داد و افزود: متوسط زمان انتظار مشتريان در طرح امداد تابستاني سال 87،  حدود 37 دقيقه پيش بيني شده است که اين مدت زمان در سال گذشته 43 دقيقه بود.

عرضه بنزين به قيمت جهاني تا سال 1390

سرپرست وزارت کشور از عرضه بنزين تا سال 1390 به قيمت جهاني خبر داد و آنرا در راستاي مصوبه مجلس عنوان کرد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور، سيدمهدي هاشمي افزود: عرضه بنزين به قيمت جهاني تا سال 90 مصوبه مجلس شوراي اسلامي است.
وي در خصوص متعادل شدن مصرف بنزين در کشور گفت: مصرف بنزين در کشور هنوز متعادل نشده و اميد است با اجراي طرح هايي که مرحله به مرحله پيش مي رود، به تعادل برسد و تعادل در مصرف بنزين در کشور وقتي انجام مي شود که حمل و نقل عمومي در حد کافي توسعه يابد و قيمت بنزين نيز جهاني شود.
سرپرست وزارت کشور گفت: جهاني شدن قيمت بنزين در ايران يک قانون است و بايد اجرا شود و اميد است با حمايت و پشتيباني مجلس شوراي اسلامي بخش توسعه حمل و نقل عمومي اجرا و به مرور نيز يارانه سوخت حذف و صرفه کارهاي اساسي شود.


معاون وزير بازرگاني خبر داد:
پيش بيني رشد 20 درصدي صادرات غيرنفتي در سال جاري

معاون وزير بازرگاني گفت: پيش بيني مي کنيم ميزان صادرات غيرنفتي در سال جاري نسبت به سال گذشته با افزايش 20 درصدي مواجه خواهد شد.
مهدي غضنفري در حاشيه همايش رايزنان بازرگاني در گفت وگو با فارس در خصوص تعاملات بين رايزنان و اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران اظهار داشت: تعاملات رايزنان بازرگاني و اتاق بازرگاني نهادينه مي شود به طوري که دو نفر از طرف سازمان توسعه و تجارت و دو نفر از طرف اتاق بازرگاني معرفي شدند تا ساز و کارهاي ارتباط سيستماتيک بين اين دو گروه را پايه گذاري کرده و مدل آن را استخراج کنند.
وي در ادامه افزود: جلسه مذکور فرصت خوبي بود تا رايزنان بازرگاني با نيازهاي بخش خصوصي آشنا شوند و با تشکل اين کار گروه چهار نفره فعاليت هاي سرمايه گذاري خارجي و داخلي نهادينه مي شود تا بتوان تا حد امکان از فرصت سوزي جلوگيري کرد.

سالانه 1000 ميليارد تومان خسارت
در پي زايش بيابان

معاون وزير جهاد کشاورزي گفت: زايش بيابان سالانه 1000 ميليارد تومان خسارت براي کشور در پي دارد.
فرود شريفي معاون وزير جهاد کشاورزي در آستانه 28 خرداد روز جهاني بيابان زدايي در جمع خبرنگاران افزود: گسترش بيابان بر اثر تعرض انسان به محيط زيست و تغييير اقليم، باعث خسارات فراواني همچون تخريب گونه هاي گياهي و جانوري و تخريب سرزمين و خالي شدن محل سکونت مکان هاي در معرض فرسايش، از انسان مي شود.
رييس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري خاطرنشان ساخت: يکي از مباحث عمده مطرح شده در اجلاس اخير سازمان خوار و بار ملل (فائو) با حضور 36 رييس جمهور و بيش از 4000 نفر از کارشناسان برگزار شده است، کاهش ذخاير جهاني غلات و افزايش قيمت مواد غذايي در جهان مورد بررسي قرار گرفت.
شريفي تصريح کرد: حفظ امنيت غذايي و پايداري توليد با حفظ منابع پايه توليد آب و خاک امکان پذير است، لذا بحث مقابله با زايش بيابان اهميت پيدا مي کند.

واگذاري 1700 سيم کارت تلفن همراه روستايي

مديرعامل شرکت مخابرات استان تهران گفت: تاکنون با تلاش هاي صورت گرفته و با همکاري شرکت ارتباطات سيار، يک هزار و 700 سيم کارت  تلفن همراه روستايي(GSM) به روستائيان واگذار شده است.
به گزارش  وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، محمد روح اللهي اظهار داشت: در راستاي ارتباط رساني به روستاهاي فاقد اعتبار، تلاش شده است تا با استفاده از فناوري هاي نوين از قبيل GSM روستايي، اين مهم تحقق يابد.
وي افزود: در حال حاضر، سه هزار عدد سيم کارت هاي تلفن همراه روستايي در 84 روستاي نصب و راه اندازي شده است.
روح اللهي خاطر نشان کرد: تا کنون با توجه به اقدامات صورت گرفته، ارتباط رساني به تمامي روستاهاي بالاي 50 خانوار استان تهران به پايان رسيده است. وي ادامه داد: اميدواريم بر اساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته، تا پايان پائيز سال جاري ارتباط رساني به روستاهاي بالاي 10 خانوار نيز، عملياتي شود که اجراي اين طرح، فراتر از تعهدات برنامه پنج ساله چهارم توسعه است.

محرابيان خبر داد:
داخلي سازي 100 درصدي تندر 90

وزير صنايع و معادن از صدور دستور داخلي سازي 100 درصدي توليد خودروي تندر 90 ظرف مدت دو سال آينده خبر داد و تاکيد کرد: بازار خودروي کشور را نبايد رايگان در اختيار شرکت هاي خارجي قرار دهيم.  علي اکبر محرابيان در خصوص عدم رضايت خود از روند توليد خودروي تندر 90 گفت: علت عدم رضايت ما در ابتدا اين بود که توليد اين خودرو اصلا شروع نشده بود. يعني تا 9 ماه قبل اصلا اين نوع خودرو در خيابانها نبود. با فشار و جديتي که در وزارتخانه بود، توليد شکل گرفت و توليد از 5 تا 6 دستگاه به حدود 300 دستگاه در روز رسيد. البته توليد در فولاد، خودرو و کليه محصولات هميشه فراز و نشيب دارد. وي از برنامه افزايش روزانه توليد تندر 90 خبر داد و افزود: البته ممکن است که توليد قطعات در مواقعي پايين و يا در برخي مواقع افزايش يابد.
وزير صنايع و معادن ميزان داخلي سازي تندر 90 در حال حاضر را در حدود 35 درصد اعلام و تاکيد کرد: تمام قطعات اين خودرو بايد داخلي سازي شود. در طول دو سال تلاش خواهيم کرد قطعاتي که امکان توليدش وجود دارد و اقتصادي است، داخلي سازي کنيم.

هفته آينده;
تعرفه پيامک لاتين تلفن همراه گران مي شود
براساس تصميم دولت در سال گذشته و به منظور فرهنگ سازي و گسترش خط و زبان فارسي در کشور، بهاي تعرفه پيامک لاتين تلفن همراه دولتي از هفته آينده گران خواهد شد.
به گزارش فارس، براساس مصوبه دولت کاهش تعرفه ارسال پيامک فارسي از اواخر سال گذشته اعمال شد وتعرفه پيامک لاتين نيز از ابتداي تيرماه سال جاري افزايش مي يابد.
بر اساس مصوبه سال گذشته دولت، تعرفه هر پيامک با حروف لاتين از 147 ريال به 222 ريال افزايش و تعرفه هر پيامک با 60 کاراکتر فارسي از 147 ريال به 89 ريال کاهش يافته است.
تجهيز نبودن بسياري از گوشي ها به زبان فارسي و محاسبه هر پيامک فارسي 2 تا 3 برابر پيام کوتاه با فونت لاتين از موانع کاربران براي ارسال پيامک فارسي است.
همراه اول که بزرگترين اپراتور تلفن همراه کشور به شمار مي رود اکنون بيش از 27 ميليون مشترک تلفن همراه دائمي و اعتباري در کشور دارد. پيش بيني مي شود که روزانه بطور متوسط بيش از 40 ميليون پيامک در شبکه تلفن همراه دولتي رد و بدل  شود.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش