جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/03/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3064

وزير علوم خبرداد :
سيستم سخت افزاري جهت حذف کنکور راه اندازي شد


معرفي رشته هاي دانشگاهي


کليد اوليه آزمون دکتري تخصصي داروسازي منتشر شد


كوتاه و خواندني


تاريخ اعلام نتايج آزمون کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي سال 87


  وزير علوم خبرداد :
 سيستم سخت افزاري جهت حذف کنکور راه اندازي شد  

 گروه آزمون وسنجش : وزيرعلوم ، تحقيقات و فناوري از راه اندازي سيستمي سخت افزاري براي تحقق قانون حذف کنکور در سال90 خبر داد.
دکتر محمد مهدي زاهدي در گفت وگو با ايسنا منطقه چهارمحال وبختياري با اشاره به قانون حذف کنکور در سال 90، گفت: در راستاي تحقق مطلوب اين قانون، سيستم سخت افزاري مناسبي راه اندازي شده است، با اين حال آنچه موفقيت اين برنامه را تضمين مي کند عملکرد آموزش و پرورش است که بايد امتحانات دوره دبيرستان را از سال آينده به صورت استاندارد و ملي برگزار کند.
وي در رابطه با سياست وزارت علوم براي حمايت از استعدادهاي درخشان، اظهار کرد: حمايت از نخبگان برعهده معاونت علم و فنآوري رياست جمهوري است البته در وزارت علوم نيز برنامه هايي در حمايت از استعدادهاي درخشان وجود دارد که حمايت مالي از دانشجويان دکتري يکي از اين برنامه هاست.
وزيرعلوم همچنين در نشستي با گروه هاي آموزشي دانشگاه شهرکرد از رسيدن جمعيت دانشجويي کشور تا پايان سال به سه ميليون و 700 هزار نفر و احداث مسجد در تمام دانشگاه هاي کشور تا پايان سال خبر داد.
وي با بيان اينکه يکي از دغدغه هاي مهم وزارت علوم ، برطرف کردن مشکلات مالي دانشگاه هاست ، گفت: دانشگاهها مي توانند با توجه به توسعه هاي عمراني، کمبودهاي مالي را از سرانه هاي اختصاصي دانشگاه تامين کنند.
وي با اشاره به مسائل فرهنگي در دانشگاهها گفت: سعي براين است که تا پايان سال جاري تمام دانشگاه ها داراي مسجد شوند.  وي با بيان اينکه آموزش بايد بر مبناي عدالت محوري در دانشگاه ها انجام  شود، گفت: همچنين توسعه رشته ها بايد متناسب با نياز دانشگاه باشد.  دکتر زاهدي در پايان با اشاره به محدود کردن  رشته هاي کارشناسي در دانشگاههاي دولتي ، گفت: وزارت علوم  به سمت افزايش دانشجو در مقاطع تحصيلات تکميلي حرکت مي کند.


 معرفي رشته هاي دانشگاهي 

رشته مددکاري

موضوع اين رشته تحصيلي:
اگر بخواهيم اين رشته را بطور خلاصه معرفي بکنيم، بايد بگوييم که هدف رشته مددکاري اين است که به افراد نيازمند به خدمات اجتماعي کمک کند تا خود را بيابند، مشکلات خويش را بشناسند و سپس راه حل آن را پيدا کنند.
به عبارت ديگر مددکاري اجتماعي يکي از رشته هاي کاربردي است که فارغ التحصيل آن بايد بتواند وارد زندگي انسانهايي شود که به هر دليل اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و خانوادگي دچار مشکل بوده و نمي توانند مشکل خود را به تنهايي حل کنند و يا منشا مشکل خويش را تشخيص بدهند. در اين ميان مددکار با استفاده از روشها و تکنيک هايي که آموزش ديده است به اين دسته از افراد کمک مي کند تا مشکل خويش را شناخته و آن را حل نمايند.

توانايي هاي لازم:
يک مددکار بايد داراي توانمنديهاي روحي خاصي باشد، يعني بايد روحيه اي قوي داشته باشد تا بتواند مشکلات و معضلاتي را که در زندگي انسانها مي بيند، تحمل کند پس بايد پذيرفت که افراد زودرنج و بسيار حساس و عاطفي به درد اين رشته نمي خورند. در ضمن يک مددکار نبايد در گفتگو و ارتباط برقرار کردن با ديگران دچار مشکل شود و در نهايت يک مددکار بايد خود را به خوبي بشناسد چون اگر خود را نشناسد، نمي تواند به ديگري شناخت بدهد و او را کمک بکند.

موقعيت شغلي در ايران:
رشته مددکاري از معدود رشته هايي است که داوطلبان هر سه گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني مي توانند آن را انتخاب کنند همچنين دانشجويان اين رشته بايد در دوران تحصيل 24 واحد کارورزي و پس از فارغ التحصيلي 2 سال طرح بگذرانند که اين دو ويژگي رشته فوق را در ميان رشته هاي علوم انساني متمايز ساخته است. چرا که فارغ التحصيلان اين رشته به دليل تجربه ناشي از 24 واحد کارورزي در 6 واحد مستقل و 2 سال طرح در سازمانها و موسسه هاي دولتي، از موقعيت شغلي مناسبي برخوردار هستند.
در واقع هر جايي که اداره رفاهي يا امور اجتماعي هست، مددکار اجتماعي مي تواند در آنجا حضور داشته و مسوليتي را بر عهده بگيرد. در نتيجه فارغ التحصيلان اين رشته مشکل اشتغال ندارند. اما با وجود مزيتهاي اين رشته بايد پذيرفت که رشته مددکاري با مشکلاتي نيز گريبانگير است که در اين ميان گمنام بودن رشته مددکاري در جامعه و حتي بين جوانان و داوطلبان کنکور مشکل بسيار بزرگي است.

درس هاي اين رشته در طول تحصيل:
دروس پايه و اصلي:
مباني جامعه شناسي، خدمات اجتماعي و تعاون در اسلام، مباني روانشناسي، رياضيات پايه، مباني مددکاري، آمار مقدماتي، مباني رفاه اجتماعي، مباني جمعيت شناسي، مباني مردم شناسي، کاربرد آمار در خدمات اجتماعي، اصول علم اقتصاد، کليات حقوق، مباني مديريت، اصول علم سياست، اصول توانبخشي، روانشناسي اجتماعي، نظريه هاي جامعه شناسي، روش تحليل جمعيت، روش تحقيق در خدمات اجتماعي (عملي)، نهاد خانواده، آسيب شناسي اجتماعي، حقوق خانواده و کار، جامعه شناسي روستايي، بهداشت خانواده، جامعه شناسي شهري و توسعه، بهداشت رواني، بررسي مسايل اجتماعي ايران، مديريت موسسات خدمات اجتماعي، کليات برنامه ريزي اقتصادي و تجاري.

دروس تخصصي:
مددکاري فردي، آشنايي با روشهاي مددکاري، پويايي گروهي، مددکاري گروهي، توانبخشي گروههاي خاص، کارورزي مددکاري فردي (عملي)، روانشناسي کودک و نوجوان، مشاوره و مددکاري، مددکاري جامعه اي، روانشناسي مرضي، کارورزي در مددکاري گروهي(عملي)، تغذيه، کارورزي مددکاري جامعه (عملي)، اقتصاد ايران، پروژه ي تحقيقاتي (عملي)، سرپرستي در خدمات اجتماعي (عملي).


  کليد اوليه آزمون دکتري تخصصي داروسازي منتشر شد  

 گروه آزمون وسنجش : کليد اوليه آزمون بيستمين دوره پذيرش دانشجوي دوره دکتري تخصصي (D.Ph) و دستياري رشته هاي تخصصي داروسازي ديروز در سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت منتشرشد .
به گزارش مهر، مرحله کتبي اين آزمون روز پنجشنبه 23 خرداد ماه در دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار شد.
آزمون پذيرش دانشجو در مقطع دکتري تخصصي D.Ph در رشته هاي سم شناسي، فارماکوگنوزي، شيمي دارويي، بيوتکنولوژي دارويي، فارماسوتيکس، داروسازي باليني، برگزار شده است و براي نخستين بار نيز در رشته هاي داروسازي سنتي، کنترل دارو و اقتصاد و مديريت دارو پذيرش دانشجو صورت مي گيرد.
آزمون شفاهي بيستمين دوره پذيرش دانشجوي دکتري تخصصي در رشته هاي مختلف داروسازي پس از برگزاري آزمون کتبي برگزار خواهد شد و دو برابر ظرفيت پذيرش در صورت کسب حد نصاب براي آزمون شفاهي معرفي مي شوند که زمان برگزاري اين آزمون در زمان مقتضي به اطلاع داوطلبان خواهد رسيد.
ظرفيت پذيرش دانشجو در رشته هاي مختلف داروسازي در دانشگاههاي علوم پزشکي تهران، تبريز، مشهد، اصفهان، شيراز، شهيدبهشتي، گلستان، ارتش و انستيتو پاستور ايران 111 نفر تعيين شده و با توجه به آئين نامه ظرفيت مازاد 34 نفر نيز در ظرفيت مازاد پذيرش مي شوند.


 كوتاه و خواندني  

آغاز ثبت نام آزمون زبان عمومي دانشگاه تهران

گروه آزمون وسنجش : ثبت نام آزمون زبان عمومي دانشگاه تهران از امروز آغاز مي شود و به مدت يک هفته ادامه دارد.
عليزاده، مسئول اداره امتحانات دانشگاه تهران، با اعلام اين خبر به ايسنا،  افزود: آزمون زبان عمومي دانشگاه تهران تا کنون سالي يک بار و پيش از آزمون تخصصي دکتري برگزار مي شد که  امسال براي نخستين بار، اين آزمون علاوه بر اسفند ماه در تير ماه نيز برگزار مي شود.
وي افزود: قبول شدگان آزمون زبان عمومي دانشگاه تا دو سال امکان شرکت در آزمون دکتري دانشگاه تهران را دارند.
وي خاطر نشان کرد: داوطلبان جهت شرکت و ثبت نام درآزمون زبان عمومي دانشگاه تهران مي توانند به سايت دانشگاه به نشاني ir.ac.ut.www مراجعه کنند.

خدايي به مهر خبر داد:
حذف پذيرش دانشجو در مراکز تربيت معلم و دبير از طريق کنکور87

گروه آزمون وسنجش : معاون فني و آماري سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به بخشنامه اي از آموزش و پرورش از حذف پذيرش دانشجو در مراکز تربيت معلم و دبير در کنکور 87 خبر داد.
دکتر ابراهيم خدايي در گفتگو با مهر افزود: آموزش و پرورش طي نامه اي به سازمان سنجش به طور رسمي اعلام کرده است که در کنکور 87 براي مراکز تربيت معلم و رشته هاي دبيري پذيرش نخواهد داشت.
وي اظهار داشت: دانشگاه شهيد رجايي نيز ممکن است در رشته هايي به جز دبيري دانشجو پذيرش کند اما در رشته هايي که دانشجو در آنها تعهد دبيري دارد دانشجو نمي پذيرد.
معاون سازمان سنجش آموزش کشور حذف پذيرش در اين دوره ها را به دليل برخي مشکلات قانوني در استخدام عنوان کرد.
وي همچنين درباره پذيرش دانشجو در دانشگاه شاهد در کنکور 87 گفت: پذيرش در اين دانشگاه نيز طبق روال سالهاي گذشته مطابق با ساير دانشگاههاي بزرگ دولتي کشور مانند دانشگاه تهران، صنعتي شريف و ... است و توضيحات لازم در زمينه شرايط و ضوابط ورود به اين دانشگاه در دفترچه راهنماي کنکور 87 درج خواهد شد.
 
رييس مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت:
ايجاد دفتر مشاوره تحصيلي متقاضيان تحصيل در دانشگاههاي خارجي

گروه آزمون وسنجش : رييس مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت از راه اندازي دفتر مشاوره به منظور راهنمايي و ارايه مشاوره با متقاضيان تحصيل در دانشگاههاي خارجي و خانواده هايي که فرزندان خود را براي تحصيل به کشورهاي خارجي اعزام مي کنند خبر داد.
دکتر غلامرضا حسن زاده در گفت وگو با ايسنا، دراين باره گفت: دفتر مشاوره تحصيلي متقاضيان تحصيل در دانشگاههاي خارجي تا تير ماه در وزارت بهداشت داير مي شود.
وي افزود: از خانواده ها تقاضا داريم  که قبل از اعزام فرزندان خود به دانشگاه هاي خارجي و مراجعه به موسساتي اعزام دانشجو که بعضا فاقد مجوز و داراي تخلفهاي متعدد هستند، حتما با اين مرکز براي راهنمايي تماس بگيرند.
دکتر حسن زاده درعين حال با بيان اينکه اعزام دانشجو از طريق موسسات بدون مجوز و داراي تخلف، دانشجويان را در کشورهاي مختلف دچار مشکل مي کند از متقاضيان اعزام خواست که قبل از هر اقدامي  با مرکز خدمات آموزشي اداره تسهيلات امور مشمولين و انتقال دانشجويان از خارج به داخل مشورت کنند. رييس مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت در خاتمه با اشاره به نشاني سايت مرکز خدمات آموزشي ir.gov.mohme.www گفت: بزودي بخش پاسخگويي اين سايت و نحوه استفاده از سايت و شماره تماسهاي پاسخگو نيز اعلام مي شود.

مديرکل بورس به مهر خبر داد:
ايجاد دوره هاي مشترک
با کشورهاي آمريکاي لاتين

گروه آزمون وسنجش : مدير کل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم از ساماندهي مهاجرت نخبگان در کشور و حمايت از تشکيل هسته هاي علمي دانشجويان در ميان دانشجويان ايراني خارج از کشور خبر داد.
دکتر علي اکبر متکان در گفتگو با مهر با بيان اينکه تلاش وزارت علوم در راستاي افزايش توليد علم در داخل و انتقال علوم و تکنولوژيهاي جديد و نو به داخل کشور است، گفت: ساماندهي مهاجرت نخبگان و اتخاذ تدابير لازم جهت استفاده از تواناييهاي آنها حتي به صورت غير حضوري و ارائه امکانات لازم از جمله بورس کردن آنها در جهت استفاده از سرمايه هاي ملي درهر جاي دنيا نيز در دستور کار اين وزارتخانه قرار دارد.
وي در خصوص برنامه هاي اداره کل بورس براي دانشجويان ايراني خارج از کشور گفت: حمايت از تشکيل هسته هاي علمي دانشجويان و NGO ها در کشورهاي مختلف و ايجاد ارتباط آنها با مراکز علمي داخل، گسترش دفاتر رايزني علمي، شناسايي اساتيد و دانشجويان برتر و نخبه ايراني خارج از کشور و ترغيب آنها به ميهن و يا ايجاد ارتباط آنها با مراکز علمي داخل و لزوم برنامه ريزي جهت برگزاري جلسات فرهنگي براي دانشجويان خارج از کشور مواردي هستند که اداره کل بورس وزارت علوم با کمک رايزنان علمي خارج از کشور براي دانشجويان و اساتيد ايراني خارج از کشور برنامه ريزي کرده است.  
مدير کل بورس و امور دانشجويان خارج از کشور برگزاري دوره هاي مشترک دکتري با توجه به اعلام آمادگي مراکز علمي دانشکده هاي موجود در اروپا را يکي ديگر از برنامه هاي وزارت علوم عنوان کرد و گفت: تقويت دوره هاي کوتاه مدت مطالعاتي و تحقيقاتي و بررسي و شناخت نيازهاي علمي داخل و دعوت از اساتيد با دانشجويان خارجي نيز با همکاري رايزنان علمي انجام خواهد شد.
وي افزود: فرصتهاي علمي مناسب در خارج از کشور شناسايي و براي ايجاد ارتباط و در نهايت فعال کردن آنها توسط رايزنان برنامه ريزي مي شود.
وي گفت: براي معرفي دانشگاهها و رشته ها در جهت جذب دانشجويان خارجي بروشورهايي تهيه و سايتهايي نيز به زبانهاي زنده دنيا راه انداري مي شود.
مدير کل بورس وزارت علوم گفت: در آخرين جلسه اي که با رايزنان علمي خارج از کشور داشتيم مقرر شد، روابط علمي و دوره هاي مشترک با کشورهاي ديگر به خصوص در حوزه آمريکاي لاتين با توجه به علاقه و تمايل آن کشورها گسترش يابد.


 مهلت ثبت نام ششمين دوره انتخاب دانشجويان نمونه علمي کاربردي تا 31 خرداد
 
گروه آزمون وسنجش : به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه علمي -کاربردي ، دکتر علي  اصغر جعفري معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه با اعلام اين خبر افزود: کميته انتخاب دانشجوي نمونه به عنوان يکي از کميته هاي اصلي جشنواره ملي علمي کاربردي با سابقه برگزاري 5 دوره انتخاب دانشجويان نمونه در سالهاي گذشته، در نظر دارد دانشجويان نمونه و برتر نظام علمي کاربردي را با توجه به شاخصه هاي فرهنگي، علمي و فناوري و آموزشي در سال جاري انتخاب کند. دانشجويان منتخب و نمونه نظام علمي کاربردي مي توانند در رقابت با ديگر دانشجويان سراسرکشور و با ارزيابي وزارت علوم به عنوان دانشجويان نمونه کشوري نيز انتخاب و معرفي گردند.
معاون دانشگاه جامع علمي کاربردي افزود: دانشجويان علاقمند به شرکت در اين رقابت علمي فرهنگي مي توانند فرمهاي ثبت نام اوليه را از روي پايگاه الکترونيکي دانشگاه به نشاني ir.ac.uast.www دريافت نموده و پس از تکميل به پست الکترونيکي ir.ac.Daneshjoeeuast  ارسال کنند.
دکتر جعفري در خاتمه اظهار داشت: مهلت ثبت نام دانشجويان  تحت نظارت دانشگاه جامع علمي کاربردي براي حضور در ششمين دوره انتخاب دانشجويان نمونه تا 31 خرداد ماه سال جاري مي باشد.

تصويب رشته کارشناسي تکنولوژي ساختمان در واحد دورود

گروه آزمون وسنجش : ايسکانيوز: با تلاش و پيگيري هاي مهندس سيد حسين قرباني رئيس واحد دورود، رشته مهندسي تکنولوژي ساختمان در مقطع کارشناسي به تصويب رسيد.
به گزارش " ايسکانيوز " جواد تراب پور معاون آموزشي واحد دورود ضمن بيان اين مطلب افزود: با تصويب رشته مهندسي تکنولوژي ساختمان، زمينه لازم براي جذب دانشجو و توسعه کمي و کيفي آموزشي در واحد دورود بيش از گذشته فراهم شده است.
وي ابراز اميدواري کرد با پيگيري هاي مستمر مسوولان، شرايط لازم براي تصويب رشته هاي ديگر در واحد دورود به وجود آيد.

برگزاري اولين دوره کوتاه مدت آموزش پزشکي براي اعضاي هيئت علمي

گروه آزمون وسنجش : معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شيراز از برگزاري نخستين دوره آموزش کوتاه مدت (فلوشيپ يک ماهه) آموزش پزشکي براي اعضاي هيئت علمي کشور خبر داد.
دکتر محمد باقر خسروي در گفتگو با مهر افزود: اين برنامه آموزشي کوتاه يک ماهه و فشرده در مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شيراز در تيرماه برگزار مي شود.
وي افزود: دوره آموزش کوتاه مدت (فلوشيپ يک ماهه) آموزش پزشکي به ابتکار دانشگاه علوم پزشکي شيراز در جمع معاونين آموزشي معرفي شده و دانشگاه اعلام آمادگي کرده است که اعضاي هيئت علمي ساير دانشگاههاي کشور نيز مي توانند در اين دوره آموزشي شرکت کنند.
معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شيراز خاطرنشان کرد: آموزش در حال حاضر به يک علم بدل شده و اساتيد دانشگاه بايد به اين علم نيز همچون ساير علوم مسلح شوند. دوره هاي تکميلي براي رشته آموزش پزشکي پيش از اين به صورت پراکنده براي اعضاي هيئت علمي برگزار مي شد که در اين دوره به صورت متمرکز در يک مدت يک ماهه برگزار خواهد شد.


  تاريخ اعلام نتايج آزمون کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي سال 87 

 گروه آزمون وسنجش : رئيس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي گفت: نتايج کنکور کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي  که ارديبهشت ماه برگزار شد، نيمه اول شهريور ماه سال جاري اعلام خواهد شد.
سيد عبدالله سجادي جاغرق در گفتگو با مهر با بيان اين مطلب افزود: در کنکور کارشناسي ارشد سال جاري دانشگاه آزاد اسلامي بيش از300 هزار داوطلب حضور داشتند که از اين تعداد 10 درصد در رشته هاي مختلف دانشگاه پذيرفته مي شوند.
کنکور کارشناسي ارشد امسال دانشگاه آزاد اسلامي با رقابت بيش از 320 هزار داوطلب در روزهاي پنجشنبه، جمعه و شنبه 19، 20 و 21 ارديبهشت ماه به طور همزمان در تهران و ساير واحدهاي دانشگاهي برگزار شد.
اين آزمون در241 رشته در 111 واحد دانشگاهي برگزار شد که بيشترين تعداد شرکت کننده در رشته حسابداري با 20 هزار داوطلب بود.
 58درصد از کل داوطلبان را آقايان  و 42 درصد را خانم ها تشکيل مي دهند که تعداد داوطلبان زن در کنکور کارشناسي ارشد امسال دانشگاه آزاد اسلامي نسبت به سال گذشته افزايش داشته است. يک سوم شرکت کنندگان کنکور کارشناسي ارشد امسال دانشگاه آزاد اسلامي در تهران هستند.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش