جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/03/28 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3066


تاثير عصاره انار در درمان التهابات مزمن


كوتاه و خواندني


پياز در تنظيم قندخون و جلوگيري از پوکي استخوان موثر است


ابومحمد مصلح الدين سعدي شيرازي
استاد: دکتر حسن احدي --دانشجو: حسين فرش فروش(قسمت پنجم )

روبات قرن 21 با انرژي مغز حرکت مي کند


نداشتن صداقت پزشکي با بيمار درباره مرگ وي اشتباه است


 تاثير عصاره انار در درمان التهابات مزمن  

خوردن انار با عصاره آن به دليل داشتن خواص ضد التهاب و آنتي اکسيدان، بروز و پيشرفت بيماري هاي التهابي و خصوصا آرتروز را از بين مي برد.    به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از پايگاه خبري هلث نيوز، محققان دانشگاه اوهايو با بررسي نمونه خون خرگوش هايي که از عصاره انار استفاده کرده بودند اعلام کردند، خوردن انار و يا مصرف عصاره آن به صورت رب انار، خطر بيماري ها التهابي مزمن را از بين مي برد. بر اساس اين گزارش، محققان از عصاره انار براي درمان بيماري هاي مختلف و ساخت داروهاي متفاوت براي بيماري هاي مزمن التهابي از قبيل آرتروز استفاده مي کنند. بنابراين گزارش، انار و عصاره آن داراي خواص آنتي اکسيدان و ضد التهابي هستند که بر تمام بافت ها تاثير مثبت دارد، همچنين با هضم خود انار با دستگاه گوارش ميزان آنتي اکسيدانهاي آن بطور کامل آزاد مي شود. اين گزارش حاکيست، همچنين محققان با بررسي نمونه خون خرگوش ها قبل و بعد از گوارش عصاره انار دريافتند ميزان آنتي اکسيدان هاي موجود در انار پس از گوارش افزايش مي يابد، ميزان پروتئين عامل در التهاب نيز با مصرف انار کاهش مي يابد. يادآور مي شود، مصرف روزانه داروهاي ضد التهاب داراي عوارض شديد جانبي است اما با مصرف انار، عصاره انار و يا داروهاي ساخته شده از عصاره انار نه تنها عوارض جانبي ندارد بلکه بهبودي سريع را به دنبال دارد.
 


 كوتاه و خواندني  

نخستين کنگره سراسري "اندومتريوز" در تهران برگزار مي شود

 نخستين کنگره سراسري "اندومتريوز" آبان ماه سال جاري به همت پژوهشکده فناوريهاي نوين علوم پزشکي جهاد دانشگاهي (ابن سينا) و با همکاري دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي برگزار مي شود.  به گزارش  روابط عمومي جهاد دانشگاهي، اين کنگره با توجه به نياز جامعه براي آشنايي اوليه با بيماري "اندومتريوز" و دست يابي به روش هاي جديد درماني برگزار مي شود که طي آن جديدترين يافته هاي علمي در زمينه هاي ايمني شناسي، ژنتيک، غدد، روش هاي تشخيص و درمان، درمان هاي جراحي، پيامدهاي ناشي از اندومتريوز مثل ناباروري، بررسي ارتباط عوامل محيطي با بيماري و بررسي کيفيت زندگي در مبتلايان ارايه مي شود.  گفتني است، علاقه مندان مي توانند مقالات خود را حداکثر تا 15 مردادماه به دبيرخانه اين کنگره واقع در تهران، بزرگراه شهيد چمران، اوين، دانشگاه شهيد بهشتي، پژوهشکده فناوريهاي نوين علوم پزشکي جهاد دانشگاهي (ابن سينا) ارسال و براي کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 22432020 تماس حاصل کنند.  آندومتريوز عبارت  است  از اختلالي  که  در آن  بافت  مشابه  پوشش  داخلي  رحم  (آندومتر) در نقاطي  غيرمعمول  در قسمت  پاييني  شکم  ظاهر شود. اين  بافت  ممکن  است  روي  سطح  تخمدان;  پشت  رحم  و در حفره  لگني;  روي  ديواره  روده  و ندرتا در نقاطي  دورتر به  وجود آيد. آندومتريوز به  چهار مرحله  محدود، خفيف ، متوسط ، و شديد تقسيم  مي شود که  بيانگر محل  قرارگيري  و شدت  اختلال  هستند. اين  اختلال  مي تواند در هر سني  از بلوغ  تا يائسگي  رخ  دهد اما در سنين20-30   سالگي  بيشتر ديده  مي شود.


استفاده از رگ هاي واريس در عمل باي پس

متخصصان به افراد مبتلا به بيماري ديابت توصيه مي کنند عروق واريسي شده خود را به دلايل زيبايي تحت جراحي قرار ندهند زيرا از آنها مي توان در عمل باي پس استفاده کرد.  به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاري آلمان، به گفته متخصصان آلماني عمل باي پس در بيماران ديابتي بيشتر از سايرين صورت مي گيرد که طي آن از عروق قسمت هاي ديگر بدن به عنوان مسيري ارتباطي بين عروق استفاده مي شود.بنابراين گزارش و به گفته جراحان عروق احتمال بروز گرفتگي عروق و تصلب شرائين در افراد مبتلا به ديابت بسيار بالا است به همين دليل آنها به افراد مبتلا به ديابت توصيه مي کنند عروق بالاي پاي خود را تحت جراحي غير ضروري مانند عمل جراحي زيبايي قرار ندهند.اين گزارش حاکي است، تعداد بيماران ديابتي که به دليل تصلب شرائين مجبور به انجام عمل باي پس هستند به شدت رو به افزايش است و اغلب حين اين جراحي از عروق پا به منظور ايجاد مسير ارتباطي جديد در عروق گرفته و بسته شده استفاده مي شود تا عروق خون رسان به قلب دوباره فعاليت خود را ادامه دهند.


61 درصد جمعيت شهرنشين ايراني
دچار اضافه وزن هستند

همايش چاقي شيرخواران کودکان ونوجوانان 12 تير ماه به مدت سه روز در محل انسيتو تحقيقات تغذيه و صنايع غذايي برگزار خواهد شد.
به گزارش روابط عمومي انجمن تغذيه کودکان ايران دکتر غلامرضا خاتمي رييس انجمن علمي تغذيه کودکان ايران درنشست خبري همايش چاقي شيرخواران ,کودکان و نوجوانان گفت: با برنامه ريزي و تدبير مسوولان و متخصصان امر تغذيه طي يک دهه اخير معضل سو» تغذيه را به حداقل ممکن تنزل داده ايم اما امروز با موضوع تهديد کننده اي به نام چاقي زياد مواجه شده ايم. وي تصريح کرد: چاقي بيماري مزمن شده است که سبب افزايش مرگ زودرس در جوامع مي شود.

حفظ سلامت بدن با سلامت دندان ها
امکان پذير است

حفظ سلامت بدن نيازمند دريافت و جذب مواد مود نياز بدن و تغذيه مناسب است و جهت برآوردن اين نياز داشتن دندانهاي سالم از جمله ضروريات است.
دکتر محمد ضرابيان , رئيس يازدهمين کنگره اندودنتيست هاي ايران با بيان خبر فوق اظهار داشت دندان طبيعي هر انساني بهتر از هر دندان مصنوعي يا ايمپلنت کارايي داشته و کمک موثري در جهت سلامت بدن مي باشد و نيازمند نگهداري مناسب و رعايت بهداشت کامل است.
يازدهمين کنگره اندودنتيست هاي 26 تا 28 تير ماه جاري در هتل المپيک تهران برگزار مي شود و کليه دندانپزشکان مي توانند جهت آشنايي با برنامه هاي اين کنگره سراسري به آدرس اينرنتي org.iriae.www مراجعه نمايند.


 پياز در تنظيم قندخون و جلوگيري از پوکي استخوان موثر است  

پياز به دليل داشتن ماده گلوکوزين که مشابه هورمون انسولين است، قند خون را تنظيم مي کند.
به گزارش ايسنا ، پياز سرشار از ويتامين C، کلسيم، منيزيم، فسفر، پتاسيم، سديم، گوگرد و اسيد فوليک و مقدار کمي آهن، مس و روي است که تاکنون تحقيقات زيادي براي اثبات خواص آن صورت گرفته است.
خوردن پياز در پيشگيري از پوکي استخوان موثر است، چرا که پياز با جلوگيري از کاهش مواد معدني به ويژه کلسيم سلول هاي استخواني از بروز پوکي استخوان جلوگيري مي کند.
گفتني است، خوردن نصف پياز متوسط در روز 30 درصد از مقدار کلسترول بد خون را کاهش مي دهد و به جاي آن باعث افزايش کلسترول خوب خون مي شود.
پياز منبع غني نوعي اکسيدان است که از بروز سرطان در افراد جلوگيري مي کند.
اين گياه خوراکي از بيماري آب مرواريد در چشم نيز جلوگيري مي کند و بنابراين مصرف آن به افراد مسن توصيه مي شود.


  ابومحمد مصلح الدين سعدي شيرازي 
 استاد: دکتر حسن احدي --دانشجو: حسين فرش فروش(قسمت پنجم )

ج) انديشه معاد
در بهار دنيا چون غافل مباشيد و در مزرعه آخرت نه که دنيا به زراعت طاعت اجتهاد نماييد که : ادنيا مزرعه الاخره , تا چون صرصر خزان موت در رسد چون مور با دانه هاي عمل صالح به سوراخ گور درآييد. کارتان فرموده اند بيکاره مباشيد تا در آن روزها که شهباز  اذا وقعت الواقعه   پرواز کند و پرو بال  ليس لوقتها  کاذبه  باز کند, و کوس القارعه بجنباند ..... معذور باشي و پشت دست  تحسر به دندان تحير نبري ....
3- تربيت عرفاني
سعدي از انديشه هاي عرفاني آگاهي داشته و در آثار او از تربيت عرفاني و شور و عشق و از خود گذشتن و به خدا پيوستن و سختيها را به خاطر دوست به جان خريدن و خاردشت محبت را گل و روح و ريحان دانستن و خود را دراو محو دانستن , سخن بسيار رفته است. وي باب سوم بوستان را به عشق و مستي و شور اختصاص داده است و در اين ساحت چنين اظهار نظر کرده است.
سالک عارف بايد وادي بي نهايت معرفت و عرفان را با تصفيه باطن آغاز کند و بر نفس خود چيره گردد و رفته رفته به آنجا رسد که با وجود او , اثري از نام و ياد خود بجا نگذارد که نام عاشق در محضر معشوق بردن خطاست:
کسي به مجنون گفت پيام خود را به ليلي بگوي, او گفت:
بگفتا مبر نام من پيش دوست
که حيف است نام من آنجا که اوست
سعدي بنيانهاي تربيت عرفاني را در دو امر خلاصه مي کند:
الف) دلدادگي و سوختگي ,
جان بيگانه ستاند ملک الموت به زجر
زجر حاجت نبود عاشق جان افشان را
چشم همت نه به دنيا که به عقبي نبود
عارف عاشق شوريده سرگردان را
درازل بود که پيمان محبت بستند
نشکند مرد اگرش سر برود, پيمان را
ب) عرفان عارفان,
چو عشق آيد از عقل ديگر مگوي
که در دست چوگان اسير است گوي
ره عقل جز پيچ بر پيچ نيست
بر عارفان جز خدا هيچ نيست
توان گفتن اين با حقايق شناس
ولي خرده گيرند اهل قياس
که پس آسمان و زمين چيستند ؟
بني آدم و دام و دد کيستند
پسنديده پرسيدي اي هوشمند
بگويم گر آيد جوابت پسند
همه هرچه هستند از آن کمترند
که با هستيش نام هستي برند
4-تربيت اخلاقي
خوي سعدي است نصيحت, چه کند گر نکند؟
مشک دارد نتواند که کند پنهانش
سعدي ضمن تاکيد بر تربيت اخلاقي بر دو نکته تاکيد ورزيده است:
الف) زمان آغاز تربيت اخلاقي
سعدي نفس آدمي را خوب مي شناسد و در اين باره بر اين باور است که بايد تربيت اخلاقي از همان آغاز کودکي شروع شود, زيرا اگر خوي بد در نفس آدمي استقرار يافت به آساني نمي توان آن را پاک ساخت.
خوي بد در طبيعتي که نشست
نرود جز به وقت مرگ از دست
ب) استعانت از دانايان 
سعدي تربيت اخلاقي را به داشتن مربي متوقف دانسته , و براي مربي اخلاق , شرايط ويژه اي قايل شده, مي گويد:
مربي اخلاق علاوه بر اينکه بايد اهل فضل و معرفت باشد بايد اهل عمل صالح, راست گفتار , درست کردار نيز باشد و پيش از تربيت ديگران , نفس خود را تربيت کرده و بر نفس خود غالب شده باشد.
اي که دانش به مردم آموزي
آنچه گويي به خلق, خو بنيوش
خويشتن را علاج مي نکني
باري از عيب ديگران خاموش
اصول تعليم و تربيت
مربيان, معلمان و برنامه ريزان تعليم و تربيت براي دستيابي به مقاصد و اهداف تعليم و تربيت بايد قواعد و اصولي را پايه و اساس تعليم و تربيت قرار دهند و روشهاي مناسب آن اصول را برگزينند تا به اهداف مورد نظر نايل گردند, اصول تعليم و تربيت از ديدگاه سعدي عبارتند از :
1- ذوق شناسي و استعداد يابي
کشف استعداد ها و توانايي هاي گوناگون افراد و شکوفا ساختن آنها به تکامل جامعه و فرد سرعت مي بخشد و ازهدررفتن نيروها مي کاهد. سعدي , درابواب مختلف گلستان به شناساندن طبعها, استعداد ها و روحيات مختلف مردم پرداخته و متناسب با طبع و ذوق و استعدادها و توانايهاي آنان به نصيحت و تربيت آنها همت گماشته است.
2-تدريج وتداوم
سعدي بر اين باور است که تدريج و تداوم از اصول مسلم تربيت نفس است و پيوسته بايد از آيينه نفس گرد افشاني و غبار زدايي شود, در غير اينصورت توقع صفاي نفس بيهوده است.
چو پاک آفريدت بهش باش و پاک
که ننگ است ناپاک رفتن به خاک
پياپي بيفشان از آيينه گرد
که مصقل نگيرد چو زنگار خورد
3-ابزارمحبت 
کرم کن , نه پرخاش و کين اوري
که عالم به زير نگين آوري
چوکاري برآيد به لطف و خوشي
چه حاجت به تندي و گردن کشي؟
نخواهي که باشد دلت دردمند
دل دردمندان برآور ز بند
روشهاي تعليم و تربيت
اين روشها, فنون و تدابيري هستند که از طريق به کار بستن آنها  وضعيت مطلوب به وجود مي آيد, خواه اين تدابير به وسيله مربيان و معلمان به منظور تربيت متربيان اعمال گردد و خواه متربيان و سالکان به منظور خود سازي اين تدابير را تجربه کنند. بنابر اين روشهاي تربيتي به روشهاي خود سازي و تربيت متربي تقسيم مي شود. ديدگاه سعدي در باب ايندو روش کلي به شرح زير است:
الف )روشهاي خود سازي :
روشهاي خود سازي براي پرورش شخص به کار مي رود يعني هرفرد بر اساس اين روشها به تعليم و تربيت خود مي پردازد . ازديدگاه سعدي اين روشها بر دو گونه است:
1- پيراستگي و نيايش 
بيا تا برآريم دستي ز دل
که نتوان برآورد فردا ز گل
به فصل خزان در نبيني درخت
که بي برگ ماند ز سرما ي سخت
بر آرد تهي دستهاي نياز
ز رحمت نگردد تهي دست باز؟
مپندار از آن در که هرگز نبست
که نوميد گردد بر آورد دست
فضا خلعتي نامدارش دهد
قدر ميوه در استينش نهد
همه طاعت آرند و مسکين نياز
بيا تا به در گاه مسکين نواز
چو شاخ برهنه برآريم دست
که بي برگ از اين بيش نتوان نشست
خداوند گارا نظر کن به جود
که جرم آمد از بندگان در وجود
گناه آيد از بنده خاکسار
به اميد عفو خداوندگار
خدايا به عزت که خوارم نکن
به ذل گنه شرمسارم مکن
ادامه دارد


 روبات قرن 21 با انرژي مغز حرکت مي کند  

 روبات قرن 21 که توسط محققان روس در مسکو ساخته شده و با قدرت فکر کار مي کند، مي رود تا فناوري کنترل از راه دور را به يک تکنولوژي قديمي تبديل کند. 
به گزارش ايرنا به نقل ازپايگاه اينترنتي "روسيه امروز"، اين روبات کوچک مي تواند عاملي براي تغيير در زندگي هزاران تن باشد. "ولاديمير کونيشف" رييس شرکت نروباتيک مي گويد، دانشمندان روسي که بر روي اين طرح فعاليت مي کنند به راستي در مسيري حرکت مي کنند که در عالم روباتيک انقلاب ايجاد مي کند.
پيش از هرچيز اين وسيله براي بازيکنان کاربرد دارد زيرا با اين ابزار مي توان برخي اشيا» مجازي و حتي برخي وضعيت هاي احساسي شخصيت هاي مجازي را کنترل کرد.
دوم اينکه، اين وسيله يک کاربرد باليني دارد، از جمله براي افرادي که پيش از يک سکته مغزي توانايي حرکت را از دست داده اند.
اين روبات با استفاده از يک گوشي خاص سعي مي کند بارهاي الکتريکي را از مغز کاربر بخواند و آنها را به "زبان" حرکت "ترجمه" کند. سپس مي توان از اين طريق يک صندلي چرخ دار يا حتي يک خودرو را هدايت کرد.
آلکسي که يک محقق روبات است گفت، مغز انسان به مناطقي تقسيم مي شود که مسئول عملکردهاي خاصي هستند. اين مناطق پالس هايي را به پوست سر ارسال مي کنند که بايد آنها را ثبت کرد.


 نداشتن صداقت پزشکي با بيمار درباره مرگ وي اشتباه است  

 تحقيقات اخير فدرال در آمريکا نشان داد که اکثر پزشکان تشخيص دهنده سرطان در اين کشور از اعلام مراحل پاياني زندگي بيمار خودداري مي کنند که اين کار را اشتباه عنوان کرده است.
  به گزارش فارس به نقل از آسوشيتدپرس از شيکاگو، بسياري از بيماران چنين صحبت هايي را از پزشکان نمي شنوند و اين در حالي است که پزشکان گمان مي کنند با اين کار خود به بيمار لطف مي کنند اما تحقيقات اخير نشان داده که اين کار اشتباه است.
تنها يک سوم بيماران مبتلا به سرطان که ديگر درمان براي آنها سودي نخواهد داشت از طرف پزشکان مورد توصيه قرار گرفته اند که مراقبتهاي آخرين روزهاي زندگي را دريافت کنند. اما نتايج تحقيق نشان مي دهد که احتمال افسردگي در بيماراني که با اين صحبت ها روبه رو شده اند نسبت به بيماراني که چيزي در اين باره به آن ها گفته نشده ، افزايش نيافته است.
اينگونه بيماران کم تر روزهاي پاياني را در بيمارستان و متصل به دستگاه هاي پزشکي گذرانده اند و از هزينه هاي سنگين و بيهوده جلوگيري کرده و نزديکان آن ها نيز بعد از پايان عمر بيمار آرامش بيش تري را داشته اند.
اخيرا مجلس کاليفرنيا تصويب کرده که در صورت سئوال بيماران از پزشکان درباره گزينه هاي انتخابي و درمان پزشکان موظفند تا به صورت کامل به آن ها پاسخ دهند. اين مصوبه هم اکنون براي تصويب نهايي به سناي اين ايالت رفته که البته با مخالفت هايي از سوي پزشکان روبه رو شده که آن را دخالتي در امور پزشکي مي دانند.
اما نتايج تحقيقات فدرال که در کنفرانس جامعه آمريکايي تومورشناسي مطرح شد رئيس اين جامعه از اين که پزشکان در رفتار با بيماران دچار صداقت نيستند، انتقاد کرد.
دکتر "آلکس رايت" يکي از دست اندرکاران اين تحقيق مي گويد که اين نخستين مورد تحقيقي است که درباره اثرات سئوال از بيماران در حال مرگ براي انتخاب نحوه ادامه درمان، بر روي 603 نفر در ماساچوست، نيوهمپشاير، کانکتيکوت و تگزاس انجام شده است. شيمي درماني درباره همه اين بيماران تاثيري نداشته و احتمال زنده ماندن آن ها تنها يک سال بوده است.  از 323 نفري که در اين مدت جان خود را از دست دادند افرادي که درباره پايان زندگيشان با آن ها صحبت شده بود 3 برابر کم تر از سايرين هفته هاي پاياني را تحت مراقبت هاي شديد گذراندند، 4 برابر کم تر از دستگاه تنفس استفاده کردند و 6 برابر کم تر تحت عمليات احيايي قرار گرفتند.
حدود 7 درصد از افراد موضوع اين تحقيق دچار افسردگي شدند. عصبي بودن و نگراني در ميان افرادي که از مرگ خود خبر داشتند امري  شايعي نبود.
دکتر "آنتوني لي بک" از مرکز سرطان شناسي "فرد هاچينسون" سياتل مي گويد:" خيلي ساده است. بيماران بايد بدانند. صحبت از بهبود و درمان پاک کردن ادامه جاده با پاک کن است. اين لحظه بسيار مهم است شما يا اعتماد طرف را جلب مي کنيد يا آن را از بين مي بريد. " 
وي در اين کنفرانس سخنراني را براي پزشکان در زمينه نحوه دادن اين گونه خبرها به بيماران انجام داد. 
دکتر "جيمز وردنبورگ" از شرکت کنندگان در اين کنفرانس و متخصص تومور مغزي دانشگاه دوک هم اظهار کرد که واکنش بيماران در برابر اين رفتار بسيار متفاوت است. عده اي از بيماران دوست دارند از همان ابتدا و حتي از زماني که درمان شروع نشده است درباره مرگ صحبت کنند و عده اي هيچ گاه از آن حرفي نمي زنند.
وي گفت:" اکثر بيماران در قلب خود متوجه وضعيتشان هستند اما ظرفيت ها براي پذيرش يا رد آن متفاوت است. اما براي اکثريت بيماران دانستن اين موضوع و توانايي صحبت درباره آن هم نوعي راحتي و آرامش است."
در مواردي هم پزشکان در پذيرش نزديک بودن مرگ مشکل دارند و يا گمان مي کنند اگر درمان را ادامه ندهند در مبارزه با بيماري و مرگ بيمار دچار قصور شده اند. دکتر "اوتيس برويولي" از جامعه سرطان آمريکا مي گويد:" زماني 7 بيمار من در يک هفته جان خود را از دست دادند. من واقعا درباره چند نفر از آن ها ناراحت بودم که چرا درمان درباره آن ها را متوقف نکرده بودم."


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش