جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/03/28 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3066


ايران زمين


پدر علم ترپلوئيدهاي ايران در کاشان از کشف ماده ضد مالاريا خبر داد


همايش آموزش خانواده در دانشگاه کاشان برگزار شد

به منظور تامين آب شرب در زمان خاموشي ها:
تجهيز تاسيسات آبرساني شرکت آبفا خوزستان به سيستم برق اضطراري


بهسازي کارخانجات گاز و گاز مايع شرکت کارون در سال جاري


افزايش سهميه سيمان شهرستان دماوند


گل گشت


فرماندار اردبيل از افزايش خود سرانه قيمت نان توسط نانوايي ها انتقاد کرد

با حضور 28 هيات مذهبي :
نخستين نمايشگاه توانمندي هاي هيئت هاي مذهبي در قم افتتاح شد


 ايران زمين 

هداياي نقدي يک ميليارد و 677 ميليون ريالي دانش آموزان مازندران براي بازسازي عتبات عاليات

رئيس سازمان آموزش و پرورش مازنران گفت: دانش آموزان مازندراني با شرکت در جشنواره بازسازي عتبات عاليات يک ميليارد و 677 ميليون و 197 هزار و 750 ريال به اين امر خدا پسندانه اختصاص دادند.به گزارش روابط عمومي آموزش و پرورش مازندران عبدالوحيد فياضي با اعلام اين خبر افزود:    دانش آموزان مازندراني در حرکتي خود جوش وانساني هداياي نقدي خود را براي بازسازي عتبات عاليات عراق به مديران مدرسه تحويل دادند.
وي از همراهي فرهنگيان و معلمان مازندراني در اين حرکت ابتکاري خبر داد و افزود:همچنين کارکنان سازمان آموزش و پرورش مازندران نيز با پرداخت 4 ميليون و 722 هزار و 500 ريال به حساب ويژه بازسازي عتبات عاليات در اين طرح مشارکت کردند.
فياضي با اشاره به استقبال فراوان دانش آموزان و خانواده هايشان از اين طرح گفت:طرح جمع آوري هدايا و نذورات دانش آموزان براي مشارکت در بازسازي عتبات عاليات عراق همچنان در مدارس مازندران ادامه خواهد داشت.

همايش بزرگ 2هزار نفري کودکان و نوجوانان متقاضي داوري

همدان-خبرنگار آفرينش
همايش بزرگ استاني متقاضيان داوري کودکان و نوجوانان جشنواره بيست و دوم همدان با حضور600 کودک و نوجوان  همداني در تالار ابن سيناي همدان برگزار شد.
مدير اجرايي جشنواره گفت:در حدود 2هزار کودک و نوجوان علاقمند به سينما با حضور در جمع داوران نه تنها در همدان بلکه در جاهاي ديگر استان علاقه خود را به هنر هفتم نشان دادند.
زمرديان گفت:حضور در جمع داوران ماموريتي دشوار است زيرا که داوران به نمايندگي از طرف همه کودکان و نوجوانان ايران،فيلم برتر و نظر خود را به کارگردانان و هنرمندان اعلام مي کنند.
در ادامه مسئول کميته داوران بيست و دومين جشنواره گفت:از آغاز فراخوان حدود 2هزار کودک در شهرستانهاي همدان براي داوري جشنواره ثبت نام و اعلام آمادگي کردند.
حسين صفي افزود:جشنواره امسال علمي تر شده ودر دومين مرحله انتخاب داوران کودک و نوجوان 500 نفر حضور دارند که پس از گذراندن کلاسهاي درک فيلم حدود 30 نفر براي داوري جشنواره انتخاب مي شوند.

امام جمعه پلدختر در جلسه ستاد امر به معروف و نهي از منکر:
محيط جامعه بايد براي بزهکاران امن نباشد

پلدخترلرستان-خبرنگار آفرينش
حجت الاسلام والمسلمين صرفي پور امام جمعه شهرستان پلدختر در جلسه ستاد امر به معروف و نهي از منکر اين شهرستان با بيان اينکه امر به معروف ونهي از منکر از فرايض مهم اسلامي به شمار مي رود، گفت:جامعه اسلامي که در آن امر به معروف و نهي از منکر نباشد،مرده است و بايد احيا شود.
وي افزود:فساداخلاقي بايد کنترل گردد.
آقاي جعفر طولابي معاون فرماندار پلدختر و دبير ستاد امر به معروف و نهي از منکر شهرستان پلدختر با بيان فعاليتهاي انجام گرفته در طول 2سال گذشته ستاد،شناسايي منکرات،عوامل ايجاد بزهکاريها و  انحرافات،ارائه راهکارهاي مناسب و مطلوب،اولويت بندي در حل معضلات اجتماعي و اخلاقي،معرفي احياگران ادارات و تشکيل تيم هاي نظارتي را از جمله فعاليتهاي اين ستاد در شهرستان پلدختر عنوان کرد.
 توزيع کتب و محصولات فرهنگي،تشکيل صنف ويژه واحدهاي سمعي و بصري،برخورد با متخلفان اخلاقي و اجتماعي،برگزاري مسابقات فرهنگي و مذهبي،توسعه مراکز تفريحي و فرهنگي،انجام پژوهشهاي کارشناسي از جمله برنامه هاي ستاد احيا» امر به معروف و نهي از منکر شهرستان پلدختر به شمار ميروند.

خريد و فروش فيش هاي خانه هاي 99 ساله در دماوند

رودهن - خبرنگار آفرينش
رئيس اداره تعاون شهرستان دماوند گفت: تعدادي از اعضاي تعاوني مسکن مهر اقدام به فروش فيش هاي واريز  خود کرده بودند که با آنها برخورد قانوني شد.
حسن عسگري در گفتگو با خبرنگار آفرينش افزود: پس از اينکه اطلاع پيدا کرديم اين فيش ها خريد وفروش مي شود بلافاصله از طرف دادسرا به تمام اتحاديه هاي صنف املاک اخطار داده شد تا از خريد و فروش فيش ها جلوگيري شود.
وي اظهار داشت براي مثال يک فيش 50 هزار توماني 100 هزار تومان به فروش رسيده است .
گفتني است بيشترين خريد و فروش اين فيش ها در دفتر وکالتنامه و غيره در شهر رودهن انجام مي شود که متاسفانه هيچ مرجعي تاکنون با اين تخلف برخورد نکرده است .

آذربايجان غربي مرکز درمان بيماران کشور هاي همسايه

اروميه-خبرنگارآفرينش
استاندار آذربايجان غربي گفت:باتو سعه وتجهيز مراکز درماني استان به نيروهاي متخصص وتجهيزات پيشرفته,صنعت گردشگري درماني استان در ديدار با پروفسور علي اصغرخدادوست بنيانگذار پيوند قرنيه در ايران افزود:اين استان هم اکنون توانايي پذيرش بسياري از بيماران کشورهاي همجوار در رشته هاي مختلف درماني را دارد.
وي اظهارداشت:با توجه به همسايگي استان ما با 3 کشور وتوان علمي ودرماني بالاي مراکز درماني,ظرفيت هاي بسيار زيادي براي توسعه اين صنعت در استان وجود دارد.
قرباني اضافه کرد:وجود متخصصان در زمينه پيوند کليه در استان ومقرون به صرفه بودن خدمات وهزينه هاي درماني استان هم اکنون بسياري از بيماران جمهوري خود مختار نخجوان,شمال عراق وحتي ترکيه براي پيوند کليه ازمراکز پيوند کليه در آذربايجان غربي استفاده مي کنند.


  پدر علم ترپلوئيدهاي ايران در کاشان از کشف ماده ضد مالاريا خبر داد 

 کاشان - خبرنگار آفرينش
پدر علم ترپلوئيدهاي ايران "پروفسور عبدالحسين روستائيان" در پژوهشکده اسانس هاي طبيعي دانشگاه کاشان از کشف ماده جديد ضدمالاريا خبر داد.
استاد دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات تهران، با اشاره به استخراج اين ماده دارويي از گياه معطر "آرتميزيا ديفوزا" که در استان خراسان وجود دارد، افزود: اين ماده با اثر ضد مالاريايي و اسکلت کربني جديد ناشناخته در دنيا که به نام "تهرانوليد" نامگذاري شده با همکاري انستيتو پاستور در مرحله آزمايش است.
پروفسور عبدالحسين روستائيان در حاشيه برگزاري نخستين کارگاه آموزشي اسانس و ترکيبات طبيعي گياهي در پژوهشکده اسانس دانشگاه کاشان، اثر مثبت اين ماده استخراجي جديد را گروه عاملي "ايندوپروکسي" ذکر کرد و اظهار داشت: ثابت شدن اثر آنتي مالاريايي اين ماده بر روي بيماري مالاريايي بسيار خطرناک که سالانه جان بيش از دو ميليون کودک آفريقايي را مي گيرد اثر بخش است.
پدر علم ترپلوئيدهاي ايران، رسيدن به توليد انبوه اين دارو را فعاليت هاي گسترده و کلنيکي ذکر کرد و ابراز اميدواري کرد تا با ساخت اين دارو گام جديدي در توليد داروهاي گياهي برداشته شود.روستائيان در مورد جايگاه علم شيمي گياهي و مواد طبيعي در کشور، سرمايه گذاري در اين بخش را لازم دانست و گفت: متاسفانه کارهاي پژوهشي محققان تنها در حد ارائه مقاله در نشريات بين المللي است.
وي، تعامل و همکاري بين صنايع و محققان دانشگاهي را لزوم موفقيت و ارتقا» صنعت علم شيمي مواد طبيعي دانست و يادآور شد: کشور ايران با دارابودن هشت هزار گونه گياهي دارويي زمينه بسيار مناسبي براي توليد انواع مختلف داروهاي گياهي است.


  همايش آموزش خانواده در دانشگاه کاشان برگزار شد 

 کاشان-خبرنگار آفرينش
نخستين همايش آموزش خانواده با محوريت "نقش تعليمي و تربيتي والدين در توسعه سرمايه انساني" روز پنجشنبه با حضور خانم "دکتر سيما فردوسي" در دانشگاه کاشان برگزار شد.
عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي در اين همايش، تعليم و تربيت صحيح والدين را منشا» توسعه و توليد سرمايه انساني ذکر کرد و گفت: تعليم و تربيت والدين بايد به گونه اي باشد تا موجب شکوفا شدن پتانسيل ها و توانمندي  ذهني فرزندان شود.
دکتر سيما فردوسي، با اشاره به اينکه والدين و خانواده نخستين نهاد الگوپذيري فرزندان است افزود: اگر خانواده و رفتار والدين سالم باشد جامعه اي سالم خواهيم داشت.
وي، تنبيه کردن و ترساندن فرزندان از والدين را از نظر روانشناسي غير اصولي دانست و گفت: انسان تغيير پذير، اصلاح پذير و آموزش پذير است و با ارائه راهکارهاي مناسب تبديل به انساني سالم و تحول يافته مي شود
به گفته وي، به کاربردن دانش، همت، ايجاد نشدن اتفاق بد، شناسايي و اقدام زود هنگام و  تلاش جهت برنگشتن مشکل از مهم ترين راه هاي پيشگيري از اختلال و نابهنجاري هاي فرزندان است.
دکتر فردوسي با اشاره به اينکه اضطراب مهم ترين پايه و اساس مشکلات است گفت: بايد سعي شود شرايط و محيط خانوادگي همراه با روابط دوستانه و مطلوب براي فرزندان باشد و از جر و بحث هاي طولاني مدت و ذکر خاطرات و مشکلات بد جلو فرزندان جلوگيري شود.
به گفته وي، دينداري مهم ترين نقش و تاثير در پرورش فرزندان سالم و مقاومت افراد دارد و اگر از جسم خوب مراقبت شود روح ور وان بهتر پرورش مي يابد.
دکتر فردوسي، به کارگيري الگوي جامع و کامل، موازي حرکت کردن والدين، قانونمند نمودن و عدم پنهان کاري را به خانواده ها تاکيد کرد و گفت: والدين بايد مهربان، منطقي و جدي باشند و مناسب با زمان، تربيت فرزندان را انجام دهند.
گفتني است اين همايش از سوي دفتر مشاور رئيس در امور بانوان و مديريت برنامه ريزي و توسعه دانشگاه کاشان برگزار شد.


 به منظور تامين آب شرب در زمان خاموشي ها:
 تجهيز تاسيسات آبرساني شرکت آبفا خوزستان به سيستم برق اضطراري 

مديرعامل شرکت آبفا خوزستان با اشاره به کمبود برق در سطح استان بدليل خشکسالي خبر داد: با تجهيز تاسيسات آبرساني به سيستم هاي برق اضطراري 70 درصد برق تاسيسات در زمان خاموشي ها تامين مي شود.
به گزارش روابط عمومي و آموزش همگاني شرکت آبفا خوزستان مهندس پويا با اشاره به اينکه هم اکنون حدود 64 مگاوات برق در تاسيسات آب و فاضلاب شرکت آبفا خوزستان مصرف مي شود افزود: حدود 170 ديزل ژنراتور براي تامين برق 130 سايت آبرساني مورد نياز است.
وي به تشريح برنامه هاي ويژه مديريت برق، تاسيسات در زمان خشکسالي پرداخت و گفت: پايدار کردن برق در زمان خاموشي مهمترين وظيفه ما در جهت تامين آب آشاميدني است.
مسئول کميته برنامه ريزي تابستان شرکت آبفا خوزستان راهکار اول براي دستيابي به اين هدف را همکاري نزديک با اداره برق و طراحي سيستم تغذيه دوسويه و تغذيه جايگاه دانست و با اعلام اينکه در اين زمينه به پيشرفت هاي خوبي دست يافته اند افزود: راهکار دوم تامين برق اضطراري از طريق تجهيز سايت هاي آبرساني به ديزل ژنراتور و علاوه بر آن اورهال کردن، تغيير آرايش چيدمان و تعمير آنهاست.
رئيس هيات مديره شرکت آبفا خوزستان با بيان اينکه در خصوص تعمير و استفاده از ديزل ژنراتورهاي موجود 50 درصد پيشرفت داشته ايم اضافه نمود: تمامي ديزل ژنراتورهاي مورد نياز خريداري شده که اميدواريم تا پايان خرداد ماه در سايت هاي آبرساني مستقر شوند.


 بهسازي کارخانجات گاز و گاز مايع شرکت کارون در سال جاري  

بهينه سازي تاسيسات گاز و گاز مايع شرکت کارون با انجام تعميرات اساسي کارخانه گاز و گاز مايع شماره 600 و اتمام پروژه هاي اصلاحي در کارخانجات گاز و گاز مايع شماره 700 و 800 در سال جاري انجام مي گيرد.
به گزارش روابط عمومي، رئيس گاز و گاز مايع شرکت بهره برداري نفت و گاز کارون در تشريح اين خبر گفت: تعميرات اساسي کارخانه گاز وگازمايع شماره 600 از 15 تيرماه آغاز وهمزمان با آن پروژه اصلاحي اين کارخانه توسط پيمانکار آغاز مي شود.
مهندس سيد محسن تقوي پور پروژه هاي اصلاحي کارخانه گاز و گاز مايع شماره 600 را شامل تعويض عايق کليه تجهيزات عنوان کرد و گفت: اين پروژه مدت 7 ماه به طول خواهد انجاميد. وي در تشريح وضعيت پروژه هاي اصلاحي در کارخانه هاي گاز و گاز مايع 700 و 800 نيز گفت: طرح هاي اصلاحي اين دو کارخانه نيز در سه بخش برق، مکانيک و ابزار دقيق در مراحل پاياني قرار دارد. وي گفت: نصب 7 دستگاه رنگ سنج، تهيه فيلترهاي گليکول، تهيه جريان سنج هاي جديد تاثير چشمگيري در افزايش کيفيت گاز توليدي داشته است.


 افزايش سهميه سيمان شهرستان دماوند 

رودهن - خبرنگار آفرينش
رئيس اداره بازرگاني شهرستان دماوند گفت : سهميه سيمان شهرستان ماهانه 4700 تن بوده که از نيمه دوم سال 86 تا امروز مقدار 600 تن افزايش يافت و اين ميزان به 5300 تن در ماه رسيد.
فاضلي نياز در گفتگو با خبرنگار آفرينش افزود : 74 درصد از اين سهميه مردمي است . 13/5 درصد سيمان براي 12/5 درصد نيز براي کارهاي عمراني است . وي اظهار داشت : شرکت بلوک سازان و جدول ساز در پايان سال 86 راه اندازي شد که 29 واحد بلوک ساز و جدول ساز عضو اين شرکت شده اند که ماهانه 7 تن براي هر بلوک ساز سهميه سيمان در نظر گرفته شده است .رئيس اداره بازرگاني شهرستان دماونددر ارتباط با مشکل سهميه سيمان و دريافت سيمان توسط کارخانه فيروزکوه گفت: متاسفانه کارخانه سيمان فيروزکوه به تعهداتش عمل نمي کند و بارها نيز جريمه شده ولي باز به تعهدش عمل  نکرده است.
وي افزود : اين کارخانه سهميه عقب افتاده شهرستان را تحويل نداده است و به خاطر اين عدم تعهد تعاوني مصالح فروشان از تاريخ آذر ماه سال قبل تا فروردين ماه قرار داد نبستند و سيمان دريافت نکردند.اين مسئله باعث شده مردمي که حواله در دست دارند با مراجعه به کارخانه،سيمان دريافت نکنند.وي افزود: سهميه سيمان بومهن ، پرديس ، جاجرود ، کمرد 10600 تن در ماه است که 5300 تن آن به شهرستان دماوند اختصاص مي يابد . وي ادامه داد: شهرک صنعتي در شهر آبسرد و دماوند ، ميدان ميوه و تره بار ، بازار دام از برنامه هاي توسعه اقتصادي توسط اداه بازرگاني است .


 گل گشت 

آذربايجان غربي
استان آذربايجان غربي از نظر طبيعي و تاريخي از مناطق برجسته ايران است. پيشينه تاريخي و سابقه کهن فرهنگي استان; سبب وجود اماکن تاريخي، مذهبي و فرهنگي بسياري درمنطقه شده است. آذربايجان را با توجه به پيشينه تاريخي کهن اش، در زبان هاي مختلف به نام هاي گوناگون کمابيش مشابهي ناميده شده است. آذربايجان غربي از نظر جغرافيايي بين 35 درجه و 58 دقيقه تا 39 درجه و 47 دقيقه پهناي شمالي و 44 درجه و 2 دقيقه تا 47 درجه و 23 دقيقه درازاي خاوري قرار گرفته است. اين منطقه يکي از مناطق مستعد کشاورزي و هم چنين يکي از کانون هاي مهم صنايع دستي ايران است. صنايع استان آذربايجان غربي در زمينه هاي مواد معدني و مواد اوليه موجود دراستان بر پا شده اند. دراين استان انواع فرش، گليم، پارچه هاي دستي و صنايع چوبي تزييني توليد مي شود و علاوه بر آن کارگاه هاي مختلف صنعتي نيز درسطح استان مشغول به کارهستند. پيشينه تاريخي و سابقه کهن فرهنگي استان; سبب وجود اماکن تاريخي، مذهبي و فرهنگي بسياري در منطقه شده و جاذبه هاي گردشگري منطقه را افزون نموده است. برخي از جاذبه هاي طبيعي اين منطقه نيز از ويژه گي هاي منحصر به فردي برخوردارند که در مجموع همراه با جاذبه هاي تاريخي, فرهنگي و اجتماعي,  ديدني هاي منطقه آذربايجان غربي را تشکيل مي دهند.
 
 در ميان اين تالار ستوندار بزرگ معبد مانند، تقريبا بفاصله 3/5 متر از در ورودي سمت شمال تالار سکوئي به اضلاع 2*3 متر قرار داشت. اين سکو که از خشت و گل ساخته شده بود احتمالا جهت انجام تشريفات مراسم مذهبي ويژهاي ساخته شده بودهاست. شايد هم در روي اين سکو شمعدانها و چراغهاي پيه سوز جهت روشن نگهداشتن معبد قرار ميدادهاند و شايد هم قرباني را روي همين سکو تقسيم ميکردهاند. در سمت جنوبي تالار درست در وسط ضلع جنوبي محلي شبيه محراب که شايد محل ايستادن يا نشستن موبد بزرگ بودهاست درست کردهاند که راهي به اتاق کوچک پشت معبد (در ضلع جنوبي آن) دارد. ممکن است همين اتاق کوچک هم محلي براي تعويض لباس روحاني موبد و يا محل کار ويژهاي براي موبد بوده باشد.
در سمت شمال شرقي داخلي معبد و تقريبا قسمت شرقي در ورودي سمت شمال آن در داخل معبد محلي براي روشن کردن آتش مقدس وجود داشتهاست که هنگام اجراي مراسم احتمالا در آن محل آتش ميافروختند و آثار سوختگي زياد نشانه آتشافروزي در آن محل است. در گوشه جنوب غربي معبد نيز آتشگاه ديگري بچشم ميخورد که عبارت از اجاق مستطيلي شکلي است و آثار سوختگي شديدي در آن محل نيز ديده ميشود.
در ميان ستونهاي اين تالار، در قسمت شمال و غربي دو در بزرگ به عرض 2 متر و در قسمت جنوبي و شرقي درهاي ورودي بعرض 1/20 متر بداخل اتاقهاي اطراف تالار باز ميشوند. در سمت شمال معبد و در دو طرف دروازه شمالي آن دو سکوي بزرگ که روي آنها سنگفرش شدهاست به چشم ميخورد. عرض هريک از سکوها 2/5 متر و طولشان تقريبا8  متر بود. از قرائن و شواهدي که در اين معبد و اطرافش موجود است چنين استنباط ميشود که اين سکوها براي نشستن افرادي که به معبد دعوت ميشدند و يا براي اجراي مراسم خاصي به آنجا ميآمدند ساخته شدهاند. و محل سخنران يا موبد که درست مانند سن تآتر يا سينما در مقابل آن سکوها قرار گرفتهاست چنين راهنمائي ميکند که ممکن است افرادي براي استماع سخنراني موبد بزرگ در اين محل گردهم ميآمدند و موبد در محل مخصوص خود مينشسته يا ميايستاده و افراد ديگر روي سکوهاي طرفين دروازه شمالي مينشستند و مراسم با دستور موبد روي سکوي ميز مانند که نزديک جايگاه موبد بود انجام ميگرفت. اجراي اين مراسم آتشافروزي در آتشگاههاي سمت شمالشرقي و جنوبغربي معبد همراه بودهاست.
بناهاي اطراف معبد يادشده غالبا همه به هم راه داشتند و مانند اتاقهاي تو در تو در چهار سوي کعبد ساخته شدهاند و اکنون نيز محل درهاي آن که به معبد باز ميشده کاملا پيداست. در قسمت شمالي معبد و خارج آن دو ايوان کوچک در طرفين در ورودي قرار گرفتهاست پيش از اينکه وارد اين بناي بزرگ معبد شويم بايد از ايوانها بگذريم. اين دو ايوان هم شايد محل رختکن يا محل نگهداري اثاثيه و اشيا» کساني بودهاست که هنگام ورود به معبد تحويل افرادي ميدادند تا در بازگشت از معبد دوباره آنها را پس گرفته و با خود ببرند. پيش از اينکه وارد اين دو ايوان شويم، در گوشه جنوبغربي حياط مرکزي نظر ما را سنگ بزرگي در فاصله 2 متري ايوانها جلب ميکند. اين سنگ بزرگ بطول 4 و بعرض 2 متر است. شايد هم مراسم قرباني را روي آن سنگ انجام ميدادهاند زيرا ممکن است که انسان يا حيوان را براي يزرگداشت معبد بزرگ و خداي معبد قرباني کنند و اين سنگ احتمالا مذبحي بوده که قرباني را روي آن ير ميبريدهاند و پس از شستشوي قرباني براي تقسيم، آنرا به داخل معبد روي سکوي نزديک جايگاه موبد منتقل ميکردهاند.
اتاقهاي ديگر سمت جنوب حياط مرکزي شامل انبارها، اسلحهخانه و آشپزخانه بود که غالبا به تالار بزرگ ستوندار جنوبي راه داشتهاند. بجز آشپزخانه که در پشت تالار بزرگ قرار گرفته بود اتاقهاي کوچکي با راهروهاي بلند سمت جنوب و شرق اين تالار را احاطه کرده بود. در کف برخي از اتاقها ته ستونهاي سنگي جسته گريخته افتاده بود. در پشت تالار بلند شرق تالار ستوندار يک راهرو وسيعي که احتمالا اسلحهخانه بوده و يا اسلحهها در آنجا ساخته ميشدهاست وجود داشت. در سالهاي گذشته از اين محل تعداد زيادي شمشير و سرنيزه آهني کشف شده بود که اين نظريه را تائيد ميکند. يک در ورودي از قسمت جنوب شرقي حياط مرکزي به محوطه اسلحهخانه باز ميشده که به همه اتاقهاي مجاور خود راه داشتهاست. در سمت مغرب همين تالار بزرگ ستوندار چندين اتاق بزرگ و کوچک قرار گرفته بودند که همگي با هم ارتباط داشتهاند و از آخرين اتاق شمال غربي اين واحد ساختماني راهي به راهرو باريک ساختمانهاي غربي حياط مرکزي و نيز راهي به سومين کاخ بزرگ ستوندار که از دو تالار ديگر جديدتر است وجود داشتهاست. اين اتاق درست روبروي اتاقي که جام طلا از آنجا کشف شد واقع شدهاست.
بناهاي غربي حياط مرکزي
در گوشه جنوب غربي حياط مرکزي نزديک مذبح دري به سوي تالار بزرگ ستوندار (معبد) باز ميشود و در جوار همين در يک راهرو بلند و باريک که بسومين تالار ستوندار غربي (جديدترين تالار) منتهي ميشود وجود دارد. در ضلع شمالي همين راهرو نزديک سومين تالار ستوندار در اتاق کوچکي جام طلاي حسنلو در سال 1338 کشف گرديد. اين جام در آغوش انساني که روي سينه بر زمين افتاده بود و به پشت او خنجري فرو رفته و از سوي ديگرش جام را شکافته بود يافت شد. در قسمت غربي حياط مرکزي يک در ورودي بزرگ به اتاقهاي غربي حياط و تالارهاي بزرگش که اتاقهاي متعددي داشتند باز ميشدهاست . تقريبا بيش از 15 اتاق کوچک و بزرگ که غالبا بهم راه داشته و با هم ارتباط دارند کشف شدهاست. اين واحد ساختماني، از سوي مشرق به حياط مرکزي و از سوي مغرب به ديوار غربي قلعه و از سوي جنوب به راهرو باريک و از سمت شمال به راهي که هر بازديدکننده از اين قلعه به هنگام آبادي آن از آنجا عبور ميکردهاست و اين راه يگانه راه ورودي از سمت غرب قلعه و دروازه غربي قلعه دفاعي بودهاست. اين واحد ساختماني از سوي شمال داراي در بزرگ ورودي بودهاست که بوسيله پلههاي درازي به طول 11 تا 9 متر به دخل راهرو بلند که طولش 22 و عرضش 9 متر بوده بدون بنا راه داشتهاست. اين راهرو داراي دو دروازه غربي و شرقي هم بوده، که فاصله دروازهها از هم 16/5 متر بودهاست. يک در هم در سمت جنوب آن به راهرو باريک ياد شده باز ميشدهاست. يک هال کوچکتر هم در مغرب اين راهرو (هال) بزرگ غار داشتهاست که طولش 14/60 و عرضش 30/40 متر بوده و از اين هال غربي يک در ورودي به سومين تالار بزرگ ستوندار غربي به عرض 2 متر باز ميشدهاست.


 فرماندار اردبيل از افزايش خود سرانه قيمت نان توسط نانوايي ها انتقاد کرد 

اردبيل-خبر نگار آفرينش
فرماندار اردبيل گفت: با نانوايي هايي که قيمت نان را خود سرانه افزايش داده اند مطابق مقررات برخورد مي شود.
يوسف اکبري در جلسه تعزيرات حکومتي ويژه گندم آرد و نان شهرستان اردبيل گفت: هم اينک به ازاي هر 650 نفر جمعيت ساکن در شهرستان اردبيل يک واحد نانوايي سهميه پز و علاوه بر آن حدود 250 واحد نانوايي آزاد پز نيز در اين شهرستان فعاليت مي کنند.
وي افزود: به منظور جلوگيري از افزايش قيمت نان توسط نانوايان قيمت هاي مصوب به طور کتبي از طريق اتحاديه واحد صنفي به نانوايان ابلاغ و با خاطيان نيز برخورد قانوني مي شود.
فرماندار اردبيل با اشاره به فرا رسيدن تعطيلات تابستاني و حضور مسافران و گردشگران در اردبيل و شهر توريستي سرعين خواستار اختصاص سهميه فوق العاده آرد به اين مناطق از سوي وزارت بازرگاني و
برنامه ريزي براي افزايش ساعات کار برخي از واحدهاي نانوايي شد.
اکبري تصريح کرد: با اين حال ضرورت تغيير الگوي مصرف نان ،کسب مهارت هاي لازم توسط برخي از نانوايان و همکاري مردم در استفاده بهينه از اين نعمت الهي محسوس است.
ياور صفر پور رئيس سازمان بازرگاني استان نيز با اشاره به قيمت انواع نان گفت: قيمت نان بربري و سنگک با چونه خمير 400 گرمي در واحد هاي آزاد پز 1500 ريال تعيين شده و پس از بررسي و آناليز کارشناسي قيمت ها، نرخ هر قرص فطير با چونه خمير 450 گرمي هم در نانوايي هاي آزاد 2000 ريال و هر قرص لواش با چونه 100 گرمي 300 ريال مي باشد.


  با حضور 28 هيات مذهبي :
 نخستين نمايشگاه توانمندي هاي هيئت هاي مذهبي در قم افتتاح شد 

قم  - خبرنگار آفرينش
نخستين نمايشگاه توانمندي هاي هيئت هاي مذهبي استان قم در مجتمع امام خميني (ره) قم افتتاح شد .
دبير اجرايي نمايشگاه توانمندي هاي هيئت هاي مذهبي در ارتباط با چگونگي برگزاري اين نمايشگاه گفت : اين نمايشگاه در کشور براي نخستين بار است که با اين وسعت و گستردگي در ارتباط با ارائه دستاوردهاي هيئتهاي مذهبي برگزار مي شود.
محمدعلي بختياري زاده افزود: در نخستين نمايشگاه توانمندي هاي هيئت هاي مذهبي قم، 28 هيئت مذهبي توانمندي هاي خود را ارائه کردهاند.  وي ارائه توانمندي ها و دستاوردهاي هيئت هاي مذهبي، آسيبشناسي عزاداري، افزايش ارتباط جوانان با هيئتها و بررسي راههاي نوآوري در مراسمهاي عزاداري از جمله اهداف برپايي اين نمايشگاه برشمرد .  دبير اجرايي نمايشگاه توانمندي هاي هيئت هاي مذهبي قم خاطرنشان کرد : در طول برپايي اين نمايشگاه هر شب برنامههاي ويژه اي برگزار مي شود و با تشکيل کارگروهها و ميزگردهاي اختصاصي، مسائل در ارتباط با هيئت ها بررسي مي شود.  وي تجليل از پيشکسوتان هيئتهاي مذهبي را از ديگر برنامه هاي اين نمايشگاه عنوان کرد و اظهار داشت: ما طرح ساماندهي هيئت ها را با محوريت مساجد در دست اجرا داريم تا بتوانيم نيازهاي معنوي و مادي جوانان را تامين کنيم.  نخستين نمايشگاه توانمندي هاي هيئت هاي مذهبي استان قم تا 31 خرداد ماه جاري در مجتمع امام خميني (ره) قم پذيراي عموم مردم خواهد بود.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش