جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/04/02 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3070


تاثير داروي جديد پسويازيس


حفاظت از چشمان در تابستان ضروري است


شيوه جديدي براي خنک کردن تراشه هاي رايانه اي ابداع شد


كوتاه و خواندني


خطر ابتلا به آسم در کودکان با تماشاي بيش ازپنج ساعت تماشاي تلويزيون در روز


  تاثير داروي جديد پسويازيس  

نتايج يک آزمايش کانادايي نشان مي دهد که به نظر مي رسد يک داروي جديد براي بيماران مبتلا به پسوريازيس متوسط تا شديد بي خطر و موثر باشد. نتايج اين آزمايش نشان مي دهد، دوزهاي بالاي ISA247 که مهار کننده کلسينورين است علايم پسوريازيس را به ميزان قابل ملاحظه اي بهبود مي بخشد. کلسينورين پروتئيني است که به تنظيم التهاب کمک مي کند. بي خطري اين دارو براي مصرف طولاني مدت ثابت نشده است.
دکتر کيم پاپ از موسسه تحقيقات پزشکي پروبيتي در واترلو ايالت اونتاريو گفت: «اين اولين داروي خوراکي در 20 سال گذشته است که براي درمان پلاک هاي پسوريازيسي متوسط تا شديد اميدواري نشان مي دهد.»محققان مي گويند، داروي جديد نسبت به درمان هاي رايج پسوريازيس بي خطرتر و کاربرد آن آسان تر است. پسوريازيس يک بيماري پوستي اتوايمون است. شايع ترين شکل آن پلاک هاي پسوريازيسي است که با تکه هاي برآمده و قرمزرنگ يا ضايعات پوشيده با يک لايه سفيد نقره اي از سلول هاي پوستي مرده پوشيده شده است. براساس آمار موسسه سلامت ملي آمريکا حدود 5.7 ميليون آمريکايي به پسوريازيس مبتلا هستند.
در حال حاضر يکي از موثرترين درمان هاي پسوريازيس داروي مهارکننده کلسينورين سيکلوسپورين است. البته، اثرات سمي دارو بر کليه ها مانع از کاربرد طولاني مدت آن در بيماران مبتلا به پسوريازيس است. به دليل ظهور دوباره پلاک هاي پسوريازيس به محض قطع درمان، اغلب درمان طولاني مدت ضروري است.
داروهاي ديگر مانند اينفلکسيمب (رمي کيد) بي خطر و موثر اما گران بوده و کاربرد آن ها راحت نيست. به علاوه بي خطري اين دارو براي مصرف طولاني مدت مشخص نيست. به گزارش محيانيوز نتايج اين گزارش در شماره 19 آوريل مجله لانست منتشر شد.
در اين بررسي، گروه پاپ به صورت تصادفي 451 بيمار مبتلا به پلاک هاي پسوريازيسي را که حداقل 10 درصد بدنشان مبتلا بود به منظور دريافت داروي جديد يا پلاسبو انتخاب کردند.
محققان به دنبال 75 درصد کاهش در چيزي بودند که منطقه پسوريازيس و نمره شاخص شدت (75 PASI) ناميده مي شود. گروه پاپ دريافتند که پس از 12 هفته درمان، %47 از بيماراني که بالاترين دوز ISA247 را دريافت کردند به 75 PASI رسيدند. بيماران دريافت کننده دوزهاي پايين تر به 25 يا 16 درصد بهبودي در نمره PASI دست پيدا کردند. محققان گزارش کردند که در ميان بيماران گروه پلاسبو، تنها چهار نفر از 115 بيمار بهPASI  75 رسيدند.
پاپ گفت: ISA247« يک داروي خوراکي مناسب براي درمان پسوريازيس است. اين دارو به دليل اثربخشي مناسب، تحمل پذيري بالا و داشتن حداقل اثرات متابوليک قابل قبول است.»پاپ ادامه داد: «به علاوه از آن جايي که تاثير دارو با دوز آن ارتباط دارد، مي توان دوز آن را متناسب با پاسخ و تحمل بيمار بدون خطر بالاي عوارض جانبي تنظيم کرد.»يکي از متخصصان تصور مي کند که لازم است نتايج اين آزمايش در بررسي هاي طولاني مدت تر تکرار شده و لازم است تا اين دارو رو در روي داروهاي ديگر پسوريازيس مقايسه شود.دکتر لوييگي نلدي از واحد پوست و مرکز تحقيقات GISED در اسپدالي رينيتي برگاموي ايتاليا و نويسنده سرمقاله اين بررسي اظهار کرد: «البته، پروفايل اثربخشي و بي خطري اين دارو بايد در بررسي هاي مقايسه اي طولاني مدت تر بيشتر ارزيابي شود.»
نلدي متذکر شد که لازم است اين آزمايشات در شرايط زندگي واقعي انجام شوند. به علاوه، آزمايش انجام شده به وسيله پاپ براي پي بردن به بي خطري اين دارو خيلي کوتاه بود، چرا که بسياري از بيماران دريافت کننده دارو براي کنترل پسوريازيس ناچار به استفاده طولاني مدت از آن هستند.
نلدي گفت: «خطر سميت کليوي مزمن که به وسيله مهارکننده هاي کلسينورين القا» مي شود با طولاني شدن دوره درمان افزايش مي يابد و با داشتن اطلاعات کوتاه مدت با اطمينان نمي توان آن را پيش بيني کرد. يک قياس گر مشهود در آزمايش ISA247 سيکلوسپورين بوده است. بدون داشتن يک مقياس داخلي، اين ادعا که ISA247 از سيکلوسپورين بي خطرتر است بايد با احتياط بررسي شود زيرا اين اطلاعات بر اساس مقايسه هاي خارجي به دست آمده است.»


  حفاظت از چشمان در تابستان ضروري است 

  چهارم;
نگذاريد مواد شيميايي به چشم هاي شما حمله کنند!
به احتمال خيلي زياد شما هم اين مشکل را تجربه کرده ايد. اين که وقتي براي تفريح به سراغ استخرها مي رويد و داخل آب شيرجه مي زنيد چشم هايتان شروع به سوزش مي کند.
اين سوزش مي تواند نشان دهنده اين موضوع باشد که مواد شيميايي موجود در آب استخر بيش از اندازه مورد نياز هستند.
دکتر برين، متخصص چشم، در اين باره مي گويد: "اگر بعد از پريدن در آب چشم هايتان شروع به سوزش کرد، به سرعت از آب بيرون بياييد". او ادامه مي دهد: "مهم نيست که چه قدر براي آن سانس پول داده ايد. بدون شک هيچ چيز ارزشمندتر و گران بهاتر از چشمان شما نيست. سريع يک بطري آب معدني بخريد و چشمان خود را کاملا بشوييد. وسوسه نشويد که دوباره به داخل آب برگرديد. لباس هاتان را بپوشيد و راهي خانه شويد. اگر سوزش چشمانتان تا چندين ساعت بهبود پيدا نکرد سراغ پزشک تان را بگيريد".
به اين نکته توجه داشته باشيد که بهترين آرام کننده براي چشم هاي شما در چنين شرايطي اشک هاي مصنوعي هستند نه قطره هاي ضد عفوني کننده چشمي مثل نفازلين.
نکته جالب اين جاست که اين بهترين نوع آسيب ممکن است. متاسفانه خيلي از ما در فصل تابستان هر جا آب مي بينيم هوس آب تني به سرمان مي زند حالا فرق نمي کند که آب مورد نظر تميز باشد يا سرشار از ميکروب هايي که البته خيلي هاشان به چشم ما نمي آيند.
متاسفانه بعضي از گياهان آبي توانايي توليد سم هايي را دارند که بسيار خطرناک هستند.از سوي ديگر، خرده برگ ها، ريز تکه هاي چوب شناور در آب و ... ، همه و همه توانايي آسيب رساندن به چشم هاي ما را دارند. در کنار همه اين موارد بايد به ياد داشته باشيم که در هيچ زماني وقتي که لنز در چشم هايمان گذاشته ايم به داخل آب نرويم چراکه در اثر برخورد مداوم آب با لنزها، غير از اين که خود لنزها و به دنبال آن چشم هايتان در معرض آسيب قرار مي گيرند، آب در پشت لنزهاي تماسي جمع شده و مي تواند مکان بسيار مناسبي براي آغاز و گسترش عفونت هاي چشمي باشد.
در نهايت نبايد حشره هاي آبزي را هم از نظر دور داشت. حشره هايي که خيلي هاشان مي توانند صدمات جبران ناپذيري براي چشم هايتان به ارمغان بياورند.
پنجم;
مواظب همه چيزهاي عجيب و غريب باشيد.
در حقيقت تابستان مي تواند آبستن اتفاقات عجيب و غريب بسياري براي شما باشد. چيزهايي که شايد اصلا نتوانيد فکرش را هم بکنيد.
-1 تفنگ هاي ساچمه اي و دارت ها
نگوييد که بچه هاي شما عاشق اين وسايل نيستند. همه ي ما مي دانيم که در تابستان نمي توانيم مانند قبل بر فرزندانمان نظارت داشته باشيم. آن ها از هميشه آزادترند و مي توانند کارهايي را انجام دهند که بسيار خطرناک است. پس سعي کنيد اين جور چيزها را از از دسترس فرزندانتان دور نگه داريد.
2-آتش بازي
حتي کساني که فکر مي کنند در استفاده از مواد آتش زا بسيار حرفه اي هستند هم هميشه در معرض خطر هستند. پس هيچ کسي را با اين مواد تنها نگذاريد.
بر اساس مستندات موجود در آمريکا در طول يک سال 8000 نفر در اثر استفاده نادرست از مواد آتش زا دچار آسيب مي شود که 2000 نفر آن ها از ناحيه چشم آسيب مي بينند. نکته تاسف برانگيز اين که نزديک به 35 درصد اين آسيب ها برگشت ناپذيرند.
-3 چشم هايي که از قبل دچار آسيب هستند.
تابستان براي کساني که چشمان خود را پيش از اين به دست جراحان سپرده اند خطرناک تر از بقيه فصل هاست.
4-آب جوش رادياتور ماشين ها
وقتي ماشينتان جوش مي آورد لطفا به در رادياتور زل نزنيد و بعد آن را باز کنيد. هميشه قبل از باز کردن يک رادياتور خشمگين از عينک محافظ استفاده کنيد.در نهايت اين که: در تابستان بيشتر از هميشه مراقب چشم هايتان باشيد.


  شيوه جديدي براي خنک کردن تراشه هاي رايانه اي ابداع شد  

 پژوهشگران رايانه مي گويند مي توان از شبکه اي از لوله هاي ريز آب، براي خنک کردن نسل بعدي تراشه هاي رايانه اي استفاده کرد.  به گزارش ايرنا به نقل از بي بي سي، محققان شرکت آي بي ام نمونه اي را به نمايش گذاشته اند که در آن چندين لايه لوله هاي آب "به قطر مو" براي خنک کردن قطعه بکار گرفته شده است. اين پژوهشگران معتقدند در شرايطي که تراشه هاي رايانه اي روز به روز متراکم تر شده و قطعات بيشتري در آنها گنجانده مي شود، از اين روش مي توان براي حل مشکل افزايش روزافزون حرارت توليد شده در اين قطعات استفاده کرد. اين فناوري در تراشه هاي سه بعدي شرکت آي بي ام به نمايش گذاشته شد که در آنها مدارهاي الکترونيکي بر روي يکديگر قرار داده مي شوند.
چيدمان عمودي مدارهاي الکترونيکي (به جاي چيدن مدارها در کنار يکديگر) از مسافتي که اطلاعات بايد در داخل قطعه بپيمايد کم مي کند و عملکرد محاسباتي تراشه را افزايش مي دهد.
"تامس برانشوايلر" در آزمايشگاه تحقيقاتي آي بي ام در زوريخ گفت: "وقتي تراشه ها را بطور عمودي روي يکديگر قرار مي دهيم و به هم متصل مي کنيم، مي بينيم که خنک کننده هاي متعارفي که به تراشه ها متصل مي شوند، نمي توانند به ميزان لازم حرارت را دفع کنند."
وي افزود:"در نتيجه بايد از سامانه خنک کننده اي استفاده کنيم که حرارت بين لايه ها را دفع مي کند."
حرارت يکي از موانع عمده توليد تراشه هاي کوچکتر و سريعتر است. حرارت در اثر حرکت الکترون ها در سيمهاي بسيار نازک متصل کننده ميليونها قطعه موجود در تراشه ها و پردازنده هاي امروز ايجاد مي شود.
اينتل به تازگي پردازنده اي با دو ميليارد ترانزيستور توليد کرده است، اما هرچه تعداد قطعات روي يک پردازنده بيشتر مي شود، مشکل دفع حرارت نيز بزرگتر خواهد شد.
در نتيجه دانشمندان سراسر جهان در تلاشند موثرترين راه را براي دفع حرارت پيدا کنند.
از جمله در سال 2007 دانشمندان آمريکايي موتورهاي باد بسيار کوچکي را توليد کردند که با توليد "باد" از عناصر باردار، يا يون، پردازنده ها را خنک مي کند.
اما در پردازنده هاي چندطبقه که کارشناسان صنعت توليد تراشه از آن با عنوان يکي از بهترين روشها براي ساخت پردازنده ياد مي کنند، مشکل دفع حرارت چند برابر مي شود.
تراشه اي که 4 سانتي متر مربع مساحت آن است و تنها يک ميليمتر قطر دارد، به اندازه يک کيلو وات گرما توليد مي کند که 10 برابر يک المنت حرارتي معادل آن است.
براي حل اين مشکل، دانشمندان آب را در لوله هايي عايق شده به قطر 50 ميکرون (ميليونيوم متر) بين لايه هاي مختلف به گردش درآوردند. براي جذب حرارت، آب بسيار موثرتر از هوا است و در نتيجه حتي با گردش مقدار بسيار کم آب، پژوهشگران شاهد تغيير عمده در وضعيت دفع حرارت بودند.
فکر استفاده از آب براي خنک کردن کامپيوترها فکر جديدي نيست. در اطراف اولين کامپيوترهاي مين فريم (Mainframe) آب به گردش در مي آمد و کامپيوترهاي پرقدرت چند سال اخير هم از خنک کننده هاي در تماس با آب استفاده کرده اند. شرکت کوليگي وابسته به دانشگاه استنفورد، در سال 2003 فناوري موسوم به AMC را عرضه کرد که امکان به گردش درآوردن مايعات از ميان صدها کانال بسيار ريز در سطح فوقاني يک تراشه را فراهم مي کرد. شرکت اپل براي ساخت کامپيوتر پاور مک G5 خود که در سال 2004 به بازار عرضه شد از اين فناوري استفاده کرد. آي بي ام اعلام کرده است که فناوري خنک کنندگي با آب اين شرکت در پنج سال آينده براي استفاده تجاري آماده خواهد بود.


 كوتاه و خواندني 

مصرف امگا 3 در جلوگيري از بروز تغييرات
 شبکيه چشم تاثيردارد

تحقيقات نشان مي دهد مصرف ماهي و اسيد چرب امگا 3 - از بروز تغييرات ماکول يا لکه زرد شبکيه چشم وابسته به سن جلوگيري مي کند.  به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، ارزيابي و تحقيق صورت گرفته در مجموع بر روي حدود 90 هزار نفر نشان داد که بخصوص مصرف ماهي هاي چرب خطر بروز بيماري هاي شبکيه چشم را کاهش مي دهد.بنابراين گزارش، در کشورهاي صنعتي عارضه (AMD) يا تغييرات وابسته به سن ماکول شبکيه چشم شايع ترين علت از دست دادن قدرت بينايي در سالمندان است.
اين گزارش حاکي است، از آنجائيکه زنجيره هاي بلند اسيد چرب امگا 3 - بخشي از شبکيه چشم را تشکيل مي دهند متخصصان مدتهاست معتقدند که مصرف اين ماده از بروز بيماريهاي شبکيه چشم جلوگيري مي کند.
بر اساس اين گزارش، ارزيابي هاي محققان دانشگاه ملبورن استراليا نشان داد مصرف هفته اي دو بار ماهي از بروز شکل خشکي زود هنگام و از شکل مربوط دير هنگام اين بيماري جلوگيري مي کند، اما مصرف اسيد چرب امگا 3 - برعکس تنها خطر بروز شکل وخيم و دير هنگام اين عارضه را حدود 38 درصد کاهش مي دهد.
 
گول داروهاي ضد سرطاني
اينترنتي را نخوريد

 اداره غذا و داروي آمريکا در مورد مصرف جوشانده،مکمل، کرم و محصولات ديگري که به غلط ادعا مي شود مانع از ابتلا و همچنين موجب درمان سرطان مي شود هشدار داده و اعلام کرد اين محصولات مورد تاييد اين سازمان نيستند.  به گزارش ايرنا به نقل ازاداره غذا و داروي آمريکا اعلام کرد اين سازمان 25 نامه هشدار به شرکتها و افرادي که اين محصولات را از طريق اينترنت به فروش مي رسانند ارسال کرده است. از اين تعداد 23 نامه به شرکت هاي داخلي و دو فرد خارجي ارسال شده است.
مقامات FDA مي گويند در اين نامه ها آمده است اين محصولات از آن جهت خطرناک هستند که مانع از آن مي شوند که بيمار در پي يافتن درمان مناسبي براي سرطان باشد و همچنين با تاثير روي داروهاي ديگري که بيمار مصرف مي کند به بيمار سرطاني آسيب وارد مي کنند. "مايکل لوي" مدير بخش جديد پذيرش دارو و برچسب FDA گفت اداره غذا و داروي امريکا از اين که مردم از طريق اينترنت اين داروها را بخرند و آنها را به جاي داروهايي که بي خطر بودن و تاثير آنها ثابت شده است مصرف کنند، بسيار نگران است.
اف دي اي در نامه خود اين قبيل ادعاهاي اثبات نشده در مورد اين محصولات را که يک دارو مي تواند آنزيمي را که روي DNA موجب سرطاني شدن سلول ها مي شود از بين ببرد و يا مواد سرطان زا را خنثي کند، مورد انتقاد قرار داده است. در يکي از اين نامه ها آمده، در وب سايت يکي از اين محصولات ادعا شده که با استفاده از اين دارو، سرطان پوست يک بيماري ظرف سه روز درمان شده است. مقامات مي گويند درصورتي که به اين هشدار ها توجهي نشود اين سازمان دست به اقدامي مانند توقيف محصولات و تعقيب جزايي مي زند.

ابداع دوربينهاي قرصي شکل براي تهيه تصاوير از درون بدن

گروهي از محققان در آلمان وسيله مغناطيسي ساخته اند که مي تواند دوربين ويژه اي را به درون بدن هدايت کند. به گزارش مهر، کنترل از راه دور اين وسيله مغناطيسي متخصصان و جراحان را قادر مي سازد تا بررسيهاي پزشکي دروني خود را بر روي معده و مري بيماران انجام دهند.اين فرآيندي است که در حال حاضر در قابل تکنيک آندوسکوپي انجام شده و در اکثر موارد شيوه اي دردآورد و ناخوشايند محسوب مي شود. از آن گذشته چندين ساعت بايد سپري شود تا بيمار به حال اوليه خود باز گردد.
اما فناوري نويني که محققان در انستيتو مهندسي زيست پزشکي فرانهوفر آلمان ابداع کرده اند بيمار را با چنين مشکلاتي روبرو نمي کند.اين فناوري نوين دوربين قرصي شکلي است که با استفاده از راهنمايي هاي متخصصان در درون مري و معده بيمار به پيش مي رود.بر اساس گزارش تکنولوژي ريويو، اين دوربين پس از وارد شدن به بدن بيمار مي تواند در هر ثانيه دو تا چهار تصوير از بافتهاي مختلف درون معده و مري بيمار ثبت و به دريافت کننده اي که در خارج از بدن قرار دارد ارسال کند.


نحوه زندگي، خصوصيات ژنتيکي را تغيير مي دهد

تغييرات کامل نحوه زندگي شامل رژيم غذايي بهتر و ورزش بيشتر نه تنها باعث کاهش وزن مي شود، بلکه تغييرات سريع و جالبي در ژنتيک فرد ايجاد مي کند.
به گزارش ايسنا، نتايج تحقيقات جديد نشان مي دهد: تغييرات اساسي در نحوه زندگي فرد مانند رژيم غذايي با ميوه و سبزيجات فراوان، حبوبات، غذاهاي گياهي و مواد سبوس دار، ورزش منظم مانند نيم ساعت پياده روي روزانه و تمرينات کنترل استرس روزانه مانند مديتيشن، باعث کاهش وزن افراد، کاهش فشارخون و به طور کلي بهبود وضعيت سلامتشان مي شود. علاوه براين، نتايج اين مطالعه که بر روي 30 نفر از مردان با خطر کم بروز سرطان پروستات انجام شد، نشان مي دهد: پس از سه ماه، فعاليت 500 ژن اين افراد تغيير يافت، به طوري که 48 ژن فعال و 452 ژن غيرفعال شدند. طبق نتايج اين تحقيقات که در نشريه فرهنگستان ملي علوم آمريکا منتشر شد، فعاليت ژن هاي پيشگيري از بيماري ها افزايش يافته در حالي که تعداد ژن هاي پيش برنده بيماري ها مانند ژن هاي موثر در سرطان پروستات و پستان کاهش يافته است.
نتايج اين مطالعه، برخلاف تصورات قبلي نشان مي دهد که با تغييرات اساسي در مدت کوتاهي مي توان عملکرد صدها ژن را تغيير داد.

قوز کردن باعث بروز آرتروز پيشرفته در زانو مي شود

نتايج تحقيقات نشان مي دهد: قوز کردن باعث بروز آرتروز پيشرفته در زانو مي شود.
به گزارش ايسنا، محققان پيش از اين دريافته بودند چاقي مفرط خطر بروز آرتروز زانو را افزايش مي دهد، اما اکنون طي تحقيق مشترک دانشمندان چيني و آمريکايي مشخص شده است قوز کردن به مدت طولاني يکي از عوامل اصلي بروز آرتروز زانو است.

ابداع آلگوريتم جديدي براي محاسبه فعاليت سلولهاي سرطاني

پژوهشگران آمريکايي آلگوريتمي را ابداع کرده اند که مي تواند فعاليت سلولها را محاسبه کرده و 9 ترکيب با خصوصيت ضد سرطاني را شناسايي کند. به گزارش مهر، محققان موسسه تکنولوژي جورجيا تکنيک جديدي را براي تجزيه رايانه اي فعاليت سلولها ابداع کرده اند که مستقيما فعاليت ضد توموري مولکولهاي مختلف را نشان مي دهد.
نتايج اين تحقيقات که در تازه ترين شماره مجله " Cancer Molecular" منتشر شده است نشان مي دهد که اين تکنيک "کومت" (CoMet) نام دارد."کومت" که با هدف کشف فرصتهاي نو در مطالعه درمانهاي جديد تومورها ارائه شده است مي تواند به درک عميقتر مکانيزمهاي مولکولي سرطان و رفتار متابوليتها کمک کند. متابوليتها مولکولهايي هستند که توسط آنزيمها توليد و مصرف مي شوند و در واقع پروتئينهايي هستند که واکنشهاي شيميايي را در داخل ارگانيسم کاتاليزه مي کنند. مهمترين جنبه حضور متابوليتها اين است که اين مولکولها با مقايسه رفتار ژنها در سلولهاي بيمار و رفتار ژنها در سلولهاي سالم مي توانند روي بيان ژنها اثر بگذارند. در حقيقت آلگوريتم "کومت" مي تواند حضور اين متابوليتها را حتي با کمترين ميزان تجمع در سلولهاي سرطانزا نشان دهد. براساس گزارش يونايتد پرس اينترنشنال، نتايج آزمايشي که با هدف بررسي ميزان عملکرد "کومت" انجام شد نشان داد که 9 ترکيب متابوليت در رشد سلولهاي سرطاني تومورهاي لوکمي (سرطان خون) دخالت دارند که با حذف آنها رشد اين سلولها تاحد چشمگيري کمتر مي شود.
 
ابداع نوعي پارچه که خود را تميز مي کند

گروهي از محققان ايتاليايي با کمک فناوري نانو نوعي پارچه خاص را توليد کرده اند که بدون نياز به شستشو و تنها با قرار گرفتن در معرض آفتاب خود را پاک مي کند. به گزارش مهر، محققان 11 شرکت و پنج مرکز تحقيقاتي در ايتاليا در پروژه اي با عنوان "نانومت" با کمک فنانوري نانو نوعي پارچه ويژه را ابداع کرده اند که بدون نياز به آب، صابون، پودرهاي لباسشويي و جريان برق تنها با قرار گرفتن در معرض آفتاب مي تواند خود را پاک کند. اين پارچه "خودپاک کننده" و "ضدباکتري" از جنس پنبه، پشم و يا کرک است که با لايه اي از دي اکسيد تيتانيوم در ابعاد نانومتري پوشيده شده است.
اين پارچه که کاملا غيرسمي و کم هزينه است مي تواند لکه هاي سس، قهوه و ... را با نور آفتاب از روي خود پاک کند. در اين پارچه مولکولهاي لکه ها تجزيه شده و ناپديد مي شوند. در حقيقت لکه ها پس از تجزيه شدن به آب و دي اکسيد کربن تبديل مي شوند. براساس گزارش روزنامه لاستمپا، پوشاک توليد شده با اين محصول ظرف دوسال آينده وارد بازار مي شوند.


  خطر ابتلا به آسم در کودکان با تماشاي بيش ازپنج ساعت تماشاي تلويزيون در روز  

 پزشکان هشدار دادند: کودکاني که روزانه بيش از پنج ساعت تلويزيون تماشا مي کنند به ميزان قابل توجهي با خطر ابتلا به آسم مواجه هستند.
به گزارش ايسنا، دانشمندان دانشگاه کاتوليک در رم با اعلام نتايج تحقيقات خود خاطرنشان کردند: خطر ابتلا به آسم در کودکاني که در طول روز مدت طولاني تلويزيون تماشا مي کنند در مقايسه با کودکاني که تقريبا يک ساعت از وقت روزانه خود را مشغول تماشاي تلويزيون مي شوند، بيش از 50 درصد افزايش پيدا مي کند. نتايج اين تحقيق در مجله پزشکي "همه گيرشناسي" به چاپ رسيده است.
دکتر گيوسيپ کوربو از محققان اين پژوهش خاطرنشان کرد:  تحقيقات ما رابطه بين چاقي و آسم و احتمالا نمک را بعنوان بزرگترين خطر تهديد کننده سلامتي تاييد مي کند. وي افزود: چاقي، تماشاي زياد تلويزيون و مصرف نمک زياد در رژيم غذايي باعث مي شود که کودکان شروع زندگي نامطلوب و ناسالمي داشته باشند. چندي پيش نيز در تحقيقات ديگري معلوم شد که زندگي کردن در خانه هاي نزديک به خيابانهاي شلوغ و پرترافيک که بارزترين مشخصه آنها آلودگي هوا است، خطر بروز آسم و انواع آلرژي ها را در کودکان افزايش مي دهد. اين پژوهش بر روي نزديک به 6 هزار کودک در مونيخ انجام گرفت و نشان داد که کودکان ساکن خانه هايي در مسافت حدود 165 فوتي از يک خيابان اصلي 50 درصد بيشتر در معرض ابتلا به آسم هستند. آسم يک بيماري مزمن است که مجاري تنفسي فرد را مبتلا مي کند. کلمه آسم از زبان يوناني گرفته شده که به معني تنگي نفس است. مجاري تنفسي لوله هايي هستند که هوا را به درون ريه ها داخل کرده و يا از آنها خارج مي کنند. در اين بيماري تنگي نفس به علت ورم مجاري تنفسي بوجود مي آيد و اگر اين تورم درمان شود، تنگي نفس نيز برطرف خواهد شد. در واقع تورم و التهاب مربوط به ديواره داخلي مجاري تنفسي است. به گفته متخصصان; يکي از دلايل ورم در افراد مبتلا به آسم، آلرژي است. التهاب اين مجاري را بسيار حساس مي کند و اين مجاري نسبت به عواملي که شما به آن حساسيت داريد يا با آنها تحريک مي شويد، بيش از حد واکنش نشان مي دهند. افراد مبتلا به اين بيماري از حملات يا دوره هاي شديدي به هنگام وارد شدن هوا به داخل ريه ها و دشواري در تنفس رنج مي برند.
اين حمله ها شبيه به کشيدن نفس عميق در هواي به شدت سرد زمستان است. در اين حالت نفس کشيدن سخت شده و باعث بروز آسيب ديدگي مي شود و ممکن است در نهايت به سرفه هاي شديد بيانجامد. به اين ترتيب به همراه تنفس صداي خس خس يا سوت کشيدن از ريه ها شنيده مي شود.
آسم قابل درمان نيست اما بيشتر افراد مبتلا به اين بيماري مي توانند آن را کنترل کنند به گونه اي که تعداد دفعات و شدت علايم آنها کاهش يافته و در نتيجه زندگي فعال تري داشته باشند.
به جز سرفه شديد و خس خس سينه از ديگر علايم اين بيماري گرفتگي سينه، مشکل در تنفس به ويژه در شب و يا صبح زود هستند. با کنترل محرک ها در واقع مي توان آسم را تحت کنترل درآورد.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
مرز پرگهر
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش