جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/04/02 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3070

نماينده زاهدان:
مجلس در زمينه نظارت بر اجاره بها قانوني تصويب نکرده است

معاون وزير نفت:
مشکل گاز نداريم


بازار سكه وارز


كوتاه وخواندني

مظاهري:
اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزي کاهش نيافته است


 نماينده زاهدان:
 مجلس در زمينه نظارت بر اجاره بها قانوني تصويب نکرده است  

تا امروز هيچ قانوني درباره نظارت بر ميزان اجاره بها در مجلس شوراي اسلامي به تصويب نرسيده است و تنها يک يا دو بار در زمينه پرداخت ماليات در مورد مسکن هاي خالي و بدون سکنه توسط صاحبان آنها بحث هايي مطرح شد که به تصويب نرسيد.   
حسينعلي شهرياري نماينده زاهدان در گفت وگو با برنا، با بيان اين که در زمينه اجاره بها هيچ قانوني در مجلس به تصويب نرسيده است گفت: تا به امروز هيچ قانوني مبني بر نظارت بر ميزان اجاره بها در مجلس شوراي اسلامي به تصويب نرسيده است و تنها يک الي دو بار در زمينه پرداخت ماليات در مورد مسکن هاي خالي و بدون سکنه توسط صاحبان آنها بحثي مطرح شد اما به تصويب نرسيد.
وي تاکيد کرد: تاکنون در مورد تصويب قانون مدون در زمينه اجاره بها در کشور هيچ گونه نظري از طرف نمايندگان مجلس ارائه نشده است. اين عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس هشتم با اشاره به اين که وارد شدن هرچه بيشتر به اين مقوله باعث افزايش مشکلات در اين زمينه مي شود ابراز داشت: تاکنون مشاهده کرده ايم که افراد هرچه بيشتر وارد اين مقوله مي شوند نه تنها مشکلي را حل نکرده بلکه باعث ايجاد مسائل جديدي در زمينه اجاره بها و مسکن مي شوند. در حقيقت دخالت هاي دولت و مجلس در اين زمينه مي تواند به افزايش اين مشکلات در کشور دامن بزند. شهرياري اجاره بها را يک قرارداد بين مستاجر و صاحب خانه دانست و بيان داشت: اجاره بها در واقع يک قرارداد توافقي بين مستاجر و مالک است و هيچگاه نمي توان مسئله مالکيت را نقض کرد و براي آن قانون و حد و مرزي قائل شد.
وي خاطر نشان ساخت: متاسفانه روزبروز اين مشکل در کشور بيشتر شده و در حال حاضر به صورت يک معضل براي افراد جامعه درآمده است.
اين عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس هشتم تصريح کرد: نرخ اجاره بها در سال جاري با افزايش بيش از صد درصد روبرو بوده است که اين ميزان از نرخ تورم اعلام شده در کشور بسيار بيشتر است از اين رو براي خانواده ها بسيار طاقت فرسا است.


 معاون وزير نفت:
 مشکل گاز نداريم  

 معاون وزير نفت در امور گاز مساله کمبود 170 ميليون مترمکعبي گاز در تابستان را رد کرد و گفت: به منظور پاسخگويي به نياز سوخت نيروگاهي واردات گاز ايران از ترکمنستان از روزانه 12 ميليون مترمکعب به 25 ميليون مترمکعب افزايش يافته است.
سيدرضا کسايي زاده مديرعامل شرکت ملي گاز ايران در گفت وگو با برنا با اعلام اين که طي سه ماهه نخست سال حدود 1/8 ميليارد مترمکعب گاز بيشتر از سال گذشته به نيروگاه ها تحويل داديم، اظهار داشت: حجم گاز تحويلي به نيروگاه ها در مقايسه با سال گذشته 20 درصد افزايش يافته است.
وي با بيان اين که تاکنون مشکلي براي تامين گاز نيروگاه ها نداشتيم، گفت: اگرچه تحويل اين ميزان گاز براي شرکت ملي گاز ايران برنامه ريزي نشده بود اما در تلاش براي تامين آن هستيم.
کسايي زاده با بيان اين که وزارت نفت سوخت نيروگاه ها را از گاز، سوخت مايع و نفت گاز تامين مي کند، خاطرنشان کرد: در شرايط موجود حداکثر ميزان واردات گاز در حال انجام است.
به گفته مديرعامل شرکت ملي گاز ايران واردات گاز ايران از ترکمنستان سال گذشته در اين ايام روزانه 10 تا 12 ميليون مترمکعب گاز بود که هم اکنون به دليل شرايط خشکسالي و نياز سوخت نيروگاه هاي حرارتي به 25 ميليون مترمکعب افزايش يافته است.
وي با ذکر اين نکته که تحويل حجم موجود گاز به نيروگاه ها براي شرکت ملي گاز ايران برنامه ريزي نشده بود، اين عدم پيش بيني را ناشي از آثار و تبعات خشکسالي دانست.
کسايي زاده پيش بيني کرد که در ايام تابستان سوخت نيروگاه ها بيش از ميزان تدارک ديده شده در برنامه باشد.
معاون وزير نفت گفت: فکر نمي کنيم مشکلي تحت عنوان سوخت براي نيروگاه ها در ايام خشکسالي ايجاد شود.
وي همچنين اطمينان داد که صنايع کشور نيز براي دريافت گاز در اين ايام با مشکل مواجه نخواهند شد.


 بازار سكه وارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                                      20200   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                                 236000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                               208000  تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                                                                  05500 1  تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                              54500  تومان
 
دلا ر                                                                                                                                  935   تومان
  
يورو                                                                                                                                 1460     تومان


 كوتاه وخواندني 

نظام هماهنگ پرداخت معطل مانده!

سقف معافيت مالياتي سال جاري در صورت تصويب پيشنهاد سازمان امور مالياتي متناسب با نرخ تورم تعديل خواهد شد. علي اکبر عرب مازار رييس سازمان امور مالياتي کشور در گفت وگو با ايسنا با بيان اين خبر تصريح کرد: ضريب افزايش سقف معافيت مالياتي حقوق بگيران بايد از سوي دولت به سازمان امور مالياتي ابلاغ شود ولي به علت تغيير قانون خدمات کشوري و جايگزيني نظام پرداخت هماهنگ که البته اجراي آن هم معطل مانده، طي لايحه اي دوفوريتي فرمول محاسبه معافيت مالياتي را تعيين و پيشنهاد داده ايم. وي افزود: اين ضريب يا بايد با تصويب اين فرمول مشخص شود و يا از سوي دولت تعيين و ابلاغ شود که تا زمان تعيين آن مالياتي به صورت علي الحساب طبق روال سال گذشته کسر مي شود. رييس سازمان امور مالياتي با اشاره به ماهيت فرمول پيشنهاد شده گفت: نتيجه تصويب و اجراي اين فرمول چندان تفاوتي با سال هاي قبل نخواهد داشت و تقريبا شاهد افزايش سقف معافيت هاي مالياتي حقوق بگيران، متناسب با نرخ تورم خواهيم بود. به گفته  وي سقف معافيت  مالياتي در سال 85 حدود 240 هزار تومان و در سال گذشته در حدود 260 هزار تومان تعيين شده بود.
 
ارائه پيشنهاد خاموشي شبانه اصناف به دولت

وزير نيرو از ارائه پيشنهاد موضوع پايان کار اصناف و خاموشي واحدهاي صنفي در ساعات ابتداي شب به هيئت دولت خبر داد و گفت: اجراي اين برنامه بستگي به نظر هيئت دولت دارد.
پرويز فتاح در گفت وگو با مهر گفت: اتمام ساعات کار اصناف در ساعات ابتدايي شب در قالب پيشنهادي از سوي وزارت نيرو به دولت ارائه شده است. 
وزير نيرو افزود: 15 سال است که بحث اصناف و اتمام ساعات کاري آنها در ابتداي شب مطرح بوده اما به دليل برخي تبعات به نتيجه نرسيده است، اين در حالي است که بايد به خاموشي اصناف در ساعات ابتداي شب با ديد ملي و حاکميتي نگاه شود، زيرا اين خاموشي به نفع کشور خواهد بود. 

رييس اتحاديه بنکداران موادغذايي:
خانه هاي مردم تبديل به سوپرمارکت شده است

بايد با فرهنگ سازي مناسب توسط رسانه ها تاثير شايعات و رفتار مردم را از بين برد تا با ايجاد موج هاي کاذب مردم به سمت يک کالا حجوم نبرند.
قاسمعلي حسني رييس اتحاديه بنکداران موادغذايي تهران در گفت وگو با  ايسنا با اشاره به اينکه در مقاطع خاصي از زمان جامعه شرايط پذيرش شايعات دارد گفت: پس از عيد شاهد بوديم که شايعات گوناگوني درباره اقلام مختلف غذايي از قبيل برنج، چاي و قند ايجاد شد که هرکدام از اين شايعات به نفع سودجويان بود. وي ادامه داد: البته قيمت برنج مستعد افزايش بود ولي بازار شايعات باعث شد به قيمت آن بسيار بيشتر از ميزان واقعي رشد کند. وي گفت: بايد با فرهنگ سازي زمينه هاي رواج شايعه بين مردم را از بين برد چون اگر زمينه شايعه وجود نداشته باشد فضاي رواني در اطراف يک کالا نمي تواند موثر باشد اما در حال حاضر متاسفانه شاهد هستيم که مردم شايد براي مصرف چند سالشان هم برنج و قند و چاي تهيه کرده اند و در واقع خانه  آنها تبديل به يک سوپرمارکت شده است.
رييس اتحاديه  بنکداران موادغذايي استان تهران تاکيد کرد: کساني که در موقع اوج گراني برنج و چاي اين کالاها را به خاطر امکان گران تر شدن آنها تهيه کردند در حال حاضر متضرر شدند و اين موضوع هم شامل مصرف کننده و هم بنکداران مي شود. حسني نقش رسانه ها را در چنين مواقعي اختيار اساسي توصيف کرد و افزود: هرچقدر حقايق بازار بيشتر گفته شود بهتر است اما اطلاع رساني رسانه ها نبايد باعث دامن  زدن به جو بحراني بازار شود چون در اين ميان فقط سودجويان به اهداف خود مي رسند و اگر هم گران فروشي نکنند اجناس بنجل خود را به مشتريان قالب مي کنند.

نماينده فارسان و کوهرنگ:
بايد از رشد قيمت ها جلوگيري کرد
نماينده مردم شهرستان هاي فارسان، اردل، کوهرنگ و بخش کيار در مجلس شوراي اسلامي گفت: جلوگيري از رشد فزاينده قيمت ها بايد به دور از مسايل سياسي توسط مجلس و دولت پيگيري شود.
نورالله حيدري افزود: يکي از مسايل و دغدغه هاي نمايندگان مجلس هشتم، معيشت مردم است که اميدوارم دولت و مجلس با تعامل اين مشکل را هرچه سريعتر حل کنند. وي اضافه کرد: براي حل مشکل تورم برنامه عملياتي نياز است و بايد با تشکيل کميته اي متشکل از نمايندگان مجلس و دولت با سياست واحد و آني از رشد قيمت ها جلوگيري کرد.


 مظاهري:
 اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزي کاهش نيافته است  

رييس کل بانک مرکزي اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزي در سه ماهه ابتداي امسال را بين 9 تا 10 هزار ميليارد تومان اعلام کرد و گفت: طي يکسال گذشته اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزي کاهش نيافته است.
طهماسب مظاهري در گفت وگو با برنا اظهارداشت: با اقدامات بانک مرکزي طي يکسال گذشته از افزايش اضافه برداشت بانک ها جلوگيري به عمل آمد.
وي افزود: بانک مرکزي با توضيح به مديران عامل بانک ها از يک سو و توضيح به دولت براي تنظيم تسهيلات تکليفي از سوي ديگر باعث شد تا حجم تسهيلات بانک ها به نحوي توسط مديران و هيات مديره بانک ها تنظيم شود که نيازي به اضافه برداشت بيشتر از منابع بانک مرکزي پيدا نکنند.
رييس کل بانک مرکزي ادامه داد: بر اين اساس بانک ها بايد بتوانند منابع و مصارف خود را به نحوي مديريت کنند که تسهيلات خود را از محل منابع شان بپردازند.
مظاهري منابع بانک ها را شامل سپرده هاي جديد، افزايش دريافت مطالبات معوقه، افزايش سرمايه سهامداران، تشکيل کنسرسيوم با ساير بانک ها و يا موسسات مالي داخلي يا خارجي، منابع حاصل از گواهي سپرده منتشره بانک ها و يا هر منبع ديگري که بانک ها با ابتکار خود از بازارهاي مالي داخلي يا خارجي تجهيز کنند اعلام کرد که مي توانند از طريق آنها به ارايه تسهيلات بپردازند. رييس کل بانک مرکزي در خصوص مخالفت مجمع تشخيص مصلحت نظام مبني بر برداشت از حساب ذخيره ارزي براي افزايش سرمايه بانک ها گفت: بايد راهي پيدا کنيم که دولت، مجلس و در صورت لزوم مجمع تشخيص مصلحت نظام به اين اطمينان برسند که افزايش سرمايه بانک ها ابزاري براي رشد توان اعتباردهي بانک ها در جهت توليد، سرمايه گذاري و رونق اقتصادي بوده و از محل اين توان اضافه تسهيلات تکليفي رشد يابد.
مظاهري تصريح کرد: در صورت تحقق اين امر، مي توان اطمينان داشت که مراجع قانونگذاري و قوه مقننه با افزايش سرمايه بانک هاي دولتي که قرار است دولتي باقي بمانند، موافقت کنند.
رييس کل بانک مرکزي با بيان اينکه سهامداران بانک هاي خصوصي بايد در خصوص افزايش سرمايه بانک هاي خود تصميم بگيرند افزود: موسسات مالي و اعتباري نيز براي افزايش سرمايه شان با کنترل، قبول و رعايت ضوابط بانکي و پولي حجم فعاليت هاي خود در جهت رونق اقتصادي و سرمايه گذاري، تشويق شده اند. 


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
مرز پرگهر
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش