جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/06/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3123

احمدي نژاد در ديدار مدودوف:
دشمنان نمي خواهند ايران و روسيه قدرتمند شوند

روسيه:
اجازه تهديد ايران را نمي دهيم

رييس مجلس خبرگان:
رفتار و گفتار امام سند واقعي انقلاب است

مقام معظم رهبري:
نبايد اصول و گذشته انقلاب را تخطئه کرد


رييس قوه قضاييه: در انشا نويسي خوب، اما در اجرا ضعيف هستيم


فعاليت 4000 سانتريفيوژ در نطنز


غير رسمي


كوتاه از سياست


ميز خبر


سرمقاله


  احمدي نژاد در ديدار مدودوف:
 دشمنان نمي خواهند ايران و روسيه قدرتمند شوند 

گروه سياسي: محمود احمدي نژاد درنخستين ديدار خود پس از روي کار آمدن  ديمتري مدودوف در روسيه با مهم خواندن روابط تهران- مسکو، تاکيد کرد: دشمنان نمي خواهند دو کشور قدرتمند شوند.رئيس جمهوري روز پنج شنبه در حاشيه هشتمين نشست سران کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي در دوشنبه پايتخت تاجيکستان با اشاره به آمادگي ايران براي افزايش همکاري ها در زمينه انرژي با روسيه ، بر اجرايي شدن هر چه بيشتر توافقات في مابين تاکيد کرد. وي گفت: جمهوري اسلامي ايران در مناسبات اقتصادي آماده توسعه روابط با روسيه تا حد ممکن است. احمدي نژاد با تاکيد بر اينکه توليد مواد مخدر و رشد پديده تروريسم ، در سايه فتنه گري صهيونيست ها و همپيمانان آنها در منطقه پديد آمده است ، تصريح کرد: با توجه به منافع و تهديدات مشترک ميان جمهوري اسلامي ايران و روسيه ، با ارتقاي همکاري هاي دو جانبه در همه سطوح ، مي توان بسياري از تنش هاي منطقه اي را کاهش داد .وي در ادامه به حضور امريکا و برخي متحدان اين کشور در منطقه و اشغال کشورهاي عراق و افغانستان اشاره و خاطر نشان کرد : اين حضور موجب تشديد اقدامات افراطي و اختلاف افکني ميان ملت هاي منطقه شده است .احمدي نژاد همچنين با اشاره به اتفاقات اخير در اوستياي جنوبي ، نقش بيگانگان را در شکل گيري اين بحران يادآور شد و گفت : امروز ريشه بسياري از مسائل منطقه اي دخالت قدرت هاي فرامنطقه اي است.رئيس جمهور روسيه نيز در اين ديدار درباره روابط دوجانبه و مسايل منطقه اي و بين المللي تبادل نظر کرد و گزارشي از آخرين تحولات منطقه قفقاز و گرجستان ارايه کرد.ديمتري مدودوف همچنين با اشاره به سقوط هواپيماي مسافربري در بيشکک و کشته شدن شماري از ايرانيان در اين سانحه ، به رئيس جمهور و ملت ايران تسليت گفت.
ديدار با رئيس جمهور قزاقستان
احمدي نژاد همچنين در حاشيه نشست سران شانگهاي در ديدار با "نور سلطان نظر بايف" رييس جمهور قزاقستان، روابط دو کشور را برادرانه و صميمي توصيف کرد و گفت: بايد با گسترش همکاري هاي منطقه اي جلوي نفوذ بيگانگان در منطقه را مسدود کنيم. وي با اشاره به همکاري هاي اقتصادي دو کشور، ارتقاي سطح همکاري هاي متقابل اقتصادي و سياسي را خواستار شد و خاطرنشان کرد: در زمينه همکاري هاي اقتصادي و معاوضه ( سوآپ ) نفت به قزاقستان آمادگي کامل داريم. در اين ديدار" نور سلطان نظر بايف "رييس جمهور قزاقستان نيز با اشاره به اجلاس موفقيت آميز سران کشورهاي حاشيه درياي خزر در تهران، روابط دو کشور را رو به گسترش ارزيابي کرد و گفت : قزاقستان آمادگي دارد روابط بسيار نزديکي که هم اکنون با جمهوري اسلامي ايران دارد ، بيش از پيش پيگيري نموده و آنرا ارتقا بخشد. احمدي نژاد دراين سفر دو روزه به تاجيکستان که صبح ديروز پايان يافت، علاوه بر ديدار با همتاي روسي و قزاقي خود، در نشست سه جانبه کشورهاي فارسي زبان ايران ، افغانستان و تاجيکستان شرکت کرد.در اين ديدار محموداحمدي نژاد، حامد کرزاي و امام علي رحمان درباره مشترکات فرهنگي ، اقتصادي و اجتماعي سه کشور مذاکره و در پايان با امضاي بيانيه اي مشترک برگسترش همکاريها در زمينه هاي اقتصادي ، امنيتي و فرهنگي تاکيد کردند. در اين نشست ابتدا روساي جمهوري ايران ، تاجيکستان و افغانستان پشت درهاي بسته مذاکره و سپس در نشستي با حضور اعضاي هيئت همراه ، بيانيه مشترک امضا کردند. بر اين اساس ، همه طرف ها آمادگي خود را براي افزايش همکاري هاي مشترک در مقابله با تروريسم ، مواد مخدر ، جدايي طلبي ، افراط گرايي و جرايم سازمان يافته جديد اعلام کردند . همچنين در اين نشست توافق شد که سومين اجلاس سه جانبه سران ، سال آينده در تهران برگزار شود . همزمان با اين نشست ، وزيران انرژي سه کشور ، دو سند همکاري در زمينه اجراي برنامه هاي مشترک در بخش انرژي امضا کردند. سخنراني در هشتمين اجلاس سران کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي در تاجيکستان و ديدار با ايرانيان مقيم تاجيکستان از ديگر برنامه هاي سفر احمدي نژاد به دوشنبه بود .احمدي نژاد در سخنراني خود در اجلاس سران شانگهاي که به عنوان ناظر حضور يافته بود، براي بهبود وضيعت و حل مشکلات امروز جهان پنج پيشنهاد ارائه کرد. ساماندهي ارزهاي کشور هاي عضو سازمان شانگهاي براي مبادلات تجاري طرفين، تاسيس بانک سازمان همکاري شانگهاي با مشارکت کشورهاي عضو جهت تسهيل مبادلات، تقويت و سازماندهي همکاري هاي امنيتي براي مبارزه با باندهاي قاچاق ، جنايت سازمان يافته و تروريسم، تشکيل دائمي کميته مشترک سياسي مشورت هاي سياسي بين اعضا با هدف نزديک تر شدن ديدگاه هاي سياسي در کنار تاسيس يک نهاد داوري براي رفع اختلاف احتمالي کشورهاي عضو، پنج پيشنهادي بود که احمدي نژاد به اعضاي اين سازمان ارائه کرد.
مسئله روابط ايران و آمريکا از يخ سفت تر است 
محمود احمدي نژاد همچنين پيش از ترک دوشنبه پايتخت تاجيکستان در يک نشست مطبوعاتي در پاسخ به سوالي مبني بر راه اندازي دفتر حافظ منافع آمريکا در تهران و اينکه آيا اين مسئله مي تواند يخ روابط ايران و آمريکا را باز کند ،تصريح کرد : فکر مي کنم اين مسئله از يخ سفت تر باشد، اگر مسئولان آمريکايي به حرف کارشناسان خود گوش مي دادند تاکنون مشکلات بر طرف مي شد. وي درباره نتايج ديدار خود با رئيس جمهور روسيه نيز تاکيد کرد: ايران و روسيه روابط خوبي دارند و دو همسايه و همکار منطقه اي خوب هستيم . دراين ديدار گفت و گوهاي خوبي در مورد مسائل مختلف صورت گرفت و درباره همکاري هاي دو جانبه نيز صحبت کرديم و ملاقات بسيار سازنده اي بود و اميدواريم باعث توسعه همکاري دو جانبه شود . احمدي نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاري که پرسيد آيا نيروگاه جديدي که قرار است بسازيد به دست روسيه ساخته مي شود، گفت: خير، خودمان مي سازيم. رييس جمهور درباره زمان عضويت دائم ايران در اجلاس همکاري هاي شانگهاي نيز اظهار داشت : هر زماني که اعضاي شانگهاي در نظر داشته باشند عضو جديد بپذيرند ، پيشنهاد ايران  بررسي خواهد شد .وي در پاسخ به اين سئوال که اجلاس شانگهاي چه تاثيراتي در روابط اقتصادي امنيتي و سياسي منطقه دارد، تصريح کرد : سازمان شانگهاي به سرعت جايگاه خود را در جهان پيدا مي کند و به طور طبيعي نيز اين اجلاس جايگاه ويژه اي دارد. وي در پاسخ به اين سئوال که آيا تشکيل شانگهاي و قدرتمند شدن آن به دليل مقابله با آمريکا و ناتو است، خاطر نشان کرد:  هر سازمان ،کارکردهاي خاص خودش را دارد و به همان اندازه بايد از آن انتظار داشت البته بايد توجه داشت که  همه دنيا، آمريکا و ناتو نيست. آنها آنقدر گرفتاري دارند که مشغول خودشان باشند.کشورهاي روسيه، چين، قزاقستان،تاجيکستان، ازبکستان و قرقيزستان اعضاي دايم و جمهوري اسلامي ايران، هند، مغولستان و پاکستان اعضاي ناظر سازمان شانگهاي هستند. اجلاس کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي هفتم و هشتم شهريور در شهر دوشنبه برگزار شد و احمدي نژاد به دعوت امامعلي رحمان رييس جمهوري تاجيکستان در اين اجلاس شرکت کرد.


 روسيه:
  اجازه تهديد ايران را نمي دهيم  

گروه سياسي: معاون نماينده روسيه در ناتو هشدار داد که کشورش اجازه نمي دهد تا موضوع هسته اي ايران به عنوان بهانه اي براي تهديد اين کشور مورد استفاده قرار گيرد.به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري ريانووستي، "ايگور سلطانفسکي" اعلام کرد: ما خواستار حل مسالمت آميز مسئله هسته اي ايران هستيم و هرگونه شيوه ديگري براي روسيه غير قابل قبول است. روسيه اجازه نمي دهد که اين کشور بسيار مهم مورد تهديد قرار گيرد. در همين رابطه ، نخست  وزير روسيه هم گفت که همکاري مسکو براي مهار برنامه هسته  اي ايران نه در واکنش به درخواست غرب، بلکه به  خاطر منافع ملي روسيه صورت مي  پذيرد.به گزارش"ايلنا" به نقل از بي  بي  سي، "ولاديمير پوتين"،در مصاحبه با شبکه خبري سي  ان  ان افزود: "پايان همکاري در مورد ايران گزينه مورد علاقه  ام نيست، چرا که حل مساله ايران هم به نفع آمريکا و هم به نفع روسيه است." وي تاکيد کرد: "روسيه "با ثبات قدم و از روي نداي وجدان" با شرکاي خود در مورد ايران همکاري کرده است. نه به دليل آنکه کسي از ما چنين خواسته است و نه به خاطر آنکه مي  خواهيم در چشم ديگران خوب جلوه کنيم."وي افزود: "ما اين کار را مي  کنيم چون در راستاي منافع ملي ماست، زيرا در اين مورد منافع ما با منافع بسياري از کشورهاي اروپايي و منافع آمريکا سازگار است."طبق اين گزارش، سخنان نخست  وزير روسيه تاکيدي بر سخنان "کاندوليرا رايس" وزير خارجه آمريکا است. رايس اخيرا گفته است که مسکو نه براي خدمت به آمريکا بلکه براي تامين منافع ملي خود بر سر پرونده هسته  اي ايران همکاري مي  کند."سرگئي ريابکف"، معاون وزارت خارجه روسيه، نيز گفت: "همکاري در بخش  هايي همچون ايران، افغانستان و کنترل تسليحاتي ارزشمند است و به  رغم نوسانات در مجموعه سياسي آمريکا، ما عميقا به اين همکاري متعهد هستيم.روابط روسيه و غرب پس از آن که کرملين براي شکست تلاش گرجستان در باز پس گيري اوستياي جنوبي، سربازاني را به منطقه اعزام کرد در بدترين شرايط قرار گرفته است. کشورهاي غربي گفتند که روسيه با اعزام سربازانش به گرجستان بسيار زياده روي کرد و کرملين را براي به رسميت شناختن استقلال اوستياي جنوبي و نيز آبخازيا محکوم کردند. واشنگتن براي اعمال تحريم هاي سخت تر عليه تهران اعمال فشار کرده است و براي انجام اين کار در شوراي امنيت به حمايت مسکو نياز دارد.  به همين دليل حدس و گمان  ها درباره آمادگي روسيه در کمک به تصويب قطعنامه تازه  اي در شوراي امنيت  عليه ايران بالا گرفته است.
تاکيد سارکوزي بر تشديد تحريم عليه ايران
همزمان با اين تحولا ت، رييس جمهور فرانسه هم ضمن درخواست براي اعمال تحريم هاي سخت تر عليه تهران تاکيد کرد که غرب بايد به گفت و گو با ايران ادامه دهد. به گزارش ايسنا، نيکلا سارکوزي که در پاريس و در جمع سفراي فرانسوي مقيم خارج از کشور صحبت مي کرد، گفت که اگر غرب همچنان پاسخي را از ايران درخصوص توقف توسعه  فن آوري هسته  اي دريافت نکند، "بايد تحريم ها عليه ايران را در همه  زمينه ها افزايش دهد." بر اساس گزارش گروه خبري "داوجونز" ، سارکوزي تاکيد کرد که مسير پيش رو در اين زمينه همچنان گفت و گو است و افزود: مي خواهم که گفت و گو با ايران ادامه يابد تا ايران جديت اين مساله را متوجه شود. وي ادامه داد:  براي متقاعد کردن ايران به مطلوب بودن همکاري بايد همه اقدامات انجام گيرد. رييس جمهور فرانسه همچنين گفت که با اينکه ايران قابليت هسته  اي غيرنظامي در اختيار داشته باشد، هيچ مشکلي ندارد و بدون توجه به تاکيد ايران بر صلح آميز بودن فعاليت هاي هسته  اي افزود که جامعه بين المللي با هرگونه استفاده  ايران از اين فن آوري براي اهداف نظامي مخالف است. همچنين خبرگزاري نووستي به نقل از سارکوزي در همين راستا گزارش کرد که جامعه بين المللي نخواهد گذاشت ايران به سلاح هسته  اي دست يابد و خواستار ادامه گفت و گو در اين رابطه است. رييس جمهور فرانسه گفت: از سال 2003 آلمان، انگلستان و فرانسه از طرف اروپا استراتژي گفت وگو و تحريم را برگزيدند چرا که از نظر آنها جامعه جهاني نمي تواند اجازه دهد که ايران به سلاح هسته  اي دست يابد. به ادعاي وي، هيچکس راهکار بهتري ندارد و " اگر ما موفقيتي کسب نکنيم، جهان با انتخاب فاجعه آميزي مواجه خواهد شد.


 رييس مجلس خبرگان:
 رفتار و گفتار امام سند واقعي انقلاب است  

گروه سياسي: رييس مجلس خبرگان رهبري با اشاره به آرامش و قاطعيت امام خميني (ره) در اداره کشور و تصميم گيري، گفت: امروز رفتار و گفتار حضرت امام سند واقعي انقلاب اسلامي است.آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني روز پنجشنبه هنگام اداي احترام اعضاي مجلس خبرگان رهبري به مقام بنيانگذار جمهوري اسلامي، گفت: خبرگان بيش از همه وظيفه دارند در نشان دادن راه امام به جهان نقش ايفا کنند. وي با اشارهب ه اينکه درک ما از ابعاد وجود امام محدود است، گفت: ما سال ها در حضور امام بوديم، در درس، برنامه ها و مبارزات ايشان حضور داشتيم اما امروز که سال ها از انقلاب مي گذرد باز مي بينيم که ابعاد تازه اي از شخصيت اين مرد بزرگ را بايد معرفي کنيم. هاشمي رفسنجاني ايجاد تحول در جامعه را بسيار سنگين و پيچيده دانست و تاکيد کرد: امروز مي توانيم به ارزيابي حرکت امام بپردازيم و به جهانيان نشان دهيم که حضرت امام توانستند چه تحول بزرگ و اساسي را در جهان ايجاد کنند. وي گذراندن کشور از حکومتي لائيک و رساندن به حکومت اسلامي را شاهکار امام دانست و گفت: امام ساختاري با عقايد اسلامي را شکل داد که امروز پايه هاي استوار و عميقي دارد.


  مقام معظم رهبري:
 نبايد اصول و گذشته انقلاب را تخطئه کرد  

 گروه سياسي: رهبر معظم انقلاب اسلامي روز پنجشنبه در ديدار رييس و نمايندگان مجلس خبرگان، اين مجلس را داراي جايگاه بسيار با اهميت و مايه اطمينان مردم و نظام اسلامي دانستند و با يادآوري مباني و اصول انقلاب اسلامي به عنوان شاخص هاي اصلي حرکت در مسير صحيح، تاکيد کردند: يکي از وظايف مهم مجلس خبرگان، حفظ و تقويت مباني، شعارهاي بنيادين و جهت گيري هاي اصلي نظام است. به گزارش سايت اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه اي شان و جايگاه ديني و علمي نمايندگان خبرگان و معيارهاي عضويت افراد در اين مجلس را از جمله دلايل اهميت بالاي مجلس خبرگان برشمردند و افزودند: وظايف اين مجلس نيز که عبارت از تعيين رهبر و رصد دائمي شرايط رهبري است يکي ديگر از دلايل جايگاه رفيع اين مجلس است و بر همين اساس مجلس خبرگان يک مجلس بن بست شکن در نظام اسلامي است. رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به شکل قانوني و رسمي نظام اسلامي در چارچوب قانون اساسي افزودند: اين شکل قانوني شامل بخش هاي مختلف رسمي و قانوني نظام است و حداقل شرط حفظ نظام اسلامي، حفظ اين شکل قانوني است اما اين مساله شرط لازم، ولي غير کافي است. حضرت آيت الله خامنه اي شرط کافي حفظ نظام اسلامي را حفظ و تقويت محتوا و اصول اساسي نظام اسلامي برشمردند و خاطرنشان کردند: اگر به محتوا و اصول توجه نشود ممکن است در زير پوست شکل رسمي نظام، تغييرات تدريجي و بي سر و صدايي اتفاق بيفتد و نظام اسلامي را به سمت انحراف بکشاند که در برخي مواقع، خواص هم متوجه اين انحراف تدريجي نمي شوند. ايشان شکل رسمي نظام اسلامي را بخش سخت افزاري نظام دانستند و افزودند: بخش هاي نرم افزاري نظام اسلامي که در واقع همان جهت گيري هاي فکري، شاخص هاي اصلي و شعارهاي بنيادين انقلاب است، مهمترين مساله براي حفظ نظام است. رهبر انقلاب اسلامي در تبيين شاخص هاي اصلي انقلاب اسلامي تاکيد کردند: عدالتخواهي، استقلال و آزادي به معناي حقيقي کلمه، استکبارستيزي و منفعل نشدن در مقابل دشمن، مردم گرايي، مستضعف نوازي و گرايش به طبقات محروم، و پرهيز از اسراف و زندگي اشرافي گري جزو مباني انقلاب اسلامي هستند که به هيچ وجه نبايد تغيير کنند. حضرت آيت الله خامنه اي ، اعتبار و اصالت اين مباني را به دليل بر گرفته شدن آن ها از متن قرآن و منطق اسلام دانستند و افزودند: دشمنان نظام اسلامي در طول 30 سال گذشته همواره تلاش کرده اند تا مباني انقلاب اسلامي را زير سوال ببرند و علت برخي مشکلات کشور را ، تاکيد بر اين اصول بدانند. ايشان با اشاره به تبليغات مستمر رسانه هاي بيگانه بر ضد دولت خاطرنشان کردند: اين سياست تبليغي بيگانگان از ابتداي انقلاب اسلامي در مورد همه دولت ها وجود داشته و در هر دولتي که احساس مي کردند، بخشي از فعاليت هاي آن منطبق با اين اصول و مغاير با خواسته هاي استکبار است، اقدام آن دولت را مورد حمله قرار مي دادند و از طرف ديگر اگر يکي از کارهاي دولت همسو با خواست استکبار بود، از آن تجليل مي کردند. رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به اصل استکبارستيزي و کوتاه نيامدن در مقابل دشمن افزودند: در مقابل دشمن مستکبر نبايد کوتاه آمد بلکه بايد نظام اسلامي به حدي از اقتدار، استحکام و مصونيت برسد که دشمنان احساس کنند کاري از دست آن ها برنمي آيد. حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر اين که به هيچ وجه نبايد اصول و گذشته انقلاب اسلامي را تخطئه کرد، خاطرنشان کردند: برخي تلاش دارند تا دهه اول انقلاب و مواضع امام خميني(رض) را تخطئه کنند در حالي که مواضع امام(ره) و جهت گيري نظام در دهه اول کاملا درست بود و جهت گيري کنوني نظام اسلامي نيز همان جهت گيري هاي دهه  اول انقلاب اسلامي است.رهبر انقلاب اسلامي افزودند: نبايد بگذاريم در هيچ نسلي، انحراف از مباني انقلاب اسلامي بوجود آيد و تنها راه آن هم برجسته کردن شاخص هاي اصلي نظام است. حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: بايد به دستورات و احکام اسلام و مباني انقلاب اسلامي به طور حقيقي اعتقاد داشت و ادبيات و گفتار خود را به گونه اي تنظيم کرد که حاکي از اعتقاد واقعي به اين مساله باشد; چراکه حل مشکلات، در گرو عمل به دستورات اسلام است. ايشان افزودند : در اين راه نبايد نگران برخي القائات بود که تلاش دارند بگويند کشور در اين مسير منزوي خواهد شد; زيرا منزوي شدن و يا نشدن ارتباط نزديک با اقتدار کشور دارد. رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به حرکت جدي علمي که در سال هاي اخير در کشور آغاز شده است، خاطرنشان کردند: امروز هيچ کار فني پيچيده اي نيست که جوانان کشور از عهده  آن برنيايند و اين توانايي علمي يکي از عوامل اصلي اقتدار کشور است. حضرت آيت الله خامنه اي، اعتقاد عميق مردم به اسلام و اتحاد ميان طبقات مختلف جامعه را از جمله زمينه هايي دانستند که موجب مصونيت کشور مي شود و در همين خصوص افزودند بايد اين عوامل و زمينه ها بيش از پيش ايجاد و تقويت شوند و يکي از مهمترين آن ها حفظ وحدت ميان مسوولان، مسوولان و مردم و همچنين آحاد مردم است.ايشان همچنين مساله اجتهاد و استفاده از آن در چارچوب تعريف صحيح را مهم دانستند و خاطرنشان کردند: اجتهاد به معناي به کارگيري فکر و انديشه در چارچوب اصول، براي انعطاف در شرايط گوناگون است و نبايد آن را با انفعال دربرابر دشمن اشتباه گرفت. رهبر انقلاب اسلامي، سياست هاي کلي اصل 44 را نمونه اي از اجتهاد برشمردند و افزودند: سياست هاي اصل 44 يک اجتهاد صحيح شرعي بود که قانون هم اجازه آن را داده است و ان شا»الله به بهترين وجه و بدون افراط و تفريط اجرا شود. حضرت آيت الله خامنه اي همچنين در خصوص طرح تحول اقتصادي دولت افزودند: در مورد اين طرح ديدگاه هاي مختلفي وجود دارد اما بايد مراقب بود اظهارنظرها موجب ابهام آفريني و اضطراب آفريني در جامعه نشود. ايشان با تاکيد بر لزوم حرکت مجموعه  کشور در جهت واحد خاطرنشان کردند: در اين مسير اگر در ميان جريان هاي سياسي، يکي از جريان ها به اصول و مباني انقلاب اسلامي نزديک تر بود، بايد آن جريان را تقويت و حمايت کرد. رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به برخي کج فهمي ها و بدفهمي ها از دين، برخي مسايل فرقه گرايي و ادعاهاي دروغين را در چارچوب سياست دشمنان براي اختلاف در جامعه ارزيابي و تاکيد کردند اين ايجاد اختلاف همانند ايجاد اختلاف ميان شيعه و سني، ريشه استکباري دارد و راه مقابله با آن هم ايجاد جنجال نيست زيرا جنجال آفريني به هدف دشمنان کمک مي کند. حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر لزوم اتخاذ روش هاي مدبرانه براي مقابله با فرقه سازي ها وادعاهاي دروغين افزودند: در مقابل چنين جريان هايي ضمن آن که بايد کار منطقي، عقلي، و فکري مستقل انجام شود، دستگاه هاي مسوول نيز بايد مراقب باشند. حضرت آيت الله خامنه اي در پايان با تاکيد بر اين که " امروز شعارها و اصول انقلاب اسلامي در سطوح مختلف جامعه مطرح است و بايد قدر آن را دانست" افزودند: در چنين شرايطي انسان الطاف و عنايات الهي را مشاهده مي کند و همانگونه که امام خميني(ره) در برهه اي از انقلاب فرمودند دست قدرت الهي پشت سر انقلاب اسلامي احساس مي شود. در اين ديدار آيت الله هاشمي رفسنجاني رييس مجلس خبرگان با اشاره به دستور کار نشست اخير خبرگان گفت: در اين نشست رييس جمهور محترم گزارشي از طرح تحول اقتصادي بيان کرد و سووالات و ابهامات نمايندگان نيز مطرح شد. وي افزود: اصل انجام چنين طرحي مورد توافق همه است و اميدواريم با اجراي خوب آن، مشکلات اقتصادي کشور حل شود. رييس مجلس خبرگان همچنين با اشاره به گزارش دبير شورايعالي امنيت ملي در نشست خبرگان تاکيد کرد: نمايندگان از گزارش دبير شورايعالي امنيت ملي در مورد موضوع هسته  اي راضي بودند و آن را اميدوارکننده مي دانستند. آيت الله يزدي نايب رييس مجلس خبرگان نيز گزارشي از مباحث مطرح شده در نشست اخير خبرگان و محورهاي اصلي آن ها بيان کرد.


  رييس قوه قضاييه: در انشا نويسي خوب، اما در اجرا ضعيف هستيم 

 گروه سياسي: رييس قوه قضاييه با بيان اين که امروز اصل تحول و نوگرايي در دستگاه قضايي مشهود است، گفت: اين مهم در سايه تلاش و پشتکار مديران و کارشناسان دستگاه قضا به دست آمد.آيت الله "محمود هاشمي شاهرودي" روز پنج شنبه در ديدار با روساي دادگستريهاي کل کشور تصريح کرد: فضاي رقابت سالم در طراحي هاي بهتر براي رسيدن به راهکارهاي کارآمدتر و خدمات قضايي افزون تر و بهينه تر در جاي جاي دستگاه قضايي مشهود است و اين مطلبي است که امروز مي توانيم آن را با افتخار اعلام کنيم . رييس دستگاه قضا تاکيد کرد :به رغم همه تلاش ها، هنوز در بخش هاي قضايي به اهداف بلند، کامل و تمام عيار نرسيديم.هاشمي شاهرودي يادآور شد: اما سمت و سوي حرکت دستگاه قضايي به همان سمت است و اين همان علامت صحت، سلامت و درستي راه است.به گفته وي، براي رسيدن به روزآمدي و کارآمدي بايد از حالت شعاري خارج شده و به دنبال مدل هاي اجرايي و عملياتي باشيم، در انشا نويسي خوب هستيم اما در اجرا ضعيف به همين دليل بايد به دنبال راهکاري عيني و مشخص باشيم . رييس قوه قضاييه اضافه کرد: براي هر محوري بايد برنامه مدون و مشخص داشته باشيم و از حالت کلي و توصيفي خارج شويم. وي با اشاره مشکلات موجود بر سر راه دستگاه قضايي گفت: يکي از مشکلات مهم دستگاه قضا، مشکلات نظام حقوقي و اداري ديگر دستگاه هاي اجرايي کشور است که باعث کثرت پرونده ها شده است. هاشمي شاهرودي خاطر نشان کرد : داشتن اين همه پرونده در محاکم قضايي ناشي از عدم سلامت و خلل در وضع سلامت حقوقي جامعه است به نحوي که در برخي موارد، هر نوع رابطه و معامله اي باعث تشکيل يک پرونده قضايي مي شود که در اين صورت امکان اعمال نفوذ، کلاهبرداري ، جعل ، سندسازي زياد مي شود. رييس دستگاه قضا اظهار داشت : دستگاه هاي ديگر که مبدا تشکيل حقوق مردم و تنظيم روابط حقوقي آنها در مسايل مختلف هستند، بايد به لحاظ ساختار حقوقي اصلاح شوند تا اين موارد اصلاح نشود، فشارها بر روي دوش دستگاه قضايي خواهد بود و در برخي موارد شاهد تزلزل حقوق مردم خواهيم بود. وي با بيان اين که چون دستگاه قضايي بازخور اين موارد را مي بيند و لمس مي کند، گفت: بايد متدکر شويم و راهکارهايي را براي اصلاح اين موارد پيش بيني کنيم. هاشمي شاهرودي با اشاره به برخي اخبار در خصوص پرونده هاي مفاسد اقتصادي گفت: من در جريان ريز بسياري از پرونده هاي تشکيل شده در بحث مفاسد اقتصادي هستم اگر برخي از ساختار اعطاي تسهيلات توسط بانک ها اصلاح شود،  بسياري از اين مشکلات به وجود نمي آيد. به گفته وي ، سيستم بانکي برخي از کشورها شفاف است و ما هم بايد سيستم بانکي را اصلاح کنيم تا شاهد تشکيل چنين پرونده هايي در محاکم قضاي نباشيم . وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين که کارهاي بسيار عظيمي در دستگاه قضايي انجام شده است، گفت: اما اطلاع رساني خوبي صورت نگرفته به نحوي که مردم وحتي برخي از قضات در جريان اقدام و کارهاي صورت گرفته توسط دستگاه قضايي نيستند. وي با بيان اينکه دستگاه قضا در بخش اطلاع رساني مشکل دارد، گفت: ما يا اطلاع رساني نکرديم و يا اگر اطلاع رساني هم صورت گرفته بيشتر مربوط به انتشار خبرهاي تشنج آفرين بوده است که گاها باعث برخي فشارهاي بين المللي مانند نهاد حقوق بشر شده است. وي با بيان اين که بايد در اين خصوص چاره انديشي شود گفت: شوراي اطلاع رساني در قوه قضاييه به همين خاطر به وجود آمد تا اطلاع رساني دقيق ، شفاف و روشن انجام دهد. رييس دستگاه قضا با بيان اين که لازم است که مردم در جريان برخي از اقدامات قوه قضاييه قرار بگيرند، گفت : به عنوان مثال دستگاه قضايي با کمک مجلس و نيروي انتظامي قانون بيمه ها را اصلاح کرد اما اطلاع رساني خوبي در اين زمينه صورت نگرفت. هاشمي شاهرودي يادآور شد که ما قانون بيمه را با الگوبرداري از قانون هاي مترقي دنيا و الگوي اسلامي اصلاح کرديم ، مردم و حتي بسياري از قضات دادگستري در جريان اين مسئله قرار ندارند. وي با بيان اينکه دستگاه قضا در امر اطلاع رساني درحد ضعيفي عمل مي کند، گفت: مطلع کردن مردم از اين نوع اقدام نوعي قدرداني و احساس رضايتمندي مردم را به دنبال دارد.


  فعاليت 4000 سانتريفيوژ در نطنز  

  گروه سياسي: قائم مقام وزير امور خارجه اعلام کرد: هم اکنون نزديک به چهار هزار سانتريفيوژ در تاسيسات غني سازي نطنز مشغول فعاليت است."عليرضا شيخ عطار" که پنجشنبه شب در يک برنامه تلويزيوني به مناسبت هفته دولت حضور يافته بود، با بيان اين مطلب، اظهار داشت: همچنين سه هزار دستگاه سانتريفيوژ ديگر در حال نصب است. شيخ عطار 29 مرداد ماه سال جاري به همراه وزير امور خارجه، سفيران و نمايندگان جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور و نيز مديران دستگاه ديپلماسي از تاسيسات غني سازي نطنز بازديد کرد. قائم مقام وزير امور خارجه که در خصوص سياست خارجي دولت نهم سخن مي گفت، در پاسخ به سوالي در خصوص قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل گفت: اگر غربي ها يقين حاصل مي کردند که قطعنامه ها ما را زمين مي زند، قطعا آنها را تشديد مي کردند. وي با بي تاثير خواندن قطعنامه ها بر جمهوري اسلامي ايران، تصريح کرد که به رغم تحريم ها توليد صنعتي ما 10 درصد رشد داشته است. شيخ عطار افزود: آنها مي دانند که اقدامات فراقطعنامه اي نيز برايشان بيشتر هزينه خواهد داشت.اين مقام ارشد دستگاه ديپلماسي کشورمان تصريح کرد: پايمردي جمهوري اسلامي دستاورد هاي زيادي از جمله در زمينه هسته اي داشته و اين پايمردي، ميراث حضرت امام (ره ) و از اصول انقلاب ماست. وي در پاسخ به سوالي درباره رابطه ايران و آمريکا اظهار داشت: رييس جمهوري معتقد است که مردم آمريکا مي توانند مخاطبين تاثير پذير ما باشند. شيخ عطار با بيان اينکه امسال، چهارمين سال حضور احمدي نژاد در مجمع عمومي سازمان ملل است، گفت: هنگام سخنراني ساير مقامات، سالن برگزاري مجمع عمومي خالي است اما هنگام سخنراني آقاي احمدي نژاد سالن پر از جمعيت مي شود، چون فکر نمي کنند ممکن است، ايشان مطلب جديدي را مطرح کند.قائم مقام وزير امور خارجه افزود: رييس جمهوري اسلامي ايران علاوه بر سخنراني در مجمع عمومي با رسانه ها مصاحبه مي کند و با اقشار مختلف به ويژه نخبگان نيز ديدارهايي دارد. تقاضا براي ديدار با ايشان زياد است. وي تاکيد کرد: سياست هاي احمدي نژاد در مخاطب يابي "موفق" بوده است. شيخ عطار در خصوص بحث گشايش دفتر حافظ منافع آمريکا در ايران گفت: ساده لوحانه است فکر کنيم آمريکا مي خواهد سياست گذشته را کنار بگذارد. وي ادامه داد: ما هيچ يادداشتي در اين زمينه دريافت نکرده ايم اما به قول آقاي احمدي نژاد اگر يادداشتي دريافت کنيم بررسي مي کنيم و به نحوي که منافع دو کشور ايجاب کند، تصميم گيري مي کنيم. شيخ عطار در عين حال مواضع ايالات متحده آمريکا در سه سال اخير را ناشي از عصبانيت کاخ سفيد نسبت به جمهوري اسلامي ايران دانست و گفت که حضور نماينده آمريکا در مذاکرات ژنو بيشتر براي افکار عمومي اين کشور بود. قائم مقام وزير امور خارجه، ديپلماسي دولت نهم را يک "ديپلماسي فعال" دانست و در خصوص روابط ايران با اتحاديه اروپا نيز گفت: اتحاديه اروپا در يک پارادوکس دو سه وجهي گير کرده است. وي افزود: اروپا خاستگاه سکولاريسم است و از اينکه نظام جمهوري اسلامي ايران ايجاد شده، خوشحال نيست. اما نگاهش مثل آمريکا نيست و معتقد است مي توان با ايران زندگي کرد. از سوي ديگر، اروپا به شدت تحت فشار آمريکا است.شيخ عطار با تاکيد بر اينکه اروپا بايد خود را از پارادوکس خارج کند، گفت: وقتي صحبت از اروپا مي شود، يکي بحث اتحاديه اروپا مطرح است و ديگري بحث کشورهاي اروپايي. وي اضافه کرد: در کشورهاي اروپايي، شما رفتارهاي مشابه يا متفاوت با آمريکا مي بينيد. انگليس با ما خصومت ديرينه دارد. فرانسه مثل خود سارکوزي عصباني است اما بقيه اروپا تلاش مي کنند رفتار معقولي با جمهوري اسلامي ايران داشته باشند. اين مقام ارشد دستگاه ديپلماسي با بيان اينکه به رغم تحريم ها، 10 درصد تجارت آلمان با ايران افزايش يافته است، تصريح کرد: هم اروپا بايد خود را از اين پارادوکس خارج کند و هم ما بايد براي خارج شدن آنها از اين پارادوکس به آنها کمک کنيم. شيخ عطار قرار است به زودي به عنوان سفير جمهوري اسلامي ايران به آلمان اعزام شود.


 غير رسمي  

 شکايت امارات از ايران به سازمان ملل
شنيديم که امارات عربي متحده از ايران به خاطر جزاير سه گانه ايراني به سازمان ملل شکايت کرد.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري کويت(کونا)،امارات عربي متحده از ايران به دليل آنچه نقص ياداشت تفاهم امضا شده دو کشور در سال 1971در خصوص جزاير سه گانه ابوموسي، تنب بزرگ و تنب کوچک خواند به سازمان ملل شکايت کرده است.ادعاي مالکيت امارات عربي متحده بر جزاير سه گانه ايراني در حالي مطرح مي  شود که بر اساس اسناد حقوقي و قانوني منطقه  اي و بين  المللي،  جزاير سه  گانه ابوموسي، تنب  بزرگ و تنب  کوچک، جزئي از خاک جمهوري اسلامي ايران به  شمار مي رود.جمهوري اسلامي ايران که جزاير سه گانه ايراني را جزو لاينفک خاک خود مي داند، در عين حال بارها آمادگي خود را براي مذاکره به منظور رفع سو» تفاهم موجود در اين باره اعلام کرده است.
ادعاي "معاريو"عليه ايران
گفته مي شود که روزنامه عبري " معاريو " ديروز نوشت: اسرائيل برخورداري ايران از سلاح هاي هسته اي را برنخواهد تابيد و مجبور خواهد شد، خود عليه تهران دست به کار شود . به گزارش آريا به نقل از خبرگزاري آلمان، اين روزنامه نوشت :اگر آمريکا عليه ايران گزينه نظامي را برنگزيند و رژيم حاکم بر ايران در مدت يک سال سرنگون نشود و تحريم هاي بين المللي نيز به متوقف شدن برنامه هسته اي ايران نيانجامد، اسرائيل خود دست به چنين کاري خواهد زد .روزنامه معاريو افزود :اسرائيل در رايزني هاي استراتژيک خود که سه ماه پيش پايان يافت ، سياست خود را درباره پرونده هسته اي ايران تدوين کرد .اين روزنامه نوشت :اسرائيل همچنان خود را براي حمله نظامي به ايران آماده مي کند .
مهدي هاشمي قائم مقام وزارت راه مي شود
آخرين شنيده اينکه پست قائم مقامي وزارت راه و ترابري به مهدي هاشمي سرپرست سابق وزارت کشور پيشنهاد شده است. هنوز از پذيرش يا عدم پذيرش قائم مقامي وزارت راه و ترابري توسط مهدي هاشمي خبري در دسترس نيست.وزارت راه و ترابري تنها در دوران وزارت اکبر ترکان پست قائم مقامي اين وزارتخانه با مسئوليت بازرگان داشت.در همين حال، حميد بهبهاني وزير راه و ترابري با بازنشستگي پيش از موعد عبدالرضا شريعتي معاون امور پارلماني، استانها و راههاي روستايي اين وزارتخانه موافقت کرد. بر همين اساس، مهدي بلوکيان نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي جايگزين عبدالرضا شريعتي در اين معاونت شد.


 كوتاه از سياست  

 تعويق سفر وزير انرژي ترکيه به ايران
گروه سياسي: منابع انرژي ترکيه روز پنج  شنبه در گفت  وگو با رويترز اعلام کردند، سفر وزير انرژي ترکيه به ايران براي پيشبرد مذاکرات در حوزه انرژي، تا اواسط سپتامبر به تعويق افتاد. به گزارش" ايلنا" به نقل از روزنامه حريت، اين ديدار که با هدف قطعي کردن توافقات براي صدور گاز ايران به ترکيه بود، دو هفته به تعويق افتاد."هيلمي گولر"، وزير انرژي ترکيه پيش از اين نيز چندين توافق  نامه از جمله توافق براي توليد و صدور گاز را با مقامات ايراني امضا کرده بود.همچنين در اين گزارش به سفر گولر به آذربايجان و ترکمنستان براي بحث و تبادل نظر با مقامات اين دو کشور در زمينه انرژي در ماه سپتامبر اشاره شده   است.
راه اندازي پايگاه اطلاع رساني "خاتمي نيوز"
 
گروه سياسي: سخنگوي گروه دعوت از محمد خاتمي از راه اندازي رسمي پايگاه اطلاع رساني اين گروه خبر داد.بهروز شجاعي در گفت  وگو با "ايلنا" با اشاره به وعده قبلي اين گروه براي راه  اندازي پايگاه خبري ،گفت: در راستاي ادامه فعاليت  هاي گروه ياري براي دعوت از محمد خاتمي جهت حضور در انتخابات رياست جمهوري، پايگاه اطلاع رساني اين گروه با عنوان "خاتمي نيوز" رسما راه اندازي شد.وي افزود: با توجه به اينکه اصلاح  طلبان در حال حاضر در فقر رسانه  اي به سر مي  برند و اندک رسانه  اي هم که براي آنها وجود دارد شامل محدوديت  هاي فراواني شده است،جهت انتشار اخبار کانديداتوري خاتمي، اين پايگاه خبري تا حدودي مي  تواند خلا» رسانه  اي موجود را مرتفع کند.اين فعال رسانه  اي با اشاره به شعار خاتمي مبني بر "زنده باد مخالف من" اظهار داشت: با توجه به شعار" زنده باد مخالف من" که از سوي خاتمي مطرح شد اين پايگاه اطلاع رساني صداي مخالفان حضور خاتمي در انتخابات را نيز منشر مي  کند. وي در ادامه تاکيد کرد: اين پايگاه اطلاع رساني هيچ گونه وابستگي به محمد خاتمي ندارد و تنها انتشار دهنده اخبار و تحليل  هاي پيرامون کانديداتوري خاتمي است.به گفته شجاعي اين پايگاه خبري به آدرس COM.KHATAMINEWS.WWW قابل دسترسي کاربران خواهد بود.
پايان نوبت دوم تعطيلات تابستاني مجلس
گروه سياسي: پس از پايان نوبت دوم تعطيلات تابستاني مجلس، از فردا نمايندگان در صحن علني مجلس حاضر مي شوند.تعطيلات نوبت دوم تابستاني مجلس شوراي اسلامي از روز شنبه 26 مرداد آغاز شد و تا امروزادامه دارد.همچنين مجلس از روز شنبه 22 تير تا شنبه پنجم مرداد در تعطيلي نوبت اول تابستاني قرار داشت.مجلس شوراي اسلامي تابستان هر سال به مدت يک ماه تعطيل است. علاوه بر اين تعطيلات مجلس پس از سه هفته کاري يک هفته تعطيل است و نمايندگان براي رسيدگي به مسايل و مشکلات مردم در حوزه هاي انتخابيه حاضر مي شوند. قبلا قرار بود تعطيلات تابستاني مجلس در يک نوبت يک ماه باشد اما بر اساس راي گيري در جلسه علني روز چهارشنبه 19 تير مجلس قرار شد تا اين تعطيلات در 2 نوبت 15 روزه باشد.
همايش فصلي خانه احزاب برگزار مي  شود
گروه سياسي: سخنگوي خانه احزاب از برگزاري همايش فصلي خانه احزاب در اواخر مهر خبر داد. حميد قزويني در گفت  وگو با "ايلنا"، با اشاره به جلسه شوراي مرکزي خانه احزاب گفت: در اين جلسه در خصوص برگزاي همايش فصلي خانه احزاب بحث و تبادل نظر شد و در نهايت تصميم گرفته شد اين همايش در اواخر مهر و يا اوايل آبان ماه برگزار شود.وي افزود: بررسي طرح تحول اقتصادي و نيز مساله انتخابات رياست جمهوري از جمله موارد مهمي است که در اين همايش مطرح مي  شود.سخنگوي خانه احزاب با اشاره به درخواست حزب کمونيست چين براي ديدار با مسوولان خانه احزاب اظهار داشت: درخواستي از وزير امور بين الملل حزب کمونيست چين براي اعزام گروهي از اين حزب براي ديدار و گفت وگو با مسوولان خانه احزاب به دستمان رسيد که در حال مذاکره با وزارت امور خارجه براي پاسخ به اين درخواست هستيم. وي در ادامه افزود:آيين نامه اجرايي مصوبه مجمع عمومي خانه احزاب، مبني بر پرداخت حق عضويت احزاب عضو در جلسه شوراي مرکزي به تصويب رسيد.
توافق  ايران و نيجريه در زمينه انتقال فن آوري هسته  اي
گروه سياسي: يک هيات تجاري از ايران که به نيجريه سفر کرده است، اعلام کرد با اين کشور درباره انتقال فن آوري هسته  اي صلح آميز براي کمک به تقويت توان توليد برق در بزرگ ترين کشور توليدکننده  نفت در آفريقا توافق کرده است. به گزارش ايسنا ، خبرگزاري آسوشيتدپرس با اشاره به اين خبر به نقل از محمدعلي ضيغمي، از مقامات عالي رتبه  وزارت بازرگاني ايران که رياست هيات ايراني را در سفر به نيجريه به عهده دارد، نوشت که ايران حق دارد دانش هسته  اي اش را در اختيار نيجريه قرار دهد. مديرکل بازاريابي و تنظيم روابط تجاري سازمان توسعه تجارت کشورمان گفت که نفت و ديگر سوخت هاي فسيلي روزي به پايان خواهند رسيد و در اين راستا توسعه ديگر منابع انرژي حايز اهميت است.ضيغمي اظهار کرد: هيچ کس نمي تواند استفاده از دانش را درهيچ جايي از جهان محدود کند. آسوشيتدپرس ادامه داد:  جزييات اين توافق اعلام نشده است و بنابراين مشخص نيست که ايران چه نوع فن آوري را در اختيار نيجريه قرار خواهد داد که در حال حاضر برنامه  هسته  اي در اختيار ندارد.تيجاني کورا، يک مقام عالي رتبه  وزارت امور خارجه نيجريه نيز گفت که اين توافق فقط در زمينه  فن آوري هسته  اي صلح آميز است و نبايد به عنوان تلاش پرجمعيت ترين کشور آفريقايي (نيجريه) براي برنامه توليد تسليحات هسته  اي در نظر گرفته شود. کورا گفت: نيجريه هرگز با ايران وارد توافقي که موضوع آن تسليحات باشد، نمي شود. وي افزود: نبايد ميان اکتشاف يا استفاده از انرژي براي توليد برق و استفاده از انرژي براي توليد سلاح سو» تفاهم وجود داشته باشد; بنابراين رابطه  ما با ايران نبايد در نيجريه و در کل جامعه  جهاني بد تعبير شود.


 ميز خبر  

مذاکره مستقيم با ايران در دستور کار اوباما

گروه سياسي: يکي از مشاوران سياست خارجي باراک اوباما گفت: در صورتي که اين کانديداي دموکرات موفق شود به کاخ سفيد راه يابد احتمالا اوايل سال آينده ميلادي گفت وگو با ايران را آغاز خواهد کرد. به گزارش ايسنا، توني ليک، مشاور امنيت ملي سابق آمريکا با متهم کردن تهران به دنبال کردن برنامه هسته  اي نظامي گفت که لازم است واشنگتن تهران را با گزينه اي دقيق تر ميان پيامدهاي تداوم مسير دنبال کردن تسليحات هسته  اي و مزاياي رها کردن آن روبرو کند. براساس گزارش خبرگزاري رويترز، دولت بوش پس از خودداري از گفت وگوي مستقيم با ايران در خصوص مساله هسته  اي مگر در صورتي که تهران در ابتدا غني سازي را رها کند در ماه ژوييه سياستش را تغيير داد و ديپلماتي عالي رتبه را به ژنو فرستاد تا در گفت وگوهاي پنج عضو دايم شوراي امنيت و آلمان با ايران حاضر شود. باراک اوباما، کانديداي دموکرات در انتخابات رياست جمهوري آمريکا از آن اقدام حمايت کرد. ليک گفت که اوباما اميدوار است دولت آمريکا پيش از کنار رفتن جورج بوش، رييس جمهور اين کشور در ماه ژانويه قادر باشد پيشرفتي را حاصل کند، اما وي معتقد است که آمريکا و متحدينش بايد تحريم هاي سخت تري را عليه تهران براي افزايش اهرم عليه اين کشور طرح ريزي کنند. مشاور ارشد اوباما افزود: او (اوباما) مي گويد که ما بايد به محض به دست گرفتن (کاخ سفيد) يک سري مذاکرات بسيار جدي را با ايراني ها داشته باشيم که در طول (آن مذاکرات) به طور موثري يک گزينه را در برابرشان قرار دهيم. ليک که در حاشيه کنوانسيون دموکرات ها در دنور صحبت مي کرد، افزود که آمريکا بايد روشن سازد که دنبال کردن مسير تسليحات هسته  اي "پيامدهايي خواهد داشت". وي ادامه داد: ما بايد با ديگر کشورها روي افزايش اهرمي که براي آن مذاکرات داريم و براي افزايش تحريم هايي که مي تواند عليه ايراني ها اعمال شود کار کنيم. ليک گفت که آمريکا بايد به روشني به ايراني ها بگويد که آنها در صورت تغيير مسير نفع خواهند برد. مشاور اوباما ابراز عقيده کرد: اين مسيري است که به آنها در ارتقاي اقتصادي که فرسودگي را نشان مي دهد کمک خواهد کرد.

کنترل اردوگاه اشرف به دست عراقي ها افتاد

گروه سياسي: شامگاه روزچهارشنبه پس از گذشت پنج سال از حضور نيروهاي آمريکايي در عراق و حفاظت از اردوگاه اشرف و منافقين، با تلاش و فشار دولت عراق، کنترل اين اردوگاه به دست ارتش عراق درآمد. به گزارش فارس به نقل از شبکه تلويزيوني الفرات عراق، ژنرال محمد العسکري سخنگوي وزارت دفاع عراق با بيان اين مطلب، گفت: اين ارودگاه در حال حاضر با پشتيباني يک گردان از نيروهاي ارتش عراق، محاصره شده و ارتش عراق بر گرداگرد آن يک حصار امنيتي ايجاد نموده است.دولت عراق در پي درخواست هاي مردم اين کشور و بر اساس مفاد قانون اساسي اين کشور کمتر از 2 ماه قبل از آمريکايي ها خواسته بود اداره اردوگاه اشرف را در اختيار عراقي ها قرار دهند، اين امر پس از فشارهاي دولت عراق برآمريکا چهارشنبه شب اتفاق افتاد.اردوگاه اشرف در استان ديالي و در 45 کيلومتري بغداد قرار دارد و صدام آن را به پاس خدمات فراوان مسعود رجوي، سرکرده گروهک منافقين به آنها هديه داده بود.

امامي کاشاني: رجايي و باهنر مظهر ايستادگي بودند

گروه سياسي: امام جمعه موقت تهران گفت: شرايط جهان حساس است، بايد کشور آرام باشد و اوضاع متزلزل نباشد تا دولت کارش را انجام دهد، بايد فضا را آرام نگه داشت. آيت الله امامي کاشاني درخطبه دوم نماز جمعه اين هفته تهران با گراميد اشت هفته دولت، به  اظهار نظر هاي گوناگون درباره عملکرد دولت اشاره کرد و گفت: اين گونه اظهار نظر ها در يک کشور 70 ميليوني طبيعي است ولي اين  سخنان و نوشته ها بايد در چارچوب نقد درست و خارج از تجاوز و تخريب باشد. امام جمعه موقت تهران،  شرايط کنوني جهان را حساس توصيف کرد وگفت: بايد توجه داشت که در اين شرايط ، فضاي داخل کشور بايد آرام باشد تا دولت بتواند طرح هاي خود را دنبال کند. وي در ادامه با گراميداتش شهداي دولت، شهيدان رجايي و باهنر را مظهر ايستادگي، ايثار وتلاش توصيف کرد و افزود: در آن  دوران، اين بزرگواران با وجود همه فشارها، انحرافات و تبليغات منافقين، دشمنان و جنگ تحميلي توانستند با استقامت اهداف انقلابي خود را پيش ببرند. امامي کاشاني در بخش ديگري از سخنانش، با اشاره به برگزاري چهارمين اجلاس خبرگان در روزهاي اخير، اظهار داشت:مجلس خبرگان هميشه آماده است و از ارزش هاي انقلاب حفاظت مي کند تا اصول و حقايق گم نشود و از اهداف اصلي خود منحرف نگردد. عضو مجلس خبرگان با اشاره به تفاوت حاکم در حکومت هاي غربي و اسلامي گفت:  ولي امر در حکومت اسلامي مجتهد و عادل بوده و از حلال وحرام خدا تجاوز نمي کند و درزمان امام راحل نيز بهترين گزينه از بين افراد انتخاب شد. وي با بيان اينکه  متاسفانه تبليغات دشمنان و استکبار جهاني نگذاشت آنطور که شايسته است جايگاه و نقش مجلس خبرگان مشخص شود، تاکيدکرد:  دشمنان مساله ولايت را در خارج از کشور با عنوان استبداد مطرح کردند و با همين قالب در داخل نيز از سوي برخي افراد مطرح شد . خطيب جمعه تهران سپس با اشاره به حضور بيش از80 نماينده منتخب مردم در مجلس خبرگان رهبري گفت:  در هيچ کجاي دنيا چنين افرادي با هويت علمي و تقوا وجود ندارد و متاسفانه تبليغات دشمنان و آلوده شدن فضا اجازه نداد اين جايگاه در داخل و خارج به طور شايشته شناخته شود. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين درخصوص مذاکرات ايران با گروه 1+5، به کشورهاي غربي توصيه کرد که فضا را مضطرب نکنند زيرا  رهبري و ملت ايران دربرابر هر تهديد، فشار نظامي و  تحريم خواهد ايستاد و از حقوق خود دفاع خواهد کرد . وي تاکيد کرد: ايران در بهره مندي علمي از انرژي هسته اي صلح آميز کوتاه نخواهد آمد.
 
عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري ;
اول رمضان به احتمال قوي، سه شنبه است

گروه سياسي: عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري و مرکز تقويم دانشگاه تهران گفت: کارشناسان احتمال قوي مي دهند که غروب 29 شعبان هلال ماه مبارک رمضان قابل رويت نباشد. حجت الاسلام والمسلمين عليرضا موحدنژاد در گفت وگو با ايسنا، در مورد وضعيت استهلال ماه مبارک رمضان و اقداماتي که در اين زمينه صورت مي گيرد، تصريح کرد: ان شا»الله حدود 100 گروه براي استهلال به نقاط مختلف کشور اعزام مي شوند که برخي از اين گروه ها با آمادگي بيشتر و ابزارهاي قوي تر در استان هايي مانند فارس، اصفهان، خراسان و تهران مستقر خواهند شد. وي افزود: کارشناسان احتمال قوي مي دهند که غروب 29 شعبان (يکشنبه) هلال ماه مبارک رمضان قابل رويت نباشد زيرا هلال، هلال ضعيفي است و احتمال مي رود که رويت آن با ابزارهاي قوي هم منتفي باشد; البته تلاش هاي لازم براي رويت هلال در اين روز هم صورت خواهد گرفت. عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري، احتمال آن را که روز مقرر در تقويم (سه شنبه) به عنوان روز اول ماه مبارک رمضان اعلام شود، قوي تر برشمرد و خاطرنشان کرد: اگر هلال ماه در غروب يکشنبه رويت نشود، روز مقرر در تقويم (سه شنبه) اولين روز ماه مبارک رمضان خواهد بود. موحدنژاد همچنين با بيان اينکه اختلاف نظر در اعلام روز اول ماه از سوي مراجع يک اختلاف نظر فقهي است، افزود: اگر راهکاري براي حل اختلاف نظرات فقهي در ساير موارد وجود داشته باشد، در مورد اين امر نيز وجود خواهد داشت.


 سرمقاله 

ايران و اهداف شانگهاي

پذيرش عضويت ايران در 21 سازمان منطقه اي و بين المللي و زمينه سازي براي عضويت در 9 سازمان جهاني ديگر، از جمله موفقيت هاي جمهوري اسلامي در سياست خارجي محسوب مي شود. سازمان شانگهاي نيز يکي از اين سازمانهاست که جمهوري اسلامي ايران توانسته علي رغم فشارهاي موجود نقش پررنگ و تاثير گذار داشته باشد.
کشورهاي عضو سازمان همکاري هاي شانگهاي در حالي در چند روز گذشته گردهم آمدند، که هسته اوليه اين سازمان در تاريخ    26      آوريل  1996در شهر شانگهاي چين و با حضور پنج کشور بنيان نهاده شد. آن زمان سران روسيه و چين دو کشور با نفوذ و داراي ظرفيت هاي فراوان اقتصادي و نظامي بااتفاق قزاقستان، قرقيزستان و تاجيکستان در شهر شانگهاي چين گردهم آمدند و با هدف حل مشکلات مرزي که بعد از فروپاشي اتحاد شوروي سابق در منطقه بروز کرد، يک قرارداد امينت مرزي را امضا کردند. امضاي اين قرارداد بين پنج کشور در واقع سنگ بناي تاسيس سازمان جامع منطقه اي براي حل مسائل مرزي، گسترش همکاري هاي سياسي، اقتصادي، تامين امنيت دست جمعي و مقابله با تهديدها و خطرات خارجي را بنا نهاد. با تغيير اوضاع سياسي و افزايش تلاش آمريکا براي يک قطبي کردن جهان در سال 2001 ميلادي کشورهاي امضا کننده قرارداد امنيت مرزي يعني چين، روسيه، قزاقستان، قرقيزستان و تاجيکستان در نشستي با درک ضرورت تاسيس يک سازمان همکاري منطقه اي متن توافقنامه تازه اي را امضا کردند که بر پايه آن سازمان همکاري شانگهاي تاسيس شد.هم اکنون کشورهاي عضو اين سازمان 8  درصد ذخاير ثابت نفت و    31  درصد ذخاير جهاني گاز طبيعي را در اختيار دارند و با افزوده شدن ايران به اين گروه  18 درصد نفت و  37درصد گاز طبيعي جهان در نظارت سازمان همکاري هاي شانگهاي قرار مي گيرد واين امتياز ويژه اي براي اهداف اقتصادي و سياسي اعضاي اين سازمان محسوب مي شود.در قدرت يابي سازمان شانگهاي همين نکته بس که فهرستي بلند از کشورهاي مهم آسياي مرکزي و جنوب آسيا براي عضويت در اين نهاد صف بسته اند و هيچ قدرت برتري در دو حوزه شبه قاره و قلمرو شوروي سابق نمانده که امروز زير پرچم شانگهاي گرد نيايد. اما در اين ميان دو قدرت برتر گرداننده اين سازمان- يعني چين و روسيه- بيش از همه به حضور ايران به عنوان نماينده برتر حوزه خليج فارس دراين پيمان منطقه اي چشم دوخته اند.جمهوري اسلامي ايران به همراه دو کشورهند و پاکستان در جريان نشست سران سازمان در  تاريخ  14 تير 1384  در شهر آستانه (پايتخت قزاقستان) به عضويت ناظر سازمان پذيرفته شدند.نتايج بررسي ها نشان مي داد که بين منافع ملي کشورمان و بيشتر اهداف تعريف شده سازمان در ابعاد سياسي، اقتصادي و امنيتي، همسويي و سازگاري وجود دارد، ضمن آنکه کشورهاي عضو و بخصوص بازيگران اصلي آن يعني روسيه و چين، به روشني علاقمندي و تمايل خود را به گسترش اعضاي سازمان و پذيرش بازيگران اصلي منطقه همچون جمهوري اسلامي ايران و هند ابراز کرده بودند. تهران اگرچه تا به امروز به صورت عضو ناظر کليدي دراين سازمان ظاهر شده است اما با شرايط حساس امنيتي و سياسي که منطقه تحت پوشش شانگهاي پيدا کرده، اکنون همه اعضاي اين نهاد بالاتفاق خواهان آن هستند که تهران سهم بيشتري در گردش امور شانگهاي پيدا کند.دليل آن نيز هدف جديد اين سازمان براي مقابله با آمريکا و نفوذ غرب در منطقه مي باشد، و حضور ايران در جمع کشورهاي اين سازمان بعنوان گرايش ضد غربي، بدون ترديد امتيازي براي  اهداف اين سازمان محسوب مي شود.برهمين اساس برخي از تحليلگران معتقدند افزايش تمايل کشورهايي چون ايران براي عضويت در سازمان شانگهاي، اين سازمان به محلي براي مبارزه طلبيدن عليه تهديدهاي آمريکا در منطقه تبديل شود
در آن سو پيمان شانگهاي با توجه به حضور دو کشور دارنده حق وتو در شوراي امنيت، پيماني مناسب براي اين هدف ايران است. ايران در صورت عضويت دايم در اين پيمان و به دست آوردن رابطه و تعهدات نظامي دروني آن، با اطمينان بيشتري مي تواند در مقابل تهديدات آمريکا در منطقه ايستادگي کند. با اينکه اجلاس شانگهاي هنوز از قواعد و ويژگي هاي لازم براي تبديل شدن به يک ناتو در شرق فاصله بسيار دارد ولي ساختار، اهداف و ترکيب اعضاي آن به ويژه در دوره تعميق شکاف غرب و شرق به گونه اي است که قادر است از هژموني آمريکا در منطقه بکاهد.بويژه آنکه بحران اخير قفقاز به خوبي نشان داد که اکنون غرب يگانه نيرو در صحنه جهاني نيست و سازمان همکاري شانگهاي که در پايتخت تاجيکستان نشست سالانه رهبرانش را داير مي کند به تدريج تبديل به يک سازمان با نفوذ امنيتي تبديل مي شود.اکنون پس از جدال بزرگي که ميان روسيه با امريکا و ناتو در پهنه قفقاز درگرفت براي جناح حريفان امريکا اين فرضيه ها درباره رويارويي سران شانگهاي و ناتو به واقعيت پيوسته است. امروز در تحليل کشمکش قفقاز که از  آگوست مرز کشورهاي عضو شانگهاي را فراگرفت تفاوت چنداني ميان ديدگاه احمدي نژاد با هوجين تائو يا ولاديمير پوتين در مورد غرب وجود ندارد. همين موضوع امتيازي است که ايران بتواند از اين فرصت براي خود استفاده کند، به عبارت ديگر، سازمان شانگهاي اين توان را دارد تا همگرايي ايران و روسيه در آسياي ميانه را بيشتر تقويت کند و به اين وسيله پيوندهاي اقتصادي، سياسي و امنيتي ايران با آسياي ميانه را بالا برد.  از سوي ديگرچين نيز که با شتاب توسعه اقتصادي نياز روزافزوني به انرژي پيدا کرده است. نياز به انرژي گسترده اي است تا بتواند چرخه هاي اقتصادي خود را بچرخاند، بنابراين چين بدون همگرايي کشورهاي منطقه و ايران  نمي تواند اطميناني به تامين انرژي مورد نظر خود از اين منطقه داشته باشد، بنابراين ايران با عضويت کامل خود در اين پيمان، تضميني بر هدف چين خواهد بود.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش