جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/06/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3123


كوتاه و خواندني


مقايسه ديدگاه پياژه و پردازش اطلاعات
استاد : دکتر حسن احدي ----تهيه کنندگان : نسيم رستمي نژاد , سحر رفيعي (قسمت دوم )

درمان سرطان به کمک گل ياس


شمارش معکوس براي ريزش مو


ثبت رکوردي جديد در پرواز هواپيماهاي خورشيدي


مصرف کنترل نشده داروي آکنه، خطر سقط جنين را افزايش مي دهد


 كوتاه و خواندني  

 هر دردي در ناحيه سينه درد ناراحتي قلبي يا آنژين صدري نيست

شايع ترين دردي که در ناحيه سينه صورت مي گيرد درد در سطح داخلي بازوي چپ است که گاهي به هر دو بازو مي رسد.  دکتر مجتبي آذري، فوق تخصص بيماري هاي قلب و عروق، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: ناراحتي قلبي يا آنژين صدري دردي است که بيمار غالبا احساس سنگيني فشار، له شدن و احساس خفگي مي کند.وي گفت: در بعضي از بيماران ناراحتي خيلي شديدي احساس مي شود و در بعضي از افراد فقط به صورت ناراحتي خفيف مانند احساس کرختي ديده مي شود. دکتر آذري تصريح کرد: شايع ترين محل درد سطح داخلي بازوي چپ است گاهي درد به هر دو بازو و سطح خارجي آنها نيز مي کشد گردن، فک و گلو و پشت شانه از نقاط ديگري هستند که بروز احساس درد در آنها ديده مي شود. وي تاکيد کرد: براي فرق گذاشتن درد آنژين از ساير دردهاي قفسه سينه بايد اول از محل درد و عوامل تسريع کننده درد بيمار به درستي آگاهي پيدا کنيم.

تاثير ميوه بر کاهش خطر سرطان مري

افرادي که به ميزان کافي ميوه و سبزي استفاده مي کنند ، کمتر از ديگران در خطر ابتلا به سرطان مري قرار دارند . به گزارش شبکه خبر ، تحقيقات پژوهشگران ژاپني نشان مي دهد ، مصرف مقادير زياد ميوه و سبزي ، به ويژه کلم و هويج در برنامه غذايي ، خطر ابتلا به سرطان مري را در مردان به گونه چشمگيري کاهش مي دهد . محققان وزارت بهداشت ژاپن با بررسي 8 ساله 39 هزار مرد 45 تا 74 ساله اين کشور دريافتند ، ابتلا به سرطان مري در مرداني که ميوه و سبزي فراوان مصرف مي کنند يک سوم کساني است که در غذاي آنان ميوه و سبزي کافي وجود ندارد .

 افزايش خطر ابتلا به ديابت نوع اول در نوزاداني که به روش سزارين متولد مي شوند

نتايج يک پژوهش تازه نشان داد: خطر ابتلا به ديابت نوع اول در نوزاداني که از راه سزارين به دنيا مي آيند در مقايسه با نوزاداني که به روش طبيعي متولد مي شوند، 20 درصد بيشتر است.
به گزارش ايسنا، طبق گزارش منتشر شده در مجله پزشکي «پاپ مد» اين نوع از ديابت مي تواند از سالهاي نخست زندگي و در دوران طفوليت بروز کند. شمار مبتلايان به ديابت نوع اول در اروپا رو به افزايش است و دانشمندان دليل آن را هنوز نمي دانند. محققان دانشگاه بلفاست در کوئين در بررسي هاي خود 20 پژوهش قبلي را ارزيابي کرده و اظهار داشتند که تماس با باکتري هاي بيمارستاني به جاي باکتري هاي مادرانه در هنگام وضع حمل ظاهرا دليل افزايش خطر ابتلا به ديابت نوع اول در کودک است.

اختلال در خواب موجب مشکلات و بيماري هاي بسياري مي شود

 محققان دانشگاه آکسفورد اعلام کردند: ميزان خواب انسان توسط يک رشته سلول عصبي درون چشم کنترل مي شود.چرخه خواب و بيداري بر عملکرد بسياري از سيستمهاي حياتي بدن تاثير گذار بوده و بروز اختلال در آن مي تواند مشکلات و بيماري هاي بسياري از قبيل افسردگي، اختلال در سيستم ايمني بدن و در شرايط پيچيده تر سرطان را براي انسان ايجاد کند. در عين حال داروهايي که براي تعديل اين چرخه توليد شده اند، تاثيرات سو» بر قسمت هاي مختلف مغز خواهند گذاشت.
به گزارش جام جم آنلاين در راستاي کنترل سيستم خواب و بيداري در انسان، محققان دانشگاه آکسفورد اعلام کردند که رشته اي از سلولهاي عصبي وابسته به شبکيه در چشم را يافته اند که به نور حساس بوده و عامل ايجاد حس خواب آلودگي يا شادابي در انسان هستند که عملکرد آن مستقيما با شدت نور در ارتباط  بوده و در صورت از کار افتادن آن، نور هيچ گونه تاثيري بر احساس خواب در انسان نخواهد گذاشت. محققان در پي آزمايش بر روي موشها، دريافتند که در حالت عادي، موشها در تاريکي به فعاليت پرداخته و 20 دقيقه بعد از روشن کردن محيط، به خواب مي روند. پس از کار انداختن اين رشته اعصاب در چشم موشها، مشاهده شد که اين جانوران حساسيت خود را نسبت به ميزان نور از دست داده و در روشنايي نيز به خواب نرفته و به فعاليت شان ادامه مي دهند. بر اساس گزارش ScienceDaily، با رديابي اين رشته هاي عصبي در چشم انسان، محققان دريافتند که دو مرکز عصبي در مغز به صورت مستقيم توسط اين اعصاب فعال و کنترل شده و در انسان ايجاد حس خواب و بيداري مي کنند. متخصصان اميدوارند با مشخص کردن کامل اين سيستم بتوانند شيوه جديد درماني براي جلوگيري از بروز اختلالات در سيستم خواب انسان و همچنين درمان آن ارائه دهند.

 افزايش خطر سرطان روده با مصرف سوسيس و کالباس

بنياد جهاني تحقيقات سرطان اعلام کرد; خوردن روزانه 150 گرم گوشت فرآوري شده مانند سوسيس و کالباس خطر ابتلا به سرطان روده را تا 63 درصد افزايش مي دهد. به گزارش شبکه خبر به نقل از پايگاه علمي بي بي سي; علاوه بر اين مصرف غذاهاي پرکالري و سرخ شده خطر چاقي را نيز در بردارد که اين هم خطر بروز يک سري ديگر از سرطان ها را در بردارد. براساس تحقيقات اين بنياد; تخم مرغ، نيمرو، سوسيس و قارچ که صبحانه انگليسي هاست حدود 700 کالري دارد. 150 گرم گوشت فراوري شده معادل دو عدد سوسيس و يا سه برش کالباس است. به گزارش اين مرکز خطر بروز سرطان بر اثر مصرف اين نوع گوشت جدي است و مردم بايد در خوردن آن زياده روي نکنند.


  مقايسه ديدگاه پياژه و پردازش اطلاعات 
  استاد : دکتر حسن احدي ----تهيه کنندگان : نسيم رستمي نژاد , سحر رفيعي (قسمت دوم )

 پياژه مي گويد:
شناخت انسان يک جريان رشد يابنده و متحول شوند است که حاصل ارتباط متقابل ظرفيت هاي ذهني فرد با تاثيرات محيط پيرامون اوست.
3- سازگاري با واقعيت ( انطباق ) :
 دو جنبه دارد , يعني در جريان آن , دو استعداد ذاتي در تاثير متقابل با يکديگر قرار مي گيرند که يکي برديگري تاثير مي گذارد. اين دو عبارتند از :
الف ) درون سازي
ب) برون سازي
تعريف درون سازي :
تحصيل يک ساختار شناختي , يعني از طرحواره هاي موجودمان براي تعبير کردن دنياي بيروني استفاده مي کنيم .
تعريف برون سازي :
بايد در نظر داشت که واقعيات بيروني , همواره قابل درون سازي نيستند و در مقابل فعاليت آن مقاومت مي ورزند. از اين رو الگو ها يا طرحواره ها تغيير مي يابند و خود را با آن موقعيت همساز مي کنند.
4- تعادل جوئي 
که نتيجه درون سازي و برون سازي, رسيدن به تعادل هاي جديد و تغيير مفاهيم و ساخت هاي ذهني در رشد شناختي است.
پياژه رشد هوش و تحول شناختي ( مراحل رشد شناختي ) را به چهار مرحله تقسيم مي کند:
1- مرحله حسي - حرکتي
2- مرحله پيش عملياتي
3- مرحله عمليات عيني
4-مرحله عمليات صوري
از نظر پياژه , هريک از اين مراحل ساخت و عملکرد ويژه اي دارد که در تمام کودکان همانند است. يعني تحول فکري همه کودکان با نظم معين و در زمان نسبتا معين ظاهر مي شود و امکان ندارد کودکي بتواند بدون گذراندن مرحله يا مراحل قبلي , به رشد مراحل بعدي برسد.
دامنه زماني تحول شناختي , از يک مرحله به مرحله ديگر , مطابق وضعيت دروني و شرايط محيطي کوک , تفاوت مي کند. مثلا ممکن است که يک کودک شش ساله به سطحي از تفکر برسد که ويژگي سال هاي اول دبستان است و چه بسا کودک هشت ساله اي که در سطح شناختي يک کودک پنچ ساله باشد. منظور اين است که هر  کودک ضمن گذراندن مراحل عمومي رشد شناختي ويژگي هاي رشدي خاص خود را نيز دارد. به اين دليل وضعيت هر کودک بايد در ارتباط با تحولات شناختي خود او مورد توجه قرار گيرد.
1- مرحله حسي - حرکتي :
اين دوره تقريبا 2 سال اول زندگي را در بر مي گيرد. ذهن کودک با کمک اندامهاي حسي - حرکتي ( دهان , چشم , گوش ها و دست ها و ....) او به کار مي افتد و کودک از طريق حواس و حرکات و اعمال خود, خويشتن و جهان اطراف را مي شناسد. کارهائي مانند مکيدن پستان مادر , ريختن و پاشيدن آب در حمام و .... باعث مي شود که کودک نسبت به محيط اطراف خود و آنچه که موضوع کارهاي اوست, آگاهي پيدا کند. نوزاد فقط برخي بازتاب هاي اساسي را دارد و جهان اطراف براي او کاملا نامنظم و در هم ريخته است. کودک به وجود مستقل خويش آگاهي ندارد. حتي وقتي در ماه هاي اول تولد است, هنوز نمي داند که چگونه با دست ها و پاهاي خود بازي مي کند. در اين مرحله هنوز نمي تواند وجود چيزهاي محسوس اطراف خويشتن را جدا بداند. به همين دليل کودک شير خواره را خود مرکز بين مي ناميم . به عنوان مثال ,  شنيدن صداي مادر از وجود مادر جدايي ناپذير است. تا قبل از يک سالگي , چيزهاي پيرامون او  براي وي حالت دائمي ندارند. مثلا اگر سکه اي را که در دست داريد به او نشان دهيد و سپس آن را زير رختخواب پنهان کنيد نمي تواند آن را پيدا کند.
اما در 18 ماهگي , اول به دست شما نگاه مي کند و وقتيکه سکه را پنهان مي کنيد به اطراف خود و از جمله زير رختخواب نگاه مي کند تا سکه را بيابد. پي بردن به وجود دائمي چيزها , اولين , بزرگ ترين و اساسي ترين کشف شناختي کودک است. ( پايداري شي»)
بنابراين کودک در پايان مرحله حسي - حرکتي مي تواند بفهمد که وقتي پدر و مادر دور از دسترس او هستند باز هم وجود دارند. با اين حال او هنوز موجودي نيست که فکر کند, بلکه در مرز تفکر است. ( تفکر کودک زماني آغاز مي شود که زبان را به کار مي گيرد. )
2- مرحله پيش عملياتي :
از 2 تا 6 سالگي , کودک اين توانائي را مي يابد که چيزها و وقايع را از حوزه حواس کارهاي خود جدا بداند و اين توانائي د ر جريان کارکردهاي رمزي کودک به ظهور مي رسد. کودک در نقاشي هاي خود دانش رمزي يا نمادي را در مورد واقعيات آشکار مي کند و از طريق زبان, صاحب ذخيره پايان ناپذيري از علائم مي شود. ويژگي اصلي اين مرحله , همان رشد کارکردهاي زباني و نمادي است. يعني اينکه کودک مي تواند چيزي را جانشين چيز ديگري کند. در اين مرحله همراه با دروني شدن خارج در ذهن , کودک به خيالپردازي مشغول مي شود. در اين دوره پنج رفتار جديد به طور همزمان ظاهر مي شود که تجسم يک شي» يا رويداد را در نبودنشان مي رساند. اين رفتارها از ساده تا پيچيده ترين , عبارتنداز :
الف ) تقليد در غياب نمونه ( مدل) :
در دوره قبل , کودک از مدل هايي تقليد ميکند که مي بيند و مي شنود. البته گاهي از مدل هايي تقليد مي کند که قبلا آنها را ديده است ولي اکنون در مقابلش نيستد. ( مانند کف زدن يا تکان دادن دست به عنوان خدا حافظي و ...) بي آنکه تجسم در اين کار نقش داشته باشد. اما در دوره دوم , کودک ازنمونه هايي تقليد مي کند که هم اکنون قابل ادراک نيستند. براي مثال اداي کودکي را در مي آورد که در حال حاضر حضور ندارد و قبلا او را ديده است. ( يا مثلا به عروسک خود غذا مي دهد. )
ب) بازي نمادي يا بازي تخيلي:
مثلا کودک , عروسکش را مي خواباند و نقش مادر را به عهده مي گيرد.
ج) نقاشي:
درحدود سن دو سال و نيمگي شروع به خط خطي کردن مي کند. نقاشي در اين مرحله , حد فاصل ميان بازي نمادي و تصوير ذهني است.
د) تصوير ذهني:
در اين دوره تقليد دروني مي شود و تصوير ذهني را مي سازد. فرد اين حالت را از چيزهاي غايب ايجاد مي کند. مثل خيال ها و توهمات کودک.
ه) زبان گفتاري :
کودک شروع به سخن گفتن مي کند. در آغاز , گاهي يک کلمه معناي يک جمله را مي دهد . آب  = به من آب بده يا ....
برخلاف 4 مورد قبلي, زبان يک امر اجتماعي است و عالي ترين و پيچيده ترين روش نمادي است که کودک فرا ميگيرد. کودک در اين مرحله هنوز خود مرکز بين است.
در پايان اين دوره , کودک مي تواند علائم را از موضوع آنها جدا بداند و بفهمد که جهان رمزي ذهني و جهان واقعي اطراف او, در واقع 2 جنبه مختلف از يک واقعيتند.
4رفتار از 5 رفتار فوق ( بازي نمادي , نقاشي , تصوير ذهني و زبان گفتاري ) مبتني بر تقليدند.
در اين دوره , کودک دنياي بيروني را به کمک سمبل ها يا نمادها براي خود مجسم مي کند.
از ديگر خصوصيات اين دوره مي توان به موارد زير اشاره کرد:
جاندارپنداري
بسياري از اشياي بي جان را جاندار فرض ميکنند و با گذشت زمان اين ويژگي را بيشتر به اشيايي نسبت مي دهند که متحرک باشند.
مصنوع گرايي يا ساخته پنداري
يعني اين باور که اشيا» , چه جاندار و چه بي جان , ساخته و پرداخته دست آدمي است. مثلا ممکن است تصور کند که آسمان را با قلم مو نقاشي کرده اند.
3- مرحله عمليات عيني :
اين دوره از 7 تا 11 سالگي طول مي کشد و همزمان با دوره دبستاني است.
کودک به دستکاري نشانه ها و علائم مختلف مي پردازد و قادر به استنتاج عيني و منطقي مي شود. عمليات عيني را مي توان به منزله قواعدي دانست که بر تفکر کودک حاکم است. در دوره قبل او ياد گرفته بود که واقعيات را به کمک علائم توصيف کند, ولي اکنون آنها را دستکاري مي کند و به اين طريق وضعيت پديده هاي گوناگون را تبيين کرده و از وقايع پيرامون خود نتيجه گيري هايي مي کند. به کمک علائم مي تواند امور مختلف را طبقه بندي و رديف سازي کند. خواندن را ياد بگيرد و حساب کند و بنويسد. او اکنون قادر به نگهداري ذهني است. ( تغيير ناپذيري محتوا عليرغم تغيير شکل ) . خود مرکز بيني کودک نسبت به مرحله قبل کمتر شده , اما هنوز به درستي نمي تواند واقعيت را از تفکر خويش درباره آن , جدا بداند. يعني تفکر او هنوز يک جريان مستقل که جدا از ارتباط مستقيم با واقعيت هاي محسوس باشد, نيست. در اين مرحله براي اولين بار قادر به مرور جريان فکري خود مي شود. در تفکيک واقعيات و فرضيات ناتوان است و همين باعث ايجاد انواع تفکرات فلسفي اسرار آميز در آنها مي شود. ( در جنگل هاي دوردست گنج هاي مخفي وجود دارد و راز هايي هست که نشان دهنده راه هاي رسيدن به گنج هاست. )
ادامه دارد


 درمان سرطان به کمک گل ياس 

 محققان موفق به توليد داروي ضد سرطاني شده اند که عناصر سازنده آن از گل ياس حاصل شده است.
مشتقات اين گياه از گذشته به صورت گسترده اي در صنايع کشاورزي و آرايشي مورد استفاده قرار گرفته که اين امر نشانگر غيرسمي بودن آن است.به گزارش جام جم آنلاين محققان پس از ده سال بررسي بر روي اين گياه موفق به توليد دارويي از مشتقات آن شده اند که مي تواند در درمان سرطان تاثير مشهود و چشمگيري داشته باشد.آزمايشات نشان مي دهند که تاثيرات اين دارو بر روي سرطان خون و تومورهاي بدخيم بيشتر از ساير انواع سرطان بوده و تا به حال اثر سويي از اين دارو در مصرف کنندگان ديده نشده است. بر اساس گزارش ScienceDaily، محققان اعلام کردند داروي جديد که از مشتقات شيميايي گياه ياس به دست آمده است از نظر ايمني و سازگاري با بدن خود را به اثبات رسانده و در مراحل اوليه استفاده، اين دارو فعاليتهاي گزينشي ضد سرطاني از خود نشان داده است. اين امر مي تواند آغازگر گسترش در توليد داروهاي گياهي ضد سرطان و دليلي براي ادامه تحقيقات بر روي اين داروي جديد باشد.


 شمارش معکوس براي ريزش مو  

مي خواهيد بدانيد چه تعداد از موهايتان در حال ريزش هستند؟ شروع به شمارش کنيدموهاي روي شانه تان را بشماريد نه موهاي روي سرتان را.
به گزارش محيانيوز, دانشمندان ثابت کردند که روشي معروف به «شمارش مو در 60 ثانيه» روشي ساده و قابل اعتماد براي فهم طاس شدن يا نشدن و سرعت پيشرفت طاسي شما است.
اين روش که به راحتي مي توانيد آن را در منزل انجام دهيد ممکن است به مردان قوت قلب بدهد يا آنان را مايوس کند.دکتر جفري ميلر نويسنده ارشد اين بررسي و دستيار پروفسور درماتولوژي در کالج پزشکي پن استيت هرشي در پنسيلوانيا گفت: «مساله ريزش مو مملو از احساسات است. در حال حاضر روشي براي شمارش مو وجود دارد که به فرد اجازه مي دهد بداند چه بر سر موهايش مي آيد. با روشي مانند شمارش مو در 60 ثانيه مي توانيد در يک شيوه عيني شرکت کنيد و بدانيد که چه بر سر موهايتان مي آيد.»
دکتر دوريس دي پزشک متخصص پوست در بيمارستان لنوکس هيل در شهر نيويورک افزود: «واقعيت اين است که ريزش مو در ميان مردان و زنان به طرزي باور نکردني شايع است. پنجاه درصد از هر دو جنس در سن 50 سالگي دچار ريزش مو خواهند شد. اين رقم عدد بزرگي است. اين روش بر آگاهي شما و توانايي تان در تعيين زمان طاسي تاثير مي گذارد.»
هم رسانه ها و هم متخصصان پوست دوست دارند که اعلام کنند ريزش 100 تار مو در روز طبيعي است. (ميلر مي گويد که اين تعداد احتمالا خيلي زياد است.) اما شواهد علمي اندکي براي محاسبه اين رقم وجود دارد. اين عدد بر اساس اين فرضيه در نظر گرفته شده است که پوست سر به طور متوسط 100000 تار مو دارد که در هر زمان 10 درصد آن ها در فاز تلوژن يا فاز استراحت هستند.
متخصصان نه تنها نمي دانند که ريزش چه تعداد تار مو طبيعي است بلکه هيچ روش استاندارد شده اي براي ارزيابي ميزان موي ريخته شده در يک روز هم وجود ندارد.
دي گفت: «ما بارها و بارها تکرار کرده ايم که ريزش 100 مو در روز طبيعي است. سوال اين است که اين تعداد تا چه اندازه طبيعي است و در رابطه با ريزش مو چه چيزي طبيعي است.»
«آزمون شستن» شامل شستن مو در سينک دستشويي پنج روز پس از آخرين شامپو کردن است. اين زمان انتظار ممکن است براي برخي افراد ناخوشايند باشد.
روش به روزتر ديگر به کار رفته در اين بررسي روش شمارش مو در 60 ثانيه است.
60 مرد سالم 20 تا 60 ساله بدون شواهدي از طاسي در اين پژوهش شرکت کردند. تمام آن ها سفيد پوست بودند و تمامشان بجز يک نفر موهاي صاف داشتند. (محققان مردان با موهاي مجعد و بلند را به دليل مشکل بودن شانه کشيدن موهاي بلند و مجعد از بررسي خارج کردند چرا که مشکل شانه کشيدن موها سبب افزايش تعداد موهاي شکسته مي شود که در شمارش به حساب نمي آيند.)
مردان سه روز صبح موهايشان را با شامپو نوتروژنا Sal/T شستند. در روز چهارم به آنان شانه هاي يکساني دادند و به آن ها آموزش داده شد که موهايشان را روي يک حوله يا روبالشي با رنگ متضاد شانه بکشند. سپس از آنان خواسته شد که موهاي ريخته شده شان را بشمارند. اين روش شانه و شمارش دو روز بعد هم تکرار شد و تعداد موها زير ميکروسکوپ تاييد شد.
پس از شش ماه شرکت کنندگان کل جريان را تکرار کردند.
بر اساس اين نتايج محققان نتيجه گرفتند که از ريزش  10 تار مو طبيعي است. در مردان جوان تر (20 تا 40 ساله) محدوده ريزش مو 1 تا 78 تار مو و متوسط آن 10/2 عدد بود. در مردان مسن تر محدوده ريزش 0 تا 43 تار مو و متوسط آن 10/3 عدد تار مو بود.
در اين قسمت دستورالعمل چگونگي انجام آزمون شمارش مو شرح داده مي شود:
پيش از شامپو کردن، موهايتان را به مدت 60 ثانيه روي يک بالش يا ملافه با رنگ متضاد موي خودتان شانه کنيد. به مدت 60 ثانيه از عقب پوست سر به سمت جلو شانه بکشيد. ميلر مي گويد: «اين 60 ثانيه به شما اجازه مي دهد تا موهاي در حال استراحت را که حدس زده مي شود بريزد از خود دور کنيد.»
اين روش را پيش از سه جلسه شامپو کردن متوالي تکرار کنيد و هميشه از همان شانه استفاده کنيد.
تعداد موهاي روي شانه و روي بالش يا ملافه را شمرده و يادداشت کنيد.
هر ماه اين کار را تکرار کنيد و نتايج را با متخصص پوست و موي خود در ميان بگذاريد.
محققان اعلام کردند که در آينده نزديک اطلاعات مشابهي را براي زنان منتشر خواهند کرد.
چه وقت بايد از ريزش مويتان بترسيد؟ ميلر به مرداني که ريزشي بيش از 50 تار مو در روز دارند (تعدادي که در مدت 60 ثانيه شمارش مي شود) توصيه کرد که با پزشک خود مشورت کنند.
او گفت: «موها مانند پنجره اي به داخل بدن عمل مي کند. اگر اتفاق ناخوشايندي مانند بازده پايين تيروئيد در بدن بيفتد يا کمبود آهن وجود داشته باشد، موهاي شما با ريزش بيشتر واکنش نشان مي دهند. اگر در شمارش 60 ثانيه اي متوجه ريزش تعداد زيادي از موهاي سرتان شديد، ارزيابي به وسيله يک پزشک به منظور نفي علل پزشکي زمينه ارزشمند است.» ميلر ادامه داد، تغييرات ناگهاني در تعداد موهاي ريخته شده نيز بايد ارزيابي شود.


 ثبت رکوردي جديد در پرواز هواپيماهاي خورشيدي  

هواپيماي خورشيدي ساخته شده در انگليس با سه روز پرواز بدون وقفه رکورد جديدي در اين زمينه برجاي گذاشت. به گزارش مهر، اين هواپيماي بدون سرنشين که بر اساس ايده هايي مبتکرانه طراحي و ساخته شده است طي سه روز پرواز بدون وقفه در هوا تنها از انرژي خورشيدي براي شناور ماندن در هوا و ثبت اين رکورد جهاني استفاده کرد.البته پرواز نمايشي اين هواپيما، نمايشي براي ارتش آمريکا بوده است که هم اکنون به دنبال به کارگيري سيستمهاي پروازي جديدي براي حمايت از نيروهاي زميني خود است. بر اساس گزارش بي.بي.سي، گفته مي شود طرح کلي اين هواپيما که Zephy نام دارد به عنوان ايده اصلي نسل آتي سيستمهاي پروازي شناسايي و جاسوسي به کار گرفته خواهد شد. کريس کلچر از شرکت تحقيقاتي - دفاعي QinetiQ انگليس که اين هواپيما در آن طراحي و ساخته شده است، گفت: Zephy و سيستمهاي پروازي بدون سرنشين نظير آن در مقايسه با هواپيماهاي فعلي و حتي ماهواره ها از برتري هاي کاربردي خاص خود برخوردار هستند.به گفته وي بارزترين ويژگي و برتري اين سيستم جديد پروازي نسبت به ساير مدلهاي فعلي درصد بالاي مقاومت و پايداري آن است.اين هواپيما در جريان پرواز آزمايشي خود بالغ بر 82 ساعت و 37 دقيقه آن هم بدون هيچگونه وقفه اي در هوا پرواز کرد.


 مصرف کنترل نشده داروي آکنه، خطر سقط جنين را افزايش مي دهد 

متخصصان هشدار دادند: استفاده بيش از حد از داروي معمول جوشهاي آکنه موسوم به «روآکيوتن»(Tane Roaccu) خطر افزايش سقط جنين را در پي دارد. به گزارش ايسنا، به گفته کارشناسان; روآکيوتن براي درمان آکنه شديد و مداوم استفاده مي شود اما در سالهاي اخير درباره ارتباط اثبات نشده آن با افسردگي و اقدام به خودکشي، مقالاتي منتشر شده است. به گفته متخصصان پوست; اقدام مقامات بهداشتي براي ارائه مجوز به پزشکان عمومي در زمينه تجويز اين دارو باعث شد که نرخ تجويز آن به ميزان زيادي افزايش يافته و بيماران بيشتري نيز در معرض خطر قرار گيرند. متخصصان هشدار دادند; اين خطر وجود دارد که بيماران از عوارض خطرناک داروي فوق از جمله نارسايي ها و معلوليتهاي مادرزادي در بين نوزاداني که مادرانشان در طول بارداري از اين دارو مصرف مي کرده اند، بي خبر باشند.
مطالعات نشان داد: اين نارسايي ها ناشي از تاثيرات نامطلوب دارو روي جنين، مادران را وادار به سقط جنين مي کند. پژوهشگران استراليايي که اين تحقيق را برعهده گرفته اند تاکيد کردند; آزاد شدن تجويز اين دارو از سوي پزشکان عمومي خطرناک و نگران کننده است چرا که ممکن است توسط افرادي که فاقد صلاحيت و آگاهي لازم هستند تجويز شود و در نتيجه عوارض جانبي آن به شکل صحيح و مناسب کنترل نشوند.
در اين صورت همچنين افراد بيشتري از اين دارو مصرف خواهند کرد که چنين حرکتي خطر افزايش موارد سقط جنين را در پي خواهد داشت.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش