جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/06/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3123


كوتاه و خواندني


رونمايي از پژو 407


پروژه حذف چند صفر از پول ملي کليد مي خورد

وزير نفت:
گاز در زمستان قطع نمي شود


 كوتاه و خواندني  

وزير مسکن خبر داد: آغاز شکل گيري طرح سامانه بانک اطلاعات زمين و مسکن از هفته آينده

وزير مسکن گفت: با تصميمات اتخاذ شده، قيمت زمين و مسکن تحت کنترل قرار گرفته و دولت تلاش مي کند سامانه مناسبي براي بانک اطلاعات زمين و مسکن و معاملات مربوطه شکل دهد که از هفته  آينده اين طرح آغاز مي شود و هر نوع عمليات خريد و فروش توسط آژانس ها ثبت مي شود. به گزارش ايسنا، محمد سعيدي کيا گفت: مسکن مهر بخشي از برنامه دولت براي رفع نيازها با اولويت مخاطب کم درآمد است و با تدبير اجاره 99 ساله تلاش مي کنيم که قيمت زمين در ساخت مسکن را حذف کنيم.
 
انتقاد وزير نيرو از تبليغ کولرهاي گازي خارجي

وزير نيرو گفت: جالب است که برق يارانه اي را براي تبليغ کولر گازي کشور خارجي هزينه مي کنيم. به گزارش برنا، فتاح با اعلام اين که ما در اجراي قانون مماشات مي کنيم، گفت: به سفير کشوري که کولر گازي آنها را در شرايط کمبود برق تبليغ مي کنيم، گفتم که بيشترين خدمت را به شما صنعت برق ايران کرده و بايد به ما جايزه دهيد. چون ما برق را به صورت يارانه اي مي دهيم و اين کولرهاي شماست که بازار ما را گرفته و مصرف برق را اين قدر افزايش داده است. وزير نيرو ادامه داد: در اين وضعيت سختي که از نظر کمبود برق بر ما مي گذرد تابلوها با 10 پرژکتور کولر گازي کشور خارجي را تبليغ مي کنند که ما براي برخورد مراجعه کرديم; اما هيچ ابزاري نداريم.
 
توقف فعاليت 270 شرکت ليزينگ

يک مقام مسوول از توقف فعاليت شرکت هاي ليزينگ خبر داد و گفت: اين شرکت ها طي پنج ماه اخير از دريافت تسهيلات 12 درصدي از سوي بانک ها محروم شده اند. محمد کاظم در گفت وگو با برنا مهمترين مشکل شرکت هاي ليزينگ را عدم ارايه تسهيلات 12 درصدي به اين شرکت ها اعلام کرد و افزود: با توجه به اينکه بانک ها عملا منابع خود را با سود 12 درصد در اختيار شرکت هاي ليزينگ قرار نداده اند، در نتيجه عملا فعاليت شرکت هاي ليزينگ متوقف شده و يا در مرحله توقف کامل قرار گرفته است. وي گفت: اين امر باعث شده تا عملا شرکت هاي ليزينگ فعاليتي به آن معنا نداشته باشند و تنها کاري که انجام دهند ادامه خدمات پس از اجاره سال هاي گذشته، وصول اقساط و ارتباط با مشتريان سنوات گذشته باشد. کاظم با اظهار بي اطلاعي از ورشکستگي شرکت هاي ليزينگ اظهارداشت: از 285 شرکت ثبت شده ليزينگي در کشور، در حال حاضر تنها 15 شرکت به صورت فعال کار مي کنند و بقيه عملا بيکار هستند.

وزير اقتصاد  خبر داد: هدفمند کردن يارانه  انرژي با 3 جهت گيري ترجيحي، تبعيضي و مرحله اي

وزير امور اقصتادي و دارايي گفت: اصلاح قيمت در هدفمند کردن يارانه ها اجتناب ناپذير است اما روش هاي اصلاح قيمت با سه جهت گيري ترجيحي، تبعيضي و مرحله اي صورت مي گيرد.
   به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي وزارت امور اقتصادي و دارايي سيد شمس الدين حسيني که براي دومين بار در نشست مجلس خبرگان رهبري، طرح تحولات اقتصادي را تشريح مي کرد در مورد روش ترجيحي در اصلاح قيمت حامل هاي انرژي گفت: در حامل هايي مثل گاز که مصرف واسطه اي در توليد و مصرف نهايي آن به وسيله مصرف کننده صورت مي پذيرد، ترجيح يا تخفيف قيمتي به نفع توليد در مقايسه با مصرف اعمال مي شود. وي در مورد روش  تبعيضي اصلاح قيمت ها افزود: در مواردي که امکان جداسازي بازارها وجود داشته باشد، بر اساس دو معيار بهره وري مصرف و حاشيه سود، تبعيض قيمت البته به صورت محدود اعمال مي شود.


 افزايش قيمت نفت

در پي نزديک شدن توفان سهمگين گوستاو به خليج مکزيک شرکت هاي بريتيش پتروليوم و                                  کنکو فيليپس کليه کارگران خود را از اين منطقه تخليه کردند. به نقل از بلومبرگ، اين توفان  سهمگين ترين و شديدترين توفان پس از توفان کاترينا و ريتا در سال 2005 ميلادي به شمار مي رود. توفان گوستاو هفته آينده به سواحل ايالت لوييزيانا خواهد رسيد. اين توفان پس از آن با سرعت به سمت خليج مکزيک حرکت خواهد کرد. خليج مکزيک 25 درصد توليد نفت و 14 درصد گاز توليدي آمريکا را در اختيار دارد. توفان گوستاو ممکن است موجب قطع توليد روزانه 1/27 ميليون بشکه نفت آمريکا شود. تتسو اموري کارشناس ارشد موسسه آستماکس گفت: ميزان افزايش قيمت نفت طي روزهاي آينده بستگي به شدت توفان گوستاو در خليج مکزيک دارد. قيمت هر بشکه نفت سبک آمريکا در بازار نيويورک براي تحويل در ماه اکتبر با 1/30 دلار افزايش به بيش از 116/89 دلار رسيد. قيمت نفت طي هفته جاري 1/9 درصد رشد داشته است.
 
افزايش بهاي طلا

بهاي طلا در بازارهاي جهاني در پي تضعيف دلار افزايش يافت. به گزارش ايسنا، افزايش بهاي نفت و در پي آن تضعيف دلار برابر يورو و ديگر ارزهاي مهم جهان، تقاضا براي طلا به عنوان يک دارايي امن را افزايش داد و در همين راستا بهاي اين فلز گران قيمت روند صعودي در پيش گرفت،                          به طوري که اين فلز براي تحويل فوري افزايش قيمت 3 0/ درصدي يافت و هر اونس آن 836  دلار و 39  سنت معامله شد. نقره هم با اندکي تغيير بهاي 7250 13/ دلار را تجربه کرد. در همين حال در بازار مبادلات کالاي نيويورک (نايمکس) بهاي طلا براي تحويل در ماه دسامبر 6 0/ درصد افزايش يافت و به 841  دلار و 80  سنت در هر اونس رسيد. به گزارش پايگاه خبري بلومبرگ، در بازار ژاپن هم هر گرم طلا براي تحويل در ماه اوت دو هزار و 951  ين (842  دلار در هر اونس) داد و ستد شد.
 
افزايش 25 تا 30 درصدي قيمت تخم مرغ 
 
نرخ تخم مرغ به يکباره در بازار با رشد 25 تا 30 درصدي مواجه و قيمت آن از 100 تومان به 125 تا 130 تومان رسيد. به گزارش موج در آستانه ماه مبارک رمضان و تاکيد مسولان وزرات بازرگاني و وزارت جهاد کشاورزي مبني بر عرضه کالا با نرخ مناسب به يکباره با رشد 25 تا 30 درصدي نرخ تخم مرغ مواجه شديم.در حالي که براي برگزاري نمايشگاه عرضه مستقيم کالا ميان مسولان وزارت بازرگاني و شهرداري اختلافاتي ايجاد شد و وزارت بازرگاني هدف از برگزاري نمايشگاه عرضه مستقيم کالا را تامين مايحتاج مردم مطرح کرد و از سوي ديگر بين اين وزارتخانه با جهادکشاورزي کش و قوس هايي براي تامين و عرضه مواد پروتئيني وجود داشت در ميان اين اختلاف نظرها براي برگزاري نمايشگاه و اقدامات نمادين که تاثير چنداني در تامين رفاه عمومي نداشته و صرفا مي تواند نقش تسکين دهنده مقطعي را ايفا کند در بازار با رشد نرخ کالاها و مايحتاج اساسي مردم هستيم.از يکسو دعواي مسوولان براي برگزاري و اجراي طرح عرضه مستقيم کالا و پروژه هاي نمادين از اين دست ادامه دارد و از سوي ديگر نرخ کالاها در آستانه ماه مبارک رمضان همچنان روند صعودي خود را طي مي کند که در اين زمينه مي  توان به افزايش 25 تا 30 درصدي نرخ تخم مرغ اشاره کرد.

زمان تحويل فرم هاي اطلاعات اقتصادي
 تمديد نمي شود

ستاد طرح جمع آوري اطلاعات اقتصادي خانوار اعلام کرد: آخرين زمان اعلام شده يعني                              10 شهريور براي تحويل فرم هاي تکميل شده خانوارها به ايستگاه هاي مستقر در مدارس قابل تمديد نيست.به گزارش شبکه خبر، در اطلاعيه ستاد خبري طرح جمع آوري اطلاعات اقتصادي خانوار آمده است; جمعيت نام نويسي شده در دوره پنجم 45 ميليون و 11 هزار و 524 نفر اعلام شده است. تاکنون 70 درصد کل جمعيت کشور در اين طرح شرکت کرده اند. با توجه به اين که آخرين مهلت تحويل فرم هاي تکميل شده 10 شهريور تعيين شده است بنابراين براي تسهيل در ارائه فرم هاي تکميل شده خانوارها، در صورت در اختيار نداشتن اصل کارت ملي اعضاي خانوار ارائه کارت موقت شماره ملي و يا شماره ملي که در شناسنامه ثبت شده است براي مراجعه به ايستگاه ها کفايت مي کند.


  رونمايي از پژو 407  

 همزمان با برگزاري نمايشگاه بين المللي مشهد از خودروهاي پژو 407 و R90 رونمايي کرد.
اين دو محصول در ابتدا به صورت سي بي يو وارد کشور خواهند شد تا ميزان تقاضا و کشش بازار براي آن ها مشخص شود. سيدمهدي قاسمي مديرعامل شرکت تجارت بين الملل سمند درباره ويژگي هاي پژو 407 و اين که چه زماني اين خودرو به بازار خواهد آمد در گفت وگو با ايسنا، اظهارکرد: محصول پژو 407 در گروه خودروهاي لوکس طبقه بندي مي شود که به لحاظ تاريخي در سال 2004 توليد شده و در سال 2007 بهترين خودرو وارداتي آلمان شناخته شده است. وي گفت: پژو 407 از موتور دو ليتري بهره مي برد که در دو نوع دستي و اتوماتيک عرضه خواهد شد و با قدرت 140 اسب بخار استاندارد آلايندگي يورو 5 را پاس مي کند. مصرف سوخت آن نيز در چرخه ترکيبي 8/4 ليتر است. اين خودرو همچنين داراي 6 ايربگ (کيسه هواي ايمني) و از سيستم هاي ترمز ABS، EBD و ASR بهره مي برد. وي با بيان اين که قيمت اين خودرو بين 40 تا 50 ميليون تومان خواهد بود، افزود: تا 10 روز آينده پيش فروش اين خودرو و از آذرماه نيز عرضه آن آغاز خواهد شد.


  پروژه حذف چند صفر از پول ملي کليد مي خورد 

 اصلاح رقوم پولي يا حذف چند صفر از واحد پولي کشور از سال 72 تاکنون مطرح بوده ولي هيچگاه به سرانجام نرسيده است; طرحي که هم اکنون رو در روي کارگروه تحول اقتصادي دولت قرار گرفته است.
به گزارش مهر، حذف چند صفر از واحد پولي کشور اين بار علاوه بر بانک مرکزي، در کارگروه تحول اقتصادي دولت نيز در دست بررسي است.
اظهارات اخير طهماسب رييس کل بانک مرکزي مبني اينکه "چک پول هاي بانک مرکزي نياز به پشت نويسي ندارد و همانند اسکناس قابليت جابجايي دارد" نيز در حقيقت نشان مي دهد بانک مرکزي نه ايران چک بلکه اسکناس 50 هزار توماني چاپ کرده است. اين اقدام بانک مرکزي به نظر مي رسد در راستاي فرهنگ سازي براي حذف صفرهاي پول ملي صورت گرفته است.
در اين ميان، بانک مرکزي سرانه اسکناس را 114 برگ اعلام و تصريح کرده است: اين حجم از سرانه اسکناس ايران را جزو کشورهاي رکوردار در اين زمينه قرار داده است، زيرا سرانه اسکناس در کشورهاي پيشرفته بين 12 تا 14 برگ است.
برخي از کارشناسان مسايل اقتصادي اصلاح رقوم پولي يا حذف چند صفر از واحد پولي کشور را يکي از نيازهاي اقتصادي کشور براي تسهيل در مراودات تجاري دانسته اند; موضوعي که از سال ها پيش در دستور کار بانک مرکزي قرار داشته است.
هنگامي که طهماسب مظاهري در سال هاي 72 و 73 در بانک مرکزي بود، اين موضوع در دستور کار اداره بررسي هاي اقتصادي بانک مرکزي قرار گرفت اما برخي مسئولان بعدي با اين اقدام موافق نبودند و بررسي ها در اين باره متوقف شد.
اين موضوع از آن زمان تاکنون چند بار در دستور کار اداره بررسي هاي بانک مرکزي قرار گرفته به طوري که در سال هاي اخير به منظور عرضه خدمات مطلوب تر و تسهيل در مراودات تجاري اين موضوع بار ديگر در دستور کار اداره بررسي هاي بانک مرکزي قرار گرفت و گزارش مبسوطي نيز در اين باره تهيه شده است.
ترس از عواقب ناشي از اجراي نادرست و تحمل هزينه هاي آن يکي از عمده ترين دلايل مخالفان اصلاح رقوم پولي کشور است، زيرا اگر اين موضوع درست اجرا نشود آثار تورمي در پي خواهد داشت.
با اين حال، گزارش مبسوط بانک مرکزي و بررسي هاي کارشناسي به اين نتيجه منجر شد که مزاياي آن بيش از معايب آن است و مي توان پيامدهاي منفي آن را با اجراي تدابيري به حداقل ممکن رساند. البته گفته مي شود چنانچه اين طرح به تصويب هم برسد تا اجراي کامل حدود دو سال طول خواهد کشيد.
در همين حال، اوايل سال قبل برخي از نمايندگان مجلس ايده تغيير واحد پولي کشور را مطرح کرده  بودند که همچون کشور ترکيه واحد پولي ايران نيز تغيير يابد، زيرا يکي از دلايل کاهش نرخ تورم در ترکيه کاهش قيمت تمام شده لير ترکيه بوده است.
البته بايد اشاره کرد که وزارت اقتصاد در دوران وزارت داود دانش جعفري اين موضوع را جزو ضرورت ها و موضوعات روز کشور ندانسته بود.
به هر حال، هم اکنون با توجه به تعامل مثبت به وجود آمده ميان وزارت  اقتصاد و بانک مرکزي، به نظر مي رسد اين بار پروژه حذف چند صفر از پول ملي کليد مي خورد.


  وزير نفت:
 گاز در زمستان قطع نمي شود 

وزير نفت با تاکيد بر اينکه در فصل زمستان امسال قطعي گاز نخواهيم داشت، گفت: وزارت نفت به شرکت ملي گاز ايران اعلام کرده تا همه تنگناهاي بخش گاز را حل کند.
به گزارش مهر، غلامحسين نوذري از فراهم کردن تسهيلات از سوي وزارت نفت براي انتقال گاز به سرشاخه هايي که در نقاط سردسير واقع شده اند، براي فصل زمستان خبر داد و افزود: با بکارگيري تمهيدات لازم مشکلي براي تامين گاز زمستان وجود ندارد.نوذري با اشاره به راه اندازي خط لوله سوم آذربايجان در راستاي تقويت فشار گاز در مناطق غرب و شمال غرب کشور خاطرنشان کرد: شرکت ملي گاز ايران همچنين 8 ميليارد دلار پروژه براي اصلاح خطوط فشار قوي انتقال گاز و ساخت ايستگاه هاي تقويت فشار در دست اقدام دارد.
وي با رد کناره گيري شرکت هاي خارجي از حضور در پروژه هاي نفت و گاز ايران اظهار داشت: جذب 41 ميليارد دلار سرمايه در بخش نفت و گاز که سهم عمده اي از آن را سرمايه گذاري هاي خارجي تشکيل مي دهد، حاکي از علاقمندي شرکت هاي خارجي براي حضور در صنعت نفت ايران است.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش