جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/06/11 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3125

پس از سالها انتظار ;
آب سد دوستي بزودي به مشهد مي رسد


گل گشت


چهارمين همايش دستيابي و راهبردهاي نوآوري در دانشگاهها در دانشگاه آزاد اسلامي واحد بردسير برگزار شد


ايران زمين


افتتاح طرح آبرساني گرمي با حضور وزير نيرو


  پس از سالها انتظار ;
  آب سد دوستي بزودي به مشهد مي رسد 

مشهد-الوندي
 بخشي از آب سد دوستي ظرف چند ماه آينده وارد شبکه بهره برداري آب شرب شهر مشهد مي شود.
 مدير عامل شرکت آب منطقه اي خراسان رضوي با اعلام اين خبر گفت: تنها 300 متر از عمليات خط انتقال آب سد دوستي به مشهد باقي مانده است که پيمانکاران با سرعت در حال اتمام آن هستند.
حسيني با بيان اينکه کل پروژه به طور کامل در نيمه اول سال آينده به بهره برداري مي رسد، افزود: برآورد هزينه پروژه عظيم انتقال آب سد دوستي 280 ميليارد تومان است.
وي اعتبار امسال اجراي اين پروژه را 50 ميليارد تومان اعلام کرد و گفت: جهت سرعت بخشي به انجام کار 50 ميليارد تومان ديگر نيز مورد نياز است.
وي با اشاره به اينکه اجراي پروژه در سال 85 و 86 به شدت با کمبود اعتبار مواجه بود، اضافه کرد: اين عامل، کند شدن اجراي طرح را به دنبال داشت.وي وضعيت اعتبار در سال جاري را مثبت ارزيابي کرد و يادآور شد: با بهره برداري از پروژه انتقال آب سد دوستي 6 هزار ليتر آب در ثانيه به شهر مشهد منتقل مي شود و سامانه توزيع آب شرب مشهد بايد براي ورود اين حجم آب آماده باشد که در حال حاضر شبکه موجود جوابگو نيست.
به گفته وي بايد حداقل در خيابانهاي اصلي شهر لوله هاي جديد کار گذاشته شود که اين امر مستلزم سرمايه گذاري است. وي اضافه کرد: شرکت آب و فاضلاب نيز در حال انجام فعاليتهايي در اين خصوص است.
مدير عامل شرکت آب منطقه اي خراسان رضوي در خصوص ديگر پروژه هاي تامين آب در استان گفت: احداث 6 سد در استان شامل ارداک، سررود، چهچهه، ابيورد، درونگر و سدبار در دست اقدام است.
اين مقام مسوول در بخش ديگر با اشاره به اينکه 90 درصد آب در بخش کشاورزي مصرف مي شود، گفت: ضروري است با توجه به کمبود آب، در زمينه افزايش بهره وري و مصرف بهينه آب در بخش کشاورزي تحولات لازم انجام شود.
وي استفاده از روشهاي نوين آبياري و راندمان آبياري و الگوي کشت را از جمله برنامه هايي دانست که مي تواند در افزايش بهره وري آب در بخش کشاورزي موثر باشد.
مدير عامل شرکت آب منطقه اي اضافه کرد: در حال حاضر به دليل برداشت بي رويه آب از 36 دشت استان، 33 دشت در وضعيت ممنوعه و بحراني قرار دارد.وي افزود: خراسان رضوي يکي از بزرگترين بهره برداران آب زيرزميني در سطح کشور است.حسيني تصريح کرد: برداشت اضافه از منابع آب زيرزميني نشست دشتها به ويژه دشت مشهد را در پي داشته است.
اين مقام مسوول در استان با اشاره به اقدامهاي انجام شده جهت کاهش و توقف افت آبهاي زيرزميني خاطرنشان کرد: هم اکنون 30 اکيپ گشتهاي شبانه روزي از احداث چاههاي غير رسمي و غير مجاز جلوگيري مي کنند به طوري که از ابتداي سال تاکنون 50 تا 60 حلقه چاه غير مجاز پلمب شده است.وي ادامه داد: اقدامهايي نيز در خصوص برداشت اضافه توسط چاههاي مجوزدار نيز انجام مي شود.
حسيني منابع آب استان را به طور متوسط 3/8 ميليارد مترمکعب دانست و گفت: 6 ميليارد مترمکعب مربوط به آبهاي زيرزميني و بقيه سطحي است.وي حجم آبهايي را که از دسترس خارج مي شود 123 ميليون مترمکعب اعلام کرد و گفت: تاکنون 80 ميليارد مترمکعب از اين آبها مهار ولي 50 ميليون مترمکعب از طريق کوههاي هزار مسجد خارج مي شود.مدير طرحهاي آب رساني به مشهد نيز از تصفيه خانه شماره 3 مشهد به عنوان سومين تصفيه خانه کشور ياد کرد و گفت: اين تصفيه خانه پيشرفته ترين تصفيه خانه در کشور است.
مهندس عليرضا طاهري پيشرفت پروژه خط انتقال آب سد دوستي را 39/90 درصد اعلام کرد و افزود: پيشرفت تصفيه خانه نيز بيش از 75 درصد است.


 گل گشت  


اصفهان
تاريخچه اصفهان  
 
اصفهان در ميان شهرهاي ايران گوهري يگانه است که در پي فراز و فرودهاي تاريخي و از پس غبار قرون و اعصار همچنان درخششي ناب و سحرانگيز دارد. چنان تازه و پرطراوت است که گوئي هم امروز پا به عرصه هستي نهاده و چنان اصيل و ريشه دار که گوئي همواره بوده. فرهنگ غني و طبيعت زيباي اصفهان هماهنگي شگفتي دارند چنانکه گوئي بازتاب يکديگرند.گنبدهاي فيروزه اي ، آسمان آبي را طنين تکرار بخشيده ، گلدسته هاي بلند ، نداي خاموش چنارهاي کهنسال را که آيه هاي خاکي خداوندند به بانگي رسا نغمه توحيد سرداده و نقش و نگار گل و بوته ها و اسليمي ها ، باغهاي خرم و شاخه هاي پرشکوه را بي خزان و جاودان کرده و جلوه هاي رنگ و نور در کاشي ها ، آفتاب درخشان اصفهان را معناي تازه اي بخشيده است.اصفهان از ديرباز بخاطر وجود پربرکت زاينده رود ، اين سرچشمه حيات ، از کانونهاي مهم زندگي در اين سرزمين بوده است ، چنانچه در تمامي ادوار تاريخي شناخته شده از شهرهاي مهم ايران به شمار ميرفته است.در دوره هخامنشي آن را گابا يا گي مي ناميده اند که بعدا به جي تبديل شده و از اقامتگاههاي ويژه پادشاهان و از استانهاي مهم ايران بوده است. در دوره اشکاني نيز اصفهان يکي از چهار ايالت پهله قديم و از مراکز مهم حکومت اشکاني بوده  است . قلعه سارويه و گنجينه بزرگ کتاب آن مربوط به همين دوره است. در دوره ساساني اصفهان مرکز تجمع سپاهيان و پادگان مرکزي ايران بوده است و از همين رو آن را اسپاهان يا سپاهان ناميده اند. اصفهان در سال 21 هجري به تصرف سپاهيان اسلام در آمد و در سده هاي چهارم و پنجم هجري در دوره حکومت ديلميان اصفهان پيشرفت و عمران بسياري يافت ، کتابخانه بزرگي داشت و مهمترين مرکز علوم ديني ، ادبي و فلسفي در ايران بود. در همين دوره است که ابن سينا دانشمند و فيلسوف بزرگ ايران به تدريس مي پردازد و چندي نيز وزارت مي يابد.اصفهان در دوره سلجوقي و صفوي که بعنوان پايتخت برگزيده شده به اوج شکوه و عظمت خود دست يافت و يکي از بزرگترين و آبادترين شهرهاي جهان بود. در فاصله ميان دوره سلجوقي و عصر صفوي يعني در دوره اوج و شکوفائي دو مصيبت بزرگ نيز بر اصفهان وارد آمد. يکي حمله مغول در قرن هفتم و ديگري قتل عام تيمور در اواخر قرن هشتم . اما اصفهان آنچنان که در طول تاريخ پرفراز و نشيبش نشان داده بار ديگر از ميان آتش و خاکستر سربرآورد شکوه گذشته را باز يافت .اکنون اصفهان بعنوان يکي از زيباترين شهرهاي جهان با پشتوانه عظيم فرهنگي ، هنري ، صنعتي و اقتصادي خود مورد توجه جهانگردان و ايرانگردان داخلي و خارجي قرارگرفته است.

مسجد عليقلي آقا
 در محله بيدآباد  اصفهان نزديک چهارسوي قديمي مجموعه بناهايي وجود دارد که به نام عليقلي آقا مشهور است. عليقلي آقا يکي از خواجه سرايان نيکوکار زمان شاه سلطان صفوي بود که درزمان حياط، مسجد و بازار و سرا و چهارسوي زيبايي به نام خود ساخت.
 در جلو مسجد عليقلي آقا مادي فدن يا فدا عبور مي کند و سردر مسجد به طرف مغرب است. مسجد صحن نسبتا کوچک و زيبايي دارد و شبستان آن با کاشيهايي از نوع گره کاري تزئين شده است. کتيبه سردر به خط ثلث قهوه اي رنگ به خط علي نقي امامي و تاريخ 1122 هجري قمري است. در اين کتيبه به نام شاه سلطان حسين و عليقلي اشاره شده است. شبستان زيبا و نفيس مسجد در شرق حياط قرار دارد و بر کتيبه آن با خط نستعليق سفيد بر زمينه کاشي لاجوردي اشعاري نوشته شده است. مفاد اين اشعار حاکي از اين است که شبستان در سال 1297 هجري قمري زمان سلطنت ناصرالدين شاه قاجار به مسجد الحاق شده است. خطاط اين کتيبه عبدالجواد و استاد کاشيکار آن محمد اسماعيل است.
در جنوب ايوان محراب زيبايي است که ازاره آن سنگ مرمر و ديوارهاي بالا با کاشيکاري معرق تزئين شده است. مسجد عليقلي آقا يکي ديگر از آثار نفيس اواخر عصر صفوي است که به همت و پايمردي افراد نيکوکار ساخته شده است. اين مسجد به لحاظ وجود خطوط زيباي ثلث و نستعليق مربوط به عصر صفويه و قاجار و کاشيکاري نفيس يکي از بناهاي ارزشمند اصفهان به شمار مي رود.
در مقابل مسجد حمام عليقلي آقا واقع شده که قسمت اعظم آن ويران گردرده و مقداري از کاشيهاي نفيس آن به کاخ چهل ستون انتقال يافته است.

مسجد صفا
 در محله شهشهان در مجاورت بقعه شهشهان مسجد زيبايي وجود دارد که به مسجد صفا معروف است اين مسجد در زمان قاجار ساخته شده و باني آن سيد محمد گلستانه است. اين مطلب را کتيبه اي مشخص مي کند که بر سردر مسجد به خط ثلث سفيد بر زمينه کاشي خشت لاجوردي نوشته شده است اين کتيبه تاريخ 1290 و نام محمد علي بن محمد باقر گلستانه را بر خود دارد. کاتب اين کتيبه محمد تقي بن ابراهيم است در بالاي در ورودي مسجد صفا علاوه بر عباراتي که به خط ثلث نوشته شده اشعار و عباراتي نيز به زبان فارسي و خط نستعليق مشکي بر زمينه کاشي خشت زرد رنگ با تاريخ 1289 نوشته شده است.در ايوان جنوبي مسجد، سوره اخلاص با خط بنائي مشکي بر زمينه آجري و تاريخ 1291 نوشته شده است.بر سنگاب زيباي مسجد نيز اشعاري به زبان فارسي و تاريخ 1290 هجر ي حجاري شده است. بر دو لنگه در شبستان مسجد عباراتي با تاريخ 1289 هجري آمده است. در محراب نيز نام محمد علي گلستانه و ناريخ 1290 به خط ثلث سفيد معرق بر زمينه کاشي لاجوردي همراه با آيات قرآن مجيد به چشم مي خورد.در اطراف اين محراب عبارات مذهبي و آيات قرآني با خط بنائي سه رگي و نام عبد الرحيم بن علي اصغر نوشته شده است.

مسجد علي
 در جوار مقبره هارون ولايت مسجدي قرار گرفته که در زمان شاه اسماعيل اول صفوي به سال 929 هجري قمري ساخته شده است. اين بناي باشکوه و زيبا از نظر هماهنگي در ابعاد و اندازه ها و نيز از لحاظ آراستگي نماي سردر عداد يکي از شاهکارهاي عصر صفوي است.
مسجد علي در محل مسجدي ساخته شده که متعلق به عصر سلجوقي  بوده و در عصر صفوي تخريب شده است. اما مناره قديمي آن که حدود 40 متر ارتفاع دارد و با کتيبه اي کوفي و کاشي تزئين شده باقي مانده است. مسجد علي به شکل چهار ايواني ساخته شده و ايوان جنوبي آن از ايوان هاي ديگر بزرگتر است در پشت اين ايوان شبستان گنبد دار قرار دارد.
گنبد مسجد علي از داخل با مقرنس هاي گچي تزئين شده و کتيبه اي به خط ثلث شامل آياتي از قرآن کريم وتاريخ 929 هجري قمري بر گردن گنبد نوشته شده است. خارج گنبد نيز با کاشيکاري تزئين شده است.  کتيبه سردر به خط ثلث و با کاشيهاي معرق سفيد بر زمينه آبي با خط شمس الدين تبريزي شامل آياتي از قرآن کريم و نام شاه اسماعيل صفوي و باني مسجر ميرزا شاه حسين اصفهاني مي باشد. مسجد علي از نظر معماري و تزئينات و مقرنس هاي گچي داخل گنبد و کاشيهاي آن در رديف مساجد بسيار مهم دوران صفوي به شمار مي رود.


 چهارمين همايش دستيابي و راهبردهاي نوآوري در دانشگاهها در دانشگاه آزاد اسلامي واحد بردسير برگزار شد 

پيرو نامگذاري سال جاري از سوي مقام معظم رهبري به نام "سال نوآوري و شکوفايي" و به منظور بحث و تبادل نظر پيرامون خلاقيت و نوآوري در دانشگاهها به جهت دستيابي به استعدادهاي درخشان و نخبه منطقه و حمايتهاي مادي و معنوي ازآنها و ارتباط بيشتر بين صنعت و دانشگاه, همچنين تبيين و تشريح راههاي دستيابي به راهبردهاي نوآوري و شکوفايي, چهارمين همايش "نوآوري و شکوفايي در دانشگاهها" با حضور: دکتر علي شريعتمداري عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي کشور, دکتر حسن احدي رئيس منطقه 7 دانشگاه آزاد اسلامي, دکتر آل طه دبير منطقه 7 دانشگاه آزاد اسلامي, بيش از 30 تن از روساي دانشگاههاي آزاد اسلامي استانهاي کرمان- سيستان و بلوچستان- هرمزگان, مهندس صانعي معاون پشتيباني و نيروي انساني استانداري کرمان, حجت الاسلام و المسلمين حسيني امام جمعه بردسير, ابراهيم غنچه پور فرماندار اين شهرستان و جمعي از اساتيد پژوهشگر در سالن کنفرانس دانشگاه آزاد اسلامي واحد بردسير برگزار شد.
در ابتداي مراسم دکتر حسن احدي رئيس منطقه 7 دانشگاه آزاد اسلامي گفت: در راستاي اجراي منويات مقام معظم رهبري و عملياتي نمودن اوامر ايشان, منطقه 7 دانشگاه آزاد اسلامي با توجه به کمبودهاي موجود در منطقه, با دارا بودن 2هزار عضو هيات علمي و 84 هزاردانشجو تصميم به طراحي و اجراي پروژه هايي در زمينه نوآوري در عرصه هاي فرهنگي, اقتصادي, و اجتماعي با رويکرد بومي و جوان گرايي در منطقه گرفته است.
وي در ادامه ضمن بيان اينکه خلاقيت و نوآوري بايد از مدارس آغاز گردد افزود: دانشگاه آزاد اسلامي با کمک بسيج اساتيد و ساير دانشگاهها به اين موضوع همت گمارده و تا کنون 4 همايش به منظور تحقق اين پروژه برگزار گرديده است.استاد نمونه کشوري در ادامه ضمن بيان اين نکته که 9 فاز جهت اجرايي شدن اين پروژه مشخص شده اظهار داشت: تا کنون 4 جلسه پيرامون موضوع خلاقيت و نوآوري برگزار شده و اميدواريم که طي 5 ماه آتي بتوانيم به نتيجه مطلوب برسيم.
احدي در پايان خاطر نشان ساخت: اميد است که با همکاري و حمايتهاي روساي واحدهاي دانشگاهي طي 10 سال آينده با پرورش حداقل هزاران نفرنوآور و خلاق بتوانيم عقب ماندگي هايي که از قبل از انقلاب گريبانگير اين کشور شده است را جبران نماييم.
دکتر علي شريعتمداري عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي و از چهره هاي ماندگار و استاد نمونه کشورضمن بيان اين که روشهاي نوين در تربيت از اصول نوآوري است گفت: موضوع تربيت در دانشگاهها مورد بي توجهي قرار گرفته است و دانشگاهها فقط به آموزش روي آورده اند و با اين کار به تقويت محفوضات دانشجويان مي پردازند.وي افزود: در حال حاضر روش آموزش ما با مشکل علمي مواجه است و همين امر با عث افت تحصيلي در بين سطوح مختلف آموزشي کشور شده است.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي کشور افزود: بايد به مساله تربيت به طور جدي نگاه کرد و اگر اين امر از سرلوحه کار دانشگاهها و مراکز آموش عالي کشور حذف شود ظلم بزرگي به دانشجويان خواهد شد.عضو هيات علمي دانشگاه علامه در پايان اظهار داشت: بايد نوآوري در طرحهاي آموزشي و تربيتي از دوره ابتدائي مطرح گردد و شاگردان را از همان اوايل کودکي خلاق تربيت نمود.
مهندس صانعي معاون برنامه ريزي و پشتيباني نيروي انساني استانداري کرمان نيز در جمع روساي واحدهاي دانشگاهي منطقه 7 دانشگاه آزاد اسلامي ضمن قدرداني از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامي گفت: طرح نوآوري و شکوفايي از طرف مقام معظم رهبري باعث شد که خيلي از پژوهشگران, اين مقوله را سرلوحه کار خود قرار داده و خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامي با محوريت منطقه 7 اين کار را آغاز نموده که با عث ايجاد فرهنگ نوآوري و شکوفايي و زمينه سازي ذهن جوانان براي کارهاي بديع و تازه خواهد شد.ابراهيم غنچه پور, فرماندار بردسير و حجت الاسلام و المسلمين حسيني امام جمعه اين شهرستان نيز پيرامون نوآوري و خلاقيت به ايراد سخن پرداختند.
گفتني است اين همايش از تاريخ 7 شهريورماه به مدت دو روز در دانشگاه آزاد اسلامي واحد بردسير برگزار شد و روساي واحدهاي دانشگاهي و پژوهشگران به بيان ديدگاههاي خود پيرامون خلاقيت و نوآوري پرداختند . 


 ايران زمين  

امام جمعه شهر پيشوا
دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان ارگاني پيشرو
 در امور فرهنگي
به گزارش روابط عمومي و اطلاع رساني دانشگاه آزاد اسلامي واحد ورامين - پيشوا به مناسبت بزرگداشت هفته دولت و گراميداشت روز کارمند، کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي واحد ورامين - پيشوا طي مراسمي به غبار روبي مزار شهدا و زيارت از حرم مطهر امامزاده جعفربن موسي بن الکاظم (ع) پرداختند.در اين مراسم که با حضور مسئولين دانشگاه و با برپائي نماز جماعت در حرم مطهر برگزار شد.حجه الاسلام و المسلمين هدايتي نژاد امام جمعه محترم شهر پيشوا ضمن تجليل از اين حرکت ارزشمند فرهنگي ،از دانشگاه آزاد ورامين-پيشوا به عنوان ارگاني پيشرو در اين گونه امور فرهنگي ياد کردند.
 
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي :
بايد ظرفيت هاي کشف نشده صنعت چاپ را شناسايي کرد

 قم - خبرنگار آفرينش
 
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با تاکيد بر جايگاه صنعت چاپ در سند چشم انداز 20 ساله خواستار شناسايي ظرفيت هاي کشف نشده صنعت چاپ شد .
 محمد حسين صفار هرندي در هشتمين جشنواره ملي صنعت چاپ که در مدرسه عالي امام خميني(ره) قم برگزار شد با اشاره به نقش صنعت چاپ در توسعه کشور گفت: اگر قرار است ايران توليد کننده معرفت و الهام بخش در جهان باشد يکي از معبرها و ابزارهاي آن توجه به صنعت چاپ و بسته بندي است .وي با بيان اينکه بايد تا در سال 1404 در جايگاه قدرتمندترين کشور منطقه باشيم خاطرنشان کرد: براي رسيدن به اين جايگاه بايد بتوانيم محصولات خودمان را در قالب بسته بندي زيبا و علمي به جهان عرضه کنيم .وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ظرفيت هاي نيروي انساني موجود در کشور اشاره و عنوان کرد: با توجه به نگاه کلاني که متوجه کشور ماست و ظرفيت نيروي انساني که در داخل کشور وجود دارد توقعات زيادي از صنعت چاپ مي رود .صفارهرندي با بيان اينکه عصر بلوغ براي اين صنعت در پيش است اظهار داشت: صنعت چاپ در ايران قدمتي بيش از يکصد سال دارد اما با اين تصويري که از آينده ترسيم شده هنوز در ابتداي راه هستيم .وي ابراز داشت: بايد با نگاه به آينده و نوآوري واتفاق عمل در حوزه انديشه گام هاي اساسي را در اين صنعت برداشت .
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: از ابتدايي ترين امکانات براي شکوفايي صنعت چاپ به ميدان آمدن هنر است . وي تاکيد کرد: آورده اصلي اهالي اين صنعت، ذوق سرشار و استعداد تبلور يافته براي نوآوري در اين عرصه است .صفار در ادامه از اجرايي شدن احداث شهرک چاپ در پنج استان خبر داد و تصريح کرد: اقدامات اساسي براي احداث شهرک چاپ در پنج منطقه صورت گرفته و در آستانه ورود به مرحله اجرايي است .


  افتتاح طرح آبرساني گرمي با حضور وزير نيرو  

اردبيل - خبرنگار آفرينش
 با حضور پرويز فتاح وزير نيرو طرح آبرساني به شهرستان گرمي به بهره برداري رسيد .
به گزارش خبرنگار ما ، اين پروژه به ظرفيت 130 ليتر درثانيه و از طريق خط انتقالي به طول 50 کيلومتر ازکانال آبياري دشت مغان تامين مي شود و براي اجراي آن بيش از 13 ميليارد تومان هزينه شده است .
وزير نيرو درافتتاح اين پروژه گفت : حجم اعتبارات آبرساني روستايي درسه سال گذشته بيش از 2 برابر افزايش يافته و ما الان رقمي درحدود 500 ميليارد توماني براي آبرساني به آب روستايي هزينه مي کنيم .
پرويز فتاح با اشاره به خشکسالي اخير درکشور و خشک شدن بسياري ازقنات ها و منابع آبي اظهار داشت : اگر آب روستايي دچار مخاطره شود شاهد سيل مهاجرت به شهرها خواهم بود و براي اين امر اعتبارات آبرساني روستايي بصورت 100 درصد استاني شده و استانداران مطابق با اولويت اقدام به آبرساني روستايي مي کنند .
وي درصد برخورداري آب روستايي را درکشور 71 درصد اعلام کرد و گفت : باحمايت دولت ومجلس اين روند حالت جهشي به خود گرفته و ما سالانه 4درصد شاخص برخورداري آب روستايي را بالا مي بريم .
وزير نيرو درادامه گفت : ما توان جذب يک هزار ميليارد تومان اعتبار را دراين بخش داريم تا با تکميل مجتمع آبرساني روستايي ميزان برخورداري روستائيان از آب شرب سالم و بهداشتي را بالا ببريم .
وي درادامه اظهار داشت : ازمحل خشکسالي 200 ميليارد تومان براي اين امر کنار گذاشتيم تا بااولويت روستاهاي مردم و دچار بحران اين مشکلات را مرتفع سازيم .
دراين مراسم استانداراردبيل نيز با اشاره به مشکل آب روستايي از سرمايه گذاري 77 ميليارد توماني دراستان خبرداد و گفت : با اختصاص 100 ميليارد تومان اعتبار بيش از 5/9 هزار روستايي از بحران آب و کمبود آن رهايي خواهد يافت .
نيکزاد افزود: درطول سه سال گذشته بيش از 2 هزار پروژه عمراني و توليدي دراستان اجرا شده و ازاول امسال نيز سلسله افتتاح ها ادامه دارد .


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش