جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/06/11 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3125

وزير رفاه تشريح کرد;
نحوه پرداخت افزايش حقوق بازنشستگان با اجراي خدمات کشوري


نوسان در بازار خودرو


رکورد صادرات نفت ايران شکسته شد


بازار سكه وارز


كوتاه وخواندني


 وزير رفاه تشريح کرد;
 نحوه پرداخت افزايش حقوق بازنشستگان با اجراي خدمات کشوري  

وزير رفاه و تامين اجتماعي گفت: افزايش 10 درصدي حقوق بازنشستگان کشوري ابطال نشده و هنوز حکمي تحت عنوان لغو و يا ابطال اين موضوع توسط دولت ابلاغ نشده و در حال حاضر اين افزايش در حقوق بازنشستگان در حال اعمال است.
عبدالرضا مصري در گفت وگو با ايسنا، در مورد             صحبت هاي رييس سازمان بازنشستگي کشوري که گفته بود، در حال حاضر افزايش 10 درصدي حقوق بازنشستگان به صورت «علي الحساب» به حساب بازنشستگان واريز شده است، تاکيدي دوباره کرد: هنوز چيزي نه از دولت و نه از مجلس، يعني نه قانوني در مجلس و نه مصوبه اي در دولت، لغو اين مصوبه را به وزارت رفاه ابلاغ نکرده است و اصلا هنوز مورد بحث هم قرار نگرفته است             لذا برابر مصوبه اي که داشتيم، پرداخت  معوقه ها را شروع کرده ايم. وي ادامه داد: در سال جاري ضريب 500 را در مورد «لايحه قانون مديريت خدمات کشوري» انجام خواهيم داد.
وزير رفاه درباره اين ضريب تصريح کرد: در قانون خدمات کشوري، يکسري ضرايبي براي محاسبه حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شده است که سال به سال، تغييرات عمده اي مي يابد يعني آن چه افزايش ضريب در قانون خدمات کشوري لحاظ شده در حال اعمال است. مصري افزود: تعهداتي که قرار بوده توسط قانون خدمات کشوري براي بازنشستگان انجام دهيم، با دستور رييس جمهور به وزارت اقتصاد اعلام شده و سهام مورد نياز آن در حال آماده  شدن است و ظرف دو سه روز آينده نهايي مي شود و بدين ترتيب مابه التفاوت افزايش حقوق  بازنشستگان بابت شش ماهه دوم سال 86 و شش ماه اول سال 87 در قالب سهام در اختيار آن ها قرار مي دهيم. به گفته وزير رفاه، از اول مهرماه سال جاري (ماه آينده)، افزايش حقوق بازنشستگان ناشي از اجراي قانون خدمات مديريت کشوري، به صورت نقدي در فيش حقوقي بازنشستگان به آن ها ارائه مي شود. مصري تاکيد کرد: اين قانون مجلس است و نمي تواند، با مصوبه و يا بخشنامه اي مورد تجديدنظر قرار گيرد و دولت همان را به صورت مصوبه هيات وزيران ابلاغ و آيين نامه اجرايي آن را سه ماه پيش ابلاغ کرده است. وي در مورد آخرين اخبار واگذاري شرکت هاي دولتي براي تامين اعتبارات قانون خدمات مديريت کشوري و ميزان سهام هاي احصا شده از اين طريق، گفت: براي دستيابي به اين قانون، الزامي به فروش شرکت نداريم، بلکه سهام را بايد به بازنشستگان بدهيم که در اين راستا وزارت رفاه نيز آخرين اطلاعات بازنشسته ها را تهيه و به وزارت اقتصاد تقديم کرده، تا سهام ها به نام افراد واگذار شود. وزير رفاه خاطر نشان کرد: بخش دوم پرداخت مابه التفاوت اجراي قانون خدمات مديريت کشوري که قرار است پس از مهر ماه پرداخت شود، از خزانه تامين مي شود و از آنجايي که مجموع درآمدهاي کشور به خزانه واريز مي شود فکر مي کنم، تاکنون بيش از 2/5 ميليارد تومان سهام فروش رفته باشد. مصري درباره اعتبار مورد نياز اجراي اين قانون در سال جاري، يادآور شد: برآورد اين اعتبار حدسي است; چرا که تا مهرماه و صدور احکام بازنشستگان نمي توان، رقم دقيقي را اعلام کرد. همچنين 700 ميليارد توماني هم که در قانون بودجه امسال براي اجراي قانون خدمات لحاظ شده،  برآورد است. وي، خاطر نشان کرد: چنانچه 700 ميليارد تومان تامين نشود، جز ديون محاسبه تامين و پرداخت مي شود، اما آن چه مسلم است، اجراي قانون مديريت خدمات کشوري است.


 نوسان در بازار خودرو 

بازار خودرو در تهران هم اکنون با دوگانگي در قيمت ها مواجه شده است.
به گزارش ايسنا، به نظر مي رسد با عرضه خودرو در حاشيه  قيمت بازار توسط خودروسازان، اين دوگانگي در هفته هاي اخير بيشتر نيز شده است، زيرا تجربه نشان داده که افزايش قيمت هاي کارخانه  جز گراني بازار نتيجه  ديگري در بر نخواهد داشت.
پژو بي حاشيه; پرايد پرتقاضا
اين هفته و برخلاف هفته هاي گذشته در حالي که بازار پژو روزهاي تقريبا بي حاشيه اي را پشت سر گذاشت، ولي بازار کيا مشمول افزايش قيمت شد. به طوري که با توجه به باز بودن فروش نقدي پرايد، اما قيمت اين محصول همچنان در حال افزايش است و اين هفته مدل صباي بنزيني به قيمتي معادل 8 ميليون و 200 هزار تومان رسيد.
اين خودرو در مدل دو گانه سوز هفته  پر جنب و جوشي داشت به طوري که قيمت آن به 8 ميليون و 350 تا 400 هزار تومان رسيد. پرايد هاچ بک نيز که هم اکنون در بازار ناياب است، 8 ميليون و 700 تا 800 هزار تومان معامله مي شود.
رکوردزني پژو پارس
اما نکته  جالب در مورد قيمت هاي اين هفته، رکورد پژو پارس بود. خودرويي که در ماه هاي اخير در محدوده قيمتي 18/5 ميليون تومان و حتي کمتر از آن نوسان داشت، هم اکنون 19 ميليون تومان به فروش مي رسد، اما با اين حال زانتيا کمي مشمول کاهش قيمت شد و هم اکنون 30 ميليون و 300 هزار تومان به فروش مي رسد.
نوسان در قيمت ريو
سياست هاي دوگانه سايپا در مورد افزايش و کاهش قيمت ريو، قيمت آن را به مرز 14 ميليون و 300 تا 350 هزار تومان رسانده است.
اما سمند و پژو 405 که زماني مدل هاي بنزيني و گازسوز آنها هم رديف هم به فروش مي رفت، دچار اختلاف قيمت زيادي شدند; به طوري که بين مدل بنزيني معمولي سمند و نوع بنزيني پژو 405 حدود 700 هزار تومان اختلاف وجود دارد و تقريبا همين ميزان اختلاف نيز براي مدل دوگانه سوز آنها به چشم مي خورد. هم اکنون پژو 405 بنزين سوز 14/5 ميليون تومان و نوع دوگانه سوز آن 15 ميليون تومان در بازار به فروش مي رود. اين در حالي است که سمند معمولي بنزيني 13 ميليون و 800 هزار و نوع دوگانه سوز آن 14 ميليون و 200 تا 300 هزار تومان است.
اما سمند LX مدتي است که روند افزايشي به خود گرفته و           هم اکنون به 16 ميليون و 100 هزار تومان رسيده  است.
پژو روآ کم تقاضا
اما از خودرو ارزان قيمت ايران خودرو که مدتي است در بازار غريبي خاصي را احساس مي کند، همچنان دچار کاهش تقاضاست و مدل بنزيني آن 8 ميليون و 300 تا 400 هزار تومان و نوع گازسوز آن نيز 8 ميليون و 600 هزار تومان در بازار معامله مي شود. البته پژو روآ با موتور OHV پايه گازسوز 9 ميليون و 350 هزار تومان معامله مي شود.
پژو206 کم رونق
بر خلاف نوسانات قيمتي مدل هاي مختلف پژو، اين هفته پژو 206 نوسان چنداني را در مدل هاي پايين خود پشت سر نگذاشت و قيمت تيپ دو اين خودرو 14 ميليون و 700 هزار تومان و نوع اتوماتيک آن 18 ميليون و 900 تا 19 ميليون تومان معامله شد. مدل صندوق دار (اس. دي) آن نيز در مدل V1 بدون افزايش قيمت 16 ميليون تومان و تمام اتوماتيک صندوق دار نيز در محدوده 19 ميليون تومان فروخته شد.
کاهش قيمت تندر 90
بازار تندر 90 که در هفته هاي اخير مدل E2 فول آپشن آن به 15 و حتي 15/5 ميليون تومان رسيده بود، اين هفته مدل E2 فول آپشن به 14 ميليون و 700 هزار تومان رسيد. مدل E1 فول نيز 13 ميليون و 200 تا 300 هزار تومان معامله شد و مدل E0 بدون کولر آن هم اکنون داراي قيمتي معادل 10 ميليون و 700 هزار تومان در بازار است.


 رکورد صادرات نفت ايران شکسته شد 

براي نخستين بار در تاريخ صادرات نفت ايران در قبل و پس از انقلاب، رکورد صادرات نفت در روز 30 مرداد با رعايت سقف اوپک به ميزان 6 ميليون و 166 هزار بشکه توسط هفت کشتي خارجي در طول 24 ساعت شکسته شد.
به گزارش ايسنا، موسي سوري مديرعامل شرکت پايانه هاي نفتي ايران با بيان اين مطلب اظهار کرد: ايران متعهد است ماهانه و سالانه ميزان خاصي از نفت خام توليد و براساس تعهدات موجود در اوپک صادر کند، ولي از سوي ديگر لازم است ظرفيت صادرات را با نوسازي تاسيسات افزايش دهيم; به طوري که ملاحظه مي شود بالاترين آمار صادرات پيش از انقلاب 6 ميليون و 50 هزار بشکه نفت خام بوده که اين آمار در آخرين روز مردادماه شکسته شد.


 بازار سكه وارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                                        19900   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                                   226000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                                200000  تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                                                               101500  تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                             52000   تومان
 
دلا ر                                                                                                                               965  تومان
  
يورو                                                                                                                              1410  تومان


 كوتاه وخواندني 

رييس انجمن واردکنندگان گوشي تلفن همراه:
80 درصد گوشي ها در بازار داخل قاچاق هستند

رييس انجمن صنفي واردکنندگان گوشي تلفن همراه گفت: بالغ بر 80 درصد گوشي هاي داخل بازار از مبادي غيرقانوني وارد کشور مي شود.
    افشار فروتن لاريجاني در گفت وگو با برنا با بيان اينکه تنها تعرفه اعمال شده براي گوشي تلفن همراه تعرفه 60 درصد به 25 درصد بوده است، گفت: تا حدقابل توجهي گوشي هاي موجود در بازار                 به دليل تعرفه فعلي از مبادي غيرقانوني وارد مي شوند و تا زماني که اين تعرفه تغيير نکند، گوشي هاي غيرقانوني نيز افزايش مي يابد. وي با اشاره به اينکه تعرفه گوشي تلفن همراه به ميزان منطقي کاهش نيافته است، افزود: فعالان غيرقانوني از اين شرايط سو» استفاده مي کنند و متاسفانه تاکنون هيچ اقدامي براي جلوگيري از ورود گوشي هاي قاچاق در کشور صورت نگرفته است. لاريجاني                             اظهار داشت: چنانچه تعرفه گوشي تلفن همراه باعث شود واردات غيرقانوني از بين رود، مي تواند موثر واقع شود. وي ادامه داد: اعلام کاهش تعرفه تلفن همراه اين اميد را براي فروشندگان قانوني ايجاد کرد که فعاليت آنها به روال عادي بازخواهد گشت و در اين زمان شاهد کاهش ورود قاچاق نيز بوديم. لاريجاني اظهار داشت: متاسفانه تعرفه گوشي تلفن همراه اعمال نشد و تنها اين موضوع توانست  تاثير منفي بر فعالان اين حوزه بگذارد.

ابراز رضايت وزارت بازرگاني از عملکرد بانک ملت در خريد نقدي گندم

مشاور وزير بازرگاني در امور پيگيري و بررسي نحوه خريد گندم مازاد بر نياز کشاورزان، از عملکرد بانک ملت در اجراي طرح خريد نقدي گندم ابراز رضايت کرد.
به گزارش روابط عمومي بانک ملت، حشمتيان عملکرد واحدهاي مختلف بانک را  در زمينه نحوه واريز وجوه گندم کشاورزان به حساب آن رضايت بخش خواند.وي تاکيد کرد: با اجراي اين طرح از سوي بانک ملت، مشکلات کشاورزان به حداقل ممکن رسيده است و اين قشر زحمتکش، حاصل دسترنج خود را با کمترين وقفه از شعب اين بانک دريافت مي کنند.
 
عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس تاکيد کرد;
چک پول هاي جديد يعني استمرار افزايش تورم

يک عضو کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي گفت: مسوولان بانک مرکزي بدانند حذف سه صفر از واحد پول ملي زماني برطرف  کننده مشکلات پولي است که معادل ريالي ارقام درشت تر از گردونه بازار و داد و ستد خارج شود، وگرنه دردي را دوا نخواهد آورد.
عزت الله يوسفيان حذف سه صفر از پول ملي را ضرورتي اجتناب ناپذير دانست و به ايسنا، گفت: اگر حذف سه صفر امروز انجام نشود، چندماه ديگر بايد انجام شود، و اين کار ضرورتي غيرقابل اجتناب است. وي با اشاره به تجربه برخي کشورها همچون ترکيه در حذف سه صفر از پول ملي اظهار کرد: حذف سه صفر از پول ملي اگر کارشناسي شده انجام شود، کمترين پيامدهاي اقتصادي را رقم خواهد زد.
نماينده آمل ادامه داد: ارقامي از ريال در بازار پولي کشور وجود دارد که بدون کوچکترين کارکرد و اثري، صرفا هزينه هايي به مراتب بيشتر از ارزش ذاتي براي آنها مي پردازيم، به طور مثال هزينه ضرب و چاپ سکه و اسکناس 500 ريالي به مراتب بيشتر از ارزش و اثري است که اين واحد پولي در بازار رايج دارد. اين عضو کميسيون برنامه و بودجه حذف صفر از واحد پول ملي را بدور از تعصب هاي مديريتي اجتناب ناپذير دانست و تاکيد کرد: اين کار بايد متناسب با نرخ تورم و گراني کالا و خدمات انجام شود و تعصب داشتن بر حفظ صفرها دردي را دوا نمي کند. وي با بيان اين که استدلال مسوولان بانک مرکزي مبني بر کارکرد اسکناس چک پول هاي جديد به دليل جمع آوري معادل ريالي آنها از بانک ها از سوي بانک مرکزي قابل پذيرش نيست، ادامه داد: معتقدم اين استدلال رشد نقدينگي را مضاعف مي کند، به عبارت ديگر چاپ چک پول هاي جديد در مقام اسکناس فرض شده و معادل ريالي آن از نظام پولي کشور خارج نمي شود و اين يعني استمرار افزايش تورم.

پرداخت تسهيلات ارزي به صنعتگران آغاز شد
وزير صنايع و معادن از آغاز پرداخت تسهيلات ارزي به صنعتگران خبر داد.
به گزارش فارس، علي اکبر محرابيان وزير صنايع و معادن در حاشيه جلسه هيئت دولت با اشاره به اينکه طرح پرداخت تسهيلات 5 ميليارد دلاري از محل حساب ذخيره ارزي به صنعتگران تصويب و پس از اصلاح ابلاغ شده است، گفت: پرداخت اين تسهيلات در بانک هاي عامل آغاز شده است.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش