جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1387/06/11 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3125

با حضور رئيس کميسيون امنيت ملي و پيام رئيس مجلس خبرگان رهبري و مجمع تشخيص مصلحت نظام :
همايش ملي مقاوم سازي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد برگزار شد

مشاوررئيس دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد:
نشريه IJEST دانشگاه آزاد اسلامي در بين 22 هزار ژورنال ISI جهاني رتبه 12 را کسب کرد

رييس دانشگاه آزاداسلامي مشهد خبر داد:
افتتاح مجموعه فرهنگي دانشگاه آزاد اسلا مي مشهد با بيش از 5 هزار متر مربع مساحت

در پي تهيه ويرايش اول نقشه جامع علمي کشور;
تشريح روند تدوين نقشه جامع علمي و جزئيات سند فن آوري نقشه جامع علمي کشور

معاون دانشجويي وزير علوم:
آخرين تغييرات وامهاي دانشجويي، اجاره بهاي خوابگاه و نرخ غذا اعلام شد


مقاله علمي


كوتاه وخواندني


  با حضور رئيس کميسيون امنيت ملي و پيام رئيس مجلس خبرگان رهبري و مجمع تشخيص مصلحت نظام :
 همايش ملي مقاوم سازي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد برگزار شد  

در يکصدمين سالگرد زلزله بروجرد، همايش ملي مقاوم سازي با هدف بررسي و ارايه راهکارهاي مقاوم در برابر زلزله با حضور جمعي از مسوولين کشوري، استاني و محلي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد برگزار شد.
به گزارش آنا، در ابتداي اين مراسم پيام رئيس مجلس خبرگان رهبري و مجمع تشخيص مصلحت نظام به همايش قرائت شد.در اين پيام آمده است: اگرچه تاسيس رشته هاي مرتبط با امور ساخت و ساز، به ويژه ساختمان در دانشگاه هاي سراسر جهان، باعث پرورش استعدادهاي درخشان مهندسين عمران و به تبع آن باعث مقاومت ساختمان ها شده، اما بروز زلزله هاي متعدد در اقصي نقاط گيتي و ايجاد خسارت هاي جاني و مالي فراوان،نشان مي دهد که هنوز آن نگراني بجاست و بايد براي رفع کامل و يا کم کردن آن اقدام کرد که يکي از راهکارها، برگزاري نشست هاي علمي و تحقيقاتي است.
در ادامه اين پيام آمده است: حسن انتخاب شهر بروجرد براي برگزاري اين همايش، صد سالگي زلزله اي است که در بامداد سوم بهمن ماه سال 1287 در دره سيلاخور اتفاق افتاد و طي آن 128 روستا آسيب ديد و 64 آبادي به کلي ويران شد.
هاشمي رفسنجاني در اين پيام تاکيد کرد که مجمع تشخيص مصلحت نظام پس از زمين لرزه مهيب بم، سياست هاي کلي مربوط به مقاوم سازي را با عنوان "پيشگيري و کاهش خطرات ناشي از سوانح طبيعي و حوادث غير مترقبه" را تصويب کرده که در بند شش آن پيشگيري و کاهش خطرپذيري ناشي از زلزله در شهرها و روستاها و افزايش ضريب ايمني در ساخت وسازهاي جديد از طريق: مکان يابي و مناسب سازي کاربري ها در مراکز جمعيتي شهري و تاسيسات حساس، بهبود مديريت و نظارت بر ساخت و ساز با به کارگيري نيروهاي متخصص، ممنوعيت و جلوگيري از ساخت و سازهاي غير فني و ناامن، استانداردسازي مصالح پايه و اصلي سازه اي و تهيه و تصويب قوانين و مقررات لازم براي جرم و تخلف شناختن ساخت و سازهاي غير فني لحاظ شده است.
در ادامه اين همايش علا» الدين بروجردي نماينده مردم بروجرد و رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس گفت: زلزله پديده اي طبيعي است اما براي انسان ها مضر است و بايد راه مقابله با آن را پيدا کرد تا تلفات جاني و مالي به حداقل برسد و مشکل را اساس ريشه يابي کنيم که چرا بعد از اين همه زلزله هاي فراوان ما هنوز بعد از هر زلزله با مشکل مواجه مي شويم و از متخصصين اين رشته خواست که راهکار خود را به مسوولين مربوطه ارايه دهند.
در طي اين مراسم، دکتر رئيسي معاون فني سازمان نوسازي مدارس کل کشور به ايراد سخنراني پرداخت و به پروژه مقاوم سازي مدارس کشور و بودجه اي که مجلس به اين امر اختصاص داده است اشاره کرد و مقاوم سازي را يکي از پراهميت ترين راهکارها برشمرد که براي کاهش تلفات جاني ومالي ناشي از زلزله بايد در سراسر کشور به اجرا گذاشته شود.
در پايان اين مراسم حامد نيرومند دبير همايش ملي مقاوم سازي آشنايي با دستاوردهاي جديد علم مقاوم سازي، انتقال تجربيات و دانش فني، بررسي و ارايه نتايج راهکارهاي مقاوم سازي سازه هاي گوناگون پس از زلزله فروردين ماه 85 بروجرد، راهکارهاي فني در زمينه بهسازي سازه هاي گوناگون، بررسي مشکلات فني و اجرايي فرآوري دستگاه هاي اجرايي را از اهداف اين همايش برشمرد.


  مشاوررئيس دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد:
 نشريه IJEST دانشگاه آزاد اسلامي در بين 22 هزار ژورنال ISI جهاني رتبه 12 را کسب کرد 

 مشاور رئيس دانشگاه آزاد اسلامي گفت: نشريه بين المللي علوم و تکنولوژي محيط زيست (IJEST) دانشگاه آزاد اسلامي پس از کسب عنوان دومين نشريه منتخب خاورميانه و دريافت شاخص جهاني science of wed در سال گذشته در رتبه بندي اخيرcast caperni Inbex، از بين 22 هزار عنوان ژورنال ISI جهاني، رتبه 12 را در بين 20 ژورنال اول کسب کرد.
دکتر مجيد عباسپور مديرمسوول نشريه IJEST با اعلام اين خبر افزود: اين نشريه تنها نشريه ISI ايران است که در اين رتبه بندي قرار گرفته است و اين مساله به دليل احراز استانداردهاي کمي و کيفي از جمله انتشار به موقع، کيفيت بالاي مقالات، مشارکت جهاني، چاپ مقالات مختلف، تشکيل اعضاي هيات تحريريه و داوران برجسته از کشورهاي مختلف است.
وي خاطرنشان کرد: نشريه IJEST به عنوان نخستين نشريه علمي، پژوهشي انگليسي در رشته تخصصي علوم و مهندسي محيط زيست در دانشگاه هاي دولتي و آزاد اسلامي و نيز به عنوان نخستين نشريه مصوب science of wed واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي سراسر کشور است که با همکاري انجمن متخصصان محيط زيست ايران فعاليت مي کند.
عباسپور با بيان اين که در حال حاضر بيش از 900 مقاله از سراسر دنيا در انتظار بررسي و داوري اند تا در اين فصلنامه چاپ و منتشر شوند، افزود: هيات تحريريه اصلي اين فصلنامه متشکل از 15 نفر است که نيمي از آنان افراد شناخته شده در زمينه علوم و تکنولوژي محيط زيست در سطح دنيا هستند.
وي اذعان داشت: ژورنال هاي داراي درجه ISI در کل کشور ما بسيار معدود هستند و نشريه IJEST از جمله نشريات بين المللي است که به طور رنگي چاپ مي شود و کليه امور چاپ و انتشار آن توسط واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد صورت مي گيرد.


  رييس دانشگاه آزاداسلامي مشهد خبر داد:
 افتتاح مجموعه فرهنگي دانشگاه آزاد اسلا مي مشهد با بيش از 5 هزار متر مربع مساحت  

 رييس دانشگاه آزاد اسلامي مشهداز افتتاح مجموعه فرهنگي اين دانشگاه با حضور رييس دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد.
به گزارش ايسنا ، دکتر عبدالمجيد حلمي در خصوص مجموعه فرهنگي اين دانشگاه، تصريح کرد: اين مجموعه که شامل 4 بلوک مسجد، آمفي تئاتر، غذا خوري و سالن نمايشگاه دائمي مي باشد، از تيرماه سال 85 کلنگ زني شد که به زودي افتتاح خواهد شد.
وي با بيان اينکه مساحت کل اين مجموعه فرهنگي 5 هزار و 200 متر است، افزود: 22 ميليارد ريال براي اين مجموعه هزينه شده است که اميدواريم دانشجويان آن طور که شايسته است از آن استفاده بهينه کنند.
حلمي با بيان اينکه طراحي اوليه اين مجموعه توسط فارغ التحصيلان معماري دانشگاه آزاد اسلا مي مشهد صورت گرفته است، گفت: از آنها به عنوان مشاور طرح استفاده شده است.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي مشهد در ادامه تعداد فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي مشهد را 54 هزار نفر عنوان کرد و گفت: در کل مجموعه دانشگاه 127 رشته وجود دارد که از اين تعداد 33 رشته در مقطع کارشناسي ارشد و 6 رشته در مقطع دکترا ميباشد.
وي با بيان اينکه در حال حاضر 30 هزار نفر در دانشگاه آزاد اسلامي مشهد مشغول به تحصيل ميباشند، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامي مشهد در هر سال حدود 6 هزار نفر پذيرش دارد که در سال جاري اين تعداد افزايش و يا کاهش نخواهد داشت.
وي به افزودن 10 رشته جديد در سال جاري به دانشگاه آزاد اسلامي مشهد اشاره کرد و گفت: رشته زبان و ادبيات عرب يکي از اين رشته ها در مقطع کارشناسي بوده و رشته هاي معماري، مهندسي پزشکي، آمار و جغرافيا در مقطع دکترا و رشتههاي زبان، عمران و برق در مقطع کارشناسي ارشد نيز از مهر جاري افزوده خواهد شد. حلمي به بودجه پژوهشي اين دانشگاه اشاره کرد و افزود: 5 درصد درآمد دانشگاه به بودجه پژوهشي اختصاص يافته است که در مقابل ساير دانشگاه ها که کمتر از نيم درصد مي باشد، مبلغ بالايي است و اميد ميرود اين بودجه به صورت مفيد در دانشگاه آزاد اسلامي مشهد هزينه شود.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي مشهد تصريح کرد: همچنين 60 درصد از سايتهاي دانشگاه طراحي هاي اوليه خود را پشت سر گذاشته اند و به زودي اين سايت ها با توجه به گسترده بودن اطلاع رساني در دانشگاه آزاد به روز خواهند شد.
در ادامه اين نشست حجت الاسلام و المسلمين دکتر احمري، معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي مشهد گفت: هر سال بيش از 10 همايش علمي فرهنگي در اين دانشگاه برگزار مي شود.
وي با بيان اين که محافل قرآني متعددي در دانشکدههاي دانشگاه آزاد اسلا مي  برگزار ميشود، گفت: با توجه به ظرفيت هزار نفري مسجد جامع دانشگاه که امروز افتتاح مي شود، مراسم شب هاي قدر در ماه مبارک رمضان در وسعت بيشتري صورت خواهد پذيرفت.
احمري توسعه فعاليتهاي فرهنگي در دانشگاه آزاد اسلامي مشهد را مطلوب ارزيابي کرد و گفت: اين دانشگاه از نطر فرهنگي مشکل ندارد و بودجه مناسبي را به خود اختصاص داده است.


  در پي تهيه ويرايش اول نقشه جامع علمي کشور;
  تشريح روند تدوين نقشه جامع علمي و جزئيات سند فن آوري نقشه جامع علمي کشور 

تهيه نقشه جامع علمي کشور فعاليت مهم و پر دامنه ايست که در پي رهنمودهاي مکرر مقام معظم رهبري طي سال 85-- 86 از نيمه دوم سال 86 زير نظر شوراي عالي انقلاب فرهنگي آغاز شده است. اين نقشه بايد سياستها، برنامه و مستلزمات دستيابي به اهداف حوزه علم و فنآوري سياست هاي بيست ساله چشم انداز جمهوري اسلامي ايران را تعيين کند.
کميته فنآوري نقشه جامع يکي از کميته هاي مهم و فعال اين نقشه بوده که مسووليت آن را دکتر طيبي  - رييس جهاد دانشگاهي-  بر عهده داشته است.
در پي تهيه ويرايش اول نقشه که به زودي جهت تصويب به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارائه مي شود، سرويس علمي پژوهشي ايسنا براي آشنايي اجمالي با مراحل تهيه نقشه و آشنايي دقيق تر با سند فنآوري نقشه جامع علمي کشور با دکتر طيبي به گفت وگو نشسته است. دکتر حميد رضا طيبي در گفتوگو با ايسنا در خصوص نقشه جامع علمي کشور گفت: نقشه جامع علمي کشور حسب تعريف شوراي تخصصي و شوراي تلفيق اين پروژه بزرگ عبارت است از مجموعه اي هماهنگ و پويا از اهداف، سياست ها، برنامه ها و الزامات برنامهريزي تحول راهبردي علم و فنآوري و نوآوري مبتني بر ارزش هاي اسلامي  ايراني و آينده نگر براي دستيابي به اهداف چشمانداز 20 ساله کشور. اين نقشه چنان که در تعريف آمده قرار است، برنامه و سياست هاي بلند مدت علم و فنآوري را در چارچوب اهداف و سياست هاي چشم انداز کشور مشخص کند.

ويژگي هاي نقشه جامع علمي کشور
وي در خصوص ويژگي هاي نقشه جامع علمي کشور خاطرنشان کرد: از آن جا که پس از تصويب نهايي نقشه توسط مراجع ذيربط برنامه هاي کوتاه و ميان مدت کشور در حوزه هاي علم و فنآوري بر اساس اين نقشه و اهداف بلند مدت ترسيم شده در آن تهيه مي شود، اين نقشه بايد مبتني بر نيازهاي جامعه و متناسب با جامعه و اهداف آن باشد، جايگاه علم و فنآوري هاي مختلف را در دستيابي به اهداف مشخص کند، مبتني بر ديدگاه اسلامي و نوآوري ملي باشد، هدف آن تحقق توسعه و تعالي کشور بوده و داراي سه سطح کلان، بخشي و دستگاهي و مشتمل بر سه وجه پژوهشي، آموزشي و فنآوري در چرخه علم و فنآوري باشد. دکتر طيبي تصريح کرد: نقشه جامع علمي کشور بايد عميق، کامل و جامع و قابل تقويم و ارزيابي بوده، ارتقا» دهنده فرهنگ علمي و نوآوري باشد و به الزامات سياسي و بينالمللي توجه کند. همچنين بايد مجهز به نظام پايش و ارزيابي مستمر باشد و با مشارکت جدي نخبگان علم و فنآوري طراحي شود.


  معاون دانشجويي وزير علوم:
 آخرين تغييرات وامهاي دانشجويي، اجاره بهاي خوابگاه و نرخ غذا اعلام شد  

 معاون دانشجويي وزير علوم با بيان اينکه تاکنون تصميمي براي افزايش اجاره بهاي خوابگاه هاي دانشجويي براي سال تحصيلي آتي گرفته نشده است، گفت: افزايش اجاره بهاي خوابگاههاي دانشجويي در صورتي انجام مي شود که در هيئت امناي صندوق رفاه دانشجويان مصوب شود.
محمود ملاباشي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: تاکنون افزايشي براي اجاره بهاي خوابگاههاي دانشجويي در سال جديد تحصيلي نداشته ايم اما تقسيم بندي اتاقها مقداري تغيير کرده است به عنوان مثال اجاره بهاي اتاقهاي دو نفره و يک نفره با يکديگر متفاوت است و اتاقهاي سه يا چهار نفره نيز اجاره بهاي خاص خود را دارند و وقتي اتاق چهار نفره به شش نفره تبديل مي شود اجاره بها کاهش پيدا مي کند.وي با تاکيد مجدد بر اينکه تصميمي براي افزايش اجاره بهاي خوابگاهها گرفته نشده است، گفت: افزايش اجاره بهاي خوابگاههاي دانشجويي با مصوبه هيئت امناي صندوق رفاه دانشجويان امکانپذير است. اين در حالي است که براي سال تحصيلي جديد هنوز جدول افزايش اجاره بها در هيئت امناي صندوق رفاه دانشجويان مطرح نشده است.
معاون دانشجويي وزير علوم از تشويق دانشجوياني که اقدام به پرداخت نقدي اجاره بهاي خوابگاه مي کنند، خبر داد و گفت: افرادي که اجاره بها را نقدي پرداخت مي کنند از پرداخت 10 درصد اجاره بها معاف مي شوند.
ملاباشي خاطرنشان کرد: از آنجايي که وامهاي کمک هزينه تحصيلي 30 تا 40 درصد افزايش يافته است، طبيعي است که اجاره بهاي خوابگاهها نيز افزايش پيدا کند اما هرگونه افزايشي ابتدا بايد به تصويب هيئت امناي صندوق رفاه دانشجويان برسد.افزايش وام ضروري و کمک هزينه تحصيلي وي درباره افزايش وامهاي دانشجويي در سال آتي تحصيلي به مهر گفت: جدول افزايش وامهاي دانشجويي در هيئت امناي صندوق رفاه دانشجويان مطرح شد و به تصويب رسيد. بر اين اساس ميزان وام ضروري بين 30 تا 40 درصد افزايش يافته و کمک هزينه تحصيلي که پيش از اين ماهانه 12 هزار و 500 تومان بود از اين پس ماهانه 20 هزار تومان مي شود.
معاون دانشجويي وزير علوم درباره نرخ ژتون غذاي دانشجويي در سال تحصيلي آتي گفت: حدود 50 درصد هزينه هاي غذاي دانشجويي مربوط به اجناسي است که از بازار خريداري مي شود و در کنار گوشت و برنج و روغن قرار مي گيرد بنابراين نرخ ژتون غذا مشمول نرخ بازار مي شود.
افزايش قيمت غذاي دانشجويي
ملاباشي افزود: ژتون غذا در هر سال تحصيلي معمولا 10 تا 15 درصد گران تر از سال قبل مي شود. قيمت ژتون غذا با توجه به قيمت تمام شده براي تهيه غذا که مقداري از آن توسط دولت و مقداري نيز توسط دانشگاه هزينه مي شود مشخص مي شود و طبق فرمولي معمولا درصدي از آن به عنوان قيمت ژتون اعلام مي شود.


 مقاله علمي  

 چگونه يک طرح پژوهشي بنويسيم ؟
قسمت دوم
4- بيان فرضيه (موضوع تحقيق):موضوع تحقيق ممکن است از تجربه هاي انسان سرچشمه بگيرد که در اين صورت بايد فرضيه اي ساخته و اين تجربه ها را در چارچوب فرضيه آزمون نمود. دومين منبع فرضيه، استفاده از نظريه هاي علمي است و سومين آبشخور فرضيه، بررسي پژوهش هاي ديگران و ادامه راه آنها مي باشد.مهمترين اقدام در کار پژوهش بيان موضوع مورد نظر به صورت علمي مي باشد. يعني مسئله مورد نظر را بايد به صورتي مطرح نمود که روشن و گويا بوده و دامنه آن محدود باشد تا بتوان آن را در بوته آزمون قرار داد. مثال، انتخاب عنوان "بررسي وضعيت اقتصادي در پيشرفت تحصيلي دانش آموزان" قابليت پژوهش ندارد، چون مسئله مطرح شده کلي و مبهم است. "وضعيت اقتصادي" عنواني گويا نيست و ابهام زيادي دارد. هم چنين عنوان "دانش آموز" شامل کليه کساني مي باشد که در مقاطع مختلف ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان تحصيل مي نمايند. و نيز محيط پژوهشي (مکاني که پژوهش در آن انجام مي شود) بسيار گسترده است. براي اين که پژوهش قابل اجرا باشد بايد عنوان آن را به صورت زير تغيير داد. مثال "بررسي وضعيت اقتصادي خانواده هاي کارمند، در پيشرفت تحصيلي دانش آموزان سال دوم راهنمايي مدارس دولتي شهرستان بابل".5فرضيه صفر (فرضيه پوچ يا آماري)فرضيه صفر در برابر (تقابل) فرضيه تحقيق قرار دارد. در فرضيه تحقيق، وجود "تفاوت" يا "همبستگي" و يا "رابطه علت و معلولي" بين چند متغير مطرح مي گردد. فرضيه صفر مي گويد "تفاوت"، "همبستگي" و يا "رابطه علت و معلولي" بين متغيرها وجود ندارد. مگر آن که با ارايه دلايلي بتوان وجود آنها را آزمون و اثبات نمود.فرضيه پوچ يا آماري (فرضيه صفر) در واقع، هدفش رد فرضيه تحقيق مي باشد. اگر اين فرضيه پس از آزمون تاييد شود و مورد پذيرش قرار گيرد، به معني آن است که فرضيه تحقيق رد شده و از نظر آماري معنا ندارد. اگر فرضيه پوچ پس از آزمودن رد شود، اين امر، بيانگر آن است که فرضيه تحقيق مورد قبول بوده و از نظر آماري قابل پذيرش است. به مثال هايي از فرضيه تحقيق و فرضيه صفر(فرضيه پوچ يا آماري) توجه فرماييد:فرضيه تحقيق: "بين پرداخت پاداش نقدي به کارگران کارخانه الف و بازدهي کارخانه همبستگي وجود دارد" فرضيه پوچ: "بين پرداخت پاداش نقدي به کارگان کارخانه الف و بازدهي کارخانه همبستگي وجود ندارد".ف. ت: "بين تدريس به روش الف و تدريس روش ب تفاوت وجود دارد".ف. پ: "بين تدريس روش الف و تدريس روش ب تفاوت وجود ندارد".ف. ت: "ضعف آموزشي خلبان موجب سقوط هواپيماي شرکت الف در مسير پرواز شهر آ به شهر ب شده است".ف. پ: " ضعف آموزشي خلبان موجب سقوط هواپيماي شرکت الف در مسير پرواز شهر آ به شهر ب نشده است".ف. ت: سربازان بي سواد، بعد از خدمت سربازي، باسواد شده، مهارتي کسب نموده و روحيه همکاري در آنها تقويت مي گردد".ف. پ: "رفتار سربازان بي سواد، قبل و بعد از خدمت سربازي يک سان بوده و تغييرات مهمي در آنها به وجود نمي آيد".ف. ت: "نظام جديد آموزش و پرورش باعث مي شود تا دانش آموزان به استعدادهاي دروني خود بيشتر از توجه به قبولي در دانشگاه ها اهميت دهند".ف. پ: "نظام جديد آموزش و پرورش نتوانسته موجباتي را فراهم سازد تا دانش آموزان به استعدادهاي دروني خود بيشتر از توجه به قبولي در دانشگاه ها اهميت دهند".رابطه رياضي بين متغيرها در فرضيه صفر:الف. در مورد "تفاوت" مي باشد، يعني بين عملکرد متغيرها تفاوتي نيست.ب. در مورد "همبستگي"  مي باشد، يعني بين متغيرها رابطه همبستگي وجود ندارد.پ. در مورد "رابطه علت و معلولي" مي باشد، يعني بين متغيرها رابطه علت و معلولي وجود ندارد.
.6 تعريف متغير: متغيرها، آن شرايط يا خصوصياتي هستند که بتوانند تغيير نمايند. مثلا در پژوهش "بررسي ميزان فشار رواني در پرستاران شاغل در بخش مراقبت هاي ويژه بيمارستان هاي دولتي تهران و ارتباط آن با کيفيت مراقبت هاي پرستاري ارايه شده توسط آنها". موارد زير جزو متغيرهايي هستند که بايد مورد مطالعه قرار گيرند.
 الف. ميزان فشارهاي رواني               ب. کيفيت مراقبت هاي پرستاري
متغيرها از نظر نقشي که در تحقيق دارند به سه دسته تقسيم مي شوند:
الف. متغير مستقل يا تاثيرگذار- اين متغير در تغييرات خود مستقل بوده و به ساير عوامل پژوهش دستکاري و کنترل مي کند تا رابطه علت و معلولي انها را با متغير ديگر- در موقعيتي ويژه- مشاهده و بررسي نمايد. در مثال بالا "ميزان فشار رواني" پرستاران، متغير مستقل است.
ب.متغير وابسته يا تاثيرپذير- آن شرايط و ويژگي اي است که وقتي پژوهشگر، متغير مستقل را در موضوع تحقيق وارد يا خارج نموده و يا آن را تغيير مي دهد، ظاهر يا محو شده و يا تغيير نمايد. به بيان ديگر متغير وابسته به خودي خود وجود نداشته و محصول اعمال و يا تغييرات متغير مستقل است. در مثال بالا "کيفيت مراقبت هاي پرستاري" متغير وابسته است.
پ. متغيرهاي ناخواسته (نامربوط)- در تحقيات علوم تجربي(مادي)، تمام متغيرها تحت کنترل پژوهشگر مي باشد. به بيان ديگر دانشمندان علوم مادي با پديده هايي رو به رو هستند که فيزيکي بوده و در کنترل آنهاست. ولي، در تحقيقات علوم انساني که موضوع اساسي آن "رفتار" انسان به طور کلي است، متغيرهاي ناخواسته زيادي وجود دارند که کنترل تمام آنها غيرممکن مي باشد.متغيرهاي ناخواسته متغيرهايي هستند که، يا مورد نظر پژوهشگر نبوده و يا وي قادر به کنترل آنها نمي باشد ولي، بر نتيجه تحقيق تاثير مي گذارد. در مثال ياد شده، سن پرستاران، جنس پرستاران، نوع بيماران بستري در بخش، مديريت بيمارستان و سطح استانداردهاي بيمارستان، جزو متغيرهاي ناخواسته مي باشند که، بر کيفيت کار پرستاران تاثير مي گذارد و چنانچه کنترل و يا حداقل شناسايي شوند نتيجه پژوهش را غير قابل اعتماد خواهد ساخت.برخي از متغيرهاي ناخواسته قابل کنترل پژوهشگر نمي باشد ولي، بايد بايد آنها را شناسايي نموده و در قسمت "محدوديت هاي پژوهشي" به آنها اشاره نمايد. متغيرهاي ناخواسته اي هم وجود دارند که توسط پژوهشگر قابل کنترل مي باشد، اين قبيل متغيرها در واقع محدوديتي است که پژوهشگر خودش ايجاد مي نمايد. اين محدوديت ها بايد در قسمت "محدوديت هاي پژوهشگر" در پايان تحقيق اشاره شود.
ادامه دارد


 كوتاه وخواندني 

مدير نشستهاي علمي معاونت پژوهشي نهاد نمايندگي
مقام معظم رهبري در دانشگاهها:
همايش دانشگاه آينده و فرهنگ مطلوب
دانشجويي برگزار مي شود

مدير اداره همايشها و نشستهاي علمي معاونت پژوهشي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها از تصويب پيشنهاد برگزاري دو همايش "نوانديشي ديني" و "دانشگاه آينده و فرهنگ مطلوب" خبر داد.
به گزارش ايسنا عليرضا عنبرستاني اظهار کرد: "همايش نو انديشي ديني" با حمايت و پشتيباني معاونت پژوهشي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها و با همکاري معاونت پژوهشي دانشگاه شهيد بهشتي و پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي به مدت دو روز در دانشگاه شهيد بهشتي تهران و همچنين سالن دارالشفا قم برگزار خواهد شد.  عنبرستاني با بيان اينکه برگزاري"همايش دانشگاه آينده و فرهنگ مطلوب دانشجويي" نيز در جلسات شوراي سياستگذاري تصويب شد، گفت: براي برگزاري اين همايش در شهرستانها دانشگاه فردوسي مشهد، بوعلي سيناي همدان و نيز دانشگاه اصفهان مطرح هستند که قرار شد از سوي قائم مقام وزير علوم نمايندهاي براي پيگيري امور به معاونت پژوهشي معرفي شود.  عنبرستاني همچنين از اجراي "همايش تاريخ و تمدن اسلامي" در سال آينده خبر داد و گفت: محل برگزاري همايش دانشگاه تهران و دبير علمي آن دکتر ولايتي خواهند بود.  وي اضافه کرد: دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه تهران همايشي با عنوان "همايش علمي پژوهشي کارنامه کارآمدي نظام" را مطرح کردهاند که هم اکنون در مرحله کارشناسي و تصويب بودجه است اين همايش نيز در دانشگاه تهران برگزار ميشود.
عنبرستاني در پايان خاطرنشان کرد: در بخش مجموعه مقالات همايشها، مجموعه مقالات همايش "مردم سالاري ديني 2" در حال تدوين و چاپ است و مجموعه مقالات همايش "پيامبر اسلام (ص) و انسان معاصر" در حال ارزيابي و تاييد نهايي ميباشد. همچنين مجموعه مقالات همايش "پيامبر اعظم (ص)، عرفان و معنويت نو" در حال تاييد نهايي براي چاپ است.
 
برگزاري اردوي زيارتي و سياحتي ويژه دانشجويان شاهد و ايثارگر دانشگاه تبريز

با شرکت يکصد نفر از دانشجويان دانشگاه تبريز اردوي زيارتي و سياحتي ويژه دانشجويان شاهد و ايثارگر اين دانشگاه برگزار شد.  به گزارش ايسکانيوز، هدف از برگزاري اين اردو را پر کردن اوقات فراغت دانشجويان، شناسايي دانشجويان هم رشته اي و بين رشته اي شاهد با يکديگر، ايجاد روحيه نشاط و شادابي و آشنايي دانشجويان با مکان هاي فرهنگي، زيارتي و توريستي کشور عنوان کرد و گفت: در اين اردو دانشجويان با اعزام به مشهد مقدس، تهران از اماکن مذهبي و فرهنگي و زيارتي اين شهرها از جمله بارگاه ملکوتي حضرت امام رضا (ع)، مرقد مطهر حضرت امام راحل( ره)، بهشت زهرا بازديد کردند. رئيسي فر با بيان اينکه اين اردو هر ساله براي دانشجويان شاهد و ايثارگر برگزار مي شود ، افزود: با توجه به برنامه ريزي هاي انجام شده اردوي سالجاري را به شکل مطلوبي برگزار و دانشجويان شرکت کننده از آن رضايت داشتند. وي از برنامه ريزي براي برگزاري 2 اردوي بلند مدت و چندين اردوي کوتاه مدت در طول سال تحصيلي آينده براي دانشجويان شاهد و ايثارگر خبر داد و گفت: اداره کل امور شاخد و ايثارگران دانشگاه تبريز به منظور پر کردن اوقات فراغت دانشجويان تحت پوشش خود برنامه هاي متنوعي را از جمله برگزاري کلاس هاي تقويتي در طول سال تحصيلي براي تمامي رشته ها، برگزاري کلاس هاي زبان به صورت جمعي و فراهم کردن بستر لازم براي شرکت دانشجويان در کلاس ها و دوره هاي آموزشي جهاد دانشگاهي با 50 درصد تخفيف براي پر کردم اوقات فراغت اين دانشجويان در طول سال تحصيلي به اجرا گذاشته شد. وي تاکيد کرد: دانشگاه تبريز و اين اداره با برگزاري برنامه هاي متنوع تلاش دارند تا دانشجويان شاهد و ايثارگر با روحيه مناسب براي پيشرفت تحصيلي تلاش نمايند. هم اکنون 800 دانشجوي شاهد و ايثارگر در مقطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري در دانشگاه تبريز مشغول به تحصيل هستند.


گراميداشت هفته دولت در دانشگاه آزاد اسلامي واحد اسلامشهر
 
به گزارش ايسکانيوز، هفته دولت هفته اقتدار و پيروزي دولتي است که حمايت و پشتيباني ميليون ها تن از ملت خود را همراه دارد که هدفش اجراي حدود الهي و احکام آسماني اسلام و ايجاد جامعه اي سرشار از عدالت، نظم و امنيت است و فرصتي است که رنج و تلاش مسوولان متعهد کشور را ارج نهيم و خدمت هاي ناديدني دولتمردان خدمتگزار و صاحب منصبان درد آشنا را سپاس گوييم و به همه تلاشگران و زحمت کشان نظام جمهوري اسلامي خدا قوت گوييم . در اين خصوص به مناسبت گراميداشت هفته دولت و خدمات ارزنده دولت خدمتگزار اقدامات شايسته اي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد اسلامشهر که اهم آن به شرح زير است:
1 -تهيه بنرهاي هفته دولت و نصب آن در سطح واحد و در ميادين نماز و قائم شهرستان
2- تهيه بروشور هفته دولت به تعداد پنج هزار نسخه که يک هزار نسخه آن در سطح واحد بين اساتيد، دانشجويان و کارکنان توزيع شد و الباقي تحويل آن فرمانداري محترم شد.
3- برپايي نمايشگاه هفته دولت در قالب عکس، پوستر و فروش کتب مختلف با تخفيف 25 درصد در دانشگاه
4- ديدار با خانواده هاي محترم و معزز شهدا و جانبازان بالاي 50 درصد جنگ تحميلي در شهرستان به همراه اهداي هداياي نفيس به اين خانواده هاي محترم
5- حضور هيات رئيسه دانشگاه در بهشت زهرا و زيارت قبور مطهر شهيدان والا مقام به ويژه شهيدان رجايي و باهنر و شهدا گرانقدر هفتم تير.
6- در هفته دولت به پاس تقدير از زحمات طاقت فرساي نيروهاي خدمات دانشگاه مشاراليهم به همراه خانواده هايشان به صورت رايگان به مشهد مقدس اعزام شدند.

پانزدهمين جشن فارغ التحصيلي دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي زنجان برگزار شد

پانزدهمين جشن فارغ التحصيلي دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي زنجان برگزار شد.
به گزارش ايسنا منطقه زنجان، رحيم سروري در پانزدهمين جشن فارغ التحصيلي دانشجويان پزشکي دانشگاه علوم پزشکي زنجان، اظهار کرد: ايران به لحاظ پيشرفتهاي پزشکي در ميان کشورهاي اسلامي در جايگاه دوم و در سطح دنيا در رتبه سيام قرار دارد، به گونهاي که در طي10 سال گذشته 25 هزار مقاله ISI توسط دانشجويان پزشکي نگاشته شده است.
وي با اشاره به رشد 11 پلهاي دانشگاه علوم پزشکي استان زنجان و قرار گرفتن در جايگاه نوزدهم در ميان ساير دانشگاههاي علوم پزشکي کشور، تصريح کرد: اين مساله به نوعي يک انفجار و تحول اساسي به حساب مي آيد. اين مقام مسوول در پايان از فارغ التحصيلان پزشکي اين دانشگاه درخواست کرد که در صيانت از شان و جايگاه خود در جامعه از هيچ کوششي دريغ نکنند و از پتانسيل و امکاناني که جهت ارتقا و کسب تخصص در اختيار آنهاست، استفاده کنند. وي با بيان اينکه براساس بررسيهاي صورت گرفته توسط سازمان جهاني بهداشت، وضعيت ارائه خدمات سلامت در ايران فاصله چنداني با کشورهايي همچون ژاپن ندارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر اين سازمان ايران را به دليل ارائه خدمات سلامت در اقصي نقاط کشور به عنوان يک الگو براي بسياري از کشورهاي در حال توسعه معرفي کرده است. وي پيشبيني کرد که طي 3 سال آينده حد نصاب رشد در زمينه ارائه خدمات سلامت در کشور به وضعيت امروز ايتاليا برسد. گفتني است در اين مراسم از 3 نفر از برگزيدگان علمي دانشگاه علوم پزشکي زنجان تقدير به عمل آمد و سوگندنامه فارغ التحصيلان پزشکي نيز قرائت شد.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش