جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1388/05/31 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 3394


واردات بي رويه برنج در زمان برداشت آسيب جدي به کشاورزان وارد مي کند

معاون بازرسي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان:
در ماه رمضان با متخلفان فروش ميوه برخورد خواهيم کرد


كوتاه و خواندني


 واردات بي رويه برنج در زمان برداشت آسيب جدي به کشاورزان وارد مي کند  

نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي گفت: واردات بي رويه و تخليه انبارها در زمان برداشت برنج آسيب جدي به کشاورزان وارد مي نمايد.
جبار کوچکي نژاد در گفت وگو با ايسنا، منطقه خزر با اشاره به بحث برنج اظهار کرد: برنج يک محصول مهم و استراتژيک براي کشور ما محسوب مي گردد، اين در حاليست که سالانه بيش از 2 ميليون و 200 هزار تن برنج براي مصرف داخلي نياز است.
وي افزود: در حال حاضر توليد داخلي برنج در کشور ما حدود 2 ميليون تن مي باشد با توجه به اينکه چيزي حدود 1 ميليون تن بايد از کشورهاي ديگر وارد شود.
کوچکي نژاد با تاکيد بر اين که نبايد کشاورزان به سرنوشت چايکاران دچار گردند و دستگاه هاي حاکميتي در بخش هاي سياسي، اجتماعي، فرهنگي و ... بايد کنترل هاي لازم را در بخش واردات داشته باشند، تصريح کرد: يکي از بخش هاي مهمي که بايد بيش از پيش نظارت بر آن صورت گيرد، کشاورزي، بحث برنج و صادرات و واردات مي باشد تا به مردم و توليد کننده آسيب وارد نشود.
نماينده مردم رشت برخي از سياست هاي غلط که از سوي عده اي در زمان برداشت برنج صورت مي گيرد، از عواملي دانست که منجر به خسارت به کشاورزان مي گردد و افزود: در زمان برداشت برنج نه تنها انبارها را تخليه مي کنند بلکه به واردات بي رويه برنج نيز مبادرت مي ورزند که اين امر بر روي محصول کشاورزان داخلي اثر گذار است و قيمت را تا حد زيادي پايين مي کشد و ضربه شديد به کشاورزان و آينده کشور مي زند.
کوچکي نژاد با اشاره به باران هاي اخير که منجر به خوابيدن برنج ها گرديده و هزينه برداشت را چند برابر کرده است، گفت: برداشت برنج هاي خوابيده مشکل ديگري است که کشاورزان با آن دست و پنجه نرم مي کنند، زيرا هزينه برداشت اين محصول 10 تا 15 برابر افزايش خواهد داشت و اين در حاليست که برنج داخلي با قيمت پايين روبرو مي گردد و حتي کشاورزان قادر نخواهند بود که هزينه هاي خود را بدست بياورند.
وي در ادامه گفت: برخي از سازمان ها از جمله صدا و سيما و رسانه ها مي توانند با روشي منطقي و بررسي مشکلات کشاورزان و مصاحبه با کارشناسان براي رفع اين معضل، کارساز باشند، اين در حاليست که تبليغات برنج هاي خارجي آسيب هاي رواني به کشاورزان وارد مي آورد.
نماينده مردم رشت در خصوص راهکارهاي مناسب جهت توسعه اين محصول و پايداري توليد آن گفت: در گذشته سياست هايي را روي محصول گندم و حتي در خصوص ميوه و ساير محصولات اعمال نموديم که بسيار مفيد بوده است; در زماني که توليد زياد بوده، واردات را پايين آورديم و بدين صورت تنظيم بازار را بدست گرفتيم.
وي افزود: در خصوص برنج، محصولي که اين چنين مهم است بايد انديشه بيشتري صورت گيرد، زيرا اين محصول در دنيا نظير ندارد بايد سعي شود هر چه تمامتر در جهت توسعه آن تلاش صورت گيرد و روي برنج هاي وارداتي که در انبارهاي توليدکنندگان باقي مانده و حتي خود آنها حاضر نيستند از اين محصولات شيميايي استفاده نمايند توجه بيشتري شود. وي با بيان اين که تعدادي زيادي از نمايندگان شمال کشور طي نامه اي به رئيس جمهور خواستند تا دست کشاورزان شمال کشور را بگيرند، گفت: بايد از سازمان هاي مربوطه از جمله سازمان بازرسي، ديوان محاسبات و ساير دستگاه ها درخواست شود تا از اهرم هاي نظارتي بيشتري استفاده نمايند که مانع از آسيب به کشاورزان و هم مردم به عنوان استفاده کنندگان شوند.


 معاون بازرسي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان:
 در ماه رمضان با متخلفان فروش ميوه برخورد خواهيم کرد  

معاون بازرسي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان خبر داد که در ماه رمضان علاوه بر تشديد بازرسي ها در اقلامي که عمده ترين تقاضا دارند در زمينه ميوه هم با متخلفان برخورد خواهد شد.
جواد تقوي - معاون بازرسي و رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان - در گفت وگو با ايسنا، با تشريح اولويت هاي بازرسي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان در ماه رمضان، اقلامي را که در اين ماه عمده ترين تقاضا را دارند، مواد پروتئيني، مواد لبني، گوشت قرمز و مرغ، شکر، روغن و زولبيا و باميه عنوان کرد و افزود: در ماه رمضان قاعدتا فشار بازرسي بر روي اين اقلام بيشتر خواهد بود.
وي در پاسخ به اين سوال که آيا بر روي ميوه هم بازرسي خواهد بود؟ گفت: اينکه بحث روتين ما در برخورد با متخلفان در طول سال باشد، است اما اينکه در طرح نظارتي جداي از بحث روتين خود بحث ميوه را دنبال کنيم اين گونه نيست و بازرسي بيشتر روي اقلام با تقاضاي بيشتر خواهد بود.
تقوي در ادامه در مورد طرح نظارتي در تابستان نيز اولويت هاي بازرسي در اين فصل را در مواردي مانند مراکز اقامتي، رستوران ها، مراکز حمل ونقل درون شهري و برون شهري و مراکز زيارتي و سياحتي بيان کرد.
وي در مورد افزايش نان فانتزي در چند روز اخير نيز متذکر شد: در اين مورد طبق مذاکراتي که با وزارت بازرگاني داشتيم چون هيچ گونه افزايش نرخي در اين مورد متصور نيست، بنابراين اگر افزايش نرخي وجود داشته باشد حتما با آن برخورد خواهد شد.


 كوتاه و خواندني  

 کاهش7 درصدي تعداد خريداران
افزايش2 هزار و500 واحدي شاخص کل بورس
 از ابتداي سال تاکنون
تالار شيشه اي هفته آخر مرداد را با رشد 19 درصدي در ارزش کل معاملات و رشد 11 درصدي در حجم سهام معامله شده به پايان برد. به گزارش ايسنا، در هفته گذشته که مصادف با آخرين هفته مرداد بود 723 ميليون سهم و حق تقدم به ارزش هزار و 596 ميليارد ريال مورد معامله قرار گرفت به اين ترتيب ارزش و حجم معاملات نسبت به هفته ما قبل به ترتيب 19 و 11 درصد رشد کرد. در 5 روز فعاليت بورس در هفته آخر مرداد 13 هزار و 965 خريدار اقدام به معامله 723 ميليون سهم کردند و تعداد 802 کد معاملاتي ايجاد شد با اين حال تعداد خريداران نسبت به هفته گذشته با کاهش 9.7 درصدي مواجه شد ولي تعداد کدهاي ايجاد شده 3.2 درصد رشد کرد. در بازار اول معاملات ارزش معاملات با افزايش 3.3 درصدي به هزار و 57 ميليارد ريال رسيد ولي حجم معاملات اين بازار 6.2 درصد کاهش يافت و تنها 477 ميليون سهم مورد دادو ستد قرار گرفت ولي بازار دوم با افزايش گسترد در ارزش و حجم سهام رو به رو شد به طوري که ارزش کل معاملات 70 درصد و حجم سهام معامله شده نيز 55 درصد رشد کرد به اين ترتيب 246 ميليون سهم و حق تقدم به ارزش 539 ميليارد ريال مورد معامله قرار گرفت. در هفته گذشته همچنين معاملات اوراق مشارکت با کاهش 81 درصدي نسبت به هفته گذشته مواجه شد و به معامله 11 برگ اکتفا کرد. هفته آخر مرداد را مي توان هفته اقبال شاخص ها ناميد زيرا در اين هفته شاخص هاي بورس به روند صعودي خود شدت بخشيده و موجب شدند که شاخص کل با افزايش 278 واحدي به عدد 10 هزار و 472 واحد برسد; با اين تغيير مشاهده مي شود که شاخص کل بورس از ابتداي سال تاکنون 2 هزار و 505 واحد افزايش يافته است. علاوه بر اين شاخص بازار اول نيز در هفته گذشته با افزايش 258 واحدي روبه رو شد و به عدد هشت هزار و 569 واحد رسيد; اين شاخص در ابتداي سال 6 هزار و 383 واحد بود به اين ترتيب اين شاخص نيز از ابتداي سال تاکنون با رشد 2 هزار و 185 واحدي مواجه شده است. و اما شاخص بازار دوم در هفته گذشته با رشد 173 واحدي در عدد 15 هزار و 287 ايستاد، اين شاخص از ابتداي سال تا کنون 2 هزار 724 واحد رشد کرده است و از عدد 12 هزار و 563 به بيش از 15 هزار رسيده است. در اين ميان شاخص صنعت هم مانند ساير شاخص ها در هفته گذشته رشد قابل توجهي داشت و با افزايش 237 واحدي در عدد 8 هزار و 234 ايستاد اين شاخص نيز همانند شاخص بازار اول و دوم و شاخص کل از ابتداي سال تاکنون 2 هزار و 61 واحد افزايش يافته است.
 ذوب آهن از فهرست شرکت هاي در جريان پذيرش بورس حذف شد
شرکت ذوب آهن اصفهان به دليل تکميل نکردن پرونده خود از فهرست شرکت هاي در جريان پذيرش حذف شد. به گزارش خبرنگار ايسنا، شرکت بورس اوراق بهادار تهران در اعلام آخرين وضعيت پرونده پذيرش شرکت هاي متقاضي پذيرش در بورس اعلام کرد که با توجه به تاکيد سهامدار عمده(ايميدرو) مبني بر انجام اصلاح ساختار مورد نظر قبل از واگذاري از طريق بورس، شرکت ذوب آهن به علت اصلاح نکردن ساختار مورد نظر قبل از واگذاري شامل تعيين تکليف صندوق بازنشستگي کارکنان خود از فهرست شرکت هاي درجريان پذيرش حذف شد. همچنين شرکت هاي بانک سرمايه، بيمه معلم، بيمه آسيا، بيمه البرز، بيمه دانا، پست بانک ايران، پست جمهوري اسلامي ايران، حمل و نقل بين المللي خليج فارس، خدمات مهندسي آب و خاک کشور، فولاد آذربايجان، گروه صنعتي پلور سبز، نفت ايرانول و هواپيمايي ايران ايرتور در مرحله تکميل مدارک هستند. در اين گزارش آمده است که شرکت هاي داروسازي الحاوي، معادن زغال سنگ البرز شرقي، معادن زغال سنگ کرمان، ملي صنايع پتروشيمي، مهندسي ساختمان و تاسيسات راه آهن و هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران (هما) درخواست پذيرش خود را به بورس اعلام کرده  و شرکت سرمايه گذاري اقتصاد نوين و سرمايه گذاري نظام مهندسي ايران نيز تقاضاي پذيرش خود را به بورس ارائه کرده اند. بر اساس اين گزارش، شرکت سيمان فارس نو هم به صورت مشروط در بورس پذيرفته شده  است و بايد مدارک خود را در زمان مقرر به بورس ارسال کند.

افزايش تعرفه واردات تاثير کمي در افزايش قيمت شکر داشته است
مديرعامل کشت و صنعت واحد حکيم فارابي درباره افزايش قيمت شکر در هفته هاي گذشته در بازار گفت: براساس گزارش انجمن صنفي کارخانه هاي قند و شکر ايران و تحقيقات انجام شده، افزايش قيمت شکر ناشي از افزايش قيمت هاي جهاني شکر بوده و افزايش تعرفه واردات تاثير کمتري در افزايش قيمت شکر داشته است.
محمود قدرتي در گفت وگو با ايسنا افزود: اميدواريم با افزايش توليد در واحد سطح و در نظر گرفتن تمهيدات لازم براي تنظيم بازار شکر در آينده وضعيت کشت و صنعت  بهبود يابد.
وي با اشاره به اقدامات صورت گرفته براي تامين آب مورد نياز براي آبياري اراضي کشت نيشکر توضيح داد: پس از بحث ها و تصميماتي که در ابتداي سال از سوي استانداري، سازمان آب و برق و سازمان جهاد کشاورزي استان براي تامين آب موردنياز اراضي نيشکر از رودخانه ي دز و کارون شد، سرانجام مصوب گشت 349 متر مکعب در ثانيه آب در اين رودخانه ها آزادسازي شود. 
 
450 ميليارد تومان به بهسازي سطح راه ها
اختصاص مي يابد

معاون راهداري وهماهنگي امور استان هاي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي از اختصاص450 ميليارد تومان به بهسازي سطح راه ها خبر داد. به گزارش ايسنا، حسن نيا - حفظ سطح کمي و کيفي راه ها و ارتقاي آن را از اهداف مهم راهداري برشمرد و اظهار کرد: راه نقش حياتي و جايگاه مهمي در کشور دارد چراکه حدود 95 درصد از حمل و نقل کالا و مسافر در کشور ما از طريق جاده ها صورت مي گيرد و سالانه حدود 800 ميليون مسافر و400 ميليون تن کالا از طريق جاده ها جابه جا مي شوند که 85 درصد آن از طريق 25 هزار کيلومتر راه هاي شرياني کشور انجام مي گيرد. وي افزود: درحال حاضر بيش از 6 هزار کيلومتر بزرگراه در کشور موجود است که نسبت به گذشته رشد چشمگيري داشته است. حسن نيا از مديران بخش راهداري خواست با فعال کردن گشت هاي راهداري با اولويت حفاظت از حريم راه ها و برقراري ايمني در محورها، نسبت به رفع نقاط آسيب ديده از سوانح در اسرع وقت اقدام کنند.
 
الگو جديد مصرف برق ابلاغ شده است
الگوي مصرف برق که توسط رييس جمهور ابلاغ شده، اجرايي مي شود و اطلاع رساني در اين زمينه از طريق توانير صورت مي گيرد. عباس علي آبادي - معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي - در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره  الگو مصرف برق که به تازگي توسط پايگاه اطلاع رساني دولت منتشر شده با بيان اين مطلب گفت: طبق اين الگو در مناطق عادي کشور در همه  ايام سال غير از تابستان الگوي مصرف برق 200 کيلووات ساعت و درفصل تابستان 300 کيلووات ساعت است. وي با بيان اين که اين الگو براي مناطق گرم دو هزار کيلووات ساعت است، افزود: اين مقدار در هيات دولت تصويب شده و توسط رييس جمهور نيز ابلاغ شده است. او در پاسخ به اين که الگو مصرف برق پيش از اين چگونه بوده است؟ اظهار کرد: ما تا الان الگوي مصرف برق نداشتيم که مردم را ملزم کنيم درآن چارچوب برق مصرف کنند، ولي پيش از اين نظامي وجود داشت که بر اساس آن مردم برق مصرف مي کردند. علي آبادي درباره نحوه  اطلاع رساني و زمان اعمال اين ابلاغيه در قبوض مشترکان اظهار کرد: درباره  اين مصوبه که از طريق دولت صادر شده به قدر کافي اطلاع رساني شده است و در آينده نيز اطلاع رساني خواهد شد. البته ما در حال حاضر در حال اقدامات عملي در اين زمينه هستيم تا بتوانيم بستر اقدامات اجرايي را فراهم کنيم که يکي از آن ها اقدامات نرم افزاري است. معاون وزير نيرو اظهار کرد: توضيحات در اين زمينه در پشت قبوض برق مشترکان اعلام خواهد شد. وي همچنين درباره  کميته  پنج نفره اي که به رياست پرويز داودي و عضويت پرويز فتاح تشکيل شده بود نيز تشريح کرد: کميته اصلاح الگوي مصرف به کار خود پايان داده و پس از اتمام کار اين کميته، ابلاغيه  رييس جمهور ملاک عمل است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مزر پرگهر
دريچه هنر
آموزش و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش