جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1388/06/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3416

رئيس واحد ايلخچي:
دانشگاه آزاد اسلامي سبب رونق علمي، فرهنگي شهرها شد

رئيس واحد بابل:
دانشگاه آزاد اسلامي در عرصه توليد علم و فن آوري نوين در کشور پيشگام است


با دانشجويان


خبر


  رئيس واحد ايلخچي:
 دانشگاه آزاد اسلامي سبب رونق علمي، فرهنگي شهرها شد 

 رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد ايلخچي گفت: به برکت تاسيس دانشگاه، شهرهاي کوچک در سطوح مختلف اعم از علمي، فرهنگي و عمران رونق پيدا کردند.
مهندس نريماني راد از راه اندازي باشگاه پژوهشگران جوان در واحد ايلخچي خبر داد و گفت:  5 رشته به مجموعه رشته هاي واحد ايلخچي اضافه مي شود.مهندس محمد نريماني راد در گفتگو با ايسکانيوز، درخصوص اولويتهاي کاري در سال تحصيلي جديد دانشگاه متبوع خود خاطرنشان کرد: با توجه به نياز جامعه و تاکيد رياست دانشگاه آزاد اسلامي، امسال پژوهش محوري را در اولويت کاري قرار داده و بر مبناي آن راه اندازي باشگاه پژوهشگران جوان را در دستور کار قرار داديم.وي اظهار داشت: همچنين برپايي کارگاهي جهت آموزش کارمندان درخصوص تکريم ارباب رجوع که عمدتا دانشجويان هستند، درنظر گرفته ايم.
نريماني راد ضمن اشاره به رعايت شاخص نسبت استاد به دانشجو با جذب 2 استاد در اين واحد تشريح کرد: ارائه کليه خدمات به شکل الکترونيکي، برپائي کارگاه هاي مقاله نويسي به زبان انگليسي و اجراي طرحهاي پژوهشي ويژه استادان، در اختيار گذاشتن آيين نامه هاي آموزشي به دانشجويان جديدالورود به شکل CD، تکميل ساختمان نيمه کاره آموزش و طراحي ساختمان سلف سرويس از ديگر کارهاي صورت گرفته در اين واحد است.
وي افزود: 5 رشته مهندسي تکنولوژي عمران، مهندسي تکنولوژي الکترونيک، مهندسي تکنولوژي برق، شبکه هاي انتقال و توزيع، مهندسي تکنولوژي ساختمان و مهندسي تکنولوژي معماري در مقطع کارشناسي ناپيوسته از بهمن ماه به مجموعه رشته هاي اين واحد اضافه مي شود.
نريماني راد از اختصاص 350 ميليون تومان اعتبار براي ساخت کارگاه ها و آزمايشگاه ها خبر داد و گفت: تا به امروز نزديک به 60 ميليون تومان هزينه کرده ايم.رئيس واحد ايلخچي درخصوص جايگاه دانشگاه آزاد اسلامي در کشور به ايسکانيوز گفت: اين مجموعه عظيم علمي - فرهنگي در بحراني ترين زمان ايجاد و متوليان آن سهم بزرگي در ارتقا سطح علمي کشور و جلوگيري از خروج نسل جوان به کشورهاي بيگانه دارند.نريماني راد بيان کرد: اين مجموعه عظيم در حال رقابت با کشورهاي پيشرفته و صنعتي، فرهنگ جامعه را ارتقا بخشيده و سبب تحول شهرهاي کوچک شده است.


  رئيس واحد بابل:
  دانشگاه آزاد اسلامي در عرصه توليد علم و فن آوري نوين در کشور پيشگام است 

گردهمايي اعضا» هيئت علمي و اساتيد حق التدريس با حضور حجه الاسلام والمسلمين حاج حسن قلي پور رئيس واحد، معاونين، مديران گروه در سال تحصيلي جديد 89-88 با رويکردهاي نو جهت حفظ و حراست دانشگاه و تعامل و انديشه و برنامه ريزي کارا و قبولي طاعات و عبادات در سالن اجتماعات برگزار شد.
به گزارش آنا، قلي پور رئيس واحد گفت: هرگز در هيچ کاري خدا را فراموش نکنيد و با وضو وارد کلاس شويد چون علم يک گنج عظيم و مرکز علمي مقدس و پاک است. وي اظهار داشتند شما بازوبان دانشگاه هستيد و خود را از معاونتها جدا ندانيد، دانشگاه خانه شماست و در کارها با هم ديگر تعامل و همفکري داشته باشيد.رئيس واحد بابل افزود: خود عامل باشيد تا کارهايتان بر ديگران اثر کند و از کسي انتقام نگيريد، عمل کنيد تا محبوب همگان شويد. مسائل سياسي در کلاس بيان نشود بيشتر بحث علمي پژوهشي و تحقيقات و کار آموزشي انجام دهيد.
قلي پور تاکيد کرد: طبق سرفصل آموزش و رعايت شئونات اسلامي اخلاقي تدريس نمايد و اگر در کار تدريس سهل انگاري شود گناه مي کنيد و دانشجويان را کنترل و مواظبت نمايد چون شما سازندگان مديران آينده جامعه هستيد.
رئيس واحد بابل ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامي به لحاظ علمي و توزيع عدالت اجتماعي و آموزشي و در عرصه توليد علم و فناوري نوين در کشور پيشگام بوده و لذا در توسعه و تجهيزات فضاي آموزشي و پژوهشي و فرهنگي جامعه خدمات ارزشمندي انجام داده است. و حرفهاي زيادي براي گفتن دارد. و نيز امروز به عنوان بزرگترين مرکز علمي جهان مطرح مي باشد.وي اضافه کرد: رقابت علمي در جامعه و جهان افزايش يافته است، گفت: خوشبختانه در شهرستان بابل 17 مرکز علمي و آموزشي وجود دارد که به نقل از فرماندار وقت دانشگاه آزاد اسلامي در بين اين مراکز دانشگاهي حرف اول را مي زدند. گفتني است پيش از سخنان رئيس واحد، دکتر نبوي معاون آموزشي و دکتر رحماني معاون پژوهشي هريک پيرامون افزايش رشته جديد، جذب و اصلاح هيئت علمي، وقت شناسي اساتيد، حضور به موقع در کلاس، خدمات آموزشي، اعلان به موقع نمرات دانشجو و ثبت نام اينترنتي، طرحهاي تحقيقاتي و بودجه طرحها و مقالات، تجهيزات آزمايشگاهها و امکانات گروه پزشکي و دامپزشکي، ارائه مقالات ISI، لوازم خدمات کمک آموزشي، اختراعات و چاپ مجلات و برگزاري همايشها منطقه اي و ملي توضيحاتي مبسوطي ايراد کردند.


 با دانشجويان  

 روانشناسي رشد شناختي و اخلاقي در دوره نوجواني

استاد :  دکتر حسن احدي -------------دانشجو :سيدکمال الدين طباطبايي ( قسمت  پنجم )

در ابتدا کودکان از اين لحاظ خودميان بين هستند که هيچ مفهومي از دنياي خارج بجز فعاليتهاي خودشان ندارند و اشيا خارجي به خودي خود، هيچ موجوديت دائمي براي آنها ندارند. تنها در پايان دوره حسي حرکتي است که دست از ميان گرايي بر مي دارند و خود را در دنيايي از اشيا دائمي که خود نيز يکي از آنهاست جاي مي دهند. در دوره بعدي، يعني تفکر پيش عملياتي، کودکان وارد يک دنياي جديد و بسيار گسترده مي شوند. دنيايي که شامل زبان، تصور سمبلي و ارتباط با ديگران است، دوباره کودکان خودميان بين مي شوند و براي آنها دشوار است که بار ديگر چيز ديگري را در نظر بياورند. به تدريج آنها از ميان گرايي دست برمي دارند که لااقل درباره اشيا محسوسي که مستقيما در برابر آنان است، ديدگاه هاي ديگر را نيز درنظر بگيرند. سرانجام نوجوانان وارد دنياي پهناورتري مي شوند يعني دنياي امکانات و خودميان بيني آشکار مي شود. در اين زمان درحالي که نوجوان قدرت خود را در افکارش نامحدود مي داند، خودميان پنداري ظاهر مي شود. آنان روياي يک آينده باشکوه و يا تغيير جهان از طريق افکارشان را در سر مي پرورانند بدون آنکه تلاشي درجهت آزمون افکارشان به طور واقعي انجام دهند و عاقبت براي آخرين بار نوجوان دست از ميان گرايي برمي دارد و اين هنگامي است کهواقعا نقشهاي بزرگسالان را برعهده مي گيرد و پس از آن ياد مي گيرند که يک ساختار فرضي و يا تصوير خيالي را وقتي که قابليت بکار بستن در واقعيت داشته باشد، ارزشمندتر است.  يکي از عقايد پياژه که مورد انتقاد واقع شد اين بود که تفکر صوري به وسيله همه انسانها قابل دستيابي است. اما سوال اين است که در چه سني؟ براساس کارهاي اوليه با کودکان اروپايي پياژه فرض کرد که عمليات صوري بين سنين 11 تا 15 سالگي رشد مي کند. يک مطالعه بر روي آزمودني هاي آمريکايي يک گروه از افراد 14ساله، دو گروه 16و 17ساله و يک گروه از بزرگسالان با تفکر عمليات صوري را بررسي کرد. گروه 14ساله ها و يکي از گروه هاي 16و 17ساله ها با پيشرفت تحصيلي متوسط بودند و گروه دوم 16و 17ساله ها دانش آموزان باهوش بودند و گروه بزرگسالان (20 تا 55 سالگي) هوش متوسط داشتند. نتايج بدست آمده اين بود که تنها 26 تا 33 درصد از نوجوانان باهوش متوسط و بزرگسالان و تنها 60 درصد از نوجوانان سرآمد قادر به کاربرد سطح کامل تفکر صوري بودند. (پسرها در اين سطح به طور معناداري از دختران بهتر عمل کردند) برطبق تحقيق دوليت مشخص مي شود که تفکر عمليات صوري بطور کامل در انتهاي دبيرستان کسب نمي شود و ديگر اينکه بسياري از دانش آموزان آمريکايي وارد تفکر صوري نمي شوند و مي توان به اين نتيجه رسيد که سن عمليات صوري درگذشته نادرست تخمين زده شده است.
تحقيق بين فرهنگي ديگر نشان مي دهد که تفکر صوري در فرهنگها به خصوص فرهنگهايي که از نظر تکنولوژيک عقب ترند چنان گستردگي ندارد که پياژه معتقد بود. اين يافته نشان مي دهد که اين شايد بدين دليل باشد که مفهوم سازي از رشد تفکر ريشه در تفکر علمي غربي دارد. دوليت در سال 1972 مطرح کرد که عمليات صوري حاصل نمي شود مگر اينکه مقتضيات محيطي اين اجازه را بدهند. و نکته موثر ديگر اين است که رفتار و تفکر روزمره ما در فرهنگ خودمان، که تا حدودي در سطح عيني است نياز به تفکر صوري ندارد.                                          ادامه دارد


 خبر  

بيانيه جامعه اسلامي دانشگاهيان ايران به مناسبت روز جهاني قدس
روز جهاني قدس ميراث گرانسنگ معمار بزرگ انقلاب اسلامي حضرت امام خميني(ره) و نماد وحدت ملي، انسجام جهان اسلام و خروش عالم گير مسلمين عليه ظلم و استبداد غاصبان قدس شريف است. تداوم تجاوز به نوار غزه و اصرار بر حصر زنان و کودکان فلسطيني نشان مي دهد که رژيم صهيونيستي هيچ اعتقادي به قوانين بين المللي و حقوق بشر ندارد. چراکه اعمال غيرانساني و رفتار خشونت آميز طبق قواعد بين المللي جنايت جنگي محسوب شده و از طريق مجامع بين المللي به ويژه ديوان کيفري بين المللي قابل پيگيري است.جامعه اسلامي دانشگاهيان ايران هم صدا با ملت آزاده ايران همه مسلمين غيور و ظلم ستيز با الهام از آموزه هاي امام خميني(ره) و بيانات رهبر فرزانه انقلاب اين رژيم را نماد فتنه و تجاوز و منشا» بحران در دنياي اسلام دانسته و اعلام مي دارد تنها راه آزادي قدس شريف بازگشت به شعائر اسلامي، تداوم مقاومت همه جانبه در مقابل اشغالگري و اتخاذ رويه مشترک از سوي جهان اسلام است.جامعه اسلامي دانشگاهيان ايران اولين بار است، بدون احقاق حقوق واقعي فلسطينيان و بازگشت تمام آوارگان به موطن خويش و نيز پايان اشغالگري طرح هرگونه صلح و سازش محکوم به شکست بوده و اصرار بر اين امر ناعادلانه از سوي هر کشوري به نوعي فرصت سوزي و امتيازدهي بيشتر به رژيم صهيونيستي در منطقه تلقي مي شود. جامعه اسلامي دانشگاهيان ايران بارديگر ضمن محکوميت و بي توجهي و سکوت مدعيان دروغين حقوق بشر و نيز مسامحه برخي از دولتهاي اسلامي درقبال وضعيت رقت انگيز مردم تحت محاصره غزه، از کشورهاي اسلامي مي خواهد با تقويت همکاري و بهره گيري از ظرفيت بالاي موجود به ويژه از طريق سازمان کنفرانس اسلامي زمينه را براي پايان اشغالگري و خشونت سازمان يافته در سرزمين هاي فلسطيني فراهم سازند. بي ترديد شکست رژيم صهيونيستي در جنگ 23 عليه مقاومت ملت مظلوم فلسطين و ناکامي در رسيدن به مقاصد شوم و تزلزل در ارکان قدرت سياسي اين رژيم، از تبعات اصلي تداوم محاصره و غزه است. اميد است که با پايداري و همدلي بيشتر فلسطينيان و با اتخاذ سياست هاي کارآمد و اثربخش مسلمانان شاهد پيروزي و سرافرازي دنياي اسلام باشيم.

شماره 24 سيماي دانشگاه منتشر شد
آخرين شماره ماهنامه خبري و اطلاع رساني روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال با عنوان «سيماي دانشگاه» در دومين سال انتشار آن منتشر شد .
شماره 24 سيماي دانشگاه که شهريور ماه به چاپ رسيده است، حاوي اين مطالب است :  عيد سعيد فطر مبارک،  پيام رئيس واحد تهران شمال به مناسبت آغاز سال تحصيلي : 88-89 «ماه مهر نمادي از شروع يک تلاش دوباره است»، طرح جديد معاونت دانشجويي واحد تهران شمال جهت اصلاح الگوي مصرف، روز قدس گاه همدلي و همگرايي،      TEFLL   اولين نشريه تخصصي گروه زبان انگليسي منتشر شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش