جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/03/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2494


توسط دکتر جاسبي در شارجه اعلا م شد :
دستاورد ها و مصوبات اجلا س شورا هاي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلا م


افزايش تعرفه واردات و تشديد رکود بازار لوازم خانگي


لاوروف: قدرت هاي جهان حاضر به ارائه تضمين درباره حقوق هسته اي ايران هستند

دکتر "پورکاظمي" - معاون سازمان سنجش با بيان اينکه تنها 5 درصد از سهيه ها به فرزندان شهدا، ايثارگران و رزمندگان اختصاص دارد گفت: هر سال که از زمان اتمام جنگ تحميلي فاصله مي گيريم از تعداد داوطلباني که داراي سهميه شهدا باشند کاسته مي شود.
دکتر "پورکاظمي" در گفتگو با مهر افزود: سهميه هاي موجود در کنکور شامل سهميه مناطق يک، دو و سه و سهميه شهدا، ايثارگران و رزمندگان است.
وي اظهار داشت: سهميه مناطق بيش از 95 درصد سهميه دانشگاه ها را به خود اختصاص مي دهد و شهرهاي بزرگ تهران، اصفهان، شيراز، مشهد و ... جز سهميه منطقه يک به شمار مي آيند. شهرهاي درجه دوم مانند قزوين، اراک، قم و اردبيل نيز سهميه منطقه دو و شهرهاي کوچک دور از مرکز نيز سهميه منطقه 3 را به خود اختصاص مي دهند.
معاون سازمان سنجش با بيان اين که مناطق مختلف شانس مساوي براي قبول شدن داوطلبان دارند، گفت: تعداد داوطلبيني که داراي سهميه منطقه 2 هستند بيشتر از داوطلبان ديگر مناطق است.
وي اظهار داشت: تنها 5 درصد از سهيه ها به فرزندان شهدا، ايثارگران و رزمندگان اختصاص دارد. البته شانس قبولي براي فرزندان شهدا بالاتر از ايثارگران و رزمندگان است. به دليل اينکه اين دسته از داوطلبين جوان تر هستند و زمان کمتري از پايان تحصيلات دبيرستان تا شرکت در آزمون را سپري کرده اند.
"پورکاظمي" گفت: سازمان سنجش 5 درصد ديگر نيز براي خانواده شهدا که شامل برادر و خواهر شهيد مي شود اختصاص داده است که در صورت وجود داوطلبان خواهر يا برادر شهيد اين سهميه جدا از سهميه فرزندان شهيد اختصاص مي يابد.
کنکور 85 همانند آزمون سراسري سال گذشته در يک مرحله برگزار مي شود و داوطلبان هر يک از گروههاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي، علوم انساني، هنر و زبانهاي خارجي در يک جلسه به سوالات عمومي و اختصاصي که در سطح کتب دبيرستان است، پاسخ مي دهند.
کنکور در روزهاي جمعه، شنبه و يکشنبه يعني نهم، دهم و يازدهم تير ماه در بيش از 370 شهرستان داخل کشور و 14 کشور خارجي برگزار مي شود.
بر اين اساس آزمونهاي گروه آزمايشي علوم رياضي و فني صبح روز جمعه، گروه آزمايشي هنر بعد از ظهر جمعه، گروه آزمايشي علوم تجربي صبح شنبه، گروه آزمايشي زبانهاي خارجي بعد از ظهر شنبه و گروه آزمايشي علوم انساني نيز صبح يکشنبه برگزار مي شود. براي داوطلبان گروه هاي آزمايشي علوم رياضي، علوم تجربي و علوم انساني در آزمون امسال دو پاسخنامه ارايه مي شود.
سوالات کنکور امسال به صورت تستي - چهارگزينه اي است که به صورت دفترچه هاي آزمون عمومي و اختصاصي در اختيار داوطلبان قرار مي گيرد و داوطلبان بايد در مهلت مقرر به سوالات مربوط پاسخ دهند.
در سال جاري يک ميليون و 345 هزار و 177 نفر تقاضانامه ثبت نام را تکميل کرده اند که از اين تعداد 826 هزار و 365 نفر خواهران و 518 هزار و 812 نفر برادر هستند، به عبارت ديگر حدود 61/43 درصد داوطلبان را خواهران و 38/57 درصد را برادران تشکيل داده اند.
تعداد داوطلبان امسال حدود 44 هزار و 378 داوطلب يعني 3/2 درصد نسبت به سال گذشته کاهش يافته است.
در اين راستا، تعداد داوطلبان سال گذشته نسبت به سال 83 حدود 47 هزار داوطلب، سال 83 نيز 13 هزار داوطلب نسبت به کنکور سال 82 کاهش داشته و تعداد داوطلبان کنکور 82 نيز 5 هزار داوطلب نسبت به سال 81 کمتر بوده است.
هرم سني جوانان و افزايش ظرفيت دوره هاي روزانه و شبانه دانشگاهها، ايجاد دوره هاي فراگير، نيمه حضوري، پودماني، جامع علمي کاربردي و کارداني پيوسته از دلايل کاهش تعداد داوطلبان کنکور بوده است.
در اين راستا 70 هزار و 476 نفر از ساير گروه هاي آزمايشي علاقمندي خود را براي شرکت در آزمون گروه هنر و 233 هزار و 190 نفر نيز علاقمندي خود را براي شرکت در گروه آزمايشي زبان نشان دادند.

رييس قوه قضاييه، در جلسه دوشنبه مسوولان عالي قضايي با اشاره به جريان هاي روزهاي اخير در کشور و بحث توطئه هاي دشمنان انقلاب در راستاي ايجاد تفرقه در ميان قوميت ها، اظهار داشت: هر زمان که دشمن مايوس مي شود اقدام به اين نوع جريان سازي ها مي کند. به گزارش ايسنا، آيت الله هاشمي شاهرودي در اين جلسه، با اشاره به برخي تحريکات افرادي معلوم الحال در حوادث اخير، خاطرنشان کرد: جريان هاي شکست خورده ضد انقلاب از منافذ خاصي نفوذ مي کنند و در تحرکات اخير مشخص شد که عناصر زيادي از دستگير شدگان از عوامل گروهک ها و عامل خارجي بوده اند.
هاشمي شاهرودي، با اشاره به قرار گرفتن در آستانه سالگرد ارتحال ملکوتي حضرت امام (ره)، يادآور شد: امام عزيز يک انسان بي نظير در عصر حاضر بود که منش و کلام و عمل ايشان بايد الگوي همه ي مسلمانان و مومنان قرار گيرد.
وي، برگزاري يکصدمين سال قانونگذاري در مجلس شوراي اسلامي و حضور مسوولان قواي سه گانه را حرکتي بسيار ارزشمند خواند و تصريح کرد: بسياري از مسائل توسط سخنرانان در اين نشست مطرح شد، اما برخي از مسائل و مشکلات مهم تر و عميق تر نيز به علت کمبود وقت عنوان نشد.
در جلسه مسوولان عالي قضايي موادي از قانون مجازات اسلامي مطرح و مورد تصويب قرار گرفت.
تعريف جرايم و مجازات و قانونمندي جرم و مجازات و روش هاي تغيير قوانين کيفري که مواد اول تا پنجم قانون مجازات اسلامي را تشکيل مي داد از جمله موارد مورد تصويب در اين نشست بود.
بر اساس مواد مورد بحث در جلسه مسوولان عالي قضايي، در صورت اجمال يا ابهام، قوانين کيفري به نفع متهم تفسير و به همان ترتيب عمل خواهد شد.

خانه اي که در آن طنز " زندگي به شرط خنده" صورت مي گيرد واقع در باغ بزرگي است که تمام قسمت هاي سريال حتي صحنه هايي که نشان دهنده بيرون از منزل است در داخل باغ ضبط مي شود.
غير از درختان باغ، تمام فضاي بيرون و داخل خانه، حتي آجرهاي ديوار آن، دکورهاي ساخته شده هستند و مظلومي (کارگردان) در اين خانه ي قديمي ( واقع در شمال شهر تهران) که بيشتر قسمت هايش به مدد طراح صحنه و دکور سريال، بازسازي شده، "زندگي به شرط خنده" را روايت مي کند. قبل از ضبط همه ي عوامل پشت صحنه و بازيگران به همراه کارگردان و دستيار آن درتلاش و تکاپو هستد. نويد سگ گرگي را به تراس بالا برده و مي بندد و خشايار (حميد لولايي) هم مشغول خواندن متن است.
اتاق نويد و آرزو پر از تابلوهاي شعر و آويخته به ديوار است. نوار ويديو و ضبط صوت و شيشه هاي عطر ديگر وسايل اين اتاق را شامل مي شود و در اتاق بهرام و پروانه، انواع و اقسام ماسک و وسايل که نشان دهنده عشق به بازيگري است ديده مي شود.
هنگامي که مي خواهيم به طبقه ي بالا برويم. عکس خشايار ( با بازي حميد لولايي) توجه مان را جلب مي کند که کنار ورودي ساختمان نصب شده است. دوباره وارد باغ شده و در آلاچيق کنار استخر علي صادقي با بي حوصلگي نشسته است و مي گويد: خيلي از پروژه کاري اش راضي نيست. در حين ديدن تمام زواياي باغ، فروزان جليلي فر - طراح صحنه و لباس "زندگي به شرط خنده" - به ايسنا مي گويد که با کاشت شبدر تمامي فضاي سبز را درست کرده اند و در اين خانه درختان حيات تنها فضاي سبز بودند.
در ادامه ولدبيگي و بختياري براي تمرين و اداي نقش آماده مي شوند و همه در اتاق نويد به همراه صدابرداران، فيلمبرداران، نورپردازان و ساير عوامل نظاره گر بازي آن ها مي شوند. آنان تقريبا بدون تپق (به جز يکي دو مورد کوچک) نقش شان را به خوبي ايفا مي کنند و در اين حين صداي آواز خشايار (حميد لولايي) از اتاق ديگري جلب توجه مي کرد که به همراه قرطاس به جمع بازيگران مي پيوندد.
............................

نتياج يک تحقيق که در مجله control todacco به چاپ رسيده نشان مي دهد کشيدن حتي يک نخ سيگار در کودکي مي تواند عاملي براي اعتياد به سيگار در نوجواني باشد.
تحقيقات جديد نشان مي دهد احتمال سيگاري شدن نوجواناني که در کودکي فقط يک نخ سيگار کشيده اند دو برابر سايرنوجوانان است.
به گزارش خبرگزاري فرانسه ، محققان با بررسي عادات استعمال دخانيات در نوجوانان دريافتند وسواس سيگار کشيدن بعد از امتحان اولين نخ سيگار مي تواند بيش از سه سال نهفته بماند.
18 درصدکساني که در سن 11سالگي سيگار را امتحان کرده اند در 14سالگي سيگاري شده اند. اين ميزان در مورد کساني که هيچ گاه سيگار نکشيده اند 7درصد بود.
فيلدر مي گويد فاصله بين امتحان يک نخ سيگار با سيگاري شدن سالها طول مي کشد.
اما محققان براي اولين بار نشان دادند در فاصله استعمال اولين نخ سيگار و سيگاري شدن يک دوره نهفته وجود دارد.
اين نتايج همچنين نشان مي دهد سابقه استعمال سيگار يک پيش نشانگر قوي اعتياد به سيگار در سالهاي بعد است.
نيکوتين حاصل از يک نخ سيگار مي تواند مسير پاداش مغز را تغيير دهد.
انتشار مواد شيميايي در اين مسير مغزي باعث مي شود فرد از چيزي احساس لذت کند.
يک فرضيه ديگر مي گويد سيگار کشيدن موانع اجتماعي که نوجوان را از استعمال دخانيات برحذر مي دارد مانند ترس از واکنش والدين مي شکند.
براساس اعلام تحقيقات سرطان انگليس، 14درصد نوجوانان 11ساله و 62درصد نوجوانان 15ساله در اين کشور در سال 2004سيگار را امتحان کرده اند.
اين تحقيق حاصل بررسي بيش از 2هزار نوجوان 11تا 16ساله در 36 مدرسه در لندن طي مدت پنج سال است.

گروهي از پژوهشگران آمريکايي، انگليسي و فرانسوي موفق به کشف منبع طبيعي ويروس HIV عامل بيماري ايدز در جهان شدند.
محققان بهداشتي پس از 10 سال بررسي موفق شدند منبع بيماري ايدز را در شمپانزه هاي ساکن جنگلهاي کشور کامرون در آفريقا پيدا کنند.
بر اساس اين گزارش ها، پژوهشگران دانشگاههاي ناتينگهام، آلاباما و مون پوليه دريافتند شمپانزه هاي کامرون به نوعي ويروس کمبود سيستم دفاعي در ميمون ها به نامSIV مبتلا هستند که شباهت زيادي به ويروس HIV دارد.
به اعتقاد اين محققان، جنگلهاي جنوب شرق کامرون منبع طبيعي ويروس SIV است که پيش از سالهاي 1930از طريق شمپانزه ها به انسان منتقل شد و سپس با انجام برخي تغييرات در بدن انسان ها به ويروس HIV تبديل شده است.
احتمالا اولين بار شکارچيان با کشتن شمپانزه ها و کندن پوست آنها به اين ويروس مبتلا شده اند و با مسافرت به مناطق مختلف اين ويروس را در جهان پخش کرده اند.
پروفسور "پال شارپ" از اساتيد ژنتيک دانشگاه ناتينگهام گفت:
ويروس بدن شمپانزه ها به صورت باورنکردني شبيه ويروس HIV بوده و احتمال يافتن ويروس ديگري که بتواند از چنين شباهتي به HIV برخوردار باشد بسيار اندک است.
وي افزود: شمپانزه و انسان از دستگاه ژنتيکي بسيار مشابهي برخوردار هستند ولي جالب اين است که ويروس SIV که در شمپانزه ها به دليل وجود پادزهر در بدن آنها تقريبا بي خطر است مي تواند، پس از ورود به بدن انسان به ويروس خطرناکي تبديل شود.
آمار منتشره حاکي است،دو سوم جمعيت از 40 ميليون نفري مبتلايان به ييماري ايدز قاره آفريقا هستند.

سايت رسمي ديدارهاي باشگاهي آلمان، بوندس ليگا در گزارشي با عنوان "ايران، آماده براي گام بعدي" به تيم ملي کشورمان پرداخته است.
گفتني است که در فاصله دو هفته اي مانده به شروع ديدارهاي جام جهاني, سايت بوندس ليگا به بررسي تاريخچه ديدارهاي ايران در جام جهاني و تيم ملي کشورمان پرداخت.
در اين گزارش آمده ...
ادامه...


اين نسخه 4555 بار ديده شده است

شیدراوی - نرم افزار ایجاد نشریه الکترونیکی و نشر الکترونیک

 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
تست