جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/03/24 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2504


لاريجاني در بازگشت از سفر مصر و الجزاير :
جهان عرب از ايران حمايت مي کند


در صورت تصويب نهايي در مجلس
اسامي مفسدان اقتصادي منتشر مي شود


عضو شوراي مرکزي حزب اعتماد ملي:
حضور هاشمي رفسنجاني اصلاح طلبان را منسجم تر مي کند

ظرفيت پذيرش دانشجو در رشته هاي مختلف آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي وابسته به وزارت بهداشت اعلام شد .
آزمون کار شناسي ارشد رشته هاي گروه پزشکي وابسته به وزارت بهداشت روز پنج شنبه مورخ 85/4/1 طي دو نوبت صبح و بعداظهر براي 41 رشته در 22 مرکز دانشگاه علوم پزشکي به عبارتي در 18 شهرستان سراسر کشور ( اروميه ، اصفهان ، اهواز ، بيرجند ، بندر عباس ، تبريز ، تهران ، رشت ، زاهدان ، زنجان ، ساري ، شيراز ، کرمانشاه ، کرمان ، گرگان ، مشهد ، همدان و يزد ) برگزار مي شود و داوطلبان کار ت ورود به جلسه مي بايست از دانشگاه علوم پزشکي شهر انتخابي خود در زمان ثبت نام در يافت نمايند .
زمان توزيع کارت :
نوبت صبح سه شنبه 85/3/30 ساعت 12-8
بعداظهر 85/3/30 ساعت 17/13-5
کساني که موفق به دريافت کار ت نشده اند روز چهار شنبه مورخ 85/3/31 ساعت 13-8
رشته هاي مورد آزمون نوبت صبح :
اپيدميولوژي ، آموزش بهداشت ، آمار زيستي ، انگل شناسي ، بهداشت حرفه اي ، حشره شناسي پزشکي ، روانشناسي باليني ، رفاه اجتماعي ، علوم تشريحي ، علوم بهداشتي در تغذيه ، فيزيک پزشکي ، فيزيولوژي ، قارچ شناسي ، مديريت خدمات بهداشتي درماني ، مددکاري اجتماعي ، مديريت توانبخشي ، ميکروب شناسي ، ويروس شناسي ، هماتولوژي ، اقتصاد بهداشت ، مهندسي پزشکي ، نانو تکنولوژي ، مامايي ، ايمني شناسي ، بيو شيمي ، ژنتيک و علوم تغذيه .
رشته هاي مورد آزمون در نوبت بعداظهر :
پرستاري ، فزيوتراپي ، کار درماني جسماني ، کار درماني رواني ، کتابداري و اطلاع رساني پزشکي ، گفتار درماني ، مدارک پزشکي ، بهداشت محيط ، اعضاي مصنوعي ، آموزش پزشکي ، بينايي سنجي ، شنوايي شناسي ، علوم و صنايع غذايي .
به گزارش خبرنگار آفرينش مدت زمان پاسخگويي سوالات رشته هاي آمار زيستي 140 دقيقه ، فيزيک پزشکي 185 دقيقه ، مهندسي پزشکي 200 دقيقه اقتصاد بهداشت 150 دقيقه پيش بيني شده است.

وزير امور خارجه ايران با محکوميت نقض حقوق بشر در غرب اعلام کرد: وزارت امور خارجه درباره وضعيت نقض حقوق بشر در آمريکا و اروپا گزارش مفصلي تهيه کرده است که در قالب جزوات و کتاب منتشر خواهد شد.
به گزارش فارس، منوچهر متکي ديروز در حاشيه ديدار وزير امور خارجه، قائم مقام، معاونان و برخي مقامات وزارت امور خارجه با سيد محمود هاشمي شاهرودي که به ميزباني رئيس قوه قضائيه در سالن کنفرانس حوزه رياست قوه قضائيه برگزار شد، در جمع خبرنگاران با مفيد و مثبت ارزيابي کردن اين ديدار و مذاکرات في مابين اظهار داشت: وزارت خارجه به دليل مسئوليتش با همه دستگاه ها در حوزه قضايي و حقوقي از جمله قوه قضائيه ارتباطات مستمري دارد.
وي با اشاره به وجود ايرانيان خارج از کشور و همچنين خارجيان مقيم ايران و مسائل حقوقي مبتلا به هموطنان ايراني خارج از کشور تصريح کرد: در اين ديدار موضوع مربوط به مسائل حقوقي ايرانيان خارج از کشور بررسي و تمهيداتي در اين رابطه انديشيده شد.
به گفته متکي، همچنين مقرر شد دست اندرکاراني از وزارت امورخارجه به واسطه مسئوليت هايي که در خارج از کشور دارند و در فرصتهاي متناوب که در خارج از کشور به سر مي برند مشکلات ايرانيان مقيم خارج را از نزديک مشاهده و بررسي و نيابتي از سوي قوه قضائيه مشکلات آنها را پيگيري کنند.
وزير امور خارجه کشورمان تصريح کرد: در اين ديدار همچنين مباحثي پيرامون مسائل حقوقي و قضايي خارجيان مقيم ايران صورت گرفت.
وزير امور خارجه در ادامه اهميت سرمايه گذاري خارجي از جمله سرمايه گذاران ايراني در کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: هم دولت و هم قوه قضائيه و ساير دستگاهها، سرمايه گذاري خارجي بويژه سرمايه گذاران ايراني در کشور حمايت مي کنند و البته در اين ديدار نيز طرفين بر اين مقوله مهم تاکيد داشتند.
متکي با اشاره به تسهيلات ايجاد شده فراروي سرمايه گذاران خارجي و داخلي در کشور بيان داشت: اين مسئله مهم از سوي آقاي هاشمي شاهرودي نيز مجددا مورد تاکيد قرار گرفت.
وي خاطرنشان کرد:در اين جلسه مقرر شد جلسات مشترک ديگري بين وزارت امور خارجه و رئيس قوه قضائيه برگزار شود.
متکي بيان داشت: بنا داريم در نشست هاي آينده رويکردهاي وزارت خارجه در مسايل مختلف را در جلسات مشترک به استحضار آقاي شاهرودي برسانيم.
وزير امور خارجه رويکردهاي جديد وزارت امور خارجه را حرکت از موضع مدعي در بيان منطق ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران در پيگيري سياست عدالت محور دولت نهم ياد کرد و افزود: در حوزه هسته اي بارها تاکيد کرده ايم جمهوري اسلامي ايران در ديپلماسي خود دستاوردهاي ارزشمندي تا به حال داشته و خوشبختانه در جايگاه بالاتري در تعامل با دنيا واقع است; بهطوري که سياست ايران در اين مقوله مخاطبان زيادي متوجه خود کرده است.
وزير امور خارجه ابراز اميدواري کرد که در راستاي اهداف دولت و ملت در محيط بين الملل توفيقات بيش از بيش عايد کشورمان شود.
بر پايه اين گزارش، متکي همچنين در خصوص آخرين پيگيريها از وضعيت چهار ديپلمات ايراني ربوده شده در لبنان تاکيد کرد: اين مساله در دستور کار مستمر وزارت امور خارجه و همچنين مسئولان جمهوري اسلامي ايران قرار دارد و اميدواريم با پيگيريهاي لازم به نتايج مفيدي در اين زمينه برسيم.
متکي همچنين با ابراز تاسف از اين که دولت فرانسه هيچ گونه اطلاعي از وضعيت «مراد آمون» زنداني تبعه ايراني در اين کشور که اخيرا در زندان اين کشور کشته شده است، اين اقدام فرانسه را نمونه اي از نقض صريح حقوق بشر دانست و افزود: مراتب اعتراض خود را به مقامات فرانسه اعلام کرده ايم و از آنان در اين رابطه توضيح خواسته ايم.

مدير کل امور دانشجويان شاهد و ايثارگر وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از بومي سازي پذيرش دانشجويان شاهد و ايثارگر، بازنگري آيين نامه و مقررات آموزشي دانشجويان شاهد و ايثارگر، تغيير و تحول در نقش، جايگاه و شيوه خدمت رساني اساتيد مشاور، ارزيابي و ارتقاي کمي و کيفي فعاليت ستادهاي رسيدگي به امور دانشجويان شاهد و ايثارگر در دانشگاه ها خبر داد.
دکتر حميدرضا شاه محمدي در گفت و گو با ايسنا، تهيه و تدوين راهکارهايي براي بومي سازي پذيرش دانشجويان در کنکور سراسري، تسهيل امر انتقال دانشجويان به شهر و استان محل اقامت خانواده، برگزاري کارگاه ها و دوره هاي آموزشي براي مديران و کارشناسان ادارات شاهد و ايثارگر دانشگاه ها، همکاري مستمر و تبادل نظر و برگزاري نشستهاي مشترک با اداره کل آموزش عالي بنياد شهيد و امور ايثارگران و وزارت بهداشت و نظارت و پيگيري وضعيت آموزشي و فرهنگي دانشجويان شاهد و ايثارگر شاغل به تحصيل در موسسات و مراکز آموزش عالي غير انتفاعي را از ديگر برنامه هاي اين حوزه عنوان کرد.
وي در ادامه با اشاره به بازنگري آيين نامه هاي آموزشي دانشجويان شاهد و ايثارگر دانشگاهها، گفت: بررسي، بازنگري و اصلاح آيين نامه ها و مقررات آموزشي مربوط به دانشجويان شاهد و ايثارگر متناسب با نياز دانشجويان در مقاطع مختلف تحصيلي، اجراي طرح پژوهشي نظرسنجي از دانشجويان شاهد و ايثارگر پيرامون انتظارات و نيازهاي آموزشي، فرهنگي و رفاهي، ارتقاي کمي و کيفي فعاليتهاي ستادهاي رسيدگي به امور دانشجويان شاهد و ايثارگر در دانشگاه هاي سراسر کشور از برنامه هاي اين حوزه است.

سخنگوي قوه قضاييه، تعداد دستگير شدگان تجمع روز دوشنبه برخي زنان در ميدان 7 تير را 70 نفر اعلام کرد و گفت: 42 نفر آنها خانم و 28 نفر آنها از آقايان بودند و اتهام آنها نيز تجمع غيرقانوني بوده است. وي همچنين در پاسخ به سوالي درباره ضرب و شتم اين افراد از سوي برخي ماموران نيروي انتظامي تاکيد کرد که هيچ ضابطي حق کتک زدن فردي را ندارد و من اين مساله را پيگيري مي کنم. اگر شهروندي هم از ضابطي شکايت داشته باشد، رسيدگي مي کنم.
به گزارش ايسنا، جمال کريمي راد در نشست اين هفته خود با خبرنگاران که در زندان اوين برگزار شد، به ارائه گزارشي از عملکرد دستگاه قضايي در سال 1384 پرداخت و با اشاره به پرونده تشکيل شده براي روزنامه ايران، اظهار داشت: براي پرونده دو متهم درباره اين روزنامه کيفرخواست صادر شده و دادستان درخواست اشد مجازات کرده است.
وي، اتهام اين دو نفر را توهين و اهانت به مردم و چاپ و انتشار کاريکاتور موهن که موجب اخلال در نظم و آسايش عمومي و تشويش مردم شده است عنوان کرد و گفت: به زودي شاهد برگزاري دادگاه اين افراد خواهيم بود و پرونده آنها به دادگاه انقلاب ارسال شده است.
سخنگوي قوه قضاييه در پاسخ به سوالي مبني بر اين که روزنامه ايران چه زماني رفع توقيف مي شود؟ گفت: براي مديرمسوول روزنامه ايران پرونده اي تشکيل شده و به زودي به نظر نهايي مي رسد و از بازپرس خواسته ايم درباره آن سريع تر تصميم گيري کند.
کريمي راد در پاسخ به ديگري درباره آخرين بررسي هاي انجام شده توسط سازمان قضايي نيروهاي مسلح در خصوص پرونده هواپيماي C130 گفت: تا پايان هفته شاهد صدور قرار نهايي براي متهمان از سوي بازپرسي خواهيم بود.
وي، درباره وضعيت رامين جهانبگلو نيز گفت: اين پرونده در مرحله بازپرسي و تحقيقات است و اتهام مطروحه عليه وي اتهام امنيتي، ارتباطات غيرمتعارف با مصالح کشور عنوان شده است.
کريمي راد، در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اين که آيا جهانبگلو به راحتي به وکيل دسترسي دارد و تحقيقات از وي چه زماني پايان مي يابد؟ و اين که وي به وکيل دسترسي ندارد و داراي مشکلاتي است، صحت دارد يا خير؟، با تکذيب اين ادعا خاطرنشان کرد: در ايران تمام افراد طبق قانون حق گرفتن وکيل را دارند. طبق ماده 128 قانون آيين دادرسي کيفري در مسائل امنيتي و اخلاقي، اگر زنداني نخواهد، وکيل نمي تواند در تحقيقات شرکت کند.
وي ادامه داد: اگر قاضي بدون حضور وکيل راي اي را صادر کند، پرونده ي وي به دادسراي انتظامي قضات فرستاده و بار نخست به انفصال موقت و در موارد بعدي به انفصال دائم از خدمت محکوم مي شود.
کريمي راد، درباره پرونده بمب گذاري هاي اهواز يادآور شد: در مورد پرونده بمب گذاري لوله هاي نفت قلعه چنان براي متهمان اين پرونده حکم صادر شده و پرونده ديگري که داراي 22 متهم است در مرحله بازپرسي است.
وي در پاسخ به سوال ديگري درباره پيگيري پرونده ي ناامني هاي سيستان و حادثه جاده بم - کرمان، گفت: يک متهم مربوط به حادثه جاده بم - کرمان که در حوزه سيستان و بلوچستان مرتکب جرم شده بود، دستگير شده و پرونده وي در حال رسيدگي است.
خبرنگاري سوال کرد که با توجه به اينکه آيت الله شاهرودي تاکيد دارند پرونده هاي امنيتي به صورت ويژه و با سرعت بيشتري رسيدگي شود چرا اين پرونده با توجه به اينکه مدت قابل توجهي از تشکيل آن مي گذرد، تاکنون به نتيجه نرسيده که وي پاسخ داد: به هر حال بايد تشريفات قضايي در اين زمينه طي شود و مجتمع ويژه جرايم امنيتي نيز در اين زمينه مشغول به فعاليت است و تاکنون فرد ديگري هم در اين راستا دستگير نشده است.
کريمي راد درباره تعداد افراد بازداشت شده به اتهام به هم زدن سخنراني هاشمي رفسنجاني در قم و نوع پيگيري اين پرونده، اظهار داشت: در اين راستا پرونده اي در دادسراي ويژه ي روحانيت قم تشکيل شده و اين پرونده 6 متهم دارد که در حال حاضر 4 نفر از آنها در بازداشت به سر مي برند.
وي با بيان اينکه «رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام عنوان کرده بودند شکايتي از اين افراد ندارم»، گفت: اقدامات اين افراد جنبه عمومي داشته است.
خبرنگاري پرسيد عشرت شايق نماينده مجلس شوراي اسلامي عنوان کرده که 6 ميليارد دلار در سال 1383 درآمد نفتي به خزانه واريز نشده است، آيا در اين زمينه پيگيري قضايي صورت گرفته يا خير؟ که وي پاسخ داد: اين مساله را پيگيري مي کنم.
وي، درباره تجمع برخي زنان که روز گذشته در ميدان 7 تير انجام شد و تعداد دستگيرشدگان اين تجمع، گفت: 70 نفر در اين تجمع دستگير شدند که 42 نفر آنها خانم و 28 نفر آنها از آقايان بودند و اتهام آنها نيز تجمع غيرقانوني بوده است. متاسفانه به نظر مي رسد طيفي دنبال اين هستند که حقوق بشر ايران را آن گونه که مي خواهند جلوه دهند. احتمالا بازداشت شدگان در حال حاضر در زندان اوين هستند و تعدادي از آنها هم شايد آزاد شده باشند.
خبرنگار يکي از رسانه هاي خارجي از کريمي راد پرسيد روز گذشته ماموران نيروي انتظامي، زناني را که در ميدان 7 تير تجمع کرده بودند مورد ضرب و شتم قرار داده و آنها را بازداشت کرده اند، آيا اين کار به لحاظ قانون ايران صحيح است؟ که وي پاسخ داد: هيچ کس حق کتک زدن ندارد، شايد مي خواستند آنها را داخل اتومبيل هدايت کنند اما با مقاومت روبه رو شده و اصطکاک هايي به وجود آمده باشد اما در نهايت هيچ ضابطي حق کتک زدن فردي را ندارد و من اين مساله را پيگيري مي کنم. اگر شهروندي هم از ضابطي شکايت داشته باشد، رسيدگي مي کنم.
وي همچنين گفت: اين تجمع مجوز نداشته و غير قانوني بوده است.
کريمي راد در ادامه نشست خبري خود با خبرنگاران که در زندان اوين برگزار شد، با بيان اينکه يکي از اولويت هاي سال 1384 دستگاه قضايي حل اطاله دادرسي بوده است، گفت: ميانگين وقت رسيدگي به پرونده ها در پايان سال گذشته در دادياري 43 روز، بازپرسي 48 روز، دادگاه هاي عمومي، جزايي 59 روز، دادگاه هاي عمومي، حقوقي 77 روز، دادگاه خانواده 65 روز، دادگاه انقلاب 39 روز و دادگاه تجديدنظر 63 روز بوده است.
سخنگوي قوه قضاييه ميزان پرونده هايي که سال گذشته در دادسرا رسيدگي شده را سه ميليون و 726 هزار و 115 پرونده عنوان کرد که دو ميليون و 556 هزار و 819 پرونده در شعب بازپرسي، يک ميليون و 169 هزار و 296 پرونده در دادياري بررسي شده است. دادگاه خانواده نيز 331 هزار و 302 پرونده، دادگاه اطفال 25 هزار و 352 پرونده، دادگاه عمومي بيش از يک ميليون پرونده، دادگاه عمومي جزايي يک ميليون و 424 هزار و 610 پرونده، دادگاه کيفري استان 10 هزار و 740 پرونده، دادگاه انقلاب 346 هزار و 487 پرونده، دادگاه تجديدنظر 461 هزار و 438 پرونده، ديوان عالي کشور 25 هزار و 388 پرونده، شعب تشخيص ديوان عالي 50 هزار و 633 پرونده و شوراي حل اختلاف 4 ميليون پرونده را رسيدگي کرده است که اين هم دستاورد خوبي است.
سخنگوي قوه قضاييه در ادامه يادآور شد: به دنبال کاهش جمعيت زندانيان هستيم، در اين زمينه دستاورد خوبي داشتيم اما اين جمعيتي که در حال حاضر در زندان به سر مي برند قابل قبول نيست.
وي ميزان زندانيان ارديبهشت ماه سال جاري را 146 هزار و 966 نفر عنوان کرد که نسبت به فروردين ماه که تعداد زندانيان 144 هزار و 450 نفر بوده رشد داشته است. قوه ي قضاييه براي اين که آمار زندانيان کاهش پيدا کند سعي کرده به قضات تاکيد کند که در صدور مجازات زندان احتياط کرده و در مرحله ي بازپرسي هم قرار وثيقه و کفالت را بپذيرند تا افراد براي اين قرارها به زندان نروند.
وي با اشاره به اخبار ضد و نقيضي که برخي سايت ها در خصوص وضعيت حقوق بشر ايران مطرح مي کنند، گفت: کشور ايران که هزاران شهيد داده براي حفظ کرامت انسانها ارزش قائل است اما اين فشارها در آستانه نشست شوراي حقوق بشر سازمان ملل در ژنو عليه جمهوري اسلامي ايران آغاز شده است.
کريمي راد درباره اينکه دستگاه قضايي تا چه ميزان توانسته در اجراي فرمان 8 ماده اي مقام معظم رهبري براي مبارزه با مفاسد اقتصادي موفق عمل کند، و اين که چرا هنوز خبرنگاران براي ورود به دادگاه هاي علني رسيدگي کننده به مفاسد اقتصادي مشکل دارند، گفت: خبرنگاران مي توانند دادگاه هاي علني رسيدگي کننده به پرونده هاي اقتصادي را پوشش دهند. فرمان مقام معظم رهبري هم خطاب به سه قوه بوده است.

خبرگزاري آسوشيتدپرس به نقل از ديپلمات ها گزارش داد: چين و روسيه در حال عقب نشيني از پيام متحدي هستند که براساس آن قدرت هاي غربي اصرار مي کنند تهران غني سازي اورانيوم را متوقف کند.
به گزارش ايسنا، اين خبرگزاري آمريکايي به نقل از ديپلمات هايي که خارج از محل برگزاري نشست شوراي حکام آژانس بين آلمللي انرژي اتمي صحبت مي کردند، با ادعاي اين که "اين موضع احتمالا ايران را به تمرد ترغيب خواهد کرد" نوشت: چين با امضاي يک بيانيه مشترک مخالف است و روسيه نيز به سوي عدم مشارکت در آن گرايش دارد.
اين گزارش حاکي است: اين اکراه منعکس کننده شکاف شرق - غرب در ميان شش قدرت جهان است که همين دو هفته قبل به نظر مي رسيد در خصوص چگونگي تعامل با ايران درباره برنامه غني سازي اش و متقاعد ساختن آن به رها کردن اين فن آوري با يکديگر توافق دارند.
اين گزارش تصريح کرد، ايران تاکيد دارد که تنها هدفش از دنبال کردن اين برنامه، توليد برق است.
يک ديپلمات حاضر در نشست شوراي حکام که خواست نامش فاش نشود، گفت: چين با يک بيانيه مشترک مخالف است و ممکن است روسيه نيز در اين مخالفت از چين پيروي کند.
ديپلمات ديگري گفت که به نظر مي رسد چين از سوي جنبش عدم تعهد که ماه گذشته ي از برنامه ي هسته يي ايران در برابر غرب دفاع کرد، احساس فشار مي کند.
موضع روسيه کمتر مشخص است، اما مسکو ماه ها با تلاش هاي آمريکا و متحدا ن اروپايي اش براي مطرح شدن مساله ي هسته يي ايران در شوراي امنيت سازمان ملل مخالفت کرده بود.
مخالفت روسيه و چين با اقدام سخت سازمان ملل در ماه گذشته منجر به آن شد که واشنگتن در سياست چندين دهه يي اش تجديد نظر کرده و با پيوستن گفت وگوهاي چند مليتي با ايران - در صورتي که تهران مجموعه ي مشوق ها را بپذيرد و غني سازي را در دوره ي مذاکرات متوقف کرده و آن را به صورت بلند مدت تعليق کند - موافقت کرد.
مارگارت بکت، وزير امور خارجه ي انگليس در پايان مذاکرات وزيران 5+1 وين که در تاريخ دوم ژوئن برگزار شد، گفت: تمامي اعضاي شوراي امنيت و آلمان از رويکرد مشترک در تعامل با ايران حمايت مي کنند. بنا به اين گزارش، اما علايم عدم توافق، روز دوشنبه تداوم اختلافات را به رغم نمايش عمومي اتحاد اين کشورها منعکس ساخت.
اين گزارش به نقل از يک ديپلمات نوشت که انگيس، فرانسه و آلمان، پيش نويس بيانيه اي مربوط به ايران را با اميد کسب حمايت مسکو و پکن از نسخه ي نهايي تغيير مي دهند.
بر اساس اين گزارش، ديپلمات هاي ديگر از اختلافات احتمالي بيشتري صحبت کردند.
چين، روسيه و احتمالا آلمان ممکن است اعمال فشار کنند تا ايران مجاز باشد غني سازي در مقياس کوچک و تحت کنترل را انجام دهد. روسيه و چين همچنين ممکن است در اجراي تحريم هاي گزينشي سازمان ملل بر مقامات ايراني و فعاليت هاي ايران مانع ايجاد کنند.
اين گزارش به نقل از يک ديپلمات نوشت: تعليق بلند مدت و قابل راستي آزمايي غني سازي ايران خط قرمز آمريکا و متحدين غربي اش به حساب مي آيد.
براساس اين گزارش، در حالي که انتظار نمي رود نشست شوراي امنيت تا روز چهارشبنه به طور رسمي بر مساله ي هسته يي ايران متمرکز شود، اما اين مساله بر اولين روز نشست سايه انداخته بود.
در همين حال، خبرگزاري فرانسه روز گذشته به نقل از ديپلمات ها گزارش کرد، عدم تعهد قصد دارد بيانيه اي را در حمايت از حقوق هسته اي ايران و نيز غني سازي در اين کشور در شوراي حکام صادر کند، اما اين امر آمريکا را ناراحت کرده است.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، اين خبرگزاري با اشاره به تلاش شديد آمريکا براي جلوگيري از صدور بيانيه اي حمايت آميز به نقل از يک ديپلمات اروپايي ادامه داد، همه منتظرند ببينند بيانيه ي عدم تعهد (نم) چه خواهد بود.
يک ديپلمات عضو نم گفت که تمام آنچه اين جنبش قصد انجام آن را دارد، تکرار بيانيه اي است که يک هفته پيش از ارايه ي پيشنهاد 5+1 به ايران و در روز 30 مه در کوالالامپور صادر شد.
اين ديپلمات ادامه داد، آمريکايي ها از اين بيانيه ناراحتند و اين را به اعضاي نم حاضر در شوراي حکام گفته اند.
وي افزود، آمريکا مي خواهد نم که حدود 16 عضوش در شوراي حکام حاضرند، قطعنامه اي از آژانس بين المللي انرژي اتمي را تکرار کند که از ايران خواسته است به تعليق غني سازي اورانيوم بازگردد.
اين ديپلمات تصريح کرد: ديدگاه آمريکا اين است که ايراني ها نبايد خيال شان در خصوص انجام غني سازي اورانيوم راحت شود و به همين دليل هدف شان حفظ فشار بر آنهاست.
بيانيه اي که 116 عضو جنبش عدم تعهد اخيرا در جريان اجلاس دو روزه يي در مالزي صادر کرده بودند، بر حق تمام ملت ها بدون اعمال هيچ گونه تبعيضي براي برخورداري از فن آوري صلح آميز هسته يي تاکيد مي کند.

در حال حاضر دولت، مجلس شوراي اسلامي و قوه قضاييه به موضوع تامين اجتماعي به عنوان سيستم حمايتي مي نگرند که اين نوع نگرش ما را از سمت و سوي اصلي باز مي دارد از اين رو بهتر است اين سيستم به مسير اصلي کارشناسي خود يعني محاسبه هاي بيمه اي منتقل شود. دکتر فرهاد رهبر معاون رييس جمهور و رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور در ششمين شوراي مشورتي مديران اين سازمان اظهار کرد: نگاه ترحم آميز به تامين اجتماعي باعث پديدار شدن مشکلاتي براي کشور مي شود و ضروري است در وهله اول سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور به اين موضوع نگاه کارشناسي و بيمه اي داشته باشد. به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور در اين جلسه مجيد يارمند مديرکل دفتر امور رفاه اجتماعي سازمان گردش مالي سالي 85 صندوق هاي بازنشستگي کشوري، تامين اجتماعي و لشگري را 97 هزار ميليارد ريال اعلام کرد و گفت: 15 هزار ميليارد ريال از اين گردش مالي از طريق سود سرمايه گذاري ها و دارايي هاي در اختيار اين صندوق ها تامين مي شود. وي متوسط حقوق بازنشستگي در سال 85 را بين 240 تا 250 هزار تومان بيان کرد و افزود: دو ميليون و 400 هزار خانوار تحت پوشش صندوق هاي بازنشستگي کشوري، لشگري و تامين اجتماعي هستند.

افزايش تعرفه تجهيزات راه اندازي شبکه تلفن همراه از 10 به 80 درصد در حال بررسي است و شانس بازنگري در آن وجود دارد.
دکتر وفا غفاريان، معاون وزير ارتباطات و رييس هيات مديره شرکت مخابرات ايران، در گفت وگو با ايلنا، در خصوص افزايش چندين برابري تعرفه تجهيزات راه اندازي شبکه تلفن همراه با بيان اين مطلب، اظهارداشت: با وجود آن که افزايش تعرفه هاي واردات گوشي و تجهيزات راه اندازي شبکه تلفن همراه بر مبناي حمايت از توليد داخل شکل گرفته است; اما وزارت ارتباطات و بازرگاني پي گير هستند، تا اين ميزان تعرفه به رقم منطقي تري برسد.
دکتر غفاريان، با بيان اين که افزايش چندين برابري تعرفه ها مشکلاتي براي قراردادهاي در حال انجام ايجاد مي کند، تصريح کرد: اين مساله بر روند سرعت توسعه شبکه تاثير منفي خواهد گذاشت.
وي، با بيان اين که افزايش تعرفه ها تاثيري در کيفيت شبکه تلفن همراه ندارد، تاکيد کرد: اين روند تنها سرعت توسعه شبکه تلفن همراه را کند مي کند.
رييس هيات مديره شرکت مخابرات ايران، در خصوص اجراي افزايش تعرفه ها و عدم جذب سرمايه گذاري خارجي، يادآور شد: در حال حاضر در بخش شبکه تلفن همراه کشور، درصد بالايي از سرمايه گذاري خارجي را شاهد نيستيم و تنها مورد جدي در سرمايه گذاري خارجي، پروژه ايران سل است.
معاون وزير ارتباطات، تصريح کرد: با وجود افزايش تعرفه ها براي اپراتورهاي بخش تلفن همراه کشور نظير ايران سل و تاليا، مشکلاتي به وجود خواهد آمد که باعث عدم اجراي به موقع توسعه خواهد شد.
رييس هيات مديره شرکت مخابرات ايران، افزود: اين مساله مي تواند در واگذاري به موقع سيم کارت هاي اپراتور دوم خلل ايجاد کند.

بعد از شکست تيم ملي مقابل مکزيک حالا همه علاقمندان به تيم ملي فوتبال کشورمان منتظرند تا برانکو و فدراسيون فوتبال با انديشه اي منطقي به دنبال يافتن راهکار مناسبي براي رسيدن به شرايط بهبود وضعيت کنوني باشد .
در اين ارتباط يک منبع نزديک به تيم ملي فوتبال ايران تاکيد کرد که در روز بازي با پرتغال، بطور حتم تغييراتي در تيم ملي کشورمان ايجاد خواهد شد.
وي گفت: تغيير در خط حمله تيم حتمي است و احتمال يکي - دو تغيير در خطوط ديگر نيز وجود دارد.
اين منبع از بازيکن خاصي نام نبرد اما در پاسخ به اين پرسش که آيا طرح کمر درد علي دايي زمينه چيني براي جايگزين کردن بازيکن ديگري بجاي وي نيست؟ سکوت کرد.
وي درمورد اينکه اگر تغيير مورد نظر علي دايي باشد، آيا بخاطر تغيير تاکتيک است و يا فشار افکار عمومي داخل کشور و اعتراض ايراني ها که در مقابل هتل محل استقرار تيم ملي علت اتخاذ اين تصميم خواهد بود؟، پاسخ داد: بطور حتم نمي توان نسبت به افکار عمومي بي اعتنا بود.
تعداد زيادي از ايرانياني که براي تماشاي مسابقات تيم ملي فوتبال ايران از کشورهاي مختلف به آلمان آمده اند، يکشنبه شب در مقابل هتل محل استقرار تيم در نورنبرگ تجمع و نسبت به کسب نتيجه ضعيف تيم ملي ايران در مسابقه با تيم ملي مکزيک اعتراض کرده و خواستار پاسخگويي سرمربي و مسوولان تيم ملي شدند.
هيچيک از مسوولان تيم ملي حاضر به حضور در جمع معترضان نشدند و در نهايت رضا چلنگر به ميان معترضان آمد و توضيحاتي ارائه کرد.
عمده پرسش معترضان اين بود که چرا علي دايي بايد در هر شرايطي بطور ثابت بازي کند؟ چرا براي اشتباهات مکرر ابراهيم ميرزاپور و خط دفاعي تيم هيچ فکري نشده است؟ چرا تعويض ها جواب نداد؟ و چرا تيم از نظر قدرت بدني اينقدر در نيمه دوم کم آورد؟
کارشناسان آلماني فوتبال نيز که بعد از هر بازي ، مسابقه را تجزيه و تحليل مي کنند، در نشستي که بعد از مسابقه ايران و مکزيک برگزار و از تلويزيون اين کشور پخش شد، اظهار نظر کردند که سن علي دايي براي مسابقات سنگيني مانند جام جهاني زياد است و بازيکنان ديگر تلاش مي کردند خلا» وي را پرکنند و همين مساله باعث شد که آنها زودتر خسته شوند.
منبع مزبور درمورد پرسش هاي ايرانيان معترض و اظهارنظر کارشناسان آلمان توضيح داد: من هم معتقدم علي دايي توانايي 90 دقيقه بازي سنگين را ندارد اما تصميم گير نهايي سرمربي تيم است. ما هرچند که مي توانيم دخالت کنيم اما حداقل خود من به دخالت در کار سرمربي اعتقاد ندارم.
وي درمورد اشتباه خط دفاعي و دروازه بان تيم توضيح داد: هر کس که جنس فوتبال را بشناسد، مي داند که فوتبال داراي دو بخش مهم است. بخش اول واقعيت ها و بخش دوم اتفاقات است. در بخش واقعيت ها ، بايد بپذيريم که فوتبال مکزيک از ايران قوي تر است. در بخش اتفاقات که علت جذابيت فوتبال است، يک بار ضربه سر هاشميان را دروازه بان مکزيک مي گيرد و در مقابل خط دفاعي و ميرزاپور آن اشتباه را مرتکب مي شوند.
اين منبع درمورد عقيده اکثر صاحب نظران که تيم ملي از نظر قدرت بدني ضعيف است، توضيح داد: واقعيت اين است که تمام بازيکناني که اسکلت بندي اصلي تيم را تشکيل مي دهند مانند کريمي ، هاشميان ، مهدوي کيا ، زندي به دليل مصدوميت نصفه نيمه تمرين کردند و همين امر موجب ضعف قدرت بدني آنها بود در حالي که بازيکنان ديگر مانند تيموريان که کامل تمرين کرده بود و انگيزه زيادي هم داشت شايد اگر بازي 90 دقيقه ديگر هم ادامه مي يافت، توان دويدن داشتند.
اين بدان معناست که کار بدنسازي در اردو خوب بوده است اما در يک مسابقه فوتبال آنهم در جام جهاني، همه بازيکنان بايد بدوند. اما متاسفانه اين اصل مهم در تيم ما رعايت نمي شود.
شما ببينيد که در هنگام حمله يا ضدحمله حريف ، دايي , هاشميان , کريمي و ... برنمي گردند تا به دفاع کمک کنند. در تيم ما يک عده خوب نمي دوند و يک عده ، اصلا نمي دوند!
وي آنگاه به زمان گذشته اشاره کرد و گفت در آن زمان يک بازيکن اگر خودش تشخيص مي داد که زمان بازيگريش به اتمام رسيده، حتي اگر بزرگترها هم به او اصرار مي کردند، کنار مي رفت و جاي خود را به جوانترها مي داد اما اکنون به علت ابعاد تبليغاتي و پولي که وارد فوتبال شده، برخي علاقه اي به پايان دادن به دوران بازيگري خود ندارند.
اين منبع نزديک به تيم ملي فوتبال ايران در پايان خاطرنشان ساخت که با اين باخت همه چيز به پايان نرسيده و همگان بايد سعي کنند روحيه از دست رفته تيم را به آن بازگردانند، ضمن اينکه کادر فني هم بايد با جسارت، استفاده از جوانان را در دستور کار قرار دهد و تغييراتي در تيم ايجاد کند زيرا ديدار با پرتغال، هم اکنون اهميت دوچنداني براي ما پيدا کرده است.

پس از اينکه برانکو ايوانکوويچ اعلام کرد علي دايي به دليل مصدوميت قادر به حضور در ديدار مقابل پرتغال نخواهد بود , روزنامه ها و خبرگزاري هاي مختلف تجزيه و تحليل هاي متفاوتي از گفته هاي برانکو داشتند .
در اين ارتباط روزنامه هامبورگر آبند بلات در گزارشي کوتاه نوشت: علي دايي، مهاجم و کاپيتان تيم ملي فوتبال ايران دچار بازنشستگي اجباري مي شود.
اين روزنامه در بخش اخبار روزانه خود آورده است: ايرانيان تلاش مي کنند کاپيتان تيم ملي فوتبال کشورشان هر چه سريع تر بازي در تيم ملي را کنار گذاشته و بازنشسته شود.
اين روزنامه عنوان کرد: در بازي با مکزيک علي دايي 37 ساله هيچ کار موثري براي تيم ملي ايران انجام نداد و با اين کار، خشم ايرانيان را در داخل و خارج از کشور خود برانگيخت.
در ادامه اين گزارش آمده است: دوستداران تيم ايران از مسوولان تيم ملي خود خواسته اند تا دايي مقابل پرتغال به ميدان نرود و به همين خاطر از سوي مسوولان تيم ايران عنوان شده، دايي به خاطر مصدوميت کمر نمي تواند در بازي بعدي تيم ايران به ميدان برود.
اين روزنامه همچنين عنوان کرد: تشديد مصدوميت علي کريمي اردونشنيان تيم ملي ايران را نگران ساخته، زيرا اين گمان وجود دارد که با غياب دايي و کريمي تيم ملي ايران مقابل حريف قدر خود (پرتغال) دچار مشکل شود.

در حاليکه سه روز از بازي ايران و مکزيک گذشته است، برخي رسانه هاي غربي همچنان به تجزيه و تحليل اين ديدار مي پردازند.
در اين ارتباط C.B.B درگزارشي که بر روي سايت خود منتشر کرد، نوشت: برانکو با ناديده گرفتن اشتباه هاي مکرر تني چند از بازيکنان طي چهار سال گذشته، باعث پيروزي و خوشحالي هواداران مکزيک شد.
در اين گزارش آمده است، هرچند عمر براوو زننده دو گل و بهترين بازيکن ميدان، به عنوان پايه گذار پيروزي مکزيک شناخته شد، اما پيروز اصلي، ريکاردو لاولپه مربي آرژانتيني اين تيم بود.
لاولپه که در نيمه نخست تيمش را تحت فشار غيرمنتظره اي از سوي تيم ايران مي دانست و با نتيجه برابر به رختکن رفت، در بين دو نيمه با تصميمي جسورانه دست به دو تعويض زد تا هم چهره بازي را دگرگون کند و هم به پيروزي دست يابد.
زماني که سوت پايان بازي به صدا درآمد، پيروزي سه بر يک، هديه به تيمي شد که تا 45 دقيقه نخست، بسياري تصور مي کردند اسير يکي از شگفتي هاي جام جهاني خواهد شد.
در نيمه نخست، يحيي گل محمدي براي ايران گل زد تا گل براوو را جبران کند. اما در نيمه دوم، اشتباه رحمان رضايي، همبازي گل محمدي در خط دفاع، سبب شد تا زينيا، بازيکن تعويضي مکزيک با پاس عمقي خود به براوو امکان دهد تا شمار گلهايش را به دو برساند.
زينيا سپس با قد 163 سانتيمتري خود با ضربه سر توپ را از ميان مدافعان و دروازه بان بلندقامت ايراني وارد دروازه کرد تا ارزش تعويض هاي لاولپه بهتر جلوه کند.
در دقايق نخستين نيمه اول، بازيکنان قرمزپوش ايران، مکزيکي هايي را که پيشاپيش حريف برتر در نظر گرفته مي شدند، تحت فشار قرار دادند و نخستين فرصت جدي بازي هم براي ايراني ها به دست آمد، زماني که اسوالدو سانچز ناگزير شد به دشواري ضربه سر وحيد هاشميان را مهار کند.
برانکو در بازي با مکزيک از آرايش مورد علاقه خود چشم پوشيد تا وحيد هاشميان به عنوان مهاجم دوم نقش آزادتري داشته باشد.
اين تصميم به ويژه در روزي که علي دايي، مهاجم و کاپيتان تيم ايران بسيار کم اثر به نظر مي رسيد، پراهميت تر بود.
به اين ترتيب، مهدي مهدوي کيا و علي کريمي به عنوان هافبک هاي هجومي در دو جناح به ميدان رفتند و آندرانيک تيموريان و جواد نکونام به عنوان دو هافبک مياني پشت سر آنها قرار گرفتند.
ترکيب تيموريان و نکونام در نيمه نخست به خوبي توانست روند بازي مکزيک را تخريب کند و ميانه ميدان را از اين تيم بگيرد.
نقطه ضعف اصلي ايران در نيمه نخست، سمت چپ خط دفاعي اين تيم بود که در چهار سال گذشته نيز بارها مورد اعتراض منتقدان برانکو بوده است.
محمد نصرتي که يک مدافع تخصصي چپ نيست، نه در روند هجومي تيم موثر بود و نه مي توانست در منطقه دفاعي خود جلوي حرکت بازيکنان مکزيک را بگيرد.
مکزيکي ها هم شايد به دنبال انتشار خبر مصدوميت دو بازيکن اصلي ايران در جناح چپ، فريدون زندي و ستار زارع، حملات خود را بر همين جناح متمرکز کرده بودند و براوو چندين بار توانست پا به توپ در فضاي پشت سر محمد نصرتي حرکت کند.
سرانجام نيز پايه گل اول مکزيک از همين منطقه گذاشته شد. 28 دقيقه از بازي گذشته بود که مکزيکي ها که در ضربات ايستگاهي خطرناک هستند صاحب ضربه آزادي در سمت چپ منطقه دفاعي ايران شدند. پاول پاردو توپ را براي فرانکو، مهاجم مکزيکي باشگاه ويارئال ارسال کرد تا او آن را با ضربه سر به سمت دروازه ايران بفرستد، جايي که عمر براوو منتظر ايستاده بود تا به سادگي توپ را به درون دروازه بفرستد .
اما هشت دقيقه بعد ايران هم از يک ضربه ايستگاهي ديگر اين گل را جبران کرد. کرنر مهدي مهدوي کيا از جناح راست را رحمان رضايي با ضربه سر به سمت دروازه زد و پس از دفع ناقص سانچز توپ زير پاي گل محمدي قرار گرفت تا بازي را مساوي کند.
دو مدافع مياني ايران که در دقايق بعدي از پراشتباهترين بازيکنان اين تيم شدند، هر دو دست کم بر تنها گل تيمشان تاثير داشتند. اين گل نخستين گلي بود که ايران طي سه دوره حضور در جام جهاني در بازي افتتاحيه خود به ثمر مي رساند.
C.B.B ادامه داد: شايد کمتر مربي حاضر شود که در بازي نخست تيمش در جام جهاني، ميان دو نيمه دست به دو تعويض بزند. ميزان خطرپذيري لاولپه زماني مشخص شد که او پنج دقيقه پس از آغاز نيمه دوم، ناگزير سومين بازيکن تعويضي را هم به جاي جارد بورگتي مصدوم به ميدان فرستاد.
همين تعويض ها و تغيير تاکتيک تيم از سوي لاولپه، به فشار ايران پايان داد و نيمه يکسويه اي را به سود مکزيک رقم زد.
لوييس پرز که به جاي تورادو به ميدان آمد توانست ميانه ميدان را از تيموريان و نکونام، هافبک هاي موفق ايران در نيمه اول بگيرد.
اما تعويض يک بازيکن مياني (زينيا)، به جاي فرانکوي مهاجم، در شرايطي که مکزيک از نتيجه به دست آمده راضي نبود، جسورانه ترين تصميم لاولپه محسوب مي شود. زينيا بر هر دو گل مکزيک که در 15 دقيقه پاياني به ثمر رسيد تاثير داشت.
در دقيقه 76 ابراهيم ميرزاپور هنگام شروع مجدد بازي همان اشتباهي را مرتکب شده بود که از زمان بازي هاي مقدماتي جام جهاني 2002 تاکنون جزو خصوصيات او شده است.
ارسال ناقصي از سوي ميرزاپور هنگامي که با اشتباه سراسيمه رحمان رضايي همراه شد، توپ را به زينيا رساند تا او به راحتي براوو را صاحب فرصتي براي گل زدن کند.
در حاليکه مربي آرژانتيني مزد خطرپذيري خود را مي گرفت، ايوانکوويچ نه تنها نقاط ضعف نيمه نخست را برطرف نکرد بلکه نتوانست تيمش را در برابر چهره دگرگون شده مکزيک در نيمه دوم هم تجديد سازمان دهد.
سه دقيقه بعد، بار ديگر مکزيکي ها به سمت چپ خط دفاعي ايران نفوذ کردند و ماريو مندز توپ را روي دروازه ايران فرستاد تا زينيا با شيرجه خود آن را به تور بچسباند.
سرانجام زماني که محمد نصرتي در دقيقه 81 زمين را ترک کرد تا آرش برهاني به عنوان مهاجم سوم به ميدان بيايد، ديگر براي پر کردن حفره هاي آشکار جناح چپ دفاعي ايران دير بود.
پيش از اين تعويض، علي کريمي جاي خود را به مهرزاد معدنچي داده بود.
هرچند که اين تعويض شايد به دليل عدم آمادگي کريمي به دنبال مصدوميتي طولاني باشد اما در نتيجه آن، رافائل مارکز، کاپيتان مکزيک و مدافع بارسلونا با خيال راحت تري آزاد شد تا پيشروي کند و در حملات تيمش موثر باشد.
اگر داور ايتاليايي بازي، برخورد گل محمدي با مارکز را که به دنبال نفوذ ديگري به جناح چپ دفاع ايران انجام شد، خطاي پنالتي تشخيص مي داد، مکزيک شايد مي توانست حتي پيش از اشتباه ميرزاپور و رضايي به گل دوم خود دست يابد.
برانکو ايوانکوويچ سرمربي کروات ايران که بسيار زير فشار انتقادها بوده است در مصاحبه مطبوعاتي خود،شکست را بااشاره به اشتباهات فردي بازيکنان توجيه کرد و گفت: فوتبال را همين اشتباهات جذاب مي کند.

هواپيماي بازسازي شده ي متفقين، روز 22 - خرداد ماه - بر فراز دکورهاي خيابان لاله زار شهرک سينمايي غزالي به پرواز درآمد تا تصاوير ريختن اعلاميه بر فراز شهر در سکانس سال 1319 سريال "درچشم باد" ثبت شود. اين هواپيما که به گفته ي مدير گروه حماسه و دفاع شبکه اول سيما، بازسازي آن هزينه بسياري را به همراه داشته، شبيه هواپيماهاي دهه 20 بازسازي شده است. اين هواپيما که حاوي اعلاميه ها نيروهاي متفقين بود اين مطلب را " خطاب به اهالي ايران" عليه کشور آلمان بيان مي کرد که " آلمان هيتلري، درهم شکسته مي شود". در اين سکانس بيش از 400 هنرور از سنين مختلف حضور داشتند که کنترل آن ها توسط جعفر جوزاني و دستيارانش به دشواري انجام مي گرفت. به نحوي که يکي از دستياران کارگردان در پاسخ به پرسش يکي از هنروران که بايد چکار کند؟! (با اشاره به تعداد آن ها گفت) گفت: "يادم نمي آيد به هر کي چه گفتم !" با فرمان "حرکت" جعفري جوزاني، خيابان خلوت لاله زار به ناگاه مملو از جمعيتي شد که با پوشش هاي مختلف دهه 20 مقابل دوربين ظاهر شدند و در اين بين حضور بچه ها با اسباب بازي هايي که اين روزها ديگر نشاني از آن ها نيست، خانم ها با زنبيل هاي حصيري و نان هاي سنگک،روحانيون، جواناني با موهاي روغن زده و کلاه هاي شاپو بيش از هر چيز جلب توجه مي کرد.
اما برنامه بر اساس پيش بيني اوليه انجام نشد و هواپيما پس از يک ربع پرواز بر فراز شهرک سينمايي و ريختن ناموفق اعلاميه ها در باند فرودگاه پيام فرود آمد. مشاور هنري سريال " در چشم باد" در توضيح اين سکانس و با سازي هواپيما به خبرنگار ايسنا، گفت: اين سکانس به دوره اي مي پردازد که هواپيماي روس و انگليس در تهران اعلاميه پخش مي کرد و هشدارهايي را در خصوص جنگ ناخواسته در ايران به اطلاع مردم مي رساند. مجيد ميرفخرايي که طراح صحنه ي اين سريال تاريخي را نيز برعهده دارد، درباره ي هواپيمايي که بر فراز آسمان لاله زار به پرواز درآمد، يادآور شد: اين هواپيما تقريبا شبيه هواپيماهاي جنگ جهاني اول است که از تصاوير موجود در اينترنت الگوبرداري شده است. پرچم انگليس نيز بر روي آن ديده مي شود. صحنه هاي مربوط به هواپيماي روس را نيز در جاي ديگري فيلمبرداري کرده ايم.
بر اساس اين گزارش، اين هواپيما که با همکاري مرکز آموزش فنون و خدمات هوايي وابسته به شرکت فرودگاه هاي کشور در اختيار پروژه "در چشم باد" قرار گرفته، "خلبان کاتوزي"، هدايت آن را بر عهده داشت. خلبان کاتوزي که با تصوير و فيلم آشناست پيش از اين نيز تجاربي را در اين خصوص داشته است. بر اساس قرارداد منعقد شده، اين هواپيما بايد به مدت يک ساعت و نيم بر فراز آسمان شهرک سينمايي غزالي پرواز مي کرد و اعلاميه هايي را بر سر مردم مي ريخت. جعفري جوزاني دراين زمينه ، توضيح داد: هواپيما قرار بود يک ساعت و نيم در اختيار ما باشد. اما به ناگاه از فرودگاه مهرآباد دستور داده شد که بايد بازگردد و در نتيجه اين همه آدم بايد در انتظار بمانند. وي با بيان اين که احتمال پرواز مجدد اين هواپيما وجود دارد، گفت: فرودگاه مهرآباد به دلايل نامعلوم - که احتمالا به علت پرواز هواپيماهاي ديگر و مسائل حراستي بوده -، دستور فرود هواپيما را داده است.
حبيب الله کاسه ساز، تهيه کننده "در چشم باد" از ديگر افرادي بود که در پشت صحنه اين سريال حضور يافت.
وي درباره نحوه ي تهيه اين هواپيما گفت: هر پروژه اي بر اساس فيلمنامه و درخواست طراح صحنه و کارگردان نيازمند تامين يکسري امکانات است. براي گرفتن اين سکانس وتهيه هواپيما نزديک به دو ماه هماهنگي انجام شد.
تهيه کننده " در چشم باد" همچنين پيش بيني کرد که فيلمبرداري اين پروژه طي 15 ماه آينده به پايان برسد.
در اين سکانس از سريال " در چشم باد" بازيگران اصلي چون اکبر عبدي، جهانگير الماسي، پارسا پيروزفر، کامبيز ديرباز و رضا شفيعي جم حضور داشتند که هر کدام در گوشه اي از خيابان لاله زار به ايفاي نقش مي پرداختند.
اين سريال به کارگرداني مسعود جعفري جوزاني متشکل از سه مقطع تاريخي است و وقوع سه جنگ در داخل کشور را به تصوير مي کشد . اين سريال که از بدو کليد خوردن تا کنون چند بار دچار وقفه شده است، با تغيير تهيه کننده و حضور حبيب الله کاسه ساز به مدت يکسال و سه ماه است که فيلمبرداري مي شود. به گفته ي سازندگان "در چشم باد" اين سريال در زمره کارهاي الف ويژه سازمان صدا و سيما قرار مي گيرد و براي فيلمبرداري در شهرک سينمايي غزالي بسياري از دکورهاي اين شهرک را بازسازي شده، اتفاقي که هزينه بسياري را به اين مجموعه تاريخي متحمل کرده است.

سمينار "تئاتر ملي"، در تالار شهيد آويني دانشکده هنرهاي زيبا آغاز شد
محمدحسين ايماني خوشخو، معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار در اين سمينار داشت: اگر بخواهيم تئاتر کشور از گوشه به متن جامعه بيايد چاره اي جز توجه به تئاتر ملي نداريم . وظيفه هنرمندان ماست که با شناخت جامعه مخاطب خود، دست به توليد نمايش بزنند که اگرچنين شود، مشکلات تئاتر ما قابل حل خواهد بود. " در پي طرح شعار "سينماي ملي" از حدود هشت ماه گذشته به عنوان رويکرد مديريت فرهنگي و سينمايي کشور و همزمان با آغاز اظهار نظرهاي بسياري از سوي سينماگران و حتي اهالي ادبيات ، هنرهاي تجسمي، موسيقي و ... درباره اين رويکرد در سينماي ايران، که توسط رسانه ها و مطبوعات درباره اين شعار، اهداف و ماهيت و نتايج آن در سينماي ايران، ابراز و منعکس شده است ، هنرمندان و مسوولان تئاتر کشور هم ، همواره نسبت به ايجاد چنين رويکردي در تئاتر، همچون سينماي کشور ابراز اميدواري کرده اند".
ايماني خوشخو در سمينار "تئاتر ملي"، گفت: برنامه اصلي ما در اين دوره از فعاليتها، کم کردن فاصله ميان هنرمندان و مخاطبان تئاتر است. وي در عين حال خاطرنشان کرد: اين مطلب به آن معنا نيست که تنها به تئاتر ملي توجه کنيم بلکه نبايد از دستاوردهاي هنري و آموزشي تئاتر جهاني غافل بمانيم. وي تصريح کرد: منظور ما از تئاتر ملي تنها آثار مذهبي نيست چرا که فرهنگ ما سرشار از سوژه هاي نابي است که هنرمندان ما مي توانند آنها را به کار گيرند.
معاون هنري متذکر شد: در بررسي تئاتر پس از انقلاب اين پرسش مطرح مي شود که آيا برآيند و حرکت عمومي تئاتر ما تا چه حد با ساختار و ويژگيهاي جامعه ما جايگاه شايسته خود را بيابد و پاسخ دادن به اين پرسش شايد وظيفه چنين سمينارهايي باشد. در اين همايش که به نظر مي رسيد تعداد سخنرانان از مخاطبان بيشتر است، حسين پارسايي، مدير اداره کل هنرهاي نمايشي طي ارائه سخناني گفت: اداره کل هنرهاي نمايشي به دليل طبيعت حرفه اي اش بيشتر درگير مسايل اجرايي است و به نظر مي رسد فعاليتهاي پژوهشي مدتها است که راکد است اما خوشبختانه با راه اندازي دفتر انتشارات و پژوهش اداره کل، اين مشکل تا حدودي مرتفع خواهد شد.وي جوان گرايي را از جمله مهم ترين محورهاي فعاليت اداره کل هنرهاي نمايشي خواند
همچنين نصرالله قادري، دبير علمي اين همايش با ارائه گزارشي از روند شکل گيري اين همايش با اشاره به حضور جوانان در اين همايش گفت: جوانان تئاتري نشان داده اند حرفهايي براي گفتن دارند و اصول اوليه پژوهش را مي دانند و از انجا که ما هم با نام افراد کاري نداريم، معيارهاي خاص خود را در امر پژوهش لحاظ و از هنرمندان جوان دعوت کرديم تا مقالات خود را ارائه دهند.
طبيق اعلام قبلي در اخبار و دعوت هاي حضور در اين مراسم، اعلام شده بود با حضور محمدحسين صفار هرندي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي که اينگونه نشد.
دومين ميزگرد نيز با حضور جعفر والي،حسين مسافرآستانه،صادق عاشورپور و عظيم موسوي امروز تشکيل خواهد شد.

نابغه سينماي کمدي که به ادعاي بسياري از منتقدين ، صورتش آنقدر کش مي آيد که گويي استخواني در آن وجود ندارد! تا مدتها به عنوان مجري و حتي يک دلقک ،کارهايش با استقبال روبرو نمي شد ، اما يک دفعه با اولين حضور سينمايي به بمب خنده سينما تبديل شد. کمدين بزرگ سالهاي دهه نود که تباري کانادايي دارد و 17 ژوئن 1962 در نبومارکت واقع در اونتاريو کانادا متولد شد در خانواده اي از سطح پايين بود. اما اين باعث نشد تا اونتواند به عنوان يک کمدين فعاليت نکند اولين کاري کمدي را در کلوب شبانه در حالي انجام داد که تنها 16 سال داشت و جالب آنکه به شدت مورد انتقاد واقع شد تاجايي که حتي حضار سالن با داد و فرياد به سويش حمله کردند و او را بااردنگي از در سالن بيرون انداختند. اما کري همچنان کار خود را ادامه داد اگر چه هر باري در پي حادثه اي مشابه کلوب خود را عوض مي کرد . اين ماجرا ادامه داشت تا اينکه به سن 22 سالگي رسيد و توانست پس از مدت ها ناکامي خود را باعنوان کمدين برنامه هاي زنده تثبيت کند . اينجا بود که به تلويزيون راه پيدا مي کند و براي نخستين بار در يک برنامه حصول شبکه سيت کام با نام کارخانه اردک بازي مي کند . اگر چه نقش کوتاهش جاي کار چنداني نداشت ، اما اين امتياز را فراهم آورد تا با جاي دوربين آشنا شود.
در خلال دهه 80 در چندين نقش مکمل در آپاري چون پگي سو ازدواج کرده (1986) دختران زميني سهل الوصل هستند)(1990) ظاهر شود . نقشي که در تلويزيون او را به يک چهره تبديل کرد ، حضور در کمدي محصول شبکه فاکس بود به نام رنگ زندگي بود . سال 94 را بايد سال جيم کري خواند . اکران همزمان سه فيلم کمدي که در گيشه به موفقيتهاي فراواني رسيدند نشانه خوبي براي يک ورود ستاره بود . ابتدا بازي در ايش ونچورا کاراگاه حيوانات سپس ماسک و بعد هم احمق و احمق تر او را به شهرتي باور نکردني رساند تا جايي که وقتي براي قرار دادهاي بعدي اش مبلغ بيست مليون دلار را درخواست کرد ، سيلوراستالونه به کارگزارش تلفن کرد و به او اطلاع داد که رکوردي نجومي در دستمزدها به جاي گذاشته و او هم هم چنين مبلغي را مي خواهد. در حالي که پيش از اين جيم صرفا به خاطر مبالغ نا چبزي به بازي مي پراخت.
سال 95 در بلاک باستر بتمن براي هميشه نقش منفي کار را بر عهده داشت و سال 96 شانس خود را درنقش هاي پر معنا و سياه تري آزمود، او اين بار متخصص نصب کابلهاي ماهواره بود که دچار بيماري رواني مي شود . فيلم که مردکابلي نام داشت ازکري قابليتهاي انکار ناپذير بيرون مي کشد و نقدهاي فراواني هم از جانب تماشاگران که همه آنها نيز مثبت بودند دريافت مي کند. جيم با بازي در فيلم پروسرصداي نمايش ترومن جنبه دبگري از بازيگري را آزمود اگر چه اين حضور موفق بود اما کار مشابه که با عنوان مجستيک روانه بازار کرد ، يک شکست تمار عيار بود. سال 2004 با مريل استريپ و جود لاو در برگردان سينمايي سلسله حوادث ناگوار لموني اسنيکت که يک کار کودکانه بود بازي مي کند که براي حضور در آن زير گريم سنگيني قرار مي گيرد . او مشابه چنين نقشي را با چنين گريم سنگين را در چگونه گرينويچ کريسمس را دزديد نيز ايفا کرده است.

اروميه- خبرنگارآفرينش
طي روزهاي اخير همايش دادرسي ويژه کودکان و نوجوانان ، با همکاري معاونت حقوقي و توسعه قضايي قوه قضائيه و دفتر يونيسف ايران ، در سالن اجتماعات شرکت مخابرات در اروميه برگزار شده است .
در اين همايش ، شرکت کنندگان در خصوص مفاد کنوانسيون حقوق کودک در مقايسه با قوانين ايران ، معيار هاي بين المللي دادرسي ويژه نوجوانان ، لايحه رسيدگي به جرائم جوانان و نوجوانان ، موازين بين المللي ، اقدامات انجام شده در آذربايجان غربي در زمينه حمايت از کودکان و نوجوانان ، معيارهاي بين المللي در زمينه نقش پليس و مدد کاران در روند دادرسي ويژه نوجوانان ، مورد بررسي و تبادل نظر قرار گرفته است .
در مراسم گشايش اين همايش ، نماينده سازمان يونيسف در ايران از اجراي برنامه 5 ساله يونيسف در ايران خبر داد و گفت : اين برنامه 5 ساله با هدف تربيت بنيان خانواده و حمايت از کودکان ، در 12 شهرستان استان هاي آذربايجان غربي ، سيستان و بلوچستان و هرمزگان اجرا خواهد شد .
نماينده يونيسف در ايران دور کردن کودکان از محيط هاي بزهکاري را ، از اهداف مشترک جمهوري اسلامي ايران و سازمان بين المللي يونيسف عنوان کرد و گفت : با رعايت حقوق کودکان و دور کردن آنها از محيط هاي بزهکاري ، بسياري از معضلات اجتماعي و بزهکاري هاي کودکان و نوجوانان کاهش خواهد يافت .
مدير کل دادگستري آذربايجان غربي نيز در اين همايش ، بزهکاري نوجوانان و جوانان را از معضلات بزرگ جوامع بشري عنوان کرد و گفت : اين معضل اجتماعي منحصر به يک محيط جغرافيايي نيست و تمامي کشورها با اين معضل دست به گريبان هستند .


تخمين زده مي شود که از هر 20 کودک پيش دبستاني
و هر 4 کودک دبستاني 1 کودک مشکل چشمي دارد
که در صورت عدم درمان مي تواند سبب
کاهش دائمي بينايي شود

دو تصور غلط در مورد معاينه چشم وجود دارد. يکي اين است که اگر خوب مي بينيد نيازي به معاينه چشم نداريد و ديگري اينکه «تست بينايي» که حدت بينايي را با استفاده از تابلو هاي مخصوص اندازه گيري مي کند (مشابه تست هاي بينايي که در هنگام اخذ گواهينامه رانندگي انجام مي شود) همان معاينه چشمي است با اسمي ديگر.
اما بايد توجه داشت که چشم پزشک در واقع علاوه بر تست بينايي، چشم شما را از نظر بيماري هاي ديگري نيز که ممکن است علائم زودرس نداشته باشند ولي نياز به درمان زودرس دارند معاينه مي کند. بنابراين معاينه کامل چشمي بسيار بيشتر از يک تست بينايي است.
چه کساني بايد مورد معاينه چشمي قرار گيرند؟
صرف نظر از سن و سلامت جسماني، هر شخصي بايد بصورت دوره اي و منظم مورد معاينه چشمي قرار گيرد. در بزرگسالان معاينه چشمي از جهت درست بودن شماره عينک و تشخيص زوردس بيماري ها اهميت دارد. در کودکان، معاينه چشمي نقش بسيار مهمي در تکامل بينايي کودک دارد. از آنجايي که بينايي نقش مهمي در فرايند يادگيري کودکان دارد، اهميت معاينات دوره اي در کودکان دو چندان است. مشکل بينايي کودک گاهي خود را بصورت افت تحصيلي و مشکل در انجام تکاليف مدرسه نشان مي دهد. در بسياري موارد، کودکان به اين دليل که نمي دانند ديد طبيعي چگونه بايد باشد شکايتي از ديد خود ندارند. اگر کودک شما از نظر درسي در مدرسه مشکل دارد و يا در خواندن و يادگيري دچار مشکل است حتما بايد جهت اطمينان از عدم مشکلات چشمي معاينه شود.
در معاينه چشم چه مشکلاتي مورد توجه قرار مي گيرند؟
مشکلاتي که چشم پزشک در معاينه چشمي به انها توجه مي کند عبارتند از: عيوب انکساري: شامل دوربيني، نزديک بيني، آستيگماتيسم و...
تنبلي چشم (آمبليوپي):
اين مشکل در موارد استرابيسم و يا اختلاف زياد بينايي دو چشم رخ مي دهد. در اين وضعيت مغز تصوير گرفته شده از چشم مشکل دار را ارسال نمي کند. آمبليوپي در صورت عدم درمان ممکن است باعث اختلال در تکامل بينايي شده و اختلال دائمي بينايي را به همراه داشته باشد. اين اختلال معمولا با بستن چشم بدون مشکل براي مدتي مشخص درمان مي شود.
استرابيسم (انحراف چشم):
چشم پزشک چشم بيمار را از نظر هماهنگي حرکتي و وضعيت قرار گيري نسبت به يکديگر بررسي مي کند. استرابيسم مي تواند سبب اختلال در درک عمق و آمبليوپي شود.

بيماريهاي چشمي:
بسياري از بيماريهاي چشمي نظير گلوکوم و مشکلات ناشي از ديابت در مراحل اوليه علائم واضحي ندارند. چشم پزشک در معاينه چشمي به اين بيماري ها توجه کرده و در صورت برخورد با اين علائم درمان هاي اوليه را آغاز مي کند. در بسياري موارد تشخيص و درمان زودرس بيماريها سبب کاهش عوارض و از دست دادن دائمي ديد مي شود.
بيماريهاي ديگر:
معاينه عروق ته چشم، پرده شبکيه و ديگر قسمت هاي چشم مي تواند ابتلا بيمار به بيماري هاي غير چشمي نظير فشار خون، ديابت، چربي بالا و بعضي بيماري هاي ديگر را نشان دهد.
معاينه چشمي به چه فواصلي بايد انجام شود؟
چشم پزشکان توصيه مي کنند که هر فردي بسته به داشتن ريسک فاکتور و سلامت جسماني هر 1 تا 3 سال يکبار معاينه کامل چشمي شود.
کودکان: اين زمان در کودکان متفاوت است. تخمين زده مي شود که از هر 20 کودک پيش دبستاني و هر 4 کودک دبستاني 1 کودک مشکل چشمي دارد که در صورت عدم درمان مي تواند سبب کاهش دائمي بينايي شود. کودکاني که علائمي نداشته و ريسک پاييني دارند بايد در 6 ماهگي، 3 سالگي و قبل از ورود به مدرسه معاينه کامل چشمي شوند. اين کودکان پس از آن بايد هر 2 سال مورد معاينه قرار گيرند.
اما کودکان داراي ريسک فاکتور مشکلات بينايي، نياز به معاينات بيشتري دارند. بعضي از اين ريسک فاکتورها عبارتند از:
- تولد زوردس (قبل 40 هفتگي)
- تاخير در تکامل
- انحراف چشم
- سابقه خانوادگي بيماري هاي چشمي
- سابقه صدمات چشمي
کودکاني که از عينک يا کنتاکت لنز استفاده مي کنند اغلب نياز به معاينات سالانه دارند تا در صورت تغيير در شماره چشم، عينک آنها اصلاح شود.
بزرگسالان: بطور کلي، بسته به ميزان تغييرات بينايي و سلامت جسماني، بزرگسالان بايد تا سن 40 سالگي هر 2 تا 3 سال تحت معاينه کامل چشمي قرار گيرند. در بيمارني که به بيماري هايي نظير ديابت و فشار خون مبتلا هستند معاينات بيشتري توصيه مي شود زيرا اين بيماري ها تاثير سويي بر بينايي دارند.در افراد بالاي 40 سال بهتر است معاينه چشمي هر 1 تا 2 سال صورت گيرد. زيرا بعضي بيماري هاي نظير پير چشمي، کاتاراکت و دژنراسيون ماکولا با افزايش سن اتفاق مي افتند.از آنجا که ريسک بيماري هاي چشم با افزايش سن بالا مي رود افراد بالاي 60 سال باز هر سال معاينه شوند. انجمن اپتومتري آمريکا راهنماي زير را براي معاينه چشمي پيشنهاد کرده است:
منبع: com.noorvision


طي مبادلات روز سه شنبه بورس، شاخص کل با 21/9 واحدکاهش به 9569/5رسيد.


کالسيمين 29.52 10077 350,29
پتروشيمي اصفهان 06.7 401 084,6
سنگ آهن گل گهر 2 232 847,11
پتروشيمي آبادان 99.1 187 564,9
قند پارس 94.1 41 157,2
سايپاآذين 63.1 26 625,1
توليد سموم علف کش 62.1 167 462,10
نورد و لوله اهواز 35.1 9 676
پاکسان 87.0 17 966,1
بانک کارآفرين 73.0 16 203,2
داده پردازي ايران 3.0 16 423,5
تولي پرس 19.0 14 306,7
بانک پارسيان 13.0 2 528,1
بهنوش ايران 04.0 4 962,9
سايپا 02.0 1 555,4
گروه بهمن 05.0- 1- 050,2
نفت پارس 15.0- 20- 651,13
ايران خودرو 36.0- 13- 554,3
نفت بهران 43.0- 60- 881,13
ايران خودروديزل 58.1- 66- 110,4


اين نسخه 4322 بار ديده شده است

شیدراوی - نرم افزار ایجاد نشریه الکترونیکی و نشر الکترونیک

 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
تست