جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/03/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2505


طي اطلاعيه سازمان قضايي نيروهاي مسلح اعلا م شد :
قصور 8نفر موجب سقوط هواپيماي c130 شده است


سخنگوي قوه قضاييه :
اکثر بازداشت شدگان تجمع روز دوشنبه زنان آزاد شدند
در مورد روزنامه ايران فعلا رفع توقيفي صورت نگرفته است


مسموميت 120 مسافر در قطار تهران - مشهد

سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور در قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت ضريب فوق العاده جذب کارکنان 432 ريال تعيين کرد و تبصره آن معادل افزايش ضريب فوق تا سقف 446 ريال محاسبه و به فوق العاده جذب کار کنان وزارت آموزش و پرورش در رشته آموزش (معلمان ) اضافه گرديد . که به منظور رفع مشکلات اجرايي تبصره بند يک مصوبه هيات محترم وزيران ، وزارت اموزش و پرورش با صدور بخش نامه اي به سازمان هاي آموزش و پرورش استان ها ، ادارات کل ، آموزشکده ها ، دانشگاه شهيد رجايي ، پژوهشگاه ها ، کانون ها و انجمن ها ، ميزان افزايش فوق العاده جذب مشمولين طرح طبقه بندي مشاغل و معلمان کشور شاغل در واحد هاي آموزش را اعلام کرد .
بر اساس بخشنامه وزارت اموزش و پرورش ، فوق العاده جذب مشمولين طرح طبقه بندي مشاغل معلمان کشور به ميزان 10 درصد افزايش يافت .
بر پايه اين گزارش ، اين افزايش تا پايان خرداد ماه سال جاري از تاريخ 85/1/1 به معلمان مشمول پرداخت خواهد شد . در اين بخش نامه از روساي سازمان آموزش و پرورش استانها و ادارات تابعه خواسته شده است .
در اسرع وقت احکام حقوقي معلمان مشمول را صادرنمايند :
گفتني است حقوق مستخدمين رسمي و پيماني بر اساس ضريب 432 ريال محاسبه و تعيين مي گردد .
ميزان کمک هزينه عائله مندي و اولاد به ازاي هر فرزند (حداکثر تا 3 فرزند ) به ترتيب 120960 و 24192 ريال تعيين شده است .
حقوق بازنشستگي و وظيفه کليه بازنشستگان و وظيفه بگيران که تا پايان سال 1384 بر قرا شده است به ميزان 6/13 درصد افزايش مي يابد .

ستاد کنترل بازار مسکن براي تصميم گيري در مورد چگونگي توليد انبوه مسکن در کشور تشکيل شود.
مهدي موذن رييس کانون کاردان هاي فني ساختمان، سياستگذاري در بخش مسکن را مرتبط با عوامل متفاوت دانست و گفت: سياست واحدي در بخش صنعت ساختمان از گذشته هاي دور تاکنون وجود نداشته است.
وي افزود: با تغيير مسوولان، سياست ها نيز تغيير کرده است که اين امر باعث شده که امروز صنعت ساختمان، صنعتي متناسب با نيازهاي واقعي کشور نباشد.
موذن با اشاره به وجود خلا در بخش مسکن بيان کرد: مقاوم سازي، استفاده از نيروهاي متخصص و ايجاد انسجام ميان دستگاه هاي ذي ربط بخش ساخت و ساز براي تدوين آيين نامه هاي اجرايي بايد در بخش مسکن کشور مورد توجه قرار گيرد.
وي تصريح کرد: امروز کشور در بحث ميزان و نحوه ساخت، بهره گيري از تکنولوژي هاي نوين ساخت و ساز و اقتصاد و اجاره مسکن با چالش هاي اساسي و عميق روبه روست.
رييس کانون کاردان هاي فني ساختمان گفت: لذا ستادي تحت عنوان ستاد کنترل بازار مسکن بايد تشکيل شود به طوري که در اين ستاد در مورد چگونگي توليد انبوه مسکن در کشور براي دستيابي به سالانه يک ميليون واحد مسکوني تصميم گيري شود.
وي افزود: با برنامه ريزي حساب نشده فعلي نخواهيم توانست که از رکود فعلي که در بخش مسکن با آن دست به گريبان هستيم رهايي پيدا کنيم.

سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان در جمع خبرنگاران با بيان اينکه در بسته ي پيشنهادي اروپا بحث تنبيهات و ضرب الاجل وجود ندارد در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا، مبني بر اينکه ايران چه زماني پاسخ اين بسته را خواهد داد؟ گفت: هر وقت مطالعات مان تمام شد. بايد بررسي کنيم هر وقت به نتيجه رسيديم اعلام مي کنيم. ما محدوديت زماني نداريم.
به گزارش خبرنگارايسنا، حميدرضا آصفي در خصوص گزارش اخير البرادعي مبني بر اينکه هنوز سوالاتي وجود دارد که ايران پاسخ نداده، گفت: روح گزارش البرادعي نشان مي داد که ايران همکاري خوبي با آژانس دارد. نشان مي داد که ايران تحت نظارت آژانس در اصفهان فعاليت کرده، تحت نظارت آژانس فعاليت ها در نطنز انجام شده و شفاف است.
آصفي افزود: بند 18 گزارش به روشني نشان مي داد که نتايج بررسي هاي به عمل آمده اين است که هيچ فعاليت هسته يي، ذرات هسته يي و انحراف هسته يي نيست. البته بعضي سوالات بوده که قبلا هم گفته بودند هنوز به نتيجه ي قطعي نرسيده است. اين به معناي اين نيست که ضرورتا نتايج منفي بوده، بلکه هنوز بايد گفت وگو شود.
وي تاکيد کرد: ما آماده هستيم گفت وگو کنيم. بعضي سوالات است که بايد دنبال شود ما هم آماده ي بحث هستيم.
سخنگوي وزارت امور خارجه، گفت: يک بحث ديگر که خيلي روشن در گزارش ها آمده است اين است که منشا آلودگي هم خارجي بوده، لذا مجموعه ي اينها نشان مي دهد که ايران همکاري خوبي با آژانس داشته است. به همين دليل در اجلاس فعلي هم که در وين است کشورهاي غير متعهد هم چنان از ايران حمايت مي کنند و موضوع فعاليت هاي هسته يي صلح آميز ما را يک اقدام قانوني مي دانند.
وي افزود: آمريکايي ها از اين رو خيلي عصباني شده اند و سفير آمريکا يک نامه ي خيلي غير معمولي نوشته که شما (غير متعهدها) چرا از ايران حمايت مي کنيد.
آصفي با بيان اينکه 116 کشور يعني اکثريت قاطعي از جامعه ي جهاني در کنار ايران هستند، گفت: به دنيا ثابت شد که نه تنها آمريکا راست نمي گويد که اجماع بين المللي دارد، بلکه نشان داد که اجماع بين المللي عليه آمريکاست و به همين دليل سفير آمريکا در يک اقدام غير معمول و شتاب زده چنين نامه اي را براي کشورهاي غير متعهد عضو آژانس ديروز (سه شنبه) ارسال کرده است.
معاون کنسولي و پارلماني وزارت خارجه، در خصوص جلسه ي روز گذشته وزير خارجه و رييس قوه ي قضاييه در مورد حمايت از ايرانيان خارج از کشور، گفت: در اين جلسه موضوعات مختلفي مطرح شد، من با آقاي شاهرودي هر دو - سه ماه يکبار جلسه دارم و خيلي از مشکلات و معضلات ايران در خارج از کشور به کمک آقاي شاهرودي و با توجه به حمايت و تاکيد رييس جمهور برداشته شده، خيلي از کارها براي آنها صورت گرفته، در آينده هم اين کار ادامه پيدا خواهد کرد.
آصفي ادامه داد: جلسه ي ديروز، جلسه ي اولي بود که وزير و شوراي معاونين با آقاي شاهرودي داشتند. رئوس کلي همکاري مطرح شد، ولي من خودم در اين يک سال حداقل سه يا چهار جلسه با آقاي شاهرودي داشته ام.
آصفي در پاسخ به اينکه ايران هم متقابلا نقض حقوق بشر آمريکا و اروپا را منتشر مي کند، آيا اين کار تاثيرگذار است؟ تصريح کرد: بيش از اينکه تاثيرگذار باشد ما به وظيفه مان عمل مي کنيم. البته حتما تاثير هم مي گذارد، ولي مهم تر از تاثير وظيفه و توجهي است که ما به اين مقوله داريم.
وي در پاسخ به اينکه اگر وظيفه بوده تاکنون انجام نشده است؟ گفت: تا حالا هم انجام مي شده، ولي الان با يک روش متفاوت و سيستماتيک انجام مي شود.

ايسکانيوز- منوچهر متکي وزير امور خارجه کشورمان در اسپانيا تاکيد کرد : اگر اراده سياسي جدي و حسن نيت وجود داشته باشد ، قادر خواهيم بود به يک تفاهم همه جانبه بر سر حل مساله پرونده هسته اي ايران دست يابيم.
به گزارش سرويس ايسکانيوز، متکي چهارشنبه که براي يک ديدار کاري چند ساعته به اسپانيا سفر کرده است ، در جمع خبرنگاران در مادريد گفت : اين تفاهم همه جانبه ، متضمن استيفاي حقوق يک طرف (ايران) و رفع نگراني از طرف ديگر (کشورهاي غربي) خواهد بود.
وي تحولات اخير در موضوع هسته يي و تسليم بسته پيشنهادي گروه 1+ 5 متشکل از پنج کشور عضو دايم شوراي امنيت سازمان ملل و آلمان توسط خاوير سولانا کميسر عالي امنيت ملي و سياست خارجي اتحاديه اروپا به جمهوري اسلامي ايران را مثبت و يک گام به پيش توصيف کرد.
متکي گفت : بررسي مطالب بسته ارايه شده از سوي آقاي سولانا در ايران شروع شده و بررسي ايران درباره پيشنهادهاي ارايه شده ، جدي و با دقت خواهد بود.
وزير امور خارجه يکي از نکات مورد توجه در اين گام جديد را زمينه سازي براي رفت وآمدهاي ديپلماتيک دانست و اظهار داشت : از آنجا که پيشنهادهاي ارايه شده مربوط به همه اروپا تلقي مي شود ، ما تلاش مي کنيم علاوه بر سه کشورتروييکا (فرانسه ، آلمان و انگليس) و کميسر عالي امنيت ملي و سياست خارجي اتحاديه اروپا ، با ساير کشورهاي اروپايي نيز در تماس و ارتباط باشيم.
وي افزود : ما اسپانيا را عضو مهم اتحاديه اروپا مي دانيم و در کنار تبادل نظر با ساير اعضاي اتحاديه ، چين و روسيه و کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد درباره مساله هسته يي ، تبادل نظر و گفت و گو با اسپانيا را با اهميت ارزيابي مي کنيم.
متکي با اشاره به ديدار قبلي خود در مهر ماه گذشته با ميگل آنخل موراتينوس همتاي اسپانيايي اش در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورک و مذاکرات تلفني که دو طرف به مناسبت هاي مختلف داشته اند ، تصريح کرد : اسپانيا از جايگاه مثبت و خوبي در منطقه خاورميانه برخوردار است.
وزير امور خارجه کشورمان در پاسخ يک خبرنگار اسپانيايي که پرسيد ; ايران چه زماني ديدگاهش را نسبت به بسته پيشنهادي کشورهاي عضو گروه 1+ 5 اعلام خواهد کرد ، اظهار داشت : بخش عمده توجه جدي ايران در زمان حاضر به محتواي بسته و بررسي دقيق آن است و پس از آن ، ما همکاران خود را در اروپا و در اين گروه درباره ديدگاه مان نسبت به پيشنهاد مذکور مطلع خواهيم کرد تا با همديگر بتوانيم تصميم بگيريم.
وي افزود : در اين همفکري ، درباره چگونگي پيشبرد موضوع و ادامه راه براي حل مساله هسته يي و پايان دادن به بحران تصميم خواهيم گرفت. متکي در پاسخ به پرسشي ديگر درباره ديدگاه تهران نسبت به اظهارات ديروز (1385/3/23) جرج بوش رييس جمهوري آمريکا در بغداد و حل بحران عراق گفت : موضع ما نسبت به عراق ، کاملا روشن و واضح است .
ما از تکميل روند تغييرات سياسي در عراق و استقرار دولت جديد در اين کشور خوشحاليم ، اما معتقديم اين کشور هنوز با دو مشکل عمده مواجه است.
وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران مشکل نخست عراق را عدم ثبات ، نبود امنيت و فعال بودن گروههاي تروريستي ذکر و از ادامه حضور نيروهاي خارجي در اين کشور به عنوان مشکل دوم ياد کرد ، اما خاطر نشان ساخت: ما معتقديم هر دو اين مشکلات ، بايد به موازات هم در عراق حل شود.
وي گفت : ما از وحدت ملت عراق ، حفظ تماميت ارضي آن و مشارکت همه جانبه همه گروههاي نژادي ، قومي و مذهبي در اداره کشور و همکاري آنان با دولت و حاکميت عراق حمايت مي کنيم و اين موضع ما کاملا روشن است. متکي در ادامه اين کنفرانس خبري گفت که در ديدار امروزش با ميگل آنخل موراتينوس وزير امور خارجه اسپانيا علاوه بر تبادل نظر درباره فعاليت هاي صلح آميز هسته يي ايران ، درباره گسترش روابط و همکاري هاي دوجانبه و مسايل مختلف منطقه اي و بين المللي از جمله موضوع عراق ، افغانستان و فلسطين گفت و گو خواهد کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار دهها تن از کارگردانان سينماي ايران بر لزوم تقويت ارزش هاي ديني و ملي در آثار سينمايي و توجه اصحاب سينما به برجستگي ها و زيبايي هاي تلاش ملت ايران در 27 سال گذشته بويژه دوران دفاع مقدس تاکيد کردند. ده ها نفر از کارگردانان سينما، در نشستي صميمانه با حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در باره مسائل مختلف سينمايي، هنري، فرهنگي و اجتماعي با ايشان گفت وگو کردند. در ابتداي اين ديدار که 3 ساعت بطول انجاميد 16 نفر از کارگردانان سينما به تشريح ديدگاه ها و مسائل موردنظر خود پرداختند. در اين ديدار پس از سخنان کارگردانان مختلف سينما، حضرت آيت الله خامنه اي با ابراز خرسندي از ديدار با جمعي از اصحاب سينما، هدف از اين نشست را آشنايي بيشتر با ديدگاه هاي کارگردانان و تکريم "هنر سينما و هنرمندان سينما" برشمردند و افزودند: اعتلاي سينماي کشور، نيازي محسوس است وهمه بايد اين حقيقت را دريابند که هنر مهم و بسيار برجسته سينما براي کشور، يک نياز و ضرورت محسوب مي شود.
ايشان در تشريح مسئولين سنگين اصحاب سينما خاطرنشان کردند: کليد پيشرفت کشور به ميزان زيادي دست سينماگران است چرا که دست اندرکاران هنر فاخر سينما با توجه به تاثير گذاري و جهت دهي اين هنر مي توانند با توليدات خود روح اميد، شوق پيشرفت، انگيزه کار و تلاش، اعتماد به نفس و اعتقاد به ارزش هاي اسلامي و ملي را در جامعه ترويج کنند و سهم بزرگ خود را در پيشرفت و تعالي کشور ايفا نمايند و يا اينکه با فيلم هاي خود، نسلي نااميد، پشيمان، متکي به بيگانه و تحقير شده را پرورش دهند. حضرت آيت الله خامنه اي انتقاد مسئولانه و نشان دادن دلسوزانه نقاط ضعف و منفي را در فيلم هاي سينمايي، کاملا پذيرفتني خواندند و افزودند: اينگونه انتقادهاي مسئولانه، تلخي گوارايي دارد بشرط اينکه اين جهت گيري دلسوزانه، در کيفيت فيلم نيز محسوس باشد.
حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر لزوم تقويت ارزش هاي ديني و ملي در آثار سينمايي و توجه اصحاب سينما به برجستگي ها و زيبايي هاي تلاش ملت ايران در 27 سال گذشته بويژه دوران دفاع مقدس افزودند: در زمينه دفاع مقدس حرف براي گفتن و سوژه براي به تصوير کشيدن بسيار زياد است که بايد اين نکات برجسته استخراج و با زبان هنر و سينما براي نسل امروز روايت شود.
ايشان احساس مسئوليت ديني وانساني را دو عامل مهم براي ارائه تصويري واقعي از جامعه و کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: اگر يک کارگردان با نيت خدايي فيلمي را ارائه دهد که موجب تقويت ايمان، افزايش انضباط اجتماعي و احساس مسئوليت شود اجر الهي را نيز کسب خواهد کرد. ايشان اختلاف نظر در ميان کارگردانان را که در نشست امروز نيز کاملا مشخص بود، نشانه اي از فضاي باز موجود در عرصه سينما دانستند و خاطرنشان کردند: بروز خط در جهت گيري يک فيلم، متاثر از علل و عوامل مختلفي است و نبايد همه را به پاي کارگردان سينما نوشت. حضرت آيت الله خامنه اي، فيلم را تجلي معرفت دروني کارگردان و عوامل دست اندرکار ساخت فيلم دانستند و افزودند: بايد ديد آيا دستگاه هاي ذيربط زمينه انتقال مفاهيم خوب، صحيح و متعالي را به کارگردانان سينما فراهم کرده اند که از فيلم آنان انتظار انعکاس اين مفاهيم را داشته باشند که متاسفانه بايد گفت در اين زمينه کم کاري شده است. حضرت آيت الله خامنه اي همچنين در خصوص جشنواره هاي بين المللي و حضور در آنها خاطرنشان کردند: مصالح فرهنگي کشور ملاک حضور در جشنواره ها است و براي حضور يا عدم حضور در اين جشنواره ها بايد مصالح فرهنگي را در نظر گرفت.
در اين ديدار همچنين محمد حسين صفار هرندي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخناني وفاداري به ايران را ويژگي بارز کارگردانان سينمايي کشور دانست و با اشاره به تلاش هاي دولت براي حمايت از سينما و تقويت زيرساخت هاي آن گفت: از جمله برنامه هاي وزارت ارشاد توجه به اقتصاد سينما در کنار ساير ابعاد و تقويت ادبيات داستاني بعنوان پايه و اساس فيلم نامه ها است بگونه اي که سينماي ايران در پايان چشم انداز بيست ساله، جايگاه ويژه خود را بدست آورد. مهمترين مسائلي که کارگردانان سينما در اين نشست مطرح کردند عبارتند از:
- ضرورت عزم ملي براي شکل گيري سينماي ملي و دستيابي به ساختار بومي در صنعت فيلم سازي
- لزوم تمرکز تصميم گيري در روند ساخت محصولات هنري از جمله فيلم هاي سينمايي
- افزايش ارتباط، تبادل نظر و گفت وگوي مسئولان با کارگردانان و هنرمندان سينما
- توجه بيشتر به ارزش ها معنوي و فرهنگي در عرصه سينما
- توجه ويژه به موضوع "خانواده" در فيلم ها
- محصورنکردن سينماي معناگرا در مفاهيم محدود و خاص
- پرهيز از تقليد از فيلم هاي غربي و هندي
- لزوم شناخته شدن سينما به عنوان يک صنعت و اختصاص تسهيلات لازم به صنعت سينما
- انتقاد از برخي ديدگاه ها که نوعي احساس کمبود امنيت کامل را در پرداختن به برخي سوژه ها در اصحاب سينما به وجود مي آورد.
- پيشنهاد تشکيل يک مجمع فکري براي توليد فکر و ايده هاي کارگشا و ساختاري در عرصه هنر سينما
- استفاده از ساز و کارهاي کارآمد و نو در ساختار مديريت فرهنگي جامعه
- فراهم کردن زمينه لازم براي پرداخت آسيب شناسانه، منتقدانه و کارگشاي اصحاب سينما به معضلات جدي جامعه
- انتقاد از ارتباط ضعيف عرصه ادبيات داستاني با سينما
- لزوم توجه اهالي سينما به مسائل اساسي و دستاوردهاي انقلاب
- انتقاد از تاثيرپذيري برخي از اهالي سينما از خواسته هاي مسئولان جشنواره هاي غربي
- دفاع از حضور در جشنواره هاي خارجي
- لزوم سياستگذاران صحيح در باره حضور سينماي ايران در جشنواره هاي جهاني
- افزايش سالن هاي سينما
- ميدان دادن به کارگردانان و هنرمندان جوان
- مقابله با برخي باندهاي پنهان در صنعت سينما
- ضرورت شکل گيري صنوف سينمايي
- انتقاد از ضعف هاي مديريتي در هدايت محتوايي "سينما" در پرداختن به مسائل و مشکلات اساسي جامعه
- انتقاد از نوعي بي برنامگي دستگاه هاي هنري - فرهنگي و لزوم نگاه دراز مدت در برنامه ريزي براي ارتقاي کيفي سينما
خبرگزاري فارس: رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار دهها تن از کارگردانان سينماي ايران سينما را هنري برتر، پيچيده، پيشرفته و متعالي خواندند و خاطرنشان کردند: اهميت فراوان اين هنر و کارآمدي و تاثير گذاري عميق آن، مسئوليت سينماگران و تمامي دستگاه ها و رده هاي مديريتي موثر در اين هنر را کاملا سنگين مي کند.
در اين نشست صميمانه کارگردانان در باره مسائل مختلف سينمايي، هنري، فرهنگي و اجتماعي با رهبر معظم انقلاب گفت وگو کردند.
در ابتداي اين ديدار که 3 ساعت بطول انجاميد 16 نفر از کارگردانان سينما به تشريح ديدگاه ها و مسائل موردنظر خود پرداختند.
در اين ديدار پس از سخنان کارگردانان مختلف سينما، حضرت آيت الله خامنه اي با ابراز خرسندي از ديدار با جمعي از اصحاب سينما، هدف از اين نشست را آشنايي بيشتر با ديدگاه هاي کارگردانان و تکريم "هنر سينما و هنرمندان سينما" برشمردند و افزودند: اعتلاي سينماي کشور، نيازي محسوس است وهمه بايد اين حقيقت را دريابند که هنر مهم و بسيار برجسته سينما براي کشور، يک نياز و ضرورت محسوب مي شود.
ايشان در تشريح مسئولين سنگين اصحاب سينما خاطرنشان کردند: کليد پيشرفت کشور به ميزان زيادي دست سينماگران است چرا که دست اندرکاران هنر فاخر سينما با توجه به تاثير گذاري و جهت دهي اين هنر مي توانند با توليدات خود روح اميد، شوق پيشرفت، انگيزه کار و تلاش، اعتماد به نفس و اعتقاد به ارزش هاي اسلامي و ملي را در جامعه ترويج کنند و سهم بزرگ خود را در پيشرفت و تعالي کشور ايفا نمايند و يا اينکه با فيلم هاي خود، نسلي نااميد، پشيمان، متکي به بيگانه و تحقير شده را پرورش دهند.
حضرت آيت الله خامنه اي انتقاد مسئولانه و نشان دادن دلسوزانه نقاط ضعف و منفي را در فيلم هاي سينمايي، کاملا پذيرفتني خواندند و افزودند: اينگونه انتقادهاي مسئولانه، تلخي گوارايي دارد بشرط اينکه اين جهت گيري دلسوزانه، در کيفيت فيلم نيز محسوس باشد.
حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر لزوم تقويت ارزش هاي ديني و ملي در آثار سينمايي و توجه اصحاب سينما به برجستگي ها و زيبايي هاي تلاش ملت ايران در 27 سال گذشته بويژه دوران دفاع مقدس افزودند: در زمينه دفاع مقدس حرف براي گفتن و سوژه براي به تصوير کشيدن بسيار زياد است که بايد اين نکات برجسته استخراج و با زبان هنر و سينما براي نسل امروز روايت شود.
ايشان احساس مسئوليت ديني وانساني را دو عامل مهم براي ارائه تصويري واقعي از جامعه و کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: اگر يک کارگردان با نيت خدايي فيلمي را ارائه دهد که موجب تقويت ايمان، افزايش انضباط اجتماعي و احساس مسئوليت شود اجر الهي را نيز کسب خواهد کرد.
ايشان اختلاف نظر در ميان کارگردانان را که در نشست امروز نيز کاملا مشخص بود، نشانه اي از فضاي باز موجود در عرصه سينما دانستند و خاطرنشان کردند: بروز خط در جهت گيري يک فيلم، متاثر از علل و عوامل مختلفي است و نبايد همه را به پاي کارگردان سينما نوشت.
حضرت آيت الله خامنه اي، فيلم را تجلي معرفت دروني کارگردان و عوامل دست اندرکار ساخت فيلم دانستند و افزودند: بايد ديد آيا دستگاه هاي ذيربط زمينه انتقال مفاهيم خوب، صحيح و متعالي را به کارگردانان سينما فراهم کرده اند که از فيلم آنان انتظار انعکاس اين مفاهيم را داشته باشند که متاسفانه بايد گفت در اين زمينه کم کاري شده است.
حضرت آيت الله خامنه اي همچنين در خصوص جشنواره هاي بين المللي و حضور در آنها خاطرنشان کردند: مصالح فرهنگي کشور ملاک حضور در جشنواره ها است و براي حضور يا عدم حضور در اين جشنواره ها بايد مصالح فرهنگي را در نظر گرفت.
در اين ديدار همچنين محمد حسين صفار هرندي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخناني وفاداري به ايران را ويژگي بارز کارگردانان سينمايي کشور دانست و با اشاره به تلاش هاي دولت براي حمايت از سينما و تقويت زيرساخت هاي آن گفت: از جمله برنامه هاي وزارت ارشاد توجه به اقتصاد سينما در کنار ساير ابعاد و تقويت ادبيات داستاني بعنوان پايه و اساس فيلم نامه ها است بگونه اي که سينماي ايران در پايان چشم انداز بيست ساله، جايگاه ويژه خود را بدست آورد.

حضور رييس دانشگاه آزاد اسلامي در راس شوراي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام، نشان دهنده مقبوليت اين دانشگاه در سطح جهاني است.
به گزارش آنا دکتر انگجي، مشاور رييس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اين مطلب گفت: يکي از دغدغه هاي جامعه، مسوولان و جوانان، سد کنکور است که با درايت مسوولان دانشگاه، برنامه هايي براي برداشتن اين سد عظيم طرح ريزي شده که طي پنج سال آينده با تصويب مجلس، کنکور کارشناسي برداشته مي شود همان گونه که دانشجويان در مقطع کارداني بدون کنکور وارد دانشگاه مي شوند.
وي در مورد امر آموزش و تربيت نيروي متخصص در کشور، افزود: يکي از شاخصهاي بسيار مهم در توسعه هر کشور، وجود نيروهاي متخصص، ماهر و کارآمد است که در واقع مي توان آن را جزو سرمايه هاي هر کشور به حساب آورد و مسلما تربيت و تامين اين نيروها بر عهده دانشگاه ها و مراکز علمي و تحقيقاتي است.
مشاور رئيس دانشگاه آزاد با بيان اينکه در تاسيس اين دانشگاه مديريت نقش محوري داشته افزود: جداي از عرف و سيستم هاي متعارف دانشگاهي که ابتدا امکانات و منافع اقتصادي سنجيده مي شود، در تاسيس دانشگاه آزاد مديريت مدنظر قرار گرفت که مورد نقد گروه ها و افراد واقع شد، اما با عنايت خداوند و مديريت اين مجموعه علمي و حمايت هاي آيت الله هاشمي رفسنجاني رييس هيات امناي دانشگاه، هم اکنون اين دانشگاه به يک الگو براي کشورهاي در حال توسعه تبديل شده است.
وي در ادامه افزود: اين دانشگاه پس از تاسيس در سال 1361 با پذيرش دو هزار نفر دانشجو از بين 33 هزار نفر داوطلب در 9 واحد دانشگاهي، فعاليت رسمي آموزشي خود را آغاز کرد که اکنون با گذشت ربع قرن تبديل به دانشگاهي قابل قبول در داخل و خارج از کشور با 350 واحد و مرکز در داخل و چندين واحد در خارج از کشور شده است.
دکتر انگجي با اشاره به امر تحقيق و پژوهش در دانشگاه آزاد گفت: توفيقات اين دانشگاه در المپيادهاي بين المللي حاکي از به ثمر رسيدن اهداف کمي و کيفي اين دانشگاه است.
وي افزود: توجه به پژوهش جزو امور محوري در دانشگاه آزاد اسلامي است و در حال حاضر پنج درصد از شهريه به امر تحقيق اختصاص دارد که در گذشته معادل نيم درصد بود و توجه به امر پژوهش، افزايش انتشار مقالات در مجلات علمي بين المللي و ارتقاي شاخص هاي کيفي دانشگاه را در پي داشته است.
دکتر انگجي در مورد تامين هيات علمي و فضاي آموزشي اذعان کرد: تامين هيات علمي و فضاي آموزشي از دغدغه هاي اوليه بود که با تلاش مسوولان اکنون دانشگاه از 50 هزار عضو هيات علمي تمام وقت و نيمه وقت و 10 ميليون متر مربع فضاي آموزشي برخوردار است.
مشاور رييس دانشگاه آزاد با بيان اينکه مدارک دانشگاه آزاد در تمام دنيا مقبوليت دارد، اظهار داشت: دانشگاه آزاد با برنامه به پيش مي رود در آغاز تاسيس هدف افزايش فيزيکي دانشگاه بود اما اکنون ارتقاي کيفي آموزش در راس برنامه ها قرار دارد که قبول مدارک دانشگاه در خارج از کشور نشان از افزايش سطح کيفي دانشگاه دارد و آخرين کشوري که مدارک دانشگاه آزاد را پذيرفت کشور آلمان بود.
دکتر انگجي در پايان گفت: انجام اين کارها نياز به حمايت همه نيروها و پشتيباني مسوولان قواي سه گانه دارد، زيرا دانشگاه آزاد و مديريت آن سنگ بزرگي را از جلوي پاي نظام برداشتند که اميدواريم همه مسوولان با پشتيباني از دانشگاه آزاد به پيشرفت علم در کشور کمک کنند.


پرونده هسته اي ، وين و ديپلماسي فعال ايران
همزمان با نشست ژوئن شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي در وين ، 16 کشور غير متعهد که عضو شوراي حکام هستند ، بيانيه اي داده اند که تصريح مي کند ، غني سازي حق ايران است و منع اين کشور از حق قانوني خود ، قابل پذيرش نيست .
نماينده چين در آژانس نيز گفته است پکن اجبار ايران به تعليق غني سازي را نمي پذيرد .
چند روز پيش ، مقامات روس نيز به آمريکايي ها گفته بودند که ايران ، مرتکب تعدي از NPT نشده است تا تحريم شود . اين اتفاقات ، در شرايطي رخ مي دهد که از مدت ها پيش ، آمريکا و کشور اروپايي آلمان ، فرانسه ، در صدد بوده اند يک اجماع عليه برنامه هاي هسته اي ايران شکل دهند .
آنها ، البته هنگامي که دريافتند تشکيل چنين اجماعي ، ميسر نيست ، دست به جعل زدند و توان تبليغاتي خود را بر آن گذاشتند تا چنين وانمود کنند که اين اجماع وجود دارد .
از اين روست که در سخنان مقامات اين چند کشور ، بارها و بارها عباراتي نظير " نگراني جامعه جهاني از برنامه هسته اي ايران ... جامعه جهاني از ايران مي خواهد ... ايران بايد به مطالبات جامعه جهاني ... " به کرات يافت مي شود .
اينک ، اما در فصل خوشه چيني از آن همه سرمايه گذاري ديپلماسي و تبليغات ، يعني در هنگام برگزاري نشست آژانس اتمي ، روياي اجماع عليه ايران ، بر باد رفته است چه آنکه غير متعهدها از يک سو و چين و روسيه از سويي ديگر - و البته هر کدام از منظر خاص خود - رويکردي مخالف خواسته آمريکا و سه کشور اروپايي پيشه کرده اند .
اين مسئله ، نشانگر دو نکته است :
اولين موضوع به نگراني کشورهاي جهان به ويژه غيرمتعهدها مربوط مي شود . آنها ، در طول سه سال اخير ، به طور مستمر و از نزديک ، شاهد جريان پرونده هسته اي ايران بوده اند و پس از کش و قوس هاي فراوان و همکارهاي گسترده ايران با آژانس ، دريافته اند که در اين پرونده ، حق با ايران است ولي آمريکا و چند کشور ديگر ، براي حفظ انحصار خود و از موضعي زورگويانه ، درصدد ناديده گرفتن حقوق قانوني يک کشور عضو آژانس هستند . اين کشور ، اکنون ايران است ولي اگر در پرونده حاضر ، غرب موفق شود ايران را از حقوق آشکار خود باز دارد ، در آينده شرايط مشابهي متوجه هر کشور مستقل ديگري خواهد شد که بخواهد در عرصه انرژي هسته اي يا ساير فناوري هاي مدرن ، قد علم کند .
بنابراين ، براي اينکه جلوي چنان رويه اي در آينده گرفته شود ، مي بايست سد آن ، هم اکنون و در پرونده هسته اي ايران ، شکل گيرد . نکته دوم به تحرکات تازه در ديپلماسي خارجي کشورمان باز مي گردد . مروري بر عملکرد وزارت امور خارجه نشان مي دهد که دستگاه ديپلماسي ايران ، در ماه هاي اخير ، تحرک و پويايي قابل ملاحظه اي داشته است به گونه اي که بسياري از ناظران بين المللي برآنند که تهران در چند ماه گذشته ابتکار عمل را در ديپلماسي هسته اي در دست داشته است . بديهي است اگر تلاش هاي ديپلماتيک نبود ، ساير کشورها تا بدين حد ، با ايران ، همراهي نداشتند و دولتي مثل واشنگتن ، براي مذاکره با ايران ، اعلام آمادگي نمي کرد .

تيم کارتينگ هنرمندان کار خود را آغاز کرد. به گزارش روابط عمومي تيم کارتينگ هنرمندان اين تيم اولين مسابقه رسمي خود را فردا جمعه در محل پيست مجموعه کارتينگ آزادي انجام خواهد داد. حميد خندان در سمت سرپرست تيم و پژمان بازغي و اميد زندگاني و امين زندگاني و کامبيز ديرباز و مهدي اميني خواه و محمد رضا هدايتي وپويا اميني و فرهاد کاظمي اعضاي تيم را تشکيل ميدهند. اين مسابقه همراه با تيم اصلي کارتينگ آزادي در ساعت 11 صبح در محل کارتينگ آزادي پيست فرمولابرگزار خواهد شد و دوستداران اين رشته جذاب ورزشي بازيگران سينما را در اين مسابقه مهيج در جمع خود خواهند ديد. مسعود رساور مدير مجموعه کارتينگ آزادي در گفتگو با خبرنگار آفرينش ضمن ابراز رضايت و خوشحالي نسبت به حضور هنرمندان در اين مجموعه گفت يکي از اهداف ما اين است که اين رشته ورزشي را فراگير کرده و هنرمندان هم در اين رشته مهارت پيدا کنند و به صورت حرفه اي آن را دنبال کنند و حتي بعيد نيست که به مسابقات کشوري و جهاني در اين رشته عازم شوند. لازم به ذکر است قرار است بزودي چهره هاي سرشناس ديگري ازعرصه سينما وموسيقي ايران به اين تيم ملحق شوند.که مسوولان اين تيم در صدد هستند در اين رابطه تيم کارتينگ بانوان هنرمند را نيز راه اندازي نمايند.

روند نزولي قيمت تيرآهن و ميلگرد در بازار تهران به دليل کاهش تقاضا و قيمت شمش آهن در بازارهاي جهاني آغاز شد.
گزارش فارس از بازار آهن تهران حاکي است: کاهش قيمت شمش آهن و فولاد در بازارهاي جهاني از يک سو و نبود خريدار و تقاضا به دليل افزايش بي رويه قيمت آهن در بازار طي يک ماه گذشته از سوي ديگر موجب شده تا قيمت آهن آلات طي دو روز گذشته روند نزولي خود را آغاز و ادامه دهد. به گونه اي که اين کاهش قيمت بسياري از فعالان بزرگ آهن را مجبور ساخته تا براي جلوگيري از ضرر و زيان هاي احتمالي طي روزهاي آتي، خريداران و متقاضيان آهن را به خريد آهن تشويق کنند.
فعالان بازار در خصوص کاهش قيمت مي گويند: قيمت انواع مختلف تيرآهن به طور متوسط از 4 هزار تومان تا 12 هزار تومان کاهش داشته است. قيمت تيرآهن 14 از شاخه اي 119 هزار تومان به 115 هزار تومان، تيرآهن 16 از 151 هزار تومان به 145 هزار تومان، تيرآهن 18 از شاخه اي 174 هزار تومان به 168 هزار تومان، تيرآهن 20 از شاخه اي 262 هزار تومان به 257 هزار تومان، تيرآهن 24 از شاخه اي 268 هزار تومان به 260 هزار تومان تيرآهن 24 از شاخه اي 250 هزار تومان به 240 هزار تومان و تيرآهن 27 از شاخه اي 300 هزار تومان به 288 هزار تومان کاهش يافته است.آنان مي گويند: به نظر مي رسد ورود تيرآهن هاي روسي و اروپايي به بازار طي چند روز آينده قيمت آهن آلات را بيش از اين افزايش خواهد داد.
همچنين برخي از فروشندگان ميلگرد با اين عنوان که قيمت ها در بازار آهن طي يک ماه گذشته افزايش قابل ملاحظه اي داشته است اظهار داشتند: افزايش قيمت ميلگرد در بازار متوقف شده است به همين دليل فروشنده ها براي فروش کالاي خود به شدت سردرگم هستند، چراکه گمان مي کنند اين توقف و حتي کاهش جزئي قيمت ها بازي بازار باشد. بنابراين براي فروش کالاي خود بسيار دست به عصا حرکت مي کنند. فروشندگان ميلگرد مي گويند: عدم فروش ميلگرد در بازار موجب تحت فشار گذاشته شدن متقاضيان ميلگرد مي شود، بنابراين وجود يک هيات تنظيم بازار مي تواند اين بازار را از سردرگمي و بلاتکليفي نجات دهد.
قيمت تيرآهن و ميلگرد در بازار تهران بدين شرح است:
قيمت تيرآهن شماره 14 شاخه اي 115 هزار تومان (4 هزار تومان کاهش)، تيرآهن شماره 16 شاخه اي 145 هزار تومان (6 هزار تومان کاهش)، تيرآهن شماره 18 شاخه اي 168 هزار تومان (6 هزار تومان کاهش) تيرآهن شماره 20 شاخه اي 257 هزار تومان (5 هزار تومان کاهش)، تيرآهن شماره 22 شاخه اي 240 هزار تومان (10 هزار تومان کاهش)، تيرآهن شماره 27 شاخه اي 288 هزار تومان (12 هزار تومان کاهش) تيرآهن شماره 16 روسي شاخه اي 120 هزار تومان، تيرآهن شماره 18 روسي شاخه اي 165 هزار تومان، تيرآهن شماره 20 روسي شاخه اي 245 هزار تومان، ميلگرد ساده کيلويي 600 تومان، ميلگرد عاج دار کيلويي 610 تومان و ناوداني کيلويي 700 تومان بود.

قبل از ديدار تيم هاي ايران و مکزيک از سوي بسياري از اعضاي فدراسيون و کادر فني تيم ملي اعلام شد که قادر خواهيم بود از مکزيک امتياز بگيريم و همين گفته ها سطح انتظار و توقع تيم ملي را بالا برد .
در همان دوران چند بازيکن تيم ملي کشورمان از جمله مهدي مهدوي کيا , علي کريمي , فريدون زندي , وحيد هاشميان و ... اعلام کردند در پيش بيني نتايج بايد واقع بينانه نظر داد.
حال در آستانه ديدار تيم ملي فوتبال کشورمان مقابل تيم پرتغال بسياري معتقدند که مي توانيم تيم پرتغال را شکست دهيم .
در اين ارتباط مهدي مهدوي کيا هافبک تيم ملي فوتبال کشورمان گفت: اگر نمايش خوب خود در نيمه اول ديدار مقابل مکزيک را تکرار کنيم، مي توان به گرفتن امتياز از پرتغال اميدوار بود.
وي افزود : مي توانستيم حداقل با کسب يک امتياز، مسابقه با مکزيک را به پايان برسانيم. اما، متاسفانه شرايط به گونه اي پيش رفت که در نهايت بازي را واگذار کرديم. ما در نيمه اول بازي خوبي را به نمايش گذاشتيم; اما، دو تعويض ما در نيمه دوم آنچنان که بايد جواب نداد.
وي ادامه داد: مربي با دانش مکزيک با ايجاد دو تغيير درترکيب تيمش شرايط را به سود تيم خود تغيير داد و با دو گل نيمه دوم را به پايان رساند.
مهدوي کيا با اشاره به وضعيت آمادگي خود اظهار داشت: از نظر جسماني هيچ مشکلي نداشته و مي توانم تيم ملي را در دومين ديدار خود در جام جهاني همراهي کنم. اکنون بايد حداکثر توان خود را به کار گيريم تا از تيم قدرتمند پرتغال امتياز بگيريم.
وي افزود: بدون شک بازيکنان پرتغال براي قطعي کردن صعود خود به مرحله حذفي جام جهاني براي پيروزي به مصاف ما مي آيند. در اين صورت ما بازي بسيار دشواري را پيش روي داريم و نبايد حتي يک لحظه از بازيکنان تکنيکي حريف غافل گير شويم.
بازيکن مياني تيم ملي تصريح کرد: شايد امتياز گرفتن از پرتغال خيال پردازانه باشد; اما، اگر بخواهيم مي توانيم دست به اين کار بزرگ بزنيم به هر صورت هنوز دو بازي ديگر باقي است و بايد شکست مکزيک را به فراموشي بسپاريم.
مهدوي کيا در پايان خاطر نشان کرد: پرتغال بسيار هجومي تر از مکزيک بازي مي کند و به خصوص در دقايق ابتدايي بازي بايد کاملا مراقب مهاجمان فرصت طلب اين تيم باشيم. اگر بتوانيم فشار دقايق ابتدايي را تحمل کنيم در ادامه با يک تاکتيک مناسب و از پيش طراحي شده مي توان شرايط را به سود ايران تغيير دهيم.

خبرگزاري فرانسه از وضعيت تيم ايران گزارش کاملي را منتشر ساخته است .
اين خبرگزاري ضمن پرداختن به صحبت هاي برانکو ايوانکوويچ اينگونه گفته هاي وي را به نقد کشيده است :
برانکو ايوانکوويچ سرمربي ايران در تلاش براي حفظ تيمش در جام جهاني، در ديدار با پرتغال تغييراتي در ترکيب تيم ايران ايجاد خواهد کرد.
ايران نخستين ديدار خود در گروه چهار را با نتيجه سه بر يک به مکزيک واگذار کرد و تحمل يک شکست در برابر پرتغال به منزله پايان مبارزه ايران در جام جهاني خواهد بود. ظاهرا علي دايي کاپيتان ايران سرشناس ترين تلفات ايران باشد و اين مهاجم کارکشته که در مطبوعات ايران به دليل عملکرد ضعيفش در ديدار با مکزيک سخت مورد انتقاد قرار گرفته با درد کمر روبرو شده است.
ايوانکوويچ گفت : ما بايد ببينيم که ظرف چند روز آينده در مورد علي دايي چه اتفاقي خواهد افتاد.
حضور ابراهيم ميرزاپور دروازه بان ايران نيز که به دليل نقشي که در گل مکزيک داشت سخت مورد انتقاد قرار گرفته است، از ابتداي بازي بعدي نيز در پرده ابهام قرار دارد.
ولي ايوانکوويچ در مقام دفاع از اين دروازه بان بر آمد.
سرمربي ايران تيم ملي فوتبال ايران گفت: تا زماني که وي مرتکب اشتباه نشده بود، بازي خوبي ارائه داده بود.

روز گذشته هفتمين همايش پزشکان عمومي سراسر کشور در سالن همايش هاي رازي آغاز به کار کرد.
به گزارش سرويس علمي آفرينش، در مراسم افتتاحيه اين همايش دکتر صدر رئيس سازمان نظام پزشکي و اعضاي سازمان نظام پزشکي، دکتر ايرج فاضل رئيس فرهنگستان علوم پزشکي، جمعي از نمايندگان مجلس و دو هزار پزشک عمومي شرکت داشتند.
دکتر صدر گفت: جامعه پزشکي کشور 170 هزار نفر عضو دارد که 95 هزار نفر را پزشکان تشکيل مي دهند که از اين تعداد 67 هزار نفر پزشک عمومي هستند.
وي با اشاره به اين که ارائه خدمات بهداشتي نسبت به سال هاي قبل بسيار مطلوب تر شده است افزود: اگر طبق استانداردهاي جهاني در طول سال هر فرد 4 بار به پزشک به صورت سرپايي مراجعه کند در کشور ما نزديک به 300 ميليون بار مراجعه سرپايي وجود دارد .
رييس سازمان نظام پزشکي گفت: کيفيت ارائه خدمات در کشور اگر نسبت به بسياري از کشورهاي پيشرفته بالاتر نباشد چيزي از آنها خيلي کم نداريم و اگر گاهي اوقات کيفيت پايين خدمات ديده مي شود به علت عدم وجود تجهيزات و فناوري پزشکي در کشور است.
صدر گفت: نظام پزشکي در چهارچوب اختيارات قانوني خود با قاطعيت و تدبير و برنامه ريزي لازم به وظايف خود عمل نموده و در وظايف خود کوتاهي نمي کند و دستگاه هاي مسئول سلامت کشور بايد به اقدامات نظام پزشکي تمکين کنند.
وي با تاکيد بر اين که تعرفه ها و سرانه غير واقعي ابتدا بخش دولتي را دچار مشکل خواهد کرد، افزود: هرگونه تعرفه غير واقعي ابتدا بخش دولتي و سپس بخش خصوصي را دچار مشکل خواهد کرد که اين نشان از اينست که بايد سهم سلامت را از توليد ناخالص ملي بالا ببريم.
دکتر صدر افزود: سرانه درمان در ايران تنها 6 5/ درصد از درآمد ناخالص ملي است در حالي که اين ميزان در کشورهاي اروپايي 16 درصد از درآمد ناخالص ملي است.
دکتر حسن هويدا معاون رفاهي سازمان نظام پزشکي و دبير اجرايي همايش نيز گفت: پزشکان عمومي از محروم ترين اقشار جامعه هستند. وي افزود: در حالي که پزشکان عمومي بيشترين نيروي پزشکي در کشور را تشکيل مي دهند ولي متاسفانه در قبال زحمت هايي که مي کشند حقوق آنها استثمار مي شود. دکتر هويدا گفت: سازمان نظام پزشکي در تلاش است تامشکلات جامعه پزشکي به خصوص پزشکان عمومي را حل کند. هويدا در خصوص بيمه پزشکان گفت: نظام پزشکي با تامين اجتماعي موافقتنامه اي امضا کرده و دستورالعمل اجرايي آن را به سازمان هاي نظام پزشکي سراسر کشور نيز ابلاغ کرده تا پزشکان از مزاياي ماده سه تامين اجتماعي در خصوص بيمه، بهره مند شوند.
گفتني است هفتمين همايش پزشکان عمومي کشور که از روز گذشته آغاز شده تا 28 خرداد ادامه خواهد داشت.
در اين همايش بيش از 2000 نفر از پزشکان در هشتاد برنامه مدون و بهره مندي از دانش و تجربيات حدودا 500 تن از اساتيد رشته هاي مختلف بهرمند خواهند شد.

طي مبادلات روز چهارشنبه بورس، شاخص کل با 2/1 واحد افزايش به 9571/7رسيد.


پتروشيمي آبادان 2 191 755,9
توليد سموم علف کش 2 209 671,10
سنگ آهن گل گهر 99.1 236 083,12
بهنوش ايران 98.1 197 159,10
تولي پرس 97.1 144 450,7
داده پردازي ايران 81.0 44 467,5
نورد آلومينيوم 78.0 33 268,4
سيمان تهران 47.0 33 983,6
بانک پارسيان 07.0 1 529,1
بانک کارآفرين 05.0 1 204,2
مارگارين 05.0 1 892,1
سيمان بهبهان 04.0 5 764,11
پتروشيمي اراک 03.0 3 522,10
گروه بهمن 05.0- 1- 049,2
نفت بهران 09.0- 13- 868,13
نفت پارس 18.0- 25- 626,13
ايران خودرو 45.0- 16- 538,3
ايران خودروديزل 17.1- 48- 062,4
کالسيمين 8.1- 529- 821,28
کمک فنر ايندامين 89.1- 51- 645,2


اين نسخه 4210 بار ديده شده است

شیدراوی - نرم افزار ایجاد نشریه الکترونیکی و نشر الکترونیک

 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
تست